SIR I 1TBENDEN OEFENEN TERREUR UIT IN DE AMERIKAANSE STEDEN „Geen reden tot optimisme... IK HEB VEEL KUNNEN HELPEN Bodegraven in tweede klasse LSB nog zonder puntverlies CHICAGO (AP) Al tientallen jaren zijn er in de grote Ameri kaanse steden straatbenden van jon gelui. Destijds bestond hun activiteit in samenscholen op straathoeken, onderlinge vechtpartijen, straat schenderij of gewoon rotzooi trap pen. De meeste benden die zichzelf de fraaiste en uitdagendste namen ga- van hadden hun eigen .gebied' 'n blok of een straat of een plein. Maar ze zijn de laatste jaren ge leidelijk veel gewelddadiger dan ooit geworden. Prof. Harold Miller van het insti tuut voor criminele Justitie van de universiteit van Harvard, is van oor deel dat veel Jongelui „onmenselijk en immoreel" zijn geworden. Hij noemde een typisch voorbeeld. In Chicago keerde laatst de 21-jarige Jose Contreras naar huis terug, hij was naar een feest geweest. Ineens stopte er naast hem een oranjekleu rige auto waaruit zeven Jongens sprongen. Een riep: "Satans dis cipelen", de naam van zijn bende. De zeven Jaagden Contreras na, grepen hem en staken hem een mes in de borst. De jongen overleed. Hierop verdween het zevental. Het motief tot die moord? De politie tast vol komen in het duister. De federale recherche heeft onlangs een statistiek bekendgemaakt over het aantal gearresteerde jeugdige moordenaars. Daaruit bleek dat het aantal door hen gepleegde moorden, al dan niet met een „motief", sinds 1970 geleidelijk was gegroeid in New York en Los Angeles maar niet noe menswaardig in Detroit. In Chicago was er een lichte daling geconsta teerd. Volgens de gegevens van de FBI zi.in er in het heieland in 1974 10 miljoen misdrijven gepleegd en 20 percent der daders is geareesteerd. In dat jaar was 44 procent van de moorden gepleegd door personen van beneden de 25 en 10 procent door lieden van jonger dan 18 jaar. Vijf en zeventig procent van alle misdrijven moord uitgezonderd, was gepleegd door personen boven de 25 jaar en 45 procent door jongelui van nog geen 18 jaar. Het jeugdbende-wezen wordt door veel ambtenaren van politie verant woordelijk gehouden voor de huidige misdaadgolf. In de jaren '60 bestonden er in veel grote steden nog "supergrof- pen zoals de "blackstone rangers" uit Chicago, maar Jaren zijn de veel beweeglijker toe vrij van grote benden maar ook daar zijn nu kleinere opgedoken die verantwoordelijk zijn voor hele series misdrijven. In de jaren '50 en '60 heerste onder de grote benden een strenge disci pline, daarvan is minder te merken in de kleinere groepen van thans. Misdadigers komen ook voort uit zogenaamde religieuze groepen als Newyorkse politie die inlichtingen vergaart over h'et jeugdbende-we zen in de stad, sergeant James Har- grove, ziet de jeugdmisdaad als on derdeel van de „georganiseerde ille galiteit" in New York. Hargrove, die in de jaren '50 lid was van een Brooklynse bende, de „Lord green chaplains gang" zei dat tij dom ging met een „The Nation of Islam". Ook daar- groep „erkenning" te vinden, iets dat benden kleiner i geworden. In Chicago zouden thans jaar zullen vijf een 150 van die benden bestaan waar van het totale ledental ligt tussen toe behoren in wezen figuren di{ „uitweg" zoeken, die onhandelbaar der en vrijgevochtener zijn dan de rest en die zich vaak aansluiten bij de kleine, gewelddadige benden die thans de straten der grote steden onveilig maken. Het hoofd van de afdeling van de Chrysler wilde dochteren geld toe geven aan Engeland DETROIT Het Amerikaanse automobielconcern Chrysler Corpo ration heeft zijn dochtermaatschap pij in Engeland, Chrysler UKLtd, voor niets aan de Britse regering wil len overdoen en was bereid er nog 70 miljoen dollar bij te leggen. De regering in Londen had aanvanke lijk wel oren naar dit aanbod maar weigerde er later toch op in te gaan omdat zij al bezig was met de over neming van British Leyland en niet nog een autofabriek wilde nationa liseren. De president van Chrysler Corpo ration, John Riccardo, heeft dit gis teren meegedeeld in Detroit. Het voorstel van de Britse regering om 162,5 miljoen pond sterling in Chrys ler UK te stoppen teneinde het be drijf voor de ondergang te behoeden kwam voor Chrysler Corporation als een verrassing, aldus Riccardo. Het nu opgestelde plan tot redding van het bedrijf is een goed en redelijk plan voor alle betrokkenen maai- he laas moeten ca. 9.000 werknemers in Engeland worden ontslagen, zo verklaarde hij op een persconferentie. Nu de overeenkomst met de Brit se regering er eenmaal is wil Chrys ler Corporation van haar dochter onderneming in Engeland beslist een maken. In de komende vier ive en verbe- wereld" je niet gaf. Je had je „eigen terrein" waar je heer en mees ter was en „hield dat schoon", al dan niet op hardhandige wijze. In New York bestaan thans een kleine 300 jeugdbenden, aldus Har- grove, die in totaal naar schatting 18.500 leden hebben. De kleinere groe pen hebben meestal ongeveer 50 le den. De grootste, die in „afdelingen" zijn gesplitst, soms wel 600 k 800. De bewapening van de jongelui laat niets te wensen over en bestaat bij voorbeeld uit repeteergeweren en handgranaten. De activiteiten zijn goed georganiseerd en omvatten in braken, roofovervallen en afpersin gen. Lichamelijk geweld 'komt er na genoeg altijd bij. In het instituut voor jeugdonder- zoek te Chicago is men van oordeel dat de jeugdmisdaad nagenoeg geheel is doortrokken van een neiging tot volkomen lak hebben aan wetten en voorschriften. Uit een onderzoek waarbij 2100 jon gelieden waren ondervraagd bleek dat de gewelddadigheid het grootst was onder die welke behoorden tot „min derheidsgroepen" maar dat het door hen gepleegde aantal misdrijven naar verhouding gelijk was aan dat van blanke groepen. Daarbij bleek ook dat de grootte het gezin of die tief tot toetreding schijnt te zijn: wees een vent, trek je nergens iets van aan. Heb lak aan gezag en ma nieren. Sluit je aan, met zijn allen ben je veilig en kijken ze tegen je op. Je wordt er „beter" van. Krijg geld in je vingers. Omring je met mooie dingen. Wie doet je wat? Een politieman in het Chinatown van San Francisco, waar in de laat ste vijf jaar 29 leden van elkaar beconcurrerende jeugdbenden elkaar afmaakten, ziet het bendeleven als een soort guerilla. Elke bende heeft zijn „belangen", een eigen territoir bijvoorbeeld waar winkeliers worden bedreigd en afgeperst. Je belangen moeten ze beschermen, met geweld uiteraard. Daarbij geldt dan: als hij er niet aan gaat, dan ben ik de si gaar. Hij die het eerst schiet of steelt trekt aan het langste eind. Voor veel leden van jeugdbenden is het devies geworden, lijkt 'het „sluit je aan maar zorg wel dat je het over leeft". een miljoen gulden aan prijzen Te winnen In de Nationale Puzzelakt!e t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. "396 Zareska prijzen: 198|kruissteekkussenpakketten met een winkel waarde van ca. 19,- en 198 kruissteekloperpakketten met een winkelwaarde van 35.60 per stuk. Kompleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo Hengelo (O)" terde modellen op de markt worden gebracht, waaronder de op de voor wielen aangedreven Alpine. In dit model wordt volgend jaar ongev. 9 miljoen dollar geïnvesteerd. Er be staan geen plannen om een deel van de Britse produktie naar de Verenig de Staten over te brengen. Riccardo verklaarde met nadruk dat Chrysler Corporation van plan is alle voor- nVPmpVtp" schotten van de Britse regering vol- A* V Cl UCiv IC ledig terug te betalen. V) de 3.000 en de 5.000. Denver en Boston waren tot nu Deelname Fok aan tennisstrijd nog onzeker WORMERVEER Theo Gor ter heeft gisteren als eerste de kwartfinales bereikt van de natio nale tennis kampioenschappen op overdekte banen in Wormerveer. De Amsterdammer, die enkele we ken geleden de pedalen van de fiet- sergometer zo traag beroerde dat de bond een beloofde reis naar Zuid Afrika annuleerde, dien de daartoe alleen de partij tegen Gerbrand Appelboom winnend te beëindigen. Fred Hemmes, zijn te genstander in de achtste finales, meldde zich namelijk wegens een voorhoofdsholteontsteking af. Echt genote Elly Hemmes verscheen ook al niet. Zij had griep. Hoewel ook de deelneming van de a's derde geplaatste Wouter Fok vriMlafnfe^epvPTw/" iS' sterdamse Ziekenfondsen) vindt het tTr nf, gg6n dat The° GOr- vrvnr PPn voordel 'ter nu ineens een serieuze gega digde is geworden voor de hoofd prijs van 425 gulden (de dames kriigen 75 gulden minder). ^Titelhouder Loek Sanders en Rolf toevallig binnen de waartoe de jeugdige misdadigers be hoorden meestal niet tot verhouding stonden van 't aantal gepleegde mis drijven, en dat meisjes heel wat meer ophun kerfstok bleken te hebben dan uit het aantal hunner arresta ties en veroordelingen zou kunnen worden afgeleid. Er zijn waarnemers die geloven dat het jeugdbende-wezen een aspect vertoont dat eigenlijk is genegeerd en wel dat een bende een soort van surrogaat-ouder is geworden, een eenheid die ook vriend schap biedt aan de leden die tonen wat voor elkaar over te hebben. Een man in Chicago die al 16 jaar met jeugdwerk te ma ken heeft, Stan Davis, is van oor deel dat veel jeugdigen zich eenvou digweg vervelen. Lid zijn van een jeugdbende kan wel worden vergele ken met behoren tot een sportclub of elftal bijvoorbeeld. „Maar de ben den zijn in de kiem negatieve groe peringen en vaak aantrekkelijk voor jongens of meisjes die vinden dat het etiket een kwaje te zijn hem of haar niet misstaat, en daarnaar gaan leven. Dat leidt dan van kwaad tot erger, tot misdaad en moord". Wat er ook de oorzaak van mag zijn, het is een feit dat de jeugd benden in de grote steden sterker en gevaarlijker zijn geworden. Het mo- nog zonder puntenverlies is. Bijna was Bodegraven een punt kwijtge raakt aan Boskoop I. Na de voorge- de gemeenschap schreven speeltijd de stand nog steeds gelijk: 4-4. Op vallend was dat Bodegraven de pun ten scoorde aan de laagste borden. De twee resterende partije: gearbitreerd. Bodegraven graven verloor nog een partij door een blunder in gewonnen stand. Ver der dan nog een gedegen remise kwam Koudekerk niet. Derhalve ze gevierde Bodegraven met 2%-7%. werden verloren. Dit verlies is geheel te wij- het slechte opkomen toren-paardje-eindspel met pluspion, Koudekerks eerste tientalspelers. Kou dosius Dozjansky, dikwijls de "Dar terwij 1 de andere partij, een toren- dekerk moest liefst "vijf eindspel met een pion achter, nog vallers opstellen, die allen hun ko> net remise opleverde, zodat Boskoop op het nippertje met 5% -4% werd verslagen. Veel gedecideerder was de zege van Bodegraven op het gepromo veerde Koudekerk I. De Koudeker- kers kampen met het probleem, dat him team maar niet op volle sterk- Arts B. Fanggidaej: Uithoorn „Ik geloof dat ik mijn mede-gijzelaars als arts wel tot steun ben geweest. Sommigen hadden veel last van hartkloppingen en darmstoornissen en daar heb ik gelukkig wel iets aan kunnen doen. En ook bij de vaak optredende spanningen heb ik de mensen tot rust kunnen brengen" De 46-jarige arts B. Fanggidaej (werkzaam bij de Verenigde Am- zichzelf geweest dat hij arts is. „Ik geloof dat je als arts bij bezetters was voor de vrijlating van de onderwijzer Cada Datuh. „Die was er zeer slecht aan toe. Ik heb als arts gepleit voor zijn vrijlating en daar hebben de bezetters gelukkig naar geluisterd". Nog maar een paar uur thuis heeft de heer Fanggidaej zich eigenlijk nog nauwelijks afgevraagd hoe hij staat tegenover de zaak van de Zuidmoluikkers. „Ik ben nog te moe om daar helder over te kunnen denken. Haatgevoelens heb ik zeker niet. Dat heeft ook vrij weinig zin. Maar ik wil alles eerst eens goed Thung, o landsgrenzen vertoeft* aardigheid meedoet, zijn de onver biddelijke favorieten. Zij waren in het bezit van een 'bye" en behoef den zich nog niet te mengen in het gewoel van de al dan niet ge talen- gespannen situaties jezelf wat meer laten bezinken voor ik oordeel", onder controle hebt". Dat wil overigens niet zeggen, dat de heer Fanggidaej tijdens zijn gedwongen verblijf in het consulaat geen momenten van angst heeft gekend. „Ik heb toch wel voortdurend vertrouwen gehad in een goede afloop, maar er waren wel momenten dat ik wat meer Amateurs in atletiek verdienen meer dan de profs NEW YORK Amateurs de atletiek verdienen meer dan profs. Dat is een uitspraak van de 24-jarige Amerikaanse pols stokhoogspringer Steve Smith, die als prof bij de ITA-groep in 1975 16.300 dollar (ruim 40.000 gulden) verdiende. "Ik ken een Europese lange afstandloper die per jaar 100.000 dollar ruim een kwart miljoen gulden) toucheert en een discuswerper, die nauwe - lijs minder dan dat bedrag ver dient", aldus Smith. Smith was dit jaar de derde op de lijst van verdiensten van de ITA-groep. De Keniaan Ben Jipcho is topscorer met een be drag van 27.500 dollar bijna 69.000 gulden) voor Kogelstoter Brian Oldfield 'die tot 17.125 dollar (bijna 45.000 gld) kwam. 'Tk verdien aan de atletiek on getwijfeld minder dan Yaleri Borzov en andere Russische top atleten, die grote huizen heb ben en in een Mercedes rijden". Volgens zijn zeggen is Smith prof geworden omdat hij niet meer in een T-shirt en een ve le malen gewassen spijkerbroek wilde lopen terwijl atleten uit de Oosteuropese staten zich du re maatkostuums kunnen ver oorloven. ning moesten omleggen. Vier spelers van de basisopstelling wonnen, ter wijl de vijfde het loodje legde. Door deze 6-4 nederlaag tegen Voorscho ten in deelt Koudekerk nu met Bos koop de laatste plaats met nul pun ten. Titelpretendent Philidor VII en een verrassend toeslaand LSG V gaan in klasse III D op kop. Philidor VII had niet veel moeite om Valken burg I de baas te blijven: 8-2. Al leen Piet Barnhoorn en topscorer Rein van de Zwart slaagden erin hun tegenstanders te verschalken. LSG V maakte de vreugde in het Philidor-kamp nog groter door ti telkandidaat Noordwijk n te verras sen: 4-5V2Met wat geluk kwam LSG op 4-4. De twee overige partij en werden afgebroken. Eén daarvan gaf Noordwijk zonder verder spelen op. In de andere stond LSG op ver lies, maar de partij werd toch re- Biesheuvel: ophouden met gekissebis ARNHEM (ANP) "Het gif van de polarisatie zal met grote kracht moeten worden bestreden door de samenwerkende christelijke partij en die nu eens eindelijk een eind moeten maken aan hun gekissebis. De polarisatie betekent een verzwak king van onze democratie". Dit zei gisteren oud-premier mr. B.W. Bies heuvel in een toespraak voor leden van de Gelderse CBTB (Christelijke Boeren- en Tuinders Bond). Volgens hem lijkt het erop, dat de politieke beslissingen niet meer in 't parlement, maar op straat wor den genomen. De macht van de ge organiseerde groepen neemt toe. Velen maken zich volgens Biesheuvel, daar zorgen over. "Maar het is niet zo somber. Er staan nieuwe jonge ge neraties met andere opvattingen ge reed", zo zei hij. Jeugdkampioen schaken wordt „half -meester0 GRONINGEN De winnaar van het schaaktoernooi om de Europese jeugdtitel zal zich naast junioren kampioen van Europa ook half- meester mogen noemen. Dr. Max Euwe, voorzitter van de internatio nale schaakfederatie (FIDE), maakte dit gisteren bekend tijdens de ope ning van het toernooi in Groningen. De mededeling van de president van de FIDE werd algemeen opgevat als een erkenning door de schaakbond van de waarde van het toernooi. „De winnaar", stelde de heer Euwe, „be haalt een halfmeesterresultaat, ook al bezit hij de vereiste 2400 punten voor de ELO-waardering niet". De resultaten van de partijen uit de eerste ronde er wordt ge speeld volgens het Zwitserse systeem zijn: Trolldalen (Noo)Schüssler (Zwe) afgebr.; Roos (Fra)Paul van der Sterren (Ned) afgebr.; Twardon (Pol)Trevelyan (Wales) 1—0; Weidemann (Wdl)Speelman (Eng) V2V>; Ftacnik (Tsj)Kristensen (Den) 01; Triller (Mon)Popovic (IJsl) 01; Foisor (Roe)Silbering (Zwe) %-%•, Oney (Turk.) - Little wood (Eng) 01; Muir (Schotl) Olafsson (IJsl) 01; Oarlier (Ned) Inkiov (Bul) 01; Azzopardi (Mal) Orr (Ser) 01; Alejandro (Spa) Bernstein (SSR) 10; Tonoli (Bel) Santos (Por) 01: Aygousti (Cyp) Hesseybruch (Lux) 10; Duir (Oos)Rotsjev (Sov) 01; Bingham (Fin)—Trabattoni (Ita) V2 ZATERDAG 20 DECEMBER 197, Marktberichten ispeen A I 660 290-900 B I 540-1310 B I. 200-720, C I 450-670, C II 190-470 breekpeen 210, andijvie 123, boerenkoo 34-45, krulpeterselie 29-30, prei 79-123 Aanvoer: waspeen 180.000 kilo. aangevoerde snijbloemen Per st Anjers Keefer 3-5 7., Lena 7-61, rood 61 Le Reve 51-59 tros 23-39 Ai i 45-59, Charmeur 55-63. Rozen: L„ Sonda, Baccara, Mercedes 60-170, Forsythia 50-85, Spider 205-320, Ballerine 450-510 Yellow 250-365, 150-295 Freesia rora 285-4C0, Gold 250-400. Prol Blaauw 550. TulpenApi 285-325, geel 320""" .idü'Um 240- LEIDEN Het gedegradeerde te aantreedt. Ook nu moesten zij LSG V kwam naast Philidor VII eerste team van Bodegraven is het een drietal invallrs inschakelen, door ook nog Katwijk III aan de enige tiental ln de tweede klasse Slechts één koning van Bodegraven zegekar te binden. Katwijk trad met de Leidse Schaakbond, dat werd van het bord geveegd. Bode- negen man aan en dat betekende 270, Paul Richter 275. Narcis: Fort-u 120-150. Godd-Harwts 150. Cairltor AALSMEER. Bloemenveiling An- low Sim 80-105, Tangerine 90-105. Ver takt 24-60. Rozen gr bl.: Baccara. 80- 210, Bridal Pink 54-iOO, Carina 54-80 95-215 White Master P. 195-355. Geil Duisberg 90-205, Jellco 150-285, Promi. nent 95-100, Magic Moment 80-110' Laminuette 60-100, Rozen kl. bl.: Ca rol 60-89, Coronet 80-83, Evergold 60- 92 Jack Frost 80-225, Marimba 59-95 Mliss. Ellen 90-140, Mobrea 80-115, An- Red Gann-ette 60-95. Roswytha 40-48 Spanish Sun 48-61, Rubinebte 40-65, Zorina 42-78, Mercedes 125-200, Golden Times 120-140 Diverse bloemen: Ama- l 280-400, Call a Chrysanten """-460, tros 200-300, Euphorbia ful- jaarrond 260-460, tros 100-240, Cycla- 60-190, Gladiolen 500-850, LSG. Deze voorsprong zet te Katwijk om in een 2V2-41,t> ach terstand maar strandde met de haven in zicht met 5M--4Va ging de wedstrijd naar LSG. Snijgroei 315, 2 ko. takt 180-320. Forsythia 315, 2 kop 180-210, triloba 140-215. aettbla 150-245. Dozjansky De geneticus Theo- de 20ste eeuw" genoemd, in Californië op 75-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Hij was in Rusland geboren en kwam in 1927 naar de VS, waar hij bij het Rockefeller instituut, nu de Rockefeller universiteit, ging wer ken. Kerstwedstrijd van Zijl/LGB LEIDEN De Zijl/LGB organi seert op 26 december haar traditio nele kerstwedstrijden die bedoeld zijn als revanches voor de nationa le kampioenschappen voor meisjes en jongens onder de tien en twaalf jaar. Daarnaast wordt wederom ge zwommen om de Sergio Gregorio Trofee, een wisselprijs, ingesteld ter nagedachtenis aan de bij een vlieg tuigramp omgekomen Italiaanse ploeg waarvan Sergio deel uit maakte. De wedstrijden worden gehouden in de Overdekte aan de Haarlem- merstrijd en beginnen om 13.00 uur. IJshockey De uitslagen van de ijshockeywedstrijden. die gister avond werden gespeeld zijn: NN- Beker: Orwo AmsterdamHeeren veen 15—3, Coupe International: Tilburg TrappersBrussel 44. Tennis Na de eerste dag van de wedstrijd MexicoVerenigde Staten, die in Mexico stad voor het toernooi om de Davis Cup 1976 wordt gespeeld, is de stand gelijk: 1 Eigen apotheek ziekenfondsen veel goedkoper DEN HAAG "Het gebruik van geneesmiddelen kan per jaar 180 miljoen gulden goedkoper worden als de ziekenfondsen eigen apothe ken zouden hebben. Dat betekent een besparing van twintig procent op de totale kosten van geneesmidde len". Dit betoogde directeur H.C. van der Hoeven van het Haagse zie kenhuisfonds AZIVO gisteren in een V ARA-radioprogramma. Volgens Van der Hoeven, diie bij zijn ziekenfonds wel een eigen apo theek heeft, zou bij invoering van een volksverzekering tegen ziekte kosten het geneesmiddelengebruik zelfs 250 miljoen gulden per jaar goedkoper worden. Bij de dames was de faam van gedeprimeerd was. Grotere spannm- thuis te blijven. Nora Lau- denkbaar. Op die momenten heb ik Bloembollencultuur Noordwijk: teslager gunde de 16-jarige Marcel la Mesker een game (61, 60) en S,a*ome regelde behoedzaam De lichamelijke toestand tegen de eveneens 16- gijzelaars verkeerden, noemt de heer NOORDWIJK Op de gisteren goede zandgronden jarige Hanneke Raaymakers (6- 6—4), die bepaald meer belooft dan de meeste van haar leeftijdsgenoot- het "Hof van Holland" gehouden ledenvergadering van de Kon. Alg. Fanggidaej redelijk goed. „Als je het Ver. voor Bloembollencultuur, af- 9 De eerste slag de twee debutant-finalisten toernooi om de Davisbeker heeft geen verrassing gebracht. Zowel Zweden, dankzij Borg, als Tsjecho- Slowakije, door Kodes, behaalde een overwinning. Borg had weinig moei te met Hrebec, die met 6—1, 6—3, 6—0 werd verslagen. Kodes had moeite met Bengtsson, maar w on tenslotte toch met 4—6, 6—2, 7—5, 64, waarmee de stand 11 werd. Verbod Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft in een amendement bepaald dat superso nische vliegtuigen het komende half jaar geen gebruik mogen maken van Amerikaanse vliegvelden. In die periode moet onderzocht worden in welke mate de FransBrit se Concorde een bedreiging is voor «ie gezondheid en de veiligheid. vergelijkt met de slachtoffers van deling Noordwijk, heeft de treinkaping verkeerden wij in het algemene stemmen de heer consulaat natuurlijk onder veel van Went tot voorzitter tussen betere omstandigheden. We hadden water, eten, toiletten en vooral warmte". De arts heeft er moeite zaken nog eens op e zetten. Over het moment vón de bezetting. „Dat ging zo razendsnel.' Het was in enkele minuten bekeken. Voorzover ik weet, is daar niet veel geweld bij gebruikt. Trouwens, ook later niet, al was dat geblinddoekt op het schavot neerzetten natuurlijk iets afgrijselijks." Contact met de bezetters heeft de heer Fanggidaej nauwelijks gehad. „Ik was eigenlijk te veel met de gijzelaars bozig, En ook met mezelf. De spanningen verwerken. De bezetters hebben wel verteld over de Zuidmolukse zaak, maar dat is nauwelijks tot me doorgedrongen". De enige keer dat de arts wel intensief overleg had met de taten over het algemeen wat gun stiger en vele van deze kwekers hebben kunnen profiteren de resul- komende jaren tegemoet. De prij- de voorverkoop daalden f 150 per bed in 1974 tot f 110 in '76. Vele vakgenoten gaven de strijd met betere prijzen, als zij tenminste niet reeds op, aldus de heer Van Went. J. teveel hadden voorverkocht. Voor Voor hen die blijven geldt de ze- veel dienstverlenend werk en bepaal de instellingen, zoals het scheidings gerecht en dergelijke zijn uit het vak niet meer weg te denken. Men ver trouwt er dan ook op, dat de hogere contributie voor niemand aanleiding als opvolger van wijlen de heer G. Faase. Door diens overlijden en het i om alle zich niet herkiesbaar stellen van de rijtje te heer J. P. Hoogeveen waren er een tweetal vacatures in het bestuur. Daarin werd voorzien door het bij enkele kandidaatstelling verkiezen van de heren J. P. E. P. de Haas en J. G. M. Hoogeveen. Aan het begin van de verga- betreft de tulpensector lijkt het kerheid dat ze steeds meer zullen zal zijn als lid te bedanken. er op te kunnen rekenen op enige stabiliteit. Men houdt al rekening met een krimp van ongeveer 15 pet. van het areaal. De narcissen geven daarentegen een bizarre tegen stelling te zien Prijzen ver bene den de steeds stijgende teeltkosten maken de teelt van dit artikel moeten produceren voor minder Een wijziging van het Handelsreg- De hoge loonkosten dwingen lement dat de strekking had de kwe- vele kwekers te investeren in be drijfsmiddelen, want onder de om standigheden van nu steeds moei lijker wordt. Bij de behandeling het wat eerder aan 50 procent van het hen toeko mende bruto-verkoopbedrag te hel pen, stuitte op bezwaren van de ex porteurs. De wijziging van de data schrijvingsbrief voor de maandag zou hen veel extra werk geven in de moeilijk. Import te houden algemene vergade- vele tonnen ripg van Bloembollencultuur, plaat der ing herdacht de heer Van Went schuldig toch al drukke paktijd. Met de stem- i van de leden-exporteurs tegen de vergadering haar fiat aan de met gevoelvolle woorden de overle den voorzitter G. Faase en wijlen de heer R. de Groot. In zijn openingswoord consta- narcissen uit Engeland is hiermede ste de afdeling Noordwijk zich ach- Voor de hyacinthen- ter de kandidatuur van de heren voorgestelde wijziging. den Berg (Noordwijker- eenzelfde beeld. teerde de waarnemend voorzitter, resulteerde kwekers bestaat De gevolgen van de afschaffing hout) en Jansen (Beverwijk) van de teeltregeling zijn al merk- leden van het hoofdbestuur, baar. Een veel te groot overschot algemene vergadering vertegenwoor digen. Tot kascontroleurs werden de heren Hoogeveen en Boogaards aangewe zen. De afdeling Noordwijk van Bloem bollencultuur zal samen met de af deling Warmond met een wagen deel- nemn aan 't streekcorso. De praal wagen draagt de naam „Lenteweel- de". Bij het optuigen rekent men op de medewerking van de kwekers en hun familie. Verder zal de afdeling Noordwijk f 250 bijdragen aan de VVV ter be strijding van de kosten om het corso ook naar Noordwijk te laten komen, In totaal is daarmede een bedrag van f 25.000 gemoeid. Speciaal aan de wat artistiek aan gelegde leden van Bloembollencul tuur werd gevraagd eens mee te den- dat de huidige situatie surpluskorting Na een gedegen uiteenzetting l het Handelsreglement betreffen- ken over het aanbrengen bloembollenvak geen enkele reden de kosten tot optimisme gaf. Na een ongekend nat jaar was de oogst van de tul pen, vooral op de wat zwaardere 19 pet. Daarboven komen nog waarnemend voorzitter Van Went reclametermijnen. Een aantal afde- de valkheffing financiële opbrengst in beslag. Met 20 pet. (ing de vergadering' vrijwel der commentaar akkoord met de gestelde contributieverhoging lingen uit Zuid-West Nederland bleek daar eveneens bezwaar tegen va,n te hebben. De heren De Haas kleigronden teleurstellend. Op de bezorgdheid gaan de kwekers de De Kon. Alg. Vereniging verricht zullen de afdeling Noordwijk op de riatie bij de aanleg van mozaieken in de bollentajd. Na de huishoudelijke zaken was er de traditionele verloting van wild- en vleesprijzen, waarbij de heer Van Rijn op de hem eigen, humoristi sche wijze als „trekker" fungeerde.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10