'Dramaturgie moet verband houden met werkelijkheid' Leo Beyers tussen de bedrijven door ...en gisteren toegelicht /RABfl\programma Constantijn Huygensprijs voor dr. A. Alberts (^y^vandaag.. /tt'BOEK WOENSDAG 3 DECEMBER 1975 DEN HAAG De Constantijn Huygensprijs van de Jan-Cam- pertstichting in Den Haag is toe gekend aan dr. A. Alberts voor zijn gehele letterkundig werk. De prijs bedraagt f 6.000 en wordt 19 december in het stadhuis van Den Haag door burgemeester drs. F. Schols uitgereikt. Dan worden ook de andere prij zen, elk groot f3000, uitgereikt. De Jan-Campertprijs is voor Eddy van Vliet voor zijn dichtbundel "Het gro te verdriet'. De Vijverbergprijs gaat naar Daniel Robberechts voor zijn boek 'Praag schrijven'. Een bijzon dere prijs is Rico Bulthuis toege kend voor zijn boek "De dagen na donderdag'. Miep Diekman krijgt de Nienke-van-Hiohtumprijs voor kin derliteratuur. Dr. Alberts is 64 jaar, studeerde indologie in Utrecht, promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbe geerte, werkte op het ministerie voor Koloniën en was ambtenaar bij het binnenlands bestuur in het voormalig Nederlands-Indië. Van 1953 tot 1965 was hij redac teur van de Groene Amsterdammer. Nadien werkte hij als arbeadscon- tractant op het bureau Nederlands van de afdeling vertalingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Meer autobiografisch was 'De bo men' uit 1954. Dr. Alberts was ook redacteur van het maandblad De Gids. In 1962 verscheen zijn 'Na men noemen'. Stukken van zijn hand, die sedert 1955 waren gepu bliceerd werden dit jaar uitgegeven in de bundel 'Haast hebben in sep tember'. Historische werken van de letterkundige waren oa. 'De Franse Slag' uit 1964, dat dit jaar opnieuw is uitgegeven onnder de titel 'Aan Frankrijk uitgeleverd', 'Leven op de rand' uit '74 over de geschiedenis van Apeldoorn, de stad waar hij opgroei de, en *De huzaren van Castricum' uit '74. Bekendheid kreeg dr. Alberts met de korte roman "De Vergader zaal', die vorig jaar verscheen. Dit jaar verscheen van hem 'In en uit het paradijs'. 16.00 Kijkdoos (NCRV) 16.40 De trom van Pandoera (NCRV) 17.05 De reizen van Kim (NCRV) 18.15 Computerkunde, huiswerk les 31 en 32 (TELEAO) 18.45 Verkeers(p) licht (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van Gewest tot Gewest (NOS) 19.50 P.P.: Boerenpartij (POL. PARTIJEN) 20.00 Een jonge man uit Passau, film (NOS) 21.55 Journaal (NOS) 21.50 Den Haag vandaag (NOS) 22.05 Studio Sport (NOS) 22.30 Panoramiek (NOS) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18 45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Heeft de regen een vader? (IKOR) 19.30 Kenmerk (IKOR) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Socutera 20.30 Het geld van geven voor leven (NCRV) 20.55 Omzien naar moigen (NCRV) 21.55 De Stranovsky zangers zingen (NCRV) 22.20 NCRV's Open Boek (NCRV) 22.55 Journaal (NOS) 23.00 Huisartsen (TELEAC) Er is een tegenstelling. Enerzijds bereikt de televisie veel mensen, anderzijds is de televisie een lastig medium voor een snelle berichtge ving in moeilijke omstandigheden. Dat bleek ook weer door het gebeuren in Bellen. De actualitei tenrubriek Hier en Nu van de NCRV deed al het mogelijke. Alle beschikbare autoriteiten werden voor de microfoon of telefoon gehaald, de schaarse informatie per draad doorgegeven. Dat was, de handicap van het medium in aanmerking genomen, knap werk. Het NCRV- team was druk in de weer met het vullen van twee extra uitzendingen plus de geplande aflevering, zodat voor een gedegen chronologisch overzicht geen tijd overbleef wat soms vreemde effecten opleverde: Ineens hoor Je verslaggever Gijs Brantsma melden dat er wellicht een bliksemactie aanstaande is. maar dat was een achterhaald sfeerverslag uit de middag. Het zou misschien niet zo gek zijn als de televisie-actualiteitenrubrie ken. in navolging van de justitie, met een draaiboek voor dergelijke gebeurtenissen kwamen, zodat bij voorbeeld een kanaal de totale berichtgeving verzorgt, waarbij de feitelijke gegevens die los komen wezenlijk gescheiden worden van interpretaties, gissingen, sfeerteke ningen, waarnaast ook plaats is voor nuttige deskundigenpraat, 't Is maar een tip. Zestien hits heeft de Nederlandse popgroep The George Baker-selec tion op het conto, dat is niet mis. Nog nooit echter viel de groep een fel begeerde tv-special ten deel. Maar aangezien ook bij George Baker alleen de populariteit telt, kon dat TV-programma niet uitblij ven. Als The George Baker-selection een fenomeen is waar de popspecia listen weinig meer over kunnen vertellen dan dat er sprake is van „een succesformule" dan moet de tv-show toch wel minstens een evenement genoemd worden. Rare programma's. Hilversum heeft er de succesformule nog niet voor gevon den. Dit geval was een mixture van allerlei formules. Zo mocht de heer Baker een jeugdherinnering vertellen, maar werd niet onthuld of er een mevrouw Baker bestaat, of er kleine Bakertjes rondlopen etc. Ook zong de groep enige nummers, die kennelijk waren opgenomen in een ruimte zo groot als een badkamer. Op de heer Baker werd beurtelings blauw, paars en groen licht geworpen, 2odat hij er erg ziek uitzag. Nu kunt u zich terecht afvragen of zo'n onbeduidend programmaatje wel zo veel woorden waard is. Nee, eigenlijk niet. Maar het verschijnsel wel. Het verschijnsel dat er geen enkele poging wordt ondernomen een enigszins doordacht of gefun deerd, doelgericht of verhelderend programma te maken. Het was geen spetterende show, het was geen indringend portret, het was geen poging tot een onderzoek, het was helemaal niets. En zo gaat dat nou steeds. Zo kan de uitvinder van de televisie het nooit bedoeld hebben. Geheel in tegenstelling tot boven staande kritiek was de maandelijkse aflevering van „Het Heilige Vuur" waarin de persoon van architect/- graficus Wijdeveld (90) werd belicht. Wijdeveld, die al heel jong een stempel drukte op de architec tuur in ons land, bleek een voortreffelijk causeur. Het werd een programma zoals de uitvinder van de televisie het wel bedoeld zal hebben. +De NCRV-tv zendt vanavond om 20.30 uur via Nederland 11 de standpunten over de verdeling van de gelden, binnenge komen via de actie "Geven voor leven", nader uiteen. Zowel de organisatoren van het NCRV-jubileumprogramma als ver tegenwoordigers van het Koningin Wilhelmina Fonds, onder wie de directeur dr. Meinsma, geven hun mening. Het totaalbedrag voor deze actie bedroeg bijna zeventig mil joen. Eén van de oorzaken, dat niet eerder bekend kon wor den gemaakt wat er met al dit geld ging gebeuren tenslotte speelde "Geven voor leven" zich op 29 november 1974 a/ noemt actievoerder Johan Bodegraven het meerbedrag dat de actie opleverde. Voor 46 miljoen was een schetsmatig plan; voor 70 miljoen gulden niet. Eind vorige maand kon het be stuur van het Koningin Wilhelmina Fonds pas definitief een besluit nemen. Johan Bodegraven: "We kunnen er zeker van zijn, dat in het eerste kwartaal 1976 de verwerkelijking van "de droom van drie mannen" een begin krijgt." De droom: kinderen van kanker te genezen. "Een jongeman uit Passau" is een documentair tv-spel van Georg Stefan Trolier over het leven van Hitler in de periode 19031914. De NOS zendt dit spel vanavond om 20.00 uur via Nederland I uit. De film begint in Hitiers geboorteplaats Braunau (1889), volgt het spoor naar Passau. waarheen zijn vader werd overgeplaatst (1892), en eindigt met Hitiers jeugd in Linz, waar de familie tot de gegoede inwoners van een voordorp behoorde. Kon. Lucht- g. 19.00 Arturo Toscanini dirigeert populaire klassieken. 19.30 Theologi sche etherleergang. TROS: 20.00 Eight o'clock special. 21.15 (S) Specialitei ten a la carte. 22.30 Nieuws. 22.40 Akt. 23.00 (S) Coulissen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de da.g PP: 18.20 Uitz BP VARA bezit. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 gei Nieuws. 20.05 (S) Woensdagavond stonm.a^EO 22.40 (S) Woord6 der^v held. 22.55 Klankbord. 23.05 (S) 1 ludium. 23.56-24.00 Nieuws. Hilversum III NOS: 18.30 De vakaturebank. (S) Joost mag niet eten 19.02 (S) I woord. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.4MS) Akt. 7.55 (S) ^Aangestipt. 8.00 af. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymn. voor de hulsvrouw. 8.45 (S) Podium. 9.45 (S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nieuws 10.33 (S) Orkestpalet. 12jOO (S) Bel Oanto. 12.26 Meded. voc 12.30 Nieuws. 12. dagpauzedienst. 13.15 '(S) Lichte twaalf, ïi.oo Beursplein o. 12.30 (S) Sportrevue. 12.54 Land en tuinbouw. Rock (S) Nieuws. 13.11Radiolou 3.25 (S) Alert. 13.55 (S) Klass. p 1.10 In de wetenschap c l 22 35 Paardenkeors. (S) De Meurders B.02-7.00 (S) Drie op Je boterham. DONDERDAG 4 DECEMBER 14.30 (S) (S) Aspecten. 16.00 I diojournaal. 16.05 (S) Gebakken (S) Mobiel. 17.55 Meded. Hilversum III je botert TROS: Pep 1.03 (S) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende takt. 16.03 (S) De Hitmeesters. ALLESOVERJEUGDSCHOOLKOOK- KUNSTSPELSPORTPLANTPLAKDIER DOENBLOEMBOOTREISRUSTSTAD LANDGROENGRUT EN NOG VEEL MEER BIJ: Nu speciale aanbiedingen. Haal een catalogus! Pieterskerk choorsteeg 14, leiden "Ik vraag me voortdurend af, in hoeverre ben je solidair met werkelijke mensen. Je wordt zo gauw in een vakje gestopt van verheerlijking of verguizing en als je dan zoals ik vijf jaar lang werkt zonder vakantie te nemen, dan ontstaat het gevaar dat je je daaraan gaat conformeren of dat je überhaupt op houdt te denken. Dat gevoel heb ik wanneer ik zoals laatst twaalf uur lang aan een stuk door heb gewerkt, naar Limburg rijden, spelen en weer terug naar Den Haag. Dan kom ik thuis, zet de radio aan en hoor berichten over Spanje en Portugal. Als ik me daarvoor afsluit' wat doe ik dan nog? Toneelspelen, jawel, maar wie ligt daar wakker van." De vraag is alleen, krijgt de acteur in het huidige toneelbestel de kans zich als zodanig op te stellen? Leo Beyers belicht dat aspect van verschillende kanten tegen de achtergrond van wat de al dan niet kritische buitenwereld van de acteur denkt. In dramatechnische zin: „De acteur is meestal gebonden aan de instructies van dte regisseur. Hij kan niet tonen wat hij weet. Zijn werk is vaak niet meer dan het aanleren van kunstjes. Wat ontbreekt is het autonoom leren herkennen wat je voelt. Daarvoor moet Je heel wat schroom overwinnen. Als je je durft bloot te geven moet je sterk in j»a schoenen staan, Maar het is wel een vereiste, want theater is een gemeenschapskunst. Toneelspelen is niet nadoen, verdacht veel lijken op, maar vanuit jezelf gestalte geven aan een rol. Dat is wat ik in vele kritieken mis, die ik overigens allemaal lees. Ik mis de veronder stelling dat een acteur ook nadenkt over wat hij doet." Maar komt de acteur dan niet in conflict met de schrijver?" „De schrijver hoeft niet altijd gelijk te hebben. Hij levert voor zestig procent het materiaal en daarmee ga je aan de slag. Ik kan met mijn autonomiteit en mijn kennis datge ne aan die rol toevoegen wat in mij doorklinkt. En dat kan in tegen spraak zijn m'3t het begrip matige inhoud. Het is een kwestie van architectuur. Theater maken is leven met de werkelijkheid van 1975. Maar dat betekent ook dat Je bezig bent met die werkelijkheid. Niet de werkelijkheid van het dogmatisme. Ik weiger ieder dogmatisme, want het maakt de mensen dom. Daarom ben ik ook weggegaan als directeur van de Nieuwe Komedie." Leo Beyers noemt „Klaverweide" een ideaal voorbeeld van dialectiek in persoonlijke en maatschappelijke verhoudingen". „Dankzij Herman Fortuin, een kei van een man, wordt in dat opzicht zinnig gewerkt en niet dogmatisch. In tegenstelling tot de mentaliteit die bijvoorbeeld bij het subsidietoneel heerst bestaat er bij de televisie geen vooringenomen heid. Bij dit Jonge medium wordt de structuur van interdisciplinaire sa menwerking bewust nagestreefd. Het is daarom niet toevallig dat ik me zo voor televisie interesseer. Het gesubsidieerde toneel is altijd bang om iets te verliezen. De sociale Leo Beyers: toneelspelen is een gemeenschapskunst. bescherming van de acteur is zijn frustratie. Je gaat Wel nadenken als Je pensioen aan een zijden draad hangt. Wat dat betreft ben ik een artistieke statenloze. Ik heb geen WW, niets. Daarom ga ik ook niet op vakantie. Ik ben nu 42 jaar. Veertig jaar lang heb ik niets betekend, nu wil ik blijven werken, doorgaan met datgene wat ik bereikt heb." THEOLOGIE Terung naar het dogmatische denken. Leo Beyers verwerpt het opnieuw. „Je ziet het toch ook gebeuren in de theologie. Men zegt dat de godsdienst kapot gaat. Dat is waar, maar niet het religieuze gevoel. Die ontwikkeling heeft de actie Tomaat bij het toneel nooit kunn'en bereiken. Als het zo moet gebeuren sta je niet sterk in je schoenen. Wat nu gebeurt is het restaureren van het oude instituut. Verder gaan we in dit monumenten jaar niet. Maar als je met collega's over „Klaverweide" praat dan vinden ze dat niks. Het beantwoordt niet aan de idolatrie he. Je moet toch acteren om in de krant te staan he? Nou als het daar om gaat, dan heb ik het wel gehaald. Zoals ik al zei, ik lees alle kritieken. Dan moet ik wel eens lachen. Volgens sommigen ben ik in de rol van Cuperus een mystieke priester en anderen zeggen dat ik in Klaverweide een behou dende klootzak ben. In beide gevallen wordt er gedacht dat ik zaagsel in mijn hersens heb, dat is toch projectie." Nog even de dogmatiek. Wordt zij teveel geschraagd door de intoleran tie zowel van rechts als van links? „Ach, het is wel begrijpelijk. De dominees en pastoors moeten toch ergens heen, zij zijn opgevoed met de cornflakes van Marx. Ze kunnen die in de kerk niet meer kwijt. Toch is Nederland voor mij een goed werkklimaat. Ik heb voor dit volk de grootste waardering. Ik kan me solidair met haar verklaren". U bent gelukkig." „Ik leef zoals de seizoenen zich manifesteren. Zomer, herfst, winter, lente. Ik ben als acteur een bevoorrecht mens omdat ik mij in allerlei mensentypen kan uitdruk ken. Ook wat mijn loopbaan betreft ben ik door de mazen van het bestel heen geglipt. Ik heb mij autonoom kunnen vormen. Ik heb mijn eigen tijd van zeer nabij beleefd. Ik h'ab leren omgaan met mijn eigen gevoelens. Dat mis ik in de pedagogie. Ik zou bijna willen zeggen dat muzikale element. Ook taal en toneel zijn duidelijk aan muziek verwant. Taal is een melodie. Dat mis ik in de pop. Pop wordt niet ontwikkeld maar wel geconsumeerd". Leo Beyers is van mening dat vanuit de interdisciplinaire samen werking meer geld beschikbaar zou moeten zijn voor schrijvers, om hen in de gelegenheid te stellen meer te communiceren. Volgens hem heeft Nederland voldoende schrijverstalent voorhanden. „Zo'n klein land heeft niet minder dan vijftien multi-na tionals opgebouwd. Dat niveau moet ook bereikt kunnen worden in de drama-literatuur. Het is ook een noodzaak. Want een volk zonder cultuur is een volk zonder ziel. De filosofie van „Erst das Pressen, dann die Moral" moeten we vergeten. Ik pleit voor eerst die Sinne dan de politiek. Want daaruit komt het politieke d'enken voort. Dat is geen rationeel maar een psychosomatisch proces, dat veroor zaakt wordt door fysieke impulsen." Leo Beyers vertelt hoe hij bij de Nieuwe Komedie een psycholoog, n socioloog, een en bewegingspe dagoge had aangesteld als uitvloeisel van een interdisciplinaire aanpak. „Maar dat wilde het gezelschap niet. Men wilde een God. Niet vanuit zichzelf denken maar over vijf jaar een groot acteur zijn." POPULARITEIT Houdt u van populair zijn? „Ik weet niet wat ik er mee moet doen. Populariteit is de ergste vorm van anonimiteit. Je wordt een soort Hitier. Daarom laat ik me ook niet uitnodigen om een carnavalsoptocht te openen of op bezoek te gaan bij eenfamilie in het kostuum van „De Kruik". Daar kun je ook uit afleiden hoe er over een acteur wordt Is het hebben van zoveel werk geen ernstige belasting? „Het is een opgave om er orde in te brengen. Ik ben ook twe-a jaar ziek geweest, door de onevenwichtige manier van mens worden. Ik moest persoonlijk en maatschappelijk heel wat inhalen. En dan verlies je Je zin voor Waarom heeft België zoveel voor maatgevoel." etreffelijke acteurs, die in vele gevallen ook het Nederlandse toneel hebben beïnvloed? „Een onderdrukt volk dat zoekt naar een uitlaatklep. Een vorm zoeken om er onderuit te komen. Kijk maar naar de Surinamers. Die kunnen ook dingen die wij niet kunnen. De manier van. elkaar begroeten bijvoorbeeld, de manier van lachen, dat is zo schitterend. Een authenticiteit waar je u tegen tegt. Een kinderlijke manier van voelen." Zoals Leo Beyers dat kan. Maar wel tegen een achtergrond van eruditie en betrokkenheid bij het leven. PAUL VAN BECKUM DUITSE TV Leo Beyers zfólf. Dat moet Wel, want Wie kan zo geëmotioneerd over zijn vak praten zonder er ook 's nachts nog mee bezig te zijn? Vooral niet wanneer het programma zo afgela den vol is? De rol van de dirigent in „De koperen tuin", de creatie van aannemer Kuipers in de serie „Klaverweide", die straks we'er gaat draaien en de hoofdrol in de vrije produktie „Thuis" van Hugo Claus. Maar wakker liggen over toneel betekent voor Leo Beyers ook maatschappelijk betrokken zijn, het leven doorgronden buiten de schouwburg en de studio om. Daarom zegt hij: „Dialectisch ontwikkeld worden is ook een zaak van de dramaturgie. Het toneelman nu is te weinig interdisciplinair, te weinig een école permanente". Plaats van handeling: een keurig, traditioneel Haags restaurant. Bul derend lachen in deze sfeer is niet gebruikelijk. Men zal er geen aanstoot aan nemen, maar men schrikt wel op. Leo Beyers lacht soms bulderend en dan houden de kelners even de pas in. Beyers is een volbloed Belg, zangerig in taal, heftig in gebaar. Een forse brede man met dikke handen die zijn afkomst verraden. „Tot mijn vieren twintigste ben ik slager geweest. Ik kwam in contact met theater en zei het slagersvak vaarwel. Maar ik ben g'een acteur geworden om het acteur-zijn. Ik heb altijd gezocht naar een middel oin mij bezig te kunnen houden met de taal, maar nog meer om te kunnen communice ren. In dat opzicht kan drama meer toereikend zijn dan iets anders. Het kan een bijdrage leveren aan intermenselijke verhoudingen." xsterdamse stadhuis is gistermiddag het huwelijk tussen Pleuni Touw en Hugo Metsers. Op de foto acteursechtpaar tijdens de huwelijksvoltrekking.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5