'Ik ging zingend naar m'n werk' Beijen: met gemeentegeld onnauwkeurig omgegaan Leerkes neemt afscheid Heroïne vangst in Amsterdam Waddinxveens burgemeester Van der Hooft met pensioen: APOTHEKERS ONTDUIKEN REGELING MAN DOOD IN BOERDERIJ GEVONDEN AAN DOOD ONTSNAPT Ook Industrie bonden waarschuwen de regering Markt begint 30 min. vroeger Leidse taxicentrale behoudt vergunning PAGINA .4 DINSDAG 16 DECEMBER 1975 HAARLEMMERMEER De heer A.J. Leerkes neemt vrijdag afscheid als opbouwwerker in Haarlemmermeer. Officieel legt hij die funktie op 1 januari neer. Hij wordt per 1 april opgevolgd door O. van der Wey, die nu werkzaam is op het vormings centrum "Oud Poelgeest" in Oegstgeest. De heer Leerkes wordt direk- teur van de Stichting Gezins verzorging en Gezinshulp Haar lemmermeer e.o. In juni 1972 kwam hij naar de Stichting Dorpshuiswerk Haarlemmer meer-zuid in Nieuw-Vennep als opbouwwerker. In de gemeente wordt momenteel gewerkt aan een gecoördineerde samenle vingsopbouw voor de gehele Haarlemmermeer. In 1974 werd Leerkes hiermee belast. "Het was en is leuk werk. maar ik voel mij toch het meest aangetrokken tot de gezondheids zorg. Een practische reden waar om ik weg ga is dat ik nu, al acht jaar lang, niet één avond ben thuisgeweest. Ik kwam alleen thuis om te slapen. Dat wordt nu hoop ik, iets beter. Zo lang zamerhand wordt het tijd dat ik eens meer aandacht aan mijn gezin ga besteden", aldus Leer kes (36 jaar) die zijn loopbaan begon als bedrijfs-maatschappe- lijk werker, later bij het club huiswerk terecht kwam, om ten slotte bij het opbouwwerk te be landen in Haarlemmermeer, welke gemeente hij nu wel trouw blijfft, maar in een an dere funktie. In Haarlemmermeer- zuid heeft het opbouwwerk overigens nogal wat wensen. "Het is droe vig dat CRM de kraan steeds dichter 'draait voor het opbouw werk. Zo wacht Weteringbrug al sinds 1973 op een subsidie. Verwacht wordt dat het deze maand nog rond komt, maar zeker is het niet. In Wetering- brug kan dan ook wat worden gedaan. Men zit daar te sprin gen om een clubhuis dat nu nog ligt opgeslagen in een schuur. Ook in de Kaag moet veel ge beuren, maar ook daar is het wachten op CRM-geld". aldus Leerkes, AMSTERDAM (SP) Recher cheurs van de Amsterdamse narco ticabrigade hebben in het weekein de een 68-jarige Chinees aangehou den die in het bezit was van zeshon derd gram heroïne ter waarde van 70.000 gulden. De heroïne was ver borgen in het huis van de Chinees in het Amsterdamse Chinezenkwar- tier. De man had ook drie revolvers en een hoeveelheid patronen in zijn bezit. huis in Italië, dan weer voor z'n boot. Eén keer heb ik zijn secre taresse gevraagd of hij niet iets voor zichzelf nodig had. Het klonk me vreemd in de oren, maar de prins had geen dia-projector. Die moest hij altijd lenen. Wel, de Waddinx- veense bevolking heeft hem er toen één cadeau gedaan". Burgemeester Na de oorlogsjaren kreeg Van der Hooft het advies van professor De Quay niet meer terug te gaan naar de belastingdienst. "Jij moet burgemeester worden, zei hij tegen me. Ik wilde wel, maar voelde er niets voor om allerlei wetten uit m'n hoofd te gaan leren. Dat bleek ook helemaal niet nodig te zijn. De toenmalige eerste burger van Bre da vertelde me, dat een burgemees ter die diep graaft, nooit een goeie kan zijn. Hij moet op z'n ambtena ren drijven maar wel van alles iets weten en erover mee kunnen praten. Nou, dat heb ik goed in m'n oren geknoopt. Hier in Waddinxveen heb ik veel taken gedelegeerd. Iedereen Heeft z'n eigen verantwoordelijkheid. En als er eens een wethouder klaagt nou dan neem ik de verantwoor ding. Ook al is er iets fout gegaan. Ik kan alleen maar zeggen dat dit systeem allemachtig fijn werkt". Heeft hij nooit spijt gehad de overstap naar het burgemeester schap te hebben gedaan? Zonder dralen klinkt: "Nee, nooit. Het is het mooiste ambt, dat in de wereld bestaat. Je krijgt met allerlei probleempjes te maken. Voorbeel den? Het afgelopen weekeinde werd ik 's nachts uit m'n bed gebeld door een bedroefde man, die vertelde dat z'n vrouw zojuist was overleden. Ik heb hem getroost en na het gesprek zijn arts hiervan in kennis gesteld. En er is wel eens een vrouw bij me geweest, die kwam vertellen, dat ze niet meer naar de katholie ke kerk kon gaan, omdat er psal men werden gezongen. Ik heb ge probeerd haar te helpen, omdat ze bij haar broer, die notabene pries ter was, geen steun kreeg. Die had gezegd je moet er maar mee leren leven. Twee kusjes Twee kusjes, spontane, kreeg bur gemeester Van der Hooft van een vrouw die ten einde raad was. Ze stapte op een ochtend z'n kamer bin nen ©n vertelde, dat ze de "wanhoop nabif was". Haar man was invali de en haar zoon geestelijk gestoord. Bovendien slikte ze dagelijks zware medicijnen en als die niet hielpen pakte ze de tube aspirines. "Ik heb met haar gepraat", ver telt Van der Hooft, "en gezegd dat ze niets mankeerde. Ik adviseerde haar geen medicijnen meer in te ne men. Toen ik haar een paar weken later op straat tegenkwam vloog ze me om de hals. Ze had naar me ge luisterd en alles ging stukken be ter". Van der Hooft zucht. "Er zijn ook zware dingen, die aan je geestkracht vreten. Maar ondanks dit ging ik toch altijd zingend naar mijn werk". WADDINXVEEN Eén keer heb ik verschrikkelijk ge lachen. Dat was toen iemand een bouwvergunning voor een varkensschuur wilde hebben. Bij nader onderzoek bleek die man bordeelhouder te zijn. Prompt werd de vergunning ge weigerd waarop de aanvrager verontwaardigd bij de ge meenteraad in beroep ging. Toen dit werd behandeld merk te het oudste raadslid serieus op: „Ach burgemeester, wat zullen we ons druk maken. Er is toch helemaal niets aan de hand? U kunt toch wel een oogje in het zeil houden Door Jan Westerlaken Wet openbaar Foto Wim Dijkman vervoer in voorbereiding DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Water staat bereidt een wet voor, waarin het gehele openbaar vervoer wordt geregeld. Hij antwoordt dit schrifte lijk op vragen, die bij de behande ling van zijn begroting in de Twee de Kamer zijn gesteld. "De wenselijkheid voor een rege ling van het openbaar vervoer kan ik volledig onderschrijven", aldus Westerterp. Er wordt overlegd om een wet op het openbaar vervoer te laten aansluiten op de nieuwe be stuurlijke verhoudingen. Wel is het volgens de minister zo'n ingewikkel de materie, dat de wet openbaar ver voer op korte termijn niet tot stand zal komen. In de Kamer was de nood zaak van een wet openbaar vervoer vooral onderstreept door de KVP-er Van Zeil en de PvdA-er Van der Doef. DEN HAAG (SP) Sommige apothekers trekken zich niets aan van de per 1 november dit jaar van kracht geworden "bijsluitrege- ling". Deze regeling houdt in dat bij elk medicament een bijsluiter moet worden afgeleverd, waarin de nodige gegevens over het middel staan. De tweede-kamerleden Tilanus en Krui- zinga (CHU) hebben staatssecreta ris Hendriks (Volksgezond heid) schriftelijk gevraagd om over deze situatie contact op te nemen met de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Pharmacie. Een anekdote zoals "Cor van der Hooft (hij is al meer dan zeventien jaar burgemeester van Waddinx veen) er tientallen in zijn "boekje" heeft staan. Nog slechts enkele da gen heeft hij het voor het zeggen in het ruim twintigduizend zielen tellend dorp. Dan mofet hij plaats maken voor zijn opvolger. De tijd van gaan is gekomen voor de goed lachse eerste burger van de "Parel aan de Gouwe". Cor van der Hooft, gekleed in een zwart kostuum, smetteloos wit over hemd en een zwarte stropdas met witte balletjes, legt zijn balpen neer. Klapt daarna de bloknoot dicht. Gaat rechtop zitten en zegt: "Ik was juist een kerst- en nieuwjaarsgroet aan Prins Bernhard aan het schrij ven. Op feestdagen schrijven we el kaar altijd". Boezemvriend Niet zo heel veel mensen weten, dat burgemeester Van der Hooft en Prins Bernhard boezemvrienden zijn. Er is een geregeld contact en. af en toe bezoeken zij elkaar. Hoe is die vriendschap ontstaan? Van der Hooft: "Uit mijn periode, dat ik actief was in het verzet. Tij dens de Tweede Wereldoorlog dus. Ik was toen provinciaal-leider van West-Brabant. De prins zetelde in 1944 in Breda. Hij was toen opperbe velhebber van de Nederlandse strijd krachten. Het leek wel of iedereen hem nodig had zo veel mensen ver drongen zich om bij hem te kunnen komen. Maar ik heb bewust de boot afgehouden. Ik dacht altijd: "Als de generaal de korporaal nodig heeft, roept hij hem wel". Die "roep" liet een Jaar op zich wachten. In Januari 1945 kreeg kor poraal Van der Hooft een briefje of hij zich maar even bij de prins wil de vervoegen. "Ik weet het nog goed", vertelt bur gemeester Van der Hooft. "Het was op 31 januari. De verjaardag van prinses Beatrix. Ik had een gouden armbandje als cadeau meegenomen. Toen hij begon met het een kwalijke zaak te noe men. dat ik niet eerder bij hem was gekomen, gaf ik hem dat gouden armbandje. En zo is er een band ge groeid. We spraken af als we elkaar Van der Hooft nodig zouden hebben, we een be roep op elkaar zouden doen". Een keer Van der Hooft zwijgt. Staart naar twee foto's op zijn bureau: één van hemzelf samen met de prins en één van koningin Juliana alleen. Zegt na enige tijd: "Eén keer heb ik hem nodig gehad. Dat was toen een vriend van mij onschuldig gevangen zat in Londen. Dankzij zijn mede werking is alles goed af .gelopen". Ieder jaar ontmoeten de prins en de burgemeester elkaar één keer. "Hij is een gewone man", meent burge meester Van der Hooft. "Net als iedereen. Voor mij is hij een ont zaglijk aardige vent". Het is dan ook niet verwonderlijk dat de prins ere-burger van Wad dinxveen is. Jaarlijks krijgt hij een cadeautje van de bevolking. "En ie dere keer opnieuw", lacht de heer Van der Hooft, "vraagt hij huis houdelijke spulletjes. Dan voor zyn Bij sloop Grofsmederijcomplex Zuidsingel LEIDEN „Er wordt nogal on nauwkeurig omgesprongen met ge meentegeld" riep gisteravond in de Leidse gemeenteraad Laurens Beijen (PPR/PSP/D'66) toen een beslissing werd gevraagd over de aankoop en sloop van het Grofsmederij-fabrieks complex aan de Zuidsingel. Hij vond een bedrag van f350.000 voor de ROERMOND (ANP) Een re- cherohe-team van de rijkspolitie van Roermond is bezig met een onder zoek naar de omstandigheden waar onder de alleenwonende 68-jarige L. Spreeuwenberg uit Hegelsom (gem. Horst) om het leven is gekomen. De man werd zondagavond dood gevon den in zijn boerderij. De politie sluit misdrijf niet uit. Het lichaam van de man vertoon de twee kleine wonden op het voor hoofd en aan het oog. De politie tast over 't motief nog in het duister. Het slachtoffer leefde erg terugge trokken en had nauwelijks contact met de buitenwereld. MEEGENOMEN Een vaartuig van de Libische marine heeft gisteren een Siciliaans zeilschip geënterd en de eigenaar-schipper gevangen ge nomen. Volgens het persbureau Ita lia werd de Siciliaan, Vito Bono, ge dwongen zijn schip te verlaten en aan boord van het marinevaartuig te gaan. Het incident deed zich voor de kust van Libië voor, op ongeveer twintig mijl noordoostelijk van de stad Misurata. sloop van het fabriekscomplex aan de forse kant en vroeg zich af of de gemeente de zaak wel diepgaand heeft bestudeerd. Zo was hij er niet van overtuigd, dat bij het bepalen van het sloop- bedrag rekening was gehouden met het feit, dat zich in de fabrieksge bouwen voor f 40.500 oud ijzer be vindt. "Wordt dat zomaar aan de sloper cadeau gedaan?' zo vroeg Beij en zich af. Wethouder Waal merkte op dat de gemeente zeker niet zomaar 40 mille uit handen geeft en dat het sloopbedrag waarover nu overeen stemming is bereikt, niet dan na veel tijd en moeite tot stand gekomen is. "Je kunt daar niet zomaar één element, als het oude ijzer, uitha len" verweet wethouder Waal Beijen. Het PPR/PSP/D'66- raadslid plaatste ook vraagtekens by het feit, of nu direct tot sloop van het hele complex moet worden overgegaan. Volgens hem verkeert het directie - gebouw nog in goede staat ("Alleen de ruiten liggen eruit") en kan het mogelyk tijdelijk worden Ingericht als onderkomen voor daklozen. Verder vroeg hij zich af of op het hele DEN HAAG (ANP) PSP-fractie- voorzitter Van der Lek heeft minis ter-president Den Uyl en minister Van Agt (Justitie) gevraagd "een grondig onderzoek" in te stellen naar de rol van Nederlanders en legerauto riteiten bij een omkoop-affaire waar over in The Wallstreet Journal van begin deze maand werd bericht. In het artikel worden aldus de vra gen onthullingen gedaan over ver koopmethoden (van de firma Lock heed) bij de verkoop van Starfigh- ters aan Westeuropese strijdkrach ten en het gebruik van steekpennin gen daarbij. In het artikel worden ook Nederlandse burgers met name genoemd. vrijkomende terrein groenvoorzie ningen aangebracht zouden moeten worden. "Misschien is een deel best geschikt voor woningbouw". Hij pleitte ervoor een definitieve beslis sing nog een aantal jaren uit te stellen, tot dat meer bekend is over de ontwikkelingen binnen het kaal- slaggebied tussen Herengracht en Zijlsingel. Overigens juichtte hij het maken van een stadspark langs de oude stadswallen toe. De raad ging uiteindelijk met de aankoop akkoord nadat het voorstel van Beijen om de sloopkosten nog eens goed te bekij ken met 31 tegen 4 stemmen (allen van de PPR/PSP/D'66-fractie) was verworpen. ALPHEN AAN DEN RIJN Een Alphense gasfitter is gisteren ter nauwernood aan de dood ontsnapt. Dankzij het snelle handelen van een ambtenaar van Water- en Lichtbe- drijven liep de fitter nu slechts en kele lichte brandwonden op De man werkte aan twee gasrege laars in de directe omgeving van het nïeuwe Christelijke Lyceum (onder aan de Julianabrug)De installatie had hij al inwerking gesteld. By het afstellen ervan stootte de fitter ech ter tegen een klep waardoor een „wolk" aardgas ontsnapte. Het ge volg was een ontploffing, die ge paard ging met een steekvlam. De ambtenaar, die asistentie verleende bij de werkzaamheden, sloot acuut de gastoevoer af en voorkwam zo doende erger. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek in naar het gebeuren van het ongeval. UTRECHT (ANP) "Indien in de aangekondigde wet over de ondernemingsraad niet vol doende van onze opvattingen zou zijn terug te vinden, brengt de wetgever onze orga nisaties wel in een zeer moei lijke positie. Beraad binnen onze bonden over de vraag of verdere medewerking aan de uitvoering van zo'n wet kan worden verleend, zal dan nood zakelijk zijn". Aldus een gezamenlijke ver klaring van de Industriebonden NVV en NKV, die gisteren is gepubliceerd. Zoals bekend be staat er over de ondernemings raad verschil van mening bin nen de vakbeweging. Het CNV is voorstander van de huidige ondernemingsraad, waarin ook de bedrijfsleiding zitting heeft. Het NVV en het NKV willen de ondernemingsraad omvor men tot een personeelsraad, waarin louter vertegenwoordi gers van de werknemers zitting hebben. "Wij zijn ondermeer van mening, dat een ondernemings raad vanuit het ooghoek van het personeelsbelang het on dernemingsbeleid moet kunnen beïnvloeden en daartoe onbe lemmerd moet kunnen beschik ken over de daarvoor benodi- gende informatie", zo luidt de verklaring. SMOKKELAARS De Amerikaan se militaire autoriteiten hebben de zer dagen 27 leden van de militaire politie van de luchtmachtbasis Zwei- brücken in de Bondsrepubliek gear resteerd. zo is gisteravond van goed- ingelichte zijde vernomen. Zij maak ten deel uit van een bende hasjiesj- smokkelaars. Er zijn voorts nog vijf tien militairen gearresteerd die niet tot de militaire politie behoorden en één Duitse burgee. ACHT JAAR Een rechtbank in Wiesbaden (Hessen) heeft gisteren de 65-jarige Hermann Worthoff we gens medeplichtigheid aan moord in meer dan 8.500 gevallen in het toen tertijd door Duitsland bezette district Lublin (Polen) tot 8 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Worthoff was als "SS-obersturmführer" betrokken bij liet uit de weg ruimen van Joden. Het proces heeft 149 dagen geduurd. Meer dan honderd getuigen, ook uit Nederland. OEGSTGEEST De weekmarkt in Oegstgeest, zal als de raad het voor stel van B en W goedkeurt beginnen om elf uur 's morgens in plaats van om half twaalf. De markt is een half uur vervroegd omdat is gebleken, dat moeders, die de kinderen om twaalf uur uit school halen, voor die tijd nog even boodschappen willen doen. De agenda voor donderdagavond 18 december 19.30 uur ziet er verder als volgt uit: verlenging verhuur woningen Ma- riahoevelaan 2 en 4. Geldelijke steun aan bewoners bij woningverbetering en krotontruiming alsmede aan bejaarde huurders bij verhuizing. Vaststelling lozingsverordening riolering. Wijziging marktverordening. Benoeming leden commissie van verlening van bijstand in verband met periodieke aftreding. Benoeing leden commissie van toezicht "Hofwijck", in verband met periodieke aftreding. Benoeming onderwijzeres Flora- school. Wijziging inrichting speelterrein „De Hazeweide". Beschikbaarstelling aanvullend bouwkrediet R.K. Jenaplanschool. Vaststelling getal wekelijkse uren vakonderwijs 1976. Verlening onderwijskredieten. Beschikbaarstelling krediet voor aankoop nieuwe vrachtauto t.b.v. de plantsoendienst. Beschikbaarstelling krediet voor het egaliseren van het parkeerterrein nabij het Rijnzichtviaduct. Subsidie begraafplaats bij de Groenekerk. Beroep NZH door GS verworpen DEN HAAG/LEIDEN Het be roep dat de NZH aangetekend heeft tegen de beslissing van B. en W. van Leiden om aan de taxicen trale Noordeinde een vergunning te verlenen voor ongeregeld vervoer met twee kleine autobussen is door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland verworpen. Gedeputeer de Staten delen het standpunt van B. en W. dat door het verlenen van deze vergunning aan de taxi centrale Noordeinde, voor vervoer van groepen naar bijvoorbeeld feestjes of bijzondere gelegenheden met twee autobussen voor zestien personen, geen overmatige ver voersvoorziening ontstaat. De NZH had namelijk in haar beroep bij GS aangevoerd dat door deze vergunning haar positie in het gedrang zou komen; de bus sen die zij buiten het spitsuur niet nodig heeft, zou de NZH, naar haar zeggen, gebruiken voor het ongere gelde vervoer. De vergunning aan de taxicentrale Noordeinde zou con currentie opleveren voor de NZH. Het verlies dat daardoor zou kun nen ontstaan moet mede door de gemeente Leiden gedragen worden. In die zin, aldus het standpunt van de NZH, is het verlenen van de vergunning strijdig met het alge meen maatschappelijk belang en haar eigen bedrijfsbelang. GS wijzen er in hun besluit op dat de inkomsten uit het ongere geld vervoer voor de NZH slechts neveninkomsten zijn, terwijl de ta xicentrale Noordeinde "daadwerke lijk behoefte" heeft aan een derge lijke vergunning. Bovendien heeft de NZH tot nu toe geen van haar autobussen ooit ingezet voor onge regeld vervoer, wat blijkt uit het feit dat de commissaris van politie van Leiden nooit daartoe toestem ming is gevraagd. De taxicentrale Noordeinde heeft echter vele con tacten met hoofden van scholen en inrichtingen van wie regelmatig aanvragen komen voor het vervoer van gehandicapte kinderen van en naar evenementen binnen de gemeente Leiden. Bijstand voor boeren en tuinders DEN HAAG (ANP) In moei lijkheden geraakte boeren en tuin ders zullen op grond van de rijksgroepsregeling zelfstandigen van de bijstandswet een bijdrage kun nen ontvangen, gelijk aan het ver schil tussen f 20.000 en hun inkomen in 1975. Ze hoeven het bedrag niet terug te betalen en ook zal geen ren te worden berekend. Voorwaarde is dat ze ook de afgelopen jaren al een inkomen van minder dan f 20.000 hadden, waarmee ze toch hun gezin konden onderhouden, en dat hun inkomen over 1975 zelfs voor dat ge- zinsonderhoud te laag is. Verder gelden voor de bijstand aan boeren en tuinders de algemene voorwaarden die op iedere zelfstan dige ondernemer van toepassing ziju er moeten financiële moeilijkheden bestaan of dreigen die niet op an dere wijze zijn op te lossen, de ver wachting moet bestaan dat na hulp verlening het bedrijf weer voldoen de inkomen zal opleveren, het bedrijf moet levensvatbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4