FEYENOORD DIEP VERNEDERD Twente wint met meer geluk dan wijsheid... Michels: teveel in bezit van 'Ajax de bal' jÊgA 1 U vw1-1 Invaller André Broeks held van winnend Roda JC (4-2) 1 ISmK DOELPUNTEN- SHOW VAN DEN HAAG MAANDAG 15 DECEMBER 1975 VolendamFC Groningen 12 EREDIVISIE sc Amcrs(._FCD.Bosch Roda JC—Feyenoord 4—2 Fortuna FC—Helm. Sport 3—0 PSV—FC Amsterdam 3—1 FC Dordrecht—Heerenveen 2—1 Ajax—Eindhoven 2—0 FC D. Haag-Go Ah. E. 5—1 Vitess^Wagenmgen2-1 Excelsior—NEC 0—0 SC Camhuur—WiUem II 3—1 De Gr.schap—FC Utrecht 4—1 Heracles—FC Vlaardlngen 3—0 Telstar—FC Twente 1—2 SVV—Haarlem 1—2 Ajax 14 10 3 1 23 38-16 Haarlem 17 13 3 1 29 39-16 PSV 14 9 3 2 21 43-15 VVV i6 11 3 2 25 28-11 Twente 14 9 2 3 20 28-12 Fort. SC 16 9 3 4 21 30-21 Feyenoord 14 8 3 3 19 34-21 Groning. 16 7 6 3 20 25-14 AZ'67 14 6 4 4 16 22-17 Wagenin. 16 7 5 4 19 29-13 NEC 14 4 8 2 16 21-18 Vitesse 16 6 6 4 18 28-19 Roda JC 14 6 4 4 16 21-18 Heerenv. 16 7 3 6 17 22-18 Sparta 14 4 8 2 16 18-16 PEC Zw. 16 6 4 6 16 20-18 D. Haag 14 6 3 5 15 29-22 Veendam 16 5 6 5 16 16-19 Telstar 14 3 6 5 12 25-25 Cambuur 16 5 5 6 15 24-27 MVV 14 4 4 6 12 18-25 Willem 2 16 5 5 6 15 18-28 Eindhov. 14 4 4 6 12 17-28 Dordrecht 16 5 4 7 14 21-26 NAC 14 3 5 6 11 9-20 Vlaardin. 16 3 7 6 13 18-20 Gr .schap 14 3 5 6 11 24-39 Volend. 16 3 7 6 13 14-21 A'dam 14 3 4 7 10 17-24 Helm. S. 16 5 2 9 12 15-25 G.A. Egl. 14 1 6 7 8 16-30 Amersf. 16 4 3 9 11 21-35 Utrecht 14 2 3 9 7 18-35 Heracles 17 5 1 11 11 15-29 Excelsior 14 2 3 9 7 8-25 SW 16 2 4 10 8 15-35 Barry Hulshof f juicht nadat Ruud Geels (niet zichtbaar) voor het tweede doelpunt van Ajax heeft gezorgd. Doelman Berendonk. en Blijderveen van Eindhoven hébben zich bij de situatie neer te leggen. IkERKRADE De sensatie was compleet. Slechts 1 7 minuten bleek Roda JC nodig te hebben om Feyenoord diep te vernederen. Want na de ogenschijnlijk onoverkomelijke 02 achterstand bracht de Jacobsbrigade de koukleumende volgelingen op Kaalheide in extase, door in ruim een kwartier het hooghartige Feyenoord op een niet meer weg te jwerken 42 achterstand te zetten. Met als meest bejubelde speler invaller André jBroeks, die na nauwelijks acht minuten spelen binnen 60 seconden Feyenoord met twee jgave treffers de genadeslag bezorgde. Door [Hans Colegem Winnende trainer Bert Jacobs - karakteriseerde de grote triomf als I „een gok", nadat hij achteraf bezien de juiste mutatie had toegepast. Maar op de licht besneeuwde grasmat met een keiharde onder grond bleek de confrontatie geen kansspel en had Feyenoord de 1. Geels (Ajax) 18, 2. Lubse (PSV) 11, 3. Hazelhekke (De Graafschap) 10, 4. Edström en Van der Kuylen (beiden PSV) 9, 6. Schoenmaker (FC Den Haag), Nanninga (Roda JC), Smeets (MW), Van Kooten (Telstar) 8. Gewichtheffen De Russische gewichtheffer Rigert heeft zaterdag in Gettysbury (VS) zijn eigen we reldrecord stoten in het halfzwaar- gewicht met 2.5 kilogram verbeterd j en gebracht op 219.98 kilo. De Cu- 1 baanse lichtgewicht Urrutia verbe- j ter de twee juniorenrecords. nederlaag vooral aan zichzelf te wijten. Het pijnlijke voor de Rotterdam mers was, dat eerst Theo de Jöng <n-a 28 minuten al) met een enkelblessure moest worden vervan gen en dat negen minuten in de tweede helft Mladen Rami jak met eenzelfde handicap („voor rust had ik al een bal verkeerd gekregen, waardoor ik weer last kreeg van mijn oude blessure") naar de kant moest. Normaal had Feyenoord op routine met een 0—2 voorsprong de wedstrijd winnend moeten beëindi gen, maar toen in de defensie de sterkste man verdween, was het snel met Feyenoord gebeurd. Hoewel de nauwelijks ingespeelde Van Daele niet direct de oorzaak was van Roda's opmars, maar de tegen de lange Dick Nanninga matig spelende Wim Rijsbergen. Na zijn simpele balverlies kon Nanninga in tweede instantie persoonlijk de victorie inluiden. Temeer, daar Ger Reitsma, die van Brzezanczyk de voorkeur kreeg boven de licht aan de kuit geblesseerde Eddy' Treytel, even later een afstandsschot van de veelvuldig opkomende verdediger Peter de Wit verkeerd beoordeelde, waardoor snel na de eerste tegentreffer 2—2 werd bereikt. Een vreemde situaitie na de gemakkelijke openingsfase, waarin Feyenoord moeiteloos Roda JC leek te deklasseren. Feyenoord met een niet meer geschorste Van Hanegem op zijn vertrouwde plek op het middenveld, waardoor Willy Kreuz als rechterspits in plaats van Martin Vreysen mocht opereren. Nochtans kwam het meeste gevaar van de tweemaal „diep" komende Theo de Jong, die de eerste maal om Jos Dijkstra draaide en scoorde en even later deze taak aan Nico Jansen, die over het geheel genomen weinig presteerde, overliet. Twee treffers in drie minuten tijd. Roda leek zich gewillig naar de slachtbank te laten leiden. Gewaarschuwd Maar hoe anders werd het toen De Jong en Ramljak waren verdwenen. Met invaller Vreysen weer op de buitenplaats en Kreuz in de tweede stelling opererend. Van Hanegem, nadat hij iedereen had laten weten zoiets nog nimmer met Feyenoord te hebben meegemaakt: „De trainer had ons nog zo gewaarschuwd. Vooral op zo'n hard veld mag Je geen risico's nemen. En zeker niet in-" de achterhoede. Roda zag het zelfs helemaal niet meer zitten. Maar desondanks ging men toch lopen spelen. Tikjes geven naar elkaar op de 16 meter-lijn. Later veranderde dat. Werd er wel eens een bal de tribune ingeschopt, maar toen stond het al 4—2". Roda, dat op eigen veld dit seizoen al enkele merkwaardige wedstrijden heeft gespeeld en slechts tweemaal won (Sparta en - moeizaam - FC Den Haag), voelde dat Feyenoord moeilijk over de hapering heen kon komen. Bert Jacobs: „Ik was blij dat de rust was afgelopen, omdat een ieder voelde, dat er voor ons in AMSTERDAM Ajax heeft tegen Eindhoven, dat in het be taalde voetbal nooit eerder bij de Amsterdammers speelde, meer moeite met zichzelf dan met de tegenstander gehad. De Ajacieden waren steeds aan de bal en geregeld in de aanval, maar de voorhoede kon de verdediging van het met schroom gestarte Eindhoven niet uit zijn voegen spelen. Ajax nam veer tien hoekschoppen tegen Eindhoven twee en niets spreekt meer voor het krachtsverschil tussen de twee ploegen, waarvan er één voortdurend omsingeld was. Dat Ajax door twee gelukkige Krol zette Ajax vlak voor rust op treffers 20 zijn winst gestalte gaf, \10, doordat zijn afstandsschot er- bewijst het best de onmacht van de gens in de massa van spelers af- aanvalslinie, waarin slechts Geels schampte. Geels scoorde met volle- zijn normale peil bereikte. Bro- dige medewerking van Berendonk kamp en Steffenhagen 'stelden als het tweede doelpunt. De Eind- spits en afmaker vrijwel niets voor. hovense doelman had echter in een van zijn kant zeer goede wedstrijd mhhmi recht, op één foutje. Rinus Michels verzuchtte na af loop, dat het moeilijk is het spel te maken in een wedstrijd die zich op één helft afspeelt. "Wij waren te veel in balbezit. Zij kwamen er niet uit en dat leidt op den duur toch tot een zekere verslapping. Eind hoven is gewoon niet toegekomen aan aanvallen, want daarvoor heb je in de eerste plaats de bal nodig en die was steeds bij ons". Twintig minuten na rust verving Michels Notten door Helling. "Ik wikte hem een beetje van zijn obsessie afhel pen. Hij is vrij laconiek, maar als je donderdag je naam met zulke koppen in de krant terugvindt, dan moet dat toch zijn weerslag heb ben". Michels' collega Rinus Gosens zei: „Rinus, toen jij Notten wisselde dacht ik, verdorie ik wou dat ik die man even van je mocht lenen. Ieder heeft het verschil tussen de ploegen kunnen zien. Ajax was beter sneller, de passes waren zuiverder. Ik heb genoten. Wij hebben alles geprobeerd wat we konden, gezien onze mogelijkheden. Ik moest ech ter voor alles voorkomen dat mijn mensen hier zouden afgaan. Dat heb ik met SVV een keer meege maakt. Het werd 6-0 en dat werk te nog weken door. Ieder mens pro beert toch een vernedering te voor komen. Wij hebben dat gedaan door Ajax geen diepte in zijn aanval te geven. Het is redelijk geslaagd. Bo vendien is geen Ajacied geblesseerd. Dan geloof ik, dat Eindhoven heeft meegewerkt aan wat wij allemaal I willen, aantrekkelijker voetbal". Go sens had gelijk. De ploeg zonder Kreekels en Kooiman kon niet meer dan een kleine 10.000 toeschouwers gisteren in Amsterdam zagen. de tweede helft wat inzat". De manike organisatie in de Rotterdam se afweer en de fouten van Rijsbergen en Reitsma hielpen echter mee. An toni Brzezanczyk, die een sombere indruk maakte: „De enkelblessures van De Jong en Ramljak maakten het ons niet gemakkelijk. Maar je moet elke wedstrijd 90 minuten lang geconcen treerd spelen. En niet lichtzinnig over zo'n ontmoeting denken. Uit eindelijk blijft iedere tegenstander gevaarlijk". Naar Pools voorbeeld speelde Feyenoord echter niet. De ontredde ring tekende zich al af toen De Wit het verschil nivelleerde. Want op een dergelijk gemakkelijke manier krijg je doorgaans de doelpunten niet. Toen daarna invaller André Broeks met enig geluk een afgeslagen hoekschop met de volle wreef tot een treffer kon promove ren, kende het enthousiasme van de Limburgers geen grenzen. Binnen 60 seconden herhaalde de 21-Jaxige invaller zijn produktieve daad door gemakkelijk langs de verbouwereerde Schneider te lopen Wat een vreselijke afgang was dat bij Roda JC. Net op een mo ment dat alles dik voor elkaar leek en we al dachten dat we een van de gemakkelijkste overwin ningen bij Roda zouden kunnen gaan behalen, zakten we als een plumpudding in elkaar. Het leek in de eerste helft allemaal zo mooi. Het veld was dan wel kei hard, maar dat leverde ons toen nog totaal geen problemen op. In ieder geval zag het er nauwelijks naar uit dat het nog fout zou kunnen gaan. Maar toen Theo de Jong uitviel begon er al iets mis te gaan, omdat we „lang" speel den en omdat Theo en Nico Jan sen de enigen zijn die „diep" gaan. Niettemin was er in de rust nog niets aan de hand. Spra ken we af dat we gewoon zouden doorgaan. Maar Ramljak had zich nog niet koud laten vervan gen of de ellende begon al. We gingen opeens verschrikkelijk slecht voetballen; er was piotse en. de tegenstribbelende Reitsma opnieuw te passeren (4—2) om daarna ontegenzeggelijk tot de held van Kerkrade te worden gekroond. Feyenoord kon er slechts genoegen mee nemen, ook al werd in de slotfase een kopbal van Van Hanegem, nadat Bram Geilman al was gepasseerd, door Steen Ziegler uit het doel gekopt en beroerde even later Martin Vreysen de paal. Gebeurtenissen die in het totale beold van Roda-Feyenoord niet meer meespraken. Daarvoor over heerste de afgang teveel. was. Dat is natuurlijk een dom per op het zelfvertrouwen zo vlak voor de wedstrijd tegen PSV. Het enige wat er nu nog opzit is dat we die ploeg gaan pakken. Het is alleen zo jammer dat winnen nu nog maar zo weinig nut heeft. Zelfs niet in het geval dat Twente zondag Ajax verslaat. Het maakt voor ons niet veel meer uit. Daar om kunnen we ons wél voor de kop slaan. ling totaal geen organisatie meer en Roda, dat vóór rust nauwelijks gevaarlijk had kunnen worden, kon zomaar van ons weglopen. Normaal mag dat natuurlijk nooit gebeuren, verwacht je zoiets niet. Bij die tweede goal riepen we voor de grap ook tegen De Wit „schie ten, joh". Dat pakte wel mooi verkeerd uit, Zoals alles in die periode. Onbegrijpelijk dat je in een paar minuten alles zo kunt laten glippen. En waardoor! Ik weet het niet! Wat ik wel weet is dat ik na de rust nergens meer DEN HAAG In de laatste thuiswedstrijd voor de winterstop heeft FC Den Haag er in het Zui derpark tegen Go Ahead Eagles een show van gemaakt. Deze blonk niet uit door prachtig voetbal maar uitsluitend en alleen in het maken van doelpunten. Een onderdeel in het voetbal dat echter nog altijd de meeste toeschouwers trekt. FC Den Haag-tradner Boskov na afloop: „We hebben alleen gespeeld voor de doel punten niet voor het spel". Door deze strijdwijze kregen de 8000 toeschouwers met vier doelpun ten in de tweede helft, een spectacu laire wedstrijd te Zien. Nadat FC Den Haag in de eerste helft door doelpunten van Van Leeuwen en Ouwehand op 2—0 was gekomen, drukten de Hagenaars na de rust definitief door naar een score van 5 0 tegen een nauwelijks tegensput terend Go Ahead Eagles. Mansveld scoorde tweemaal (waarvan een maal uit een strafschop) en Van Leeuwen maakte de vijf vol. Daar na lukte het rechtsbuiten Bakker door een onoplettendheid in (Je Haag se defensie tegen te scoren voor de Eagles: 5—1. EINDHOVEN/IJMUIDEN PSV en FC Twente hebben het gisteren tamelijk moeilijk gehad. PSV versloeg in Eindhoven FC Amsterdam dan wel met royaal verschil (3—1) maar die cijfers verdoezelden de tegenstand die de Lieverdjes hadden geboden. FC Twente heeft in de uitwedstrijd met meer geluk dan wijsheid Telstar achter zich kunnen laten. In Velsen werd het 1—2. PSV heeft met FC Amsterdam veel meer moeite gehad dan werd verwacht. De Lieverdjes waren niet geïmponeerd door de achterstand van 0-2, waarmee zij kort na de rust werden geconfronteerd. Am sterdam bleef de aanval zoeken, scoorde zelfs tegen, maar kon toch niet voorkomen dat de winst in Eind. hoyen bleef. De weers- en terrein omstandigheden waren alles behal ve optimaal. Niet alleen was het vinnig koud, maar ook was het veld in de lengterichting voor de helft bevroren. Het gevolg was, dat de strijd zich aanvankelijk op het ont dooide gedeelte afspeelde. Vele com binaties en passes echter mislukten PSV werd geleidelijk aan wat ster ker, maar stuitte vooralsnog op de twintigjarige Amsterdam-doelman Hans Suiker, die de geblesseerde Jongbloed zeer bekwaam verving. In de 42e minuut was hij echter kans loos na een schot van Edström. Daarvoor had Poortvliet na een schot van Snijder op de lijn red ding moeten brengen. In de tweede helft ging PSV met succes op Jacht naar meer doelpun ten. Van der Kuilen scoorde toen zeer spoedig. Een pass van de weer herstelde René van de Kerkhof rond de hij na enig gegoochel doeltref fend af: 2-0. FC Amsterdam gaf de moed niet op. Visser en Wetzel ble ven op het middenveld opvallend offensief ingesteld. De beloning kwam na een goed half uur, toen uit pass van Otto de volkomen vrij gelaten Snijder de bal hoog in het doel kopte: 2-1. Het werd zelfs nog even benauwd voor de thuisclub, want Amsterdam besefte dat een ge lijkspel tot de mogelijkheden behoor de. De beste kans kreeg Visser, maar hij schoot rakelijks langs het doel van André van Gerven. Twee minuten voor het einde werd aan alle onzekerheid een ein de gemaakt. Lubse kopte de bal na een voorzet van Deijkers onhoud baar in: 3-L Theo Pahlplatz is Telstar-doelman Van der Meeren (links) voorbij, maar stuit dan nog op Driessen (rechts). Telstar heeft op Schoonenberg de Dat bleek in de tweede helft toen pupten onnodig uit handen gegeven, men. plotseling wel goed bleek te kunnen combineren, toen men .de onzekere defensie van Twente plot seling wel onder stevige pressie wist te zetten en toen Telstar zich duide lijk als de sterkste manifesteerde. Dit spel van de Velsenaren stond in schril contrast met het voetbal dat Telstar voor rust had laten zien. De ploeg speelde toen zo zeer onder de maat dat ze niet mocht klagen over het feit dat Twente na. 45 minuten niet verder was gekomen dan een 1 —0 voorsprong. Twente kon h'öt spel maken, schiep zich als gevolg daar van een tiental doelrijpe kansen, maar benutte er slechts één en dat was bovendien nog een straf schop. Die werd na 20 minuten voet bal gegeven toen Van Essen overi gens onnodig, een boogbal van Pahl platz met de hand uit doel sloeg. Van der Vall benutte de strafschop via de binnenkant van de paal. Na rust opende Telstar een onverwacht fel offensief met simpel voetbal, dat tegen de kwetsbare Twente-defensie niettemin succes had. Zo moest een schot van De Goey op de doellijn door Van Ierssel word'en gekeerd en trof vlak daarop Stout de paal. Toch kwam Twente zo nu en dan aan ge vaarlijke uitvallen toe. Invaller Grit- ter sloeg een kwartier voor tijd uit een moeilijke hoek toe (0—2). Aan zijn inzet was overigens een duide lijke handsbal van Arnold Mühren vooraf gegaan. Voor Telstar redde Stout in de slotfase de eer: 1—2. KERKRADE De bekerwedstrijd voor de kwart-finale van de KNVB- beker. die Feyenoord bij Roda JC moet spelen, zal waarschijnlijk niet op zondag 29 februari worden gehou den. De Limburgers willen op car navalsnacht hun spelers vrijaf ge ven en zullen de ontmoeting tegen Feyenoord verschuiven naar woens dag 25 februari.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11