LDWS krijgt forse nederlaag te slikken Minimumloon gaat in tweeen omhoog IEDER WELLICHT TWINTIG GULDEN? Intimidatie9 van Hellevoetssluis8-1 Nevobo: commissie topsport ingesteld Oplossing minister Boersma Minimum loon per 1 januari DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 PAGINA 11 ROTTERDAM Het eerste optreden van LDWS in de strijd om de districtszaalvoetbalbeker (van West II) is niet zo suc cesvol verlopen. In sporthal Charlois in Rotterdam Zuid verlo ren de Leidenaars met 81 van Hellevoetsluis. Het was een bikkelhard duel waarin de arbiter veel te veel toeliet. De spe lers van LDWS raakten, door de soms grove overtredingen van de tegenpartij danig uit hun spel. Vooral in de tweede helft maakten de Rotterdammers het bont. Cees de Roode: even het toilet. Schuiten/Pijnen zesdaagselciders ZURICH Roy Schuiten en René Pijnen hadden gisteravond om mid dernacht de leiding in de wielerzes- daagse van Zürich. Alleen de Belg Patrick Sercu en de Westduittser Günter Haritz bevonden zich in de zelfde ronde. Het Nederlandse koppel Gerrie Slot/ Martin Venix bezet na de twee de dag van de amateurzesdaagse de zesde plaats in het algemeen klasse ment. De Zwitserse Hans Kaenel en Walter Baumgartner behouden de eerste plaats. VOORBURG Naar aanleiding van de gerezen moeilijkheden rond het Nederlandse dames volleybalteam heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Volleybal Bond (NEVOBO) besloten tot de Instelling van en commissie topsport ad hoe. Deze commissie wordt gevormd door het dagelijks bestuur en de voorzitter van de nationale sectie technische zaken en zal de begeleiding van de nationale teams gaan behartigen. Op zeer korte termijn zullen voorstellen moeten worden uitgewerkt aan de hand waarvan het toekomstige beleid van de na tionale teams wordt vastgesteld. Afhankelijk hiervan zal worden bepaald of de commissie een definitief karakter krijgt of dat er een andere structuur zal komen. In verband met de deelnemingen van de damesploeg aan de kwalificatiewedstrijden voor de Olympische Spelen is Jan Veeger, één van de vice-voorzitters van de bond, vanuit de commissie aangesteld als tijdelijk manager naast trainer JoAan van Doorn om de voorbereiding te coördineren. De nationale sectie technische zaken (NSTZ) heeft het hoofdbe stuur telegrafisch laten weten, dat men met onmiddellijke ingang alle functies ter beschikking stelt. Dat de NEVOBO de NSTZ van de belangrijkste gereglementeerde taak heeft ontheven, is voor de sectie onaanvaardbaar. DEN HAAG (SP) De verhoging van het loon per 1 juli 1976 zal in tweeën worden gedeeld. Onge veer de helft krijgen de minimumloon-trekkers er meteen bij. De rest volgt op 1 januari 1977, tegelijk met de dan wettelijk voorgeschreven verhoging. ANWB-voorzitter mr. K. H. Gaarlandt rechtsheeft gistermiddag een ANWB-onderscheiding uitgereikt aan Simon Carmiggelt-wegens zijn bij zondere verdiensten op het gebied van toerisme. De heer Gaarlandt reikte ook nog andere prijzen uit, onder meer de Edo Bergsma-prijs aan de vereniging Hendrik de Keyser voor haar uitstekende verdiensten op het gebied van monu mentenzorg. iAls inkomens van 20.000 en lager er volgend jaar in koopkracht op achteruit gaan Drie man van LDWS moesten toen naar de kant wegens opmer kingen aan het adres van de scheidsrechter waardoor het Helle voetssluis niet veel moeite kostte om de 2—1 ruststand uit te bouwen naar een, gezien de spelvertiouding, geflatteerde 8—1 overwinning. Hellevoetssluis startte overrompe lend. want de spelers van LDWS stonden nog maar nauwelijks opge steld of de bal lag al achter Wim Visser. Deze tegenvaller werd even wel goed verwerkt en via een fraai doelpunt van G. de Roode kwam Marcel Pennings aan leiding bij marathonschaatsen DEVENTER Marten Hoekstra heeft gisteravond op de kunstijsbaan van Deventer de tweede marathon wedstrijd voor de Heinekentrofee ge wonnen. Hü zegevierde in de mas sale eindsprint. Tweede werd Anne Postmus en derde Co Giling. Vooral Karei te Winkel, Co Giling en Ab Weijs waren actief en ondernamen herhaaldelijk uitlooppogingen. Zij werden echter telkens weer inge haald. Marcel Pennings uit Nieuw Vennep, die als vierde eindigde, heeft nu na twee wedstrijden de leiding in het klassement, voor Hoekstra en Jeen van den Berg Cvierde in De venter). Bij de dames zegevierde Atje Keu len-Deelstra in de sprint voor de Ter Aarse Lenie van den Hoorn-Lange- laan en Grietje Albada-Bakker. De twee laatstgenoemden delen de eer ste plaats in het klassement na twee wedstrijden. Atje Keulen kwam in de eerste race niet aan de start. Alle lonen in eerste helft 1976 bevroren DEN HAAG (SP) Alle lonen woiden de eerste zes maan den van volgend jaar bevroren op het peil van eind november. Dit staat in het "loonbesluit" van minister Boersma van so' ciale zaken. Het betekent dat de lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor alle werknemeis, ook voor die die niet onder een cao vallen, van nu af aan geen enkele wij ziging meer mogen ondergaan. Ze kunnen dus geen aanspraak maken op een verkorting van de werktijd of een verhoging van de vakantiebijslag. Alleen de loonsverhoging op 1 januari 1976 die het gevolg is van de prijsstijging mag gewoon door gaan. Het blijft in de eerste helft van 1974 wel geoorloofd werk nemers de van toepassing zijnde overwerktoeslagen te blijven toekennen. Er mag echter even wel geen wijziging worden aan gebracht in de methode van berekening. Hetzelfde geldt ook voor periodieken winstdelingen en tantièmes, mits ze geen dag eerder dan gebruikelijk is, wor den uitgekeerd. LDWS na tien minuten weer langs zij. Hellevoetssluis, zo was al spoe dig merkbaar, had de nodige moei te met het bekende tik-xak-spelte- tje van LDWS. De Rotterdamse kampioen speelt nog niet zo lang zaalvoetbal, probeerde veelal met direct spel tot 6ucces te komen en raakte mateloos geïrriteerd door het „schuifvoetbal" dat LDWS de monstreerde. In de eerste helft kon men zich dan nog wel beheersen, maar na de hervatting hadden de spelers van Hellevoetssluis er genoeg van. Overigens keek LDWS bij rust tegen een 2—1 achterstand aan. Hellevoetssluis kreeg van de zeer matig acterende fluitist een penal ty toegekend wegens vermeend "hands" van doelman Visser. In de tweede rondgang ging het al heel snel mis. De voortdurende provocaties van Hellevoetssluis wek ten de wrevel op van Cees de Roo de die zijn ongenoegen daar over hardop uitte. Vijf minuten naar de strafbank was het gevolg. Ger de Roode kwam op voor zijn broer maar zijn interventie had een averechtse uitwerking en ook hij mocht op de bank plaats nemen. En toen even latter Jaap Schild zich bij zijn ploegmaten kon voegen was het gebeurd met LDWS, want „vier tegen één" was zelfs George Moesman te veel. Hellevoetssluis maakte in die periode vijf treffers. Het had daarna niet veel gescheeld "of de wedstrijd was volledig uit de hand gelopen. Cees de Roode vroeg, gedurende zijn straftijd, aan de tij dwaarnemer of hij even naar het toilet mocht, hetgeen werd toe gestaan. Bij terugkomst mocht De Roode echter het veld niet meer in, omdat hij zich van het speel veld verwijderd had. De zaak kon nog in de minne worden geschikt. Het zal LDWS niet meevallen om de opgelopen achterstand in de re turn nog goed te maken, het bete re spel van de Leidenaars ten spijt. Deze oplossing van het menings verschil in de Tweede Kamer over het minimumloon heeft minister Boersma van sociale zaken aange dragen. Vooral de KVP-fractie heeft erop aangedrongen het huidige wet telijke aanpassingsmechanisme te veranderen. De minimum-jeugdlonen worden telkens per 1 januari en 1 Juli van elk jaar aangepast aan de loonont wikkeling in de perioden april toten met oktober en oktober tot en met apriL Zo gaat het minimumloon per 1 Januari '76 met 7,1 procent omhoog. Een eerder voorstel van de regering om hier twee procent van „op de lat" te schrijven, is op hetonaan- vaarbaar gestuit van de PvdA en de vakbeweging. SCHAATSEN De KNSB heeft er een nieuwe trofee by: de Domcup. Op maandag 8 december zal er, in Utrecht, voor het eerst om deze beker geschaatst worden. Zowel de leden van de kernploeg als van de Jeugd- selectie komen aan de start. HANDBAL In de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap handbal voor dames heeft Tsjechoslowakije gisteren in Moskou met 21-12 van Noorwegen gewonnen. Roemenië versloeg Japan met 24-18, Hongarije zegevierde met 17-9 over Denemarken en Oost-Duitsland ver pletterde Polen met 24-6. De KVP wil van de automatische aanpassing van het minimumloon af. En uit de woorden van minister Boersma viel af te leiden, dat ook de regering hieraan denkt. De minis ter lanceerde de gedachte om de ver hoging van het minimumloon per 1 juli in tweeën te delen om een meer geleidelijke stijging te krijgen. Loonsubsidies Vooral bedrijfstakken met veel werknemers die het minimumloon verdienen komen elk half jaar in moeilijkheden. Dat is ook de reden voor de regering om nu loonsubsidies te geven aan zwakke bedrijven om de verhoging van het minimumloon per 1 januari op te kunnen vangen. Er is een bedrag van 100 miljoen gulden voor uitgetrokken. De twee grootste regeringspartij en, PvdA en KVP hebben zich gis teravond met het „uitsmeren" van de verhoging van het minimumloon in de tweede helft van 1976 akkoord verklaard. DEN HAAG (SP) Iedere Ne derlander krijgt 1 juli 1976 ©on vast bedrag van f 20,— per maand in het handje, als de inkomens van f20.000,— en lager er volgend Jaar in koopkracht op achteruit blijken te gaan. Dit vaste bedrag voor iedereen komt in de plaats van een prijscom pensatie in procenten. Minister Boersma van sociale za ken heeft dit gistel-middag in de Tweede Kamer laten doorschemeren tijdens het debat over de regerings plannen om volgend Jaar de lonen te bevriezen, andere inkomens aan te pakken en de prijsstijging aan banden te leggen. De regering blijft erbij dat volgend Jaar de loonsom stijging ndet meer mag zijn dan 8,5 a 9 procent. De prijsstijging zou moe ten worden teruggebracht van 10 procent nu tot 6 procent aan het Boks-graaf "In Den Haag woont een graaf en zijn zoon heet Jantje Aan dat oude kinderversje moes ten we denken bij het kennisne men van de plannen van de Ha genaar Leen Schmitz. Leen is want dat moet wel even duidelijk worden gesteld geen graaf, maar aannemer en zijn (belangeloze) ideaal is de bokssport terug te brengen naar het niveau uit lang vervlogen tijden. Toen heren van adel en andere "vooraanstaanden" in smoking rond de ring zaten, be schaafd applaudiserend voor de verrichtingen van de edele vuist schermers. Nou ja, ten dele, want ook Leen kan de klok niet hele maal meer terugzetten. Schmitz is een vroege veertiger. Een tikje rechts, wat blijkt uit zijn opvatting dat het met het ge- lanterfanter van boksers in de ww maar eens uit moet zijn. Via een stichting, die (geadopteerde) boksers in vaste weekloon dienst wil nemen en voornemens is eens in de zes weken ergens in Nederland een boksgala te or ganiseren, wil hij de bokssport verlossen van de kwalijke image een "bedrijf" te zijn voor luie zak kenvullers en onderwereldfiguren. Voor dat weekloon moet de boksers overigens wel transpire ren, want Schmitz houdt niet van "play-back". Hij is iemand van de oude stempel: wie niet werkt die niet eet. Leen richt het oog dan ook verwijtend in de richting van Nederlands kampioen James Vrij, die partijen heeft laten lopen, omdat hij liever bij de ww, waar het incasseren gemakkelijker valt dan in de ring, zijn centjes in ontvangst wil nemen Bij aannemer Schmitz moeten de boksers hun geld eerst verdie nen. Dat hij het niet bij mooie woorden alleen laat en de heren pugilisten ook werkgelegenheid verschaft bewijst het (eerste) boksgala, dat hij maandag a.s. in samenwerking met Henk Ruh- ling en Martin Overste in het Haagse Congresgebouw organi seert. Hij doet het helmaal in eind van het Jaar. Minister Boersma maakte duidelijk dat beperking van de loonkosten noodzakelijk is om de verdere afbrokkeling van de werk gelegenheid tot staan te brengen. Ondanks een geringere stijging van de werkloosheid in november noem de minister de economische toekomst verwachting "onheilspellend". Er zijn vorige maand een kleine 10.000 werk- Door Ruud Paauw en René Vos stijl. De heren boksers (o.w. hoofdpartij Fighting Mack, wiens ijver in het verleden ook wel eens onderwerp van discussie is ge weest) logeren in het luxueuze Belair-hotel. Leen Schmitz is er van overtuigd, dat in dit peper dure logement niemand zijn peu ken op de grond zal uittrappen. Omdat er 5000 jaar voor Chris tus al werd gebokst en het dus nooit een sport kan zijn voor louche figuren. Zegt Schmitz. En dus buigen we ootmoedig het hoofd niet denkend aan de peuk jes die misschien tóch wel in het fraaie tapijt van het Belair-ho tel. zullen worden gedrukt. Onze gedachten zijn maandag bij Leen. Die öf de weldoener is waarop de bokssport al zo lang heeft zitten wachten öf de (boks)hemelbestormer die straks een illusie armer, de handdoek moedeloos in de ring moet wer pen. Au Hoe groot is de animo van de Nederlander nu eigenlijk voor de sportieve recreatie Om daar ach ter te komen hebben de recrean ten van het ministerie van CRM de interfaculteit lichamelijke opvoeding van de Vrije Universi teit te Amsterdam gesubsidieerd om het hoofdstedelijk sportin- stuifbezoek eens op de snijtafel te leggen. Het resultaat was niet bemoedigend. De meeste Amster dammers hadden van het insti tuut 'sportinstuif' nog nooit ge hoord. En dan te bedenken dat in Amsterdam dagelijks in zes sporthallen deskundige (goed be taalde) leiders gereed stonden en nog steeds staan om de hoofdstedelingen de helpende hand toe te steken bij het spor tieve (CRM) recreëren. Wat een land Gedonder bij de Volleybalbond, gerommel rond de dames bij de Schaatsenrijdersbond, geruzie in en rond de Voetbalbond. Als er ooit nog eens bij de Olympische Spelen een gouden plak wordt weggegeven op het onderdeel on enigheid dan zijn er maar weinig landen die tegen ons op kunnen. Excuses George Knobel heeft zijn excuses aangeboden voor uitlatingen die loze mannen en vrouwen bijgekomen. In november '74 was de stijging van het aantal werklozen 15.000. Op dit moment zijn er ruim 222.000 werklozen in Nederland. Zonder in grijpen van de regering zou dit aan tal in de loop van volgend jaar op lopen tot 255.000 zei minister Boers ma. Nu zullen dat er naar verwach ting 5000 minder zijn. De VVD, de grootste oppositiepartij, vindt dit na- hij deed na de wedstrijd (nu ja, wedstrijd) ItaliëNederland. De bondscoach merkte toen naar aanleiding van de forse kritiek op het spel op dat hij niemand had gevraagd om voor het tv-toestel te gaan zitten. Nu meldt Knobel dan dat hij met zijn'opmerking de Ne derlandse tv-kijker niet heeft wil len grieven. Die man begrijpt het nog altijd niet. Met die opmer king heeft hij het publiek niet ge griefd. wél met dat laffe potje voetbal dat hij het Nederlands elftal liet spelen. Onbevredigend Het Kon. Nederlands Gymnastiek Verbond heeft meermalen ge klaagd dat er van de zijde van pers en tv zo weinig belangstelling voor de turnsport is. Al eerder is in deze kolommen opgemerkt dat het Ver bond daar wel enigszins gelijk in heeft. Maar om er echt verbete ring in te krijgen is het een eerste vereiste dat het KNGV er voor zorgt dat de weinige belangrijke wedstrijden die er zijn, volkomen serieus kunnen worden genomen. Bij het Nederlands kampioenschap voor dames afgelopen zondag de den zegge en schrijve zes dames mee. Vier leden van PSV lieten het zonder bericht afweten, als de ver halen daarover kloppen. Dat géat natuurlijk niet. Het KNGV zal de dames daarover krachtig moeten onderhouden. Maar ook als die vier er wel waren geweest, zou het 'n onbevredigend kampioenschap zijn geweest. Dat zit hem in het feit dat de punten uit de voorwed strijden meetellen. Iemand die daaraan niet meedoet of gebles seerd uitvalt (Ans Smulders, Mar- go Velema) kan in de finale al leen voor spek en bonen meedoen. Het KNGV doet er goed aan voor taan met „geplaatste turnsters" te gaan werken en alleen de punten van de finale te laten tellen. Dat betekent dat meer dan nu een en kele misser over het kampioen schap kan meebeslissen. Maar iedereen weet het nu zo zoetjes aan wel: de topsport is een hard bedrijf. VOETBAL De UEFA heeft giste ren forse straffen uitgedeeld aan HSV Hamburg en FC Aporto. die el kaar verleden week ontmoetten in het toernooi om de UEFA-beker. HSV kreeg een boete van f3000.— omdat supporters flessen op het veld heulden gegooid. FC Porto kreeg, wegens wangedrag van de spelers, een boete van f7.000,—. TENNIS De Amerikaan Solomon heeft gisteren zijn eerste overwinning in het Mastertoernooi in Stockholm behaald. Hij versloeg de Mexicaan Ramirez in drie sets. SKI De 18-Jarige Zwitserse Ber- nadette Zurbriggen heeft gisteren in Val d'Isère de afdaling gewonnen van „het criterium van de eerste sneeuw VOETBAL In de kwartfinales van het toernooi om de Engelse league- cup won Tottenham Hotspur met 7-2 van Doncaster Rovers. Burnley ver loor met 02 van Middlesborough. Manchester City en Newcastle be reikten eveneens de laatste vier door zeges op Masfield en Notts County. DEN HAAG (ANP) Het bruto minimumloon gaat per 1 januari om hoog. Voor werknemers van 23 Jaar en ouder gaat het bedrag omhoog van f 1344.20 tot f 1440,40 per maand, van f310.20 tot f332,40 per week en van f62,04 tot f66,48 per maand. Het bruto minimumloon voor jeug digen wordt per 1 Januari: voor 15-Jarigen: f 576,20 p. mnd en f 133,— p. w., voor 16-Jarigen: f 684,20 p. mnd en f 157,90 p. w., voor 17-Jarigen: f 792,20 p. mnd en f 182,80 p. w.< voor 18-Jarigen: f 900,30 p. mnd en f 207,80 p. w., voor 19-Jarigen: f 1008,30 p. mnd en f 232,70 p. w., voor 20-Jarigen: f 1116,30 p. mnd en f 257,60 p. w., voor 21-Jarigen: f 1224,30 p. mnd en f 282,50 p. w voor 22-Jarigen: f 1332,40 p. mnd en f307,50 p. w Het minimum Jeugdloon voor een 16- Jarige met twee dagen leerplicht wordt f410,52 per maand. Dit heeft het ministerie van sociale zaken gis teren meegedeeld. genoeg gelijk blijven van de hoge werkloosheid onvoldoende. Oppositie leider Wiegel zei: "De regering moet als doelstelling kiezen het duidelijk terugdringen van de werkloosheid". Minister Boersma wees erop dat 1976 een overbruggingsjaar is. Als het regeringsbeleid slaagt, zijn de vooruitzichten om in 1977 de werk loosheid terug te dringen veel gun stiger, zei de minister.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11