MOTIEF KAPERS DUISTER VLAG IN DUISTER ALS "BAKEN IN ZEE" Van MOLUKSE ACTIES eisen kansloos STEEDS HEVIGER anmee Agt: MANUSAMA 'STAAT OOK i MACHTELOOS Groningse makelaar De Groot rent voor zijn leven - WOENSDAG 3 DECEMBER 1975 Vertwijfeld bood ir. J.A. Manusa- ma gisteravond aan zijn Zuidmoluk- se ordedienst in te zetten tegen zijn j landgenoten die op huiveringwekken de wijze een trein met passagiers in hun greep houden. In naam is hij 'nog steds de president in balling sschap van de Republiek der Zuid- jMolukken, maar als leider in bal lingschap ziet hij zijn invloed steeds verder afbrokkelen. Ordediensten J zijn niet genoeg om de Molukse Jon- geren in het gareel te krijgen of I te houden. "V AIs er al seen verzet is tegen de itiealen van de ouders, wat tot hun Verbittering" ook steeds meer voor tkomt, dan is er vooral hevige tegen stand tegen de manier waarop die ou ders hun ideaal hebben willen be reiken. Het 'hopen en bidden" dat Manusama en de geestelijke leider ds. Metiary lahnge tijd hebben ge- --predikt heeft tot nu toe alleen maar tot gevolg gehad dat de 33.000 Zuid molukkers nog steeds niet zijn ge ïntegreerd in de Nederlandse samen leving. En het aantal jongeren dat in opstand komt tegen het berustend .lijden van hun ouders is de laatste jaren sterk toegenomen, wat ook te merken is aan de toenemende ver- betendheid waarmee hun ideaal - terug naar Ambon - wordt nage streefd. Veel leden van die "opstan dige" generatie zijn georganiseerd in de nog wat volgzame Vrije Zuid- piholukse jongeren. Daarnaast heeft de militaire groep van "generaal" iTamaela een grote aanhang. Zware •commandotrainingen zijn in die krin- jgen een normaal verschijnsel. Vra- fgen van Nederlandse parlementa- iriërs hebben daar geen einde aan Jkunnnen maken. Soortgelijke para militaire activiteiten worden ont- tPlooid door de aanhang van het mar- i xistisch-leninistische Zuidmoluks S gevrijdingsfront, dat de Palestijnen als voorbeeld ziet. ters van Doorn naar Beilen overgevlogen, waar vijf zwaar bewapende Zuidmolukkers een stoptrein hadden gekaapt. t Volgens mededelingen van de spoorwegen bevinden zich ongeveer 50 gijzelaars in de gekaapte trein - twee van elkaar gekoppelde trein stellen - die staat ter hoogte van het vuilverwerkingsbedrijf van de VAM niet ver van Beilen. Over de motieven van de kapers tasten de autoriteiten nog in het duister. Wel maakten de kapers via drie vrijgelaten vrouwen hun eisen bekend: een bus naar Schiphol en een vliegtuig dat op Schiphol klaar zou moeten staan om hen ergens hfaen te brengen, waarheen is niet bekend. BELEIDSCENTRUM In het gemeentehuis van Beilen werd kort na het begin van de kaping een beleidscentrum ingericht. Het treinpersoneel van de intercity, die onderweg was van Zwolle naar Groningen ontdekte de treinkaping. De machinist kre'eg in Hoogeveen opdracht in de omgeving van Bei len langzaam te rijden omdat de stop trein uit Groningen "vermist" was. Toen de machinist en twee conduc teurs van de intercity de stoptrein Twee van de vijf gijzelaars, die bij het vallen van de duisternis uit de gekaapte trein konden ontsnappen. Op de voorgrond Evert Haayer en naast hem de dienstplichtige militair Rikkert Jan Swieringa. ontdekten en er poolshoogte wilden nemen werd een serie schoten op hen g»elost. Zij renden weer naar hun trein en reden terug in de rich ting Hoogeveen. Bij de dichtóbij- zijnde boerderij stopten zij en sloe gen alarm. De rijkspolitie zette onmiddellijk het gebied rond de gekaapte trein af. In hotel Prakken in Beilen werd oen detachement van veertig man van de mobiele eenheid van de rijks politie ingekwartierd. Voorts werd het 43ste pantser infanterie bataljon in Assen geconsigneerd. Dit bete kent dat de militairen de kazerne niet mogen verlaten en eventueel direct kunnen worden ingezet. De taak van dit bataljon zou bestaan in het afzetten van het gebied, rond de trein. Ook arriveerden vijf scherp schutters van het korps mariniers per helikopter in Beilen. Later kwa men nogmaals 25 mariniers in Bei len aan. WAPENS Volgens informatie van de vrij gelaten vrouwen waren de kapers gewapend met drie machinepistolen, oen pistool en een jachtgeweer. De gijzelaars zijn bijeengedreven In het voorste compartiment van de trein waarvan de ramen met kranten zijn geblindeerd. Een kolonne van het rode kruis in Assen heeft een op vangcentrum ingericht in de omge ving van de gekaapte trein. Twee andere kolonnes staan paraat om ac tief te worden zo gauw als dat nodig is. Na het vallen van de duisternis zagen vijf gijzelaars kans de trein te verlaten. Minister-president Den Uyl staat vanuit Rome voortdurend in con tact met minister Van Agt over de ontwikkelingen rond de treinkaping. De premi'er neemt momenteel in Rome deel aan de Europese raad van regeringsleiders samen met mi nister Van der Stoel van Buitenland se zaken. NIEUW Een treinkaping is een nieuw ver schijnsel in de criminele geschiede nis van ons land. Er was enkel'e maanden geleden wel sprake van een poging tot een treinkaping (de Warschau-express in Amersfoort), maar door de arrestatie van vier Syriërs werd deze tijdig voorkomen. Volgens het wetboek van strafrecht staat op een aanslag op een trein maximaal vijftien Jaar gevangenis straf. Indien een treinaanslag iemand dood tot gevolg heeft geldt als ma ximumstraf zélfs levenslang. De Groningse makelaar Rob de Groot (34) rende gistermid dag voor zijn leven. Uit de groep gegijzelde passagiers was hij door de vijf Zuidmolukse terroristen aangewezen om als eerste te worden geëxecuteerd. Hij smeekte om een kans om te vluchten. Hij kreeg die. Maar onmiddellijk nadat hij uit de trein was gezet open den het vijftal het vuur op hem. Hij had geluk, ze misten hem. Hij liet zich voor dood op de grond vallen. Daar bleef hij volgens zijn zeggen een minuut of tien liggen, naast het li chaam van de vermoorde ma chinist. Toen is hij heel voor zichtig om geen aandacht te trekken onder de trein gekro pen. Op het moment, dat hij meende dat de kust mij was, is hij over de akkers naar een boerderij gerend. Korte tijd later klonken schoten in de trein en werd een dode passa gier naar buiten gegooid. PESSE, dinsdagavond Midden in het, naar het in het avondlijk duis ter lijkt, verlaten Drentse land van Pesse waait een vlag van het Ro de Kruis. Het met duidelijk rode va nen gezierde dundoek wappert fier in de frisse avondwind, daarbij fel verlicht door de enige lantaarn paal in de omgeving. Voor de rest is het pikdonker, maar de fel ver lichte vlag fungeert als een ba ken voor eventuele uit de gekaapte trein gevluchte passagiers. Een ba ken dat voor hen vanuit de 500 me ter verderstaande voertuigen vooral 's nachts zichtbaar moet zijn. Voor hen de vrijheid betekent. Breidwillige vrijwilligers van het Rode Kruis be mannen de nabij het "baken in zee" in de boerderij van de familie Kei zer gevestigde EHBO-post. Het is het opvangstcentrum dat het dichtst bij de plaats van het drama is gelegen. Tot dusver is slechts een van de gegijzelde trein- passagiers er dwars door de lande rijen rennend in geslaagd de post lopend te bereiken. Het is de 45-ja- rige Hagenaar W.C. Smets van de Waalsdorperweg, die onmiddellijk na zijn aankomst in de grote schuur van de boerderij wordt opgevangen. Slechts korte tijd blijft hij daar om vervolgens te worden overgebracht naar Beilen. Daar zal hij de Justi tiële autoriteiten mogelijk meer in lichtingen over de situatie in het treinstel kunnen geven. Voor ver slaggevers blijft hij evenwel - voor lopig - onbereikbaar. De vrijwilligers die de Rode-Kruis post bemannen, waren aanvankelijk op nog kortere afstand van de ge kaapte trein gehuisvest. In een an dere boerderij, die echter zo dui delijk in het schootsveld van de ka pers lag, dat de hoeve moest wor den verlaten. Wat gelaten aanvaard den zij zwijgend de situatie. Tot praten zijn ze nauwelijks bereid, "want", zoals een vrouwelijk lid van het Rode Kruis nog wel kwijt wil, "dat is amtsgeheim". Voor ove rige inlichtingen verwijst z\j ons naar het crisiscentrum in Beilen. Ook de twee met karabijnen ge wapende rijkspolitiemannen doen er eerder het zwijgen toe dan dat zij bereid zijn informatie over de situatie ter plaatse te verschaffen. Wel worden onze fotografen drin gend verzocht vooral buiten geen foto's met flitslicht te maken. Bin nen, in de als EHBO-post fungeren de boerenschuur, mag nog wel wor den gefldtst. Totdat een van de politiemannen zich bedenkt dat de treinkapers ook dwars doar de kleine raampjes van de boerderij de flitslichten kunnen zien. Als hij vreest, dat er dan wel licht bij het maken van een foto met zo'n hulpmiddel wordt gescho ten, wordt ook het flitsen binnen verboden. Nast een paraat staan de ambulance, wat stretchers en brancords is er overigens weinig waarneembaar. De Rode-Kruismensen blijven ech ter paraat. Wachten af wat er gaat gebeuren of mogelijk ook niet gaat gebeuren. Vlakbij wordt dc wat - zige stilte plotseling verbroken door een automotor. Men kijkt naar K - ten, maar ziet niets. Totdat plc1 - ling uit het duister een auto de politie opduikt. Zonder lie Na een korte stop rijden de pc mannen weer verder. Even du als zij kwamen. De laatste werd neergeschoten nadat hij kans had gezien uit de trein te vluchten. Het lichaam van de machinist werd later ook naar buiten geworpen. De lichamen werden ontdekt vanuit een helikopter die boven de trein rondcirkelde. De vijf Zuidmolukse terroristen die de trein bij Beilen in hun greep houden eisen ^een bus waarin ze met 'de gegijzelden naar Schiphol kunnen f gaan, om vandaar per vliegtuig 5iiaar een bestemming te vertrekken f die ze pas in het vliegtuig bekend Jmaken. t Minister Van Agt, leider in'het Haag se crisiscentrum, heeft deze eis re soluut van de hand gewezen: "We •laten ze absoluut niet met een groep ^onschuldige mensen vertrekken. Op jdit punt valt er niet met ons te schip speren, dat hebben we ook bij voor tgaande gijzelingsacties niet gedaan". De minister is bezorgd over de ^moeizame wijze waarop het contact met de terroristen verloopt. "Dat •- is het grote verschil met voorgaan- *de acties. Ze zijn totaal niet bereid Utot onderhandelingen". Tot nu toe yis mij ook nog steeds niet duidelijk „wat voor doel ze nastreven. Het ligt /■voor de hand te veronderstellen dat r;ze uit politieke overtuiging hande- len, maar tot nu toe is mij daar nog niets van gebleken". De minister ontkent dat de grote groep militairen die vannacht de r trein in Beilen hermetisch heeft om- '"singeld is ingezet om door middel van -geweld een einde te maken aan het «^gijzelingsdrama. BEILEN (ANP) Bij de kaping van de stoptrein Gronin genZwolle gistermorgen omstreeks half elf bij Beilen door vijf zwaar bewapende Zuidmolukkers zijn de 30-jarige treinmachinest J. H. Braams uit Amersfoort en een nog on bekende man om het leven gekomen. Het gekaapte treinstel op de rails in het Drent se landschap. Duidelijk is naast het eerste treinstel een lichaam op de bedding te zien. De gijzelingsactie in Hoogeveen is de ernstigste actie die Zuidmo lukkers de laatste jaren hebben ont ketend. De reeks geweldadighe- den, die steeds in hevigheid zijn toe genomen, begon in december 1966 toen 50 Zuidmolukse jongeren de In. donesische ambassade in Den Haag bestormden na een protestmars. 318'70. Bezetting van de residen tie van de Indonesische ambassa deur in Wassenaar door 33 gewapen de Zuidmolukkers. Eén politieman werd bij de actie gedood. Duizend rijkspolitiemannen en marechaus- see's beantwoordden de actie ander halve maand later door een razzia in het kamp IJsseloord in Capclle aan de IJssel. Buit: twee geweren, zeven pistolen, twee revolvers, vier handgranaten, patronen, knuppels en dolken. 2—11—'70. Vijfhonderd Zuidmo lukkers demonsteren in Amsterdam voor een Republiek Zuid-Molukken. 2812'72. Demonstratie van een aantal Zuidmolukkers op de stoep van het kabinet van de toenmalige minister-president Biesheuvel". Drastische maatregelen worden in het vooruitzicht gesteld. 184'73. Molukkers bezetten het eiland in de Hofvijver van het Bin nenhof. 28—12—'73: Tijdens een massale protestmars worden in Den Haag Indonesische vlaggen verbrand. 28—1—74: Op de stoep van het Rotterdams politieburean ver branden Zuidmolukkers opnieuw een Indonesische vlag. 25 1 '74: Poging de Indonesische conslul-generaal Thajeb in Amster dam te gijzelen. Doel: "'ultimatum stellen". Drie weken later arresteren 45 rechercheurs in burger zes jon gelui in Capelle aan den IJssel. Ze worden ook beschuldigd van brand stichting in het Amsterdamse Garu- da-gebouw. 10—5—74: Bij een inval in een Krimpense wijk waar veel Zuidmo lukkers wonen worden 13 uzi's, 3 FAL-geweren en achthonderd stuks munitie aangetroffen. De wapens waren gestolen uit een kazerne en vol gens justitie bedoeld voor terreurda den tegen de Indonesische ambassa deur. 2712'74: Een demonstratie leidt tot massale vernielingen in het Vre despaleis. Schade 'n half miljoen. 31—3—75: De politie ontrafelt een complot tegen de Koningin. De pro cessen tegen 20 Zuidmolukkers, die worden beschuldigd de koningin te hebben willen gijzelen, vergroten de onrust onder de 36.000 Zuidmoluk kers in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7