'Gemeentebeleid slap en traag' Conferentie over steun Derde Wereld in Leiden MASSALE DEMONSTRATIE TEGEN BEZUINIGINGEN WiiTn dro®snrel§ van2500?! Camel 20 is weer terug Voor de Groenesteeg nieuwbouwplannen PCW antwoordt niet op boze 'open brief Met de nieuwe Boldoot-verpakking. WOENSDAG 3 DECEMBER 1975 LEIDEN Het is nog altijd de bedoeling dat in de Derde Groe nesteeg nieuwbouw zal worden gepleegd ten behoeve van de huis vesting van buitenlandse werk nemers. De panden waarin, zij nu wonen zullen grotendeels worden gesloopt. Vermoedelijk zal er echter niet één gebouw worden gerealiseerd, maar zal de nieuwbouw in twee delen uiteenvallen. De oorzaak daarvan is dat de gemeente niet tot overeenstemming is gekomen met de in de Groenesteeg geves tigde Marokkaanse slager, die slechts onder voor de gemeente niet aanvaardbare voorwaarden zijn pand wilde verlaten. Zo bleek gisteravond in de c ommissie volkshuisvesting uit mededelingen van de heer Schaap, ambtenaar van de afdeling grond zaken. Hij kon nog niet vertellen op welke termijn er daadwerke lijk uitvoering zou worden" gege ven aan de plannen voor de Groe nesteeg. Ruim twee Ja&r geleden zijn daar moeilijkheden ontstaan tussen de buitenlandse bewoners van de panden en de toenmalige eigenaar. De stichting Migran tencentra heeft daarna de ex ploitatie overgenomen. Na ver loop van tijd wilde de inmiddels vrijwel failliete stichting de zeer slechte panden echter overdoen aan de gemeente, die inmiddels met het ministerie van volkshuis vesting contact had gehad over nieuwbouwplannen op dezelfde plaats. Daarna is er ten stadhuize de nodige ambtelijke vertraging ontstaan, tot ongenoegen van raadsleden, die dit vorige week al tijdens een commissievergade ring ventileerden. Volgens Schaap was de vertraging vooral te wij ten aan het feit dat de voorlopige contracten die de stichting met de slager had opgesteld niet rede lijk waren, maar het verwijt van een aantal raadsleden, alsmede wethouder Verboom dat laatst genoemde te laat op de hoogte was gesteld van de gang van za ken, bleef. „Een kwalijke zaak", aldus Verboom. Het raadslid Bosch (CDA) hield hem voor: „Maar u bent verantwoordelijk, u moet zorgen dat de zaak op het stadhuis goed loopt". Waarop Verboom repliceerde: „Ik draai niet op voor de miskleunen van ambttenaren". Goede Woning niet tussen Zijlsingel en Herengracht LEIDEN De woningbouwver eniging De Goede Woning zal waarschijnlijk afzien van haar eis om een aantal woningen te krijgen in het gebied tussen He rengracht en Zijlsingel. Zoals be kend voelt de gemeente er niet veel voor om de woningen die in "dit gebied zullen worden gebouwd toe te wijzen aan woningbouw verenigingen. De woningwetwo ningen zullen toevallen aan de (gemeentelijke) Leidse Woning Stichting. De Goede Woning heef t daarover zijn bezwaren o.m. ken baar gemaakt ten overstaan van staatssecretaris Van Dam. Wet houder Verboom heeft echter re centelijk een gesprek gehad met bestuursleden van de woning bouwvereniging en zij hebben daarin, aldus de wethouder gis teravond in de vergadering van de raadscommissie voor volks huisvesting, begrip getoond voor het standpunt van de gemeente. Er zal nu een brief aan de staats secretaris worden geschreven, waarin de gemeente ook haar be leid ten aanzien van woning bouwverenigingen zal uiteenzet ten. LEIDEN Wie niet de pro testants-christelijke beginseeln 'onderschrijft kan geen lid wor den van de Protestants-Christe lijke Woningbouwvereniging. Zij moeten echter wel contributie bijdragen en dat is een aantal van de bewoners-niet-leden een doorn in het oog. Zij schreven daarover een boze "open brief", die gisteravond ter sprake kwam in de vergadering van de raads commissie voor volkshuisvesting. PCW-voorzitter De Geus maakte daarin o.a. melding van een vergadering in augustus van dit jaar, waarin door de huidige leden (al was slechts een gering aantal opgekomen) is uitgespro ken dat de PCW een besloten vereniging moet blijven. Niet is het zo dat men in woord en daad de protestants-christelijke be ginselen op wat voor manier dan ook moet belijden, slechts een ondertekening van een formulier is daarvoor genoeg. Wie tekent is lid, wat Duivesteijn (PvdA) gisteravond tot De Geus deed opmerken: "U wilt mij toch niet dwingen om ter wille van de de mocratie oneerlijk te zijn"? De vijftien jaar oude PCW kent onaer naar huuraers een groot aanbal bewoners, vdoral sinds de matste jaren, die met protestants-christelijk zijn. "Een prooleem'', aluus De Geus, maar hij wees erop dat deze be woners langs andere wegen toch invloed uit kunnen oei enen op het beleid van de woningbouw vereniging. De belangstelling voor deze zg. bewonersparticipa tie blijkt evenwel zeer gering te zijn. De "open brief" zal door het bestuur van de PCW met beant woord worden. "De briefschrij vers zijn mensen, die deel heb ben uitgemaakt van het Huur ders Komitee Merenwijk. Zij proberen alleen maar het be stuur zwart te maken. Ze wor den maar door een heel klein aantal mensen gesteund. Ze pro beren een greep te doen naar de macht om zo invloed uit te oe fenen op de huren. Deze brief zien wij als stuiptrekking van diegenen, die toch al geen voet aan de grond hebben kunnen krijgen. Daarom zullen we als bestuur niet reageren", aldus PCW-voorzitter De Geus. ADVERTENTIE Een droomreis naar keuze t.w.v.fl.2.500,-. Plus nog 'ns 10 reizen naar Londen of Parijs en 100 beauty-cases. En maar liefst 3000 heerlijke extra prijzen. Allemaal te winnen met de nieuwe Boldoot-aktie. Deelnameformulier bij iedere vernieuwde Boldoot eau de cologne verpakking. Brief aan Den Uyl over huisvesting buitenlandse werknemers in Leiden: LEIDEN In open brief aan minister-president Den Uyl hebben leden van de Leidse werk groep buitenlandse werknemers protest aangetekend tegen de wij ze waarop de gemeente Leiden en de politie zich bezighouden met de huisvestingsproblemen van gastarbeiders. "De gemeente roept zoals gebrui kelijk ach en wee, en doet allerlei toezeggingen die later niets waard blijken. De politie staat steeds - -niet gehinderd door enige wetskennis - toe te kijken hoe de huisbaas zijn smerige werk doet". En: "De politie kiest vrijwel iedere keer zonder meer de kant van-de verhuurder. Pas wan neer deze het hele wetboek van strafrecht overtreedt, grijpt men in. De buitenlandse arbeiders zijn over geleverd aan uitzuigers van huisba zen die van hun krotten goed geld maken". In de brief worden een aantal con flicten opgesomd tussen gastarbei ders en huisbazen. In de zomer van 1973 wil de ei genaar van een aantal huizen in de Groenesteeg de huur verhogen. "De bewoners weigeren, en de huisbaas ontsteekt in woede. Hij begint de gas- en lichtinstallatie onklaar te maken en hij mept twee Nederlan diers, die voor de huurders opko men, in elkaar". Na deze rel neemt de stichting Migrantencentra het beheer van de "bouwvallige, brand gevaarlijke en smerige" huizen over. "Op dit moment - ruim twee jaar later - zijn de huisjes nog meer verkrot. De huur is alsnog ver hoogd". In de lente van 1974 brengen be woners van een pand aan het Steen- schuur" de erbarmelijke toestand van het huis en het wangedrag van him huisbaas" in de publiciteit. "De ze heer neemt dit niet. Hij breekt kamers boven het hoofd van de be woners af, zet hun bezittingen, ter wijl zij aan het werk zijn, op de stoep, weigert hen na terugkomst van vakantie toe te laten, en schuwt verder geen enkel ander ongeoor loofd middel om de huurders het huis int te schoppen". De leden van de werkgroep mer ken in hun open brief op dat de politie bij dergelijke gevallen staat toe te kijken. Daarnaast worden Nederlanders die de buitenlanders willen 'bijstaan hardhandig door de huisbazen geweerd in huizen aan het Steenschuur, de Schelpenkade, in de Bouwelouwensteeg, de Janvos- sensteeg en de Groenesteeg, schrij ven zij. Gebeurtenissen uit 1975 die door de schrijvers genoemd worden: "Ei genaar en hoofdhuurder van het pand Kraaierstraat 2a spannen sa men en 22 Marokkaanse onderhuur ders dreigen op straat te komen." En: "Een huisbaas staat een Turkse huurder die protesteert te gen de slechte hygiënische toestand van het 'huis vierkant het huis uit (Schelpenkade 44)Tenslotte worden de gebeurtenissen aan de Apothekersdijk gememoreerd: "Een huisbaas wil zijn huis verkopen en de 20 Marokkaanse huurders moe ten eruit. Vier blijven. Nadat ver scheidene intimidatiepogingen mis lukt zijn, besluit de huisbaas deze vier weg te werken door het huis in de brand te steken. Wasbenzine op de vloer en bij de kachel, en de fik erin. De brandstichting mislukt en de politie grijpt eindelijk in". De schrijvers van de brief ver wijten het Leidse gemeentebestuur slapheid en traagheid. "Ze maken geen gebruik van de wettelijke mo gelijkheden om verbeteringen af te dwingen en nieuwbouwplannen worden gepresenteerd om later weer vergeten te worden. Welgeteld één project is nu in uitvoering". In hun open brief stellen de schrijvers aan minister-president Den Uyl voor dat deze zijn minis ters "oppert" om voor betere huis vesting en bescherming te zorgen. Wethouder Oosterman merkte in een reactie op de brief op dat per 1 december een speciale man is aan getrokken bij bouw- en woningtoe zicht om op de pensions toe te zien. "De gemeente is beslist wel be^ig deze dingen in goede banen te lei den. Maar moet de gemeente alle6 doen"? Hij memoreerde de werk zaamheden aan de Hooigracht, waar het SLF-gebouw voor bewo ning geschikt wordt gemaakt, en noemde de plannen voor de Groe- HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. antieke stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, Horloger v. d. WATER Altijd voordelig ADVER.TETM'i'" n; Bij de stichting Rijn en Lek, die zich met problemen van gastarbei ders bezig houdt, werd opgemerkt dat Leiden weliswaar niet de ge meente is die er het slechtste voor staat, maar: "De achterstand is in Leiden groter dan elders.". Voor buitenlanders die niet meer met vijf mensen op één ka mer willen ("dat zijn er steeds meer") zijn er in feite weinig mo gelijkheden, werd opgemerkt. Bij Rijn en Lek waren verder geen klachten bekend over het optreden van de politie dat "exorbitant" zou zfjn geweest en over d eschreef zou zijn gegaan. LEIDEN In de hal van het stadhuis werd giste ren een tenoonstelling geopend over "De Camp,,. De expositie is opgezet er begeleiding van het ontvberp-bestemmingsplan dat dezer dagen voor deze Leidse wijk is verschenen. Aan de hand van fotomateriaal en kaarten wordt de bezoeker een blik gegund in het verleden, heden en de toe komst van „De Camp;. Zij die ideeën hebben kun- die kwijt in een "bus" die in de tentoonstellings ruimte staat opgesteld. LEIDEN Op 15, 16 en 17 decem ber zal aan de Leidse universiteit een interuniversitaire conferentie worden gehouden over „Wetenschap en techniek voor de ontwikkelings landen". Op deze conferentie, die georganiseerd wordt door NUFFIC (Stichting der Nederlandse Universi teiten en Hogescholen voor Inter nationale Samenwerking), zullen de deelnemers zich bezighouden met de vraag wat zij kunnen doen voor het wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van deontwikkelingslanden. Op de conferentie zullen o.a. spre ken minister Pronk (ontwikkelings samenwerking) en staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen). Achterliggende gedachte van de conferentie is dat steeds meer wordt erkend dat de hulp aan ontwikke lingslanden alleen doeltreffend kan zijn wanneer deze wordt voorbereid en begeleid door grondige studie en wetenschappelijk onderzoek. Daar naast bestaat echter de overtuiging dat het bestaande wetenschappelijk onderzoek weinig aansluiting heeft op de directe noden van de Derde Wereld. De organisatie van de con ferentie hoopt nu dat er in deze drie dagen een richting kan worden aan gegeven voor vormen van onderzoek die van belang zijn voor de ontwik kelingslanden. Voor deze onderzoeks- vormen zouden ook aanbevelingen moeten worden gedaan voor de or- De conferentie ligt eigenlijk in het verlengde van een soortgelijke con ferentie die in 1967 gehouden werd in Utrecht. Gevolg van deze confe rentie was dat er in 1969 door de toenmalige minister een programma universitaire ontwikkelingssamen werking werd ingesteld. De Leidse conferentie sluit aan op de plannen van minister Pronk om te komen tot een nieuwe opzet van onderzoeks activiteiten voor de ontwikkelings landen. LEIDEN Enkele honderden leerlingen en leerkrachten vandrie middelbare technische scholen in Leiden hebben gistermiddag mas saal gedemonstreerd tegen de aan gekondigde bezuinigingsmaatrege len van minister Van Kemena- de. In een grote stoet trokken ze door de binnenstad langs het stad huis waar een delegatie een af schrift van een protestbrief over handigde aan wethouder Tesselaar (onderwijs). Deze brief is door een landelijk actiecomité van het mid delbaar technisch onderwijs ge schreven aan minister Van Keme- nade om het ongenoegen dat bij deze vorm van onderwijs leeft naar aanleiding van 's ministers bezuinigingswoede, kracht bij te zetten. De demonstranten droegen gis teren tal van spandoeken met zich mee waarop aan de hand van kleurrijke teksten kenbaar werd gemaakt hoe de leerlingen en leer krachten van het mto erover den ken. Kreten als "Minister af als een gieter met zijn bezuinigingsgeso- de'm"Middelbaar treurend on derwijs" en "Middelbaar terug lopend onderwijs" lieten wat dot betreft niets aan duidelijkheid te wensen over. In het Stadhuis over handigde de heer G. C. Gaillard, voorzitter van het bestuur van de mts MSG, een afschrift van de pro testbrief aan wethouder Tesselaar met daarbij het verzoek of deze al le mogelijke invloed aan wilde wen den om de ministeriële maatrege len voor het middelbaar technisch onderwijs ongedaan te maken. De demonstratie, die onderdeel uitmaakte van een landelijk actie plan, richtte zich met name tegen het plan van de minister om vol gend jaar voor alle scholen van voortgezet onderwijs een zelfde aantal lesuren per week vast te stellen en de gemiddelde groeps grootte op gelijke hoogte te bren gen. In de praktijk komen de maatre gelen erop neer dat voor het mto het aantal lessen per week moeten worden teruggebracht en dat de gemiddelde groepsgrootte wordt op getrokken. De heer Gaillaird (links) overhandigt wethouder Tesselaar een afschrift van de protestbrief. Tussen hen in de directeur van de mts MSG, de heer Van Waver en. Voorafgegaan door een deputatie trok de stoet van demonstranten door de Leidse binnenstad. Hier is de stoet gefotogra- Jeerd op de Breestraat, vlakbij het stadhui*.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3