Kotter\issers willen praten met minister Muziek, Sint en vee! belangstelling Rijksweg 11 langs spoorlijn INFORMATIE CENTRUM IN STADHUIS IGOR: Geen uitspraak over grenzen van provincie „nieuwe stijl" Overlast auto's in binnenstad REKENFOUT IN WASSENAAR GEEN MEE - OF TEGENVALLER PAGINA 4 DONDERDAG 4 DECEMBER 19?- parkeer- dan wel stopverbod en on- voldoende vrije parkeerruimte. Vink (CDA) stelde vragen over de snelheidsovertredingen. „De Oegst- geesterweg is een topper. Wat voor maatregelen kunnen daar tegen wor den ondernomen?" Op de Oegstgees- terweg werden in 1974 radarsnel heidscontroles gehouden. Er werden 2773 processen verbaal opgemaakt, hetgeen bijna 8 percent is van het aantal gecontroleerde auto's. De Oegstgeesterweg is vaak plaats van nogal ernstige aanrijdingen. "Maar het is niet zo, dat we daar staan om lekker bonnen te geven", zei Erenst van de politie. LEIDEN De hal van het stad huis zal zodanig verbouwd worden dat de huidige ruimte van Buro Voorlichting zal worden ingericht tot een permanent informatie- en docu mentatiecentrum. ten dienste van het publiek, het bestuurlijk en het ambtelijk apparaat. De huidige in formatiebalie wordt naar de overkant verplaatst. In het informatiecentrum zal een openbare leestafel komen, documen tatie over gemeentelijke voornemens en plannen (rapporten, studies, ver slagen) agenda's en stukken die be trekking hebben, op vergaderingen var: de gemeenteraad en raadscom missies. Verder zal er ruimte komen voor tentoonstelling, die inhaken op actuele gemeentelijke gebeurtenis- De medewerkers van Buro Voor lichting verhuizen naar de huidi ge bibliotheek annex leeskamer voor raadsleden; de bibliothecaris gaat naar de aangrenzende voormalige receptie-ruimte. De huidige opslag ruimte voor tentoonstellingsmateriaal zal dienst doen als documentatie centrum voor raadsleden (daar kan de "geheime trommel") dus geplaatst worden). De totale verbouwing zal zon 95.500 gulden kosten. B en W stellen de gemeenteraad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. SASSENHEIM Een groot ge zelschap kottervissers heeft giste ren in Sassenheim besloten, miniser Van der Stee van landbouw en vis serij met de allergrootste aandrang te vragen om een gesprek over het tongvangstverbod voor zondag aan staande. Komt dat gesprek er niet, dan vrezen zij de grootste onrust. In de bijeenkomst te Sassenheim waren vrijwel alle kotterschippers uit Den Helder aanwezig. Er waren er velen uit Urk en ook waren er vis sers uit Katwijk, Stellendam en Goedereede. Het gemeentebestuur van Urk was vertegenwoordigd en er waren afgevaardigden van vishan del en visverwerkende bedrijven, vis- lossers en scheepswerven. Aanwezig was ook de heer K. Hoek stra, voorzitter van de Nederlandse Vissersbonden van de overkoepelen de 'Stichting van de Nederlandse Zeevisserij'. Vele van de aanwezige vissers waren lid van de Nederland se Vissersbond, maar de bijeenkomst was belegd door buiten die bond om opererende vissers. De vloot, die ook woensdag met na- nvj in Urk en Den Helder in zijn geheel aan de kant is gebleven, zo concludeerde de vergadering, zal vol- LEIDEN PPR/PSP/D'66-raads- lid Beijen heeft gistermiddag in de politionele commissie vragen ge steld over de werkwijze met betrek king tot parkeercontroles. Op de Ma- redük heerst een parkeerverbod, maar er staan volgeas hem constant auto's geparkeerd, hetgeen erg hin derlijk is. Hoofdinspecteur Erenst deelde mee dat Leiden wat de parkeercontroles, verdeeld is in wijkjes. "Daar waai de schade het grootst is, wordt het strengst gecontroleerd. Het is on doenlijk om de hele stad te controle ren. Wanneer je dat gaat doen moet je ergens anders iets laten schie ten", aldus Erenst. De wijk waar in 1974 zeer veel bon nen werden uitgedeeld is de Haar lemmerstraat en omgeving: 5481 bonnen. De Pieterswijk spant de kroon met 6760. Beide wijken liggen in de blauwe zone. dichtbij winkel centra. hebben meerdere straten met gendc week weer zee moeten kie zen als het gesprek met de minister niets oplevert. Men vreest dan de grootste moeilijkheden als men tegen het eind van die week met zijn vang sten terugkeert, gezien de aankondi ging van de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij, dat tongaan- voer tot processen-verbaal en inbe slagnemingen zal leiden. De vissers menen dat wie schol vangt - wat wel is toegestaan - daar onvermijdelijk ook de 'verbo den' tong bij zal vangen. Die tong weer overboord gooien beschouwen ze als iets onmogelijks. De Nederlandse Vissersbond had voor eind volgende week een gesprek met de minister afgesproken, maai de vergadering wilde niet zo lang wachten. Voorzitter Hoekstra van de Vissersbond verzette zich ook niet tegen pogingen om tot een eerder grsprek te komen, zo deelde de juri dische adviseur van de achter deze vergadering staande groepering, mr. W.L. Nouwen, mee. Inde vergadering gingen stemmen op voor harde acties, maar de meer derheid. zo vertelde mr. Nouwen. vond dat eventuele acties in over eenstemming moeten zijn met het wettige bestel en sprak zich uit voor een vreedzame oplossing. Reeds vorige week is een "Neder landse Vereniging van Kottereige- naren" opgericht, waarvan de bui ten de Nederlandse Vissersbond staande plaatselijke Urker vereni ging "Visserijbelangen" een belang rijk deel wil gaan uitmaken. Waarnemend voorzitter van die nieuwe vereniging is mr. Nouwen. Volgens hem bestaat de vereniging nu wel, maar heeft ze zich nog niet gepresenteerd. Op het ogenblik vinei men een gesprek met de mi nister op de kortst mogelijke ter mijn veel belangrijker dan de or ganisatorische kant van de zaak. Eerder op de dag had een vijf man sterke delegatie van de stilliggendde kottervloot, waarvan mr. Nouwen deel uitmaakte, een onderhoud ge had met enkele leden van de vaste commissie voor de visserij uit de Tweede Kamer. Deze delegatie, al dus mr. Nouwen. vertegenwoordigde ongeveer 200 van de ongeveer 340 kotters in Nederland. Via de ka mercommissie, en later nog eens rechtstreeks telefonisch bij het mi nisterie, heeft ook deze delegaatie op het gesprek met de minister aan gedrongen. Van de kant van de kamercommis sie is vernomen dat.de houding van de vissersdelegatie als positief was overgekomen: de vissers zagen in dat er vangstbeperkingsmaatregelen moeten zijn en hadden door niet uit te varen een blijk willen geven van hun goede wil. Voor hun moeilijke situatie bestond bij de kamerleden begrip. De vissers, zo bleek in het gesprek met de leden van de kamercommis sie. vinden de bedragen en de wijze van functioneren van de huidige saneringsregeling voor visserijsche pen geheel onvoldoende. Volgend jaar willen zij de bedragen ver hoogd zien. Ze merkten ook op dat er voor de sanering maar oude ha- ringloggers - door hen beschouwd als "oud roest" - worden aangebo den. dan kotters. Als ze de hele decembermaand geen tong meer kunnen vangen wil len de vissers, die menen dat het tongvangstverbod in de praktijk ook een scholvangstverbod. is een com pensatie van f 2.000 per week. Ze wil len verder voortzettipg van de per 1 januari a.s. aflopende subsidie op gasolie. Hun zorgen komen deze maand waarschijnlijk ter sprake als de ka mer de begroting van landbouw en visserij behandelt. Broers krijgen medaille voor hulp aan de Joden DEN HAAG Drie Neder landers hébben gisteren in Den Haag uit handen van de Israëlische ambassadeur de Y ad-V ashem-onder scheiding gekregen voor hulp aan Joden in de Tweede Wereldoorlog. De onderscheiding bestaat uit een medaille en een certificaat dat recht geeft een boom te planten op de herdenkingsheu vel in Jeruzalem. De Yad- Vashem is in 1953 door het Is raëlische parlement, de Knes set, ingesteld. Nieuw-Vennep Oosten uit Heerlen. De gebroe ders Boogaard (82 en 73 jaar hebben de onderscheiding ge kregen omdat zij in totaal on geveer 360 Joden geholpen hebben om onder te duiken. Het is de Duitsers nooit ge lukt de broers te arresteren, hoewel een losprijs voor hun aanhouding was uitgeloofd. De laatste anderhalf jaar van de oorlog hebben zij zelf on dergedoken moeten zitten. IGOR: ALPHEN AAN DEN RIJN De leden van het Interge meentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (waarin tien gemeen ten uit de Alphense regio zijn vertegenwoordigd) hebben zich met 3 van de 26 stemmen tegen, uitgesproken voor de aanleg van de nieuwe rijksweg 1 1 dicht langs de spoorlijn Leiden-Alphen. Wel zou de nieuwe rijksweg ten zuiden van Alphen met een grote boog om deze gemeente heen moe ten lopen. Dat mede met het oog op de eventuele realisering van Kerk en Zanen fwaar 10.000 woningen zijn gepland) aan de zuidkant van Alphen. Slechts de drie man sterke dele gatie uit Hazerswoude kon zich niet achter het voorstel van het dagelijks bestuur van het overlegorgaan scha ren. Woordvoerder P. Oosterhoff pl'eitte (aan de hand van een uit gebreide alternatieve nota) vooreen verbinding Leiden-Alphen-Bodegra ven langs de noordkant van de Rijn. Die zou dan vanaf Leiden «on geveer ter hoogte van Oegstgeest) onderlangs Hoogmade als autosnel weg richting Alphen moeten gaan. En dan juist ten westen van de Gnephoek via een aquaduct onder de Oudö Rijn door. af moeten bui gen naar Alphen als stads-autosnel- weg-trace door Kerk en Zanen. De overige IGOR-leden konden zich echter in zo'n verbinding Lei- den/Alphen/Bodegraven niet vin den. De Koudekerkse vertegenwoor digster mevrouw Le Large-Van Breu- kelen constateerde dat Oosterhoff "aannemelijk probeerde te maken dat de door ons allen gewenste ver betering van de oost-west verbinding niet op grondgebied van de door hem vertegenwoordigde gemeente (Hazerswoude) hoeft worden ge zocht". Het is inderdaad de kortste verbinding, zo moest zij toegeven. "Maar of het de beste is moet ik betwijfelen...." Wel pleitte zij voor de aan leg van een westelijke randweg om Alphen. Zo'n randweg zal mede een ontlasting betekenen van de verkeers druk op d'a huidige weg T20 door de kern van Hoogmade, vond ze. Het standpunt van de meerder heid van de raad «zoals was voorge steld door het dagelijks bestuur van het IGOR,, nl. 'n weg dicht langs de spoorlijn Leiden-Alphen met een boog zuidelijk om Alphen heen) is een eerste en voorlopige reactie op een tussentijdse nota van de minis ter van Verkeer en Waterstaat over deze zaak. De minister noemt in de nota een drietal mogelijkheden voor een nieuwe oost-west verbinding (met bovendien nog een aantal tussen varianten). Het Intergemeentelijk Overlegorgaan heeft voorlopig voor bovengenoemd tracc gekozen. Verder spreekt het IGOR zich uit voor een autosnelweg (liever dan een autoweg), wanneer tenminste voldoende aansluitingen op de woon- industrie- en handelscentra (ook de boomkwekerijen) kunnen worden gerealiseerd. In de wijk Rhynenburch in Hazerswoude zul len bovendien voorzieningen getrof fen moeten worden om de geluids overlast tot «een minimum te beper ken. Tenslotte wijst het IGOR nog eens dringend op de noodzaak van een omlegging van de huidige weg T20 om Hoogmade heen, een ver betering van het openbaar vervoer en faciliteiten voor het fietsverkfóer. ALPHEN AAN DEN RIJN H«j Intergemeentelijk Overlegorgaan I Rijnstreek (een soort gewestraa| waarin tien gemeenten uit de Al phense regio zijn vertegenwoordig heeft zich gisteravond niet Wille] uitspreken over de grenzen van eej nieuwe provincie. (De minister var Binnenlandse Zaken heeft in eej ontwerp-wet voorgesteld Nederland op te delen in 26 nieuwe provincie^ red.). Dat omdat in het voorste van de minister geen argumentatie is aangedragen waaruit bewust ij te kiezen voor de grenzen van een nieuwe provincie, aldus de raa<] Verder ontbreken de financiële con. sequenties van de door de minis te» voorgestelde bestuurlijke reorgani satie. De IGOR-raadsleden verklaar, den - afhankelijk van de uiteinde] lijke taken en bevoegdheden dip de provincie nieuwe stijl krijgt - zicq een "twee- of driedeling van provincie Zuid-Holland te kunnen voorstellen, zoals tot een opdeling van deze provincie wordt besloten" Deze wat duidelijker opstelling daij het dagelijks bestuur van het over] legorgaan voor ogen stond, was af komstig van de Alphense delegatie in hetoverlegorgaan (dat in totaal 26 afgevaardigden telt). De Alphense wethouder J.W. Haan] stra over het voorstel van het da gelijks bestuur van het overlegor-l gaan: "Deze nota is zo voorzichtig en zo algemeen dat men er niet tegen kan zijn". Hij was ervan n- vertuigd dat uit de diverse stand punten van de IGOR-gemeenten wel| een krachtiger standpunt kon wor den gedestilleerd. De Alphense wet houder noemde de nota onder meer een zwaktebod. Het "gewraakte" voorstel van het dagelijks bestuur van het Interge meentelijk Overlegorgaan Rijnstreek! behelsde onder meer de volgende overwegingen: In principe zo weinig mogelijk provincies nieuwe stijl. Blijft de minister bij zijn huidi-1 ge ideëen, dan zou de meerderheidl van het dagelijks bestuur kiezen voor een provincie "Leiden" of "Groot- Leiden". Is de minister het echter eens met de kritiek, en besluit hij naar aanleiding daarvan zo weinig mo-| gelijk provincies in te stellen, dan; zou het dagelijks bestuur kiezen voor een tweedeling van Zuid-Hol land. Het dagelijks bestuur wilde daarbij echter toch ook een driede ling van de provincie niet uitsluiten.. Een voorstel waar de IGOR-raads leden alle kanten mee uit konden. Een voorstel waar je eigenlijk niet tegen kon zijn, zoals de Alphense wethouder Haanstra opmerkte. Hij meende dat een duidelijker stand-1 punt was geboden. De overige raads leden waren het daarmee eens. 'Zo lang de taken en bevoëgdheden nog onduidelijk zijn, kan de raad ook nog geen uitspraken doen over de grenzen van een nieuwe provincie'. Een serenade van de Valkenburgse Harmanie werd in dank afgenomen. WASSENAAR Het Wassenaar- se college van B. en W. deelt in ant woord op vragen uit de gemeente raad over de begroting mee dat de door de gemeente gemaakte reken fout van 1.8 miljoen gulden geen mee- of tegenvaller tot gevolg heeft. Het overzicht van de finan cieringsmiddelen, waarin de CCP- fractte deze onjuistheid constateer de is volgens het college uitsluitend bedoeld ter algemene informatie en dus zonder enige functie bij de be grotingssamenstelling. Uit antwoorden van B. en W. blijkt verder dat Wassenaar nog steeds niet voelt voor een naakt strand. De PvdA wilde weten welk standpunt het college inneemt ten aanzien van het verzoek van de ge meente Den Haag om het Haagse naaktstrand naar het noorden uit te breiden. Hoewel het in steeds meer ge meenten gebruikelijk is geworden dat er voor openbare commissiever gaderingen spreekrecht aan derden wordt verleend, voelt het Wasse naar se college niets voor een derge lijke regeling. Het college vindt dat het aan de voorzitter van de commissie moet worden overgela ten of belanghebbenden het woord wordt geboden of niet. In antwoord op vragen van Wer kend Wassenaar delen B. en W uu»e dat niet exact is vast te stellen wan neer begonnen zal worden met de woningbouw in het gebied Ter Weer en de Spinbaan. Het college heeft wel toegezegd te zullen zoeken naar nieuwe mogelijkheden voor woning- wetbouw binnen de bebouwde kom. M*an denkt hierbij aan het terrein aan de Stadhoudersweg. waar nu nog het St. Adelbertscollege is ge vestigd. Zelfs Sinterklaas was even overgekomen om dit feestelijke gebeuren mee te kunnen maken. VALKENBURG Vergeten werd de heer (Kees) Ouwersloot uit Valkenburg gisteren bepaald niet. Tot zijn verbazing was de Valkenburgse Harmonie, al van verre hoorbaar, speciaal voor hem gekorgen. De heer Ouwersloot vierde gis teren zijn vijftigjarig jubileum als bezorger van onze krant in Valkenburg en dat bijzondere ju bileum kon natuurlijk niet onge merkt voorbij gaan, zoals de heer Ouwersloot van te voren had ge opperd. Van de al dagen van te vo ren gesmede plannen wist hij niets af en zijn verbazing was dus des te groter. Van een serenade door de Val kenburgse Harmonie, wist hij ook niets, maar aan de reacties van de heer Ouwersloot te zien, kon hij het best ivaarderen. Hoeden en jassen werden haastig aange trokken en voor zijn huis nam de jubilaris de "hulde in ont vangst". Zelfs Sinterklaas vergezeld door één van zijn Pieten, was per koets naar Valkenburg gekomen om de heer Ouwersloot de hand te schudden. Namens onze krant bood hij een enveloppe met in houd aan. Mevrouw Ouwersloot kreeg 'voor het lange wachten en al leen zitten" een door orchideeën. De directeur van onze krant, de heer Koopman, dankte de ju bilaris voor hetgeen hij in de af gelopen vijftig jaar voor de krant heeft gedaan. "Meestal is een vijf tigjarig jubileum tegelijk een af scheid, maar tot mijn opluchting heb ik vernomen dat u er voor lopig nog niet mee op wilt hou den, zolang uw benen het blijven doen." De heer Koopman verge leek de jubilaris met Sinterklaas "U zit in hetzelfde schuitje, met het verschil dat u het hele jaar van deur tot deur gaat en de Sint maar drie dagen per jaar. Boven dien krijgt hij overal liedjes te horen. Ik denk dat dit bij u niet het geval is, wanneer u de krant bezorgt." Over belangstelling had de heer Ouwersloot niet te klagen. Burgemeester Van 't Wout en zijn echtgenote, evenals verte genwoordigers van de Valken burgse politie, Harmonie en vele anderen kwamen de heer Ouwer sloot gisteravond de hand druk ken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4