Leids college met de hakken over de sloot T m Raad doet maar weinig aan klantenbinding Van Dam biedt Kret excuus aan HENGELSPORT en een kerstverrassing van onze meesterbanketbakker. i n Ito WH 3111 ID -'iüQ üt'Ii TWttbr l Reinigingsrechten maar tien procent verhogen de Bi jenkorfj^J IV „VIJF OF ZES SPORTHALLEN NODIG" DINSDAG 16 DECEMBER 1975 LEIDEN "Ik ben bereid om mijn verontschuldigingen aan te bie- d\?n aan de heer Kret". Met deze woorden erkende wethouder Van Dam gisteravond in de Leidse raad wat al te vlot met zijn oordeel te hebben klaargestaan over een sub sidie. die het vorige college gemist zou hebben. De wethouder sprak in februari in onze krant in dat ver band over "puinruimen van het vo rige college". Van Dam: "Ik ben be reid te erkennen, dat de uitspraken, die ik toen gedaan heb wat voorba rig en verstrekkend waren". Ove rigens ontkende hij de kwestie in de persoonlijke sfeer te hebben getrok ken. Dat heeft de krant gedaan". aldus wethouder Van Dam (het ge- zodanig veranderd dient te worden. heugen van de wethouder liet hem dat meer kan voorkomen. hier duidelijk in de steek redac tie). Citerend uit het rapport van de commissie, die de zaak onder zocht heeft, stelde hij vast, dat de kans om de subsidie alsnog binnen te halen erg klein is. "Als dat het ge val is. dan zijn mijn beschuldigin gen ten onrechte geweest". Overigens werden er destijds drie zaken aan gestipt van het vorige college. "Of de andere twee zaken ook onjuist zijn moet nog blijken", aldus Van Dam. Hij benadrukte dat het hem niet zo "Deze ervaring heeft ons geleerd dat we uiterst zorgvuldig te werk moe ten gaan, wanneer het subsidies be treft", aldus de wethouder. Collega wethouder Tesselaar, die eveneens betrokken was bij de destijds geuite beschuldigingen, sloot zich - daartoe uitgenodigd door CDA-er Driessen - bij de verontschuldigende woorden van Van Dam aan. Tenslotte wees Vink (CDA) wethouder Van Dam er nog op. dat het al dan niet verkrij gen van de subsidie in de toekomst verspelen, danwel dat de structuur handeld heeft. Van Dam uitspraken voorbarig. Krappe meerderheid voor duurder gas en licht LEIDEN Met een uiterst kleine meerderheid heeft de Leidse ge meenteraad gisteravond beslist, dat het gas en de elektriciteit met ingang van 1 januari 1976 een flink stuk duurder worden. De elektriciteitskosten zullen voor een gezin met gemiddeld 16 pro cent stijgen en het gas wordt bij een verbruik van 3000 m3 per jaar bijna 19 procent duurder. Het heeft overigens maar erg wei nig gescheeld of de invoering van de tariefsverhogingen was naar een later tijdstip verschoven. Want voor de verhoging van de gastarieven was er een stemverhouding van 19 voor en 16 tegen, terwijl bij de stroomtarieven het verschil nog klei ner was: 18 tegen 17. Waren de raads leden Wicherts (VVD) en Houtman ogen gehouden: "Ook als de tariefs verhogingen niet doorgaan, moeten we toch een hogere inkoopprijs be talen. Dat kost de gemeente volgend jaar een bedrag van 8 10 miljoen gulden. Aangezien de totale inkom sten van de gemeente Leiden voor het volgend jaar op zo'n 80 miljoen geraamd worden, zou er een gat van tien procent ontstaan. En dat kun nen we echt niet opbrengen", aldus wethouder Van Dam. Vertraging VVD-er Van Duijn legde de ver antwoording daarvoor geheel bij het college van B en W. Hij laakte de zijns inziens ernstige vertraging, die bij de voorbereiding van de begro ting voor 1976 was opgetreden. Hij hield B en W voor dat het financieel volgend jaar begin no vember gereed zou zijn volgens de -SGP/GPV) aanwezig geweest, dan planning maar dat 'n nu waarschijn- had men name de laatste uitslag vol8end »aar maart wordt- Voor juist in het voordeel van de tegen- vertraging waren volgens Van stemmers kunnen uitvallen. Du'J" d°°r h<" c°lleea allerlei on- vraag is wat in dat geval het du>de'Üke redenen aangevoerd. "Een van r en w haH eeHaan im- onaanvaardbare zaak: hier is spra- college van B en W had gedaan. Im- mers door de beslissing zou een l'ors gat in de begroting voor 1976 zijn gevallen en het is twijfelachtig of men de verantwoording daarvoor langer op zich had willen nemen. De mogelijkheid, dat er in dat ge val met portefeuilles was gezwaaid, was zeker niet denkbeeldig. Duide lijk werd gisteravond in elk geval, dat ingrijpende beslissingen weer eens worden genomen onder invloed van toevallige factoren. Wethouder Van Dam had de raad de consequenties van een uitgestel de tariefsverhoging duidelijk voor LEIDEN De HSV "Ons Genoe gen' hield het afgelopen weekeinde de 6de competitiewedstrijd in de Ringvaart bij Aalsmeer. De vangst was matig. De uitslag luidde: 1. L. Waltman 26 stuks (86 pnt); 2. H. v. Egmond 22 (58)3. S. Stolk 24 (54) 4. C. v. As 14 (34): 5. P. Al bias 11 (32); 6. J. Hakker 11 (29): 7. Bara- nay 14 <28); 8. E. Odijk 13 (27): 9 R. Berkhuizen 12 (27); 10. A. Singe- ling 9 (25). In totaal werden er 221 stuks gevangen. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn gepromoveerd tot doctor in de letteren J.W. de Vries en tot doctor in de wiskunde tenschappen K. van der Meer. ke van opzet of incompetentie van het college. Dit is geen beleid, maar telraam-kinderwerk". Liberaal Van Duijn vond, dat de tarieven onverbrekelijk verbonden zijn met het financieel kader. "Om dat dat op het ogenblik ontbreekt is het onmogelijk de zaken goed af te wegen en zal mijn fractie geen medewerking verlenen aan de ta riefsverhogingen". In tweede instantie nadat de CDA-fractie een kwartier intern beraad had gevoerd kreeg de VVD steun van het CDA. Vink zei een groot aantal bezwaren van Van Duijn te onderschrijven. Hij vond, dat wanneer de raad finan ciële ruimte zou scheppen door de tarieven te verhogen, toch eerst bekend zou moeten zijn waarvoor die financiële ruimte gebruikt wordt. "Ik heb in principe geen be zwaar tegen doorberekening van de gestegen kosten, maar bij de verhoging van de tarieven moet men er niet primair van uitgaan, dat de winst op de gaslevering wordt veiliggesteld". Wethouder Van Dam wees erop, dat ook het vorige college bij het opzetten van de begroting steeds rekening heeft gehouden met een winst van vier miljoen per jaar uit de openbare nutsbedrijven (gas en licht). „Ook binnen de PvdA leeft de gedachte dat nutbedrijven geen melkkoe moeten zijn", aldus wet houder Van Dam. "maar het is on mogelijk om in één jaar plotseling van die winst af te zien. Ik sta wel open voor een discussie over de af bouw van dit bedrag". Hij wees er verder op dat de tariefsverhogingen (ADVERTENTIE) Vanaf woensdag 17 december t/m zaterdag 20 december. Tegen inlevering van Mysteriecoupon nr. 7 bij de klanten service ontvangt u: 2 kortingcheques elk goed voor 10% korting op al uw aankopen. De korting geldt als u minstens 25.- besteed hebt. Enkele afdelingen uitgezonderd, o.a. parfumerie en boeken. En nog een eheque die u recht geeft op 'n roomboter kerstkrans met zuivere amandelspijs van 8.75 voor 5.95. de gemeente niet meer financiële ruimte geven, maar uitsluitend een bijdrage leveren in de kosten van zaken, die in 1976 op realisering wachten. Onzekerheid Voor de opgetreden vertraging noemde hij twee factoren: in de eerste plaats de noodzakelijke aan passing van de begroting voor 1975 door een aantal regeringsmaatrege len en in de tweede plaats de lang durige onzekerheid rond de uit kering, die Leiden zal ontvangen van het rijk omdat men een ge meente is met een sociaal zwakke structuur. Van Duijn (VVD) karakteriseerde die redenen even later als "uiterst zwak en on voldoende" en merkte op dat zelfs grote, moeilijk bestuurbare ge meenten. al bezig zijn met de be groting voor 1976. Een suggestie om in Januari het financieel kader versneld in de raad te behandelen en vervolgens de tarieven met terugwerkende kracht te verhogen werd door wet houder Van Aken als "onmogelijk" van de hand gewezen. "De af nemers moeten tijdig op de hoogte gesteld worden van de nieuwe ta rieven" vond hij. Principieel tegenstander van de verhogingen was de communist Hoeven. In een otie die mede-on dertekend was door v.d. Zan- de (PPR. PSP. D'66) en Mentzij (PvdA) sprak hij zich uit voor een optimale benutting van eigen aard gasvoorraden en prijzen gebaseerd op winnings- en transportkosten. Toen bleek dat er geen meerderheid voor was trok Hoeven de motie weer in. Bij de uiteindelijke stemming over de hogere tarieven kreeg hij gezelschap van de voltallige VVD- en CDA-fractie. Voor de verhoging stemden PvdA, en PPR PSP'D'66. Bij de elektriciteitstarievenverho- ging voegde zich Anne v.d. Zande bij de tegenstemmei-s. Ze vond het onjuist, dat er door het college gevolg was gegeven aan de druk van grotere gemeenten om winst uit de nutsbedrijven nutten als basis voor de begroting. "De PSP is daartegen. Zeker dat leidt tot verhogingen, die de stij ging van de kosten van het levens onderhoud te boven gaan", aldus Anne v.d. Zande. Het college nam een amendement van CDA-er Van Zijp over om op 1 juli te bekijken of de brandstofprijs (die mede de stroomta fteven bepaalt) overeenkomt LEIDEN De Leidse raad doet de laatste tijdopvallend wei nig aan klantenbinding. Dat bleek gisteravond nog weer eens over duidelijk toen 't merendeel van de propvolle publieke tribune duidel teleurgesteld de aftocht blies. In de eerste plaats waren dat man nen van het Leidse brandweer korps Voorzien van spandoeken met leuzen als "Ook een brand weerman is een mens. voldoet de luren, wij willen 60 uren" en kwa niet verder dan het toe- middels ook al geruchtmakend s "De slaan op hol' hadden zij zich - nog voor burgemeester Vis de eer ste hamerslag liet weerklinken - geposteerd op de eerste rijen van het publieksgedeelte in de raad. Er kennelijk van uitgaand, dat de gemeenteraad wel even een boom zou gaan opzetten over de brief van de dienstcommissie bij de brandweer, waarin op arbeids tijdverkorting voor het personeel wordt aangedrongen. Communist Hoeven, die de afgelopen week al een interpellatie over deze kwes tie had aangevraagd bij B en W voegen van de brief van de brand weer aan de raadsagenda. Maar aangezien daar talloze - vaak zeer tijdrovende - voorstel len op staanu (de naam Daey Ou- wens hoeft maar te vallen en u weet hoe laat het is) kwam de kwestie gisteravond niet aan bod. Het is zelfs de vraag of dat nog dit jaar gebeurt, want van de raadsagenda zijn nog zoveel "twistpunten" blijven overstaan, dat de zaak ook woensdag tijdens de extra-raadsvergadering waar schijnlijk niet aan bod komt Dan zal namelijk eerst een beslissing genomen moeten worden over d« sierbestrating in de Haarlemmer straat, omdat anders een subsidie van het rijk wordt misgelopen, en het handhaven van een aan tal oude pandjes aan de Oranje- gracht in het gebied Herengracht- Zijlsingel. Voorts staat er nog een andere interpellatie op het programma namelijk die van De Geus (CDA) en Wessels (VVD) over de ln- worden affaire rond de benoeming van een nieuwe directeur van Endegeest. Een groot aantal per soneelsleden van de psychiatrische inrichting was gisteren al naar de raad gekomen in de hoop daar iets meer over de kwestie te ho ren. Maar ook voor dat punt bleek gisteravond geen tijd beschikbaar. Ten bewijze, dat een dergelijk» behandeling door de Leidse raad toch niet erg op prijs wordt ge steld. verliet men onder boe-ge roep en gefluit de publieke tribu ne en werd de deur naar de uit gang met opvallend veel kracht dichtgesmeten. Ter voorkoming van teleurstel lingen zou ik belangstellenden in de zaak Daey Ou wens er vast voorzichting op willen voorberei den dat het best eens kan gebeu ren dat ook deze kwestie niet meer. of slechts gedeeltelijk aan de orde komt ïn de raadsvergade ring van woensdag 'tls maar dat u het weet BRAM VAN LEEUWEN f-, wtT P 1 FT 8 -HAA# öp wjwml) It TTT Sjfiklt OoH een ét *~(ind v/EËffTMin ss /j* Gen mens. Joldoet .daarom aan onze i t/ens f W jfc Brandweerlieden: teleurgesteld naar huis. Raadslid Bleijie (CI)AJ: LEIDEN CDA-er Bleijie vindt, dat de reinigingsrechten in Leiden die volgend jaar met niet meer dan tien de tarieven rekening procent mogen stijgen. Dat het col- wordt gehouden. Eventueel zou dan lege van B. en W. verhogingen aanpassing moeten plaatsvinden. Tevens zal het college op verzoek van Du Gardijn (PPR/PSP/D'66) bekijken in hoeverre de gemeente meer invloed kan krijgen op de con tracten, die mét grootverbruikers worden afgesloten. De verhoging van de stroomtarieven haalde het uitein delijk met de hakken over de sloot: 18-17. ophalen van grofvuil met ingang van 1976 niet meer gratis te laten gebeu ren. "Uit een onderzoek van de Con sumentenbond in 1974 is gebleken dat vrijwel alle gemeenten die meer dan wil doorvoe- 30.000 inwoners hebben, het grofvuil maatregelen, die de regering ter be strijding van de inflatie erkende, dat de punten sterk waren achtergebleven bij de werkelijke kosten, maar vond het onjuist die in een conjunctureel zwakke periode in te halen. Hij vond het strijd met de gratis ophalen", aldus Bleijie. Ook de kosten voor het ophalen van de huis- vuilzakken ligt volgens hem lan- op bepaalde delijk gezien aan de hoge kant. Bleijie vroeg het college voor 1 maart van het volgend jaar met een nota te komen over mogelijke be sparingen bij de Reinigingsdienst. Als onjuiste zaak het suggesties deed hij: het eenmaal in plaats van twee keer per week opha len van huisvuil en het plaatsen van containers in bepaalde wijken voor overtollig vuil. Partijgenoot Vink merkte op. dat de opbrengst van de hondenbelas ting (volgend jaar geraamd op 100.000 gulden» wel eens grotendeels of mogelijk zelfs geheel teniet zal worden gedaan door de kosten die ge maakt moeten worden voor inning, administratie en controle. CDA'er Bosch: LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd voor het docto raal examen theologie M. N. B. Blok (Leiden), voor het doctoraal examen Engelse taal- en letterkunde mej. G. J. P. van Lint (cum laude, Voor schoten), voor het doctoraal examen geschiedenis mej. A. J. M. Vollering (Leiden) en voor het doctoraal exa men sociologie G. W. J. Barendse (Leiden). Aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam is J. C. van Dijk (Alphen aan den Rijn) geslaagd voor het docto raal examen economische weten schappen. Meer Leids nieuws elders in deze krant MMÈÊM Hengelsport LEIDEN Viscollege HSV viste een wedstrijd in het Oegstgeesterka- naal met matig resultaat. De uit slag luidde: 1. L. Leuering 1300 gr (22 st.) 2. A. Doesburg 1150 (14), 3. Laterveer sr. 1000 (15). 4 K. La- terveer 810 (11). 5. F. Boot 800 (13), 6. B. Laterveer 705 (11). 7. G. C. Bontje 630 (4), 8 J. Boot 525 (7), 9 P. Bontje 400 (7), 10. B. v. Went 350 (6). Het eindklassement 1975 ziet er als volgt uit: 1. A. Doesburg 17.870 gr (233 st), 2. K. Laterveer 16.095 (196). 3. Laterveer sr 12.985 (173), 4. B v. Went 12 175 '178», 5. M. Lefebre 11.845 '141», 6. G. C. Bontje 10.390 (108), 7. P. Wonder- gem 10.150 (140». 8. L. Leuering 9405 (125), 9. P. Bontje 7905 (109), 10. B. Laterveer 6680 (101). (ADVERTENTIE) Sï •Ti I A verantwoord 1 lekker! LEIDEN Het voormalige Sint Elizabethziekenhuis aan de Hooigracht wordt momen teel grondig verbouwd. In de toekomst, naar verwachting omstreeks september van het volgend jaar, zullen er delen van de universiteit uorden gevestigd: de subfaculteit psychologie. inclusief het psychologisch instituut, van de faculteit sociale weten schappen en de subfaculteit geschiedenis van de faculteit letteren. Deze subfaculteiten zijn nu nog gevestigd in een aantal behuizingen aan resp. de Rijnsburgerweg en het Stationsplein en het Rapen burg en de Rijn- en Schie- kade. Deze panden zullen een andere universitaire bestem ming krijgen. HAARLEMMERSTRAAT 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. LEIDEN CDA-raadslid Bosch is niet erg te spreken over het feit, dat door het college van B en W de bouw van een sporthal en een zwem bad in de Merenwijk geschrapt is. Hij wees erop dat Leiden gezien het bevolkingsaantal van rond de 100.000 zeker behoefte heeft aan vijf of zes sporthallen, maar dat er op het ogen blik maar twee zijn (Groenoordhal en Vijf Meihal), waarbij de eerste bovendien maar gedeeltelijk voor de sport beschikbaar is. Dat er in plaats van een sporthal 'n sportzaal in de Merenwijk zal ko men bij het scholencomplex Broek plein vond Bosch zeker geen ideale oplossing. "Door de afmetingen is de zaal minder geschikt als gymnas tieklokaal voor het basisonderwijs, terwijl er ook bepaalde zaalsport-ea niet in beoefend kunnen worden", aldus het CDA-raadslid. Hij merkte op. dat de raad ook ditmaal weer voor een voldongen feit was geplaatst door het college. "De zaak is nooit afgewogen", aldus Bosch, die er op wees dat wethou der Tesselaar al in 1974 opmerkte, dat het hoog tijd werd dat er een be stemming zou worden gegeven aan de gelden in de pot voor bovenwijk- se voorzieningen. Overigens ging hij wel akkoord met het voorstel voor de bouw van de sportzaal "omdat" zo zei hij. "anders de nood in de Me renwijk nog groter wordt". Een voorstel om de bouw van een vierde gymnastieklokaal niet bij het scholencomplex aan het Valkenpad, maar bij de noodscholen in de Zijl- wijk te laten plaatsvinden wees wet houder Tesselaar van de hand. 'Het gaat hier om een noodscholencom- plex'. aldus de wethouder ..en het zou in de toekomst wel eens kunnen ge beuren, dat we tot opheffing van d(e scholen moeten overgaan omdat de scholen aan het Valkenpad en de Broekweg voldoende blijken te zijn". CDA-er Bosch was het mei die laatste ideeën van de wethoudei niet eens. "In de Zijlwijk zal zeke: een school van dertien lokalen blijvei bc-stoan" so vofti^rkir tul*

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3