Na twaalf puzzels voorbij de 2 miljoen Drie bondige vragen aan Mercedes-Benz kopers: Heineken positief Leidse student kreeg boete èn raakte half jaar rijbewijs kwijt Eerste exemplaar boek Praesidium Libertatis voor decaan mr. Oomen VRIJDAG 19 DECEMBER 1975 1» Weet u zeker dat uw nieuwe Mercedes écht nieuw is als u 'm koopt? Als u uw nieuwe Mercedes bij een offi ciële Mercedes-Benz dealer bestelt, is er geen reden tot twijfel. Maar als u'iri ergens anders koopt, heeft uw wagen een onzekere her komst. Neemt u risico. Is verhaal vrijwel onmogelijk. 2. Krijgt u een vol jaar fabrieksgarantie? Voor, door officiële dealers geleverde, nieuwe Mercedessen, geldt sinds 1 juli een vol jaar fabrieksgarantie. Ongeacht de kilometers. Als u uw wagen niet bij een officiële dealer koopt en u wordt toch die garantie beloofd, dan rammelt er iets. Want u bent de eerste eigenaar niet en importeur en fabriek staan daar dan niet achter. Zodat zo'n handelaar z'n bewering niet kan waar maken. 3. En wat krijgt u voor service? Alleen echte Mercedes-Benz dealer? hebben door fabriek en importeur opgeleid personeel. En door de fabriek vereiste apparatuur. En een komplete onderdelen- voorraad Dus alleen echte Mercedes- Benz dealers geven goede, snelle service en hebben steun van fabriek en importeur. Een nieuwe Mercedes kunt u altijd ongezien kopen, dat zit wel goed Mits u 'm op de goede plaats koopt, bij de officiële Mercedes-Benz dealer. Dealer goed, al B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 071 - 769303 - Alphen a/d Rijn Gouwestraat 60a, tel. 01720-73344 ROOYAKKERS AUTOMOBIEL BEDRIJF B.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 071 -152643/4. Wegens doodslag zes maanden en tbr geëist ondanks lagere winst HAARLEM (ANPi Een gevan genisstraf van zes maanden met af trek van voorarrest en een onvoor waardelijke ter beschikking stelling van de regering hefeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Haarlem mr. R. A. C. van Rossum, geeist te gen de 44-jarige Haarlemmer C. V., wegens doodslag op zijn tante (58). Het drama heeft zidh afgespeeld in de slaapkamer van de vrouw die met haar neef in een woning aan de Amsterdamsestraat in Haarlem woonde. Verdachte leefde gescheiden van zijn vrouw. Hij dronk veel, zei hij voor de rechtbank. Op de avond van de 5de juli had hij enige café's be zocht. Om kwart over twaalf ging hij naar huis. De man verwachtte de volgende morgen bezoek van zijn zoon en daarom vroeg hij zijn tante, die al op bed lag, hem op tijd te wek ken. Volgens verdachte zou de vrouw opmerkingen hebben gemaakt over zijn gedrag waarover hij boos was geworden. Hij dacht, hoewel hij zich niet alles meer kan herinneren, dat hij tante een klap heeft gegeven. Toen zij bleef schelden, is hij zo ra zend geworden dat hij haar bij de keel zou hebben gegrepen. Toen hij dacht dat zij dood was, is hij naar buren gegaan die de politie alar meerden. Eerst vertelde hij zijn tante dood op bed te hebben gevon den. Maar twee dagen later gaf hij toe dat hij de vrouw had gewurgd. AMSTERDAM Heineken NV kan nog geen exacte prognose geven o- ver de resultaten in het per 1 okto ber begonnen boekjaar, maar is po sitief gestemd over de winstontwik keling. De omzetten zijn tot nu toe gunstiger dan verleden jaar toen ze getemperd werden door de 1-no- vember-wet. Handhaving van het di vidend over het vergrote kapitaal lijkt haalbaar afgezien van onver wachte verstoringen, aldus de pre sident van de Raad van Bestuur, de heer A.H. Heineken, in een toelich ting op het jaarverslag over 1974- 1975. Het totale bierverbruik in Ne derland steeg in het verslagjaar met 3 pet tegen 5,5 pet in het voorgaan de boekjaar. De consumptie per hoofd van de bevolking nam toe ian 75,9 liter tot 77,4 liter. Met zorg volgtt Heineken de plan nen voor winkelsluiting op zaterdag middag. Deze zal niet alleen een nadelige invloed hebben op de om zet van de detailhandel, maar ook op het horecabezoek, aldus het slag. De totale verkoop van frisdranken steeg in Nederland met 7,5 pet (v.j. 5 pet). De groei van de gedistilleercJ- markt nam in de eerste helflt van het voorbije boekjaar sterk af, ter wijl later enige herstel optrad. De resultaten in de wijnsector waren overeenkomstig de verwachtingen. In het boekjaar 1974-1975 steeg de omzet van 1584,2 min tot 1842,1 min. Het bedrijfsresultaat ging om laag van 163 min tot 146,6 min ofwel met ruim 10 pet. De netto winst daalde met bijna 13 pet van f 81,1 min tot f 70,6 min en de netto winst per aandeel van 25 daalde van f 11,39 tot f 9,93. Voorgesteld is het contante dividend te handhaven op 3,50 en daarnaast een herkapitalisatie door te voeren vq,n 30 pet via uitgifte van aande len ten laste van de reserves en in verband daarmee een uitkering van een belastingdividend goed te keu- LEIDEN Mr. C.P.C.M. Oomen, decaan van de juridische faculteit, heeft gisteren het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het boek "Praesidium Libertatis", een bundel opstellen over het thema 'vrijheid en recht'. Een deel van de artikelen in het boek bestaat uit inleidingen die op 22 mei van dit jaar werden gehouden op een symposium in het juridisch instituut aan de Hugo de Grootstraat bij gelegenheid van het virde eeuwfeest van de Leidse uni versity. Het lijvige boekwerk (prijs 55 gul den) bevat een rijk geschakeerd aantal benaderingn van de relatie tussen recht en vrijheid. In het al gemene en historische deel wijdt professor R.A.V. van Haersolte een beschouwing aan 'recht als staat en vecht als vrijheid' en staat de rechts historicus mr. A.M. Elias stil bij de eerste jaren van vrijheid in de Ba taafse Republiek. De eLidse hoogle raar in het privaatrecht mevrouw mr. M.A. Kakebeeke- van der Put schrijft over "de grenzen van de vrijheid" mr. J.A. Nota, lector in Lei den en lid van de Haagse rechtbank over 'vrijheid voor minderjarigen'. Een interessante discussie vormen de stukken van twee met elkaar van mening verschilllende medewerkers voor staatsrecht aan de faculteit mr. J.A. Peters (het raadslid) en mr Th. L. Bellekom over de constitutio nele bemoeienissen met de vrijheid van meningsuiting, in de sector strafrecht zijn er bijdragen van de omstreden Utrechtse hoogleraar mr. A.A.G. Peters over de positie van ver dachten in het strafproces en van De Carambole stevig op kop LEIDEN Door naaste concur rent Rijnstreek 1 met 6-2 te ver slaan heeft het eerste viertal van De Carambole in de eerste klasse van De competitie van de Leidse Biljartbond nu een royale voorsprong van 10 punten op de Rijnstreek (44 om 34) De Vriendschap 1 klopte de Zijl poort en staat daarmee met 33 pun ten op de derde plaats. TOG 1 boekte een fraaie 0-8 zege op Between 1. UVS en Between zijn op het ogen blik de rode lantaarndragers met resp. 19 punten uit 7 wedstrijden en 21 nuiït 8. De uitslagen van de eerste klasse: Rijnegom- UVS 4-4: Vriend schap- Zijlpoort 5-3: Carambole - Rijnstreek 6-2; Landzicht- De Oude Herberg 4-4; Between- TOG 0-8. In de tweede klasse bood TOP 1 de concurrentie mogelijkheden om wat van de grote achterstand af te knabbelen, door een 6-2 nederlaag bij Zuid 1. Landzicht 2 h'eeft 8 pun ten achterstand. In de derde klasse bracht UVS 2 het riante totaal op 48 punten, dankzij een 8-0 ovei ning tegen de reserves van TOG zijn Leidse collega W.H. Nagel over 'jouw vrijheid/mijn vrijheid in de nationale rechtsorde en die van sub culturen'. Dit herinneringsboek aan de fees telijkheden is niet alleen maar door juridische coryfeeën volgeschreven. Er staan ook enkele bijdragen in van studenten in het internationaal recht over Nieuw Guinee en over volkenrechtelijke aspecten van het kolonialisme. Het schrijven van stuk ken stond open voor alle leden van de juridische gemeenschap, maar de reactie van studentenzijde bleef ech ter aan de bescheiden kant. Het boek werd uitgegeven bü Klu- wer in Deventer. Nederland geeft 27 miljoen voor Mevrouw G. V.-'t V. te B. (52) 'Ik bel m'n zuster op en zegr jij hebt altijd zo'n geluk, kan jij voor mij niet eens een gebruikte brommer op de kop tikken. Ze zegt mijn geluk is dat ik die kleine rubriekadvertenties in de krant heb uitgevonden. Dat was de beste tip die Ik ooit van een zuster heb gekregen. M'n zoon Jan bromt er goed van. Tevreden zijn ze alleen nooit. Ik heb ook nog een pick-up nodig, zegt ie.' Brand in nachtclub Bij een zwa re brand in een Newyorkse nachtclub zijn woensdagnacht zeven personen om het leven gekomen. Toen de brand omstreeks half drie in de chi que Blue Angel Club ontstond, was 't gebouw vol mensen. Enige tijd be stond gevaar dat het vuur zou over slaan naar een oude synagoge en een flatgebouw. De brandweer wist dit echter te voorkomen.. Wheeler overleden Generaal Wheeler, stafchef van de Amerikaan se strijdkrachten tijdens een groot deel van de Vietnamese oorlog, is gisteren op 67-jarige leeftijd over leden. Volgens een woordvoerder van het Pentagon stierf Wheeler toen hij van zijn huis in Maryland werd overgebracht naar het Walter Reed hospitaal in Washington. Het dagblad is een tevreden kontaktadres. LEIDEN Bij de dekenfabriek Van Wijk zijn gisteren drie jubilea gevierd. De heer W. F. Fla vian (links) is momenteel bij Van Wijk werkzaam als kaartenslagerhij is, evenals de andere gedecoreerden, veertig jaar in dienst bij Van Wij k en kreeg daarvoor van burgemeester Vis de ere medaille in brons die bij de Orde van Oranje Nassau hoort. Eveneens brons voor zijn 40-jarig dienst jubileum kreeg N. H. Breedeveld (rechts), die als kwartenboender werkzaam is. In het mid dennaast burgemeester Vis, staat de chef op makerij J, den Hoed die het zilver kreeg. DEN HAAG (ANP) De Nederland se regering heeft ontwikkelingsfond sen voor directe hulp aan de arm ste landen en groepen tot 'n bedrag van tien miljoen dollar, ongeveer 27 miljoen gulden, beschikbaar ge steld voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Dit heeft het ministerie van buitenlandse za ken gisteren meegedeeld. De Nederlandse bijdrage gaat naar projecten van Unicef die zijn opge zet om in te springen in de ontsta ne noden in de landen die het meest zijn getroffen door de energiecrisis en de daarna volgende prijsstijgin gen, de zogenaamde MSA-landen. De projecten lopen in de landen Bangladesj, Bhoetan, Boeroendi, Volksrepubliek Benin, Ethiopië, In dia. Democratische Republiek Viet nam, Republiek Vietnam, Nepal, Rwanda, Sri Lanka, Tanzania en Soedan. Het gaat om ondermeer projecten op het gebied van water voorziening, gezondheidszorg en voed selhulp, die vooral de situatie voor moeders en kinderen moeteii verbe teren. De bijdrage van 27 miljoen gulden is een extra schenking voor het speciale programma van Unicef voor de meest getroffen landen en komt boven op de contributie van tien miljoen gulden, die Nederland in november aan Unicef heeft toe gezegd, aldus het ministerie van buit- tenlandse zaken. Belofte Van Lent over regeling compensatie militairen DEN HAAG (ANP) Wk.~ retaris C. L. J. van Lent van De fensie wil op 15 Januari de ontwerp regeling "vergoeding voor extra-be slaglegging", de zogenaamde com pensatieregeling in het kader van de werk- en rusttijdenregeling voor militairen, in het centraal georgani seerd overleg ter sprake brengen. De bewindsman komt daarmee tege moet aan de uitdrukkelijke wens van het militaire personeel zoals die gis termiddag in een vergadering van de centrale commissie georganiseerd overleg militairen werd geuit. Zoals bekend zal de zogenaamde compensatieregeling thans niet kun nen worden ingevoerd. Reden hier voor is het besluit van de regering om voorlopig geen verbetering in de bestaande arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel, waar onder ook de militairen, aan te bren gen. Het uitstel van invoering van de regeling mag volgens de belangen verenigingen niet betekenen, dat ook het overleg over de ontwerprege ling zelf wordt opgeschort, reden waarom erop werd aangedrongen het overleg spoedig te hervatten. PPR heeft nu ook regionaal actiecentrum LEIDEN De actiecentra van de PPR in Hazerswoude, Katwijk, Lei den, Leiderdorp, Lisse, Noordwljk, Sasseniheim, Valkenburg, Voorscho ten, Warmond en Zoeterwoude heb ben besloten om hun in het afgelo pen jaar gegroeide samenwerking vast te leggen in de oprichting van een zg. regionaal actiecentrum. Dit actiecentrum zal zich gaan bezighou den met regionale kwesties, service aan raadsleden en statenleden, het onderhouden van contacten tussen de aangesloten actiecentra onderling en tussen de actiecentra en het pro vinciaal bestuur en de statenfractie van de PPR, politieke activiteiten in de regio en verkiezingscampagnes. Het bestuur van het regionaal actie centrum is op het ogenblik als volgt samengesteld: voorzitter Ronald Mommaas, Laan van Ouderzorg 42, Leiderdorp.' telefoon 071890977 sec retaris Marianne Juffermans-Zand bergen, Hoofdstraat 40 Valkenburg, telefoon 0171871275; Piet Tolboom, Nic. Maeslaan 4, Oegstgeest, tele foon 071152954. De vergaderingen worden doorgaans góhouden op de laatste vrijdag in de maand in het gebouw van de Welzijnsraad in de Leidse Javastraat en beginnen om 8 uur. De vergaderingen zijn open baar: da eerstvolgende is op 2 Ja nuari. Twee miljoen gulden te mooi om waar te zijn, maar het is waar. Want na de twaalfde puz zel voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten is er op dit moment een bedrag van f 2.001.874,96. Voor de extra-prijzenpot kwam er f3.483,06 binnen. In die extra- pot zit nu: f 10.793,67. Dat loopt al weer aardig op. Notaris J.H. Birkhoff kan opnieuw een flink aantal deelnemers gelukkig ma ken met duizend gulden, wanneer hij de datum vrij geeft waarop die pot kan worden verdeeld. Het gaat voortreffelijk met onze puzzelactie. En we blijven doorgaan om door te gaan. Ko mende week is echt zo'n week om behalve die verplichte gulden voor het meepuzzelen, een extra bedrag aan postzegels bij te plak ken op uw briefkaart of meer dan een gulden pea- giro over te schrij- De oplossing van puzzel 12 was: "Wie alles heeft kan best iets missen". WEEKHOOFDPRIJZEN Een VW Golf Extra: D. Looije Geestweg 10, Naaldwijk. Een Philips kleurentelevisie: M. Engelen- Hoef, Abel Tasman- straat 3, Geldrop (NB). Een Summa encyclopedie: J.J. van den Braak, Meyhorst 1247, Nijm'egen. Een Olga springboxkornbinatie: W. Debets, Oosterhesselenstraat 155 Den Haag. Een Singer Naaimachine: J.C. Hakkert, Balfortstraat 19-a, Bre da. Een Sperry Remington reken machine: S.A. Riemersma, '■^Ha zenstraat 11, Hilversum. Een hometrainer fiets bicyclet- te: mevr. Smulders, Zeenaald- plantsoen 11, Helmond. Een Petri fotocapiera: R.J. Huisman, Zilversohoonl aan 32, Krommenie. Een waardebon van f 500,- van Witte veen: D. Hannenberg, A dm. de Ruyterstraat 92, Aalten (Gld. Een waardebon van f500,- van Witteveen: R. van den Berg, Ha- nendorperweg 67-a, Ernst. In het verspreidingsgebeid van het Leidsch/Alphens Dagblad vie len verder de volgende weekprij- Een Bim'ex haarföhnset: J.v.d. Windt, Bioemhofstraat 20, Leider dorp; een Birdy tafelgarnituur: J. Evers, B. Hosangweg 19, Wou- brugge. De volledige trekkingslijs- ten liggen vanaf maandag as. ter inzage op onze bureaus in Leiden (Witte Singel 1), Alphen a.d. Rijn (Julianastraat 19) en Katwijk aan Zee (Badstraat 9). Groentezaken dicht LEIDEN Op zaterdag 27 decegi- ber zijn alle Leidse groentezaken de gehele dag gesloten. Ook de wijk- rijders en de markthandel zullen die dafl vrijaf nemen. LEIDEN Wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, als ge volg van onoplettendheid, eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank gisteren tegen een 19-Jari- ge student uit Leiden, 800 gulden boete, zes maanden intrekking van het rijbewijs en drie weken voor waardelijke gevangenisstraf met proeftijd van 2 Jaar. Op 27 Juni reed de student met de door hem bestuurde auto over de rijksweg tussen Bodegraven en Alphen aan den Rijn. Mogelijk doordat hij niet voldoen de oplette, dan wel dat hij niet over voldoende rijvaardigheid beschikte, kwam hij met een wiel in de gras strook in de berm van de weg. De auto begon te slingeren en kantelde enkele malen. Hierbij werd de 26- jarige wielrijder Schuurmans, die zich op het fietspad bevond, door de auto gera'akt. Hij liep ernstige verwondingen op, o.a. een breuk van het onderbeen en een bekkenfractuur, zodat hij geruime tijd zijn werk niet heeft kunnen verrichten. Voor de rechtbank gaf verdachte toe, mogelijk enkele ogenblikken niet voldoende te hebben opgelet. Het ongeval gebeurde in het spitsuur. Verbeteringen in Endegeest LEIDEN De raadscommissie die zich o.m. met gezondheidszorg bezig houdt, is gisteravond akkoord gegaan met een krediet van f320.000 voor uitbreiding en verbouwing van het gebouw Irene, een onderdeel van het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" waarin de dagbehandeling van de patiënten is ondergebracht. Ook kon de commissie instemmen met een krediet voor verbeteringen in het zusterhuis en met name in de serre, de eetzaal, de keuken en de apo theek. Verder zal voor Endegeest nog eens een bedrag van f 190.000 worden besteed aan de installatie van nieuwe wateronthardingsappara- tuur in het centrale ketelhuis, de aanschaf van materialen voor de aanleg van een nieuwe radio-instal latie, de aankoop van een nieuwe elektro-wagen en de revisie van enkele andere wagens en de aan schaf van archiefrekken voor het systematisch opbergen van röntgen foto's met bijbehorende rapporten. Overigens zal pas tot de uitbrei ding en verbouwing van Irene als ook tot de voorzieningen in het zus terhuis worden overgegaan als het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne toestemming heeft gegeven. omstreeks half vyf. Mogelijk dat verdachte niet voldoende daarop was berekend, zo veronderstelde de officier. Het slachtoffer had nog getracht van de kantelende auto weg te ko men. maar dat gelukte hem niet. Gebleken was, dat de auto zelf voor het ongeluk in goede staat ver keerde. De rechtbank zal op 30 december vonnis wijzen. Eredoctoraat Rennes voor prof. Feenstra LEIDEN De Universiteit van Rennes heeft aan de Leidse hoog leraar prof. mr. R. Feenstra (55) een eredoctoraat verleend. Prof. Feenstra, die sinds 1952 als hoog leraar in het Romeins recht en zijn geschiedenis aan de Leidse univer siteit verbonden is, ontving al eer der eredoctoraten van de universi teiten van Dij on, Siena, Montpellier en Gent. De hoogleraar studeerde in 1945- '46 aan de universiteit van Bern en bezocht het seminarie de Droit Romain aan de Universiteit van Lausamie. In 1949 promoveerde hij aan de Universiteit van Amsterdam op een proefschrift getiteld „Recla me en vindicatie, onderzoekingen omtrent de rol, in de ontwikkelings geschiedenis van het recht van recla me gespeeld door den Romeins-rech- telijken regel omtrent eigendoms overgang en prijsbetaling bij koop". Na 1948 was prof. Feenstra enige tijd werkzaam op het kantoor deviezen- vergunningen van de Nederlandse Bank en van 1949 tot 1952 was hij hoogleraar in de Nederlandse rechts geschiedenis en de inleiding tot de rechtswetenschap aan de Utrechtse Universiteit.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19