Geluid neemt vaak loopje mei bewoners Mannenmode voor hel voorjaar en de zomer Gezond leven even belangrijk als cosmetica Kerstroos als decoratie Speelgoed Botersmeak MAANDAG 15 DECEMBER 1975 „Het zelf maken van speel goed kan een brug slaan tussen ouders en kinderen. Als je voor een kind een speelgoedje maakt dat nergens te koop is, wordt dat iets heel bijzonders", zegt (in maandblad Ladies' Home Jour nal) psychiatrisch-sociaal werk ster Liz Hasty. Zij is directrice van het kindermuseum in Bos ton waar een hele zaal gevuld is met speelgoed dat nergens te koop is. Lege plastic flessen, karton, stukjes hout, restjes lap pen en goedkope dingetjes uit rommelwinkeltjes zijn verwerkt tot de meest uiteenlopende stuk ken speelgoed. Ze zijn allemaal ontworpen en uitgevoerd door moeders uit de lagere inko mensgroepen waar het budget weinig ruimte overlaat voor het kopen van duur speelgoed. „Voor het maken van een speelgoedje waar een kind blij mee is, is echt geen speciaal talent nodig", zegt Liz Hasty tegen alle moe ders die naar de werkwinkel museum komen. De grondleggers van de ver fijnde continentale keuken zou den zich in hun graven omdraai en als ze konden lezen wat er momenteel in Amerikaanse huishoudelijke rubrieken als cu linair nieuwtje wordt aangekon digd. Het is een spuitbus waar van de inhoud bedoeld is om allerlei gerechten de smaak en geur van echte boter te geven. Te gebruiken voor, tijdens, of na het koken, aldus de bericht geving over het produkt waarop vermeld staat dat het om „een kunstmatige geur" gaat. Op vele fronten wordt al aan het kerstfeest gedacht. Dat is normaal bij bedryven die hun produlctie moe ten afstemmen op die dagen, maar ook op ander gebied is dat gaande. Kunstkerstbomen in een warenhuis, kaarsenaanbiedingen en - om meer in de sfeer van deze rubriek te blijven - zelfs al planten die aan de kerst doen denken b ij de bloemisten. Het rood van de kerststerren, meestal door de handel Poinsettia's genoemd maar botanisch juister is Euphorbia puloherrima, siert alweer de plantenstands. Er zullen ook velen zijn die de plant van vorig jaar nog hebben. Overgehouden op een beschut plekje in de tuin of op h'dt balkon, maar nu voor het probleem staan hoe die fraaie rode (of witte, of rose of creme) kleur in de schutbladeren bij de kleine onbetekende bloempjês te krijgen. De voorwaarde om de Kerstster in bloei te krijgen - en dus het schutblad te krijgen - is een periode van weinig daglicht. De kweker schermt zijn kassen dan ook met zwart plastic helemaal af gedurende acht weken, op een bepaald moment van de dag. De planten mogen in die tijd niet meer dan tien uur licht ontvangen. Zelfs het licht van de straatlantaarns dat maar enigszins kan doordringen of het licht van de maan wordt uit de kassen geweerd. Zo'n situatie zal men nu een week of tien voor de gewenste bloeiperiode ook moeien invoeren. Na tien uur licht de plant volkomen donker zetten maar daarbij de normale groeiomstandigheden vasthouden, dat wil zeggen dat de plant de normale, beslist niet te droge omgeving rond zich houdt. De tien uur daglicht wil niet zeggen dat de Kerstster dan uitbundig in het zonnetje wordt gezet. Ook in die uren is matig licht voldoende. Na ongeveer acht weken moet de knopvorming zover gevorderd zijn dat enkele weken later het schutblad in volle glorie staat. Is na acht weken de knopvorming nog minnetjes plak er dan nog maar een paar dagen extra duisternis tegen aan. Nog een ding, vanaf het moment dat de plant de duisternis- kuur krijgt, stoppen met mest geven. Wel regelmatig water toedienen. In Keulen is de „Internationale He renmodeweek" gehouden. De Keulse beurs is sterk toonaangevend voor de mode-trends in de herenconfectie in ons land. Het is nu al bekend wat Keulen voor voorjaar en zomer 1976 zal gaan dicteren Kleuren: opaal-blauw, jade-groen, topaas-bruin. Jassen: De lengte varieert naar ge lang de snit, de stof en de dessins. Meer wijdte, vooral in de rug. Naast trenchcoats ook elegantere modellen. Informele mode: Niet meer zo overdreven nauw. Zichtbaar toene mende wijdte. Boousons, hemd jasjes, campusstijl, treinchjackets. LEIDEN Voor dit voorjaar hébben de mannen weer de keus uit een rijke schakering aan overhemden. Naast het effen overhemd kunnen de modieuze mannen in de Elmi-collectie kiezen uit maar liefst tien soorten dessintypes van héle kleine bloemetjes tot futuris tisch aandoende streepjes. De combinatie rood wit blauw is ook in de herenmode, in het overhemd, terug te vinden. Op de foto drie variaties in marine blauw. Nieuw aan de overhemden is de ruim openvallende platliggende kraag. Pantalons: Bandplooien, broekzak ken op de zijnaad. Zelfs de jeans worden iets „klassieker". Overhemden: Lichte pastelkleuren. Stropdassen: Iets smaller (11 cm) en korter (40 cm). Sjaals voor shirts en pullovers, Vesten horen erbij, vinden de herenmodemakers. DAMESMODE in exclusief jonge slijL Momentopname in een gemiddel de Nederlandse flatwoning: 't geluid van de t.v. bij de benedenburen klinkt nogal nadrukkelijk door. Bij de bovenburen is met de regelmaat van een klok het geroffel van kin dervoetjes te horen. In een aangren zend appartement wordt dagelijks ge musiceerd'. De mens die in het mid delpunt van deze geluiden komt te wonen, besluit al spoedig om „er iets aan te doen". Met kurken wandjes, met als ge luiddempend aangeprezen plafond bedekkingen en wat er in de rijk voorziene hobby-hallen nog meer voor dit doel te koop is. Na afloop van het karwei zijn er drie moge lijkheden: er is inderdaad enige ver betering, er is niets veranderd, of (ontstellende ontdekking) de toe stand lijkt alleen maar verslechterd. Want geluid is een ongrijpbaar ver schijnsel, het komt vaak ergens an ders vandaan dan men denkt, het plant zich voort op voor de leek vol strekt onberekenbare manieren. Het neemt, kortom, vaak een loopje met Hoe dat komt wordt uit de doeken gedaan in het nieuwe informatieblad „Geluidsisolatie" van het Bouwcen trum. In het gloednieuwe wetsont- werp-geluidshinder neemt de isolatie van woningen (tegen lawaai van bui ten èn van buurhuizen) een belang rijke plaats in. De deskundigen van het Bouwcen trum hebben maar zelden een pasklaar antwoord op noodkreten over geluidshinder. Die klachten komen overigens niet alleen uit de reusachtige betonnen woondozen waar hinderlijke geluiden van alle Iedere vrouw wil met de komende feestdagen graag een beetje voorde lig voor de dag komen. Wat de huid betreft zijn er mogelijkheden genoeg. Maar eerlijk gezegd heeft het weinig zin om een dure pot- creme te kopen als er daarnaast niet ook op de gezondheid wordt gelet. Wij moeten reeel zijn, wij kunnen geen wonderen van een supercreme verwachten als wij bijna iedere avond te laat naar bed gaan. Wie de „Belle" van het bad wil zijn, doet er het beste aan een paar dagen van tevoren flink uit te rusten. Relax eens een verloren uurtje op bed met een lauw-warm kamille- compres op de ogen. Of baadt eens eetlepel gedroogde kamilleblaadjes heeft gedaan. Bijna niets is zo ontspannend als dat. Probeer wat minder te roken. Onderzoekingen in Amerika hebben namelijk aangetoond, dat vrouwen, die veel roken, veel meer kans hebben om een onzuivere snel verouderende huid te krijgen dan niet-rooksters. •Zorg voor voldoende lichaamsbewe ging en frisse lucht, want daardoor houdt u langer een gezonde teint. Wie de dertig is gepaseerd doet er goed aan om regelmatig vitamine B tabletten te slikken omdat de huid daardoor soepel wordt en er minder gauw rimpeltjes kunnen ontstaan. Nog beter is het om iedere dag een glas verse sinaasappelsap, waarin een eetlepel gist is vermengd, te drinken. Engelse huidartsen zijn het er over eens dat vitamine C de vorming van ouderdomsvlekken kan tegenhouden, terwijl bruine pigmentvlekken ook met vitamine E en D kunnen worden bestreden. kanten kunnen komen. Ook het huis in de rij heeft zijn geluidshinder- problemen. Een van de uitgangspunten van het informatieblad Geluidshinderd: de door lawaai getergde mens doet er goed aan, eerst xiit te zoeken met welke soorten van geluid hij te ma- kenheeft, langs welke wegen het tot hem komt, en of er eventueel met buren te praten valt over een op lossing. Een aantal bladzijden is ge wijd aan de verklaring van techni sche begrippen als geuidssterkte, luct- lucht- en contactgeluiden, nagalm, geluidslekken, en het verschil tus sen geluidsabsorptie en geluidsisola tie. Onder geluidsabsorptie verstaan de deskundigen het vermogen van be paalde materialen en constructies om geluiden uit de ruimte zelf op te ne men. Bij geluidsisolatie probeert men te voorkomen, dat contactgeluiden ontstaan (spijkeren en boren in mu ren, geloop boven het hoofd, sani taire geluiden), en dat luchtgeluiden (radio, menselijke stemmen, verkeer) onnodig van de ene ruimte naar de andere worden overgedragen. Het zijn twee verschillende begrippen die vaak worden verward, waardoor de doe-het-zelver soms op een heel ver keerd spoor wordt gezet. Over de manieren waarop men als leek zelf de geluidshinder in huis te lijf zou kunnen gaan, zijn heel wat twijfelachtige verhalen in omloop. Tips die men doe-het-zelvers op dit terrein kan horen uitwisselen blijken in de praktijk vaak weinig effect te hebben, in dit verband waarschuwt het informatieblad bijvoorbeeld te gen het opvullen met zand van een spouw tussen twee woningen: het re sultaat wordt „zeer twijfelachtig" ge noemd. Afgeraden wordt ook het vol spuiten van-spouwmuren met kunst- stofschuim, evenals het metselen van het bekende „halve steentje" voor een bestaande muur dat niet zelden de toestand verergert. Beter is het om eventuele geluidslekken op te sporen en ontstane kieren met kit af te dichten. Veel aandacht wordt ook besteed aan geluidsisolatie van vloer en plafond, een niet gering karwei. De samenstellers van het informa tieblad leggen veel nadruk op het feit dat geluid en geluidshinder ui terst subjectieve begrippen zijn. De ene mens voelt zich kiplekker in een stil straatje zonder verkeer, zijn overbuurman „gaat er dood van ver veling". Iemand kan letterlijk tegen de muur opvliegen door bepaalde geluiden in het woonblok, terwijl zij haar partner het lawaai niet of nau welijks opmerkt. Wie van mening is dat hij onverwijld „iets" moet doen tegen het hem dagelijks omringende lawaai, kan in „Geluidsisolatie" le gio vakkundige tips vinden, die hem wellicht behoeden voor een totaal verkeerde aanpak van zijn specifie ke geluidsproblemen. „Geluidsisolatie". Voor vijf gulden te koop bij Bouwcentrum Rotter dam en Bouwcentrum Groningen, voor f 6,30 per post te bestellen via giro 357696 van Bouwcentrum Rot terdam. Verder is het erg belangrijk dat u niet te lang achter elkaar een en dezelfde creme gebruikt, want dan gaat de huis aan die bepaalde creme wennen en heeft het produkt op den duur niet zo veel effekt meer. Schakel daarom een keer in de negen maanden over op wat anders. Slaap niet de hete nacht met een nachtcrème op. Laat de creme op een eerst zorgvuldig schoongemaakte huid intreikken en veeg het dan af met een tissue. De huid moet zich namelijk ook kunnen ontspannen. En bovendien spaart u er uw slopen mee. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 18