LEIDSCH DAGBLAD Metiari opnieuw in Amsterdam PLO bereikt nieuw akkoord in Libanon vandaag iManusama kreeg een miljoen aangeboden k Westduitse spion Guillaume krijgt 13 jaar Ék Nog geen opheldering over gehoorde schoten LEIDSCH DAGBLAD zSEEJmi*' DODE NA EEN STEEKPARTIJ MAANDAG 15 DECEMBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 34809 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN P De dekens liggen nog op de banken. De koffers staan er nog. jfi De ruiten zijn geblindeerd met kranten (voor het zicht) en f|§ dekens (voor de kou). Links en rechts plaatjes uit het trein- stel, waarin kapers en gijzelaars bijna twee weken op de rails S hij Wijster hebben doorgebracht. DüSSELDORF (DPA) Günter Guillaume. 48-jarige ex-referendaris in het kabinet van West-Duitslands oud-bondskanselier Willy Brandt, is vandaag in Düsseldorf www .•spio nage voor de DDR veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertien jaar. Guillaumes vrouw Christel, even oud als haar man, heeft acht jaar ge vangenisstraf gekregen. De officier van justitie had aan het einde van het proces van zes maan den tegen Guillaume vijftien en te gen diens vrouw tien jaar gevange nisstraf geëist. De verdediging daarentegen had landverraad niet bewezen geacht en gepleit voor geen hogere gevangenis straf dan vyf Jaar. Guillaume heeft zijn spionage-activiteit voor de DDR vanuit een uitgelezen positie kunnen bedrijven, doordat hij van 1970 tot 1974 naaste medewerker van bondskanselier Willy Brandt was. Naar de mening van het hof heeft Guillaume zich schuldig gemaakt aan „landverraad in ernstige mate" en onthulling van dienstgeheimen. Christel Guillaume is veroordeeld wegens onthulling van dienstgehei- p*.. AMSTERDAM (SP. ANP) In Amsterdam wordt van- daag een nieuw onderhandelingsoffensief gevoerd om ook de terroristen daar te bewegen hun actie te beëindigen. Dominee Metiari, om wiens bemiddeling door de terroristen in Amsterdam opnieuw was gevraagd, liet het beleidscentrum in - -f w "***-.het hoofdbureau van politie vanmorgen weten dat hij vandaag naar de hoofdstad zou komen. Hij is vanmiddag tegen twee uur bij het beleidscentrum aangekomen. Rustig weer i het olkenve: Minimum temperaturen van plus 1 graad in het noorden tot min 8 gra den in het zuidoosten van het land. Maxima van 6 graden op de Wadden tot om het vriespunt in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). Maan op: Hoogwater te Katwijk te 1.34 ei uur, laag water te 9.43 en 21.53 Alleen dankzij enorme telelenzen konden fotografen het historische moment in Wijster vastleg gen. Mevrouw Soumokil en ir. Manusama (in het midden) komen met de ongewapende kapers naar buiten. De gijzeling is na dertien dagen afgelopen Tot nu toe is nog geen ophelde ring gegeven over de acht schoten die gisteren omstreeks drie uur in het consulaat zijn gehoord. Eén van de scherpschutters die de scho ten hoorde: „Er staat hier een PTT- wagen met afluisterapparatuur. Elk gesprek binnen kunnen we horen. Als er iets dreigt zullen we zeker optreden". Voor de familieleden werd de hoop die gisteren door de vrij lating in Wijster werd gewekt de bodem ingeslagen toen bleek dat de bezetters niet reageerden op de goe de berichten uit Drente. KAPERS De justitie verstrekt nog geen ge gevens over de zes kapers die giste ren zijn gearresteerd. Er wordt een onderzoek ingesteld naar uitlatingen van de Westberlijnse Czaraecki. die heeft beweerd dat deze zomer in de Zutphense Jeugdgevangenis de plan nen voor de gijzeling zijn gesmeed door vier Zuidmolukkers die in Bre da een geldtransport hebben over vallen. waarbij een bijrijder werd gedood. Twee van hen ontsnapten uit de jeugdgevangenis en zouden tot de kapers van de trein behoren. Eeeuwen Trouw". Deze reageerde positief en zei dat het geld wel bij elkaar te krijgen was. VOORWAARDEN De bedoeling van de heer Kou- wenhoven was dat ir. Manusama zwart-op-wit met een verklaring van de kapers zou komen dat een miljoen gulden zou bijdragen tot een oplossing van de gijzeling. Met dat stuk in de hand zou het geld op tafel kunnen worden gebracht. De geldschieters zouden dan wel voor waarden hebben gesteld: bijvoor beeld dat het alleen zou mogen wor den gebruikt voor voorlichting over de RMS-zaak. Ir. Manusama zegt blij te zijn met het aanbod maar het niet te hebben gebruikt in de onder handelingen: ..Als ze om zo'n reden zouden opgeven zou ik dat onjuist hebben gevonden. Maar natuurlijk is zo'n bedrag welkom. Maar dan pas als aardige geste als alles ach ter de rug is". (Zie ook pag. 7) "Tan een gelukkige afloop van een gijzeling valt natuurlijk nauwelijks te spreken als er drie slachtoffers zijn gevallen. De vreugde bestaat er dus in dat er niet meer on- schuldigen de dood hebben gevon den en dat de gijzelaars naar het zich laat aanzien, zich medisch in een redelijke staat bevinden. De gijzeling in Amsterdam duurt echter voort en het is misschien wat al te simpel om te veronder stellen dat de afloop in Drenthe demoraliserend zal werken op de terroristen in het Indonesische consulaat. Trouwens, het is maar de vraag of een aanslag op het moreel van de zeven daar wel zo onmiddellijk de veiligheid van de gegijzelden ten goede zal komen. Waardering verdienen het geduld van de verantwoordelijke bewinds lieden in het beleidscentrum en de vasthoudendheid van de Zuidmo- lukse contactpersonen. De inzet van Manusama en de zijnen ia geen krantenlezer of t.v.-kijker verborgen gebleven. Dat zal mede wellicht bijdragen aan een verdere waardige benadering door het Ne derlandse volk van deze in wcaen zo tragische minderheidsgroep. Nederland pretendeert een rechtstaat te zijn. Gevoelens van wraak mo gen in de berechting van het groepje opgejutte en dolgedraai de Jongelui geen rol spelen. Eerder zou de door de Jaren heen geblok keerde zin voor politieke realiteit bij de daders gewicht in de schaal moeten leggen bij een genuan ceerde beoordeling van de zeer ernstige misdrijven die daar in Wijster gepleegd zijn. Maar laten we voorkomen dat we op de stoel van de strafrechter gaan zitten. Er zijn door de regering geen con cessies gedaan aan de kapers. Dat zou inderdaad geleid hebben tot afbraak van het overheidsgezag en willekeur, omdat ook anderen in de verleiding zouden kunnen zijn gekomen om naar het middel van de gijzeling te grijpen. Het neemt allemaal niet weg dat de kapers één ding zeker hebben be reikt: aandacht van de wereld. Daarbij zal het waarschijnlijk wel blijven, want de Zuidmolukkers zijn weer zo'n sluitpost in de ge schiedenis van de dekolonisatie, waarmee men de boekhouding pro beert kloppend te krijgen. Dat maakt ze als groep tegelijk explo sief en deerniswekkend. MILJOEN BEIROET (Reuter) Linkse strij ders in Libanon zijn er voorwaarde lijk mee akkoord gegaan dat veilig heidstroepen de posities overnemen die de elkaar bestrijdende groeperin gen bezetten, waardoor de mogelijk heid groter wordt dat de spanning na een week van bloedige gevechten in Beiroet en eWers zal verminderen. Het nieuws van het akkoord, dat be reikt werd in een ontmoeting met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO gisteravond, kwam na een dag Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 30 dec. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. van strijd waarbij zeker 45 omkwamen van wie 29 in de ha venstad Tripoli en andere delen in het noorden. In de afgelopen week vielen er 600 doden alleen al in Bei roet. De linkse leiders die met de PLO bij eenkwamen. stemden ermee in dat veiligheidstroepen posities van strij- zijn. Ook gingen zij er mee akkoord e 0 er dat de 300 man sterke commando macht die vorige maand in Beiroet geëist**In werd gevormd, op dezelfde de, zou worden gebruikt straten van de hoofdstad te patrouil- gestoken De RIDDERKERK (ANP) Een uit Men vraagt zich echter af of een werkelijk bestand vaste vorm kan aannemen nadat er zoveel haat is het motief^ ontstaan tijdens maanden van steeds felle gevechten. De bijeenkomst van gisteravond kwam tot stand na besprekingen tus sen PLO-leider Yasser Arafat en de Libanese premier, Rasjid Karami. die in de afgelopen week twee keer een bestand aankondigde dat echter geen resultaat opleverde. Palestijnse leiders zeggen dat zij be middelen om een formule te zoeken die aanvaardbaar was Voor de twee tegenover elkaar staande partijen. De Karnebeekweg te Ridderkerk, heeft de afgelopen nacht twee slachtoffers i een vlaag van woede heeft des huizes, de 24-jarige H. 't wilde weg op 2 mannen De 20-jarige T. Weber verloor daarbij het leven. Een huis genoot werd ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. De dader is door de politie aangehouden. Over het motief van zijn daad is niets na ders bekend. Veroordeling wegens rassen discriminatie AMSTERDAM (ANP) Het ge- Inmiddels is bekend geworden dat een aantal vooraanstaande zakenlie den de Molukse leider ir. Manusama één miljoen gulden heeft aangebo den t.b.v. de RMS wanneer hij de gijzeling in Beilen tot een goed ein de zou brengen. Volgens de Molukse leider heeft het aanbod geen beslis sende rol gespeeld bij het beëindi gen van de gijzeling: „Ik heb het ze pas verteld toen ze hadden be sloten de kaping op te geven", ver klaard hij. Het idee om een geldbedrag op tafel te brengen was afkomstig van de Hagenaar K. Kouwenhoven. Hij bedacht het plan toen hij per trein op weg was naar Friesland. De heer Kouwenhoven zou daar besprekin gen voeren over de Batavus-wieler- ploeg die hij coacht. Hij nam con tact op met een invloedrijk man uit de zakenwereld die veel verbindin gen heeft met de stichting „Door de liiiw «—'Inulii André Broeks maakt een lucht sprong van jewelste. Geen won- der. nauwelijks als invaller in het veld en dan al scoren tegen Feyenoord. stonden dat zij him posities zouden voorwaardelijke gevangenisstraf Internationale hotels voort, maar m mindere mate dan de dagen tevoren. De Falangisten handhaafden zich Ui het 26 etages tellende Holiday Inn Surinamers Hotel, dat de sleutel is geworden de strijd om het district aan de kant en mogelijk wel voor de hele gemeenteraadsverkiezingen in Den Haag had geschreven „help mee onze stad te bevrijden van de plaag van Antillianen. Den Haag moet blank en veilig blijven, weg met Surinamers en Antillianen die op werkkracht en welvaart parasi teren". DINSDAG EN WOENSDAG BIJALBERTHEIJN 22 PAGINA'S André Broeks, van "gok" tot gou den greep. De invaller van Roda JC stond gistermiddag net acht minuten in het veld en werd toen binnen zestig seconden de held van Kerkrade en de schrik van Feyenoord. Met twee doelpunten velde hij het vonnis over'de Rot terdammers die een 2—0 voor sprong verspeelden en tenslotte verbouwereerd het veld verlieten met een 42 nederlaag. De hoog hartige Feyenoorders hadden hun eigen voetbalgraf gegraven door op het harde veld onnodige risi co's te nemen. Nanninga, De Wit en André Broeks straften die fou ten af, waarbij vooral de 21-jarige Broeks indruk maakte. Ajax had het in het duel met Eind hoven moeilijker met zichzelf dan met de tegenstander. „We hadden teveel balbezit", zei Michels. Tach tig minuten aan de bal leverde de Amsterdammers slechts twee treffers op: 20. rSV en FC Twente hadden het moei lijker dan werd verwacht met resp. FC Amsterdam en Telstar. PSV won tenslotte nog met ruime cij fers (3—1). maar Twente had meer geluk dan wijsheid. Op regionaal niveau speelde UVS met 1—1 gelük tegen Hermes DVS. De vraag was echter of dat als een winstpunt of als een verlies- punt moest worden beschouwd. Roodenburg is door een 12 ne derlaag tegen Blauw Wit uit de kopgroep van de eerste klasse weggevallen. DWV is al vüf pun ten uitgelopen. Noordwijk staat nog altijd ver voor in de eerste klasse van de zater dagamateurs. De ploeg speelde bij concurrent Zwart Wit met 1—1 gelijk. Quick Boys was lief voor 't laaggeklasseerde De Zwervers dat een 12 zege werd gepresenteerd PAGINA'S 11—17 Australië maakte een enorme zwaai naar rechts PAGINA 5 Het is maar de vraag of het ge baar van de ARP voor de KVP voldoende is om het CDA te red den PAGINA 9

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1