LEiDSCH DAGBLAD Nieuw gesprek in gekaapte trein miinders DELEGATIE VAN VIER ONDERHANDELAARS Tf H ■H NVV geeft Kamer 'dikke onvoldoende' Zwaarste strijd sinds het begin 10JAAR GOUD vandaag RADIO PLEIH16 SERVICE EEN GOUDEN TIENTJE ra Katja vihamijt)uttinger nv Plaatselijk mist Geldstroom naar de Antillen wordt kritischer gevolgd LEIDSCH DAGBLAD Bewaking rondom het consulaat verscherpt DONDERDAG II DECEMBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 30 PAGINA'S Op iveg naar de trein Voor het eerst sinds afgelopen zon dag is er weer per soonlijk contact met de treinkapers. Het zijn weer mevrouw Soumokil, de heren Manusama, Delima en Kuhuwael, die bemiddelen. Op de foto: het ver trek van de heren Kuhuwael (links), Manusama en me vrouw Soumokil (rechts). Lekkere drop van Langenberg (16 variëteiten!) rAlmat keukens kunt u rustig kopen. I Voorgoede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. U kunt dan en passant nog een macht aan informatie opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke apparaten en dergelijke. I Uw bezoek is beslist de moeite waard. h: 1 in de toonzaal van: Aimrir keukens Wasbekerlaan 59, Sassenheim, tel. 02522-19010 Geopend: ma. t/m vrijdags van 8.3017.00 uur Donderdags: 8.30-21.00 u. Plenty Parkeerruimte. UTRECHT (ANP) Het kamerde bat over de voorgenomen loon maatregel van de regering heeft naar de smaak van het NW niets opgeleverd dat de bezwaren van de vakbeweging tegen die maat regel vermindert. Onze volksverte genwoordiging krijgt van het NVV een dikke onvoldoende: De Kamer, aldus het NVV, heeft de regering niet weerhouden van het in feite vastleggen van het be leid ook voor de tweede helft van volgend Jaar. Nu al is de ruimte die er straks zal zijn op (vrijwel) nihil gesteld. De Kamer wilde de verhoging van liet minimumloon per 1 juli uitge smeerd zien, wat betekent dat de minimumloontrekkers minder zul- akt te 11.15 uur) Maan op: 13.14 Hoogwater te K: uur, laag water t Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 27 dec. 1975 de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, Den Haag Om valse dromen bij de Antillianen over een nog lang door Nederland geheel verzorgde toekomst de kop in te drukken, is de regering in Den Haag ertoe overgegaan de besteding van ont wikkelingsgelden kritischer te bekij ken. Hoewel dit motief nikt openlijk wordt genoemd, heeft minister De Gaay Fortman in een gesprek met de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor de betrekkingen meu Suriname en de Nederlandse Antil len toegegeven: „Men kan Inderdaad stellen dat een meer „bemoeizuchtig" beleid ten aanzien van de Antillen wordt gevoerd dan vroeger het geval Volgens De Gaay Fortman heeft de Antilliaanse regering tegen deze gewijzigde aanpak echter weinig bezwaar. Dit beleid heeft onder meer tot gevolg, dat meer dan vroeger ontwikkelingsprojecten door Nederland worden afgewezen. „In het algemeen is het beleid erop gericht de feitelijkheid van de eilanden te on derkennen, ook de frustraties die op de eilanden leven. Het kan niet ontkend worden dat er tussen de eilanden sprake is van onderling wantrouwen, wanneer het gaat om de verdeling van de ontwikkelings hulp, maar het bestaan van dit wantrouwen is enigzins inherent aan elk eilandengebied. Het zal moeilijk zijn dat wantrouwen weg te nemen". Duits jurist: Nederland moreel tot bemiddeling verplicht GÖTINGEN (DPA) In ze kere zin is Nederland als voor malige koloniale mogendheid moreel verplicht te bemiddelen in het conflict met de voor on afhankelijkheid van Indonesië ijverende Zuidmolukkers. Dat is de opvatting van prof. Gott fried Zieger, directeur van het instituut voor volkenrecht van de universiteit van Göttingen die vandaag een gesprek met het Westduitse persbureau DPA had. Het lot van de Zuidmoluk kers hangt volgens prof. Zieger af van de bereidheid tot bemid delen van de Nederlandse rege ring. Volkenrechtelijk is het volgens deze jurist zelfs moge lijk, dat de Republiek der Zuid- Molukkcn door derde staten wordt erkend. Zelfbeschikking, zegt hij, is geen recht in juridische zin maar 'n politiek beginsel. Zelfbeschik kingsrecht bestaat er voor een volk pas, als dat volk door an dere staten wordt erkend. Reeds door de erkenning door één derde land, aldus prof. Zieger, wordt op grond van het volken recht een bespreking in de Ver enigde Naties en in dit geval een discussie met Indonesië mogelijk. BEILEN/AMSTERDAM Op verzoek van de treinka pers in Beilen is vanmorgen opnieuw een onderhandelings delegatie van Zuidmolukkers in de trein gekomen. Ir. Ma nusama, mevrouw Soumokil en de heren Delima en Kuhu wael gingen om kwart over twaalf nog eens met de kapers spreken. Ir. Manusama heeft naar aanleiding van de gisteren in Moor drecht gehouden spoedvergadering van de Badan Persatuan blijkbaar nieuwe openingen gevonden naar een oplossing van de gijzeling in Beilen. Tijdens het voedselcontactzoals de via de veldtelefoon verlopende gesprekken al werden genoemd, gaven de kapers blijk van hun bereidheid om met de vier Zuid- molukse leiders te spreken. len krijgen dan waar ze recht op hebben volgens de wet. Voorts blijft het "draaipunt" voor de handhaving van de koopkracht ge handhaafd op een inkomen van 20 mille terwijl de vakbeweging f 23.500,- als uitgangspunt hanteer de. Het aangekondigde prijsbeleid kan volgens het NVV zeker nog niet als voldoende doeltreffend instru ment in een evenwichtig loonpoli tiek beleid gelden. De inkomens van de vrije beroepen zullen we derom onvoldoende onder de duim kunnen worden gehouden terwijl over de vermogensaanwasdeling weinig of niets is gezegd", aldus hetNVV in het officieel orgaan "de Vakbeweging". Ir. Manusama heeft gisteravond nieuwe besprekingen gevoerd op het beleidscentrum in Den Haag, waar hij verslag uitbracht van de verga dering in Moordrecht. Daarbij is ook het voorstel besproken van de heer L. T. Dorenbos, directeur van de Evangelische Omroep om door diens bemiddeling een kinde aan de gijzelingen te maken. Hij bood aan, een aantal televisieprogramma's aan de Zuidmolukse zaak te wijden en zelf met de treinkapers te gaan praten. NAAR TIMOR De man die vijf jaar geleden de bezetting van de Indonesische resi dentie in Wassenaar financierdk.de heer Owell, zich ambassadeur van de RMS noemend, heeft in een weekbladartikel gezegd, dat het aan vankelijk geëiste vliegtuig bedoeld was om uit te wijken naar Oost Ti- mor. Volgens Owell zouden de ka- pkrs de gijzelaars op Schiphol heb ben willen uitwisselen tegen de Zuidmolukkers die gevangen zitten wegens de plannen tot gijzeling van koningin Juliana. De Zuidmolukkers zouden al contacten hebben met de verzetsbeweging op Timor, het Freti lin. Hun plannen werden echter doorkruist' door de waarschuwing van minister Van Agt dat zij na de moord op drie mensen in de trein het land niet zouden uibkomen. bijnen uitgeruste politielegertjes. De onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië over orders voor Nederlandse bedrijven zijn mis lukt. De vertegenwoordiger van het ministerie van Economische Zaken is met lege handen op de terugreis naar Nederland vanuit Djakarta. De heer Overmans heeft van de Indonesiërs te horen gekregen dat er voorlopig over orders niet te praten valt. Een afspraak voor een nieuw gesprek is niet gemaakt. Een officië le reden voor de afzegging is niet gegeven. Het ministerie van Economische Za ken n'eemt aan dat de gijzeling in het Indonesische consulaat de oor zaak is van de Indonesische houding. Ook op het ministerie wordt eerst de afloop van de gijzeling afgewacht, voordat gepoogd zal worden het afgebroken gesprek te hervatten. i Dick Helling was gisteravond één brok wanhoop. Hij voelde zich persoonlijk schul dig aan de uitschakeling van Aiax voor de UEFA-cup. De Amster dammers werden bij het nemen van strafschoppen opzij gezet door Levski Spartak Sofia. Want Dick Helling miste zijn strafschop. En dat, terwijl hij door Rinus Mi- chels juist in de na 21 voor Levski noodzakelijk geworden verlenging was ingezet omdat de trainer hem als specialist op de elf meter beschouwde. Maar dat laat Helling geheel voor rekening van zijn coach: „Bij Telstar nam ik niet eens de strafschoppen" PAGINA 15 i De klassieke zender Hilversum 4 gaat heel sobertjes beginnen PAGINA 5 i De Evangelische Omroep heeft gisteravond zijn diensten aange boden als bemiddelaar in de gijze lingsdrama's. Maar dan mogen de Ambonezen zich niet aan nieuwe terreurdaden te buiten gaan PAGINA 7 „Wiegel brengt de liberale ge dachte van de VVD in gevaar" PAGINA 11 CONTACT Het contact van gisteren tussen de bezetters van het Indonesische consulaat en het beleidscentrum is vanmorgen voortgezet met een voor de ontwikkeling van de gijzelings zaak niet ongunstig perspectief. Dat heeft de woordvoerder van de Am sterdamse politie vanmorgen beleend gemaakt. Nadere mededelingen wil de hij niet doen. Tijdens het contact vandaag heb ben de bezetters weer om veertig lunchpakketten gevraagd. In de loop van gisteren werd de be waking rond het consulaat plotseling aanzienlijk verscherpt. Bij de afzet ting aan de Dufaystraat werd in al lerijl een borstwering van zandzak ken opgeworpen. De Amsterdamse politie hield er namelijk ernstig re kening mee dat groepen Zuidmoluk se jongeren door de barrière heen zouden willen breken om zo het con sulaat te bereiken. Bij elke afzetting staat sinds gistermiddag een pant serwagen met mensen van de mare chaussee. Zij namen de plaats in van met helmen, pistolen kn kara- Beiroet erger dan Vietnam BEIROET (AP) Een bestands- oproep van gisteravond negerend, hebben moslimse terroristen van ochtend gedurende de zwaarste ge vechten van de reeds acht maan den durende burgeroorlog in Libanon de aanvoerlijnen van de christelijken in Beiroet non-stop bestookt met mortier en raket vuur. De hele nacht en vanochtend klonken er in wordt gevierd met Bij aankoop van een Philips - Erres f kleurentelevisie of Anstona betalen wij voor uw spelende inruiltoestel Vijf Meiplein 16, Leiden, tel. 071 "766667-766003 de hoofdstad zware explosies en bra ken er nieuwe branden uit in de hotels die forten zijn geworden voor de linkse en rechtse milities. Het bloedigste gevecht brak los rond 'n kantoorgebouw, Starco-Cen- trum geheten, waar christelijke ter roristen van de rechtse Falange een moslimse aanval afsloegen die ten doel had de toevoerlijn naar de Falangisten in Holiday Inn met ziin 500 kamers af te snijden. Een zegsman van de Falange zei. "de mannen leverden een straat gevecht op slechts 5 10 meter van elkaar en achter hen werd ge vuurd met raketten en 120 mm mor- Over het geweld van de afgelopen nacht zei een veteraan uit Indo-Chi- na- "Ik heb zelden zoiets gehoord, zelfs niet in Vietnam". Het jongste bestand heeft geen enkel effect gehad. Dat vermoede lijk elk gezag verdwijnt blijkt wel uit een verklaring van de minister van Binnenlandse Zaken, de chris ten Camille Sjamoen. Hij gaf toe dat de onder hem gestelde veiligheids troepen hem niet meer gehoorzamen. Het stadsgebied van Beiroet heefl zich gewijzigd in tal van eilandjes van strijd waarin geen mogelijkhe den voor verkeer meer aanwezig zijn. De belangrijkste bondgenoot var de moslims, de Palestijnse bevrij dingorganisatie, heeft nu op ziel genomen om de vechtende partijer te bewegen de oorlogvoering te sta ken. Sinds april zijn er 7000 men sen om het leven gekomen en ir de laatste drie dagen meer dan 300.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1