Partijraad ARP zeer verdeeld over komst CDA "Ik heb geleerd hoe groot hun probleem is" CHU wil verder met CDA Louis Laurier, één van de 23 gijzelaars in de trern: een miljoen gulden aan prijzen MAANDAG 15 DECEMBER 1975 PAGINA 9 Door Alexander Münninghoff HAREN <SP> "Meneer, wilt u opstaan. Op het moment dat de ze ven Zuidmolukkers dat tegen mij zeiden was ik er van overtuigd dat ik geëxecuteerd zou worden". Louis Laurier (53), een van de drieëntwin tig gijzelaars die gistermiddag on verwacht naar de vrijheid mochten lopen, vertelt het allemaal zo rus tig in zijn Harense flatwoning. Lut tele uren na zijn vrijlating is hij in staat de gebeurtenissen van de afge lopen 300 uur bijna koel na te be schouwen. "Je kunt het nooit pre cies navertellen aan iemand die het niet heeft meegemaakt. Het was verschrikkelijk, vooral de eerste da gen, toen de buitenwacht niet rea geerde en de indruk in de trein groeide, dat de actie niet serieus werd genomen. In die beginfase durfde niemand van ons iets te zeggen of te doen. We fluisterden hooguit, en probeerde ons als he ware zo klein mogelijk in een hoekje van de bank te maken. Ook ik was bang om op te vallen. Je Wist immers nooit wie die jongens er uit zouden halen". Louis Laurier zegt liet nu zo kalm, maar hij weet dat hij eigenlijk de derde dode had moeten zijn De Zuidmolukkers onder aanvoe ring van "de man met de haarbos" (namen werden er bijna niet ge noemd in de trein) kozen vakbonds man Laurier uit de reizigers om als een van de eersten geboeid tussen de harmonica's die het zit- en uitstaD- gedeelte van de trein met elkaar verbinden, urenlang te staan. Als een levend sdhild voor de tweede klasse rookcoupé waarin zowel de gijzelaars als de terroristen hun da gen grotendeels doorbrachten, "voor al 's nachts was dat gebonden staan ellendig, want dan hoorde Je aller lei geluiden; ook als ze er niet waren. Je twijfelde: zou de trein vannacht aangevallen worden? Maar met het ochtendlicht verminderde die angst. Ook op die nachtelijke mo menten bleven de jongens voorko mend, hoe gek dat ook klinkt. Ze hingen, terwijl je daar zo gebonden stond, een deken over je schouders, om de intense koude te weren en soms kreeg je een stukje sinaasap pel in je mond gestopt'. Nu was de hand, die de ARP zater dag uitstak, wat magertjes. Zeer vaag werd gesteld, dat het conflict over het functioneren van de grondslag geen beletsel behoeft te zjjn, voor de tot standkoming van een CDA-lijst. Be hoeft, een woord waaraan zaterdag door de ARP leden al een verschillen de betekenis wordt gehecht, laat staan door de andere deelnemers aan het CDA. Grofweg splitsten de ARP-leden zich daarbij in drie groepen. De eerste legde het „behoeft te zijn" uit als „is". De tweede groep, onder wie de aftre dende voorzitter J. de Koning en fractie-voorzitter W. Aantjes, zagen er een groeiproces van „hoeft" naar „is" in. En de derde groep meende, dat er uitsluitend de vrijblijvendheid, Paal en perk aan gebmik medicijnen DEN HAAG (SP) Dure merk- gneesmiddelen moeten alleen dan worden voorgeschreven, als er geen goedkoper volwaardig middel tegen- ovei staat. Dat is een van de maat regelen. die staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid voor ogen staan om artsen te dwingen zo goedkoop en zo weinig mogelijk geneesmidde len voor te schrijven. Bij sterk verdovende middelen zou de arts zich moeten beperken tot twintig of dertig stuks per keer en niet, zoals vaak gebeurt, dat in één keer een recept voor tweehonderd tabletten ^ordt gegeven. De maat regel wordt ingevoerd als het ge sprek tussen artsen en ziekenfondsen over een betere regeling niet tot bin dende resultaten leidt. Uit het relaas van Louis Laurier blijkt erg duidelijk, dat vooral de eer ste dagen de diepste sporen hebben achter gelaten. "De Zuidmolukkers en de passagiers vroegen zich af, waarom het zo lang moest duren eer er op verzoeken uit de trein werd ingegaan. Op de beruchte dins dag 2 december, had er om half twee een busje moeten zijn. Toen dat busje, waar ze in eerste instantie om gevraagd hadden, niet kwam liep de spanning huizenhoog op. We hoorden schoten, vroeg in die mid dag stierf Bulten. Pas 's avonds om 7 uur hoorden we de eerste berichten van buiten, via een megafoon werd een bood schap van de burgemeester van Bei- len overgebracht. Woensdag kregen we het eerste eten, lunchpakketten. Ook die kwamen veel later dan was gevraagd. Als er een gijzeling gaan de is, dan heb je toch het eten bij de hand, zou je zeggen. Vrijdags kwam de eerste warme hap. stamp pot van boerenkool. Kennelijk namen ze buiten de trein aan,, dat alle rei zigers bestek bij zich hadden. Want we moesten de stamppot met plas- 'tdc drlnkbekertjes naar binnen wer ken. omdat ze er geen messen en vorken bijgeleverd hadden" Vrienden van Louis Laurier die zich in de flat hebben verzameld, lachen. Ook zij weten dat de Zuidmolukse jon geren natuurlijk nooit zouden heb ben toegestaan dat er messen en vorken in de trein werden gebracht Zachtaardig Over het karakter van zijn 'vijanden' in de trein is Laurier kort. "Sommi gen waren zachtaardig van karakter, ongeveer de helft. Ze konden niet van de wapens afblijven, constant waren ze bezig met het herladen, en kon je het klikken van de haan horen. Het voortdurend in de aanslag houden van de wapens is Paul, de enige van de zeven wiens naam bekend is geworden noodlottig ge worden. "Ik vermoed dat het zo is gegaan", vertelt Laurier, "achter in ons treingedeelte zat altijd een Molukker met een wapen. Ze had den namelijk een vast schema van slapen, eten en bewaken. In de duis ternis - per dag was het eigenlijk maar een paar uur licht in de trein met die dichtgeplakte ramen waar door je niets kon zien van wat er van het wel kunnen maar niet moe ten, mee werd weergegeven. Fractie-voorzitter Aantjes: „Het is geen achterdeurtje waardoor we strakt toch nog weg zouden kunnen. Het is een kwestie van vertrouwen in ons hebben. Een groeiproces van „hoeft" naar „is", is mogelijk. We laten het uitgangspunt nu verder rusten, maar gaan alle aandacht be steden aan ,het politieke beleid", al dus Aantjes, die de ARP-leden in het cultureel centrum De Tamboer liet Oud-generaal Kruis overleden DEN HAAG (SP) Oud-gene- raal mr. H. J. Kruis (73) is zater dagavond laat in zijn woning in Den Haag plotseling overleden. Mr. Kruis was chef van de staf van het militair gezag in de oorlogsja ren 1944—1946. Mr. Kruis, drager van een groot aantal (ook) buitenlandse onder scheidingen, werd in 1949 benoemd tut generaal. In 1951 werd hij op de meest eervolle wijze ontheven uit zijn functie van voorzitter van de verenigde chefs van staven. Het ver trek van Kruis als generaal was des- tijls een gevolg van een diepgaand meningsverschil tussen hem en de toenmalige minister van oorlog s'Ja- cob over de wijze waarop de strijd krachten moesten worden georga niseerd. Eerst in 1955 werd hem op diens verzoek eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Van de hand van oud-generaal Kfuls verscheen recent het boek "Generaal in Nederland", waarin eigeu memoi res staan. Eerder had hij al enkele boeken gepubliceerd. Mr. Kruis zal woensdag in stilte worden gecremeerd op de oegraaf- plaats Ockenburg in Den Haag. buiten gebeurde - liep Paul door de coupé. Vermoedelijk is een van zijn vrienden zenuwachtig geworden en heeft geschoten. Je kon immers in het donker niet zien wie er aan kwam. Paul werd in het hoofd ge troffen. Andere kogels raakten onder meer een kledinghaak boven mij. Daardoor kwamen die metalen splin ters die een passagier in zijn gezicht verwondden. Er is geen sprake van dat tussendeuren per ongeluk zou den zijn opgeblazen of zoiets. We hebben een deur uit de wc gesloopt, omdat er gewoon een tekort aan draagbaren was. Die Paul was een jongen die veel met de leider op trok" „Ik weet nu dat er buiten de trein veel is gegist en geraden. Over vrou wen die lastig gevallen zouden zijn. Vrijdagmiddag zeiden ze tegen Ir ma Martens, het zeventienjarige weten bereid te zyn te vertrekken als het CDA beter tot stand kon komen zonder hem. KVP-voorzitter Vergeer noemde de uitslag van de ARP-par- tijraad „niet verrassend, maar wel teleurstellend". Vergeer: „Het CDA Is niet dichterbij gekomen". Op de vraag of het CDA verder weg was ge raakt, gaf hij geen antwoord. De KVP-voorzitter was vooral teleurge steld over het niet overnemen van de ontwerp-resolutie, die door de ODA- top enige tijd terug in Berg en Dal werd aangenomen. Daarin stond dat in het verschil van mening geen be letsel wordt gezien voor de ene CDA- lijst, Daarnaast vond Vergeer het „Uitermate jammer, dat in een door de ARP-partijraad aangenomen reso lutie niets is terug te vinden van Haaften". In Haaften constateerde de CDA-top (met de CHU en een klein deel van de ARP tegen) dat het uit komen met één CDA-lijst bij de ko mende verkiezingen onmisbaar is voor de geloofwaardigheid van het CDA. Wel sprak de ARP-partijraad afgelo pen zaterdag uit, dat wil het geloof waardig zijn om bij de volgende ver kiezingen met één lijst te komen, er reeds in dit parlementaire Jaar (tot de derde dinsdag van 1976) overeen stemming op hoofdpunten van het politiek beleid moet komen. Aantjes: „Staatssecretaris De J.ong (van on derwijs) en Van Lijenhorst (CHU- Tweede Kamer-lid) moeten samen op het podium kunn enzitten, om geloof waardig te zijn. Dat zou ook moeten kunnen met Boersma (minister van Sociale Zaken), Lubbers (minister van Economische Zaken) en Kruisin- ga (fractieleider van de CHU)". Wie de heersende verschillen kent tussen deze door Aantjes genoemde bewindslieden en de CHU-oppositie, zal mede na de reactie van KVP- voorzitter Wlm Vergeer, wel een grote optimist moeten zUn om nog te ge loven, dat de Nederlandse kiezer in 1977 één CDA-lijst krijgt voorgescno- teld. meisje dat het laatst vrijkwam: Jij bent een schoolmeisje, hè, jij mag gaan". Al op donderdag hadden de ka pers toegezegd het meisje vrij te zullen laten. Maar hun toegeeflijk heid veranderde op slag door een radiobericht. Laurier: "Er kwamen berichten op de radio, dat de stem ming in de trein bijzonder goed zou zijn. Daar raakten de Moluk- kers over geïrriteerd, en opeens was de wat weggeëbde spanning weer volop terug. Op vrijdag werden er twee mannen uitgekozen, alweer, ze werden geboeid en weggevoerd. We waren in een keer weer doodsbang. Toch getuigt Louis Laurier meerde re keren van de meelevendheid en de zachte aard van de Molukse ka pers, die van meet af aan hun ac tie zagen ontsporen, en doden maakten, die ze volgens hun ver UTRECHT (ANP) De unieraad van de CHU ondersteunt de verde re verwezenlijking van het CDA van harte. "De unieraad heeft de politie ke wil te bereiken dat bij de volgen de kamer-verkiezingen één CDA-lijst wordt ingediend. Dat is van het grootste belang", aldus staat in een resolutie, welke de unieraad (partij raad van de CHU) zaterdag op een vergadering in Utrecht met algeme ne stemmen aannam. Volgens de unieraad mag het bij recente besprekingen in de CDA-top geconstateerde verschil ten opzich te van het functioneren van het uit gangspunt voor de gekozen vertegen woordigers in parlement, staten en ra den geen beletsel zijn voor de tot standkoming van één lijst. Ook mag de huidige politieke situatie geen be letsel zijn of worden voor die tot standkoming. Wat het totstandkomen van de ene lijst betreft stelde de unieraad, dat "bij de totstandkoming van de ene CDA-lijst er bij voorbaat geen voorkeur dient te worden uitgespro ken voor samenwerking, na de ver kiezing, met andere politieke groe peringen", aldus de resolutie. halen niet wilden. „Nadat Bierling was neergeschoten en iedereen in paniek en stille verslagenheid ver keerde huilden ook zij: "Dit heb ben we niet gewild. Laat er een antwoord komen op onze vragen". Uithalen Zeker drie van hen zijn bij Prins, de man die zich als dokter in het gezelschap had opgeworpen hoewel hij het /helemaal niet was. komen uithuilen. Zondags werd er gebe den en gezongen, door kapers en gijzelaars met elkaar. Die jongens geloven in God en zijn trouw aan de koningin. Dat klinkt nu gek uit mijn mond. Op het moment dat ik in de trein stapte, dacht ik net zo over de Molukkers als miljoenen andere Nederlanders. Die kenden het probleem, maar nauwelijks bij zonderheden. De driehonderd uren in die trein gedurende die ver schrikking heb ik geleerd hoe groot het probleem van de Zuidmoluk kers is en hoe diep het onrecht is gezaaid. Natuurlijk praaten we over problemen. Ze hadden het boek je "Wat maken ze hier" van de stichting Door de Eeuwen Trouw bij zich Ik weet nu ook. dat Manusama als een echte leider wordt beschouwd en dat zijn positie niet werd aangevoch ten door de kapers. Hij was het die ontzag wist af te dwingen, de man naar wie ze wilden luisteren". Louis Laurier keert terug naar die eerste dagen, die zo diep in zijn her innering zijn geworteld. "Ik ben er van overtuigd, dat op die eerste don derdag nog een vreedzame oplossing mogelijk was geweest. Maar dat voortdurend weifelen en die vertra ging van buiten en het nieuws van de gijzeling in Amsterdam hebben de stemming doen omslaan. De jon gens waren in het begin zelf onder de Indruk van de ongelukkige keer die de zaken hadden genomen. De trein kwam niet tot stilstand waar ze hadden gewild, enkele honderden meters te ver, die overweg was de bedoeling. De dood van de machi nist, die naar achteren is gekomen, was de tweede tegenslag. Alles liep fout en dat dreef de zenuwen om hoog". We hebben de heer Laurier ook ge vraagd of de andere passagiers ont vankelijk waren voor de uiteenzet tingen van de Zuidmolukkers. „Som migen zaten stil in een hoekje en uitten zich nauwelijks. Ik weet niet hoe zij over het probleem dachten en nu denken en of zij van instelling zijn veranderd. Je moet weten, dat we weinig bewegingsvrijheid had den. De laatst week mocht Je zo nu en dan even lopen en dan sprak je even met passagiers die in een ander compartiment zaten. Maar je eigen groep, daarnaar keerde je al snel te rug. Louis Laurier trad uit de ano nimiteit van de geteisterde reizi gers te voorschijn, toen hij op 9 december een brief schreef in de trein, gericht aan Kees Noordewier van het ANP en Hubben, voorzit ter van de Unie BLHP, waarvoor ook Laurier werkt. Eerst op 11 de cember kon ir. Manusama die brief naar de vrije wereld brengen, omdat er in de tussenliggende dagen geen contact van betekenis was geweest. Al eerder op 4 december, zocht Lau rier contact met de buitenwereld. Hij kraag toestemming via de veld telefoon zijn wensen kenbaar te ma ken. Ook toen vroeg hij om kontakt met de bovengenoemde mensen. Laurier: "Er kwam geen antwoord". „Dominee" Behalve Louis Laurier en de eer der genoemde Prins heeft ook Wim Timmer, een gereformeerde - ar tikel 31 - man uit Groningen nog een grote rol gespeeld in de sfeer bepaling binnen die stoptrein van Groningen naar Zwolle: "Timmer was "de dominee", omdat hij goed met de Bijbel overweg kon en veel met de Zuidmolukkers over het ge loof sprak". De man, die de hel ogenschijnlijk zo wonderwel heeft doorstaan, is overtuigd van een brede planning, die aan de uit de hand gelopen ac tie voorafging. "Ze hadden dubbel gevouwen kranten bij zich met plak band. De maten klopten niet hele maal. Er is veel gesproken over het wel of niet aanwezig zijn van een radio of radio's. De kapers hebben alleen de beschikking gehad over een klein transistorradiootje., waarvoor later ook die batterijen werden gevraagd, ik weet bijna ze ker, dat ze de communicatie met de buitenwereld hadden willen on derhouden via het NS-communica- tiesysteem dat ze aanwezig dach ten in de machinistencabine, maar deze trein bezat een dergelijke in stallatie niet. Ze hebben ook niet voor niets de trein van 9.57 uur ge nomen. Eerder op de dag zijn de trtinen veel drukker en zou het aan tal passagiers niet meer te over zien zijn geweest. Ze wilden een be perkt aantal reizigers. Ook Louis Laurier zou een terug slag krijgen na driehonderd uren die zijn wereld hebben veranderd. Een actie, die de wereld verbijsterde, heeft onschuldige mensen getekend. En dan, als een tekening van die sfeer - bittere angst, vermengd met reddende humor - „op het moment dat de Zuidmolukse Jongens schie tend binnenstormden, was ik net begonnen aan een artikel in Else vier: ..Angstige rust onder de Zuid molukkers". Scheuren in de blad zijden bewijzen hoe snel Louis Lau- rer het blad wegstopte in zijn tas. Veldslag in Baskenland BILBAO (Reuter) De politie heeft gisteren met de wapenstok cir ca 2.000 betogers uiteengeslagen die voor de gevangenis in Basauri bij Bil bao bijeengekomen waren om volle dige amnestie te eisen voor de Baski- sche politieke gevangenen. Leden van de militante ultra recht se groepering "Guerrillastrijders voor Christus Koning" hielpen de politie een handje en ranselde op de vluch tende betogers los. Ook Jonge Falan- gisten hebben volgens ooggetuigen de politie geholpen. Zes mensen zyn gearresteerd. Drie doden door koolmonoxide ROTTERDAM (SP> Een 51-Jari ge man en twee kinderen van tien en veertien jaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Rotterdam dooi koolmonoxide-vergiftiging om het leven gekomen. De 43-Jarige moeder en een veertien-jarig vrien dinnetje van de kinderen, zijn met ernstige vergiftigingsverschijnselen, ln het ziekenhuis opgenomen. SCHEEPSRAMP Tijdens een uit stapje op de rivier de M«lili in mid den-Celebes zyn vrijdag 42 personen om het leven gekomen toen hun boot zonk. Het schip vervoerde meer dan honderd mensen, die een tocht over de rivier maakten. Gevreesd wordt dat de meeste slachtoffers door kro kodillen zijn opgegeten. HOOGEVEEN (SP) Het Christen Democratisch Appèl is afgelopen zaterdag tijdens de partijraad van de ARP in het Drentse Hogeveen niets dichterbij gekomen. Dat bleek duidelijk uit de reactie van KVP-voorzitter W. Vergeer na afloop van de partijraad. „Het is wat teleurstellend", zo zei Vergeer, die aankondigde dat de KVP na deze partijraad van de ARP „met gepaste spoed" verder moet werken aan de noodprocedure, wat wil zeggen dat de katholieke partij er zich op voorbereidt met een eigen lijst te moeten komen bij de komende Kamerverkiezingen in 1977. Vóór de vergadering van de unieraad van de CHU een onderonsje tussen v.l.n.r. de voorzitter van de CHU, mr. O. van Verschuer, jractievoorzitter dr. R. Kruisinga en proj. dr. J. van Hulst, voorzitter van de Eerste Kamer-fractie. ADVERTENTIE Olga brengt Het Rijke Slepen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga's beroemde sprlngbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar Iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16, Leiden. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle Lb.v Nationaal Fonds Sport Gehandicapten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9