preken de revolutie Zelfs rekenboekjes Werklozen leren lijsten maken Uniek project Dienst Sociale W erkvoorziening 8BE3ÏÏB2EBBHB OOGGETUIGENVERSLAGEN UIT VIETNAM: PAGINA 15 BANGKOK (AP) Premier Pham Van Dong en andere Nóordvietnamese functionarissen verwachten een spoedige nor malisatie van de betrekkingen met de Ver. Staten en zeggen dat Washington druk heeft uitgeoefend om haast te maken met de hereniging van Noord en Zuid Vietnam, zo is door een lid van een Amerikaanse religieuze groep medegedeeld. Pham Van Dong vertelde een delegatie van het centrale comité der Menonieten dat Noord-Vietnam drie uitgangspunten in acht neemt bij haar betrekkingen met de Verenigde Staten, te weten vriendschap, normalisatie van de betrekkingen en sterke ver wachtingen omtrent economische hulp uit Washington. met prins Hordom Sihanoek, het vroegere De groep werd ook ontvangen door Hoang Tung, hoofdredacteur van het officiële Noordvietnamese dagblad Nhan Dan, die hen vertel de: 'Vietnam staat onder druk van de Verenigde Staten om snel tot een hereniging te komen en zo doendetoegelaten te worden tot de Verenigde Naties. Als wij een hereniging tot stand brengen doen wij de enige reden teniet die de Verenigde Naties hebben om ons uit te sluiten". Als reden voor haar veto tegen de aanvraag van Noord en Zuid- Vietnam van het V.N.-lidmaat- sehap, gaf Amerika de uitsluiting van een ander verdeeld land, Noord en Zuid-Korea. Volgens Tung heeft Zuid-Vietnam met ernstige problemen te kampen. Hij noemde onder andere massale werkloosheid, overbevolkte stede lijke gebieden, de her-opvoeding van de „verwende" voormalige Zuidvietnamese officieren, voort gaande verzetsactiviteiten en eco nomische ellende. Noord- en Zuid-Vietnam tellen ongeveer 43 miljoen inwoners. Tung beschreef de afgelopen der tig jaar oorlog in Vietnam als de bloedigste revolutie in de geschie denis. In de oorlog tegen Frank rijk zijn 2 miljoen Vietnamezen ge sneuveld en in de strijd tegen Amerika en de regering in Saigon ongeveer 3 miljoen. Sinds de communistische over winning in april dit jaar zijn er volgens Tung ongeveer 1.000 men sen gedood door achtergebleven wapentuig als mijnen, booby traps en bommen. Andere westerlingen die in de afgelopen weken uit Saigon zijn gekomen beschrijven de stemming van de bevolking van die stad als somber. Dat is niet het gevolg van bruut optreden door de autoriteiten maar van economische ontberin gen, het aan banden leggen van de levenswijze en ongerustheid over de verwachte Noordvietnamese con trole van de meeste aspecten van het leven in een maatschappijdie gewend is geraakt aan het "laissez faire" uit de tijd van de Ameri kaanse dollars. "Zij (de inwoners van Saigon) dromen dat Saigon eens weer be vrijd zal zijn", aldus een terugge keerde westerling. "Alles wijst er op dat de Noord- vietnamezen alles onder controle hebben in het zuiden. Hun organi satie is fantastisch". Tijdens recente herenigingsge- sprekken, werd iedere familie uit genodigd om vertegenwoordigers te sturen naar diverse parades ter ondersteuning van het verlangen naar hereniging. Zij mochten daar bij kiezen uit verschillende borden met pro-herenigingsleuzen. De nieuwe autoriteiten is veel gelegen aan het onderwijs. Duizen den boeken, doorspekt met de com munistische revolutionaire historie en gedachten, zijn vanuit Noord- Vietnam naar het zuiden ver scheept. "Zelfs de rekenboekjes preken de revolutie", aldus een Nieurw-Zee- lander die vloeiend Vietnamees spreek. "De boekjes gebruiken voor beelden als: wanneer een mortier vijf Amerikaanse imperialisten kan doden, hoeveel mortieven zijn er dan nodig om 20 van hen te ver nietigen". Burgers uit de Zuidvietnamese hoofdstad klagen het meest over het economische ongemak. De sa larissen zijn verlaagd en 4e Prij~ zen voor vele artikelen zijn erg hoog. Een ambtenaar uit de midden klasse verdient ongeveer 10.000 tot 15.000 piasters (16-25 dollar) per maand, genoeg om rijst voor zijn gezin te kopen maar weinig andere goederen. Om een maandelijks rantsoen van twee blikjes gecondenseerde melk te kunnen kopen, moet men een dokters attest hebben en de toestemming van een aantal plaat selijke autoriteiten. Op de zwarte markt, die nog steeds bloeit, kost zo'n blikje 1.200 piasters (ongeveer vijf gulden) maar ófficieel is het 500 piasters (minder dan f2,50). Informatie over de toestand en de stemming op het platteland is moeilijk te verkrijgen omdat wester lingen niet buiten Saigon mogen komen. Volgens Tung zijn de pro blemen in de steden groter dan op liet platteland. In Noord-Vietnam is het herstel van het door de oorlog verwoeste land bijna voltooid. In het zuiden is de industrie volgens Tung niet al te zeer aangetast door de oorlog, maar heeft wel te kampen met tekorten aan reserve onderdelen en grondstoffen, die vroeger voor namelijk uit Amerika werden be trokken. "Er zijn vele problemen in het noorden, er is een tekort aan zie kenhuizen, weeshuizen, scholen en centra voor oorlogsslachtoffers, maar de problemen in het zuiden zijn veel ernstiger. Drugs, prostitu ees, wezen en ex-soldaten die vanuit de bergen nog steeds strijd voeren zijn daar de moeilijkheden, aldus Tung. Hij voegde daaraan toe dat er *1,5 miljoen werklozen in het zui den ztjn en een ongeveer even groot aantal ex-Zuidvietnamese militai ren dat moeilijk in het nieuwe 'eco nomische 'bestel te -integreren is. Er wonen 7 miljoen mensen in ste delijke gebieden, terwijl er in 1945 maar 3 miljoen woonden. Teruggekeerde westerlingen héb ben ook gezegd dat er nog steeds op grote schaal corruptie voorkomt, en dat zelfs sommige revolutionaire autoriteiten niet geheel immuun zijn voor de verleidingen. Onder het vroegere Zuidvietnamese be wind was corruptte een van de be langrijkste aspecten van 'het dage lijkse leven. Naar verluidt zijn steekpennin gen aangenomen om arrestaties te voorkomen, niet naar de herop voeding te hoeven en de strikte be palingen te omzeilen, die reizen zonder identiteitsbewijs verbieden. De meeste corruptie doet zich voor onder het kadter en de "revolu tionairen van de dertigste." Dit is de smalende benaming voor hen die zich bij de overwinnaars voegden toen deze op dertig april Saigon binnen marcheerden. Volgens Tung hebben vele lagere soldaten van het vroegere Zuidviet namese bewind een baan gekregen in de nieuwe maatschappij maar hooggeplaatste officA»ren konden nog niet aan een baan geholpen worden omdat zij verwend warsn door het gemakkelijk leven. "Een generaal te zijn onder de Amerikanen was zeven keer beter dan een koning bij de Fransen." "Onze soldaten leefden heel anders, zij knipten hun eigen haar en droe gen rubber sandalen", aldus Tung. "De Zuidvietnamese generaals ver dienden 1.000 maal meer dan wij." Hij zei dat er met betrekking toi de officieren een streng beleid ge voerd zal worden totdat de veilig heid in Zuid-Vietnam verbeterdis. De officieren zijn naar heropvoe dingskampen gestuurd, ver van hun families. Men heeft ze echter geen kwaad gedaan of in de gevangenis gezet. "Men doodt geen vijand die van zijn paard gevallen is", zei Tung. Hij citeerde een spreekwoord dat momenteel de ronde doet in Viet. Bij een terugblik zei de redacteur dat de revolutionaire troepen Zuid- Vietnam niet gewelddadig zouden hebben overgenomen als de Vere nigde Staten grotere politieke ver zoening tussen de twee strijdende partijen hadden nagestreefd na de vredesakkoorc'en van Parijs in 1973. "De VS hebben foute zetten ge daan in het schaakspel", zei Tung. "Indien wij vrede hadden gesloten met daarbij politieke verzoening, zouden wij de regering in Saigon hebben moeten erkennen en met hen samen hebben moeten le ven. Kissinger geloofde echter dat de Noordvietnamese ruggegraat ge broken was". "Wij dachten dat de Amerika nen realisten zijn. Maar noch Ni xon noch Ford zijn dat." De religieuze groep kreeg tijdens haar bezoek echter de indruk dat de Wil tot verzoening met Ameri ka bestaat. De groep bracht een twee weken durend bezoek aan Vietnam om besprekingen te voe ren over hulp door de Mennonieten. De cursus lijsten maken wordt gegeven in een gebouw aam de Rijswijkse Cóbbenhagestraat. Op de foto rechts is een aantal cur sisten bezig met het aanbrengen van bladmetaal op een reeds ge restaureerde lijst. Rechts is een man bezig met het opnieuw in or de brengen van het profiel van een lijst, wat een geduldwerkje is. RIJSWIJK Bij de Dienst Sociale Werkvoorziening Rijswijk en omstreken is vorige maand een voor Nederland uniek pro ject van start gegaan: een cursus lijsten maken voor werklozen. Tien mannen en vrouwen, die tot voor kort bij het Gewestelijk Arbeidsbureau als werkzoekenden stonden ingeschreven en twee mensen van het doveninstituut Effatha uit Voorburg zijn aan deze cursus begonnen. Hun wordt de kunst van het her stellen van oude, soms fraaie en kostbare schilderijlijsten bij gebracht. Binnen een jaar hopenze dit Oudhollandse ambacht onder de knie te hebben en te kunnen gaan werken bij musea, kunsthandels en particuliere lijstenmakerijen. Deze bedrijven zouden een grote behoefte aan dergelijke vaklieden hebben. Ook kan een aantal cursisten worden geplaatst op de centrale restauratie-afdeling, die de Dienst Sociale Werkvoorziening zo spoedig mogelijk zelf wil gaan opzetten. De bedoeling is dat op deze nog te vormen afdeling van de sociale werkplaats lichamelijk gehandicap ten, die daarvoor de aanleg '?n mogelijkheden hebben, zich onder leiding eveneens in het vak van lijstenmaker gaan bekwamen. Initiatiefnemer van het nieuwe project is de Haagse economisch-ad- viseur Jan Boon. Hij vertelt „Via de media worden we herhaal delijk met onze neus gedrukt op het probleem van de toenemende werkloosheid. Ik wilde daar in alle bescheidenheid iets aan doen. Daarom ben ik met de consulent van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer Hereveld, Herreveld, gaan praten. Ik vroeg hem waarom er nu niet eens werd gedacht aan het in ere herstellen van de oude beroepen. Er zijn ambachten, die volledig verlo ren dreigen te gaan, terwijl ze beslist wel lonend zijn. Neem nou de lijstenmakerij. Vele schilderijenlijs- ten in de musea zijn „geblesseerd", terwijl er bijna niemand is te vinden die daar iets aan kan doen." Samen met de heer Herreveld, die wel degelijk iets zag in de - in dit geval - gevraagde aandacht voor de lijstenmakerij, ging Jan Boon naar de Dienst Sociale Werkvoorziening Rijswijk en omstreken. Een dienst met een in Rijswijk gevestigde sociale werkplaats waarin 380 lichamelijk en geestelijk gehan dicapten werk vinden. Ook daar voelde men er wel wat voor het oude ambacht ter hand te laten nemen. Directeur J. Uneken van de dienst: „De werkvoorziening van de gehan dicapten is altijd afhankelijk van het reilen efi zeilen van het particuliere bedrijf. Natuurlijk zijn we dankbaar voor de werkopdrach ten, maar toch kwamen we hoe langer hoe m'eer tot de conclusie dat we het ook in de dienstverlenende sector moesten gaan zoeken. We zijn dan wat minder afhanke lijk, zorgen voor e»en brokje hulpverlening en maken bovendien de werkmogelijkh'eden voor de gehandicapten groter." Maar de cursus is in eerste instantie niet opgezet voor gehandicapten. „Toch wel, want je bevordert hierdoor de doorstromingsmogelijk heid van mensen, die door wat voor oorzaak dan ook niet plaatsbaar zijn in het particuliere bedrijf en dus in feite ook gehandicapt kunnen worden genoemd." Toen ook het ministerie van Sociale Zaken, veel voor de plannen bleek te voelen werd een werkgroep sa mengesteld, die de cursus ging voorbereiden. In die werkgroep zaten functionaris sen van het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening, de rijksconsulent voor de complemen taire sociale voorzieningen van het ministerie van Sociale Zaken, een vertegenwoordiger van het Geweste lijk Arbeidsbureau, een vertegen woordiger van het Rijksmuseum uit Amsterdam en de heer W. Schippers, een erkend vakman. Uiteindelijk werd op 3 november in een gebouw van de DSW aan de Cóbbenhagestraat begonnen met een aantal werkzoekenden die op hun mogelijke aanleg werden geselec teerd. De begeleiding en verdere uitbouw van de activiteiten kwamen in handen van initiatiefnemer Jan Boon. Jan Boon: „Het is een bijzonder plezierige gedachte dat we straks een aantal vaklieden kunnen afleveren, aan wie volgens een door ons gehouden onderzoek een grote betoefte is. Ook is het prettig om te weten dat de musea, kunsthandels en bestaande lijstenmakerijen over enige tijd gebruik kunnen maken van de diensten van de lijstenmake rij, dis binnen de sociale werkplaats wordt opgezet. Toch heb ik nog een wens. Ik zou graag nog wat meer informatie willen ontvangen over de oude methoden en werktuigen, die bij het maken van lijsten werden en misschien nog worden gebruikt." De bedoeling is van de cursus een boek samen te stéllen. Dit boek zal dan dienst gaan doen als naslag werk voor de huidige en toekomstige cursisten. Wellicht zullen ook andere sociale werkplaatsen in ons land van het op schrift gestelde lesmateriaal en de daarin verwerkte ervaringen gebruik kunnen maken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15