R/fAW/ JBBHP Vrolijk toneel bij TIG Nostalgisch dixielandmiddagje TRIJFEL Fijn Vesperconcert De Generaal Het vlieg tuig De Gras- mobiel MAANDAG 15 DECEMBER 1975 PAGINA 21 Onlangs heb ik op een bij- eenkomst van Amnesty Inter national, die aan de Russische politieke gevangenen was ge wijd, een tiental stellingen voorgelezen, waarvan de ze vende aldus luidde: „Harry Mulisch heeft eens gezegd, dat de literatuur in de Sowj et-Unie in ieder geval nog serieus ivordt genomen, want de schrijvers gaan er het ge vang in voor wat zij schrijven. Hier kan je schrijven wat je wil, maar niemand neemt er notitie van. In deze rede nering schuilt een fout, en wel deze, dat je in de Sowjet-Unie weliswaar gevangen ivordt ge zet voor ivat je aan kritiek (of eigen ervaringen) op schrijft, maar dat er verder geen enkele rekening mee wordt gehouden. Pasteriuik kreeg de Nobelprijs in 1958, Solzjenitsin in 1970 en Sa- charoio in 1975. De manier waarop de Sowjetrussische autoriteiten op deze drie prij zen reageerden, is in die ze ventien jaar volstrekt con stant gebleven: verbod om de prijs in ontvangst te gaan ne men, lastercampagne tegen de prijsivinnaar. Vergelijk dit met de toegenomen mate van tole rantie gedurende diezelfde ja ren in Nederland ten aanzien van bijvoorbeeld de seksuali teit en homoseksualiteit, het leger, het koningshuis en de religie, waarbij het werk van schrijvers als Gerard Reve, Jan Cremer, Wim T. Schip pers. Harry Mulisch en Jan Wolkers ongetwijfeld een rol heeft gespeeld, ook al hoefden zij er niet eerst voor in de ge vangenis". Zwijn Door een merkwaardig toe val kreeg ik op 10 december, de dag waarop traditioneel de Nobelprijzen worden uitgereikt, een map met oude knipsels aangereikt waaronder ook veel knipsels over Pasternak. Het was in 1958 van hetzelfde la ken een pak als in 1970 bij Solzjenitsin en in 1975 bij Sa- charow. Achthonderd leden van de Moskouse afdeling van de bond van Sowjetrussische schrijvers, verzochten de Rus sische regering Pasternak zijn staatsburgerschap te ontne men en hem als een verrader het land uit te zetten. In de resolutie stond onder meer: „Een verrader, die niet ge schikt is nog langer in de Sow jet-Unie te wonenGeen fat soenlijk mens. geen schrijver, niemand die loyaal staat te genover de idealen van vrede en vooruitgang zal ooit de hand schudden van de man die z'n vaderland en volk heeft verraden". En ook: „Allen hebben scherp het verrader lijk gedrag van Pasternak ver oordeeld. Pasternak, de zelf ingenomen estheet, een deca- dent, die lang geleden de ban den met het leven en het volk verbroken heeft". De eerste secretaris van de Komsomol, Semitsjastni, noemde Paster nak zelfs ..erger dan een zwijn, want zelfs zwijnen bevuilen niet de plaats waar zij eten of slapen". Op ongeveer dezelfde ma nier. in ongeveer gelijke be woordingen, werd dit keer prof. Sacharow uitgekafferd, en iverd eerder Solzjenitsin voor rotte vis uitaescholden. Zij zuigen in de USSR nu al zeventien jaar drie liedjes voor een cent. er is niets ten goede veranderd, in tegenstelling tot bij ons, zoals nog blijkt uit een ingezonden brief die ook bij de knipsels zat. De heer J. Bijls- ma uit Amsterdam wijst daar in op de beperkingen die wij zelf in onze democratie gedo gen. Hij vraagt retorisch: „Hebt u de CPN ivel eens voor de radio gehoord? Hebt u wel eens iets vernomen van deze partij in West-Duitsland? Neen, verboden. Zou het u lukken als lid van de CPN een functie bij het onderwijs te krijgen? Neen, uitgesloten. Ga zo maar door". Flexibel U merkt het. hier in Neder land is kennelijk wel het een en ander veranderd, want de CPN komt nu reeglmatig zo wel op de radio als op de tele visie. Je kan ook als commu nist bij het onderwijs zitten, zoals onlangs wel bleek toen een leraar op een christelijke school wegens zijn lidmaat schap van de CPN werd ont slagen weliswaar een bewijs uit het ongerijmde, maar de opschudding die dit veroor zaakte bewijst wel dat dit een typische „clash" was tussen christendom en communisme, niet tussen onderwijs en com munisme. En in West-Duits land zijn de communistische partijen ook niet meer verbo den. er zijn er zelfs twee: de DKP die zich op Moskou oriën teert en ook aaii de verkiezin gen deelneemt, en de KPD die zich op Peking oriënteert. Niet alleen op het gebied van de seksualiteit, het konings huis, het leger en de religie is het democratische bestel dus heel wat flexibeler dan het communistische, maar ook op politiek gebied. NICO SCHEEPMAKER. LEIDEN Ik herinner me het toneelstuk "Schoenen tegen de wand" van Wim Bischot, dat 10 mei jl in het Antonius Clubhuis werd op gevoerd door de toneelvereni- gi 2 TIG (Tot Ieders Genoegen) en waarbij o.m. Lex Kerkvliet en Pe te" Westenberg orvielen. Zaterdag avond speelde Lex als Dennis Spen cer weer een verdienstelijke rol hier bij terzijde gestaan door Mary Douglas, gespeeld door Toos Kerk vliet. Het was duidelijk te zien, dat ae dialogen tussen Mary Douglas en Dennis Spencer buiten de repetities om meermalen waren doorgeno men. Peter Westenberg speelde ook ditmaal zonder aarzeling de hem toebedachte rol van mr. Hartley Merrick, die in zijn verhouding met zijn vrouw (gespeeld door Alie Zeil- stra) overigens opvallend weinig ini tiatieven mocht ontplooien. Zo werd een nachtelijke séance rond groot moeder Spencer, gespeeld door Mij- n' Boom verstoord door de binnen komst van enerzijds de concurren ten Basil Saville (gespeeld door Gé van Haaren), Dennis Spencer en Ja mes Sutcliff (Gerben Rijpma) en anderzijds van de onbegrijpelijk ja loerse echtgenotes Mary Douglas, mrs. Hartley Merrick en Daphne Sutcliff (gespeeld door Atie Laman). Volkomen onbegrijpelijk, omdat een dreigende verhouding tussen b.v. Den nis Spencer en grootmoeder Spencer nauwelijks geloofwaardig kan overkomen. Datzelfde gold voor James Sutcliff en mr. Hartley Mer rick, al dient hierbij wel opgemerkt, dat Basil Saville, gezien de door hem gespeelde leeftijd, als minnaar ge loofwaardiger overkwam. Opvallend bij toneelavonden van de vereni ging 'Tot Ieders Genoegen" is de ouderwets-gezellige sfeer, waarhij lk nooit aan de indruk kan ontko men, dat het toneelstuk voor de le den en donateurs even belangrijk ls als de dansmuziek, welke na het ein de van het blijspel, ditmaal door de "Rhytm Strin~s" ten gehore wordt gebracht. Resumerend: een vrolij ke en vaak vrijblijvende interpreta tie van 't toneelstuk „De Kunst Om Te Leven" door de toneelgroep "TIG", dat hiermee wederom heeft bewezen, dat een oude formule voor gezelligheid identiek kan zijn aan vrolijk en verdienstelijk toneelspel. A. C. KOEKEBAKKER JR. OEGSTGEEST Nu heeft de Groene Kerk zelf. in de verschij ning van haar Willibrordcantorij (gemengd, met en zonder jeugd), het maand-Vesperconcert verzorgd. En hoe! Alleen het Zegekoor, dat in Jozua en ook in de Makkabus van Handel staat, had nog geen eindgestalte. Maar wat er in het vervolg tot stand kwam, verdiende grote dankbaarheid: Pergolese's Magnificat, een viertal kerstzangen (inleen presentatie van Egbert van Goor met ingepast Orff-instrumen- tarium) en Bach's zg. kleine Mag nificat (Kantate 10, Meine Seel er- hebt den Herrn). De bijval viel evenwel te delen met een solisten- kwartet en een ploeg instrumenta listen, goeddeels van het Haags conservatorium met alle garanties van dien. Pronkstuk was de kerstcantate, een van Bach's allerfraaiste. Dat alt tenor-duet in het bijzonder is aar de en hemel samen. Tenor Bart Distelvelt en Jaap Dieleman heb ben het conservatorium nog niet verlaten. Dit zijn stemmen voor de toekomst, zo vormvast zijn zij. So praan Thea Ekker en alt Frieda Engelenburg weerden zich slag vaardig. Theo Goedhart's fijn solo gereproduceerde Daquim-Noël ver dronk bijna, tussen al het vocale en instrumentale glanzen en stralen door, op zijn benjamin vijfstemmi ge orgel, dat nu zeker tegen de zo- zijn grote broer mag verwach- KEES VERHOEF. Intensieve verpleging: dag. v. 14.00 tot 14 .30 u 1.30 u en van 18.30 tot 19.00 uur zondag» 11—13 vrijdag ia- klasse: de gehele iiiek Mach te ld Hoo- STUDIO: "Emanuelle", dag. 2.30 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. 18 j LIDO: '"On her Majesty's secret vice", dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. ook 4.45 uur. 14 Jaar. TRIANON: 'Kind van de zon". 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.30 18 laar. REX: "Sex-pret". dag. 7.00 en 9.15 Annakllnlek: Kindermatinee: "101 Daim: 18 jaar. "101 Da Alle leeftijden tel 01751-13397 bibliotheek of De Lakenhal. 13 december Nachtvoorstelling: vr. en za 11.30 uur ia jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst 14 00 uur en 18.30-19.30 uur Knderzaal: van 13 00-14 00 uur Op woensdagavond (uitsluitend voor d* oudersi van 18.30—19.30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinde ern z(Jn de bezoekuren als volgt: bezoekuren (alleen ft nip Hooglandse Kerk- iehalve van dlns- oensdae 13 CO uur r-tJdag Maandag t/m vrijdag: 18 30—18 45 u Zaterdag en zondag: gracht 40, expositie litho's i Gerbrand Ble- Bezoekuren Ziekenhuizen Tentoonstelling us Middagbezoekuur; Kinderafdeling dage- fot 26 april 19761 Nassaulaan 4 ns v d Heide- jrk glasbulgei Leidse bioseoper LUXOR: "Three the hard way", dog. St. Ellsabeth-zlekenhu ernstige patiënten door. toegestaan, kan Elke dag: 14.ip—ïo.oo uur 18 30—19 00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: ie en 2e klaa 11—11.30 13 30—14.10 en 18 30—19 30 u: 3e klaa 13 30—14.16 en 18 30—19 30 u Kraam- afdellng 13.30—14.16 uur alleen dag 18.30 tot 19.3 14.45 l klasse-afdelingen 18.3 Kraamafde> ling- dag van 11.15 tot 12.00 uur (al leen voor echtgen.) v 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur Kinder afdeling dag van 15.00 tot 18.30 CTJ (hartbewaklng) dag. Geluidshinder Schiphol geluidshinder tot 14.45 i i 19.00 tot 19.30 14.15 by bet infon hinder Schiphol (020—175000) (9,<r/ 977, teuws 15 december 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant: In Bremerhaven heeft zich 'n ramp voorgedaan aan boord van de stoomboot "Mosel", die op het punt stond naar New York uit te varen. Zeker 68 personen werden gedood. 8 worden vermist en 35 zijn ge wond. Aanvankelijk dacht men aan een ketelontploffing, maar het onheil blijkt te zijn ont staan door het springen van een kistje dynamiet, hetwelk, naar men zegtonder den naam van een andere stof aan boord werd gebracht en bij het afladen ontplofte. Van de pas sagiers hebben slechts weini gen zwaar letsel bekomen: zooveel te meer de voorbijgan gers en werklieden op de kade. De "Hosel" is beschadigd en op het dek van de bijliggende sleepboot "Simson" was alles weggeslagen. Uit de kade is stuk grond afgescheurd. Volgens een bericht uit Athene hebben de Muzelman nen op Candia Christenen be let een kerk binnen te gaan. Er ontstond een gevecht, waar bij, in totaal aan beide zijden, twintig personen werden ge dood. waarnemende Canadeesche minister van immigratie, zijn plannen in overweging voor een krachtige immigratiepoli tiek voor landbouwers uit een stuk grond afgescheurd. Amerika, Engeland en het ove rige Europa. Canada, zeide hij, kan jaarlijks 200.000 landbou wers opnemen. Tegen januari, wanneer het parlement bijeen komt, wordt een volledig pro gramma aangekondigd. Het doel der Canadeesche regee ring is 90 procent der immi granten als landbouwers te vestigen. Spoorweg- en stoom vaartlijnen zullen medewer king verlenen. VARKENSRAGOUT 500 g schouderlappen, 2 glazen rode of witte wijn; zout; enkele ge plette peperkorrels; 1 rosemarijn; enkèje geplette jeneverbessen; laurierblad; tijm; 50 g boter; 50 g bloem. Snijd het vlees in dob belstenen en laat deze enkele uren marineren mengsel van de wijn met zout en krui den. Neem het vlees uit de marinade en droog het goed af. Smelt de boter en fruit daarin het vlees met de fijngesneden ui. Neem het vlees uit de n fruit in het ach tergebleven vet de bloem en voeg er, goed roerend, de gezeefde marinade bij. Voeg zo veel water toe als nodig een niet te dikke e krijgen. Doe hier het vlees weer laat het geheel on geveer drie kwartier Dien het gerecht op met aardappelen en kool of zuurkool. PANDA EN HET MEESTER-MONSTER Ratso had haast om naar Draculand te komen. Dat merkte Panda wel. Want zijn autootje werd nog steeds voort getrokken door de tankwagen - en daardoor was het zaak om heel goed op te letten wat voor bewegingen het enorme voertuig maakte. Maar toen Ratso een plotselinge bocht in stuurde, kon Panda hem niet op tijd volgen Daardoor kreeg het touw tussen de beide auto's een geweldige ruk - Panda's bumper werd losgescheurd - en terwijl de tankwagen in verte verdween .schoot Panda met grote snelheid van de weg en suisde e steile helling af. Neem me niet kwalijk zei professor Kalker. "Maar ik ben even verget waar we heen gaan. Kan je me ook inlichten?" antwoordde Panda ongelukkig. "Ik w-weet het ook r ik ben bang dat we ergens een n-noodlanding gaan maken Nou die condiüe-) ^Ademhalingsoefeningen'- training woarmedV) voor het open room. De avonturen van Jommeke LEIDEN/OEGSTGEEST Rozen verwelken, schepen vergaan, maar Schilperoorts liefde voor de klarinet blijft eeuwig bestaan. Deze variant op een bekende versregel is duide lijk van toepassing op de leider van The Dutch Swing College Band. Pe ter Schilperoort blijkt bij het be spelen van zijn geliefde instrument nog steeds te beschikken over een soort viriliteit, die je zelfs bij knaag dieren nog maar zelden aantreft. Al meer dan dertig Jaar voert de Ne derlandse koning van de dixieland zijn uit acht man bestaande band aan. Tot wat voor enthousiasme hij alle bandleden weet te brengen kwam gistermiddag in de aula van het Rijnlands Lyceum opnieuw aan het licht. The Dutch Swing College Band ver zorgde er 'n concertje voor de Oegst- geester afdeling xan K. en O. En bracht er al die bekende, oude num mers ten gehore: 'At the Jazz band ball', 'I found a new baby', Tiger Rag'. Nummers, die niet alleen de sfeer oproepen van het vroegere New Orleans ('I now what It means to miss New Orleans') maar ook die van het schoolfeestje en het kerst bal anno 1950. Nostalgie voor al die veertigers, die al of niet vergezeld van hun kleine en grote kinderen het aulatheater voor tenminste drie kwart deel vulden. The Dutch Swing College Band maakte er toch een gezellige zondagmiddag van. Heel wat namen mogen zich in deze enige echte dixielandband in de loop van de jaren hebben gewijzigd, in mu zikaal opzicht bleek er niets te zijn Pieter C. Rosi< Zure recensie Al 35 Jaar lezen we het "Leidsch Dagblad" met veel genoegen. De muziekrecensies van Ron Harms beginnen ons echter gruwelijk te vervelen. Zo ook het knullerige stuk- Je van vrijdag 12 december met als kop "weinig geïnspireerd promena deconcert". We hadden een heerlijke avond met zelfs nog een toegift. Denderend applaus, uitstekende di rigent. Minderaa speelde fantastisch. Het orkest gevoelig. De eerste z van het stukje slaat al helemaal ne: gens op. Harms is een zuur-schri vend recensent. Bovendien, om z eigen woorden aan te halen "wein geïnspireerd". We dachten enige verbetering te bespeuren het laats Jaar. Maar z'n ware aard kor weer boven. Harms verdient ontsL gen te worden. Hoogachten. D. C. H. C. van Wijhe-De Sto] Joh. de Wittstraat

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21