„Leiden" bouwt aan onzekere toekomst Pover niveau bij NK bandstoten... Dames SJZ 2: met 24-0 verliezen en toch juichend van het veld... WIERSMA ALLEEN LEIDER IN SUIKERDAMTOERNOOI LOWS-VERBURCH Vreselijke Puinhoop „Korfbalreis' naar de VS Pomona opgeknapt MERCASOL BIJ LAATSTE ACHT ZATERDAG 20 DECEMBER 1975 I ZONDAG A.S. AANVANG 14.30 UUR LDWS-terrein - Sportpark „De Vliet" Aangeboden door: ,,'t Kaas en Notenhuisje" Bevrijdingsplein 7 Leiden-Zuidwest culculeerd. Ook dat is geheel door eigen mensen gerealiseerd. Er is door de leden vier maanden aan gewerkt. In Juli zijn we begonnen". Hiermee zijn we er echter nog niet", herneemt Geenjaar. "De enorm slechte accommodatie had zijn weer slag op de cluib die steeds verder dreigde 'weg te zakken', geen ont plooiingsmogelijkheden had en zelfs al spelers kwijtraakte. Het hok, dat de kantine moest voorstellen stak wel erg schril af tegen accommo daties van andere Leidse clubs. Eerst hebben we de oude kantine willen rCnoveren, .totdat ons oog viel op de demontabele kantine van Rijp- wetering die te koop werd aangebo den. Deze werd gekocht, door eigen leden afgebroken en opnieuw opge bouwd. Aanschafkosten f 12.000,- ver- bouwingskosten f30.000.-. Er is geen cenit schuld dankzij de geweldige in zet van de leden. Dat laatste heeft me toch wel bijzonder gefrappeerd", aldus de voorzitter. Hoewel Geenjaar verschillende ma len in zijn betoog het woordje 'be leid1 laat vallen lijkt dat in tegen spraak met de feiten, immers Pono- na moet binnen afzienbare tijd toch verdwijnen. Financieel deskundige Jansen verdedigt het Leiden-stand- punt: "Ondanks onze geringe levens kansen op Pomona is er wel degelijk sprake van een stukje financieel be leid. Zoals gezegd hebben we de ver eiste middelen voor de verbouwing zelf op tofel kunnen brengen en met die nieuwe kantine wel degelijk ge dacht aan de toekomst. De korte er varing heeft inderdaad bewezen, dat we kunnen rekenen op een forse om- ze tsstij ging. Onze kantine is niet op genomen in de begroting. De winst die er uit voortkomt wordt gereser veerd om straks, wanneer we over gaan naar een ander complex, een aanzet te hebben voor de totale nieuwbouw. Daarnaast blijft de hui dig kantine in ons bezit. Demonta bel, dus we kunnen hem meenemen of verkopen. Een heel ander facet is, dat onze nieuwe accommodatie ruimte biedt om als vereniging ein delijk eens tot ontplooiing te kamen en ik doel met name pp de jeugd. Naast het voetballen kan je die jon gens nu tenminste een brok ont spanning bieden dat ze nodig heb- 8; LEIDEN Ingeklemd tussen de Annakliniek, het AZL en de universiteit ligt nog altijd het sportcomplex Pomona, het domicilie van de voetbalvereniging Leiden. Het had allang weg moeten zijn, maar om allerlei redenen is het er nog steeds niet van gekomen. Door Ad van Kaan •- Twintig Jaar lang zucht de club •- nu al onder het beleg van de drie [•autoriteiten" dié Pomona om beur- [ten behalve figuurlijk ook letterlijk kn de tang nemen. Verleden jaar Escaleerde de zaak toen de Annakli- jniek de velden opeiste voor nieuw- ibouw, maar opnieuw kwam het tot [uitstel want binnen de door de ge meente gestelde termijn reageerde de kliniek niet. De voetbalvereniging [Leiden, de onzekerheid over haar hot beu, wilde nu eindelijk wel eens klaarheid in de zaak en, ook al in [verband met de toewijzing van De Mors, eiste van het College van B en W een uitspraak. Die kwam. Lei den zou de opengevallen plaats op de iKikkerpolder innemen. Maar de le den wilden blijven en het bestuur 'r wilde, later, naar De Mors II. Wet houder Tesselaar besloot tot een [compromis. Leiden blijft voorlopig op Pomona totdat vervangende speel- gelegenheid is gecreëerd. Inmiddels circuleren er geruchten als zou de [Annakliniek volgend jaar met de [nieuwbouw een aanvang willen ne men. De v.v. Leiden heeft inmiddels al gebouwd. Voorzitter Jan Geenjaar idoet zijn relaas. f'Er moest iets gebeuren, want zo (kon het niet langer. Twintig jaar [hebben we gehoord, dat we 'binnen kort' weg moeten. Die onzekerheids- ([factor heeft ons al die tijd belet ,Jom iets te ondernemen met als ge- t volg, dat Pomona er sterk loosd bij kwam te liggen. De uit spraak van Tesselaar, dat we hier nog drie vier jaar mochten blij ven, gaf ons hoop, want eindelijk wisten we waar we aan toe waren. Samen met de Sportstichting heeft het bestuur het complex in ogen schouw genomen. Conclusie: het was een vreselijke puinhoop. Er kon", meent penningmeester Nico Jansen over "een subsidie van f 42.000,- los gepeuterd worden voor renovatie van de twee velden, de omheining en de kleedkamers. Driekwarte van dat bedrag 'ging' in het veld, de rest was ontoereikend om de kleed kamers, die echt in vervallen staat verkeerden, op te knappen. Een voor Leiden uniek feit deed zich voor, dat de club zelf, in de vorm van zelf werkzaamheid, voor de kosten van kleed- en wasaccommodatie moest opdraaien. Het heeft de Sportstich ting f 20.000,- bespaard, want we hebben de zaak praktisch tot op de grond toe af moeten breken, zó slecht zag het eruit. Voor de volledigheid moet ik wel vermelden dat in dat bedrag ook de aanleg van het trainingsveld is ge- DEN HAAG De van een nog definitief samen te stel len korfbalteam naar de Verenig- se Staten in het voorjaar van 1976 gaat definitief door. Nadat vorige week zaterdag op de algemene ver gadering van het korfbalverbond het bestuur fiat had gekregen voor de Amerika-plannen overigens nadat met aftreden was gedreigd-, kwam gisteren het bericht dat de Nederland se Sportfederatie een bedrag van 65.000 gulden aan subsidie had toe gekend voor de drieweekse reds. Ie dere deelnemer zal zelf ook 1000 gul den moeten bijdragen. Leiden-secretaris Hennie de Gunst, voorzitter Jan Geenjaar en barman Flip (v.l.nr.) aan de bar in de kantine. ben. En dat noem ik ook beleid". Tesselaar komt 27 december de kan tine openen. De dreiging is nog niet geweken. DELFT Mercasol Leiden heeft zich gisteravond verzekerd van een plaats by de laatste acht in de strijd om de nationalebasketbalbeker. De ploeg van Hennie Blom versloeg Vastgoed Strijen/BOB in het tweede duel met 98—69. Het eerste treffen (op 2 december) was al met 88—82 door Mercasol gewonnen. Het Leidse team had het duel van gisteravond dan ook met vijf punten verschil kunnen verliezen om toch nog zeker te zijn van een plek bij de laatste acht. Zover kwam het niet. Leiden bouwde ook in de tweede ontmoeting aan een regelmatige zege die via de tussenstand 4637 tenslotte werd1 be paald op 98—69. Topscorer bij de Lei- denaars werd Peter Kop met 30 pun ten. Lugdunum- Randstad Sport Aanvang 2.00 uur. Terrein aan de Oegstgeesterweg. VALKENSWAARD Na twee da gen bandstoten in Valkenswaard kan zonder meer worden vastgesteld, dat de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) dringend behoefte [heeft aan nieuw talent. Nederland mag dan beschikken over toppers als Hans Vultink en Christ van der Smissen, zij zijn de enigen, die zich op internationaal niveau kunnen handhaven, met de rest van de na- •Itionale ereklassers is het droevig ge steld. Voor vier spelers, Piet Vet, Louis Havermans, Ben Velthuis en Hennie Bult valt er helemaal geen eer meer te behalen. Zij vormen het Ikwartet deelnemers, dat na vier ron den nog puntloos is. Het zou te ver gaan te stellen dat De Kleine en Sundquest, evenals Vul tink en Van der Smissen ongeslagen, serieus over titelkansen kunnen den ken. Zjj zullen zeker in het weekein de sneuvelen. Voor Henk de Kleine gloorde er gistermiddag nog hoop, dat hij qua moyenne in de buurt van Vultink kon geraken. Vultink immers had 31 beurten nodig tegen Havermans en De Kleine had er zes minder tegen Velthuis. Door de po vere vertoning van Christ van der Smissen (32 beurten tegen Piet Vet) was de Helmonder als enige dichter bij Vultink gekropen. In de avond uren echter verknoeide hij zijn moge lijkheden door 35 keer naar de tafel te moeten alvorens Bult achter zich te laten. Het begint er dan ook steeds meèr naar uit te zien, dat Vultink zijn be slissende slag reeds heeft geslagen, namelijk zijn triomf in negen beur ten tegen Bult. Gezien zijn huidige vorm zal Van der Smissen weinig kans krijgen het gemiddelde van de Groenloër te benaderen. Voor de Brabander rest slechts een mogelijk heid: Vultink in de rechtstreekse confrontatie verslaan. Van der Smissen zal echter wel an ders moeten spelen, anders gaat hij tegen Vultink zwaar ten onder. De anders zo trefzekere, stoicijnse Van der Smissen speelt in Valkenswaard twijfelend. Hij lijkt ook niet optimaal gemotiveerd. Als Europees kampioen is hij toch zeker van een plaats by het volgende Europese kampioen schap. Wellicht dat dit gegeven zyn concentratie doet verminderen. Gis teravond tegen Ben Velthuis vlamde hy af en toe maar het constante in zyn spel is niet aanwezig. De deelnemers beamen het meer dan povere niveau dat in het Brabantse dorp wordt bereikt. In tegenstelling tot andere toernooien nu eens geen excuses. „Het is onze eigen onmacht", vertolkte Piet Vet de mening van de heren. Gelukkig toch nog een posi tief geluid tydens een biljarttoernooi. STAND: pnt. h.s. a. gem. 1. Vultink 8 61 9.30 2. v d Smissen 8 59 8.24 3. De Kleine 8 44 6.77 4. Sundquest 8 48 5.74 5. Havermans 0 47 4.88 6. Vet 0 33 5.16 7. Velthuis 0 35 4.55 8. Bult 0 20 3.72 AMSTERDAM Ook in de tweede ronde van de stryd in de grootmees- tergroep in het Suikerdamtoernooi in Amsterdam waren er maar twee spe lers die twee punten konden byschry- ven op hun scoretabel. By die twee was Harm Wiersma, die hierdoor alleen op de eerste plaats belandde. Gemakkelyk is dat echter niet ge gaan voor de Nederlandse kampioen. Weliswaar leverde Wiersma een schitterende party af, maar N'Daye is een dammer die durft te spelen. Er ontstond een onoverzichtelyke situa tie. Het publiek dacht zelfs dat Wiersma minder stond. N'Daye over schatte echter z'n positie en Wiersma kon alsnog in fraaie styl winnen. Nimbi was de tweede winnaar van gisteren. Hy versloeg de matig spe lende Michel (Haiti). De vier remises uit de zes gespeelde partyen zyn geen aanduiding voor een gebrek aan strydlust. Integen deel, er wordt zeer scherp gespeeld. geen geluk. Wel voordeel, maar dat was niet genoeg voor de twee punten. Agafonov had groot terrein-voordeel tegen Smith (VS), die alleen dankzy zyn vin- dingrykheid weer aan een punt kon komen. Hermelink was een stuk ach ter geraakt tegen Bassirou Ba, maar de Senegalees liet zich in de slotfase op simpele wyze de winstkansen ont nemen. Baba Sy speelde met Koeper- man de langste party van de dag. Sy had de gehele party een over wicht, maar bood niettemin by de vyftigste zet remise aan. Koeper- man weigerde aanvankeiyk; een uur later werd toch besloten tot deling van de punten. UITSLAGEN De uitslagen van de partyen uit de tweede ronde zyn: Grootmeestergroep: Bronstring (Ned) De Ruiter(Ned) 1-1, Wiers ma (Ned) N'Daye (Mal) 2-0, Nimbi (Kon) Michel (Hai) 2-0, Agafonov (Sov) Smith (VS) 1-1, verwierf hy zich tegen De Ruiter Sy (Sen) Koeperman (Sov) 1-1, Hermelink (Ned) Ba (Sen) 1-1. Stand: 1. Wiersma 4 pnt., 2. Nimbi en Sy 3 p. 4. Bronstring, De Ruiter, Agafonov, Smith, Koeperman en Hermelink 2 pnt., 10. N'Daye en Ba 1 pnt., 12. Michel 0 pnt. Jeugd wereldkampioenschap: Rei- mann (Oos> Brouwers (Ned) 0-2, Letsjinski (Sov) Guinard (Fra) 2-0, Robillard (Hui) Andrejev <Sov) 0-2, Martens (Bel) Sedlacek (Tsj) 0—2, Schippers (Ned) Van Aalten (Ned) 0-2. Stand aan kop: 1. Brouwers en Van Aalten 4 pnt., 3. Letsjinski en Andre jev 3 pnt. Dames wereldkampioenschap: Ljoebo Trawina (Sov) Barbara Graas (Ned) 2-0, Jana Reimann (Oos) Jelena Michailovskaja(Sov) 0-2, Christiane Claea (Bel) Ray- monde Barras (Fra) 0-2, Jadranka Nizic (Jsl) Mieke Heitmeijer (Ned) 0-2, Jana Kaderabekova (Tsj) Leni Geurts (Ned) 0-2. Stand aan kop is: 1. Barras, Mi- chailovskaja en Geurts 4 pnt. ZOETERWOUDE Met 24-0 verliezen. En toch Juichend het veld verlaten, na in de rust, bij de stand 9-0 nog een ouderwetse polonaise te hebben gelopen. De dames van SJZ/2 kwam het voet bal bepaald nog niet de keel uit toen zij afgeloen zondag door We- terings Girls werden afgedroogd. Ma^y v.d. Meer, die getuige de 32 goals tot nu toe in de compe- Door Jan Preenen titie het best de weg weet naar het doel van de tegenstandster, zei later zelfs "dat SJZ meer ple zier had dan wij": "Als ik iedere week zo zou verliezen dan zou ik de pé erin krijgen, maar zij ble ven lachen. Ze vinden het niet erg als een ander een fout maakt". SJZ/2, een elftal apart in de "Leidse" damescomptitie. Als doel hebben de speelsters zich ge steld minder doelpunten in ont vangst te nemen dan in het vorige seizoen toen de Zoeterwoudse schiettent pas na 38 goals werd gesloten De tussenstand op dit moment is 95 treffers. Niet meer dan elf wedstrijden behoefden te worden uitgetrokken om dat to taal te halen. De spelvreugde is er alleen maar groter door ge worden. Dat biykt ook op 'n dins dagavond wel weer tijdens -e training van de SJZ-dames in de gymzaal. Er zijn slechts enkele meisjes van het eerste elftal, het reserveteam is vrijwel compleet. De inzet laat niets te wensen over. Zeker niet als Jan Zandber gen, die met Jan v.d. Geest de oefenstof pleegt uit te delen, vijf minuten voor tijd laat weten "dat alles mag, ook rugby". Het enthousiasme is zo groot dat een van de speelsters te kennen geeft dat ze wordt gewurgd. Anderen komen in de stryd tot de ont dekking dat de muur minder snel opzij gaat dan de tegenstandster. "Ze knokken er ongelooflijk voor", merkt Zanbergen op. De toevoe ging is enigszins overbodig gezien de wijze, waarop de meisjes el- kaars incasseringsvermogen tes ten. Toch hebben we te maken met vriendinnen, zoals Roos Ha- zebroek van de damesvoetbalcom missie eerder al had geconsta teerd: "Ze hebben reuze schik. Sommigen kunnen echt wel voet ballen. Die zouden zo naar SJZ- 1 kunnen, maar die willen niet, omdat de sfeer in het tweede zo goed is". Vandaar ook dat de 2- de aanval van Weteringse Girls (eerder wonnen zij al met 22-0) op het moreel van SJZ op niets uitliep, '"t Is e^n hobby", zegt Wil Vreeburg, "we verliezen geluk kig hiet iedere week met 22 of 24-0. 't Is ook een paar keer 2-0 geweest. Zo'n wedstrijd tegen Wet. Girls is een uitscheiter Je weet van tevoren dat je geen goal maakt. Achteraf is het nog meegevallen. We hebben twee maal gescoord,maar dan in ei gen doel'.'. In de rust van het du el tegen de Girls was er naast dd humoer nog plaats voor een taktisch praatje. Lenie Huisman: "We hadden een idee om zelf een goal te maken. We zouden bij de aftrap met een met tien meisjes naar voren lopen, maar dat kwam er niet helemaal uit. Sommige ble ven staan nou dat kostte ons Ooby van Klink: "Een kwartier voor tijd hoorden we van die re cordpogingen van de Girls. Toen hebben we maar zoveel mogelijk de bal lopen uittrappen. Dat heeft aardig geholpen". Dat eenzijdigheid nog wel eens troef wil zijn in de dameswed- strijden is duidelijk. Mary v.d. Meer van Wet. Girls: 'Voor ons is het natuurlijk niet leuk. SJZ/ 2 maakt geen reclame voor het damesvoetbal en wij leren er niets van". SJZ kan het daar al leen maar mee eens zijn. "Het zou mooi zijn als we in een af deling kwamen met teams van onze kracht, maar van alle plan nen om de competitie aantrek kelijker te maken is niets te recht gekomen. Soms gaat het wel aardig. We hebben wel eens een voorsprong gehad, maar die weelde bleek al gauw te groot". weer een doelpunt". De meisjes verschillen van mening als hen wordt gevraagd of SJZ nog een kans heeft gehad. "Niet een", zeggen de meesten. Janneke Brijs en lenie Huisman claimen wel degélijk één mogelijkheid: "We hebben een keer voor het doel van de Girls gelegen, alleen was de bal er niet. Later wel, maar toen was het buitenspel". Voor Weteringse Girls was de wedstrijd tegen de reservisten van SJZ alleen interessant, om dat records konden worden ver beterd. Mary v.d. Meer: "Van Sportclub Lisse hebben we wel eens met 26—0 gewonnen. Er schijnt ook zo iets als een Euro pees record te bestaan, 28—0". SJZ, dat aanvankelijk na 20 goals de tel kwijtraakte. heeft Weteringse Girls dn de slofase op dat punt kunnen dwarszitten

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11