TERUGBLIK OP "NAIROBI" aaüküiüüiü) Bedrijfsbezetting als steun aan directie DINSDAG 16 DECEMBER 191 Agenda: Vanavond om half 9 speelt de chr. toneelvereniging Im perium in de Maranathaikerk aan de Lage Morsweg in Leiden het kerst spel "Blijf 'ns even staan". Vrijdag avond half 8 is er kerstsamenzang in de Pancratiuskerk in Sassenheim, met medewerking van J. de Vries or gel en het chr. muziekkorps Cres cendo. Dit gaat uit van de geza menlijke kerken. Ook vrijdagavond geven de Lenteklokjes en het Rijn lands chr. Mannenkoor een kerstcon cert in De Bron in Alphen aan den Rijn - Ridderveld, met medewer king van Christine van der Putten alt, Han Kapaan hobo en Aad van Vliet orgel-piano. Diiik van Vliet en Sander van Marion zullen de sa menzang leiden. Volgende week dins dag, 23 decemmber, om 8.15 uur ver zorgt de Leidse Cantorij, olv Joop Brons, een adventscocert in de Hoog landse kerk in Leiden. De koorzang wordt afgewisseld door orgelspel. De hoboist Han Kapaan verleent mede werking. Deze week vrijdagavond om 8 uur zal in de gereformeerde kerk in Ter Aar een nieuw pijporgel wor den overgedragen. Medewerkenden zijn de organist W.H. Zwart en de zangvereniging "Looft den Heer". Op gevaar af dat wij morgen niets anders doen dan telefonisch gi ronummers voor akties noteren, ver melden wij hier een gironummer voor een kerstaktie van de St. Petrus- parochie in Leiden: 548618, ten na me van J P. Brandenburg, Hoge Rijndijk 96a Leiden. Uitdrukkelijk bij uitzondering, om aan te geven dat in deze tijd van het Jaar veel mensen ook voor anderen bezig zijn. Bij het verzoek om dit gironummer in de krant te zetten, was deze toe lichting "Rond kerstmis zal aan hen die het moeilijk hebben, dan wel ziek of bejaard zijn, een kerstgave gegeven worden". Verschillende reacr ties zijn nu mogelijk: óf u neemt direct uw giroboek, óf u gaat eens na of er soortgelijke initiatieven in uw eigen omgeving zijn, óf u pro beert zelf iemand in uw kring van bekenden te verrassen. Wat zo'n gi ronummer al niet kan uitwerken! Ds T. Vrolijk, gereformeerd pre dikant te Schoonoord, hoopt op 21 maart zijn intrede te doen in de geref. kerk van Katwijk aan den Rijn. Ds. C. Blenk, hervormd predi kant te Woubrugge, laat er in zijn kerkbode geen twijfel over bestaan, dat het hem een vreugde is, een hu welijk te mogen bevestigen. Nu al het negende in zijn Woubrugse loop baan (sind3 augustus 1974). Maar overal waar zon is, zijn ook schadu- Zeven van de negen paren zijn bui ten Woubrugge gaan wonen, en dat verontrust de dominee toch wel, of schoon hij er wel begrip voor heeft. 'Toch wil ik allen die hier iets mee te maken hebben graag eens een beroep doen: om met elkaar te Leden-kerken hebben behoorlijke inhaalperiode nodig proberen dat niet de meeste jongge trouwden ons dorp verlaten. Op den duur gaat ook in de kerk een hele ge neratie er zo tussenuit. Deze jonge lidmaten zijn juist onze toekomst". Beroepingswerk: Herv. Kerk benoemd tot geestelijk verzorger van het verpleeghuis Prinsenhof te Leid- schendam drs. C. J. Menken—Bekius Leiden; bedankt voor Voorburg A. Th. Rothfusz Ermelo. Geref. Kerken: beroepen te Slootdorp kand. M. Dyksetra Kampen. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Heemse C. van Ginkel Heineoord. Evang. Lutherse Kerk: beroepen te Haarlem C. Hallewas Nijmegen. Een aantal kerkgangers in Am sterdam heeft na een kerkdienst in de Westerkerk aldaar een verzoek schrift verzonden naar de hervorm de synode met het klemmende ver zoek, een beraad voor te bereideD waarin de totale problematiek van het aanwezig zijn van Zuidmoluk- kers in onze samenleving aan de or de komt. Een afschrift van de brief is gegaan naar de Raad van Kerken en naar minister Van Agt. In de Bovenkerk in Kampen is het gerestaureerde orgel in gebruik genomen. Organist van deze kerk is een van de zonen van Jan Zwart, Willem Hendrik. Het orgel is een van de grootste van ons land en heeft 55 sprekende stemmen. De in gevangenschap verkerende Russische baptistenleider Georgi Vins heeft een boek geschreven, waarvan de Nederlandse versie nu is uitgekomen bij uitgeverij Gideon in Hoornaar. De Nederlandse evange list Anne van der Bijl, wiens orga nisatie "Kruistochten" ook in Oost- Europa werkzaam is, voorzag het van een voorwoord. Het boek telt 242 pagina's en kost f 7.90. Tieners van een baptisten ge meente in Tallahassee, de hoofd stad van de Amerikaanse staat Flo rida, hebben voor 6000 gulden aan gramma foonpl aten met rockmu ziek verbrand, nadat hun dominee had gezegd dat deze muziek te sterk "het vlees aansprak. Uit een sta tistiek, waarvan de predikant zich de herkomst niet kon herinneren, ci teerde hij cijfers volgens welke 98 procent van de meisjes die buiten echtelijk zwanger werden, dit tijdens het spelen van rockmuziek over kwam. De predikant adviseerde de jongelui, de platen niet weg te ge ven; dan zouden de problemen al leen maar worden verschoven. On middellijk werd toen een brandstapel georganiseerd. Wegens een acuut tekort aan predikanten heeft de leiding van de Lutherse Kerk in Beieren (Duits land) een beroep gedaan op de nog beschikbare dominees om voorlopig ook na hun pensioengerechtigde leef tijd in dienst te blijven. Het tekort zal zeker nog vijf jaar duren. Het gorot pallavcr is voorbij. De Wereldraad van Kerken kan weer zeven jaar vooruit. De meeste afgevaardigden zijn thuis en vragen zich af: hoe vertel ik dit nu allemaal aan „gewone" mensen? En de 600 journalisten die er waren, zitten weer achter hun eigen vertrouwde schrijf machine om in een laatste uitbar sting van energie een terugblik te schrijven. Daarbij zal dan nogal eens het woord „tam" gebruikt worden, om de sfeer van deze assemblee te beschrijven. En inderdaad, het heeft maar zelden gevonkt in deze negentien dagen. Toen het dan toch gebeurde, kwam dat op een punt waar vrijwel niemand het had verwacht. Dat was bij de behandeling van de aanbeveling aan de regeringen die het Helsinki-akkoord hadden onder tekend om ernst te maken met de ontspanning en de details daarvai). Daaronder vallen ook de politieke, sociale en religieuze vrijheid. De Zwitserse predikant Rossel diende een motie in om daaraan toe te voegen dat met name Moskou beleefd maar dringend werd uitgenodigd dit ter harte te nemen, gezien de klach ten die daarover al Jarenlang en ook weer tijdens deze assemblee op tafel waren gekomen. De Schotse dominee Holloway steunde dit voorstel van harte, en zei: „Ik ben graag bereid op de zondaarsbank, waarop ik als blanke kapitalistische imperialist al dagen lang zit, wat op te schuiven en plaats te maken voor de Russen". Het scheelde niet veel of de Schot had een open doekje gekregen van de assemblee, maar in elk geval niet van de Russen. Die begonnen driftig naar de microfoons te lopen. „Dat kun Je onder christenen toch niet maken", zeiden ze ongeveer. „Je kimt zulke kreten toch niet slaken zonder te weten waar Je het over hebt. En wie weet het beter dan w«". „Trouwens", voegde een Moskouse baptistenpredikant eraan toe: „Wat willen Jullie toch, bij jullie zijn de kerken leeg,Nen bij ons zijn ze stamp vol". De verwarring over deze zaak steeg, toen voorzitter dr. M.M. Thomas de toevoeging wat voorbarig in stem ming bracht en een overgrote meerderheid er achter bleek te staan. Vergader-technisch was het echter ongeldig en kon men het geval toch nog net naar een commissie terug verwijzen, waar een gereinigde versie van de motie uit de bus kwam. Maar daarmee was op begin vorige week een debat begonnen dat doorging tot vlak voor de sluiting. Namelijk over de vraag: Noemen wij niet alleen de zaken, maar ook landen bij de naam? Dr. Albert van den Heuvel was daar nelemaal voor. „We kunnen ons in de wereldraad: geen zones van stilte meer veroorloven", zei hij tegen de Russen, maar dat sloeg in feite op nog veel meer situaties in de wereld. Want zodra de een begon met namen noemen, was er altijd wel iemand die riep: „Zo weet ik er ook nog wel een paar!". En dus was er nog wel eens touwtrekken over de twijfelachtige eer wie er verder nog op de officiële zondaarsbank thuis hoorde. Naast erkende zondaren als Zuid-Afrika, de multi-nationals, het blanke Westen, de Chileense junta e.d. werd nog een groot aantal andere, met name genoemde kandi daten voorgedragen: militaire dicta turen in Afrika en Azie bijvoorbeeld. Nog om half vier woensdagmiddag, een half uur voor de kerkdienst die de assemblee besloot, werd er hevig gevochten over de vraag of ook de Braziliaanse regering genoemd moest worden wegens de martelingen - te gen de wens van de Braziliaanse af gevaardigden overigens, die lieten blijken dat ze niets voor voelden met een bij terugkeer gearresteerd te wor den. En bovendien: als er dan namen genoemd moesten worden, wisten zij er ook nog wel een paar De stemming kwam om tien voor vier: Brazilië werd niet genoemd. Maar de verwarring over deze zaken is nog lang niet uitgepraat. Het bekende programma ter bestrij ding van het racisme blijft, ondanks een Zuidafrikaanse poging om het onschadelijk te maken. Het voorstel van die zijde om alleen steun te verlenen aan bewegingen en organisaties die beloofden zich van geweld te onthouden, kreeg vrijwel geen steun. Dit tot grote vreugde van ds. R.J. van der Veen, de voorzitter van Betaald Antwoord in Nederland, die zich voor dit programma altijd bijzonder heeft ingespannen. De assemblee deed verder oproepen over Angola en Timor om een eind te maken aan vreemde inmenging, met name door wapengeweld. Ten aanzien van het Midden-Oosten deed de Wereldraad een beroep op alle betrokkenen om de vredesbespre kingen voort te zetten, daarbij ook de rechten te respecteren van de Palestij nen in voor wat voor hen bezet gebied is, en zich van elke vorm van geweld te onthouden. Drie door sommigen verwachte uitspraken bleven uit. Ten eerste stelde de assemblee zich niet achter de MPLA in Angola, ondanks de nog tijdens de assemblee vanuit Nederland uitgeoefende druk op de delegaties. Verder hield de assemblee zich nauwelijks bezig met de UNO-reso- lutie die zionisme gelijk stelde met racisme, maar ze bleek wel kritischer dan vroeger ten opzichte van Israel. En de politieke gevangenen in Indonesië zijn geen onderwerp van gesprek geweest. Werkelijk nieuwe zaken zijn nauwe lijks aan de orde gekomen, en zullen dus ook geen plaats krijgen in het komende takenpakket van de Wereldraad. En dat is, volgens mevrouw dr. Jiaggi, een van de nieuwe presidenten van de Wereld raad, maar goed ook. Want de ledenkerken zijn achterop geraakt, hebben het tempo van de Wereld raad nauwelijks kunnen bijhouden, zegt zij, en hebben een behoorlijke inhaalperiode nodig. Vraagteken Het lijkt, dat veel van de afgevaar digden het daarmee volkomen eens zijn. In de Nederlandse delegatie hoorde men ook soortgelijke stemmen. Dat geldt trouwens voor de afgevaar digden zelf evenzeer, want 80 procent van hen moest op deze assemblee vrijwel op het nulpunt beginnen en zij zijn nu met een koffer vol op drachten naar huis gegaan. Daarbij is ook een flink stuk theologisch huiswerk. Er is op dit terrein grote verwarring. „Het lijkt wel alsof niet het woord ,maar het vraagteken vlees geworden is", verzuchtte een afgevaardigde uit Nigeria in het openbaar. De theologische onderbouw van bijv. het evangelisatieappel, van de dialoog-gedachte, en van allerlei so ciale en politieke acties is duidelijk te zwak gebleken. Dat roept het gevoel op, dat men de besluiten neemt in de hoop dat de theologische legitimatie ervan later nog wel gevonden zal worden. Een woordvoerder van de rooms- katholieke waarnemers zei tijdens de slotzitting, dat hij verbaasd was over het tempo en het gemak waarmee hier over moeilijke zaken besluiten werden genomen, ook over theologische gedachten. Kennelijk malen de Vaticaanse molens veel langzamer. straatbeeld in Kenia's hoofdstad Nairobi. Een anglicaans priester zei dat nog anders. Hij sprak van een besluit- drift, om er dan ook maar meteen vanaf te zijn. Bijna onverantwoorde lijk noemde hij het. In Aziezo vertelde hij, spreekt men dan van de droom van de kip met Dr. Klompé drie poten: als je het maar vaak genoeg zegt gebeurt het misschien ook nog wel eens. beginnen, wij als afgevaardigden, om het waar te maken, wat mogen we dan van anderen verwachten?" De afgevaardigden klapten beleefd, maar het was duidelijk wat de spreker bedoelde: de assemblee is voorbij, het werk nog lang niet. Het is dan ook geen wonder dat de „boodschap aan de kerken" in hoofdzaak bestaat uit een gebed. Gebed om vergeving van schuld, maar vooral ook een gebed om kracht om te doen wat gedaan moet worden. „Wij kunnen er wel over praten hier", zei hij tegen de afgevaardig den, „maar we zijn er dan nog lang niet vanaf. De vraag is: zijn we het zelf werkelijk van plan? Ik denk weieens: we zeggen het wel, maar we bedoelen altijd dat een ander het moet doen. Als wij niet Volgens dr. M.A.M. Klompé moet het lidmaatschap van de r.k. kerk van de Wereldraad van onderen af aan worden opgebouwd. Dat is eeu veel natuurlijker en doeltreffender weg. Nu zou een plotseling samen gaan van de r.k. kerk met de We reldraad in grote delen van de we reld niet begrepen worden. Wel is haar op de assemblee op nieuw duidelijk geworden, dat de bereidheid aanwezig is om verder naar elkaar toe te werken. Mevrouw Klompé zei, dat de leden van de Vatikaanse delegatie het wel heb ben betreurd, dat zij als roomska- tholieken niet konden deelnemen aan het avondmaal, toen dit door de assemblee werd gevierd. Over de onderlinge verhoudingen binnen de Wereldraad verklaarde dr. Klompé getroffen te zijn door het feit, dat de verwachte aanval van de Derde Wereld op de kerken van de rijke landen is uitgebleven. In tegendeel in menig opzicht hebben de kerken van de arme landen de hand in eigen bezoem gestoken. Ofschoon zij door de massaliteit van de assemblee en haar opsplit sing in tal van secties het geheel moeilijk kon overzien, had zij wel de indruk gekregen, dat een groot deel van de afgevaardigden zich niet goed had voorbereid. Zij meent dat er minstens twee Jaar nodig zul len zyn om de historische waarde van deze vergadering te kunnen schatten. Personeel gevraagd Dactylo Uitzendbureau zoekt u een tijdelijke kantoor baan. bel Dactvlo Lelden mevr. Coster telefoon 143509. x "n Nwe*] foon 071- U72<K94645 Lage Gouwe 12°te 3 ochtenden In de week mini maal aanmelden, telefoon 071-891268 Haaghuis- hof 18 Leiderdorp. a A.C. restaurant Leiderdorp vraagt meisje van plm 18 Jaar In doktersgezin voor halve dagen zelfstandige hulp in de huishouding gevraagd te bevr. van 7 tot 8 uur. Telefoon 120266 Hogewoerd 138 Leddfen. Dringend gezocht oppassen vanaf 17.30 u. Acacialaan 48 Leider dorp. Telefoon 891731. bc flinke huishoudelijke llLeid telefoon 071-144675. Personeel aangeboden Voor schoorsteenvegen bel Fa. H. S. van Dam Lelden. 071-142057 Nieuwkoop 01725- plaatsjes ophogen. Schilder vraagt schilderwerk en wlt- werk voor binnen en buiten, telefoon 144078-071. a Huiseigenaren opgelet. verbouwingen, tegel. ljsopgave. telefoon 071760040. bc Wie heeft voor WAO'er iets te doen, telefoon 071 766665 zetten. 890770. x Gebroken ruiten worden door mij met spoed hersteld. Ook glas in lood rep. leve ring ventilatoren. Glasrepa- B-atlebedriJf D. Galjaand, De Sltterlaan 76. Lelden, te lefoon 132916. d Ruit herstellen? 122641 bellen J. Dubbeldeman. Kooi- laan 15, Lelden. d metsel, tegel, dtwerk. Oc uken verbo telefoon 071 Auto's Jupiter auto's Fiat 126 18.000 km 1974 f4950.--. Vauxhall VIva 4 deurs 1971 f2750.- Vauxhall Vlva 1970 |k 296, Hazers- Rijndijl T 1971 le eigenaar f2150 Fiat 128 1971 f2250 Opel Kadett 1970 met radio f 1750,- Rijn dijk 296 Hazerswoude. Telefoon 01714-3878 dagelijks tl Indijk 296. Hazerswoude 1300 1971 f1950 Cortina zonderlij k goede staat vraag prijs n.o.t.k. Lange Brug la. telefoon 133271 Leiden. ab Wij weten dat de kleine onderhoud doorsmeer beurt alleen vak- Hoge woerd 5658. Lelden. Ford Rijnland. Vijf Meiln 7. Leiden, telefoon 071— 124647. bgg. 891137. bc ty- Rljnland. Vijf beste op 'j leen bij 1 Meilaan 7. Leiden, telefoon 071—124647, bgg. 891137. bc Automobielbedrijf Jonk. koopt ook u auto mits deze niet te oud is. Haven 5. Lei den. telefoon 071—131700. ce Wegens spoedig vertrek naar Canada, aangeb Morris Cooper, bj. '70. km.st. 59500, pr. f 1600, telefoon 071 —890676. Te koop aangeb. Ford Taunus 12M, 1300. bj. '68, i. lg.H0.. telefoon 071—763988. pr. f 750. Te koop aangeb. diesel motor, vr. p 2e Gortestraat 64. Lel Fiat 850 sport c I E.E.G. LABORANTE I Verpleegkundigen A Distrikt Leiden Kort Rapenburg 14 Telefoon 071—142347 telefoon 071 ntüng, prijs 1 47, Oegstgeest, telefoon 071 155663. Te koop Renault Major, bj, -68. te.a.b.. na 6 uur. D. Beukers. Hendrik Vlnkhof 9. Voor snelle I nault R 16 TL. wegens Huisdieren I, roodborstjes en andere in- Ter dekking aangeboden Gitzwarte herder HD-negatief Afstamming van de Grote Duitse Vererver Marco von Cellerland. Alleen voor Duitse Herder, tevens met goede stam boom. Aanvragen Juli an astraat 2a Leiden. Telefoon 142516. Zwart dwergpoedeltje weg gelopen roepnaam Beertje te gen beloning terug te bezorgen Schuitemaker, Hansenetraat 87 Lelden. Autoverhuur Nieuwe auto's huren. o.a. Ford transit-bussen. V.W. bus sen. Opel Record. Ascona, M&nta, Kadett. Volkswagen, redijk 34a telefoon 122300. Lessen en clubs l 761614 Driftstraat 42, 125135Heren straat 46. Telefoon 141127. Autorijschool granaat. en vlotte rij-oplelding theo rie gratis. Oegstgeest. Narcis- senlaan 15 Telefoon 155382. Autoaccessoires en Doe-het-Zelf Lelden. Maresingel 56 Telefoon KanI ei cie balen Voor alle bouwwerken X Havenkade 6-11 Lelden. Blunkgrenen tafels, klapta- kastjes iadenkastjes en bufet- ten enz. Voordijks houthandel. Lelden. Mare 106 tellefoon 123017. Heugafelttegels alle kleu- m. Tijdelijk stanleymes aeaü, bij aankoop min. 20 te gels. Smits Woninginrichting. Mare 98 Vrouwensteeg 9 Lei den. Telefoon 123913. d Verhuur van klopboren, slaghamers, schuurmachines, afstoomapparaten, nietmachi nes. De Timmerman. Heren singel l Fietsen, bromfietsen en motoren Wie koopt een splinternieu we Peugeot brommer ind. 2x 6 maanden garantie. Elk aan nemelijk bod van f 730.- wordt geaccepteerd door Ben de Geest, Nanmstraat 3. Leiden. Telefoon 071-131586. Uw rijwiel of brommer «le- Jan Petersen hers ellg en direct. E r Janvoseensteeg 1 5,- Rijnsburgersingèl 5 Lei- •sn. f 375.- Pen- f 69.- Rijnsburger- Diverse goederen diensten gevraagd e koop gevraagd ski schoenen maat 36. 37, 38. Alsmede sneeuwkettingen v. Opel Kadett, telefoon 071 'z\EZO.1KHEB WEEI? 304SkRANTBV BEZOJ2C.O. weer iedereen Weer vvATEE-INtE WÊKELDTEKOCP IS NÜMANSDORP (SP) De vijf- entwintig personeelsleden van het bedrijf Gebroeders Van der Waal Zuivel BV in het Zuidhollandse Nu- mansdorp hebben gisterenmorgen het bedrijf bezet. De bezetting is in eerste instantie bedoeld als steun aan de directie, "die zich veel inspanning heeft ge troost om het bedrijf en daarmee de werkgelegenheid te redden", al dus het personeel. In de tweede plaats willen de werk nemers trachten op deze manier de goederen in het bedrijfspand veilig te stellen. Mocht liquidatie van de onderneming onvermijdelijk zijn, dan wil het personeel zelf deze goederen publiekelijk verkopen om een zo hoog mogelijke opbrengst te krijgen. In de derde plaats dient de be zetting om d-e mogelijkheid open te houden, dat de firma in haar ge heel door een derde wordt overge- De directie van Gebr. Van dei- Waal vroeg onlangs het faillissement aan van de onderneming. Zij acht te zich daartoe gedwongen, "doordat twee leveranciers weigerden mee te werken aan een poging om ons snel groeiende bedrijf weer gezond te maken", aldus het personeel. Gebr. Van der Waal had - nadat een sur séance van betaling geen uitkomst had gebracht - de grootste crediteu ren een bod gedaan ter vereffe ning van de schuldenlast. De Neder landse Melkunie en de Coöperatieve Condensfabriek Friesland gingen als enige niet op dit aanbod in. BEZORffeR „Beleidsvoering door werkoverleg,, Onder de titel "Beleidsvoering door werkoverleg" is bij Samsam in Alphen aan den Rijn een boek je verschenen, dat bedoelt een handreidking te bieden aan de genen die in het bedrijfsleven betrokken zijn bij het op gang brengen van werkoverieg- en werkstructurering. De prijs be draagt f 12. Met het begrip werkoverleg geïnstitutionaliseerde overleg wordt aangegeven het kollektieve, over werk en werksituatie, dat met een vaste frequentie wordt gevoerd tussen leiding en leden van een organisatorische eenheid. Kenmerkend is dus dat het over leg plaats vindt in groepsverband en het feit dat het niet afhan kelijk is van Incidenten, maar ge voerd wordt met een vaste re gelmaat. Uit deze studie, die is opge steld door drs. J.H. Kuipers, me dewerker van de afdeling Bedrijfs sociologie van de Vrije Universi teit, blijkt dat de belangrijkste barrière voor de ontwikkeling van kunnen worden bijgesteld. wericoverieg is het gebrek aan geloofwaardigheid van het beleid dat wordt gevoerd. De werkne mers hebben het gevoel ingezet te worden voor andere doeleinden dan die waarmee het werkover leg werd geïntroduceerd en stel ten zich afwachtend of afwij zend op. Deze houding inspireert de bedrijfsleiding gemakkelijk tot kwalificaties als "apathie, onge ïnteresseerdheid, e.d." Een aantal andere aanbevelin gen en konklusies van de studie zijn: Bij de ontwikkeling van werkoverleg gaat het om het ont wikkelen van processen. Dit fun damentele gegeven leidt tot een aantal voorwaarden: Het procesverloop is slechts in geringe mate te voorspellen. Dit houdt in, dat rekening moet worden gehouden met een be paalde mate van onzekerheid m.b. t. het perspektief. Werkoverleg is een participa tieproces. Doelstellingen, wegen waarlangs ze bereikt moeten wor den, procedures, dienen met in breng van alle deelnemers te wor den geformuleerd, en eventueel bijgestuurd te worden. De kondities waaronder werk overleg plaatsvindt - procedures, marges, bevoegdheden - moeten als het procesverloop daar aan leiding toe geeft, voortdurend en met inbreng van alle deelnemers De Italiaanse bisschoppen menen dat een christen niet ook marxist kan zijn. In een gisteren in Rome gepubliceerd document van de per manente raad van de Italiaanse bisschoppenconferentie wordt ge zegd, dat het marxisme niet de hele mens omvat en geen greep heeft op diens geschiedenis en betrekking tot God, en daarom niet echt geloof waardig is. De bisschoppen zeggen dat de marxistische bewegingen, ook als zij lofwaardige menselijke idealen nastreven en verklaren dat zij dringende problemen kunnen op lossen, tot een nieuwe slavernij lei den. In sommige gebieden in Italië is dat al merkbaar. In hun verklaring schrijven de bis-, schoppen ook over abortus. Zij ver oordelen abortus als een misdaad en als het doden van een onschuldige. "Evenmin als het geoorloofd is iemand te doden, is het toegestaan een weerloos menselijk wezen uit de weg te ruimen". De bisschoppen her halen hun beroep op wetgevers en politici om in de wet geen schen ding van het zedelijk bewustzijn en van de eerbied voor het leven in te voeren. Het communistische partij-orgaan "Politika" in Joegoslavië verwijt de rk kerk in dit land, politieke ambi ties te koesteren. "Om die de kop in te drukken, mag de partij, als dat no dig is, niet terugschrikken voor be stuurlijke maatregelen", schrijft het blad. De communistische partij ver wijt het in Zagreb verschijnende ka tholieke blad "Glas Konzila" dat het zich ontwikkelt tot een maatschap pelijk oppositieorgaan. "Met een dergelijke oppositie moet worden af gerekend". Volgens welingelich te kringen zijn dergelijke aanvallen symptomatisch voor het feit dat de Joegoslavische autoriteiten niet lan ger tevreden zijn met de loyale maar neutrale houding van de kerken te genover het marxistische systeem. Zij zouden nu de actieve steun van de kerken wilien hebben. Beroepingswerk: Hervormde Kerk: bedankt voor Westbroek J. den Dikken Benthuizen. Geref. Ker ken: beroepen te Apeldoorn C. van Zuylen Schiedam; aangenomen naar Kamperland J. G. Arensman, kan didaat aldaar. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Lisse J. J. de Jonge te Kampen; aangenomen naar Vlissin- gen kand. C. den Hertog Mijdrecht; bedankt voor Arnhem J. Kruis Den Bosch. Geref. Gemeenten: beroepen te Tholen G. Mouw Genemuiden; bedankt voor Benthuizen Chr. v. d. Poel Ierseke. voor Tricht-Geldermal- sen J. W. Verwey Hendrik Ido Am bacht, voor Hilversum en Oosterland H. Llgtenberg Terwolde.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 14