"Zolang mil benen het nog cioen blijf ik de krant wel bezorgen" Straks niet meer terug in de raad Fractieassistent van PPR-PSP-D'66 legt functie neer K. Ouwersloot vijftig jaar LD-bezorger in Valkenburg mi Rijnsburgse wethouder H. de Mooy WOENSDAG 3 DECEMBER 1975 VALKENBURG De heer K. Ouwersloot viert een toch wel merkwaardig jubileum. Het is vandaag precies vijftig jaar geleden, dat hij als negenjarige jongen krantenbezor ger werd van onze krant in Valkenburg. In die vijftig jaar heeft hij nauwelijks een dag verstek laten gaan. —i ^(jjj Door llllll i Miep de Graaff "Vakantie? Ja, één keer zijn we drie dagen weg geweest. Het koeriers-, bezorgings- en klach tendienstwerk begon voor de heer Ouwersloot al op zijn negende jaar. Zijn vader had de krantenwijk aan genomen voor een oudere broer, die er na een poosje geen zin meer in had. Kees nam het al snel van hem over en is het altijd blijven doen. Hij begon wel anders dan nu: "Des tijds had ik maar zo'n vijftig kran ten om te bezorgen, maar het werk was wel zwaarder. De kranten moest ik 's middags ophalen in Kat wijk, waar ze uit Leiden met de blauwe tram waren gebracht. De wegen in Valkenburg waren toen ook veel slechter, dus daar ging ik op de fiets met carbidlamp over hobbelige straten, naar Katwijk, ik hing meer op de fiets dan ik er op zat, want ik kon nog niet bij het za del. Tussen-pootje fietsen noemden we dat. Krantetassen? Die kenden we nog niet, mijn moeder maakte tassen van blauw kielgoed". Trots De heer Ouwersloot is wat trots op de resultaten die hij in vijftig jaar heeft bereikt. 'Toen ik begon met krantelopen waren er ongeveer zes tig abonnees, nu 498. Ik had het wel leuk gevonden om btf dit jubileum van vijftig jaar vijfhonderd abonnees te hebben, maar dat is jammer ge noeg net niet gelukt. We hebben hier de dikste bezetting. Veel heb ik daar zelf aan gedaan, door het uitzetten van kranten. Vroe ger ging dat wat makkelijker, ik rot zooide maar wat aan. Nu gaat het wat officiëler, met colporteurs en zo. Jammer, ik doe het liever zelf". "De kranten komen iedere dag om kwart voor .vier en dan zorg ik er te zijn. De mensen weten dat ze de klok op me gelijk kunnen zetten, dus als de krant eens wat laat is staat de telefoon roodgloeiend". De heer Ouwersloot heeft, samen met zijn broer, een boeren "zeg maar gemengd" bedrijf. Dat be tekent vee, bloemen en groenten. Toch zorgt hij er altijd voor om kwart voor vier thuis te zijn. •Ziekte of vakantie zijn voor de h'eer en mevrouw Ouwersloot wat vage begrippen. "Vakantie? Ja, een keer zijn we drie dagen weggeweest van zaterdag cot en met maandag. Za terdags komen de kranten vroeg, dus die kon ik nog lopen. Alleen maandag is het overgenomen. Nee, ik ben nooit ziek. Je mag wel cms verkouden zijn maar dan loop je gewoon door". Achterom Vijftig jaar geleden begon de heer Ouwersloot ook met het ophalen van abonnementsgeld. Alles ging nog per week, en niet zoals nu, per kwartaal en per giro. Achttien cent per week kostte de krant toen. De zaterdagskrant kostte zes cent: die was dikker. Maar die moest wel van KATWIJK Uitslagen zaalvoetbal in sporthal Cleyn Duin: Glasbergen de Rest: 101; 132. Parlevliet Sporthuis Riche: 53. FC Modern —Snackboys: 2—12. Programma 8 december: 8 uur: Taveerne Boys Cleyn Duin. 9 uur: Katwijk 3—Re genboog 2. 10 uur: Van Dijk VZV— Tommies. te voren worden besteld. Het bezor gen was toch wel anders. Brieven bussen of bellen waren er niet, al les moest "achterom". Toch jammer, dat die wekelijkse betaling er helemaal is uitgegaan. Ik kwam eens een halve cent wis selgeld tekort. Toen moest ik van die boerderij buiten Valkenburg hele maal naar huis lopen, omdat dia me vrouw anders "niet uitkwam met haar huishoudgeld". Iedereen in Valkenburg kent Kees: "Ze leven enorm mee. Vaak is me gevraagd, wanneer ben je nou vijftig Jaar aan de krant? Er heb ben me ook wel eens benaderd, of ik andere kranten wilde bezorgen, zo bekend was ik. Maar daar had ik geen tijd voor". Hij laat nog even een dankbetui ging zien: "Nog even snel en gevat, is de bezorger van ons blad. Hij is niet te temmen, niemand kan hem Wat er vandaag gebeurt, weet de heer Ouwersloot nog niet. In ieder geval staat hij om kwart voor vier wel te popelen om de krant te bezor gen. "Zolang m'n benen hec nog doen blijf ik de krant wel bezorgen HULDE NOORDWIJK In "De Rank" waren familie, colle ga's, vrienden en bekenden bijeen om afscheid te nemen van hoofdagent C. J. van 't Wout, die wegens het berei ken van de -pensioengerech tigde leeftijd de politiedienst ging verlaten. Bij deze gele genheid reikte burgemeester mr. J. M. Bonnïke aan de scheidende politieman de zilveren eremedaille uit, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester schetste in zijn toespraak de loopbaan van de heer Van 't Wout. Hij begon als mïlitaiir, werd in de bezettingstijd lid van de Binnenlandse Strijdkrachten en trad na de bevrijding toe tot de Mijnopruimingsdienst In de jaren direct na de oor log Was er voor deze dienst handenvol werk, want Neder land, en vooral het kustge bied lag bezaaid met aller hande oorlogstuig Nadat Van 't Wout in 1948 in dienst was getreden bij het Noordwijkse politiekorps, had men tot de dag van zijn afsdheid kunnen profiteren van zijn deskundigheid op het gebied van explosieven en zijn koelbloedigheid als deze opgeruimd moesten worden, zei mr. Bonnike. De burgemeester dankte de heer Van 't Wout voor dit al les en deelde mede dat hij deze dank ook namens de ge hele Noordwijkse gemeen schap tot uitdrukking kon brengen omdat het de ko ningin had behaagd de schei dende politieman te onder scheiden. Namens het ge meentebestuur overhandigde de burgemeester een ge schenk onder couvert. KATWIJK De Julianamavo in Katwijk organiseert op 5 december een bazaar annex rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor het Zee- hospitiüm in Katwijk. Voetbal In een wedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse voecbal- competitie kwam Liverpool op Air field Road tegen Arsenal niet verder dan een 2—2 gelijkspel. RIJNSBURG Voor wethouder H. de Mooy staat het „onomstotelijk" vast: na deze periode keert hij niet meer terug in de Rijnsburgse gemeenteraad. „Ik vind het welletjes", zegt de nu vijfenzestigjarige wethouder. „Vijfentwintig jaar ben ik raadslid geweest waarvan tien jaar wethou der. Ik ben het er nog niet over eens of ik deze periode wel helemaal moet uitzitten. Mi sschien moet je een opvolger de kans geven om zich behoorlijk te kunnen inwerken". Het is overigens niet de enige 1 functie waaronder de vitale Rijns- burger definitief een streep gaat zetten. De Nederlandse Christe- lijke Ondernemersbond verliest vol- gend jaar ook zijn leider. Twintig Jaar is De Mooy dan voorzitter van i deze organisatie geweest. dat jongere mensen nu maar eens mijn werk moeten overnemen. Vroe- ger had ik altijd een verschrikke- lijke hekel aan die mensen, die als- maar bleven zitten en bang waren om op te stappen. Soms waren we wel ouder dan zeventig Jaar. Echt hoor, dan dacht ik wel eens wan neer zou die man nu eindelijk eens weggaanNou, voor ze dit van mij gaan zeggen, hak ik liever zelf de knoop door" En of het nog niet voldoende is: over ruim één jaar (in de loop van 1977) legt De Mooy ook het voorzit terschap van de Bond van Chris telijke Slagerspatroons neer. Vijfen twintig jaar heeft hij de "slagers" dan geleid. „Ik ben er van overtuigd dat 'EISEN VOOR HEFFINGEN RIJNLAND REDELIJK LEIDEN "Het heffingensy- steem van de verontreinigingsbelas- ting voor de industrie voldoet aan redelijke eisen. Ten aanzien van de burger is het systeem weinig on derscheidend. "Dat zegt de secreta- i ris-rentmeester van het hoogheem raadschap Rijnland, mr. B. Plomp, in een preadvies dat is uitgebracht aan de Vereniging voor Adminis tratief Recht. Mr. Plomp geeft er de voorkeur aan de aan de zuive ring verbonden kosten te laten hef- fen via de gemeenten. "De heffing kan dan deel uit maken van de onroerende goed-be- lascing of van een afzonderlijke rioolbelasting", aldus mr. Plomp die het niet alleen een praktischer op lossing vindt, maar ook voor de burger logischer en meer aanvaard baar is. Hij meent dat in ieder geval voor alle door waterschappen opgelegde belastingen op korte termijn aan passing aan de algemene belasting wetgeving nodig zal zijn. Dat zou ond'er andere de mogelijkheid ope nen om rekening te houden met de draagkracht. Volgens mr. Plomp is de zuivering van afvalwater nu aan een te groot aantal kleine waterschappen opge dragen. Schaalvergroting in zuid west Nederland zou het thans be staande patroon van ongeveer veer tig afzonderlijke heffingsgebie- den tot ongeveer de helft kunnen verminderen. het voor de organisaties beter is als er nieuw bloed komt. Natuurlijk", aldus De Mooy, "het valt niet mee om geschikte opvolgers te vinden. Dat merken we nu. Je gaat verge lijken. En dan ontdek je dat het haast onmogelijk is om iemand te vinden, die voldoende ervaring heeft om de voorzittershamer over te ne- W aar om zo rigoureus het mes in toch wel drie belangrijke functies? "Omdat", zegt De Mooy zonder enige aarzeling, "ik ervan overtuigd ben de beste tijd, wat het werk betreft, achter de rug te hebben. Ik vind, dat de organisaties van mijn oud worden niet de dupe mo gen worden. Dat is het standpunt dat ik heb ingenomen en daar ben lk niet meer vanaf te brengen". De Mooy, die ook vier Jaar lid van de Tweede Kamer voor de Anti Revolutionaire Partij is geweest, gaat overigens niet op zijn lauweren rusten. Ondanks dat hij meer vrije tijd krijgt dan hij ooit heeft gehad. "Ik kan nu eens rustig gaan zitten om wat te lezen. Dat moest altijd maar even snel tussendoor ge beu- Eén voorzittersfunctie van een commerciële instelling (Centraal bu reau voor slachtvee)met ongeveer twintig werknemers en wat commis sariaten houdt De Mooy nog wel aan. Maar de zware taken, waarin beleidslijnen moeten worden uitge stippeld, behoren binnen niet al te lange tijd tot het verleden. Dan krijgt de Rijnsburger ook eens ge legenheid om met vakantie te gaan. Van zijn hele leven is hij slechts één keer drie dagen "echt" met va kantie geweest. Daarna nooit meer.» Besluit Rijnsburgerweg voor mij onaanvaardbaar9 Wethouder De Mooy LEIDEN W. M. van Rooijen, assistent van de PPR/PSP/D'66- raadsfractie in Leiden, heeft het bijltje erbij neergelegd. Aanleiding is geweest het besluit dat de Leidse raad maandagavond, met steun van zijn fractie, nam over de aanleg van busbanen op de Rijnsburgerweg. In een verklaring voor de stap zegt Van Rooijen in een gewetensconflict te zijn gebracht. "Wie anno 1975 een subsidie voor asfaltering van de Riinsburgerweg belangrijker vindt dan de resultaten van inspraak en het behoud van een aantal bomen kan enig rumoer verwachten", aldus Van Rooijen. "Dat zelfs de PPR- fractie dat risico heeft genomen, on danks de vele gegevens waaruit blijkt dat het aanvaarde plan tegenstrijdi ge uitgangspunten heeft, getuigt van weinig visie en is voor mij onaan- vaardbaar." Van Rooijen vindt dat de cynische antwoorden van wethouder Waal op de vragen van raadsleden v. d. Zan- de en Wessels de raadsleden tot de slotsom had moeten brengen dat de bomen behouden dienen te blijven en dat aangestuurd moet worden op een beter plan. "Hoe kan men ver trouwen hebben in mensen, die zo miskleunen wanneer het erop aan komt", zo vraagt Van Rooijen zich af. "De keuze tussen veertig bomen of de huidige PPR-fractie is voor mij niet moeilijk", aldus de fractie-as sistent. "Van die bomen hoop ik mijn hele leven nog te genieten, raadsleden houden het vaak geen vier jaar uit. Daarom kan ik mij niet langer beschouwen als fractie assistent van de huidige PPR/PSP/ D'60-fractie, in welke functie ik he genoegen had deze raadsleden van informatie uit £e achterban te voor zien. Men moet de inspraak serieus nemen en niet alleen wanneer het de gemeente toevallig zo uitkomt. Van Rooijen is van oordeel dat het Leidse busbanenplan nog steeds slecht is en wijst erop dat hij in juni 1974 met Bert Oosterman (sa- Tien de toenmalige D'66-fractie-vor- inend) de enige tegenstemmers wa ren. Tenslotte constateert hij dat behoud van werkgelegenheid beter gediend Jiikt met herbestrating van asfaltering.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4