Reden overgave onduidelijk GIJZELAARS: „GEEN HAAT" Belangrijke mededeling voor Zilvervloot-spaarders. 48* Slopend drama na 290 uur ten einde Van Agt weigert Molukse leiders te danken De Zilvervloot MAANDAG 15 DECEMBER 1975 BEILEN (SP) Aan een slopend drama, dat drie mensen het leven heeft gekost, kwam pas een einde na 290 uur, de langste gijzelingsactie uit de Nederlandse geschiedenis, waaraan tot het laatste toe 23 mensen zijn blootgesteld ge weest. De Zuidmolukse terroristen legden omstreeks tien minuten over twaalf gisteren hun wapens neernadat de vier Zuidmo lukse bemiddelaars ir- Manusama, mevrouw Soumokil en de heren Delima en Kuhuwael met hen hadden gesproken- Waarom zij zich hebben overgegeven zal voorlopig onduidelijk blijven, maar aangenomen mag worden dat de kou, waarop mi nister Van Agt steeds de nadruk heeft gelegd, een belangrijke factor is geweest. De trein zag gisteren helemaal wit van de vorst, de bloemen stonden op de nog gedeeltelijk dichtgeplakte ruiten; het had plaatselijk zes graden gevroren. En hoewel ir. Mainusama enige dagen geleden had laten doorsche meren dat het drama niet lang meer zou duren, kwam de ontkno ping wxfli nog overwacht. Mevrouw Somoukil en ir. Manusama gaan voor de laatste maal op weg naar trein. Zij zouden met de kapers terugkomen. Rond kwart over negen ir. Manusama en de heer Kuhuwael per helikopter in Beilen. Zij zijn op eigen initiatief gekomen. Een half uur later komt ook dominee Metia- ry met zijn zoon aan, maar zij zul len later weer naar Assen vertrek ken. Later verschijnen ook me vrouw Soumokil en de heer Delima. Kort na elven vertrekt dit viertal in drie auto's naar de trein. Op de vraag hoeveel gijzelaars hij ditmaal zal meebrengen, ant- BEILEN (SP) Onder indruk wekkende stilte heeft minister Van Agt van Justitie gisteren een pers conferentie gegeven in de sport hal in Beilen. "Er is niet alleen vreugde maar ook verdriet", aldus de minister, die namens de rege ring zijn diep medeleven betuigde met de nabestaanden van de drie slachtoffers van het gijzelings drama in Wijster. Ook betuigde hij zijn medeleven met de nabe staanden van de heer Abedy, die in Amsterdam het leven liet. De heer Van Agt sprak zijn be wondering uit voor de gegijzelden die gedurende twaalf dagen nachten in de trein hebben doorg- bracht. Ook bracht hij de bewon dering en dank over aan de men sen van het beleidscentrum, het gemeentebestuur van Beilen, de politie, militairen en marechaus- Minister Van Agt belaagd door een batterij microfoons. Hij waarschuwde v delen ten aanzien van de Zuidmo lukse gemeenschap in Neder land: "Het .valt niet te ontken nen dat de gebeurtenissen in Am sterdam en Wijster diepe sporen hebben nagelaten in de bevol king. Er is veel wraak, haat en weerstand opgeroepen jegens de Zuidmolukkers". Hij riep alle Ne derlanders op, niet alle Zuidmo lukkers verantwoordelijk te stel len voor deze affaires. Tussen minister Van Agt en ir. Manusama. de Zuidmolukse leider, bleek een verschil van in zicht te bestaan over de vraag op wiens naam de succesvolle oplos sing van de gijzeling geschreven moet worden. Manusama"Het is óns werk. Zonder ons zou het nooit gelukt zijn, de kaping tot een goed einde te brengen". Minister Van Agt: "Ik geloof niet dat het uitsluitend hun werk is De minister van justitie weiger de ook. de Zuidmolukse bemidde laars te bedanken voor hun tallo ze bemiddelingspogingen: "Het lijkt me niet in het belang van ir. Manusama en de Zuidmolukse ge meenschap om de heer Manusa ma op één lijn te noemen met po litie en militairen". "Ik heb de overtuiging dat de kapers in de trein in de afgelopen twaalf dagen zo duidelijk is gewor den dat de Nederlandse regering niet bereid was tot het doen van concessies dat zij wel toe moes ten geven dat hun hopeloze avon tuur zinloos was". De minister stelde dat ook de extreme koude en de band tussen terroristen en gijzelaars hun werk hadden ge daan om tot de ontknoping te ge raken. De minister was het niet eens met een uitspraak van de heer Manusama, dat gijzelingsacties als een stok achter de deur fun geerden als de regering geen be grip zou opbrengen voor de poli tieke eisen van de Zuidmoluk kers. "Ik geloof trouwens niet dat de heer Manusama bedoeld heeft een rechtstreeks dreigement aan de Nederlandse regering te uiten. Ik geloof dat de Nederland se regering wel een zeker gesprek met Zuidmolukkers over hun problemen moet aangaan. Zoals de regering de plicht heeft, met alle minderheidsgroeperingen te praten als deze moeilijkheden hebben. Maar één ding moet dui delijk zijn. De mogelijkheden van de regering om aan de specifieke eisen van de Zuidmolukkers te voldoen zijn na en tengevolge van deze beide gijzelingen niet ver groot", aldus de bewindsman. Hij stelde dat via gijzelingen niets afgedwongen kan en behoort te worden. Wel vond hij, dat na dat de aandacht door deze gebeur te nissen op de Zuidmolukkers was gevestigd, de regering de plicht had meer aandacht aan hun pro blemen te geven. Aandacht die zich zou kunnen uiten in het voe ren van gesprekken. woordt ir. ManusamaIk weet het niet. Om kwart voor twaalf gaan de vier de trein binnen. Om precies 12.07 uur meldt een van de gijze laars, de heer Prins, via de veldte lefoon dat de kapers over vijf mi nuten ongewapend naar buiten zul len komen. De gijzelaars zullen nog in de trein blijven. Als kort daarna de treindeur opengaat, komen eerst ir. Manusa ma en de andere bemiddelaars naar buiten. Kort daarna verschij nen de zes Zuidmolukkers, één voor één. Politiemannen lopen hen tege moet, fouilleren hen en voeren ze af. De gijzelaars hangen inmiddels uit de ramen en zwaaien met zak doeken en dassen. Even na half een verlaten de eerste gijzelaars de trein; de meeste lopen, enkelen worden op een brancard wegge bracht. Toen de mariniers de trein in kwamen zaten alle mensen op hun plaats, rustig, gehuld in dekens. Zij vroegen de mariniers of zij moch ten opstaan. Vervolgens trokken zij de kranten voor de ramen weg. Om drie minuten over een waren alle gijzelaars uit de trein. De gij zeling in Wijster was voorbij. Er waren 23 gijzelaars, en niet 24 zoals de NS volgens de lyst van vermisten vermoedde. De heer A. H. Hettinga uit Gro ningen, die ook op de lijst stond, bleek niet in de trein te zitten. Bewapening De bewapening van de kapers be stond uit: twee machinepistolen, een stengun, drie karabijnen, een vuur- buks, twee revolvers, een pistool, een klewang, een kapmes, twee dolk messen en 400 patronen van ver schillende soorten en kaliber. „Niks geen brancards" zeiden de meeste gijzelaars en wandel den met een deken om en begeleid door mariniers naar het opvangcentrum. Met ambulances werden zij naar ziekenhui zen vervoerd. Daar brak al spoedig een goedmoedige opstand uit: ze wilden-naar huis. Prof. Bastiaans: Slachtoffers van gijzeling begeleiden DEN HAAG (SP) De sugges tie van prof. dr. J. Bastiaans, zater dagavond voor de televisie gedaan, om zo snel mogelijk te komen tot een organisatie, die slachtoffers van gijzelingen gedurende lange tijd na hun vrijlating te begeleiden, wordt door de regering overgenomen. Pre mier Den Uyl zei gisteravond, dat besloten is om op zo kort mogelij ke termijn overleg tussen de min/'s- teries van CRM en Volksgezondheid op gang te laten komen om tot zo'n organisatie te komen. Prof. Bastiaans zei zaterdagavond in "Brandpunt", dat een van de ken merken van gijzelingsslachtoffers is dat kort na de vrijlating een periode van bevrijding, opluchting, volgt waarna er een grote psychische druk ontstaat, die zich uit in onrust, nachtmerries, depressies en verstoor de sommunicatiemogelijkheden. De Leidse hoogleraar pleitte ervoor dat ook de familieleden van gijzelaars door een organisatie opgevangen en begeleid moeten worden. De Leidse hoogleraar sprak nadat twee leden van het vorig jaar gegijzelde kerk koor ln de Scheveningse strafgevan genis zich hadden beklaagd over een volkomen gebrek aan opvang door deskundigen. De procureur-generaal uit Leeuwarden, mr. Van Binsbergen, maakte gistermiddag in Beilen bekend, dat hij een schilderij uit de romantische school beschik baar stelt voor de hoogste bieder. Hij zelf schatte de waarde van het schilderij, voorstellende een her der die door een beek waadt, op acht tot twaalfduizend gulden. De opbrengst zal verdeeld worden over de slachtoffers en nabe staanden van slachtoffers van de gijzeling en aan het Nederlandse Rode Kruis. ADVERTENTIE Als u meevaart op de Zilvervloot is bet Alleen aan te vragen bij' de instelling Jn uw eigen belang om nü direct na te waar u gespaard hebt. Doe dat nu, vóór u kijken wanneer u daarmee bent begonnen, bet vergeet! Na 31 december is het te Iaat. Want was dat in 1966, dan hebt u Dan wordt er geen premie meer uitbetaald, uiterlijk tot het eind van deze maand Overigens, de Zilvervloot blijft varen, de tijd om uw spaarpremie binnen te halen. Iedere jongere van 15 t/m 20 jaar kan aan- U weet wel: die 10 procent (belastingvrij) monsteren. Vraag een folder, over spaarbedrag-plus-rente. Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken. HOOGEVEEN Haatgevoelsn? Maatschappelijk werker W. Tim mer (38) uit Assen gaat met een ruk rechtop in bed zitten en zegt, zichtbaar geagiteerd: "Waarom? Waarom zouden wij die jongens haten? Zij zijn net als wij kinde ren van één Vader"! In de kamer op de zesde verdieping van het protestans-christelijke Bethesda-ziekenhuis in Hooge- veen knikken vier andere vrijge laten gijzelaars instemmend. Ze zijn het ermee eens: geen haatgevoelens jegens de zes Zuidmolukse kapers, die hen meer dan twaalf dagen en nach ten in de stoptrein Groningen— Zwolle gevangen hebben gehou den zelfs niet na de lafhartige moorden od de machinist en twee van hun lotgenoten in het voor ste compartiment van het trein stel. De maatschappelijk werker heeft in de trein de rol van geestelij ke verzorger gespeeld, op verzoek van de andere gijzelaars. "Ze hebben me tot dominee gebom bardeerd, en dat heb ik toen maar gedaan". In het nieuwe zieken huis nauwelijks vier uur na het gelukkige einde van de trein kaping is hij voor de laatste keer woordvoerder. "Van het be gin af aan hebben we geprobeerd om eerlijk met elkaar om te gaan wij van onze kant, en de kapers van de hunne, en dat is gelukt. Er is een soort van verstandhou ding gegroeid". In een poging om hun gijzelaars de reden van hun actie duidelijk te maken hadden de kapers boekjes uitgedeeld waarin de geschiedenis en de achtergronden van het Zuidmolukse probleem uiteen wor den gezet. "We hebben langdurig met hen over die zaak gesproken", vertelt de heer Timmer. "Die jon gens hebben ons over hun idea len verteld, over hun vrijheids strijd, en ik moet zeggen dat we zeg maar alle gijzelaars be grip hebben gekregen voor een vrije republiek van de Zuidmo- lukken. De afgelopen week zijn we ervan doordrongen dat we ons altijd veel te weinig ver diept hebben in die problema tiek". Geen haatgevoelens, wél begrip! Na 290 uren in gijzeling, bedreigd door machinepistolen, roepen de vijf gijzelaars in het Hogeveense ziekenhuis niet om wraak. Ze brengen integendeel een bood schap over dezelfde boodschap die de terroristen met hun kaping hebben verkondigd, heb begrip voor onze strijd! De oudste treinpassa- gier, de 72-Jarige Jans6en-Pullen uit Hengelo, ver telt aarzelend: "Een keer heb ik me echt bedreigd gevoeld". De emotie wordt haar te machtig". "Maar daar wil ik niet orver praten, daar wil ik nooit meer over pra ten'. Ze laat zich terug zakken in ide kussens en draait snikkend haar hoofd om. Over hun angst, hun spanning, de uren van totale verslagenheid - ze willen er niet over vertellen. Het drama is voorbij, ze hebben her er levend afgebracht. Dót is het belangrijksteDienstplichtig soldaat Jan Bies (20) uit Hauler- wijk een gehucht in Friesland, doet een poging zijn vrees onder woorden te brengen, maar halver wege houdt hij plotseling rijn mond. De herinnering is hem te machtig. 'We wisten dat ze twee treinreizigers hadden doodgescho ten, we hebben de knallen ge hoord. Mij hebben ze ook be dreigdHjj zwUgt verder en wendt rijn hoofd af. Niemand hoeft zijn tranen te zien. Meteen nadat ze uit de trein waren gestapt zijn de 23 passagiers naar ziekenhuizen in Assen, Hoogeveen en Meppel gebracht. Teams van artsen en verpleegsters hadden zich daar van hert begin van de kaping af paraat gehouden om de reizigers op te vararen en te be handelen. 'LlchamelUk gezien is hun toestand goed', vertelt neuroloog dr. P. van der Zwaag, coördinatoer van het team in het Bethsedaziekenhuls. 'Maair er valt nog nódts te zeggen over psychologische gevolgen; dat kaïn pas na langere termijn. Het staat in elk geval vast, dat ze goed moeten worden begeleid als ze hier worden ontslagen'. Uit het onderzoek dat twee inter nisten dadelyk na aankomst van het vijftal- hebben verricht, is ge bleken dat geen van hen iets man keerden na een warm bad of een douche was nauwelijks nog te zien dat ze meer dan twaalf dagen op gesloten hadden gezeten. De vier mannen hadden na de wasbeurt hun baard laten staan, de enige zichtbare herinnering. Hun goede conditie werd ook geïl lustreerd door hun eetlust. De maaltijd die op hun bed werd ge serveerd, ontmoette vijf hongerige magen. In de schalen en op de bordjes was niets meer over, toen de plateaus werden teruggereden, naar de ziekenhuiskeuken De stemming was er nog beter door geworden. Mevrouw Janssen: 'Noem me maar tante Jo, hoor. Dat deed iedereen in de trein. De soldaten noemden me omaatje. Kam maar, omaatje, zeiden ze. toen ze me naar buiten hielpen! Ook zij praat met bijna iets van tederheid over de jonge Zuidmoluk kers. 'Die jongens maakten zelf de boel schoon, wij mochten er niets aan doen. Bijna al die dagen heb ik op mijn plaats moeten blijven. Slapen moest ik half zittend, want de bank was te klein voor mij om er op te liggen, en hij - ze wijst naar de maatschappelijk werker - hij heeft me elke avond toegedekt, alsof lk een baby was. HIJ is zo lief voor me geweest'. Soldaat Thijs Stevens (20) 'uit Nieuw-Buinen - duidelijk het minst aangeslagen - vertelt: "we hebben ontzettend veel moeite moeten doen om de tUd te doden. Eén passagier had een spel kaarten bij zich, maar Ja, wat Is nou één spel voor de hele groep. Daarom hebben we zelf dingen gemaakt. Van luciferdoosjes hebben we een dominospel geknut seld, en we hebben uren gedamd met stuivers en dubbeltjes als dam stenen..' Onderhoudsmonteur H. Bos (30) uit Beilen is de enige die zijn mond houdt. Vriendelijk, maar heel beslist zegt hU alleen dat hU met niemand wil praten. Als de emotie hem te sterk dreigt te worden, schiet één van de psychiaters toe. "Ze moe ten nu voor alles rust hebben', maakt hij duidelijk. *H*t is noe niet te gen wanneer ze naar huis mogen - dat hangt van een hoop dingen al' In de kapel van het ziekenhuis hebben mevrouw Janssen en e vier mannen ifi de vooravond een korte dankdienst gehouden. Het v hun uitdrukkelijke wens om de ver schrikkingen van de aige gen en hun vreugde over d: vr ting op deze wijze af te slu. dienst, die werd geleid door huispredikant dr B Hol! e pastoor J. Henniskens uit I' veen, was strikt besloten de naaste familieled bil ziin.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7