Zo maakt u het allemaal klaar VOOR IEDEREEN WIJNEN Op de canape met een ZATERDAG 20 DECEMBER 1975 - IfeliüilfflB PAGINA 15 rechts naar links, de eigenaar Eise Holtjer, zijn echtgenote Mar- greet, chef de cuisine Karei Tu- hehey en de aide de foumeau. worden, versieren met takje dille biefstuk-tartare, aangemaakt met peper en zout en versierd met kleine uienringen: plakje jonge kaas versierd met walnoot en gembersnippers Crackers Een kleine „een-haps"-cracker kunt u meestal ook van tevoren klaarmaken. Ook hier geef ik u weer een aantal suggesties: schijfje augurk, rolletje ham: Gervaisecreme, gevulde olijf: gerookte paling, schijfje ei stukje zoute haring, ringetje ui: rolletje worst, zilveruitje kaasdriehoekje met gember plakje Bel paise met amandel: camembert met partje manda rijn: plakje jonge kaas goudse (met cocktail kers) enkele garnalen tussen twee flinterdunne schijfjes komkommer: balletje aangemaakte steak tartare bestrooid met gehakte peterselie: stukjes gekookt kippevlees met plakje banaan Kaas Het traditionele blokje kaas kies er een stevige jonge Goudse voor kunt u met behulp van een prikkertje op vele manieren versie- met marasquinkers met stukje ananas met stukje gember mete met e mete met e> met e met e met e i dadel (ontpit) n druif: i partje mandarijn: i zilveruitje: n walnoot: n hazelnoot: i olijf: met een klein plakje ham Pamplemousse Le Réserve Consommé vert aux étoilles Croustade aux filets de sole Mélanie Coupe Grand' Sauternes Medaillons de chevreuil Mettemich Roti de lapin a la mode Glacé de Noël - aux flammes de cherry brandy Café Pompadour Friandises et délices de Suchard Karei Tuhehey, maitre de cuisine van restaurant Forte de ,'Est in Groningen, stelde een kerstmenu samen. Onze redacteur Hans Belter man „vertaalde" het voor de enigszins geroutineerde keuken prins (es). Samen met Eise Holtjer eigenaar van Porte de l'Est zochten ze er de wijnen bij. Het menu, dat in de Porte de l'Est vijfenzestig gulden per couvert kost, is voor enkele tientallen guldens minder per persoon zelf thuis te bereiden. De tijd die uw keuken prins (es) ervoor in rekening brengt moet u daarbij echter niet optellen Karei Tuhehey (24) ontving zijn opleiding in enkele vooraanstaande restaurants en geldt thans als een van de meest veel belovende koks-grande-style in Nederland. Karei stelde zijn kerstmenu samen uit de specialiteiten van „grote" restaurants in Frankrijk. Hij meent dat iedere creatie die hij zelf bedenkt, niet zo origineel kan zijn, want er zijn duizenden koks in de wereld die gerechten creëren en zonder het zelf te weten, gerechten op tafel brengen die al veel eerder door e'en ander bedacht zijn. Zo koos Karei een voorgerecht dat al jarenlang op de kaart van restaurant La Reserve in Beaulieu sur Mer prijkt: de met scampi gevulde grapefruit die overdekt wordt met een bijzondere cocktail Zijn bouillon met een aftreksel van groene kruiden en madeira wordt „versierd" met een garnituur van sterren van eiwit. Een idee van Paul Mindermann, eens de chef-kok van wijlen Koningin Wilhelmina. De croustade Melanie is wel een heel bijzondere creatie. Melanie, van oorsprong een kruidenierster in Riec-sur-Belon in Bretagne, ser veerde dit gerecht toen de prins der gastronomen, Curnonsky, in 1923 haar restaurantje bezocht. Curnons- ky's bezoek gold toen als een erkenning van haar kwaliteiten. Haar restaurant in Riec-sur-Belon wordt thans geleid door haar dochter Marie. Natuurlijk bereidt chef-kok Karei met Kerstmis een verse kreeftensaus voor dit gerecht. Hans Belterman raadt u aan er een saus uit een blikje voor te nemen. Ook meent hij dat die croustade een vierkant pasteitje niet gemakkelijk te verkrijgen zal zijn. In plaats er van kunt u ook een normaal pasteitj bij uw banketbak ker bestellen. De coupe Grand' Sauternes is bedoeld als een verfrissende entre- act. Karei beschikt daarvoor over een prachtige Haut Sauternes uit 1966. Hij vult zijn glazen bij met een champagne van het huis Heidsieck. Hans .Belterman moet ook een compromis laten aantekenen bij de wildsaus die Karei gebruikt bij de Medaillons Mettemich. Hij adviseert u een wildsaus uit een blikje Trouwens die Medaillons Mettemich bestaan al heel lang. Voor de «erste maal werden ze geserveerd in 1815 toen het congres danste en Europa verdeelde in Wenen. Het was een creatie van Franse koks die na het verterek "van de troepen van Napoleon door de vorst Von Mettemich in zijn dienst werden genomen. In 1815 dronk men er Rotgipfler bij, een wijn die ons aan een lichte bourgogne deed denken. Helaas is deze wijn niet in ons land verkrijgbaar. Karei laat zijn gasten kiezen: de reebiefstukjes Metternich of een stukje konijn op de manier die hij het lekkerste vindt. Een manier waarvoor eigenlijk nog geen naam bestaat al lijkt de bereidingswijze wat op die zoals Pellaprat ze k la Jeanneton noemt. Hans Belterman zou er best de naam Tuhehey aaun willen verbinden. Het nagerecht het ijsje in folie en geflambeerd met cherry brandy is typisch een creatie zoals die in de Parijse restarants anno 1900 werd geserveerd. De gebakjes en bonbons met de cafe Pompadour stammen al evenzeer uit dte tijd Eise Holtjer koos bij dit kerstmenu een droge Meursault 1971 van Moilard Grivot of een bouquetvolle Gewurztraminer van Claude Franc uit 1973. Wat de rode wijnen betreft zou hij u willen laten kiezen uit een Chateau Margaux 1967 of een Nuits Saint Georges uit 1969 van het huis Henri Darviot te Nuits. Koscbare wijnen dat is zeker. Thuis kan het volgens Hans Belterman ook wel iets goedkoper. Zo zou hij u adviseren om uw leverancier te vragen om een Entre deux Huitres die geimporteerd wordt door Ok- huijsen en Vollears en Maados. Ook is uw leverancier in staat om bij de laatst genoemde importeur een Cote du Ventoux van David en Foilard te bestellen. Wijnen die heel goed samengaan met heet menu van Karei Tuhehey en die nog geen acht gulden per fles behoeven te kosten. Ook raadt hij u aan de wijnen van de serie Maitre du Chai van de Bijenkorven eens te proberen. Redelijk in prijs en hoog van kwaliteit. Als aperitief wil Hans Belterman u op een wat duurder spoor zetten: een champagne-cocktail. In een champagne-glas en klontje suiker met erop een druppel angustura, vijf druppels Franse cognac, aanvul len met champagne en een schijfje sinaasappel op de rand van het glas klemmen. Bij de koffie zou hij behalve Franse cognac, het liefst een Mandarine Napoleon willen Trap niet in reclames. Van dure wijnen voor weinig geld. Meestal zijn die wijnen te vroeg op de markt gebracht, en moeten ze zich nog jarenlang op fles ontwikkelen. Een hoog geklasseerde Bordeaux uit 1972 is pas in 1980 of nog later— goed te drinken. Een Bourgogne met een grote naam moet zeker vier of vijf jaar oud zijn. Vragen staat vrij en uw handelaar weet u altijd wat aan te bevelen, als (Q|]qPv u hem duidelijk maakt welke wijn u r prefereert en welke prijs u wenst te betalen. Goedkope wijnen behoeven niet altijd slecht te zijn: let eens op de Cruse Reserve van importeur Verbunt uit Tilburg. Geen heel echte Bordeaux, dacht ik, maar wel een wijn die u bij een kestmaal heel goed kunt schenken (ca. ƒ8.50). Bij wildgerechten zou ik best de Crozes-Hermitages van de impor teurs Gall en Gall, Deleave en Nicolas willen schenken. Wijnen van zo rond de negen gulden per fles. Goed en redelijk in prijs dus. Van importeur Verbunt wil ik nog graag de Elzasser Silvaner van het huis Boeckel noemen. Ik vind het een wijntje om als apératief te drinken en voor een Elzasser niet te duur. Uit dezelfde streek komt ook de Dopf Riquewehr die André Kerstens in Tilburg importeert. Ook al een lief Elzassertje dat als apéritiefje er bijzonder gemakkelijk ingaat. (De laatste twee wijnen kosten niet meer dan een tientje en u legt er veel eer bij uw gasten mee in). Bij het drankje-vooraf kunt u kleine smaak-opwekkende snacks serveren. De canape is zo'n luxe niemandallqtje dat u enkele uren tevoren kunt klaarmaken. Het —betreffen hier altijd stukjes witte brood, rondjes, vierkantjes of rechthoekjes die belegd worden met een plakje ham, met een stukje augurk of als u de meer luxueuzere kant uit wilt met kaviaar of ganzeleverpastei. Ik geef u enkele suggesties. Denk er wel om dat iedere canape van een kleine garnering moet worden voorzien: plakje gekookte kip met kerrie-mayonaise en toefje peterse lie: plakje gerookte zalm met enkele asperge-puntjes plakje salami met knoflookmayo naise, bestrooid met wat bieslook: garnalen met mayonaise waar enkele druppels whisky doorgeroerd Geef liever een gulden of meer uit per fles dan zomaar een wijn pakken in een (dranken)-super markt. Heus dat gratis advies van uw slijter levert u, wat wijnen betreft, toch nog veel op. Om zomaar een drankenwinkel binnen te stappen en te vragen naar een goede en betaalbare wijn houdt een flink risico in. Immers, al is de handelaar te goeder trouw, hij weet niets van uw smaak en weet ook niet waarbij u uw wijn wilt schenken. Laat hem dus duidelijk uw voorkeur blijken, en de man kan altijd een redelijk goede wijn voor een redelijke prijs adviseren. Het hardwerkende team van Porte de l'Est te Groningen: van DOOR HANS BELTERMAN Pamplemousse La Reserve: Nodig voor zes personen: drie mooie grape fruits, drie grote (diepvries) scampi's, trosje witte druiven, acht eetlepels mayonaise, vier eetlepels licht opgeklopte (ongezoete) slag room, 30 cl. droge sherry, 10 cl. droge witte (Franse Cora) vermouth citroensap, gemalen witte peper, tabasco, worchestershiresauce en een mespuntje zout. De grape fruits snijdt u horizontaal door en haalt er dan het vlees in partjes uit. Snij het vruchtvlees klein en vermeng het met de eveneens in stukjes gesneden gekookte en gepelde scampi's. Laat dit mengsel doortrekken met de sherry en de vermouth. Maak nu de grape fruit-schillen goed schoon en vul ze met het mengsel. De mayonaise met de slagroom vermen gen en op smaak brengen met wat peper, zout, citroensap, tabasco en eventueel enkele druppels worches tershiresauce. Leg op elke gevulde grape fruit-helft een deel van deze saus. Versier het geheel met enkele gepelde en ontpitte druiven. Consomme vert aux étoiles: Trek een sterke bouillon op de wijze zoals uw moeder het doet met veel vlees en benen. Zeef de bouillon en laat er een half uurtje veel fijn gehakte (verse) groene kruiden in trekken. Zeef die groene kruiden er dan weer uit en giet er per persoon 10 cl. Madeira bij. Bij vo~ri keur madeira van het type sercial. Met behulp van een stekerbje kunt u van het wit van een gekookt ei wat sterretjes steken, die het als garnering uitstekend doen. Croustade aux filets de sole Melanie Nodig voor zes personen: zes of twaalf mooie (eventueel uit de diepvries) filets van zeetong, zes vierkante of rechthoekige crousta- des. (Als uw banketbakker ze niet voor u kan maken dan vraagt u hem om grot» pasteitje), een blikje sauce Nant.ua of een blikje kreeftesoep van een buitenlands merk; vijfhonderd gram champig nons, wat sjalotjes, gehakte peterse lie, citroensap, roomboter en enkele glazen droge witte wijn. Pocheer op de gebruikelijke wijze, in ca. tien minuten, de visfilets in een watertje van half witte wijn, half water en een flinke mespunt zout. Maak de champignons schoon, was ze, laat ze even uitdruipen, hak ze ragfijn en snipper een of twee sjalotjes door de champignonmassa. Bak in enkele eetlepels roomboter deze massa gedurende zes of zeven minuten flink aan. Giet er dan een glas witte wijn bij en laat op een zacht vuurtje deze massa nog even pruttelen. Giet de massa dan op een fijn vergiet en laat het even uitdruipen. Bedek er dan de bodems van de croustades of pasteitjes mee, leg de tong-filet(s) er op en schep er dan wat saus over. Die saus dient u te verwarmen en er enkele eetlepels koffieroom aan toe te voegen. Wanneer u een blikje geconcentreerde kreeftesoep ge bruikt handel dan op dezelfde wij ze, voeg er echter wel wat citroen sap aan toe. Strooi wat fijngehak te peterselie over de saus. Heel warm serveren. Coupe Grand Sauternes: Voor dit drankje heeft u voor zes personen nodig: een fles Sauternes of een andere volle witte wijn, citroensap, 40 cl Grand Marnier of een "elfde hoeveelheid Mandarine Napoleon, een trosje blauwe druiven en 'n half flesje champagne (Brut) of eventueel een andere vin mousseaux of een niet zoete Duitse sekt. De wijn vermengt u met de likeur en anderhalve eetlepel gezeegd citroensap. Dit mengsel giet u in een schoon ijslaatje en u laat het, terwijl u ieder half uur even roert, in het vriesvak van de koelkast licht bevriezen. Cristalliseren zou ik eigenlijk moeten zeggen, want het mag geen compacte massa worden. Intussen pelt en ontpit u per persoon vijf zes blauwe druiven die op de bodem van een champagnecoupe, flute of een heel groot wijnglas legt. Daarop schept u dan de ijswijnmassa en u vult het glas aan met wat koude champagne of andere sprankelende en parelende wijn. Serveren met een lange lepel en wat rietjes. Medaillons de chevreuil Metternich: Nodig voor zes personen: twaalf reebiefstukjes (ieder ca. 70 gram), een kleine rode kool, 6 kleine goudreinetten, 500 gram gestoofde kastanjes, blikje wildsaus. Was en snij de rode kool ragfijn, kook de kool met een uitje, laurierblad, een glas rode wijn, wat zout en een kruidnageltje op de gewone wijze gaar. Vul hiermee de heel licht gekookte (drie minuten) en goed uitgelekte appelhelften (die u ook ontdoet van het klokhuis). Zet ze op een warme plek weg. De reebiefstukjes bakt u in royaal roomboter in vijf minuten aan beide zijden mooi bruin. Als u ook de biefstukjes op een warme plaats heeft gezet, giet u de braadboter uit de pan. In de pan giet u eerst een glas cognac, laat die even vlammen en giet er dan een glas rode wijn (bourgogne) bij en voeg er dan de inhoud van een blikje wildsaus bij. Laat de nu verkregen saus even aan de kook komen en zet de pan dan op een heel laag pitje. Op een schotel legt u de biefstukjes op stukjes gebakken brood, leg de rode kool-appels er omheen en giet de saus over de biefstukjes. In plaats van gestoofde kastanjes mag u hier ook best een klein gekookt aardappeltje bij geven. Roti de lapin a mode: Voor zes personen: een a twee konijnen, roomboter, gesnipperde ui (twee eetlepels), een of twee teentjes knoflook, een blikje toma tenpuree, glas rode wijn, halve liter bouillon, laurierbladen en koffie- Voor zes personen zou ik op een flink wild konijn rekenen. Het schoongemaakte konijn moet u in stukken verdelen die u in royaal roomboter op een heet vuur mooi bruin bakt. Als de stukken konijn bruin zijn dan bakt u in de braadboter nog wat snippers ui en een teentje knoflook. Voeg er dan een blikje tomatenpuree en een halve liter sterke bouillon aan toe. Laat dit met een of twee glazen lichte rode wijn even aan de kook komen en voeg er dan een laurierblad bij. Zet de pan op een zacht pitje en doe er de stukken gebakken konijn bij. Laat het nu met het) deksel op de pan zachtjes een uurtje pruttelen. Haal het konijn er uit. zeef de saus, breng het op smaak met wat zout. peper en een half theelepeltje suiker. Voeg er een scheutje koffieroom bij en giet dat over de stukken konijn die u keurig op een schaal hebt gedresseerd. U kunt er heel goed wat spruitjes en een gekookt aardappeltje bij geven. Glace Noel: Vanille- of roomijs (uit een pak), cherry brandy, flacon kersen op sap, aluminiumfolie. Van vierkante stukken folie vouwt Karei Tuhehey schitterende sterren. In het midden ervan legt hij een bergje roomijs, vouwt dan de punten iets toe. legt er wat kersen bij en vlak voordat hij het gerecht laat opdienen giet hij er per ster twee eetlepels warme cherry brandy over. Die warme drank wordt vlak bij het tafeltje aangestoken en aldus geserveerd „aux flammes joyeuses". Café Pompadour: Zwarte koffie, glaasje Franse cognac (of een likeur naar keuze), slagroom, snippers geconfijte gember en kaneel. De koffie, gember, kaneel, slagroom en de drankjes worden apart geserveerd. Aan tafel voegt men bij het kopje koffie wat slagroom, suiker, en bekroont de slagroom met wat kaneel en/of snippers gember. Het geestrijke vocht dient men in kleine pijpjes te serveren. Friandises et delices de Suchard: Heel kleine, maar erg mooie gebakjes. Bonbons van een bekend merk (Suchard). Wellicht zijn de eigengemaakte bonbons van uw banketbakker nog lekkerder I

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15