'Verbetering van Leiclens slechte imago noodzaak' caravan ras Zaak-Endegeest: potje knoeiwerk Gebouwen zijn te duur WERKGROEP MILIEUBEHEER BESTRUDT BUSBANENPLAN Vanavond directeursbenoeming in de raad 11t/m17december MAANDAG 15 DECEMBER 1975 KAMERS I AN KOOPHANDEL LEIDEN Het slechte imago van Leiden zal verbeterd moeten wor den. Dit is de eerste voorwaarde voor de ontwikkeling van een kantorenconcentratie van be hoorlijk niveau binnen de Leidse agglomeratie. Dit concluderen de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Den Haag, Delft en Rijnland in een ge zamenlijke nota over de kantoren- markt in Zuid-Holland-West, die vandaag is verschenen. In de nota wordt verslag gedaan van een onderzoek, dat de drie ka mers uitvoerden in vijf binnen hun districten gelegen kantorenconcen traties, te weten: de Haags? agglomeratie "Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Leid- schendam) Leiden, Leiderdorp; Delft; Zoetermeer; Alphen aan den Rijn. Hoewel het onderzoek dus be paald niet tot Leiden en Leiderdorp beperkt is gebleven, zullen de on derzoeksresultaten uit de overige kantoren-concentraties slechts ge noemd worden voor zover zij van belang zijn voor de Leidse regio. Duidelijk blijkt uit het onderzoek, dat de kantorensituatie in de Haag se agglomeratie bepalend is voor de ontwikkeling, die de omliggende concentraties (dus ook Leiden) zul len doormaken. Want een groei van de kantorenconcentratie in Leiden en Leiderdorp die uitgaat boven de eigen, lokale of regionale groei, is afhankelijk van een eventuele "overloop" vanuit Den Haag. Volgens de nota van de.» Kamers van Koophandel is die overloop be slist te verwachten. Want binnen twee tot drie jaren kan er binnen de Haagse agglomeratie al sprake zijn van een tekort aan kantoor ruimte. Temeer doordat daar in de nieuwbouw van kantoren de laatste tijd stagnatie is opgetreden. Overigens vertoont de ontwikke ling in Leiden mom'enteel ook een stagnatie, als gevolg 'van o.m. het ongunstige imago, de neergaande conjunotuur, en het onvoldoende gevarieerd aanbod van kantoor ruimten. Wil Leiden echter op de middellange termijn een graantje meepikken van cte dan aanwezige behoefte aan kantoorruimte, dan zal volgens de nota het aanbod van kantoren verbeterd moeten worden. Daarmee zullen bijvoorbeeld het Schuttersveld en het Stationskwar tier ontwikkeld moeten worden. Andere voorwaarden zijn: verbetering van het rondwegensy- steem rond Leiden; aanleg van Rijksweg 11 (Leiden - passing van het Leidse station in de totale verkeerssituatie (in verband met het Schuttersveld) aanleg van Rijkweg 11 (Leiden - Alphen) een aanvaardbaar beleid voor erf pacht en gronduitgifte. Wanneer aan deze voorwaarden wordt voldaan zou er in Leiden vol gens de nota zeer wel een kantoren- concentratie tot ontwikkeling kun nen komen, want de ligging van Lei den wordt zeerg unstig genoemd. De bereikbaarheid in noord-zuid-rich- fcing (zowel met openbaar vervoer als met de auto) is nu al zeer goed. en kan in de nabije toekomst nog sterk verbeterd worden door de aan leg van de Schipholiijn. Zolang Rijks weg 11 echter op zich laat wachten, blijft de oost-west-verbinding een zwak punt. Tot zover de toekomst. Hoe zit het op het ogenblik met de kantoren in Leiden en omgeving? Wanneer de kantoren, die bij de industriële-, bouw- en transportbedrijven horen, erboj gerekend worden, kan volgens de nota het aantal mensen werkzaam in kantoren voor 1974 geschat wor den op 15.000. Daarvan behoren er 5000 ofwel één derde tot de industrie, bouwnijverheid en transport. Bij de resterende 10.000 is het kantoorperso neel van de Rijks-Universiteit inbe grepen, zodat wel duidelijk is dat in de Leidse agglomeratie handel en diensten naar vertiouding slecht ont wikkeld zijn. Het totale bruto vloer oppervlak van kantoren in Leiden en Leiderdorp wordt geschat op 235.000 m2. Het aanbod (leegstand) bedraag ongeveer 20.000 m2 bruto vloer oppervlak (dwz 8 tot 9 procent). Daarbij moet ech ter worden aangetekend, dat inmid dels meer dan 4000 m2 (van het ge bouw aan het Schuttersveld) bijna definitief verhuurd zijn aan de uni versiteit. De reële leegstand wordt hierdoor teruggebracht tot 16.000 m2, ofwel ongeveer 6 procent. Vol gens de nota is dat een aanvaard- baai- niveau. Over de aard van de in de Leidse agglomeratie gevestigde kantoren, zegt de nota, dat die doorgaans een sterk lokaal of regionaal karakter hebben. Slechts zelden gaat het om landelijke c.q. internationaal opere rende kantoren die bijvoorbeeld "aan de rand" van de Haagse kantoren concentratie zijn gevestigd. Van een uitstralingseffect van Den Haag, LEIDEN Waarom staan er in Leiden kan toorgebouwen leeg? Volgens de kantoren-nota van de drie Kamers van Koophandel komt dat in de eerste plaats omdat ze te duur zijn. De prijs van de Leidse kantoorgebouwen (f 170, per m2 per jaar) is volgens de nota naar rand stedelijke maatstaven wel reëel, maar voor Lei den waar men op dit punt weinig gewend is is deze huurprijs te hoog. Vanuit de stad zelf is er dan ook weinig be langstelling voor de aangeboden nieuwbouw- panden. In de nota wordt de lokale vraag naar kantoor ruimte, zelfs inclusief de kantoorbehoeften vanuit de industriële sector, geschat op onge veer 20.000 m2. Bovendien zou de behoefte aan kantoorruimte per jaar met 6-7.500 m2 stijgen, Hiervan komt ongeveer 35 procent voor reke ning van de huursector, maar de totale lokale vraag zal pas volledig duidelijk worden bij een huurprijs van f 100 tot f 125,— per m2 maar ten hoogste van f 140,- per m2. Alleen de uni- wat hogere prijs kunnen versiteit zou gaan. En de universiteit krijgt in de kantoren-nota een belangrijke plaats toebedeeld. Dat is ook logisch, want de behoefte aan kantoorruimte wordt voor 1980 geschat op niet minder dan 140.000 m2 bruto vloer oppervlak (b.v.o.). Dit is ongeveer 95.000 m2 meer dan zij nu ter be schikking heeft. (Ter vergel ij kiijg: de totale leegstand in Leiden bedraagt „slechts" 20.000 m2. Van de ongeveer 45.000 m2, waarover de uni versiteit nu beschikt, heeft ze ongeveer 55 pro cent in eigendom. De rest wordt gehuurd. Het beleid van de universiteit is erop gericht zo veel mogelijk kantoorruimte in eigendom te verkrijgen. Die beleidslijn wordt echter gere geld doorkruist door de financiële afhanke lijkheid van het rijk, en door tal van stagna ties in de bouwprogramma's. Dit noopt de uni versiteit tot improvisatie, wat in de praktijk neerkomt op het huren van kantoren- blijkt weiniig. En dat terwijl voor de kantoren recht, dat het imago van Leiden op Daar staat echter weer tegenover, bij het Leidse station enkele malen het ogenblik juist voor kantoorvesti- dat Heineken zich in Zoeterwoude een huurcontract op het laatste mo- gingen zeer negatief lijkt. Op lan- vestigde na een uitgebreid onderzoek ment niet doorging, vooral op sub- gere termijn worden de mogelijkhe- naar een geschikte vestigingsplaats, jectieve gronden zoals het ongun- den voor Leiden zelfs zeer goed ge en dat het bierconcern ook grote stige beeld van Leiden als vestigings- noemd. wanneer tenminste de be- kitnitooreeniheden naar Zoeterwou- plaats. treffende overheden deze ontwikke- de overplaatste. De nota noemt het dan ook niet ie- ling doelbewust gaan voorbereiden. Verbazing over ontwerp voor Rijnsburgerweg Leiden-noorcl viert lustrum met 'Wijk in beweging LEIDEN "Iedereen is welkom^ niemand wordt uitgenodigd". Deze oproep is bestemd voor alle bewoneïfc van Leiden-noord en verdere belangd- stellenden en gaat uit van het wijk- comité Plan Noord, die deze week "Wijk in beweging" houdt; een ma» nifestatie vanwege het eerste lus, trum van deze wijkvereniging. ia een brief van het wijkcomité staat "Vijf jaar geleden werden tien mensen uit "Plan Noord" bereid ge- vonden en door een grote buurtverj- gadering aangesteld om huurproble- men op te lossen. Drie maanden lan ter was hun duidelijk, dat dit geen tijdelijke zaak was. Vanuit "PlaiS Noord" werd dit actiecomité gevraag* om allerlei zaken te behandelen en iedereen sprak als vanzelf over het wijkcomité Plan Noord". "In deze bewogen vijf jaren is er van lieverlede veel veranderd in d$ wijk: er kwam een dienstencentrum* er kwam een huiswerkklas en eeij huiswerkbegeleidingsdienst, er werd een begin gemaakt met renovaties» er werden plannen uitgevoerd voof de woonomgeving, er kwam een spreekuur van het Juridisch Advies Bureau, er kwamen nog meer onder* wijs ondersteunende activiteiten en er kon, zij het nog veel te weinigj hulp worden geboden in het per» soonlijke vlak". Uit de brief van het wijkcomité Plan Noord blijkt dat de bewoners langzaam maar zeker belangstelling kregen. Ze kwamen in beweging en hielpen mee om zaken tot stand té brengen. Beroepskrachten en onder-» wijzers doen op alle mogelijke ma-I nieren iets voor de wijk in hun vrij* tijd. "Er staat nog veel te doen; ieder een heeft het veeel te druk. Men kan eigenlijk niet voldoende aandacht I schenken aan de herdenking van he$ eerste lustrum", zo zegt het wijkco mité. Maar helemaal onopgemerkt gaan de festiviteiten niet voorbij. Tot j en met donderdag wordt er in de aula van de Willem de Zwijgerschool eeij tentoonstelling gehouden, waar een - indruk wordt gegeven van het velé werk dat er in de afgelopen vijf jaa* is gebeurd. De tentoonstelling is elke avond van 7 tot 10 te bezichtigen^ Iedere avond wordt er in de zaal een onderwerp nog extra benadrukt» Vanavond: renovatieplannen en buurt- en clubhuiswerk, dienstencen-» trum en misschien een optreden van de majorettes. Woensdagavond: een openbare les van "Ouders op Herha ling" en het koor van het diensten centrum en donderdagavond komgi de plannen voor wijkgebouwen aan ce orde. Slagwoorden zullen zijn "Spoortje" en "Olga". K ampioensstier op kerstmarkt LEIDEN Op de Leidse vee markt is vanmorgen vroeg de kam pioenstier van Europa verhandeld. De witkopstier van Frans ras was van Dries Ketting uit Zwijndrecht; nieuwe eigenaar van het 1139 kilo zware beest werd de Nieuwkoopse slachter Cor Mudde voor meer dan achtduizend gulden. André de Jong. waarnemend di recteur van de Groenoordhal, ver telde enthousiast dat er veel be langstelling was voor dit "vreselijk grote beest". Ketting heeft iedere week grote stieren die aan een aparte muurstang moeten staan, maar de kampioenstier die op deze "kerstmarkt", de markt waarop de slagers hun inkopen doen voor de kerstdagen, werd verhandeld, was zo groot dat hij met de kap op de Groenoordhal binnengevoerd moest worden: "Als hij al die koeien had gezien was hij met geen tien man te houden geweest". LEIDEN De Leidse pad vinderij heeft zaterdag af scheid genomen van de heer M. Pijnaken (72). Een ge beurtenis die niet ongemerkt voorbij mocht gaan want de man heeft niet minder dan 29 jaar voor de Leidse scou tinggroepen tal van hand- en spandiensten verricht, eerst bij de Marnixgroep die nu opgeheven is en later de Sleutelgroep. De heer Pijn aken ivas conciërge in het clubgebouio Pieterskerk gracht li- Op een bijeen komst zaterdag werd hem het zg. vriendschapsteken opge speld door mevrouw Van Velthuijsen van het district. LEIDEN In een brief aan de commissie voor ruimtelijke ordening van de Leidse gemeenteraad spreekt de Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse universiteit haar "grote ver bazing" uit over het nieuwe ont werp voor busbanen op de Rijnsbur gerweg: "Dit ontwerp blijkt op ten minste twee punten regelrecht in strijd met de raadsbesluiten die over de Rijnsburgerweg genomen zijn: de bomen aan de kant van het acade misch ziekenhuis blijken toch niet gehandhaafd te worden, en het voet pad aan dezelfde kant wordt toch ten behoeve van de rijstroken voor auto- en busverkeer versmald". Als oorzaak hiervan ziet de; werk groep de geprojecteerde midden berm. De wethouder had, naar de mening van de Werkgroep, eerder duidelijk moeten maken of aanleg van deze middenberm beslist noodza kelijk is; "dan waren de vele discus sies over de profilering van de weg overbodig geweest, omdat dan met een duidelijk was geweest dat de bo men en de breedte van fiets- en voet pad niet gehandhaafd zouden kun nen blijven". "Het is voor ons dan ook onbegrijpelijk dat de wethou der na de besluiten die door de raad genomen zijn met een dergelijk plan in de commissievergadering is geko- De werkgroep is niet overtuigd van de noodzaak van de doorlopende mid denberm. Zij dringt aan op een nieuw ontwerp, met bij de Wassenaarse- weg (stad-in) slechts één busperron. Wanneer Gemeentewerken geen kans ziet tot het maken van een derge lijk ontwerp, zal dit aan externe des kundigen moeten worden uitbe steed. Wil men toch vasthouden aan een middenberm over de gehele lengte, waarmee het raadsbesluit in de prak tijk onuitvoerbaar wordt, dan moet het busbanenplan opnieuw in de raad gebracht worden, meent de Werk groep Milieubeheer. "Wij zijn in dat geval van mening dat de busbanen op de Rijnsburgerweg niet moeten worden aangelegd, en dat naar ande re oplossingen moet worden gezocht". HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40. of Electronic horloge De beste merken brengen wij U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Door Ruud Paauv Vandaag alleen een toelichting de voordracht is mij nog steeds op de troebelen geest. ?en De Huisartsenvereniging voor Lei- staan. De waarnemend directeur is rond Ende- raadsel, maar ja, wie ben ik). En den en omstreken (bepaald geen werkelijk met onthutsende onzorgJ- Oosterman deelde tijdens een pers- club die snel naar de pen grijpt om vuldigheid behandeld. Sinds de beginfase van de solicita- conferentie mee dat Mojet niet kon stelling te nemen) werd het ge- In dit verband kan de raad zich - worden benoemd omdat de raad te- zwabber beu en schreef een brief op tevens het volgende afvragen: als Molentocht LEIDEN Dew vanavond en woensdagavond ver- G. Mojet, kandidaat meldt een tweetal punten waar- LEIDEN Vanuit het VVV-kantoor bij het personeelsbeleid van de gemeente Leiden aan de orde komt. Het zijn de kwesties Ende geest (de benoeming of beter: de niet-benoeming het Stationsplein vertrokken af gelopen zaterdag ruim honderd men sen voor de traditionele molen-wan deltocht. Als beloning kreeg men, tieprocedure was de huidige nemend directeur van het psychia- gen trisch ziekenhuis Endegeest dokter één de functie geneesheer-directeur. Het per- eerder soneel van Endegeest sprak zich tot dat twee keer toe voor hem uit] en W waren tenslotte samen met voordracht met poten erkelijk om Mojet heen in de eerste paar jaar andere medicus te vin den zijn die trek heeft in de functie in Endegeest? Vooral als hij weéT trekken Hustinx wel degelijk be- tot uiting. Geen geringe stem in het hoe men ten stadhuize met Mojet het stadhuis. Zij sprak enerzijds haar verontwaar- willen, Weliswaar had Van Aken zich daging uit over de gang van zaken dan nog bracht anderzijds haar volle ver- de kwaliteit van Mojet strijdgewoel, afloop, een kannetje of pulletje heer-directeur) en Groenoordhal voordracht plateel, voorzien van een afbeel ding van één ven de molens langs de route. plan hem noemd zou worden, enkelvoudige j _o andere kandidaat, voordracht ten spijt, maar hij corri- te het geen een eenees- dokter A. Hustïnx, nummer 1 op de geerde dat op een later tijdstip met Voor de PvdA de gemeenteraad te het argument dat hij toen slechts Höppener u \xr riiic "in nerennn" hort oPRnrnltpn pil nipt (het ontslag van de sinds begin plaatsen. Het maakte B vorig jaar geschorste directeur T. °ïet .V11 C. Daey Ouwens) op B en W maak- heeft gemanipuleerd? De kandidaten in deze sector liggen toch al niet sad vanavond drs. voor het oprapen. I. - ontvouwen om een Deze overweging sluit direct aan persoon" had gesproken en niet stuurgroep in het leven te roepen die bij een opmerking van wethouder W. Zijn niet in ge- Opvallend overigens wel dat meentezaken doorknede gehoor zag de snijtafei (ADVERTENTIE) het stadhuis de kandidatuur-Mojet na die opmerking sterretjes bij klaar- kwestie LS uitzonderlijk slordig behandelde Zo lichte dag. Het personeel begreep daarover een dossier-van-jewelste Endegeests structuur op Tesselaar (PvdA) op diezelfde PvdA- leggen. Over die fractievergadering, waarin Höppener al lang bezig» er ligt zich zo vreselijk verslikte ln huis-' ossier - va n - j ewels te in tuin-en-keuken-logica iets de kast. Maar ach, een paar decime- De wethouder zei dat hijzelf er moei- vraagd. Terwijl daar al sinds mei langzamerhand niet meer verbazen, de tijd voor was geweest. Van Aken heeft zich de laatste twee jaar nu eenmaal ontpopt tot een soort leverancier van zeepbellen, tot een reiziger in onrust (Daey ter er bovenop is natuurlijk nooit hebben onder de huidige omstandigheden als ambtenaar in aardig zijn als Höppener Leiden te solliciteren. Hij mopperde" op de procedure, het gebrek aan pri vacy voor de kandidaten enz. Bij zo'n opmerking neem je toch wel' bij deze gelegenheid ook zijn stekige redenering herhaalt die hij vorige week op de fractievergadering i de PvdA afscheidde. Hij betoog- gelijk een gevelde bokser, negen tel- burgerraadsman enz) ant hij stond immers Structuur In plaats van Mojet v Geopend 10-17 en 19-22 uur, zondag 10-17 uur. Toegang f5,-, kinderen tot 14 jaar f3,-. Voordelige trein-toegangsbiljetten bij NS-stations. een caravan voor 't (goeie) leven had uit gesproken, terug. Bleef Mojet en wat was logischer dan hem te benoemen, gedeeld eerste op de voordracht? Nee, zeiden de wethouders Van Aken gingen Oosterman PvdA) van personeelszaken en Oos- ineens praten terman (PPR/PSP, D'66) voor zondheidszorg, daar piekeren niet over. Van Aken liet Mojet i het stadhuis komen om hem te tellen dat hij wegens een tekort oor te dragen, i Van Aken andere struc tuur voor Endegeest, met een alge meen directeur en een medisch di recteur. Op zichzelf zeker geen on verstandige ontwikkeling maar waar- juist op dat tijdstip de toen dat al stonden Hustinx Mojet gedeeld eerste' op de vooi dracht, Hustinx toch een beetje 1 eerste stond dan Mojet. len rust in acht. Want die uitlating komt notabene uit de mond van ie mand die er juist mede voor inge huurd is om een optimaal werk- eit denk je dan. Nam Hustinx sollicitatieklimaat te scheppen. Het zou goed zijn als de raads fracties B en W er vanavond doordringen dat een zó loyaal i bestuurlijke kwaliteiten niet benoemd Waar dokter Mojet die nieuwe als dokter Mojet er recht op heeft Wessels (WD) Peters (PvdA) heeft gezegd dat er rond de directeursbenoeming in En degeest een spel wordt gespeeld waar: van zo langzamerhand niemand meer iets begrijpt. Misschien brengt- de interpellatie van de raadsleden 6tructuur zou komen te staan, bleef zonder verder uitstel te r deze kwestie in nevelen gehuld. hij in da toekomst in Endegeest zal primerende duisternis.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3