LEIDSCH iHÉ DAGBLAD ZUIDMOLUKS TERRORISME [Püs] Anna-kliniek kan op terrein AZL bouwen" Milder oordeel van hof GIJZELING IN PARUS TEN EINDE: EEN DODE Katja Staatssecretaris Klein: Politiecommissaris Van Voorden van Alphen naar Leiden Consulaat Indonesië in de hoofdstad overvallen (EU CSEl/^Klir vandaag DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 84800 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij de bankgijzeling in Pa rijs is één vluchtende overval ler door de politie doodge schoten en weid de andere zwaar gewond. Enige minuten nadat ze met kappen over het hoofd en zwaarbewapend met twee vrouwelijke gijzelaars in een vluchtauto wegreden (bo ven), raakten ze in botsing met een taxi (midden), waarna een wild vuurgevecht in het voordeel van de politie eindigde. Niet al leen de twee meegenomen gij zelaars bleven ongedeerd, ook voor de bijna dertig in. de bank achtergebleven gegijzelden liep het avontuur goed af. Op de onderste foto grijpt een vrouw met een van emotie ver trokken gezicht de hand van haar man vast, terwijl een an dere vrouw wordt getroost. Volgens de politie is de ge wonde overvaller een Spanjaard. Zijn gedode metgezel zou van Noordafrikaanse afkomst zijn. De twee drongen het bankge bouw binnen en eisten geld uit de kluis. Kort daarna kwamen zij oog in oog te staan met de bewakers van een gepantseide geldwagen die toevallig bij het gebouw moest zijn. Na een kort vuurgevecht tus sen de overvallers en de bewa kers, werden de bewakers, het bankpersoneel en de aanwezige klanten gegijzeld. Tijdens tele foongesprekken met de politie eisten de twee mannen twee mil joen dollar in bankbiljetten van 100 dollar en een auto. Lekkere drop van Langenberg (16 variëteiten Contactman Pessureran vlucht voor de pers. Vanochtend is hij met eisen van de regering naar de gekaapte tfein geweest. Bij zijn terugkeer nam hij nieuwe eisen van de Zuidmolukkers mee en een getypte briefwaarin zij hun daad "verklaarden". LEIDEN/DEN HAAG Binnen een jaar kan op het terrein van het Academisch Ziekenhuis in Leiden een nieuwe orthopedische kliniek worden gebouwd ter vervanging van de bestaande gebouwen van de Anna-Kliniek. Dit heeft staats secretaris dr. G. Klein (Onderwijs en Wetenschappen) vanochtend meegedeeld in zijn antwoord op vragen van de tweede-kamerle den mevrouw Veder-Smit en de heer Dees (beiden VVD). Klein verklaarde dat naar aanlei ding van de renovatieplannen van de Anna-Kliniek is onderzocht of de vervanging van de oude ge bouwen niet zou kunnen worden betrokken bij de gedeeltelijke ver nieuwing van het academisch zie kenhuis. Het bleek dat dit inder daad haalbaar is en dat op die manier bovendien een goedkopere oplossing kan worden bereikt. De nieuwbouwplannen van de An- na-Kliniek, die al sinds 1968 pro beert de bestaande gebouwen op te knappen, zouden, volgens de staatssecretaris f9 miljoen gaan kosten, terwijl de kosten van nieuw bouw op het terrein van het AZL uitkomen op f 4 a f 5 miljoen. De staatssecretaris kondigde aan dat hij en zijn ambtsgenoot Hendriks (Volksgezondheid) op zeer korte termijn om de tafel zullen gaan zitten met vertegenwoordigers van de Anna-Kliniek en het acade misch ziekenhuis om over de plan nen te gaan praten. Het kamerlid mevrouw Veder zei vanochtend in een toelichting op haar vragen dat de situatie in de Anna-Kliniek (75 bedden) een snelle verbouwing noodzakelijk maakt. "De toestand is nijpend", zei zij, "er is een wachtlijst van 180 tot 200 patiënten, er is een groot personeelsverloop en het ge vaar dreigt dat de opleidingsbe voegdheid voor orthopedie in de Anna-Kliniek verloren gaat". Inmiddels heeft prof. dr. F. Duijf- jes, chirurg van de Anna-Kliniek tien bedden teogewezen gekregen in de vrouwenkliniek van het AZL, ondermeer om daar de op leiding voor orthopeden te verzor gen. In het St. Elisabeth Zieken huis zijn bovendien nog eens twin tig bedden voor de orthopedie on dergebracht. In verband met de Sinterklaas viering zullen onze kantoren vrij dag 5 december 1975 om 16.00 uur gesloten zijn. Advertenties voor zaterdag 6 de cember ontvangen wij graag vrij dag 5 december, 12.00 uur. De directie. 3flesjes 0,3 liter BEILEN/DEN HAAG (ANP/SP) Minister-president Den Uyl en alle voorzitters van de kamerfracties zijn vanmiddag om twee uur in het gebouw van de Tweede Kamer bij eengekomen. De premier wilde een uiteenzetting geven van de ernst rond de situaties bij de gijzelingen in Beilen en Amsterdam. Want terwijl in Beilen de treinkapers hun eisen vernieuwden weer een bus en een vlieg tuig op Schiphol, werd in Amsterdam het Indonesische consulaat overvallen door zes zwaar bewapende Zuidmolukkers. Zij houden 25 personen in gijzeling. In de verwarde toestand rondom de trein in Beilen kwam omstreeks half één het bericht, dat er een derde dode was gevallen. Politiemensen en verslaggevers zouden na het horen van schoten een man uit de trein hebben zien vallen. Later bleek, dat een man in de greppel naast de spoorbaan was gevallen, maar daar na weer in de trein was terugge gaan. Wie deze persoon was is niet bekend. Een woordvoerder van de Justitie in Beilen heeft om kwart over één wel bevestigd, dat er schoten waren gehoord uit de trein. Dat gebeurde kort nadat de contactman Pessure ran uit de trein was teruggekeerd. Hü had de eisen van de regering overgebracht. Zij wilde, dat de stof felijke overschotten van de twee slachtoffers zouden worden wegge haald en dat zieke en bejaarde gij zelaars zouden worden vrijgelaten. De heer Pessureran bracht om streeks half twee de volgende eisen van de kapers mee terug. Zij wilden een bus. een vliegtuig, vijf NS-sein- lampen en tien zaklantaarnbatte rijen. Bovendien zou om drie uur op dezelfde wijze als gistermiddag voedsel en medicamenten moeten worden gebracht. De kapers ver wachtten. dat Pessureran om vijf uur bij hen zou terugkomen met een antwoord op hun eisen. Hij bracht ook een getikte brief mee, waarin de Zuidmolukse kapers een „verklaring" gaven van hun da den. Of die brief tevoren was klaar gemaakt of in de trein werd getikt is niet bekend. „Waarom wij gewone burgers gijzelen is hierom, omdat zij zich niet tegen hun regering hebben gericht toen deze ons 25 Jaar gele den en tot nu groot onrecht aan doet", zo zeggen de kapers onder meer. „Wij begrijpen u niet, waar om u als elders onrecht is geschied protestmarsen en dergelijke houdt, terwijl u niets doet voor ons, die onrecht is aangedaan door uw rege ring en de Indonesische regering de afgelopen 25 Jaar". En tenslotte: „Volk van Nederland, wij zijn geen moordenaars, maar om voor de toe komst van ons volk en onafhanke lijkheid van ons te strijden, zijn wij bereid weer te doden en ook om te - sterven". De verklaring was onder tekend met „Vrije Zuidmolukse Jon geren Mena-Muria". De stemming onder de 38 nog gegijzel de passagiers is inmiddels beduidend slechter geworden, zo heeft de heer Pessureran meegedeeld. Vlakbij de trein wacht de weduwe van de in 1966 geëxecuteerde eerste president van de Republiek der Zuid-Moluk- ken, Soumoki, om ook als bemid delaarster op te treden. Hoe de actie in de Zuidmolukse gemeenschap in Nederland veroor deeld wordt bleek ook uit de komst van vier vrouwen van de Molukse Evangelische Vrouwenfederatie, die zich aanboden als bemiddelaarsters. De nieuwe bemiddelingspogingen werden vanmorgen voorbereid door een Maleis sprekende Nederlandse politieman, die via de veldtelefoon met de kapers sprak. De verbinding bleek vanmorgen vroeg uiterst zwak waarin eerst nieuwe batterijen voor 't toestel in de trein gebracht moes ter worden. Een der kapers haalde de tas met batterijen op. in de rug gedekt door een medestander, die' met een schietklaar wapen in de trein bleef. De kapers houden nu in het ach terste deel van het voorste treinstel waarschijnlijk 38 mensen in gijze ling: zover kan worden nagegaan dertien vrouwen en vijfentwintig mannen; geen kinderen. De bus, die de kapers opeisten, moest er één zijn waar de stoelen uit ge sloopt waren. Een garage in Beilen heeft 'n dergelijke bus al sinds dins dagmiddag klaar staan. Met behulp van kijkers heeft de politie vastgesteld dat de kapers zwaarder zijn bewapend dan aan vankelijk werd gedacht. Ze beschik ken minstens over drie UZI-pistool- mitrailleurs van Israëlische make lij. enkele jachtgeweren en pistolen en 'n revolver. Geen van de bemid delaars heeft tot nu toe in één van hen een leider van de groep gezien. LEIDEN Het is vrijwel zeker dat H. W. van Voorden, thans com missaris van politie in Alphen aan den Rijn als eerste op de lijst van voordracht staat om de huidige commissaris van politie in Leiden, mr. C. Barends per 1 maart op te volgen. Burgemeester Vis deed gis termiddag in een vergadering van de commissie politionele aangele genheden in het openbaar geen na dere mededelingen. Alleen de datum van 1 maart wilde hij noemen. Vanochtend zei hij: 'De zaak is nu voor mij af. Ik heb mijn voor dracht naar de procureur-generaal gestuurd, eind oktober, en het v. achten is nu op de verdere ont wikkelingen. De zaak is nu bezig om vorm te krijgen. Ik heb het niet voor niets in een besloten vergade ring behandeld". Commissaris Van Voorden was vandaag niet telefonisch bereikbaar. Plan gijzeling van Koningin ARNHEM (SP) Gevangenisstraf fen, variërend van vier jaar tot zes maanden (waarvan twee voorwaarde lijk). heeft het Arnhemse gerechts hof opgelegd aan de Zuidmolukkers, dio de Koningin hebben willen gij zelen. Opmerkelijk was dat de militan te jongeren lagere straffen kregen da- de ouderen. Zij danken dit aan hun verklaring dat ze zullen blijven strijden voor de Molukse zaak maar voortaan zullen afzien van geweld. De oudere leiders van het kom- plot, 'kolonel' Jered M. (65) uit Delf zijl, dominee Fred D. (51) uit Eist en 'bankier' Max R. uit Den Kaag kregen ieder vier jaar gevan genisstraf (vonnis in eerste aanleg: vijf jaar). Drie jaar was de straf voor vijf jongeren, onder wie zoon Jack M. van de 'kolonel', die de leiding zou hebben van de bestorming van het paleis. Jack M. was door de rechtbank tot vijf Jaar veroordeeld, de andere vier kregen in eerste aanleg vier jaar. Twee ouderen, D L. u:t Krimpen aan de IJssel en E.K. uit Haarlem, werden vrijgesproken. AMSTERDAM (ANP) Zes gewa pende Zuidmolukkers zijn vandaag om tien voor half één het Indone sische consulaat aan de Bracht- huijzerstraat in Amsterdam bin nengedrongen. Deze straat vormt de korte verbinding tussen de Ko ninginneweg en de Valeriusstraat in Amsterdam-Zuid. De politie be gon onmiddellijk met het afzetten van de gehele wijk. In de belendende percelen hoorden de bewoners direct na de overval het geluid van schoten, die in het consulaat werden gelost. Vanuit Hotel Columbus op de hoek van de straat met het Valerius- plein zag men kort na half één hoe personeel van het consulaat poog de zich vanuit de tweede verdie ping aan de zijkant van het ge bouw langs een touw, dat uit het raam werd gehangen, in veilig heid te brengen. Drie mannen zouden zich langs het touw naar buiten hebben laten zak ken. Terwijl dit geschiedde wer den er echter schoten gelost. Een van de drie vluchtende perso neelsleden werd daarbij in de buik geraakt. Hij liet het touw los en viel van enkele meters hoogte op de straat viel. Hij bleef gewond liggen en werd door voorbijgangers weg gedragen. Volgens de politie zouden zich in het consulaat nog 25 personen bevin den, onder wie tien kinderen. Hogere temperaturen Vry veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot krachtige westelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 5 graden. Maxima rond 9 graden (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 DECEMBER Zon op: 8.30 uur; onder: 16.30 uuz. Maan op: 10.24 uur; onder: 19.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.30 en 16.46 uur. laagwater te 0.20 en 12.41 uur. 18 PAGINA'S Minister Boersma van Sociale Za ken heeft zoals aangekondigd de lonen tot 1 juli bevroren. Alleen prijscompensaties mogen doorgaan. In de Kamer beloofde hü gisteren, dat de minimumlonen in twee etappes omhoog zullen gaan. Als de prijzen toch teveel de pan uitrijzen en de man, die minder dan 20.000 gulden verdient er in koopkracht op achteruit gaat, dan krijgt een ieder per maand twin tig gulden in het handje. PAGINA 11 Bejaardenshow moet troef van dc VARA worden. PAGINA 5 Ruzie over miljoenen van Geven voor Leven duurt voort. PAGINA 9 Zaalhockey kan populair worden. PAGINA 9 Hoogheemraadschap Rijnland gaat in beroep. PAGINA 12 Werklozen worden lijstenmakers, experiment in Den Haag. PAGINA 15 LISSE Kanaalstraat - Heerewng. Tel.02521 14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 m») >- Lange Gracht 5 (aan de City-Ring). Tel. 01710-21645' bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1