VN - raad komt weer bij elkaar Betalingen Geweldloze revolutie nu voltooid Vervolging van Portugese rebellen komt op gang Deelname PLO Israëlische aanval WIESENTHAL TREKT ZIJN Nederlanders kunnen Spanje niet buiten NAVO en EG houden Laos heeft president AVBOEK Uit in de Randstad Laos is een volksrepubliek DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 NEW YORK (Reuter/UPI/AP) De Veiligheidsraad der Ver. Naties zal vanavond 10 uur onze tijd bijeenko men om te beraadslagen over het verzoek van Egypte de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, PLO, deel te laten nemen aan een nieuw debat over het Midden-Oosten. De leden van de raad bespraken de kwestie onderling in drie bijeen komsten die gisteren in het kantoor van de voorzitter, de Brit Ivor Ri chard, werden gehouden. Deze ver- I klaarde later tegenover journalisten -dat de PLO-kwestie vandaag als eer- i ste agendapunt aan de orde komt. - Libanon en Egypte hadden voorts verzocht om een spoedzitting van de raad over de jongste Israëlische luchtaanvallen op doelen in Libanon, waarbij ongeveer honderd doden zijn gevallen. Het voorstel voor deelneming van door Irak ir diend. Egypte en Libanon hebben ste beleidsorgaan, heeft na een ver geen zitting in de veiligheidsraad, gadenng die tot diep in de nacht zij zullen aan het debat mee- duurde de militaire gerechtelijke doen als belanghebbende partijen. >riteiten opgedragen Men verwacht dat ook Syrië en Saoe- te beginnen ter voorbereiding a- -Arabië gehóórd zullen worden. de vervolging van degenen die zijn Hét was gisteravond nietbekend beschuldigd van een aandeel in de wat Israël zal doen. De Israëlische door loyale strijdkrachten verijdel- regering heeft geweigerd met de de staatsgreep van 25 november. PLO te onderhandelen, maar het Het was de eerste bijeenkomst van neemt deel aan de lopende discus- de raad na de opstand van uiterst sies van de algemene vergadering linkse parachutisten, over het Midden-Oosten, ondanks de Er zijn tot dusver ongeveer hon- aanwezigheid van de PLO. derd militairen aangehouden Zondag ging een meerderheid van^ gen 25 anderen zijn arrestatiebeve- Terwijl Betty Ford zich ken nelijk kostelijk amuseert in Pe king (op de foto neemt zij deel aan een balletlesje zette haar man zijn besprekingen met vice- premier Teng Hsiao-Ping voort. Ook de ministers van Buitenland se Zaken, Kissinger en Koean- Hoea namen aan het tweeëneen half uur durende onderhoud deel. Over het verloop en inhoud van Ar- gematigde socialistische opvattingen, het gesprek zijn geen mededelin- die de beweging van de strijdkrach ten als dominerende macht in de Portugese politiek gehandhaafd wil len zien. De tweede groep, die zich onderzoek door Luis Antonio da Silva Araujo^ rond commando-leider Jaime Ne ves en de noordelijke regionale com mandant Antonio Pires Veloso heeft verzameld, wil dat de militaire lei- terugkeren tot de meer ortho- gen de voormalige i beid, Jose Costa Martins. Er is een commissie ingesteld die een rapport moet uitbrengen over de linkse revolte. Zij wordt geleid de lucht- De raad zette vervolgens c vering in eigen boezem voort met ^oxe rol" de leden van de raad akkoord met .een verklaring van de voorzitter, dat was toen de Rus Jacob Malik, die stelde dat de PLO uitgenodigd dient te worden voor een volledig debat over het Midden-Oosten, dat op 12 januari in de veiligheidsraad be gint. - De iedem van de raad besloten gis teren voorts dat vanavond een open- len uitgevaardigd, ondermeer te- [het ontslag van de prominente pro-| communistische marine-officier Car los Almada Contreiras. Deze leid de een militaire-inlichtingendienst, die dienst voor leiding en coördina tie van informatie (SDCI) heette. Deze is door de raad opgeheven en haar taken zijn overgeheveld naar het opperbevel van de strijdkrachten. I Verscheidene Portugese kranten had den al gesuggereerd dat de SDCI j betrokken was bij duistere politieke 'praktijken, zoals het zonder mach tiging aftappen van telefoonlijnen. De bijeenkomst van de revolutio- Inaire raad werd geleid door presi- j dent Francisco da Costa Gomes. In de raad zijn twee stromingen binnen de strijdkrachten naar voren de verdediging gen gedaan. De Chinese pers zet ook tijdens Fords bezoek de aan vallen op de Sowjet-Unie voort. Het volksdagblad bracht gisteren een commentaar onder de titel: "de bedriegelijke ontspannings- politiek van de Sowjet-Unie bren gen de zuid- en de noordflank van Europa in gevaar. dat vanavond een open- t^t /nTTT TAT zal worden gehouden Ivl./XI HI I over de Israëlische luchtaanvallen A A J~L op de Palestijnse vluchtelingenkam- WÊ pen in Libanon. VENEN (UPI, DPA» De leider gekomen nadat de radicale linkse Palestijnse guerrillastrijders heb- van het Joods documentatiecen- ben gisteren gezworen de luchtaan- J™™ m. Wenen. Simon Wiesenthal. vallen welke de Israëlische lucht- Sieren zijn klacht wegens de macht dinsdag heeft uitgevoerd op Palestijnse vluchtelingenkampen te zullen wreken met vallen van Palestijnse commando's op Israëlische nederzettingen. VOET BIJ STUK Een 78-ja- rige Engelse heeft drie maanden gevangenisstraf gekozen liever dan 19,08 pond sterling lier, Bruno Kreisky, ingetrokken, %o heeft Kreisky meegedeeld. Kreisky vertelde de pers dat "de zaak nu wat mij betreft is afgedaan". VISSERIJGRENS De Ameri kaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft woensdag met 9 tegen 7 stemmen haar goedkeu- Wiesenthal had Kreisky aange- ring gehecht aan een wetsvoorstel om de Amerikaanse visserijgrens tot 200 mijl uit de kust uit te breiden. De huidige visserijgrens ligt 12 mijl PARIJS, MADRID 'ANP, Reu ter» Nederlandse socialisten en christen-democraten hebben woens- neèen" offMerën met da" in Par«s' zonder "h"*5- sepi'o- beerd het WEU-parlement duidelijk voorzitter te laten verklaren dat het lidmaat- beid, lten_ schap van Spanje van de NAVO ii strijd zou zijn m'et de doelstelUm het 'bondgenootschap. Spanje zal buiten de Europese Gemeenschap <EG) blijven, tenzij koning Juan Carlos een werkelijke democratie vestigt, zo heeft de de Partij van de Ar- den Heuvel, gisteren in Madrid verklaard. Ien van den Heuvel vertelde de pers dat "wat wij van Juan Carlos" klaagd omdat deze hem had be schuldigd van het gebruiken van "Mafia-methodes" en het belaste- Het parlement, gevormd door tien dagen van macht hebben ge- EG-lan- de hoop op een werkelijke de- verwierp met mocratie niet versterkt". De voorzit- Nederlands ter van de PvdA, die een partijde- i de belastingen te betalen. Ze vindt land. De parlementsfractie i Oostenrijk in het buiten- uit de kust. De maatregel, dat zij door de gemeente op de keerde principes wordt Mejuffrouw Catherine Carney zei tegen de rechter dat een alleenwo nende bejaarde niet even hoog be hoort te worden aangeslagen als een gezin dat profiteert van onderwij:;, sociale voorzieningen en sportac- mmodatie. Nationalisten in Schotland boeken succes LONDEN (AFP) Nog geen week na de publikatie door de rege ring ih Londen van het witboek over de regionalisering, heeft de Schotse ..nationalistische partij (SNP) twee overwinningen geboekt, i De SNP veroverde bij tussentijd se verkiezingen in twee kiesdistrict ten een zetel op Labour en één op de conservatieven. Labour verloor 39 procent en de conservatieven 22 procent van de stemmen die zij de vorige maal behaalden. BANGKOK Prins Souvan- nanong, leider van de Pathet Lao, is vannacht benoemd tot president van de nieuwe Laoti- aanse Democratische Republiek, zo heeft radio Vientiane be kendgemaakt. De nieuwe pre mier van Laos is Kaysone Phomyiarn, hij is lid van het po litieke bureau van de Pathet Lao. In de bekendmaking die werd gedaan door het ministe rie van voorlichting werd voorts gezegd dat de onttroonde koning Savang Watthana is benoemd tot adviseur van de president. De afgezette premier prins Sou- vana Phouma is voortaan ad viseur van de nieuwe premier Kaysione Promyiarn. socialistische partij, Kreisky voorzitter is, besloten Kreisky'! onschendbaarheid niet dergelijk proces op te heffen. rte- de gen verzet is gerezen van de kant waarvan van de ministeries van Buitenlandse had dinsdag Zaken en Defensie, heeft ten doel de parlementaire visstand te beschermen tegen de al te grote vangst van buitenlandse schepen. parlementariërs uit de den en Engeland, grote meerderheid voorstel met zo ve"al woorden te legatie door Spanje leidt, zeggen dat Spanje om principiële vrijheid van meningsuiting, de redenen uit het bondgenoot- schaffing schap moet worden geweerd. mewet ve Het 'nam, met ook de stemmen vrijlating de Nederlanders, een resolutie genen de (ADVERTENTIE) ALLESOVERJEUGDSCHOOLKOOK- KUNSTSPELSPORTPLANTPLAKDIER DOENBLOEMBOOTREISRUSTSTAD LANDGROENGRUT EN NOG VEEL MEER BIJ: Nu spe'ciale aanbiedingen. Haal een catalogus! wordt toegejuicht dat "in Spanje steeds meer in het open baar wordt aangedrongen op poli tieke vrijheden. Het meent daarom dat het Spaanse volk binnen kort zijn plaats moet innemen in de NAVO en de Europese gemeen schappen waaraan het een belang rijke bijdrage kan leveren". Voor het Nederlandse voor stel stemden de tweede kamerleden Scholten (ARP) die het initiatief had genomen, Peijnenburg (KVP) en Voogd (PvdA), het eerste ka merlid Reijnen (KVP) en een aan tal Engelse en Westduitse socialis ten. Het .eerste kamerlid Piket (CHU), Pieterskerk choorsteeg 14, leiden ROTTERDAM De Doelen: Grote zaal: 9 dec. 20.15 uur, Meesterserie Shura Cher- kassky; 10 dec. 20.15 uur Kerstconcert voor bejaarden en ge handicapten; 11 dec. 12.45, orgelconcert Arie Keijzer; 11 dec. 20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Ork. (Mozart, Schubert). Kleine zaal: 5 dec. 20.15 uur. Fiesta Gitana; 7 dec. 11.00 uur, Muziek op zondagmorgen; 10 dec. 20.15 uur, Julian Bream gui taar, pro arte serie. Hal: 10 dec. 12.45 uur, koffieconcert. Rotterdamse Schouwburg: 6 dec. 20.15 uur, Stadstoneel Rotterdam; 7 dec. 14.00 uur, Scapino ballet; 9 dec. 20.15 uur, Privé voor twee; 10 d;c. 20.15 uur, Nederlands Danstheater; 11 dec. 20.15 uur, Publiekstheater. Piccolo theater: 6, 9, 10 en 11 dec. 20.15 uur, Onafhankelijk toneel, de Groene Kakatoe. Luxor theater: 5 t/m 11 dec. 20.00 uur, André van Duin's lach- Kabaret Tekst- Paul i Vliet Hofpleintheater: 6 en 7 dec. 20.15 uur, Café het zeepaard, blüspel; 10 dec. 20.15 uur Showprogramma met mini en maxi; 11 dec. 20.15 uur, Een vuile egoist. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 6 dec. 15.00 uur. Omroeporkest o.l.v. Anton Kersjes; 7 dec. 14.15 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest10 en 11 dec. 12.30 uur, lunchconcert Concertgebouw orkest; 6 dec. 21.00 uur, Paul Simon. Kleine zaal: 10 dec. 12.30 uur, Bernedetto Mazzacuratie violon cel; 11 dec. 12.30 uur, Vermeer kwax-tet. Brakke Grond: 5 t/m 10 dec. 20.30 uur. Noorder compagnie met Kwasten; 11 dec. 20.30 uui% Noörder compagnie met Hans Kohl- haas. Centrum Bellevuc: 6 en 7 dec. 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met Bezoekuur; 9 dec. 20.30 uur, liederenrecital Nederlandse opera stichting; 10 en 11 dec. 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met Monoloog; 11 dec. 12.30 uur. Toneelgroep Centrum met Harts geheimen. Stadsschouwburg: 6 dec. 20.00 uur, Publiekstheater met Majoor Bar bara; 7 en 11 dec. i-esp. 13.30 uur en 20.00 uur, Het nationale bal let met Romeo en Julia; 8 en 10 dec. 20.00 uur, de Nederlandse operastichting met Orfeo ed Euridice9 dec. 20.00 uur De Haagse comedie met De Arrestatie. Klein Bellevue: 6. 7, 9. 10 en 11 dec. 20.00 pierement met "Ja we zijn daar gek". Nieuwe de la mar: 6, 7, 9, 10 en 11 dec. 20.15 one-man-show Shaffy theater: 5 t/m 11 dec. 20.30 uur; Baal in concertzaal met Getrommel in de lucht (behalve 8 dec.); 5, 6, 9, 10 en 11 dec. 20.30 uur, Harlekijn toneel in Zuilenzaal met het Dagboek van een gek; 5, 6, 9, 10 en 11 dec. De Ketelshow n in de Shaffy-zaal. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 5 en 11 dec. 20.15 uur Haagse Comedie met "Al wie met ons mee wil gaan", blijspel van Noël Coward; 6 en 7 dec. 20.15 uur "De arrestatie" van Jean Anouihl; 7 dec. 14.00 uur "De jongste dag" van Odön von Horvath; 8 dec. 20.15 uur, "Privé voor twee", blijspel van Noël Coward; 9 dec. 20.15 uur„ n vuiile egoist" van Francoise Dorin; 10 dec. 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "Koning Hert" van Carlo Gozzi. Hot Theater: 5, 6, 10 en 11 dec. 20.30 uur, Haagse Comedie met "De Zanzibar" van Peter Hoeksema; 6 dec. 14.30 uur Bzztöh Teater, Thomas Mann Weekend; 7 dec. 14.00 uur Kindertheater Pssst met "Piccolo en de verkleinman"20.30 uur Thomas Mann Weekend; 8 dec. 20.30 uur Thomas Mann Weekend; 9 dec. 2030 uur, Ned. Dans Theater, studio-avond. Poppentheater Guido van Deth: 5 en 7 dec. 20.30 uur, Solo-optreden Jan Veelo "Cabadrama": 6 dec. 20.30 uur Poppenspel voor vol wassenen: "De drie pauweveren"; 7 dec. 14.30 uur, Poppenspel voor de jeugd: "De verdwenen prinses". Theater Pepijn: 5. 6 en 11 dec. 20.30 uur, Cabaret Gerrit met "Jum ping Gerrit '76". Congresgebouw: 6 dec. 20.30 uur Residentie-Ork. o.l.v. Hubert Sou- dant. Theater In de Steeg: 6 dec. 20.30 uur Nationaal Hekelcabaret met "Het hemd van het lijf"; 7 dec. 20.30 uur Folkmusic. Diligentia: 7 dec. 14.30 uur, Emmy Verhey en Carlos Moerdijk met werken van Beethoven; 8 dec. 20.15 uur Open podium-avond, concert door amateurs; 10 dec. 12.45-13.15 uur, Lunchprogram- rna; 11 dec. 20.15 uur Optreden van de Anglo American Theatre Group. Theater Aan de Haven: 8, 10 i "Agamemnoon" (try-out>. LEIDEN Stadsgehoorzaal: 10 dec. 20.00 ui "Con Amore" met werken Vi 11 dec. 20.30 uur De Appel met Burgerijconcert van Sempre Crescendo. (ADVERTENTIE) -terroris- generaal Franco en d»a an alle politieke gevan- zijn democratie in Spanje te kun- spreken. Zij meldde dat haar uit drie leden bestaande delegatie overal door de Spaanse politie was gevolgd en dat de koffers waren doorzocht. Volgens Ien van den Heuvel zijn de Nederlandse socialistten ongerust over Frankrijks onvoorwaarde lijke steun aan Juan Carlos, die bieek uit opmerkingen van de Franse president, Valerie Giscard d'Estaing, tijdens de inhuldiging van de koning afgelopen week. "Wij zullen onze regering vrag'en zich te verzetten tegen deze oppor tunistische houding van Frankrijk, Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de LEIDSE SPAARBANK htet voorstel mede had die niet overeenkomt met de fun- de EG", Door Lodewijk Bronsdijk VIENTIANE (SP) De koning van Laos is gisteren afgetreden. De coalitieregering is ontbonden en het land is nu een "Volksrepubliek". Dit ia de voltooing van de gelei delijke machtsovername door de (pro-communistische) Pathet Lao. Deze beweging maakte in de praktijk al de dienst uit maar had afschaf- fin van dc monarchie nog enige tijd uitgesteld. De 'regering van nationale eenheid', waarin ook andere partijen dan de Pathet Lao waren vertegen woordigd, had al enige weken niets meer te zeggen. De laatste dagen is een aantal le den van de koninklijke familie naar Thailand gevlucht. Koning Savang Vatthana (68 jaar oud) heeft vol gens radio-Vientiane zelf afstand ge daan van de troon. De geweldloze revolutie kwam in mei goed op gang tóen drie van de vijf ministers van de rechterzijde, die samen inet vijf Pathet Lao-ver- tegenwoordigers en twee neutralis ten de coalitieregering vox*mden, af traden. Ze werden vervangen door in naam rechtse figuren die echter duidelijk de Pathet Lao meer gezind waren dan hun vooi'gangers. De uitstekend georganiseerde po litieke machines van de Pathet Lao begon daarna op volle kracht te draaien en in steeds meer lokale en provinciale besturen namen pro- communistieche krachten de macht Het belangrijkste wapen van de Pathet Lao bij de achtsovername werd en wordt gevormd door "her- scholingscursussen". Vrijwel niemand ontkomt daaraan. Van ministers tot monniken, van luchtvaartpersoneel tot boeren en uiteraard vooral militairen, politie functionarissen en ambtenaren, ie- dereen wordt "omgeschoold". Een westerse diplomaat zei onlangs dat hij zich aanvankelijk afvroeg waar alle rechtsen toch gebleven waren", totdat hij tot de slotsom kwam "dat alle a-echtsen links waren geworden". Studenten vormden vaak de vooi'- hoede bij de overname van steden en dorpen door rechtse figuren te verjagen en vervolgens de Pathet Lao met gejuich binnen te halen. In augustus werd de machts ovei*name eigenlijk al voltooid toen in de hoofd stad Vientiane een volledig commu nistische gemeenteraad werd gekozen. Sedertdien was de coalitieregering, die-voor die tijd eigenlijk alleen nog maar wat te zeggen had in de "ge neutraliseerde" steden Vientiane en Loeang .Prabang, een regeling zon der grondgebied. De zuivering door de Pathet Lao die ondermeer ook een eind maak te aan het rijk geschakeerde nacht leven van Vientiane, leidde tot een grote uittocht van tegenstanders. Naar schatting 100.000 mensen vluchtten naar Thailand, een aantal hoge functi onarissen naar Europe se landen en de Verenigde Staten. Onder hen ook talloze leden van Meo-stam die de CIA gebruikte tij dens de Amerikaanse strijd in In- do-China tegen de communisten. De laatste tijd zijn deze vluchte lingen gevolgd door verscheidene leden van de koninklijke familie. De Pathet Lao had tot nu toe in zijn propaganda de monarchie ge- spaard, mg,ar de gevluchte leden van het koninklijk huis verklaarden in Thailand, dat de Pathet Lao de ko ninklijke familie "naar het platte land wil stui'en om op de akkers te werken". De vlucht van rechtse krachten naar Thailand, ernstige grensinci denten aan de Mekong-rivier tus sen de twee landen en beschuldi gingen dat Laos steun verleent aan de querilleros die actief zijn in het noorden en noordoosten van Thai land. hebben geleid tot een gespan nen verhouding tussen Bangkok en Vientiane. Zoals te verwachten was, heeft de opkomst van het nieuwe regime in Vientiane geleid tot een strijd om invloed bij deze nieuwe machtheb bers tussen China, Rusland Noord- Vietnam. Alle drie pogen ze door hulp te verlenen aan het economi sch uiterst zwakke land aan invloed te winnen. Het aantal Russische functionarissen in Vientiane wordt op het ogenblik geschat op vijf- Éi zeshonderd, dat wil zeggen een vervxiervoudiging sinds mei. Dage lijks landen Chinese vliegtuigen met rijst en allerlei andere zaken, van tractoi-en tot medicijnen. Dit jaar heeft Peking al voor 25 miljoen dol lar aan "zachte" leningen aan La os vex-sti-ekt. Noord-Vietnam heeft per traditie al een zeer grote invloed in Laos. Geschat wordt dat er nog zo'n 20.000 man Noordvietnamese troepen in het land zijn. In de tijd van de Vietnamese oorlog bewaak ten die de Ho-Tsji-Minh aanvoerrou- te door Laos. Veel van de Pahtet Lao leiders die nu aan de macht zijn gekomen ver bleven vele jaren in Noord-Viet nam en werden daar getraind. Ook Hanoi heeft allerlei hulpgoe deren naar Laos verstuurd en een Laotiaaanse delegatie heeft een bezoek aan Hanoi gebracht om te praten over gebruik van Noordviet- havens. Laos ligt nergens aan zee en was tot voor kort hele maal aangewezen op Thailand voor doorvoer naar zee. De verslechterde relaties met Bangkok hebben de Laotiaanse autoriteiten echte ge dwongen naar andere routes uit te zien. De Amerikaanse gemeenschap in Laos is tot een handjevol functio narissen teruggebracht. Het omvang rijke apparaat van de Amerikaanse officiële hulporganisatie USAID moest na een bezetting worden te ruggetrokken. Er is echter nog steeds een Amerikaanse ambassade in Vientiane en de Pathet Lao lijkt niet van plan de betrekkingen met Washington helemaal te verbreken. De Pathet Lao heeft nu een "na tionale conferentie" aangekondigd "om het land op verzoek van het volk geheel te zuiveren van het oude coi-rupte regime". Een pro-commu nistisch blad noemde dezer dagende coalitieregering "niet meer represen tatief voor de actuele politieke krachtsverhoudingen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13