Stichting: meer steun overheid Moeder deed de was voor sinterklaas Win'n droomreis van2500.-! ^Staatssecretaris Van Dam: Geen woonbunkers bouwen DS. LAMPING GEPROMOVEERD Met de nieuwe öoldoot-verpakking. PPR steunt beroep tegen C&A-plannen wineenKips, leverworst! DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 Lachende gezichten hij de installatie van de stuurgroep: v.l.n.r. J. H. Kamphuis, Marcel van Dam, loethouder Verboom en R. A.W. Zweerts. HAARLEMMERSTRAAT 181 CASSETTES Ruime keuze in de beste merken. Wij brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 335,— Gratis er bij: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen Zuidafrikaans recht D. de Toit, voor de staatkundige studierichting J. C. de Fourny, voor het doctoraal exa men staatsrecht P. de Jonge en mej. A. Wieffering. voor het docto raal examen strafrecht E. Doedes Breuning ten Cate, H. W. J de Groot en mevrouw Finkenspier-Si- LEIDEN 'Tot op vandaag heeft het de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren ontbroken aan de financiële steun, die toch drin gend nodig is cm als organisatie te kunnen overleven. Ock is die steun noodzakelijk om woonruimte te kun nen bieden aan de jongeren met de lage inkomens". Dit schrijft het bestuur van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren in het gisteren verschenen jaarverslag over 1974. Ook dat jaar werd met verlies afgesloten: eind 1974 bedroeg het negatieve vermo gen van de stichting f 153.012,78. De stichting heeft haar hoop gericht op de beleidsvisies van staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting), die vindt dat de huisvesting van zg. "bij zondere groepen" als werkende jon geren zoveel mogelijk moet worden ingepast in het algemene volkshuis vestingsbeleid. In het jaarverslag constateert het bestuur teleurge steld dat de overheid nog steeds geen steun verleent voor het verbouwen en inrichten voor werkende jonge ren van oude panden. Overheids steun is de enige mogelijkheid cm tot aanvaardbare huren te komen in deze panden. Zolang die niet ver leend wordt, zal de stichting zich be perken tot nieuwbouw. Mocht er steun voor de oudbouw komen, dan zal de stichting de mogelijkheden, met name in de binnenstad, bezien. Een tweede teleurstelling die de stichting ook in 1974 weer kreeg te slikken was het vrijwel ontbreken van enige steun door het bedrijfs leven, ondanks een herhaalde op roep. "Het is verbazingwekkend voor het bestuur om te moeten ervaren hoe weinig belang de meeste bedrij ven en instellingen schijnen te hech ten aan de leefomstandigheden van hun jonge werknemers", aldus de stichting. Het woningbezit van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren be staat op dit moment uit 21 oude panden en 109 nieuwbouw-apparte- menten in eigendom, alsmede uit twee huurpanden en twee gemeen telijke panden, die tezijnertijd zul len worden afgebroken. Dit bestand biedt huisvesting aan 369 werkende jongeren: 207 alleenstaanden en 81 echtparen. De totale investering in deez woningen bedraagt 7,2 miljoen gulden. De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren is van plan om nauw te gaan samenwerken met de Stichting Studenten Huisvesting. Ge zamenlijk zullen beide stichtingen een gebouw met 91 appartementen aan de Dr. Lelylaan Morskwartier) neerzetten. Dat er nog altijd behoefte bestaat aan woonruimte voor werkende jon geren blijkt wel uit de wachtlijst, waarop per 31 december 1974 351 per sonen figureerden, een verdubbeling in vergelijking met een jaar eerder. Volgens algemeen geldende schat tingen zou zo'n vijftien procent van de jongeren tussen 18 en 30 jaar zelfstandig willen wonen. In het huidige bewonersbestand van de stichting ligt het accent op de leef tijdsgroep tussen 21 en 25 Jaar. Maar liefst twaalf procent van het totale bewonersbestand is werkzaam bij de Leidse universiteit of het academisch ziekenhuis. Een pro bleem voor de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren is de grote huurachterstand van een relatief klein aantal huurders. "Door deze mentaliteit wordt het voortbestaan van de stichting bedreigd, waardoor de goeden onder de kwaden zul len moeten lijden. Bijzoner frustre rend is het om te worden gecon fronteerd met onwillige huurders die dankbaar zijn als de stichting hen een onderdak verschaft, doch snel ophouden met deovereengeko- snel ophouden met de overeengeko men huur te voldoen en dan boven dien nog erin slagen om door mid del van verweerschriften of uit- stelverzoeken de inmiddels aange vangen procedure maanden te ver tragen. Te veel komt het voor dat na de uitspraak van de rechter de stichting geen enkel verhaal meer heeft op de gewezen huurder". Het bestuur pleit in het Jaarverslag voor individuele huursubsidie aan jongeren die dat nodig hebben. De ze regeling geldt nu alleen nog voor huurders van een zelfstandige wo ning. Het komend jaar zal in het teken staan van diverse nieuwbouwactivi- teiten in de binnenstad. De stich ting heeft aan het rijk om een ver hoogde premie en een extra subsi die hiervoor gevraagd, opdat de huren nagenoeg gelijk zullen wor den als die in het Veerhuis (aan- vangsbuur voor een eenkamerflat: f 131.50). Verder heeft ze dringend behoefte aan steun in de exploita tiekosten van de oude panden, waardoor de tegenstelling in huren van enerzijds nieuwbouw en ander zijds oudbouw kan worden wegge nomen. LEIDEN Op een proefschrift over Ulrichus Velenus (Oldrich Ve- lensky) is ds. A. J. Lamping, her vormd predikant in Leiden, gister middag aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de god geleerdheid. Zijn promotor was prof. dr. G. H. M. Posthumus Meyjes. Velenus was een Boheemse humanist die in 1520 een tractaat uitgaf waar in hij het pausschap op historische gronden diepgaand bestreed. Het boek van dr. Lamping handelt over dit tractaat, de persoon van Velenus en de reacties op zyn stellingen. Dr. Lamping komt tot de conclusie dat in de reformatorische visie op het pausschap Luthers theologische bena dering het heeft gewonnen van Ve- lensky's historische analyse. Paranimfen bij de promotie waren ds. J. A. Eekhof, studentenpredikant in Leiden, en ir. J. van Bergeijk. zwa ger van de promovendus. De promo tor wenste de jonge doctor geluk met het feit dat hü nu tot het gilde van de kerkhistorici was toegetreden. Hij prees de hervormde gemeente van Leiden dat zij de predikant in de ge legenheid had gesteld zijn studie tot een goed eind te brengen. „By een predikant die echt studeert kan de kerk alleen maar wel varen", zei prof. Posthumus Meyjes. Een zeer druk bezochte receptie volgde op de promotie. De wijkge- meente van dr. Lamping (Vredes- kerk) was ruim tegenwoordig. Een droomreis naar keuze t.w.v.fl.2.500,-. Plus nog 'ns 10 reizen naar Londen of Parijs en 100 beauty-cases. En maar liefst 3000 heerlijke extra prijzen. Allemaal te winnen met de nieuwe Boldoot-aktie. Deelnameformulier bij iedere vernieuwde Boldoot eau de cologne verpakking. I oor huisvesting werkende jongeren die woes op het gevaar, dat de stuur groep gemakkelijk zou kunnen ver zanden in een ontzettend gezwam. "U hoeft beslist niet te wachten totdat de resultaten van het onder zoek bekend zijn om met concrete voorstellen te komen", aldus Van Dam. "Wanneer ze niet al De groot van omvang zijn, zullen ze niet gauw tot een overschot leiden" zo hield hij de stuurgroep voor. Sprekend over de woningbouw voor speciale groepen als alleen staanden. constateerde de staatsse cretaris, dat wat er daadwerkelijk voor deze groepen in Leiden inmid dels is gedaan voor ons land toch wel een beetje uniek is. Het geldt met name voor de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, die baanbre kend werk heeft verricht. De achterstand in de huisvesting voor de speciale groepen is volgens Van Dam veroorzaakt door de tame lijk eenzijdige en vaak ook eentoni ge woningbouw na de Tweede We reldoorlog. Dat werd voornamelijk veroorzaakt door de wens om inkor- j te tijd zoveel mogelijk huizen te bou- "Mijn beleid", aldus Van Dam, "is erop gericht om de speciale groe pen in onze samenleving als bejaar den, studenten en werkende jonge ren zoveel mogelijk in te passen in de huisvesting van de andere bevol kingsgroepen. Dat er nu toch spe ciale stuurgroepen worden ingesteld is noodzakelijk omdat de achter stand anders tot in lengte van Jaren zal blijven voortbestaan." "De integratie moet bevorderd worden, aldus de staatssecretaris. Daarom ben ik zeker niet van plan woonbunkers te laten bouwen. Ik ben niet bereid een plan goed te keuren, waarbij een massaal ge bouw wordt neergezet voor 300 wer kende jongeren of studenten. Als er mensen zijn die daarmee bezig zijn, dan kunnen ze zich een hoop werk besparen. Ook voor de bejaarden geef ik de voorkeur aan kleinschali ge voorzieningen. Ik griezel een beet je van Verzorgingstehuizen waarin soms 500 tot 600 bejaarden zijn sa mengepakt. En die liggen dan vaak ook nog aan de rand van de stad". Van Dam zei mogelijkheden te zien in het opkopen van oude pan den in de binnenstad en om die na renovatie te gebruiken voor huisves ting van speciale groepen. In de discussie die daarop volgde wees L. J. van Rooijen (Stichting Studentenhuisvesting) op het pro bleem, dat aankoop en verbouw op dit ogenblik duurder is dan nieuw bouw» Staatssecretaris Van Dam bestreed dat: "Er bestaan projecten waarbij oude panden worden op geknapt en er huren van 100 gulden of minder per maand uit de bus ko men. Het ligt er maar aan hoe de zaak wordt opgezat. Ik heb plannen gezien waar men in een oude fa briekspand hele woningen wilde in richten. "En dat is natuurlijk peper duur", aldus Van Dam, die vaststelde dat het voor huisvesting van alleen staanden beslist niet noodzakelijk is dat er in elk appartement een keuken, een toilet en een douche aanwezig is. Waarop Van Rooijen weer opmerkte, dat door tal van voorsdhriften f brandveiligheid, ge luidsweringen) de kosten fors om hoog gaan. Ook R. W. A. Zweerts (huisvesting werkende Jongeren) wees daarop en gaf als voorbeeld de aanwezigheid van allerlei aanslui tingen, die de SLF eist." De stuurgroep die gisteravond werd geïnstalleerd bestaat uit: voor zitter A. Verboom (wethouder), se cretaris J. de la Rie (afdeling Volks huisvesting Leiden) en de leden R. W. A. Zweerts (Stichting Huisvesting Werkende Jongeren). L. J. van Rooijen (Stichting Studentenhuis vesting), -C. van Garderen (uit Lei derdorp. namens de omliggende ge meenten J. H. Kamphuis Welzijns- raadi en LWS-directeur Streefland namens de woningbouwverenigin gen). LEIDEN Bestuur en raadsfrac tie van de PPR in Leiden hebben in een brief aan de minister van CRM Van Doorn hun teleurstelling uitgesproken over de goedkeuring, die de bewindsman heeft verleend voor de nieuwbouw van C en A aan de Breestraat. Vastgesteld wordt dat de minister de argumenten, die door de meerderheid van de Leidse raad zijn aangevoerd, door hem zijn on dersteund. "De argumenten zijn echter zo zwak en er is zo weinig gebleken van de bereidheid om de aanwezi ge alternatieven te onderzoeken, dat u de voorkeur van de meerderheid van de Leidse raad niet zonder meer had moeten honoreren", aldus de briefschrijvers. Aangekondigd wordt dat bestuur en fractie van de PPR in Leiden steun zullen verlenen aan groepen, die in beroep gaan bij de Kroon tegen het besluit van de minister. De brief werd in afschrift ook toe gestuurd aan het landelijk bestuur van de PPR en de tweede-kamerle den van die partij. (ADVERTENTIE) Met Kips kun je feestelijke dingen doen. Een voorbeeld: zilveruitjes J tomaten- i ketchup schijf iïilis luloiik Zelf een idee v hapje of snackje r leverworst? Schrijf 'm op, stop 'm in een open' enveloppe ZONDER postzegel en adresseer aan: Kips, antwoordnummer 8276 Amsterdam. Elk bruikbaar idee wordt met zo'n ouderwets lekkere Kips' leverworst van 250 gram beloond. Plndi LEIDEN Met een even onver- wachte als harde klap met de ha- mer heeft staatssecretaris Marcel van Dam (Volkshuisvesting) gister- avond in het Leidse stadhuis een j stuurgroep geïnstalleerd onder voor zitterschap van wethouder Verboom. aan De stuurgroep krijgt onder meer tot taak een onderzoex in te stellen rPl] naar de behoefte, die er in de Leid- vrii-l se regio bestaat aan huisvesting voor j alleenstaande en de zogenaamde twee-persoonshuishoudens. Leiuen benoort aaarmee tot de j06g' eerste vier gemeenten van ons land, aie gevolg hebben gegeven aan het verdoek van de staatssecretaris om een dergelijke stuurgroep in te stel len. Hij deed dat in juli van dit jaar in een speciale nota over deze groe- pen. Wethouder Verboom, sprexend over de stuurgroep, noemde het "pio nierswerk in den lande", waarop Van Dam even later aansloot met ejkl de mededeling dat Leiden na Wage- op onngen (de stuurgroep werd daar °p gisteren geïnstalleerd) de tweede ge meente is, waar nu een stuurgroep i aan het werk kan gaan. r Dat werk wordt door het rijk fi- nanci'ael gesteund. Zo krijgt de Leidse oon groep als een soort "startgeld" een bedrag van f 20.000.- en daarnaast i nog eens één gulden voor elke inwo ner. "Een flink bedrag, al hoop ik niet dat het een kabeljauw is waar- u. mee uiteindelijk een spiering wordt ïier. gevangen", aldus de staatssecretaris, Tegenwoordig mot het allemaal elektriek wezen en herrie maken... Stuurgroep geïnstalleerd in Leiden Door Ton van Brussel LEIDEN In de tijd dat ik als kleuter de bewaarschool van de zus ters tot liefde aan het Heilig Hart bezocht, dreef myn vader een klein winkeltje in feestartikelen en papierwaren in één van de drukste straten van de stad. Achter de mas sieve bruine deur, die voorzien van een zware grendel 's avonds na zes sen late klanten belette binnen te komen, bevondd zich een ruimte van niet meer dan 25 vierkante meter. De muren waarop het lage plafond rustte, waren onzichtbaar achter de in grote aantallen opgehangen "bom bakkers", guirlandes" <zo noemde je destijds maskers en slingers) en gele, groengerande kaarten met het opschrift "hulde aan het bruidspaar". En donkere ruimte, die de sfeer ademde die tegenwoordig na uitge breide inspanningen van interieur- architekten wordt verkregen in brui ne kroegen. Midden in de winkel stond een toonbank, waarop de in die periode van het jaar veelgevraagde goede ren waren uitgestald. Rond vasten avond waren dat boerenpetten en boerenkielen, de uitrusting waarmee westerlingen destijds schuchter be gonnen het feest van Carnaval mee te vieren, op drie oktober lagen er feestprogramma's, wandelstokken en cowbowhoeden met beeltenissen van gevierde filmsterren. Naar geen perio de echter keek ik met zoveel verlan gen uit als die van Sint Nicolaas. Zodra de herfst enigszins had in gezet, werd aan de muren een grote waslijn bevestigd, waaraan een groot aantal Sinterklaas- en Zwarte Piet- pakken werd opgehangen. Zowel mijn vader als ik keken deze periode met gevoelens van sensatie tegemoet. Hij, zo leerde ik later, omdat de verhuur van genoemde kledij hem wellicht dermate windeieren zou leg gen, dat het Jaar aan het einde van de maand met een verbeterd sal do kon worden afgesloten, ik, omdat ik dan trots tegen mijn vriendjes kon zeggen dat Sint Nicolaas weer in het land was en dat mijn moe der voor hem de was deed. Precies zoals ze mij had uitgelegd om mij niet eerder dan gewenst was illusies te ontnemen, vertelde ik dat de goedheiligman elke nacht in on ze winkel kwam om daar, zijn door alle klimpartijen en guur weer, vuil geworden kleren uittrok, aan de was lijn ophing, om vervolgens weer schone aan te trekken. Was ik op school door mijn toen wat kleine en gedrongen gestalte misschien de rest van het jaar niet zo populair, rond vijf december be zorgden mijn verhalen me een plaatsje in het centrum van de be langstelling. Vragen als "ben je niet bang dat je meegenomen wordt, als ie 's nachts komt" (natuurlijk was ik dat niet, want de Sint kon ons door de vriendelijk geste van mijn moeder niet anders dan goed ge zind zijn) en "krijg je ook extra ca deautjes"? werden door mij met het grootste plezier beantwoord. Het was de tijd dat je als kind nog in de zevende hemel was met een zak kuisters in je schoen en een doosje mecano en nieuwe trui uit han den van de Sint zelf, op vijf decem ber. Vijf keer zo groot Allemaal gedachten en herinne ringen, die me door het hoofd scho ten, toen ik een paar dagen geleden de drempel overstapte van de in middels tot speelgoedwinkel omge toverde ruimte, die mij vroeger in deze tijd van het jaar zo aansprak. Vijf keer zo groot als toen, wit in- plaats van bruin, hel verlicht in plaats van donker, vijf keer zoveel personeel, vijf kassa's in plaats van één, waarin waarschijnlijk ook wel vijf keer zoveel geld zal vloeien. Moeders uit die tijd, inmiddels be jaard, kopen er nu speelgoed voor de kleinkinderen. Geen tollen, kuis ters, bombakkers en diabollo's, maar radiografisch bestuurbare vliegende schotels, "wallekie Talie- kies" "jekpotten", zoals in overvalst Leids dialect gevraagd wordt en elektronische flipperbakken. Overigens, over kleine doosjes mecano gesproken, alles wat klein is bestaat niet meer. Nu doen zich taferelen voor als deze: Een vader betreedt met zijn zoontje de "tech nische afdeling" van het bedrijf met het verzoek om een doos van dit speelgoed. De keuze van vader (een vader wil nu eenmaal altijd dat zijn kinderen met het speelgoed spelen, waar mee hij zelf ook zijn jeugd is doorgekomen) blijkt geval len op een uit vier laden en met alle denkbare onderdelen ge vulde, houten kist, geprijsd op f1200. Vader bekijkt het allemaal eens, het zoontje heeft meer inte resse voor Duitse legertanks uit de Tweede Wereldoorlog. "Nou, wil je het nou hebben of niet", het zoon tje kijkt even op. zegt twijfelend ja. maar blijkt de inhoud van de kist maar matig interessant te vinden. Inpakken dan maar, twaalfhonderd gulden, kassa. Intussen hoor ik een met krul spelden en een hoofddoekje uitge doste dame aan haar dochtertje van een jaar of vijf vragen: "Wat mot je voor je sinterklaas, maar schiet wel op, want we gaan der zo uit". Andere klanten proberen ver koopsters met handen en voeten duidelijk te maken, welk speelgoed ze bedoelen. Dat is een behoorlijk probleem als het werkelijk zo blijkt te zijn als de "opa" van Wim Son- neveld vertelde: "Vroeger gaf je een meid een pop en een jongen een timmerdoos, maar tegenwoor dig mot het allemaal elektriek we zen en herrie maken en bewegen". Ik zal de laatste zijn die ontkent dat stilstand achteruitgang is. Toch moest ik er even aan twijfelen, toen ik de drempel van die winkel overstapte en me realiseerde dat je vroeger als kind nog wel geneigd was te zeggen: "Ik vraag niet zul ke grote cadeaus, want de porte monnee van Sinterklaas zal wel niet eindeloos gevuld zijn" en dat ouders zonder gebruik van handen en voe- meer interesse voor tanks uit de Tweede Wereldoorlog ten, nog in een winkel duidelijk tuurlijk niet zo'n punt, maar zodra konden maken wat ze bedoelden, het elektriek moet wezen, en herrie- Met een zakkie knikkers is dat na- maken, en bewegen en bovendien van Amerikaanse of Japanse makelij is en dus een Engelse naam draagt, tja dan wordt het moeilijker.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3