fes Nieuw boek over molens TRIJFEL DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 PAGINA 17 In het begin van dit jaar trof Pepijn, de zoon van vrien den van ons (er bestaan onge twijfeld talen waarin je in zo'n geval gewoon van „onze vriendenzoon" kunt spreken) bij een vuilnisbak op straat een groot, dik, in rood fluweel gebonden boek aan, dat hij ogenblikkelijk onder zijn arm meenam. Het bleek het grote boek van Sint Nicolaas te zijn, volgestouwd met kinderteke ningen die de Goede Sint bij zijn huisbezoeken waren aan geboden, en met enkele knip sels en zelfs een borduurwerk je waarmee de Heiligman blijkbaar moest worden plat gemaakt. Het is, afgezien van al die losse tekeningen tussen de bladeneen nogal slordig boek, want deze Sint had ken nelijk de gewoonte de door hem verkregen gegevens van de kinderen inderhaast op los se stukjes papier of achterop enveloppen te schrijvenK die soms werden ingeplakt, maar vaker gewoon tussen de blad zijden werden gestopt. Het boek begint in het jaar 1962 met de familie S., die om ongeveer twee uur op 2 de cember bezocht diende te wor den. De gegevens luidden al dus: Menno 2 jaar, gilt veel en plast in zijn broek, gooit korsten van brood door de ka mer, gaat lief slapen en zorgt goed voor oma. Else 5 jaar, wil zich 's mor gens niet aankleden, zuigt op haar vingers, gaat lief sla pen, zorgt goed voor Menno. Jetse 10 jaar, wast zich niet goed. moet op zijn broek pas sen bij rolschaatsen, moet za terdags uit zichzelf naar de padvinderij gaan, is lief voor zijn moeder. Yvonne 12 jaar, schreeuwt te hard en te veel, kleren in de kast hangen, handig met breien en handwerken. Annemarie 14 jaar, goed zichzelf wassen, mag niet bang zijn, niet lang voor de spiegel staan, ze is goed voor haar moeder. Mama Het blijkt heel vaak een kwestie van geven en nemen, maar in het volgende gezin lijkt het ivoord van lof toch meer als een doekje voor het bloeden toegevoegd: André moet niet zo brutaal tegen mama zijn en hij moet zijn kleine zusje en broertje en Yvonne niet zo slaan en stompen, en hij moet op school beter zijn best doen. Verder is André erg lief en hij is altijd op tijd thuis. Yvonne moet is een keer de grote mond tegen mama houden, en als ik vraag of ze boodschappen wil doen voor mama zegt ze. altijd waarom moet ik het altijd doen. Maar ze kan ook heel lief zijn, want ze wast vaak de kopjes voor me af. Ronald moet meer naar ma ma luisteren en hij moet niet zo driftig zijn, want hij gaat languit op de grond liggen als hij niets mag of niets krijgt, en hij moet met zijn handen van opa Tromp zijn tuin af blijven want hij heeft samen met Lidya alle groenten plat getrapt en het hek stukge maakt. en Lydia moet niet zo gauw huilen als mama er niet verstaat. Verder zijn ze alle bei wel lief. Uitdelen Op 4 december 1964 om 15.00 uur moest deze Sinterklaas op bezoek bij de uitgeverij L. J. Veen op de Leidsegracht in Amsterdam. Zijn instructies waren kort maar praktisch: „Weinig zeggen. Uitdelen". Je vraagt je soms wel af wat hij van de volgende aanwijzing heeft gemaakt, die ik uit zijn grote boek heb bloemgelezen: Marian6 jaar, is een goed hulp, vraagt veel om vrije dagen, moet niet altijd op haar hoofd staan". - „Papa, stop woordje, acht uur naar bed, wordt mama zenuwachtig. Maar heeft gelijk, werkt vaak buiten dus eigengebreide trui". - „Marion, 5 jaar, kan leuk spelen met poppen, moet iets meer met papa naar voet ballen gaan". - „Rembrandt, 8 maanden, moet niet in z'n broek plassen". - „Saskia, bijt haar zusje, geen nagels bij ten". - „Peter moet niet jaloers worden als zijn vrouw een beetje met haar zwagers stoeit. Eigen schuld, moet je het zelf maar doen". - „Eric, 10 jaar, heeft vaste verkering (daarmee plagen)". - „Papa, slaapt graag in zijn stoel en snurkt. Kan geen radio ve len en is gek op tv. Lust graag een borrel. Hoort eigen lijk in zak". - „Jetse, 11 jaar, versnoept geld van zwembad, gaat op tramabonnement zwembad in". - „Jaap, 9 jaar, met voetballlen speelt hij goed als hij er tenminste zin in heeft, anders niet. Zijn vader is leider en moedigt hem dan aan (schreeuwend)daarna ontstaat er een twist dat ho ren en zien je vergaat". - „Danielle, 1 jaar, zegt tegen iedereen opa". - „Dave, 5 jaar, moet zich niet verstoppen als vader en moeder thuiskomen maar gedag zeggen". - „Beb, etaleur, en weet niet altijd al les beter en moet niet zo gauw kwaad worden op zijn broer Paul want die heeft meer in zijn mars op seksueel gebied". NICO SCHEEPMAKER ARNHEM Veertig jaar lang molens tekenen heeft er voor de 65- Jarige Arnhemse leraar Anton Sip- man ten slotte toe geleid dat hij de auteur is geworden van een boek dat al op het moment van zijn verschij- ne- door iedereen die er ook maar een beetje verstand van heeft tot standaardwerk is verheven. Het boek 'Molenbouw' een 552 pa gina's dik werk, bevat, een zeer uit gebreide technische beschrijving van alle in Nederland voorkomende mo lentypes, voor zover ze ten, minste van het "bovenkruiertype" zijn. Een bovenkruier, zo leert het boek, is een molen waarvan de kap en dus daar mee ook de wieken, gedraaid kan worden in de windrichting. 'Een meesterwerk', noemde de Gel derse commissaris van de koningin mr. W.J. Geertsema het boek, toen hij het eerste exemplaar ontving uit handen van mr. P.J. Mijksenaar, voorzitter van de Vereniging De Hollandse Molen. Zijn vereniging gaf de stoot tot de publikatie: 'Wij vonden dat het levenswerk van Sip- man in boekvorm moest verschijnen'. De vereniging gaf zelf een garantie om het mogelijk te maken dat de Walburg Pers in Zutphen (bekend om zijn interesse voor historisch werk) aan de uitgave begon. «.Het Groot Molenbouwboek is - zijn nogal technische beschrijvingen ten spijt - een fascinerend werk gewor den waar heel wat molenrestaura teurs hun voordeel mee kunnen doen. Dat laatste is overigens nooit Sip- mans hoofddoel geweest: hij vindt dat de tijd van de molen voorbij is. 'Even onmerkbaar als in de dertien de eeuw de molengeschiedenis begon is ruim een eeuw geleden al de strijd om het voortbestaan begonnen. Een vijftig jaar geleden was de strijd uitgestreden en verloren. Sindsdien behoort de molen tot de geschiede nis, is het een monument', zo schrijft de auteur. Hij laat duidelijk weten te gruwen van tot restaurants of woonhuizen verbouwde molens. 'Mo- lenvreemde bestemmingen', noemt hij dat 'waarin maar weinig van de his torische of streekbouwwijzen is te rug te vinden". Het boek heeft al die methoden voor hetnageslacht vastgelegd. De auteur gaat uitvoerig in op de ma nier waarop sinds de late middel eeuwen molens werden gebouwd. Hoe bij voorbeeld ondanks de slechte of zelfs totaal ontbrekende funderingen molens de eeuwen overleefden, zoals die in Lienden die slechts lichtelijk scheef zakte. Prachtige doorsnedetekeningen be vat het boek van molens uit Gelder land, Noord- en Zuidhollanci, en Friesland. Het 'staande werk van de boven kruiers' zoals de ondertitel luidt is verkrijgbaar in de boekenhandel voor ongeveer 115 gujden. Wegens technische storing in de telex-apparatuur, kunnen wü van daag geen scheepsberichten geven. „Once i g. 8.00 u Nachtvoor.sU'lIiiLi; West", dag. 8.0 Intensieve verpleging: dag. v. 14.00 tot 1.30 u en van 18.30 tot 19.00 uur Cndegeeat: dinsdag T entoonstellingen Galerie v d Vllst, Botermarkt 3. Alex de Vrede schilderijen. Lenl Llntelo theaterpoppen Auke Blan kevoort keramiek, M^chteld Hoo- yen gouaches en Sees Vlag ke ramiek Geopend dl t/m za van 10 Waasenaar Tentoonstelling wandkle- derljen. gouaches van Albert Ehrlich. Van 22 nov.—11 dec. Ope ningstijden van de bibliotheek l 01751-13397 Buresteee 2a i Straten, tot de rebellen", za. en woe. 2.30, zo. 2.00 STUDIO,,Emmanuelley, dag. ^2.30, 7.00 LIDO: „On her Majesty's secret ser- Vook '4.30guur3°Ï47 ?aar6n 915 TRIANON: ..Kind van de zon", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.30 uur. 1R laar. „Porno bekentenissen", dag. 7.00 7,-ÏÏH De Lakenhal, Oude Singel 28-32 ex positie van werk van Ger van Elk en Pleter Holsteln t/m 13 december. 3) T/m 13 december exposiitle van kunstkring ..Zevenster" Dagelijks van Galerie De Ruip, Hooglandse Kerk- gra it 40, expositie litho's en tekenin- gtn van Betty Disco en Gerbrand Bie- Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden RijksmuBeum "eotoonstelling „Volkskunst uit La- ijn»" Amerika (for 26 april 1976) Atelier De Scherf' Nassaulaan 41 le-stgeest'. tel 150220 Ans v d Helde— »d werk glasbulgen. Ongevallendienst elke dag Acade misch ziekenhuis behalve van dins dag 18.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Dlaconessenbulsl en van vrijdag 18.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Eli- sabetb ziekenhuis) Bezoekuren Ziekenhuizen Dlaoonessenhuls: Middagbezoekuur; Annakllnlek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur Derde klasse bezoekuur van 13.00 14.00 uur en 18.30-19.30 uur Knderzaal: van 13.00-14.00 uur Op woensdagavond (uitsluitend voor da ouders) van 18.80—19.30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinde ken) zUn de bezoekuren als volgt: gende bezoekuren (alleen 4 45—15.00 uur Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door. lopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe- Elke dag: 18.30—19 !oo uur Alphen aan den Rij Rijnoord: 13.30—14.1 Academlegeb Rapenburg 73 I - dse bioscopen LUXOR: „The Uakuza". dag. 2.30, 7.00 St. Elisabeth-ziekenhuis len dae. van 14 tot 14.45 uur en van ir; klasse-afdelingen tot 16.00 i 18.80 tot 19.30 uur. Kinder afdeling dag. van 15.00 tot 18.30 echtgen.) 18.80 tot ig. van 15 .bewaking) dag. echtgenoten 1920 u.; Kinderafdeling 1515.30 u alleen voor ouders 18— 18.80 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol fcunneD dag en nacht worden gemeld bij het- (9ud ^Jlteuws 4 december 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant: Een onvermoeide oplichter te Ceuta, in Marokko, heeft, nu weder den familienaam aannemende van een Neder lander, aan dezen geschreven, dat hij hem zijne dochter En- riquetta vermaakt, die een ver mogen bezit van drie ton. Een poos later volgde een brief van den voogd der jonge dame, nu wees geworden, met verzoek hem f1200 ter restitutie voor voorschotten en reiskosten van Enriquetta te zenden, die dan met haar fortuin de reis naar Nederland zou aanvaarden. Bij onderzoek is gebleken, dat ook deze gebeurtenis slechts in de verbeelding van een gevangene te Ceuta bestaat en strekken moest om een onzer landge- nooten op te lichten, eene po ging die bij herhaling op soort gelijke wijze is aangewend, en ivaarschijnlijk nu en dan toch wel moet zijn gelukt. Anders zou men niet jarenlang met dergelijke kunstenarijen voort gaan. Vijftig jaar geleden Te Toledo, in den Ameri- kaanschen staat Ohio, is een krankzinnige misdadiger gevat die eenzame vrouwen aanviel en met een knots zware sla gen op het hoofd toebracht. Tien vrouwen had hij aange vallen en twee had hij dood geknuppeld. Na eiken aanval verdween hij spoorloos. De ge- heele mannelijke bevolking was daarop gealarmeerd en goed bewapende politiemannen en soldaten sloten zich bij de klopjacht aan. De man is thans gepakt: het bleek een have loos gekleede reus te zijn, die volmaakt krankzinnig scheen en wartaal uitsloeg. Bij zijn arrestatie had hij een zwaren hamer bij zich. Hij bleek over reusachtige lichaamskracht te beschikken en kon ongeloof lijk hard loopen. Voor de be volking van Toledo is het een ware opluchting dat de ge heimzinnige boosdoener ein delijk onschadelijk is gemaakt. PANDA EN HET MEESTER-MONSTER 5 - 131 Het was alweer een paar maanden geled endat Barnstorm Panda een baantje als zeemeermin had aangeboden. En hoewel Panda geen spijt had, dat hij had geweigerd, maakte hij zich toch wel zorgen over zijn toekomst. Hij liep dan ook op een keer naar een keurige betrekking te zoeken, toen hij professor Kalker tegen kwam. "Professor" riep hij. "Hier mag u niet fietsen! Dit is een straat met eenrichtings-verkeer. U gaat de verkeerde kant op!" "Integendeel"antwoordde de geleerde, stevig doortrappend. "Mijn uitvinding wijst me aan waar ik heen moet. Altijd maar rechtdoor, zie je wel?" Hij wees op een vreemde doos met een pijl op het deksel en een knipperend groen licht. En rechtdoor ging hij - ook toen de straat een bocht maakte. Dat had akelige gevolgen. Want op de hoek had een kruidenier zijn winkel gevestigd - en daar fiet ste de wetenschapsman naar binnen. Uit de onderneming klonk een doffe klap, gevolgd door gerinkel - en Panda besloot, dat hij beter kon gaan kijken wat er met de professor gebeurd was... Zet 4 dl water op met een scholgraat of een vis- kop, plakje citroen, 3 tak jes peterselie, stukje ui en zout. Laat dit 30 min trekken en voeg dan 1 kg mosselen toe. Laat deze 10 min zachtjes meekoken en zeef vervolgens de bouillon door een linnen doekje, dait u in een zeef of vergiet legt. Neem de mosselen uit hun schelp. Leg er vier dunne, grote moten kabeljauw in i«en laat deze 10 min heel zachtjes trekken. Schep ze er uit en leg 2 moten in een beboterde vuurvas te schaal. Smelt 25 g bo ter en roer er 35 g bloem door. Voeg geleidelijk de visbouillon toe en blijf daarbij steeds goed roe ren, boven laag vuur, tot een gebonden saus ont staat. Breng deze op smaak met versgemalen peper, citroensap, evt. 'n snufje cayenne, snufje nootmuskaat en een flin ke eetlepel geraspte kaas Schep de mosselen op de moten kabeljauw en schep daarop de helft van de saus. Leg de resteren de moten vis er op en dek af met de rest van de FRED BASSET Generaal: Het estafette- tokje Copyright: Oberon/Haarlem. Tekenaar: Peter de Smet De avonturen van Jommeke De Gras mobiel Mjjn voeten z/tten onder de b/aren van de hele week. te i'open y En u hebt in uw Jeugd nog we! zo goed kunnen marcheren Stap inDit is de grasmobiel.' Jl vL. 1 7% '/p f 1 J Is dat de grasmobiel Zo'n viooienbak! Kan de professor rnij niks beters qeven r

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17