Er zullen doden moeten vallen Ambtenaar moet daad werkelijk meehelpen Leidse brandweer blijft nog wel jaartje onderbezet: Camel 20 Man Lustrum Leidato Leiden aangewezen voor experiment in kader open school BRANDTRAPPEN GEKORTWIEKT Oudt Leyden VRIJDAG 19 DECEMBER 1975 LEIDEN In een brief aan de gemeenteraden van Leiden en Zoeterwoude en aan de vakbon den maakt de dienstcommissie van de Leidse brandweer melding van haar ontevredenheid over het uitblijven van een arbeidstijdver korting voor het 54 man tellende personeel. Vorige week hebben we daar al melding van gemaakt. De dienstcommissie dringt in de brief aan op een zeer spoedige beslis sing. Op 11 februari al had men een ge richt voorstel gedaan tot verkorting van de werktijd. Er werd niet op gereageerd. De zaak stond afgelo pen maandag op de agenda van de gemeenteraad en gewapend met span doeken betraden enige brandweerlie den de tribune. Hun brief werd naar de extra-raadsvergadering van afgelopen woensdag verschoven. En ook woensdag kwam die niet aan bod. Het wordt nu 19 januari. Ze etanten dus maar op. Boos. In de brandweerkazerne (waar ook al jaren over wordt gebakkeleid, maar ja waarover wordt in Leidens eens een keertje niet gejampierd?) zijn enkele leden van de dienstcom missie weer aanwezig, alsmede de heer Van der Staay, die een afwezi ge commandant Broeshart vertegen woordigt. Daaruit blijkt dat de brief niet een harde schreeuw is van een groepje „dissidente" brandweerman nen. „We zijn 't helemaal en roerend met elkaar eens. Hier moet nu ein delijk maar eens iets aan gedaan worden. Het zou verwonderlijk zijn ais het anders en dus beter zou lig gen in Leiden. Alleen Heerlen kent, net al wij, 72 uur per week per man. Dat is ongekend". In rapport Wat wil men? De arbeidstijd moet teruggebracht worden naar 60 uur per week. Al in januari 1973 heeft een werkgroep in een (vlammend rood) rapport gesteld dat „de per soneelsbezetting aan een kritische grens en aan het uiterste van de mogelijkheden zit. Een personeels uitbreiding is dan ook noodzakelijk bij een arbeidstijdverkorting". In Leiden betekent dat tien man meer. Wat zegt het rapport nog meer? (op 9 januari 1973 dus) „Als gevolg van de arbeidstijdverkorting en de krap pe personeelsbezetting moet teveel een aanslag worden gedaan op de vrije tijd van het personeel, hetgeen op den duur ten koste gaat van het betrokken personeel, hun gezinnen en de korpsgeest". En dit: „Een personeelsuitbreiding met ten minste vijf man is nodig. Indien wordt gegaan naar een 68- urige werkweek, zal negen man meer moeten worden aangetrokken". (Men is nü (december 1975) al zover door de knieën gegaan door te zeggen dat er tien man meer nodig zijn voor een werkweek van 60 uur). Tussendoor zegt het rapport dat de kazerne niet is berekend op de taak van de brandweer, dat het ge bouw niet aan de legering en de ver zorging van de manschappen vol doet en dat de situering in de bin nenstad de uitruksnelheid nadelig beïnvloedt. Landelijk is de werktijd al terug gebracht naar 60 uur, zeker in de grote steden. Leiden is een middel grote „brandstad". Hoewel: je denkt niet in middelgroot of groot als je te horen krijgt dat er in Leiden ruim 60 plaatsen zfjn met radio-actief materiaal. Leeft de zaak van de brandweer mannen ook naar buiten toe? Men krijgt de indruk van niet. Het alge mene beeld van een brandweerman is zoals we dat kennen vanuit de moppenblaadjes: kaartend aan een tafeltje en als de alarmbel gaat, vlug langs de buis naar beneden. Maar vergis je niet. De Leidse brandweer heeft een enorm takenpakket voor de zogeheten zelfwerkzaamheid. Er is een timmerwerkplaats, een schoen makerij en een ploeg gespecialiseer de autobouwers, om maar eens. iets cp te noemen. De brandweerwagens, die het vorig jaar werden aange schaft, waren „kale" auto's, die door de manschappen zelf geheel en al zijn opgetuigd. „Besteedt dat maar eens uit aan een garage. Dat kost goud". Taken Een brandweerman bestrijdt niet alleen brand. „In tien jaar zijn onze taken erg toegenomen, 's Avonds zijn we de vuilnisman van de stad. We zagen mensen uit een auto, we leg gen, bij windkracht negen, een pro visorische dakbedekking aan en we halen ook de kat uit de boom. Efi vergeet niet dat de personeelssterkte afhangt van het brandrisico in de stad. Er zijn hier veel bejaarden- en verpleegtehuizen. Veel studentenhui zen in een zeer oude en brandge vaarlijke binnenstad. Denk ook aan de musea en de gebouwen van de universiteit. We hebben de Meren- wijk erbij gekregen: we verlenen vrij wel dagelijks assistentie aan de ge meenten in de omgeving en we ken nen de bewakingsdiensten in de bij Een totale onwetendheid hij de gemeente. de leden van de dienst- „Weet u dat we kenne lijk zó goed zijn, dat sinds een aan tal jaren alle gemeentegebouwen uit de brandverzekering zijn gehaald? We zijn meteen ter plekke, naar het schijnt. Dan kun je nagaan wat ze dat bespaart". Wat nu? De brandweerman maakt overuren en daar wordt hij (dik) voor betaald. Waar klaagt hij dan over? Mis. Er wordt geen overwerk betaald. Hij krijgt alleen een gelde lijke vergoeding tot 66 uur per week. „Stel dat we wèl overwerk zouden krijgen uitbetaald, dan zou dat ook goud kosten. Veel goud". Is het gebrek aan personeel op te lossen door per auto, die uitrukt, één man minder mee te sturen? „Nee, dat kan niet. Het ligt op papier vast. Bij een middelgrote brand gaan er altijd acht man de deur uit". „Het is nodig dat er meer mensen bijko men. Stel nou dat er per 1 januari tien man bijkomen, dan hebben we toch minstens een half jaar nodig om ze op te leiden". (Maar per 1 januari komt er niemand bij (red.) Vreselijk beleefd „Als er niks gebeurt op korte ter mijn, gaan we ons beraden. We zijn al zo vreselijk beleefd geweest. We hebben geprobeerd ons te verplaat sen in de positie van de gemeente door het voorstel te doen de arbeids tijdverkorting in drie jaar af te bou wen. Maar ook dat lukt schijnbaar niet. Wat we gaan doen? Alles gaat gewoon door, dat is meer dan lo gisch. Dat is onze taak. Misschien gaan we een paar auto's dwars over de Breestraat zetten om het publiek wat bewuster te maken. Je moet toch iets doen?" „Willen we een voorbeeld geven, dat duidelijk aantoont dat een brand weerman plotseling aan de dienst ontvalt? Van de week kreeg één van ons te horen dat hij moest worden opgenomen voor een knie-operatie. Die man missen we wel een tijdje. Dat betekent dat iemand anders de dienst èn van zichzelf èn van die ene man moet overnemen. In dit geval betekent dat zowel met Kerstmis als met oud en nieuw in de kazerne. Misschien wel 36 uur achter elkaar". (Er moet namelijk een constante be zetting van 17 man zijn Het ziekteverzuim bij het Leidse brandweerpersoneel is hoger dan landelijk. In Leiden is het 14 pro cent tegen 9.3 in het laijd. Gezin nen lijden onder het vele van huis zijn van de vader; er treden span ningen op in het persoonlijke vlak. „Veiligheid is een onmeetbare factor. Je moet op alles zijn voor bereid". „Er moeten doden vallen. Dan zul je zien dat we, hup, meteen de mensen krijgen die we nodig heb ben. Dan kan het meteen. We vra LEIDEN De Leidato Huis- houdschow gaat volgend jaar herfst het derde lustrum vieren met een show die volgens de or ganisatoren grootser zal wer den opgezet dan ooit te voren. De grote attractie van de 15de Leidato meet een vierduizend vierkante meter grcot paviljoen worden waarin aandacht wordt besteed aan het begrip "Wonen en leven", in het paviljoen kan de bezoeker kennis maken met maquettes, sfeerverlichting, van kamerbreed tot keukendroom. Verder kan men er informatie krijgen over subsidiemogelijkhe den en gemeentewaarborg. De lustrum-Leidato zal in 1976 wor den gehouden van 10 tot en met 19 sept, in de Leidse Groen- oordhal. Het Leidato-bestuur verwacht de ruim 14.000 m2 ex positieruimte vol te krijgen met ruim 300 stands. gen ons af wie de verantwoording op zich neemt als er werkelijk iets ergs gebeurt". „Wanneer kom je als brand weerman met de burgemeester of met de wethouder in aanraking? Bijna nooit. heerst totaal onbe grip en een totale onwetendheid". Leuk voor Heerlen Brandweercommandant, ing. A. C. Broeshart een paar dagen later: „Heerlen heeft sinds woensdag een 64-urige werkweek gekregen. Nu is Leiden dus de enige gemeente in Nederland, waar 72 uur wordt ge werkt. Leuk voor Heerlen". „Ik weet precies wat er gaat ge beuren, oh ja. De gemeenteraad ver wijst de brief naar de commissie personeelszaken. En dat is dan de vierde commissie die er zich mee gaat bezighouden". En dan plotseling zeer fel: „In 1973 is er een rapport uitgebracht. Daarin zijn duidelijke aanbevelingen gedaan. Naar dat rapport moet er besloten worden. En ik ken het: dat duurt minstens een Jaar. Ze moeten besluiten en snel ook. Ze moeten niet lullen". (ADVERTENTIE) LEIDEN Leiden is met Emmen en Tilburg aangewezen voor een proefproject van de z.g. Commissie Open School. Het gaat hier om een project voor (werkende) jong-vol wassenen van 17 tot 30 jaar, die al vroeg van school zijn gegaan en van wie het grootste deel behoort tot de laag- en ongeschoolde arbeiders. Het project, dat op 1 januari 1977 van start zou moeten gaan, maakt deel uit van drie proefprojecten van de commissie waaraan in totaal on geveer 150 "leerlingen" zullen deel nemen. Doel van deze projecten is uit. te vinden wat' de beste manier is om volwassenen met weinig scholing en vorming mogelijkheden te bieden om verder te leren. Gedoeld wordt daar bij op het z.g. ervaringsleren. De drie groepen waarvoor de pro jecten bestemd zijn, worden alle ge vormd door volwassenen die wait Meer Leids nieuws elders in deze krant De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265, Met 2 oriljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen V. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 basiskennis en vaardigheden betreft niet zo goed in de samenleving uit de weg kunnen. Dit terwijl ze er wel vaak toe in staat zijn en dikwijls ook willen. In de eerste plaats gaat het om de werkende volwassenen die zowel in hun gezin als in het werk de gevol gen ondervinden van een onvoldoen de en verouderde opleiding. Hiervoor zal een proefproject worden gemaakt voor midden-Zeeland, noord-west Limburg en zuid-Eriesland. Het tweede project betreft de jong-vol wassenen van 17 tot 30 jaar en het derde proefproject heeft betrekking op doorgaans gehuwde vrou wen die intensiever aan het maat schappelijk leven willen meedoen, een meer bü-die-tydse rol in het ge zin willen spelen en eventueel weer buiten het gezin willen gaan werken, maar daarbij veelal hinder onder vinden van onvoldoende of verouder de opleiding. Dit project wordt over het gehele land verspreid. De Commissie Open School heeft de drie proefprojecten neergelegd in haar tweede advies aan minister Van Kemenade (Onderwijs en Weten schappen) en staatssecretaris Meijer (CRM). Daarin staat dat eind augus tus of begin september volgend Jaar met de werving van deelnemers kan worden begonnen. Op 1 januari daar op volgend kunnen de projecten dan gaan draaien. Eerder waren de des betreffende bewindslieden met de drie proefprojecten akkoord gegaan. In dit tweede stadium zijn ze nu uit gewerkt. Bij de projecten speelt het z.g. open leerplan een belangrijke rol. Het gaat er daarbij om dat er wordt ingespeeld op de praktijk- en levenservaring van de deelnemers. Door hen een bredere basis te geven en hen beter wegwijs te maken in de maatschappij kun nen ze meer greep krijgen op hun leef- en werksituatie. Daarom moe ten ze in de open school ook hun eigen voorkeuren zoveel mogelijk kunnen realiseren, of ze nu een diploma willen halen of niet. De open school mag volgens de commissie overigens geen radio- en televisiieschool worden omdat dan de grote waarde van het "groepsgebeu ren" voor het onderwijs- en vor mingsaspect zou worden verwaar loosd. Ook schriftelijk onderwijs is volgens de commissie voor de deelne mers moeilijk zelfstandig te verwer ken. In de proefprojecten kunnen onderwerpen en thema's wel via radio en televisie worden gepresenteerd. Met de proefprojecten hoopt de commissie meer inzicht te verkrijgen in functie, leerplan, didactiek, orga nisatie en middelen van de toekom stige open schpol. De commissie hoopt dat zij daar bij steun zal on dervinden van bestaande organisaties en instellingen. De gekortiviekte brandtrap in de Zijldonk. Eindrapport over reorganisatie binnen het Leidse „stadhuis" LEIDEN Bewoners van de Me- rendonk en de Zijldonk in de Leid se Merenwijk hebben protesten la ten horen, omdat hun brandtrappen enkele maanden geleden zijn gekort wiekt. De bewoners van de onderste eta ges hadden namelijk hinder van op en neer lopende mensen op de trap pen. Ze verzochten de Leidse Wo ning Stichting (LWS) daar iets aan te doen. Toen de LWS besloot de trappen te laten "eindigen" op de eerste etage, waren de bewoners van de begane grond daar tevreden over, maar anderen in de hoge flat gebouwen werden wat angstig. Ze namen contact op met de brand weer, die van niets zei 'te weten Commandant Broeshart: "Ze dach ten dat het zomaar kon. Maar het kon niet zomaar. De LWS had eerst met ons contact moeten opnemen". oktober), een nieuw schetsplan ont werpen voor het onderste gedeelte van de brandtrap. Tot op heden is dat nog steeds niet binnen, maar de brandweer verwacht dat het kort na nieuwjaar zal afkomen. De vraag is of er op dat moment voldoende fi nanciële middelen aanwezig zijn om de kosten te dekken. De LWS. die overigens in Januari 1972 de brandtrappen liet kortwie ken in de Arendshorst en de Con dorhorst (eveneens in de Meren wijk) deelde dit jaar de brandweer mee dat door de bewoners was ge klaagd over de leefbaarheid van wo ning en woonomgeving. Die zou nu zijn teruggekeerd. Op 23 oktober schreef Streef land de zaak "zo spoe dig mogelijk af te ronden". De brandweer zegt dat het vol gens de bouwverordening is verbo den brandtrappen of gedeelten er van te verwijderen. Directeur Streef- land was niet bereikbaar voor com- mentaaar. LEIDEN Er moet naar gestreefd worden de toename van het aantal ambtenaren in gemeentelijke dienst de komende jaren zoveel mogelijk te beperken, gezien de nog steeds benarde financiële positie waarin Leiden zich bevindt. Dit moet mo gelijk zijn als men in het ambtelijk apparaat daadwerkelijk meehelpt de nieuwe organisatie zo doelmatig mo gelijk op te zetten. Dat staat in het dezer dagen ver schenen eindrapport van de Bege leidingscommissie Organisatie Ont wikkeling. Een commissie, die tot taak had een'ambtelijke en bestuur lijke reorganisatie binnen het Leidse „stadhuis" voor te bereiden. Blijkens de adviezen die door BOO zijn uit gebracht schort er namelijk nogal wat aan de gemeentelijke organi satie en zullen er nog heel wat maat regelen genomen moeten worden om de ruim 2300 Leidse ambtenaren in dienst van de gemeente op een meer efficiënte wijze 'te laten werken. Soms vinden die veranderingen plaats met instemming van de be trokken ambtenaren. Soms zijn ze zelf met suggesties gekomen tijdens de bespreking van de adviezen die in 1972 na een onderzoek werden uitgebracht. Maar soms ook is er verzet van ambtelijke zijde tegen veranderingen die onder meer tot doel hebben de voorbereiding van een beleid doorzichtelijker te maken. Raadsleden en waar nodig ook burgers zullen om dat te bereiken zo vroeg mogelijk op de hoogte moe ten wordengesteld. Om de gang van zaken in ambte lijke en bestuurlijke kring te stroom lijnen zullen er werkverbanden wor den gevormd en is men op dit ogen blik bezig zogenaamde coördinatoren en personeelswerkers aan te trek ken. Voor beide functies in eer ste instantie komen er van elk drie zijn volgens wethouder Van Dam rond de twintig sollicitaties binnen gekomen. De helft is daaruit gese lecteerd en volgende week maandag zullen de laatsten worden ontvan gen voor een gesprek. Als alles meezit zullen nog in februari van het volgend Jaar de eerste benoemingen kunnen plaats vinden. Ongeveer tegelijkertijd zal Leiden weer de beschikking hebben over een nieuwe gemeente-secretaris. Wethouder Van Dam: „Er zijn op dit ogenblik nog drie sollicitanten over en we moeten de volgorde voor de voordracht nog bepalen". De bedoeling is dat er een nauwe verking tussen coördinatoren en personeelswerkers zal ontstaan en dat zij gesteund worden door stuurgroepen. Dat er nog veel ver anderd moet worden blijkt uit een opsomming van de problemen in het eindrapport van BOO. Zo wordt er een pleidooi gehouden voor een werk en personeelsplanning, zodat de per sonele bezetting en de hoeveelheid werk zo goed mogelijk op elkaar afgestemd kunnen worden. BOO realiseert zich dat het opzetten van een dergelijk systeer^vaak ergernis opwekt omdat men h^ als een „con trole" ziet. Uit onderzoekingen en daaropvolgende besprekingen bleek dat er overlappende taken bestonden. De afgelopen jaren zijn hierin enige verbeteringen aangebracht. Zo is bijvoorbeeld de centrale leerlingen administratie tot stand gebracht In het eindrapport wordt gepleit voor een betere taakverdeling. BOO signaleert in het eindrapport dat er bij het personeelsbeleid in de afgelopen jaren fouten zijn gemaakt. Vooral waar het de leidinggevende functionarissen betrof. Al Jaren ge leden werd vastgesteld dat vele chefs onder moeilijke omstandigheden moesten werken. De zaak is toen niet bij de grondoorzaak aangepakt maar er zijn extra chefs aangewe zen of de afdelingen zijn verkleind. Soms werden leidinggevende func tionarissen naar het oordeel van BOO uitsluitend benoemd op grond van hun vakkennis en werd voorbij gegaan aan hun leidinggevende capaciteiten. BOO verklaart uit dit feit. dat gezien wordt als essentiële kritiek op het beleid, ook het ver zet dat er is geweest tegen de reor ganisatieplannen. Omdat de voor bereiding daarvan het leidinggevend personeel nog eens extra belastte. Een voor Leiden zeer groot pro bleem is de slechte huisvesting van het ambtelijk apparaat. De zaak is verbrokkeld en de ruimten waarin gewerkt moet worden zijn vaak on geschikt voor het werk dat er ge daan moet worden. Realisering van de plannen voor een nieuw stads kantoor (op het Schuttersveld of aan het Noordeinde) moet in deze situatie verbetering brengen. Ter verhoging van de inkomsten of beperking van de gemeentelijke uitgaven worden door BOO ook ad viezen gegeven. Voorgesteld wordt diensten die aan andere gemeenten geleverd worden volledig te laten vergoeden door die gemeenten. In het eindrapport wordt vastgesteld dat dit aanhalen van de touwtjes de goede verhoudingen met andere gemeenten niet behoeft te schaden. I de jongste telg v, gebied van (vri/e-tiids)kleding v van 3 tot 10 jaar. Ruimte vrij J wanneer uongestoord met relaties j of klein gezelschap wilt lunchen A of dineren. Denk dan eens aan de bovenzaal van Oudt Leyder (max. 26 personen)

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3