Lagere inkomens krijgen kans op een eigen huis 'Provincie Leiden heeft optimale grootte' TWAALF JAAR GEEIST Kritiek gegijzelde op beleid regering KVP GAAT EIGEN GANG Speelde geld rol bij dood twee vrouwen? DS MEHARI GISTEREN NA GESPREK VAN ANDERHALF UUR WEER VERTROKKEN Rijk schiet „eigen gelei" voor O Bankoverval in Delft DINSDAG 16 DECEMBER 1975 PAGINi AMSTERDAM 'SP) Zonder verder contact met de zeven Zuid- mol ukse bezetters van het Indone sische consulaat-generaal is ds. Me- tiary gistermiddag uit Amsterdam vertrokken met onbekende bestem- ming. De predikant heeft anderhalf ;uur overleg gevoerd in het beleids centrum in het hoofdbureau in de hoofdstad. Wat daarvan het resul taat is geweest is niet bekend ge- maakt. Ook de mensen van het be leidscentrum beraadden zich na het overleg over de situatie. De predi nam gisterochtend zelf contact op met het crisiscentrum, nadat zon dag vergeefs naar hem was ge zocht. Op verzoek van de bezetters zijn gisteravond veertig maaltijden bij het consulaat afgeleverd. Het menu bestond deze keer uit erwten soep met brood. Verder zijn in het geheel geen nieuwe ontwikkelingen uit Amsterdam te melden. Doden Gerrit Bouw GRONINGEN (ANP) In fei te verhinderde de regering dat de gegijzelden hun lot op eniger lei wyze zouden beïnvloeden. Dat was een daad van grote onmen selijkheid. Dit schrijft de hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noorden, G. Vaders, in zijn krant nadat hij dertien dagen als ge gijzelde in de trein bij Wijster heeft doorgebracht. Vaders vertelt dat het beleid van de regering in deze gijze lingszaak in de trein uitermate slecht viel. 'Algemeen vond men dat de regering op lichtzinnige wijze met de levens van de ge gijzelden speelde. Speelde en ver loor. De dood van Bert Bierling - het derde slachtoffer - was wel licht te vermijden geweest'. De tactiek de regering werkte, zeker de eerste dagen, averechts. De grote frustatie van de Zuidmolukkers is dat zij voortdurend door de Nederlandse regering zijn bedrogen en belo gen, aldus deze gegijzelde. Dat voortdurende bedrog maakte de kapers razend. Bij Zuiimoluk- kers uit zich razernij vaak in een toestand van matah-glap. Het re sultaat was de dood van het der de slachtoffer. 'Het mededogen van dit kabi net voor onderdrukten en wanho- pigen is groot, zo weten wij, mits de drama'a zich buiten de gren zen afspelen. Dit gevoel bij de pas sagiers. door de hele buitenwereld vergeten te zijn, dit letterlijk in de kou zitten zonder enige warm te van buiten, werkte een gevoel van lotsverbondenheid met de kapers in de hand'. De hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noorden schreef dit onderdeel van zijn ''dagboek van een gijzelaar" op 7 en 8 december, de vijfde en zes de dag van de treinkaping. - Vaders "dagboek van een gijzelaar", is gisteren als bijlage verschenen in het Nieuwsblad van het NNoorden en in de via de Gemeenschappelijke Persdienst aangeloten regionale bladen. ARNHEM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Arn hem heeft gisteren in totaal twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de man die op 10 april de 40-jarige» ex pediteur Gerrit Bouw doodschoot. Mr. F. O. Leus ink eiste tien jaar cel wegens doodslag en twee Jaar we gens diefstal, met aftrek van voor arrest, tegen de 30-jarige Pieter Wil helm B. uit Dordrecht. Tegen B's metgezel, de 28-jarige Willem van K. heeft de officier eerder in totaal zeven jaar cel geëist. De twee hadden in de nacht van 10 april een vrachtwagen, geladen met sterke drank, gestolen. Bouw ging achter hen aan en op de rijks weg onder Ede kwam het tot een con frontatie, waarbij de expediteur uit Nijkerk werd doodgeschoten. De zaak tegen B. was op verzoek van zijn raadsman aangehouden, om enkele getuigen te kunnen horen, on der wie een psychiater. Deze ver- Jtlaarde dat B. niet als "een destruc tief agressieve figuur" hoeft te wor den gezien. "Hij kan ln een panieksituatie hebben gehandeld, toen Bouw in zijn auto op hem afstormde en hem ver wondde", aldus dr. Leloup. De offi cier van Justitie is echter van me ning dat B. bewust de schoten op Bouw heeft afgevuurd. B. verklaarde zelf dat hij altijd een pistool bij zich droeg, om mensen mee te kunnen intimideren. Samen met zijn maat had hij al meer dan honderd inbraken in het hele land gepleegd, met een buit van meer dan drie miljoen gulden. Op de zitting zei B. dat hij op Bouw had geschoten omdat hij zich bedreigd voelde. "Ik was bang dat hij mij dood zou rijden". Zijn raads man sprak van noodweer exces, zijn cliënt zou niet de opzet hebben ge had te doden. Uitspraak in beide zaken maandag 29 december. Ondanks het grimmige karakter van de afzetting rond het bezette Indonesische consulaat in Amsterdam, herneemt het leven in de buurt weer zijn normale gang. Net achter een prikkel draadversperring icordt het portiek eens grondig schoongemaakt. DEN HAAG (SP/ANP) Het Rijk zal de bouw van 5000 huizen voor gezinnen uit de lage inkomensgroep mogelijk maken door het eigen geld" van de hypotheek voor te schieten. Dit is de opzet van een nieuwe regeling die op 1 januari volgend jaar van kracht wordt. Staatssecretaris Marcel van Dam heeft de gemeentebesturen gisteren van de rege- ling op de hoogte gesteld. DEN HAAG (ANP) De KVP zal blijven werken aan de zoge naamde noodprocedure, die erop neerkomt dat de KVP eventueel bij de volgende verkiezingen met een eigen kandidatenlijst uitkomt en niet zal optreden met een geza menlijke lijst met ARP en CHU als CDA. Dit blijkt uit een verklaring die het KVP-hestuur gisteravond heeft uitgegeven naar aanleiding van de partijraadsvergaderingen van ARP en CHU afgelopen zater dag. In de verklaring stelt het partij bestuur- van de KVP met te leurstelling vast dat de AR-partij- raad zich niet heeft uitgesproken over de onmisbaarheid van de ene CDA-lijst bij de komende kamer verkiezingen, zodat twijfels over de totstandkoming daarvan gebleven zijn. Het partij bestuur ziet in de aan genomen AR-resolutie een positieve benadering van het verschil van inzicht inzake het functioneren van de grondslag, maar betreurt het dat onzekerheid is blijven bestaan over de betekenis die tenslotte aan dit verschil zal worden gehecht bij de besluitvorming over de ene CDA-lijst door de AR-kiesvereni- gingen. Het partijbestuur vertrouwt erop dat de partijleiding van de AR het mogelijke zal doen om een positie ve beslissing over de ene lijst, ook in dit opzicht, in de onderscheiden partijorganen te bewerkstelligen. Het partijbestuur spreekt in zijn verklaring waardering uit voor de uitspraak van de CHU-uniraad dat zij in het grondslagverschil geen beletsel ziet voor de ene CDA-lijst. Het partijbestuur spreekt de hoop uit dat de tweede-kamer fracties van KVP. ARP en CHU op zo kort mogelijke termijn de politieke samenwerking zullen ver beteren zodat tot "aflossing van de politieke hypotheek kan worden overgegaan". "Nu in de partijraad van de ARP de hindernis van het functioneren van de evangelische grondslag is genomen, heeft het CDA nog één hobbel: de politieke eensgezind heid". Dit zei prof. Steenkamp gister avond in Helmond voor een kring bijeenkomst van Jong management NCW, vereniging van Nederlands christelijk werkgeversverbond. "Het nemen van deze hobbel is noodza kelijk voor de totstandkoming van een lijst", aldus prof. Steenkamp. Hij acht één lijst absoluut noodza kelijk, omdat andere vormen van samenwerking tussen KVP, ARP en CHU voor de kiezers ongeloof waardig zijn. Zonder die ene lijst kan de christen democratie zich niet presenteren als een eigen weg in de Nederlandse politiek, aldus prof. Steenkamp. Drs. Molleman tweede kamerlid voor de PvdA LEIDEN Tot tweede-kamerlid voor de Partij van de Arbeid is gis teren benoemd drs. Henk Molleman. Hij volgt drs. Piet de Ruiter op, die gisteren gekozen is tot gecommit teerde voor economische aangelegen heden in het openbaar lichaam Rijn mond. De in Koudekerk aan de Rijn woonachtige Molleman geniet op het Binnenhof vooral bekendheid als mede-auteur van het boek "Cri sis in de Nederlandse politiek" dat vorig Jaar verscheen. De veertigjari ge H'enk Molleman is momenteel werkzaam aan de Leidse universi teit als wetenschappelijk medewer ker (politicologie1 een baan die hij nu zal opgeven 41 leman weet nog niet wat zijn specialisaties in de Tweede Kamer-fractie zullen zijn. "Daar wordt aan h<et eind van de week over gesproken binnen de frac tie. Het is niet waarschijnlijk dat ik de specialisaties van De Ruiter over neem, omdat die op een ander ter rein opereert dan ik". Over het kabinet Den Uyl is hij niet ontevreden. "Ik vind dat de re gering het gezien de huidige om standigheden niet gek doet. Toch hoop ik dat we de volgende rege ringsperiode een linkse meerder heidsregering kunnen x In aanmerking voor de regeling komen mensen die in 1974 een be lastbaar inkomen hadden van niet meer dan 22.000 gulden. Het gaat om huizen die op initiatief van wo ningcorporaties tot stand komen of van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Als in bepaalde gemeen ten deze instellingen niet werkzaam zijn, kan de gemeente zelf initia tieven nemen. Is een jaarlijkse bijdrage van het rijk mogelijk in de kosten van ren te en aflossing van de lening. Al leen mensen met een belastbaar in komen in 1974 van minder dan 17.000 gulden komen voor een jaarlijkse bijdrage in aanmerking. De gemeenten moeten de grond rechtstreeks aan de eigenaars van de woningen in eigendom overdra gen dan wel in erfpacht geven. Ook moeten de gemeenten ervoor zorgen dat speculatie wordt tegengegaan. Voorzieningen die worden aange bracht als verfraaiing moeten de kopers zelf betalen. Daarvoor kunnen zij geen geld van het rijk lenen. Dat geldt ook voor de bouwkosten van een garage. De looptijd van een l'ening is dertig jaar. De aflos sing geschiedt samen met de beta ling van rente in gelijkblijvende Jaar lijkse bedragen. Extra aflossing tot een bepaald bedrag is mogelijk. Ook bestaande woningen van corporaties kunnen onder de nieuwe regeling worden gebracht. DELFT (ANP) Bij een overval op het hoofdkantoor van de Amro- bank aan de Martinus Nijhofflaan in Delft hebben twee mannen honderd duizend gulden buitgemaakt. De man nen, die bivakmutsen droegen, stapten om zeven over tien gisteroch tend het bankgebouw binnen en be dreigden het personeel met pistolen. Een van hen klom de kassiersloge binnen en deed een greep in de kas sa. De buit bestaat grotendeels uit biljetten van 100 en 25 gulden. Na de overval, die ongeveer drie minuten vergde, verdwenen de man nen in een groene Simca die ze ach ter de bank geparkeerd hadden. De auto is later teruggevonden op het parkeerterrein van het St. Hippoly- tusziekenhuis, niet ver van de bank. De politie veronderstelt dat de over vallers daar een tweede auto hadden geparkeerd, waarmee ze verder zijn gevlucht. De groene Simca blijkt op 24 novem ber in Den Haag te zijn gestolen. WASSENAAR (SP) Heeft een door de politie als "aanzien lijk" aangeduid geldbedrag dat later in haar woning aan de Schelpstraat werd aangetroffen, een rol gespeeld in de geweldda dige dood van de 69-jarige Haag se mevrouw M.J.A. Buitendijk? Houdt deze vondst wellicht ook verband met de dood van haar kennis, de 43-jarige mevrouw E.A. Parlevliet uit het Cantalou- penburg? Dit zijn slechts twee van de vele vragen, die achttien rechercheurs nog steeds trachten op te lossen nadat donderdag de stoffelijke overschotten van bei de vrouwen in het water aan de rand van het park Clingendael werden aangetroffen. Ondanks een intensief onderzoek is het de politiemannen nog steeds niet dui delijk welk drama zich in het Wassenaarse park heeft afge speeld. Wel weet de recherche dat het tweetal woensdagmiddag omstreeks half zes de woning van mevrouw Parlevliet verlieten. Maar niet duidelijk is wat het doel van hun wandeling was. Over de vondst van het geld in de woning van het oudste (onge huwde) slachtoffer is Wassenaars recherche-chef, hoofdinspecteur A.G.L. Rijken, weinig mededeel zaam. Hij spreekt over een bedrag met vier nullen, maar verder wil hij de vondst niet verduidelijken. Volgens hem zou het een knap spaarcentje kunnen zijn, maar ze kerheid over de herkomst van het geld ontbreekt (nog). Verder is bekend geworden dat het jongste slachtoffer enige tijd geleden een lening had afgeslotéh voor ongeveer 25.000 gulden. De lening zou haar volgens de Was senaarse recherche niet zijn ver strekt door mevrouw Buitendijk. Wie het geld dan wel heeft ge leend en wanneer dit is gebeurd, zijn vragen waarop de politie in dit stadium van het onderzoek geen antwoord wil geven. Dreggen in het water, waarin de beide lijken zijn aangetroffen, heeft vanochtend nog niet geleid tot 't vinden van 'n voorwerp waarmee de bejaarde vrouw de schedel kan zijn ingeslagen. Sectie heeft uitgewezen dat zij als ge volg van vier klappen op haar achterhoofd bewusteloos is geraakt en in die toestand op een of an dere manier in het water is te recht gekomen. Zij kwam ver volgens door verdrinking om het leven. Dezelfde doodsoorzaak die de politie voor het jongste slacht offer dat niet kon zwemmen, heeft vastgesteld. De politie vraagt zich af op wel ke manier beide vrouwen woens dagavond of nacht in het park Clingendael terecht zijn gekomen. Slechts één getuige heeft 't twee tal woensdagavond vroeg zien lopen in het park. Omdat de be jaarde vrouw Buitendijk slecht ter been was, vraagt de politie zich af of beiden niet per taxi of met buslijn 18 naar Clingen dael zijn gereden. Het onderzoek hiernaar was gisteravond nog niet afgesloten. Rechercheurs hebben inmiddels zowel de Turkse verloofde als de ex-man van mevrouw Parle vliet gehoord. Beiden staan vol gens hoofdinspecteur Rijken bui ten iedere verdenking. Desondanks zegt de recher che-chef: "Dat er een derde nog onbekende bij het drama is be trokken geweest, mogen we nog steeds niet uitsluiten, maar tot dusver hebben we geen enkele aanwijzing, die ons enig houvast in die richting geeft". PPR in regio Oude Rijnstreek ziet voorstel minister De Gaay Fortman wel zitten Door Bert Paauw OEGSTGEEST Een PPR-werk groep die zich de afgelopen jaren heeft beziggehouden met gewestvor ming voor de regio Leiden en ook de plannen van minister De Gaay Fortman om Nederland bestuurlijk te gaan reorganiseren heeft bestu deerd, ziet een provincie-Leiden wel zitten. Met deze mening staat de werkgroep lijnrecht tegenover PPR- Tweede Kamerlid Kees van Kuyen die enige tijd geleden in deze krant weinig geporteerd bleek voor een dergelijke provincie. Dré Rennen, woordvoerder/coördinator van de werkgroep: "Iedereen mag er na tuurlijk over denken zoals hij wil maar de uitspraken van Van Kuyen vestigen bij de mensen wellicht de idee dat dit hét standpunt van de PPR is. Dat is niet het geval. Overleg in de Oude Rijnstreek, het gebied tussen en rondom Leiden en Alphen heeft aangetoond dat de PPR in deze regio voorstander is van een pro vincie Leiden, zoals voorgesteld door minister De Gaay Fortman in zijn nota bestuurlijke herindeling". Rennen, 28 jaar. wonend in Oegstgeest en werkzaam op het mi nisterie van Volkshuisvesting, ver telt dat de werkgroep bestuurlijke reorganisatie van Nederland noodza kelijk vindt. Hij noemt een aantal redenen. Rennen: "Veel gemeenten kunnen de huidige ontwikkelingen niet meer zelfstandig bijbenen. Er zijn dan ook allerlei inter-gemeen- telijke regelingen en voorzieningen getroffen die op het regionale vlak tot een ondoorzichtigheid en een verbrokkeld bestuur hebben geleid. Egoisme Verder heeft de burger tegenwoor dig een veel grotere actie-radius. Op grond van zijn werk en zijn recreatieve behoeften strekt zijn in teresse en betrokkenheid zich veel verder uit dan de eigen woon- gemeente. En dan heb je ook ge meentelijk egoisme waardoor vele regionale ontwikkelingen geen kans krijgen". Volgens de PPR-werkgroep kun nen bovengenoemde bezwaren mid dels reorganisatie voor een flink deel worden weggenomen. Bij die reorganisatie zijn er echter wel een aantal principes die zouden moeten gelden. Rennen: "Daar is het prin cipe van de inzichtelijkheid. De af stand burger-overheld moet kleiner. De mensen moeten daadwerkelijk kunnen meebeslissen over de eigen leefsituatie. Dat betekent in ieder geval geen vierde bestuurslaag. Ook geen ingewikkelde interge meentelijke regelingen maar een si tuatie met een bestuurlijke instantie op boven-gemeentelijk niveau die dicht genoeg bij de regionale pro blematiek staat en over voldoende bevoegdheden beschikt. Daar sluit dan op aan dat een aantal rijkstaken beter gedecentra liseerd uitgevoerd zouden kunnen worden. Het beleid moet daar ge voerd worden waar de ontwikkelin gen zich voordoen. Een ander principe bij reorgani satie is dat nieuwe provincies een voldoende draagvlak bieden voor allerlei bestuurlijke diensten en instellingen. Een aantal van 26 provincies is voor het rijk nog net te overzien, denk ik. Zo'n nieuwe provincie moet cul tureel, economisch en sociaal ge zien wel een eenheid zijn. De streekgeaardheid kun je niet zo maar over het hoofd zien". Ondoorzichtigheid Op grond van bovengenoemde principes gelooft de PPR-werkgroep in het nut van een provincie Oude Rijnstreek, of zo men wil, een pro vincie-Leiden. Rennen argumen teert: "De door minister De Gaay Fortman voorgestelde provincie Leiden heeft naar onze mening de optimale grootte. Een groter ma ken van de provincie, bijvoorbeeld streek ondergesneeuwd raken on der de Haagse problematiek. Overi gens staat de PPR-werkgroep niet kritiekloos tegenover de voorstellen van De Gaay Fortman. Rennen verwoordt: "De algemene uitgangs punten van de reorganisatie zijn goed maar ze zijn in het concept wetsontwerp niet overeenkomstig uitgewerkt. De gemeenten worden teveel uitgekleed. Er worden veel te veel taken weggehaald. Dat is niet in overeenstemming met het prin cipe het beleid dicht bij de men sen te brengen. De gemeenten moe ten de vuile karweitjes opknappen terwijl provincie en rijk het beleid uitstippelen". De kansen van de totstandko ming van een provincie Oude Rijn streek beoordeelt Rennen niet bij voorbaat pessimistisch. Hij zegt "Dc meningen in Provinciale Sta ten en het parlement zijjn verdeeld, binnen alle partijen. De moeilijk heid is dat je niet met harde cij fers en feiten je overtuigende eigen gelijk kan aantonen. Tegen mijn argumenten zijn andere, redelijke argumenten te zetten. Het is in de eerste plaats een politieke zaak. Waar kies je voor, wat laat je het zwaarst wegen". Dré Rennen, woordvoerder van de PPR-werkgroep: „Bij samen voeging met Den Haag raakt de problematiek van de Oude Rijn streek ondergesneeuwd" door samenvoeging van de Oude Rijnstreek met de Haagse agglome ratie, zal weer allerlei kleine sa- menwerkings-verbanden doen ont staan en die ondoorzichtigheid wil len we nu juist tegengaan. Binnen de Oude Rijnstreek zijn voorts zoveel relaties gegroeid, bij voorbeeld op de terreinen van on derwijs, ziekenhuis-voorzieningen, winkel-apparaat, werkgelegenheids- structuur (denk maar aan de indus trie bij Zoeterwoude) dat het ge woon zinvol is om hier op aan te sluiten. Ook planologisch is een ei gen beleid binnen de Oude Rijn streek van het grootste belang. Wensen binnen dit gebied moeten worden afgewogen tegen de aan spraken en de druk "anuit Den Haag op de woon- en recreatie-ge bieden in de Oude Rijnstreek. Verder beschikt een provincie Oude Rijnstreek, die ongeveer 380.000 inwoners zou tellen, met Leiden en Alphen over voldoende verzorgingscentra". Ondergesneeuwd Bij samenvoeging met Den Haag zou volgens Rennen de specifieke problematiek van de Oude Rijn-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7