Zaalhockey voor veldspelers van groot belang LANDDAG VOOR TALENTEN Lord Killanin blijft geloven in 'Montre BLOTE SPELEN Kritiek op "wegblijven" ongegrond Turntrainer Asarjan wil in één keer overzicht krijgen DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 ANTWERPEN Voor het eerst sinds de antieke oudheid zullen volgend Jaar in de omgeving van het Westduitse Bingen atleten op internationaal niveau elkaar weer bestrijden in de originele vijf kamp en wel geheel naakt, zo als dat bij (te oude Olympische Spelen de gewoonte was. Dit sportgebeuren zal plaats hebben in het kader van het vijftiende wereldcongres van naturisten 1 de INT (Internationale Naturisten Federatie), dat van 31 Juli tot 5 augustus 1976 nabij Bingen wordt gehouden. Hoofdthema congres, waar duizenden naturis ten uit de gehele wereld elkaar zullen ontmoeten, is "sport en naaktheid". Met de naakte vijfkamp willen de naturisten de oude traditie van de antieke Griekse Spelen herstel len en dat juist in een periode, dat vrijwel gelijkertijd de mocter- ne Spelen in Montreal worden gehouden. In tegenstelling tot de moderne Spelen zullen bij dit op historie gebaseerde sportevenement de prestaties slechts een onderge schikte rol spelen. Voorop wor den gesteld de oude idealen van vreugde in het bedrijven van sport en de verbreiding van de broed'erschapsgedachte. Dit voor al mede door het effekt van het gemeenschappelijk naakt, zo als het INF stelt. Wim van Heumen: "Zaalhockey benadert nog het meest het spelen op kunstgras." DEN HAAG Met de winterstop voor de deur (het komende weekeinde worden voorlopig de laatste veldwedstrijden volgens het competitie schema afgewerkt) gaat de belangstelling in de hockeywereld weer uit naar het gebeuren in de zaal. De jongste loot aan de hockeystam maakt zeker in Nederland een stormachtige ontwikkeling door. Steeds meer clubs realiseren zich dat zaalhockey niet alleen gezien kan worden als een nuttige training, maar dat het zich meer en meer ontwikkelt tot een boeiende kijksport voor het pubhek. Met het internationale toernooi van HDM, op 13 en 14 december, wordt het zaalhockeyseizoen geopend. Het hoogtepunt moet vallen op Spelen van volgend jaar in Mon- 1 en. 15 februari als in de Rijnhal treal op kunstgras (Astroturf) wor- Arnhem wordt gestreden om de den gespeeld acht Van Heumen het bedrijven van zaalhockey met voor de spelers groot belang, gewoon grasveld. Europacup voor heren. Het weekein de daarvoor staan - eveneens in Arn hem - de nationale indoorkampioen schappen op het programma. In Nederland is bondscoach Wim van Heumen een groot voorstander van zaalhockey. Hij leidde enkele hoger dan op malen Den Bosch naar de nationa- le titel en zag ook MEP het zui- groter," net als "hij" het "zaalhockey'" delijk kampioenschap behalen. Voor. Ook zijn voorganger en huidige as- al met het oog op het ieit dat de sistent Cees Tania deelt deze me- wedstrijden tijdens de Olympische ning. "Zaalhockey is door zijn flit- sende karakter bijzonder boeiend om naar te kijken en dat is in feite een van de voornaamste verschillen met het veldhockey van vandaag de dag", aldus Tania. "Ook door de vele doelpunten is zaalhockey attrac tief. De atletische aspecten zijn dui delijk aanwezig en het hockeyen zonder bal is bijzonder belangrijk, net als op kunstgras. In Montreal heb ik een fantastische finale ge zien tussen West-Duitsland en Pa- Volgens Davidzon komt de arbiter bij zaalhockey voor andere facto ren te staan dan op het veld. "Het publiek, dat tenslotte boven op het de veldselectie veld zit, kan een verzwarende in- 'Zaalhockey be- vloed hebben. Daar staat tegenover nadert nog het meest het spelen op dat je van veel dichterbij de spel kunstgras", verklaarde de bondscoach acties kunt volgen. Ik wil overigens het algemeen erg slecht kende, namelijk Patty Mundt. Van de kant van de scheidsrechters ;s er trouwens alle bereidheid bij de clubs enige voorlichting te geven. En dan niet droogweg volgens het boekje maar geredeneerd vanuit de spelersfilosofie. Het irritatiegevoel van de spelers zou dan mogelijk verlegd kunnen worden. Ze winden zich nu maar al te vaak zonder recht van spreken op. Daarbij moet ik aantekenen dat we helaas nog altijd noodgedwongen met een aan tal regels moeten leven". Volgens Wouter Leefers ligt deze zaak ec'i- Voor aanstaande zondag heeft hij in Zoeter meer een landdag voor jong turntalent uitge- schreven. Op di edag verwacht Albert Asarjan (46), de nieuwe bondstrainer van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, in één keer e en inzicht te kunnen krijgen in de stand van za ken. Iedere jongeling die denkt iets te kunnen presteren in de ringen, aan de rekstok, op paard of brug, moet dan zijn kunsten maar eens komen vertonen. Uit het dan opdravende materiaal hoopt Asarjan een selectie samen te stellen, waarmee hij in de toekomst kan gaan werken. Door Alexander Münninghoff Het tekent de aanpak van deze Armeense trainer: massaliteit, to tale inzet. Russische begrippen, waar het Nederlandse turnwereldje mis schien nog aan moet wennen. Maar daartoe is men, zo verzekeren bonds- bestuurders, zeer bereid. Het KNGV is enorm blij dat het überhaupt de hand heeft kunnen leggen op deze Albert Asarjan. Zo vaak gebeurt het immers niet, dat Russische top-trai- ners, in welke tak van sport dan ook, voor enkele jaren hun land mo gen verlaten om in het Westen hun kennis ui't te dragen. En een top-trainer is Asarjan ze ker. Vele malen werd hij kampioen van Rusland, daarnaast staat er een indrukwekkende serie wereld- en Olympische kampioenschappen op zijn naam. Befaamd is zijn werk in de ringen, hij gold als specialist voor de breedte-stand, waarbij de turner met de armen horizontaal als een soort T in de ringen hangt, een kracht toer die maar zeer weinigen op kun nen brengen. Waaronder Eduard Asarjan; de 17-Jarige zoon van de trainer. Gisteravond was deze Jon geman, als lid van de Russische keurturnploeg, die een toernee door Nederland maakt, te zien in de Rotterdamse Ahoy'. Hij bracht er, onder andere met bovengenoemde breedte-stand, de handen op elkaar. Natuurlijk ook die van zijn vader, die zichtbaar trots de verrichtingen van zijn zoon volgde. Asarjan sr. zal volgens contract drie jaar met zijn vrouw in Neder land blijven. Hij heeft inmiddels een huis in Utrecht gevonden en leert mondjesmaat Nederlands. Hun zoon die in Rusland een grote turntoe- komst te wachten staat, komt niet Is het Russische niveau, dat op de met de Japanners betwiste wereld top gericht is, op enige manier haal baar voor de Nederlandse turners, was een vraag die wij Albert Asar jan stelden. "Dat kan ik eigenlijk pas na aanstaande zondag zeggen", was zijn voorzichtige commentaar, "maar met het talent dat ik dan verwacht te ontdekken, moeten we toch een flink eind kunnen komen, dacht ik. Als men maar bereid is om er hard aan te werken". LAUSANNE Lord Killanin, de voorzitter van het Interna tionale Olympische Comité, blijft een onwankelbaar vertrou wen stellen in Montreal als gastheer van de Olympische Spe len van volgend jaar. In een gisteren in Lausanne uit gegeven verklaring zegt Killanin: ,flet is kort dag en er is al veel tijd verloren gegaan, maar met hernieuwde inzet kan het mogelijk zijn het noodzakelijke werk af te maken. De Canadese organisato ren zullen de grootste aandacht moeten besteden aan de bouw van het hoofdstadion, waar twee van de belangrijkste takken van sport worden afgewerkt, atletiek en zwemmen". Lord Killanin zei voorts dat niet wordt overwogen Franse amateurs kloppen Roemenië BLOIS In het voor-Olympisch voetbaltoernooi heeft Frankrijk gis teravond in Blois gewonnen met 40 van Roemenië. Een minuut voor het verstrijken van de eerste helft maak te Sames 1—0. Royer nam na rust de overige drie doelpunten voor zijn re kening. Oostenrijk en Tsjechoslowa- kije speelden in een ander duel voor hetzelfde toernooi in Wenen met 0—0 gelijk. O Portugal heeft gisteravond in Setubal met 1—0 gewonnen van Cy prus. Deze wedstrijd was de laatste in groep 1 voor het toernooi om het Europees kampioenschap voor lan denteams. Portugal eindigde achter Tsjecho Slowakije en Engeland op de derde plaats. de Spelen in een andere plaats te houden. „Elke speculatie door een' nationaal Olympisch Comité wordt betreurd", aldus de verklaring. Lord Killanin deelde tevens mede dat hij met andere IOC-offi- cials voortdurend in contact staat met het organisatiecomité (COJO) en andere autoriteiten, die met het organiseren van de Spelen te maken hebben. Dr. Vic tor Goldbloom, de minister van de provinciale regering van Quebec, die met de voorbereidingen op de Olympische Spelen belast is (zoals bekend nam de regering van Quebec deze taak onlangs over van de gemeente Montreal), zou Lord Killanin binnen twee weken op de hoogte brengen van moge lijke alternatieven in de construc tie van het Olympisch Stadion. In de verklaring staat voorts onder meer: „De voorzitter van het In ternationale Olympische Comité wenst het volk van Canada aan de eensgezindheid van de federale en provinciale regeringen, de ge meente Montreal en de Canadese Olympische associatie te herine ren ten tijde van de kandidaat stelling in 1966 en de toewijzing in 1970". Lord Killanin drong er. tevens op aan dat de persvoorzie ningen gelijk moeten zijn aan die welke oorspronkelijk waren ge pland. Het perscentrum zou aan vankelijk in het hoofdstadion worden ondergebracht, maar men moest deze gedachte laten varen omdat men anders niet op tijd ge reed zou zijn. Blessures verhinderen deelname PSV-turnsters aan titelstrijd TFRUUL Ó/MON S. SMAKELOOS MET EP E/4 CoeWAC IM BED L\(B>T.. Ans Smulders: wellicht iveggebleven na communicatiestoornis archieffoto kistan. Volgens mij ligt op het kunst gras een ideale toekomst voor het hockey. Denk je eens even in: voor het eerst zijn er neutrale omstan digheden mogelijk voor iedereen. Mis schien komt het nog wel eens zover dat alle interlands op kunstgras ge speeld zullen worden. Het staat voor mij vast dat tal van sportcomplexen gebaat zijn met de aanleg van een kunstgrasveld". Topspeler Wouter Leefers, die na een langdurige bles sureperiode weer helemaal terug is maar om studieredenen voor deel neming aan het toernooi van HDM heeft moeten bedanken, gelooft ook dat kunstgras interessante mogelijk heden voor met name de Europese ploegen biedt. "Je begint niet so wie so ten opzichte van India en Paki stan alleen met een technische ach terstand. maar Je hebt nu veel meer de mogelijkheid deze teams tactisch te pakken". Het complexe karakter van de spelregels wordt bij het zaalhockey nogal eens als een belemmerende factor 2ervaren. Top-scheidsrechter Bob Davidzon gelooft dat een ver eenvoudiging van de regels het spel zeker aantrekkelijker zou maken: „Het is jammer dat zaalhockey nu eigenlijk een aangepast soort veld hockey is. Ik ben er bijvoorbeeld van overtuigd dat als de strafcorner niet in het veld had bestaan deze nooit tot het zzalhockey was door gedrongen. Misschien moet je ook het spelen met beide kanten van de stick toestaan. Ik ben er zeker van dat je van zaalhockey nog iets veel mooiers kunt maken dan het nu is". Cees Tanda is echter een andere me ning toegedaan: "De gedachte die spelregels zo te vereenvoudigen gaat mij te ver. Het boeiende vind ik juist de ingebouwde handicap waar je mee te maken krijgt". ter iets anders: "Ik dacht dat het meer een kwestie van interpretatie was. De regelkennis van de door snee speler is wel voldoende, maar de scheidsrechters interpreteren e-n voorval vaak anders. Het is wel zo, dat we de regels te weinig uit buiten". De omschakeling van veldhockey naar de zaal is tamelijk groot en de risico's van een blessure zijn niet denkbeeldig. "Je moet in het begin erg oppassen dat Je niet te veel doet", aldus Maarten Rutgers, behorend tot het medische team van HDM. "Door de overgang van het zachte veld naar de harde vloer is de kans op vooral een spierbles sure vrij groot. De spieren worden nu eenmaal zwaarder belast. Daar komt bij dat je in de zaal eigen lijk geen moment rust kent". Vast staat dat voor het Neder landse bondsteam in de zaal een interessante tijd aanbreekt. Voor de eerste maal zal ook een aantal top- spelers te velde deel uitmaken van de ploeg. Of zoals Cees Tania het uitdrukt: "We zoeken naar de sterk ste hockeyers in de zaal. maar dat betekent nog niet dat dit ook de bes te zaalhockeyers zullen zijn". Badmintonteam kansloos: 0-9 GELDROP Het Nederlands bad mintonteam heeft gisteren in Gel- drop de wedstrijd tegen Engeland, in de tweede ronde van het toernooi om de Thomas Cup, verloren met 0-9. Na de eerste dag had de Engel se formatie reeds een voorsprong van 4-0. Engeland had in de eerste ronde ook al met 9-0 van Schotland gewonnen. is echter niet gebeurd en klakke loos werd aangenomen dat de PSV- turnsters van de finale om de Ne derlandse titelstrijd zijn weggeble ven. Wat Ans Smulders betreft ver keert men nog in het onzekere, hoe wel hier wellicht van een communi catiestoornis moet worden gespro ken. De training van de a-selectie, waaraan de vier PSV-turnsters deel nemen, duurde zaterdagavond ech ter tot zes uur. Van Papendal, waar zij onder leiding van mevrouw Eva Bartha hadden getraind, moesten zij op dit late uur nog naar Eind hoven, waar zij laat in de avond aankwamen om de volgende mor- g'an vroeg weer op de trein te stap pen naar Zutphen voor deelname aan de finale. Bovendien had bijv. Jeanette van Ravenstijn in drie we ken niet geturnd wegens een bles sure, zodat zij toch niet voluit aan de kampioenschappen had kunnen deelnemen. Ook met Margo Vele- ma en Franca van der Vorst was dit het geval. Beiden waren door het kampen mföt enkele blessures niet in goede vorm. De trainster Eva Bartha was van dat alles op de hoogte, naar men ons van PSV-ziJde heeft meegedeeld. Van alle kritiek blijft dus over het wegblijven van Ans Smulders. Dat alles doet echter niets af aan het succes dat de nieuwe kampioene Joke Kos op deze wel wat gedeva lueerde titelstrijd heeft behaald. EM JüFTCOÜÜ SKOEP/E ZM PLAATS WEEFT /M6EAJOMEKÖ... \JcEfZT SAMMY DMS/S s&A/zo/z P -ZJM WöTEL- ÏAMER EHMZA BL'JK ©&SPREX Lord Killanin: "Elke specu latie wordt betreurd." Er is nogal wat kritiek geweest over het wegblijven van vier keur- turnsters, allen van PSV bij de Ne derlandse kampioenschappen Jl. zon dag in Zutphen. In die kritiek ook van de tv-oommentator van Studio Sport, Klaas Boot, kregen de PSV- dames Ans Smulders, Franka van der Vorst, Jeanette van Ravenstijn en Margo Velema in het openbaar een behoorlijke veeg uit de pan. Goede journalistiek zou hfct hoor en weerhoor hebben togepast. Dit

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9