"De situatie in treindeel was verschrikkelijk Onenigheid duurt voort over besteding Geven voor Leven 'Wij betreuren de doden maar ervaren de actie als positief' Vreemd dat men met meer kennis van zaken over onze auto's spreekt dan over .onze .prijzen Van Agt: weinig anders mogelijk dan overgave Achttien gijzelaars ontsnappen n Philips Hoogtezon zorgt o.a. voor een zomerse Meur in de ivinter O tycL&cmec DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 PAGINA 7 DEN HAAG (SP) De voor zitter van de Zuidmolukse jonge renvereniging, Etti Aponno, gaf gisteravond in zijn Haagse woon huis commentaar op de gebeur tenissen in Beilen. Omringd door een aantal mede-RMS'ers her haalde hy, zy het in iets andere bewoordingen, zijn stellingen zo als hij die in het NOS-journaal van gisteravond naar voren had gebracht. Het komt eropneer.dat de RMS het ten zeerste betreurt dat er by deze actie doden zijn gevallen, maar de actie zelf, als onderneming, positief waardeert. De officiële persverklaring van de Pemuda Masjarakat Republiek Maluku Selatan luidt als volgt: „Hierbij verklaart het hoofdbe stuur van de Pemuda Masjarakat de actie van haar jongeren te be treuren en keurt de daad ten zeerste af vanwege de gevallen slachtoffers. Met de kanttekening, dat het voor het hele Nederland se volk en de Nederlandse rege ring eens eindelijk duidelyk moet zijn dat de kwestie RMS voor hen het voornaamste probleem dient te zijn boven alle reeds be staande problemen. De Pemuda Masjarakat RMS heeft reeds her haalde malen de Nederlandse re gering gewaarschuwd voor het ontstaan van soortgelijke exces sen wegens het totaal negeren van de RMS-zaak als een uiterst politieke kwestie. En verwondert zich ten zeerste over de verkla ring van de regeringswoordvoer ster in Beilen, als zou er geen politieke motieven gemoeid zyn by de kaping. De Juiste proporties dienen in beschouwing te worden geno men. Te weten: een kwart eeuw ellende en duizenden even on schuldige slachtoffers in ons thuisland, de Zuid-Molukken en even zo lange ballingschap in Nederland, allemaal vanwege de Nederlandse laksheid in de kwes tie Zuid-Molukken". Aponno: „Wy hebben geen enkele infor matie van tevoren gehad, dat onze Jongens uit Boven-Smilde die trein zouden gaan kapen. Dat ze het gedaan hebben zien we als een spontane reactie op de af- schuweiyke berichten, die ons uit de door de Indonesiërs bezette Molukken bereikt hebben. In november zyn er zeker 40 van onze medestanders gearresteerd en gemarteld, maar dat weet nie mand. We hebben hierover een petitie aan Den Uyl willen aan bieden, maar hy weigerde deze in ontvangst te nemen. Dat kon hy politiek niet maken, zei hy. Maar ja, zo stoten we telkens weer ons hoofd". Vraag: Hebt u niet geprobeerd Amnesty International voor deze zaak van de Molukkers te interes- Aponno: „De onderhandelingen hierover staan op een laag pitje. Ook zij schynen zich niet in dit politieke wespennest te willen storten. Vandaar dat die jongens uit Drente op him eigen houtje zyn begonnen. Ongeorganiseerd, let wel. Dat was ook zo positief in deze hele zaak vinden wy. Juist dat spontane karakter ervan. Wy worden er immers altyd van be schuldigd dat we alles van tevo ren plannen, dat er altyd een brein achter onze operaties zit. Terwyl we helemaal niet van die breinen zyn. Als ze niet in paniek waren geraakt en die twee men sen hadden doodgeschoten, dan was het een briljante actie ge weest. Dan hadden we alle publi citeit in positieve zin gekregen, die we nodig hebben, maar nu is iedereen terecht verontwaardigd en woedend over, die slachtoffers en denkt niemand meer aan de mensen in de Molukken, waar dit allemaal om begonnen is". Vi-aag: „Zoudt u bereid zyn, als voorzitter van de Pemuda Masjarakat RMS, om te bemid delen in Beilen?" Aponno: „Daar zou ik heel lang over moeten nadenken. Als ze al niet naar Manusama willen luiste ren, dan weet ik niet of ze my wel willen aanhoren". Vraag: Maar Manusama is voor hen misschien niet meer repre sentatief en u als Jongere wel. Aponno: „Dat weet ik niet. Ik ken hun overwegingen niet. Dat laat ik voor uw rekening". Een zichtbaar aangeslagen ir. Manusama keert terug naar het informatiecentrum in Beilen na zijn mislukte bemiddelingspo- grna. DEN HAAG (SP) Minister van Agt, leider in het crisiscentrum heeft nadrukkelijk gezegd dat de kapers weinig anders rest dan over gave: "Ik wil natuurlijk niet z'eg- gen dat alle andere oplossingen zijn uitgesloten, maar er is natuurlijk niet veel ruimte tussen volledige capitulatie en de zekerheid dat ze ons land niet als 'vrije mannen zullen kunnen verlaten. Nu ze twee doden op hun geweten hebben is een afloop als bij c»a gij zeling in de Franse ambassade ab soluut onmogelijk". Bovenaan het eisenpakket van de autoriteiten staat nog steeds het verkrijgen van de ge legenheid de lichamen van de twee slachtoffers weg te halen. Van Agt: "Het is natuurlijk een afschuwelijke situatie dat die dode lichamen zich nog daar bevinden. Tot nu toe is het volstrekt onmogelijk geweeest om daar wat aan te doen, want ie dereen werd weggeschoten". BEILEN (SP) Nadat het schrale silhouet van de gekaapte trein voor de tweede keer na een brute stop in de duisternis was verdwenen, werd klaarhelder duidelijk wat de zes of zeven Zuidmolukse terroristen eigenlijk voor ogen stond. Uit het achterste treindeel mochten achttien gijzelaars ontsnappen. Her en der schoten zij de weilanden en even later de beschermende bossen in. De radio's van de verschillende rijkspolitieposten spuiden nauwelijks verholen opluchting en blijdschap. Maar op hetzelf de moment werd duidelijk dat het achterste deel door de Zuid-Molukkers „opzettelijk" niet werd gecontroleerd. Door Thom Olink Al eerder waren er aanwijzingen geweest: de voedselpakketten, alleen maar voor het voorste deel van de spooktrein, van meet af aan geblindeerd, in tegenstelling tot het tweede. Dan eerdere ontsnappingen, wa ai-bij niet werd geschoten door mensen uit het achterste deel. En. even voor de blijde uitkomst voor de achttien, de opdracht van de terroristen aan conducteur J. Brinkers de treindelen los te koppelen. Onvoorzien in hun r spectaculaire ontsnapping geboeide NS-man. Luttele minuten na de laatste gijzelaar uit het achterste deel, koos ook hij voor de tijdelijke duisternis. En hij slaagde. Daarmee was het aantal gijzelaars teruggelopen tot 35, deels geboeid in compartiment van treindeel. Geruime tijd konden we uit een relaas kapitein Van der Waa var Leger des Heils uit Hoogeveen, die in het medisch centrum in Beilen de binnenkomst en confrontatie van dc ontsnapten met hun familieleden begeleidde, de gebeurtenissen in het achterste treindeel achterhalen. „Een van de opvallende dingen was, dat de passagiers tot voor kort voor de vlucht gedacht hebben, dat het om Palestijnen ging. Radio Er was een radio, waar ze op het laatst met z'n allen omheen zaten. Ook al vanwege de kou, die iedereen sterk doordrong. Men warmde zich de aan elkaar. Hilversum kon men niet J. ontvangen, vanwege een storing te veroorzaakt door de bovenleiding, maar via de BBC kon men met de elkaar brokstukjes aaneen lijmen. Maar twee keer ontmoettenden de zeventien overgeblevenen de ontsnapte conducteur was de achttiende in de ploeg, die gisteravond vrijkwam maar hij kwam uit het voorste deel twee van hun bewakers. Ze liepen langs de toonden hun wapens, sr regelmatige bedrei gingen via de intercom. „De rommel verschrikkelijk, evenals het leden erge het watei, op. De ADVERTENTIE ADVERTENTIE Alfa Romeo Alfetta f17.690,-. AUTOM. IMP. HANS MAASLAND B.V. Voorschoterweg 17, Valkenburg (2LH.) telefoon 01718—13900/16275 honger. Het moet daar een wanhopige toestand zijn geweest. Het voedsel dat mocht worden gebracht, gistermiddag, was immers voor de mensen in het voorste treindeel". Na verloop van tijd groeide het plan te ontvluchten en veertien mensen besloten daartoe. De laatsten raakten nog enigszins in paniek door een man, die hen achtervolgde.' Dat bleek de conducteur te zijn en de angst sloeg om in vreugde". Kapitein Van der Waa vertelde daarna: „De mensen zagen er ver moeid en ontdaan uit, maar de veer van het weerstandsvermogen brak by velen eerst toen de familieleden plotseling voor hen stonden in het centrum. Ik heb heel wat van myn leven gezien, maar by die taferelen kon je je niet goed houden". Aan ontsnapping gingen zware dom pers vooraf. President Manusama van de regering in ballingschap werd de deur geweigerd al renden twee van de Zuidmolukkers hem achterna, om hem uit te leggen, dat niets hen kon weerhouden en dat hy dat zou moeten begrypen. En de gang van dominee Metiari en zijn schoonzoon leverde alleen maar tegenslagen op: een hernieuwde eis om de bus. Ze mochten wel binnenkomen en kregen te horen dat er geen kinderen meer in de trein waren, zoals werd aangeno- Later zouden de woorden van de kapers waarheid blijken te bevatten en van de lijsten, die door de NS en anderen werden bijgehouden, wer den zeven kinderen geschrapt. De balans kon worden opgemaakt. De terroristen controleren nu een treindeel, met 35 mensen. Hun ultimatum rondde een stadium in de gijzeling af. Daarvóór hadden de eisen van de kapers verwarring gesticht. Wilden ze nu een buschauffeur of een ma chinist? Die eventuele vraag naar een treinbestuurder zou dan corres ponderen met de eis aan de con ducteur, met geboeide handen, de twee treindelen „los te trappen", te ontkoppelen dus. Vermoedelyk doel: het mogelyk maken om de trein althans enige honderden meters te kunnen verrij den, teneinde de plek te kiezen, van waaruit de gyzelaars makkelyk mee in de „bestelde" bus konden worden overgeladen. Want daarover lieten de Zuidmolukkers geen twyfel be staan: de passagiers of althans een deel van hen, gaan mee. Een oudere man die uit het achterste treindeel is ontsnapt krijgt de helpende hand toegestoken. laat zich door een Van uur tot uur 14.45 u. Ir. Manusama, president in ballingschap van de RMS arriveert per helicopter uit Den Haag. 15.15 u. De gijzelaars worden voorzien van voedsel, medicamenten en dekens. De proviand en dekens worden vlak voor de trein gedeco- neerd en worden door een bewapende kaper naar binnen gehaald. 16.15 u. Manausame praat 7 minuten met de kapers. Hy gelast ze on- middellyk hun actie te staken. Zonder resultaat. 18.15 u. Achttien inzittenden van het achterste treinstel maken gebruik van de duisternis om te vluchten. Er wordt niet op hen geschoten. 18.30 u. Ook de hoofdconducteur, die in het voorste treinstel zit ziet kans te ontsnappen. Hij heeft het achterste treinstel ontkoppeld en de deuren ontgrendeld. 19 u. De geestelyke leider van de Molukkers ds. Metiary begint een nieuwe bemiddelingspoging. Hij heeft zijn schoonzoon meegenomen omdat een jongere wellicht meer kan bereiken. Ze laten weten „Nu we deze actie eenmaal zijn begonnen heeft het geen zin om op te geven. Wij gaan door". 21.30 u. De kapers stellen een nieuw ultimatum. Als voor tien uur de volgende ochtend niet vast staat dat ze per vliegtuig het land mogen verlaten zullen ze de gegijzelden doden. 21.35 u. Er wordt weer geschoten. Via de veldtelefoon leggen de kapers uit dat dit ter ondersteuning van hun eisen is. Er is niemand gedood of gewond. 23.00 u. De woordvoerster van Justitie laat weten dat iedereen rustig kan slapen. Tot het licht is zal er niet onderhandeld worden en niets ge- AMSTERDAM (ANP) „Wy vragen ons nog steeds af waarom ze het niet begrypen" en „wy begrypen het ant woord van de anderen nog altyd niet", zei de voorzitter van het Ko ningin Wilhelmina Fonds, (de Ne derlandse organisatie voor de kan- kerbestryding) de heer A. van Es, gistermiddag na een byeenkomst met de organisatoren van de actie „Ge ven voor Leven". Die „anderen" zyn ondrmeer Johan Bodegraven en Jan van Hillo van de NCRV, organisator Ben Essing en twee van de destyds drie betrokken artsen, J. de Vries en G. van Zanten. Zy verkozen ook niet aanwezig te zyn op de persconferentie, die het KWF-bestuur na afloop had belegd om openbaarheid van zaken te ge- Daar was wel de derde kinderarts, de Amsterdammer P. A. Voute, die via de heer Van Es liet weten inmiddels akkoord te gaan met de besluiten van het bestuur van het KWF inzake de besteding van de gelden. Zoals eerder deze week reeds bekend werd gemaakt heeft het KWF-be- stuur uit het fonds f 14 miljoen uit getrokken voor uitbreiding van het fundamenteel kankeronderzoek, in to taal 3 miljoen gulden voor bevorde ring van studie en behandeling van leukemie en de centrale documentatie en bestudering van solide tumoren en f 48 miljoen voor de bevordering van de ontwikkeling van een beperkt aan tal oncologische kinderafdelingen. Daarvan zyn 126 miljoen bestemd voor de centra in Amsterdam. Rotter dam en Groningen en eventueel een vierde centrum in het zuidoosten van het land en f 22 miljoen voor de re search. De heer Van Es zei in aansluiting daarop de indruk te hebben gekre gen dat de „anderen", te weten de heren De Vries en Van Zanten, op het standpunt staan dat f 50,4 mil joen van het ingezamelde geld (netto thans ruim f65 miljoen) geiykelyk over de centra in Amsterdam, Rotter dam en Groningen verdeeld zou moe ten worden. Die centra zouden vol gens hen dan ook belast moeten zyn met de verdeling ten aanzien van de research. Hy noemde dat standpunt onjuist, omdat daardoor de gelden voor het onderzoek in gelyke delen zouden worden opgesplitst. Intussen hebben volgens een medede ling van de heer Van Es de laatste weken en dagen nog meer personen verklaard zich achter het besluit van het bestuur van het KWF te stellen: de voorzitter van de adviescommissie van het fonds „Geven voor Leven", de heer J. Allema en de voorzitter van de Nederlandse vereniging voor kindergeneeskunde, dr. G. A. de Jon ge. De heer G. A. Kieft, secretaris van de NCRV en lid van de commissie „Geven voor Leven", had tegenover hem verklaard „de overtuiging toege daan te zyn dat de beslissing van het KWF-bestuur in beginsel komt met de doelstellingen

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7