Spaans kabinet bereid tot een beetje hervormen Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst Kwalijke adoptiepraktijken in DDR VS willen geen voldongen feiten meer van Israëli's NAAST HET NIEUWS Italië ligt dwars bij ontwikkeling Europese kern-technologie NIEUW OVERLEG RHODESIE RUSSEN „VERBLINDEN" SPIONAGESATELLIETEN piNSDAG 16 DECEMBER 1975 BUITENLAND PAGINA 13 BONN (SP) De minister-pre- litiek betrouwbare" pleegouders toe- Het bericht dat de DDR-autori- mogelijk maakt in gevallen dat den blijven kregen zij hun kinderen sident van de Westduitse deelstaat wijst. Beieren, Alfons Goppel, heeft giste ren geweigerd de permanente ver tegenwoordiger van de Duitse De mocratische Republiek in Bonn. Michael Kohl, voor een kennisma kingsbezoek in München te ontvan- De woordvoerder gen. Tot deze hoogst ongebruike lijke stap had Goppel besloten, na dat Kohl geweigerd had een teiten er niet voor terugdeinzen kinderen van hun ouders te schei- deren moedwillig in gevaar bren den. heeft in de Bondsrepubliek gen. hij was niet bereid de grote verontwaardiging gewekt, i het bericht in "Der Volgens "Der Spiegel" beroepen de Oostduitse instanties zich bij deze de regering maatregelen op het in de Grondwet in Bonn, Klaus Bölling, heeft giste- vastgelegde doel van de opvoeding: hun kin- terug, in het geval naar West-Duitsland zouden de kin deren achterblijven. Die ouders kozen toen voor de laatste mogelijkheid. desgevraagd gezegd dat twee het handhaven de de drie gevallen van gedwon- richt in het weekblad "Der Spiegel" gen adoptie, die het weekblad had te dementeren. Daarin heette gisteren, dat de DDR echtpare een vluchtpoging hadden hun kinderen afneemt en "onge acht een rechterlijke beslissing" in een gedwongen adoptie aan "po- vermeld, de regering bekend zijn, Overigens, aldus Bölling, bestaat niet de indruk dat die gedwongen de socialistische samenleving. Nadere informaties in Bonn wer- >en overigens een ietwat an- ler licht op deze geruchtmakende :aak. De maatregelen in de DDR kinderen in zo nauwe schuilplaat sen waren verborgen dat ze zijn ge stikt. Ook gebeurt het nogal eens dat kinderen voor de vluchtpoging zwaar onder verdovende middelen voortdurend bewijs worden gezet om risico's van ont- feit dat vele burgers dekking te verkleinen. kinderen tot de alge- schijnen genomen te zijn op grond Oost-Duits- va) In één van de door "Der Spiegel" genoemde drie gevallen hadiü'en de ouders na ontslag uit de gevange nis de keus: als zij in de DDR zou- Maar door die verklaringen wordt de tragiek van de in familie-ver band ondernomen vluchtpogingen ui teraard niet geringer Ze zijn een het treiste n de DDR hun zwaarwegende gronden hebben om aan het leven in het We9ten de voorkeur te geven boven een be staan in de hermetisch afgesloten socialistische boeren- en arbeiders- staat. MADRID (UPI, Reuter) De eerste Spaanse regering na het Franco-tijdperk is van plan de burgers van het land te betrek ken bij het hervormen van het regiem naar een „Spaanse de mocratie" die dichter bij het westerse model komt. Ze doet te vens het aanbod samen te werken bij de defensie van de wes terse wereld. Dit blijkt uit een 850 woorden tellende verklaring die gisteravond is uitgegeven na de eerste zitting van het kabi net van premier Carlos Arias Navarro. Het kabinet van 20 man werd zaterdag beëdigd. De verklaring, bevatte slechts glo bale hoofdlijnen van de doelstellin gen die de regering voor ogen staan. Details werden niet gegeven. Wel werd de mogelijkheid uitgesloten van een abrupte breuk met het door Franco gevestigde systeem. zen. Volgens de verklaring zullen deze twee hervormingen Spanje's ge rechtelijke en politieke opstelling "meer in overeenstemming brengen met de Westerse gemeenschap". Verwijzend naar de Baskische, Ca- telaanse en andere onafhankelijkge- plan vast te zinde gebieden zegt de regering dat "de eenheid van Spanje versterkt "De regering houden aan de oprichting Spaanse democratie die niet kan wor- zal worden door de institutionele den aangetast door een totalitaire kenning van al zijn regio's bedreiging", aldus de verklaring. "Om verbeteringen en hei-vormin gen te bewerkstelligen acht de re gering de huidige aanwezigheid en deelname noodzakelijk van de bur in algemeen van lokale autono- miën". Maar de regering zal niet sa menwerken met degenen die "demo cratische orde" niet aanvaarden, een van de verwijzingen n de meeste specifieke verwijzing i Een vooraanstaand lid t voorgenomen hervorming zegt Spaanse oppositie, de 'het verbreden mon Tamames, zei in een eerste de burgerrech- commentaar dat de Spaanse rege ring "praktisch niets zegt". De ver- de verklaring dat van de vrijheden ten, speciaal het recht ging en de hei-vorming prioriteit zal worden bezien". Het Spanje verboden socialistische l de verte- klaring is erg vaag, Met lege barakken op de achtergrond loopt de familie Nguyen uit Zuid-Vietnam het vluchtelin genkamp Fort Indiantown uit. Het waren de laatste vluchtelingen uit Zuid-Vietnnm. die uit dit immense Amerikaanse kamp naar een definitieve vestigingsplaats in hun nieuwe vaderland vertrokken. Amerikaanse autoriteiten hebben zich verheugd verklaard, dat de opvang van de duizend vluchteling en zo snel is verlopen. recht van vereniging omvat ook de vorming van politieke partijen, en tot de vertegenwoordigende instellin gen behoort de Cortes, het Spaan se parlement. Tot nu toe is de eni ge toegestane politieke partij de door Franco gevormde rechtse na tionale beweging. In de Cortes beiderspartij, Felipe Gonzales, heeft ten heeft Israël verzocht Washington van de Spaanse autoriteiten verlof voortaan te raadplegen alvorens gekregen naar het buitenland te over te gaan tot militair optreden gaan. Hij neemt met verscheidene van enige omvang tegen Palestijnse andere leden van de Spaanse opposi- verzetstrijders in Libanon, aldus ver- tie vandaag aan een bijzondere zit- luidt in Amerikaanse regeringskrin- ting van de Raad van Europa in gen. Straatsburg deel. De autoriteiten heb- Ford heeft, zijn verzoek gedaan van d'a Araberen veranderingen aan te brengen in resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad tijdens het debat over het Midden-Oosten dat op 12 januari in de Verenigde Na ties begint. Resoluties 242 en 338 geven de algemene richtlijnen slechts 104 van de 561 af gevaar- ben hem zijn paspoort teruggegeven in een boodschap die hij vorige we'ek derhandelingen tussen Israël en zijn digden direct door de burgers geko- dat hem deze 2 ontnomen. SALISBURY (Reuter) In een ka zerne in Salisbury zijn premier Ian Smith van Rhodesië en de nationa listische leider Joshua Nkomo gis teren begonnen aan nieuw overleg om nogmaals te proberen op vreed- zame wijze te komen tot regeling van Rhodesië'; komst eis dat onmiddellijk 'n meerderheids bewind van Rhodesie's ze; Afrikanen wordt ingesteld. Deze eis heeft al meteen De Amerikaanse luchtmacht heeft een tegenvaller van onge veer vier miljard gulden. De transporttoestéllen van het type C-5A, waarvan er twee op deze miljoen foto, blijken te zioakke vleugels te hebben voor de maximum la steer ding, waarvoor zij hooguit 8750 Arabische buurlanden over een al gemeen vredesverdrag in het Mid den-Oosten. Volgens genoemde Amerikaanse regeringskringen heeft Ford Rabin ook toegezegd dat de Verenigde Sta ten niet zullen gedogen dat de Vei ligheidsraad het Midden-Oosten een vredesverdrag probeert op te leggen en dat zij zullen streven naar ver legging van de vredesonderhandelin gen naar de Geneefse conferentie. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond het rapport goedgekeurd van een speciale commissie van drie leden die een onderzoek hebben ingesteld naar schending van de mensenrech ten in de door Israël bezette Ara bische gebieden. Er werden in totaal vier resoluties aangenomen in de voornaamste waar van Israël wordt veroordeeld wegens praktijken als annexatie van delen van deze gebieden, de vestiging van Israëlische nederzettingen, het op blazen van Arabische huizen, "ver beurdverklaring van Arabische ei gendommen. deportatie en uitwijzing van Arabische bewoners, massa-ar restaties en "roof van archeologisch en cultureel bezit". HALVE WINST Een 26-jarige Brit nam een weddenschap om tien pond ster ling aan en dook naakt in de vrieskoude Theems vanaf de Westminsterbrug. Weer terug op de oever kreeg hij een boete van vijf pond sterling wegens aanstootgevend gedrag. BIGAMIF Een gevangene die een nieuw leven wil beginnen als hij vrij komt heeft echtscheiding gevraagd van drie vrouwen. De 26-jarige John M. Davis heeft de helft van zijn twee jaar er op zitten. De eis tot de drie afzonderlijke echtscheidingen is gelijkluidend: moedwillige verlating. Zijn advocaat geeft toe dat hij bij zijn vrijlating kan verwachten vervolgd te worden wegens bigamie. KUS LAAT BESTRAFT Een man die twee jaar geleden in Zuid-India een meisje in het openbaar had gekust, is tot een gevangenisstraf van 14 maanden veroordeeld. Volgens het Indiase persbureau PTI vond de rechtszaak in Kothgudem in de deelstaat Andhra plaats waar het „mis drijf" in 1973 was gepleegd. De vertraging van het proces was een gevolg van het feit dat de boosdoener pas onlangs kon worden aangehouden. VERBOLGEN NACHTVLINDERS Een groep prostituees in de Italiaanse stad Bolzano heeft zich schriftelijk tot paus Paulus en president Giovanni Leone gewend, omdat zij zich door de plaatselijke autoriteiten ge discrimineerd voelen. De nachtvlinders, die zich hebben georganiseerd als de „groe pering van lichte vrouwen", zeggen in gelijkluidende brieven dat hun het werken onmogelijk wordt gemaakt doordat in Bolzano de speciale „gelegenheitfshotelletjes" zijn gesloten HASJ-OCCASION Alexander Abolim kocht in de Braziliaanse havenstad San tos een 15 jaar oude Peugeot voor een habbekrats. En bij een vertrouwd adres: de douane die daar regelmatig in beslag genomen en niet afgehaalde goederen veilt. Abolim blij naar huis. Maar onderweg begon zijn aanwinst gevaarlijk oververhit te raken. Bij de plaatselijke garage was het „euvel" snel thuisgebracht: in de radiateur zaten 54 pak jes tezamen inhoudende twaalf kilo hasjiesj met een waarde van omstreeks 50.000 dollar. Helaas voor Abolim werd de hasj in beslag genomen zonder dat hij vindersloon kreeg. BIOLOGISCH-DYNAMISCHE ZUIVEL De Friese zuivelcoöperatie „de takomst" heeft de zuivelfa briek te Formerum op Terschelling gisteren overgedragen aan de „stichting tot instandhouding van een zuivelfabriek op Terschelling". Deze stichting zal de fabriek zonder winst oogmerk ter beschikking stellen van de onlangs opgerichte „coöperatieve biologisch-dynamische zuivelvereniging Skylge g.a.". Op 5 januari aanstaande zal de vereniging er beginnen met de produktie van „Terschellinger" kaas, boter en karne melk. Geleidelijk aan zullen die produkten „biologisch-dynamisch" worden. De twaalf Terschellinger boeren, die melk aan de fabriek gaan leveren, hebben zich namelijk verbonden hun verbruik van stikstof meststof geleidelijk te verminderen en tenslotte geheel te beëindigen. In plaats daarvan zullen ze gaan werken met stalmest en gier en ook stikstof op hun land brengen door middel van „groenbemesting" met vlinder bloemigen. NEW YORK (Reuter) Specialisten van de Amerikaanse defensie zijn bezig uit te vissen of de Sowjet-Unie misschien laserstralen gebruikt om Amerikaanse waarschuwingskunst manen te ..verblinden", aldus het Amerikaanse tijdschrift Aviation Week and Space Technology. In het jongste nummer staat dat er aanwijzingen zijn dat de Sow jets proeven nemen met laserstralen die de infra- roodgevoelige instrumenten waarmee de kunstmanen een lancering van raketten in de Sowjet-Unie kunnen waarne men zouden moeten uitschakelen. Eind oktober en begin november werden deze sensors van een kunstmaan boven de Indische Oceaan verlicht met een ener gie die wel duizend maal sterker was dan die van een lan cering of van natuurlijke afkomst, zoals bosbranden en vul kanen. De energie was afkomstig uit het westelijke deel van de Sow jet-Unie. van pessimisme rond de conferentie opgeroepen en twijfel doen ontstaan aan haar kans op welslagen, consitutionele toe- Premier Smith van het blanke min- derheidsbewind h'eefit meer dan eens De onderhandelingen zijn geheim en zullen naar verwachting enkele weken duren. Nkomo komt met de vlieguren kunnen maken plaats van de berekende 30.000. Dat vergt ingrijpende verande ringen. Toch wil de luchtmacht deze grootste vrachttoestellen ter wereld niet missen, terwijl de fa brikant, Lockheedniet aanspra kelijk gesteld schijnt te kunnen worden. De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamenlijke banken en spaarbanken. BRUSSEL (ANP) Een voortdu rend "dwarliggen" van de Italiaan se delegatie in de Europese minister raad voor wetenschapsbeleid heeft de Europese Gemeenschap gisteren de kans ontnomen vooruitstrevende besluiten te nemen inzake geavan ceerd technologisch onderzoek, dat van uitermate groot belang kan zijn voor de toekomstige energievoorzie ning van de EG. De verontwaardi ging was in Brussel, in de afgelo pen nacht, na afloop van de minis terraad algemeen. "Een schandelij ker misbruik van het voorzitter schap van de raad is nog nooit voor gekomen. Dit was een van de slecht ste raden die we ooit hebben meege maakt", aldus luidden reacties, na afloop van een raad waarin acht lid staten van de EG duidelijk stelling genomen bleken te hebben tegen Ita lië. het land waarvan minister Pe- dini (wetenschapsbeleid) deze raad leidde. Waar het gisteren om ging was dat de raad moest besluiten over een door de Europese Commissie ("da gelijks bestuur" van de EG) voorge steld programma inzake wetenschap pelijk en technologisch onderzoek in verband met kernversmelting en plasmafysica. De Europese Gemeen schap is met dit onderzoek vér ge vorderd. Het heeft wellicht een jaar voorsprong op de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, zo bevestigde ook de Nederlandse minister Trip. De raad moest gisteren onder meer besluiten tot verdere program ma's voor het gemeenschappelijk on derzoekscentrum van de EG, maar vooral over het hoofdpunt, het star ten van het zogeheten "jet-program ma". Deze "jet" (Joint European Torus) een apparatuur voor plasma- vorming. waarin temperaturen van honderden miljoen graden celsius kunnen worden opgewekt, kan de voorloper zijn van een kernfusie- reactor. Kernfusiereactoren (die veel milieuvriendelijker lijken kunnen zijn dan kernsplitsingsreacto ren) kunnen een zeer grote rol gaan spelen (na het jaar 2000) in de ener gievoorziening. Verschillende Euro pese landen (Duitsland, Frankrijk en ook België) hebben zich kandi daat gesteld voor de vestiging van deze "jet". De Italiaanse voorzitter van de raad heeft het er echter op aan laten komen dat de raad geen overeenstemming bereikte over het totale programma, omdat hij, aldus woordvoerders van de raad, toeliet dat de Italiaanse delegatie op haar setandpunt bleef staan dat er van het "jet"-programma niets terecht kon komen, tenzij deze apparatuur in Is- pra in Italië gevestigd zou worden. Het is Jammer, aldus de Neder landse minister Trip, dat we de be raadslagingen op negatieve wijze hebben moeien afbreken op een zaak die niets met wetenschapsbeleid te maken heeft. De wetenschappelij ke voorsprong die we in Europa op dit gebied hebben zal nu waarschijn lijk teniet gedaan worden, zo zei hij. In de raad is wel afgesproken dat de Europese Commissie vóór 1 Janua ri 1977 een definitief vijfjarenpro- gramma op tafel zal leggen voor het gemeenschappelijk onderzoekscen trum van de EG (vestigingen in Is- pra in Italië, Karlsruhe in Duits land, Geel in België en Petten in Ne derland).

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13