Dan maar een rotvent m Fraude met cheques valt mee BEZORGERS Bonte: 65 jaar encadrementjes HENGELSPORT VERTRAGING IN RENOVATIE VERVERBUURT Door zeventien personen Adhesieverklaring voor Daey Ouwens Banken treden niet op LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 DECEMBER 1975 PAGINA 17 Dijkgraaf Winsemius niet bang voor nare beslissingen Door H. J. Oolbekkink „Wij zijn verklaarde vijanden van het konijn ik zou haast zeggen: ik heb liever een mens dan een konijn in het duin". Dit zijn niet de woorden van een fervent dierenha ter die struikelt over de keutels van voornoemde konijnen, maar van de dijkgraaf van het Hoogheemraad schap Delfland, mr. dr. J. P. Winsemius, onder wiens beheer het niet zelden door konijnengangen ondermijnde duingebied valt. „Meneer de Dijkgraaf" neemt per 1 januari afscheid. Hij is dan 67 jaar, maar zou evenals rechters en hoogleraren to.t zijn 70ste mogen blijven doorgaan. Winsemius (een kleine, gedecideerde man in een met zorg gesneden driedelig kostuum) zegt: „Ik heb dat altijd een dwaze zaak gevonden, dat meelopen tot je zeventigste. Zo'n waterschap is een keihard bedrijf dat de grondslag legt om bepaalde middelen van bestaan mogelijk maar soms ook onmogelijk te maken: we hebben bijvoorbeeld bedrijven moeten wegsturen omdat ze de zaak vervuilden. Ik heb dat werk altijd zo bedrijfsmatig mogelijk aangepakt en dan moet Je op die plaats geen oude heer hebben zitten. Ik mankeer nog wel niks, maar ik vind toch dat er een jongere man moet komen". Manager De dijkgraaf: het romantische beeld van een onverschrokken knoest die ln tot de liezen reikende laarzen door water en modder baggert teneinde het land voor overstromin gen te behoeden. Het is een vals beeld van een verleden dat door streekauteurs nog wel op het heden wordt geent. Winsemius is veel meer de manager LEIDEN Viscollege "De Bra sem" viste een wedstrijd in Oude We tering dorp. De vangst was matig te noemen. De uitslag luidde: 1. J. P. v d. Hulst 3475 gr (27 sW. 2. J. Smit 1525 (10 st.), 3. Th. Boot 1400 (7), 4. B. Eradus 1225 (11), 5. W. Westbroek 1150 (10), 6. P. Eradus 925 (8), 7. B. Smit 900 (4), 8. H. Boot 775 (8), 9. H. Povreij (765 (2), 10. H v. Strien 700 (7). Visvereniging NVOP hield een vis wedstrijd in Zaandam. Uitslag luid de: 1. P. Marijt 32 st., 2. B. Krom-' hout 30 st., 3. Th. Zandvliet 28 st., 4. G. Jansen 23 st., 5. P. Penseel 21 st., 6. K. Ligtvoet 16 st., 7. W. Col- pa 16 st.. 8. J. Bakker 14 st., 9. H. Zandvliet 12 st. DVS viste de 7de wedstrijd van het seizoen. De uitslag luidde: 1. M. Sinteur 2900 (28), 2. H. v. Loon 241C (39), 3. W. v. Berkel 2000 (28), 4. J. v. Loon sr. 1900 (30). 5. A. Stap horst 1850 (31), 6. J. Sinteur 1700 (20), 7. T. Hoppenbrouwer 1545 (26), 8. F Zandbergen 1535 (26). 9. M. Brommeyer 1455 (20), 10. J. Helver- stein 1290 (20). LEIDEN De visvereniging "Hengelsport" hield een wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag was: 1. Verstraten jr. 47 stuks, 4980 gram; 2 R. van Egmond 35, 3460, 3. A. v. d. Bos 32, 3460; 4. I. Jansen 32, 3440 5. Verstraten sr. 29, 3130; 6. T. Blans- jaar 26, 2940; 7. I. Masurel 23, 2360 8. P. Devilee 28, 2250; 9. J. Brouwer 17, 2020; 10. A. Sinteur 17, 1910. die dijk en water vanachter een vorstelijk bureau in een fraaie, regenteske kamer aan de Oude Delft in Delft in het oog houdt. „Ik ben eigenlijk een gebroken geest", zegt hij met lichte zelfspot. „Aan de ene kant geniet ik van alles wat oud is, aan de andere kant heb ik toch graag een modern, efficient kantoor. We zitten hier nu in een gebouwencomplex dat min of meer „uit het leven is opgebloeid" erg mooi, maar niet zo praktisch." Dat gebouwencomplex is gecentreerd rond het uit omtrent 1520 daterende huis van de Delftse schout De Huyter, koopman, notabel en geldschieter van Karei V die wel eens kwam logeren als zijn beurs leeg was. Het is een inderdaad schitterend gebouw, waar het hoogheemraad schap alle gelegenheid heeft het bestuurlijke nu te beleven in een sfeer van vroeger. Wat, intussen, doet zo'n waterschap, doet zo'n dijkgraaf? Als de leek het vraagt trekt mr. Winsemius een wat zuinig mondje, want er is een bibliotheek over vol geschreven en moet hij nu in twee, drie zinnen...? hij zal het proberen. Strand „De hoofdtaken van het waterschap zijn de dijk, het water en het boezemwater. Neem nou het opho gen van het strand in Scheveningen. Je kunt je afvragen of dat werk voor een hoogheemraadschap is, maar voor ons is dat gewoon gegaan vanuit de traditie van een geweldig groot gat graven en daar beton in gieten als een stuk zeeverdediging dat de mensen daar recreatief genoegen aan beleven is dan meegenomen". Tot 1947 was Winsemius advocaat in Sneek (toch al aan het nat gebondpn door de watersport). „Ik ben toen gepromoveerd op „De geschiedenis van het waterschaps recht in Friesland" een studie die mogelijk was omdat ik jaren ondergedoken heb gezeten en een onwettige verhouding had met een archivaris die me op mijn onderdui kadres de benodigde stukken liet bezorgen. Met dat proefschrift als entree ben ik secretaris-rentmeester van het hoogheemraadschap Delfland gewor den. Mooi werk, vooral omdat Delfland vergeleken bij andere waterschappen altijd vooraan heeft gelopen. Toen vlak na de eerste wereldoorlog bijvoorbeeld ontdekt werd dat de dijfchoofden te hoog waren zodat het stromende water niet goed geleid kon worden, is er besloten die successievelijk te verlagen. Daar zat een risico in, maar er is gezegd: geen gezeur, dat doen we, we willen droge voeten houden". LEIDEN „De plannen worden goedgekeurd; er zal worden gereno veerd. De vraag is alleen wanneer ze beginnen". Dat zijn de woorden die wethouder Verboom gisteravond in de vergadering van de raads commissie volkshuisvesting o.a. wijd de aan de Ververbuurt. Het wijk- comité van deze buurt liet afgelopen maandag in deze krant weten teleur gesteld te zijn in de wethouder, om dat hij zijn beloften niet zou zijn nagekomen. Volgens Verboom ligt de vertra ging in de renovatieplannen voor de Ververbuurt niet aan de gemeente. „We hadden verwacht half oktober te kunnen beginnen. Ik heb her haalde malen naar het ministerie van volkshuisvesting opgebeld met de mededeling: ik moet die handel hebben. Maar het bleek dat de pro vincie nog wat wijzigingen in de plannen wilde aanbrengen. Ik vind het zelf ook erg jammer dat het zo lang duurt, maar ik heb deze week maar weer gebeld". De beschikking van het ministerie is nu spoedig te verwachten, zo deelde de wethouder mee. Het wijkcomité kan daarover nog een brief van hem verwachten. LEIDEN Toen 65 jaar ge leden Salomon Bonte zijn lijsten makerij begon op het Noordein- dc liep de zaak direct zogoed dat hij In twee, drie weken tijd al zijn crediteuren alweer had afbetaald. Nadat de zaak negentien jaar op het Noordeinde had gezeten, ver huisde het geheel naar een nieuw pand aan de Breestraat 23. Zijn zoon, ook Salomon geheten, nam op den duur al het werk over. en hij vierde onlangs 't vijfenzes tig jarig bestaan van de zaak. Zijn vader leerde het vak in de Haarlemmerstraat bij Dupont. Direct na zijn veertiende kwam zoon Salomon het vak bij zijn va der leren. "Wij hadden in die tijd belang rijke klanten zoals Kamer- lingh Onnes en Lorenz. Toen het op het Noordeinde te klein werd heeft mijn vader een eigen pand Salomon Bonte: alledag neem ik werk aan. op de Breestraat laten zetten. Beatrix kwam in haar studietijd regelmatig in de zaak; ik heb ook wel werk geleverd aan Soesdijk", vertelt hij. "Reclame is in ons vak niet zo nodig, ons werk hangt aan de muur. We hebben zo onze vaste klantenkring. Ik weet op het ogenblik geen raad van het werk. Ik heb wel eens gehad dat ik vijf tig lijsten tegelijk opzette, maar dat wordt me teveel. Ieder enca- drementje heeft zijn eigen behan deling nodig". Het maken van lijsten is het be langrijkste werk. maar Bonte ver koopt ook wel schilderijen en reprodukties. Over ophouden denkt de 59-jarige Salomon Bonte nog niet. Na de dood van zijn moeder is h ijsinds 1969 alleen eigenaar van de zaak en het gaat em ik werk Dijkgraaf Winsemius: „Veel van de moderne tijd zint me niet maar de mentaliteitsverandering van de mensen wat de ver vuiling betreft vind ik een aanwinst zo gooien hun troep niet zomaar neer". Droog Dankzij dit harde, soms tegen uiteenlopende schenen schoppende, beleid heeft zich sinds het midden van de vijftiende eeuw in Delfland geen dijkbreuk meer voorgedaan. Winsemius: „Vlak na de watersnoo dramp in Zeeland kwam er een groep burgers bij me die zeiden: de complimenten aan het bestuur; jullie zijn verrekt vervelende kerels, maar we zijn tenminste droog gebleven. Na die ramp ben ik overigens benoemd tot raadadviseur in algemene dienst van het ministerie van Verkeer en Water staat. Dat is een mooie tijd geweest, veel vechten en de poot stijf houden, maar toen ik in 1958 als dijkgraaf bij Delfland kon terugke ren heb ik gezegd: dat doe ik,.de Deltawet is nu toch binnen". Delfland is schoon, zegt Winsemius. Omdat het zoute en vuile water, dankzij de ligging van het waterschap, naar zee kan worden afgevoerd- In 1947 kende Delfland een geweldig zoutprobleem dat een rampjaar voor de tuinbouw beteken de. Op gezag van het hoogheem raadschap is toen een bemalingsin stallatie gebouwd, die nog maar pas in dienst was toen de watervervuil ing losbarstte. Delfland was er klaar voor en daarom kan „meneer de dijkgraaf" nu zeggen: „Ik neem afscheid met schoon water". Water- en mlieuver- vuiling: ook dat zijn natuurlijke tegenstanders van een waterschap. In het duin, dat vroeger niet zelden een vuilnisbelt leek, constateert Winsemius een aanzienlijke verbete ring. „Met milieugroepen hebben we zelden of nooit moeilijkheden. Veel van de moderne tijd zint me niet, maar de mentaliteitsverandering van de mensen wat de vervuiling betreft vind ik een aanwinst ze gooien hun troep niet meer zomaar „Meneer de dijkgraaf" heeft het niet altijd makkelijk gehad tijdens zijn bewind, want dat ongrijpbare water kan hard toeslaan. Winsemius: „Ik heb in mijn tijd wel eens misselijke beslissingen moeten nemen waarbij je Je hart moest verharden. Zo was er een man die een huis op een kade ging bouwen. Daar woon je natuurlijk wel erg mooi, maar het mocht niet. Nou, dat huis heb ik afgebroken. Dan kim je zeggen: dat is een rotvent, maar je moet er wel aan denken dat die kaden in Delfland niet meer dan hoopjes veen zijn die onder het gewicht van een huis kunnen verzakken. Dan maar een rotvent". ALS ERG,HBS AüYERTEN'UÖ )HbE KRANr-STOJSkEN .KON S/NTHKK1A^5 \WQ/mOlSBLMV£N PE BEZORGER. "Viggen" aan de grond De he le Zweedse vloot van Saab-Viggen supersonische gevechtsvliegtuigen zullen tot eind volgend jaar aan de grond worden gehouden om vermoe de structurele fouten te repareren. Dit heeft een woordvoerder van de Zweedse luchtmacht gisteren bekend gemaakt. Het gaat om ongeveer hon derd vliegtuigen. Kort geleden zijn drie viggens neergestort, waarschijn lijk door het verlies van hun vleu- LEIDEN "In de Groenoordhalv ben ik vele malen beroepshalve aan wezig geweest, met name voor de verslaggeving van een aantal belang rijke indoor-atletiek evenementen. Bij al deze gelegenheden heb ik nieis dan plezierige contacten gehad met de heer Daey Ouwens. Hij was te allen tijde bereid mee te werken aan een uitstekend verloop van reporta ges. Dankzij de voortdurende be reidheid van de heer Daey Ouwens te helpen waar het hem mogelijk as, bewaar ik aan de Groenoord- hal de beste herinneringen". Dat schrijft VARA-sporiredakteur Wim Hoogendoorn in een verklaring voor een aan Leidse gemeenteraad gezonden "open brief". Behalve Hoo gendoorn hebben nog zestien perso nen een dergelijke verklairing afge legd. Zij zijn het niet eens met de door "een klein aantal p'ersonen" ge uite mening dat de sinds begin van het vorig jaar geschorste directeur van de Groenoordhal, T. C. Daey Ouwens, tekort zou schieten in con tactuele eigenschappen. Zoals bekend hebben B. en W. van Leiden de ge meenteraad voorgesteld op 15 decem ber over te gaan tot het geven van eervol ontslag" aan de Groenoord- haldirecteur mede op grond vaneen gemis aan contactuele eigenschap pen. Initiatiefnemers van de open brief zijn N. H. Hemmes namens de stichting Rijnsburgs Bloemen corso) en T. H. Verplancke mede organisator indooratletiekw edstri j - den). Premie voor bewoners Driftstraat LEIDEN In de raadscommis sie voor volkshuisvesting werd gisteravond de wens uitgespro ken dat de gemeente de reno vatiepremie voor vijf bewoners in de Driftstraat eventueel tot 3000 gulden zal aanvullen. Deze bewoners zijn een aantal Jaren geleden al eens ten behoeve van een renovatie verhuisd en incas seerden daarvoor een premie. De renovatie is destijds in fei te niet goed uitgevoerd: de wo ningen - van de woningbouwver eniging De Eendracht - wor den opnieuw onderhanden geno men. Het rijk zou echter slechts bereid zijn om aan de bewo ners hiervan een deel van de premie uit te keren. De gemeen te heeft nog wel een post. waar uit het bedrag tot de gebruikelij ke 3000 gu'den kan worden aan gevuld. aldus wethouder Ver boom gisteravond in de verga dering van de raadscommissie voor volkshuisvesting. M». chef Daey Ouwens over zijn functione- de AMSTERDAM/MILAAN De Ne derlandse banken hebben nog geen reden de betaalpasjes en de betaal cheques beter te beveiligen tegen mis bruik. De heer E. C. Muns, van de Stich ting bevordering Chequeverkeer, legt uit waarom niet: „Twee miljoen Ne derlanders gebruiken gegarandeerde cheques. Ze schrijven per jaar zes tig miljoen cheques uit, gemiddeld van vijftig gulden per cheque. Het gaat dus om zo'n drie miljard gul den. Daartegenover staat de fraude. Vorig Jaar waren er nog geen vijf honderd gevallen, met een schade bedrag voor de banken van 340.000 gulden". „We vinden die fraude vanzelfspre kend erg vervelend, maar het scha debedrag is te gering om op andere veiligheidsmaatregelen over te gaan". De stichting is door de banken in het leven geroepen om de samenwer king bij het chequeverkeer mogelijk te maken en in stand te houden. Ze zetelt aan de Herengracht in Am sterdam. Alle handelsbanken, spaar banken er coöperatieve banken zijn er bij aangesloten. Nog niet zo lang geleden hebben de banken overwogen de betaalpasjes te voorzien van een (kleuren)foto van de gebruiker. Daarmee zou het dieven nog moeilijker worden ge maakt geld van een ander op te ne men of op naam van een ander er gens te betalen. De heer 'luns: „Besloten is het niet te doen. Ten eerste vond men het een belasting voor de klant, die dan elk jaar een nieuwe foto zou moeten inleveren. Ten tweede vond tten dat de veranderingen zo snel gaan dat binnen een Jaar iemand er heel anders uit kan zien en ten derde rees de vraag wie de foto moest controleren. In de praktijk zou dat de winkelier of het kassameisje van een zelfbedieningszaak zijn. Met alle respect voor die mensen, maar zij zijn er niet op getraind mensen aan de hand van foto's te vergelijken, zo als marechaussees aan de grens". „Bovendien vond men de bestaan de maatregelen eigenlijk wel voldoen de. Het pasje draagt tenslotte de naam van de bank en van de reke ninghouder en een rekeningnummer. Alle drie moeten overeenkomen, even als trouwens de handtekening, met de gegevens die op de cheque staan. Maar ja, diefstal blijft mogelijk. Mis bruik ook. Vooral als zowel het pasje als de cheque worden gestolen. Daar om leggen we er bij de klanten steeds weer de nadruk op: Bewaar de cheques gescheiden van het pasje". Men is in Nederland bezig appa ratuur uit te proberen die langs elek tronische weg bekijkt of de hand tekening op het pasje overeenkomt met die op de cheque. Ook is het al mogelijk dat een bankfiliaal via een aansluiting op de computer bij de hoofdbank in enkele seconden het saldo controleert van iemand die geld wil opnemen. Nu gebeurt dat in haast alle gevallen nog telefonisch. Het zal nog wei eventjes duren voor dat nagenoeg het hele betalingsver keer in ons land elektronisch ge schiedt. De heer Muns: „Dat zie ik niet op korte termijn gebeuren. Zeker niet de eerste Jaren. Het is een sa mengaan van de technische ontwik kelingen en het al dan niet rijpzijn van winkeliers en publiek". al kans op fraude met zijn pasje klei- Bank, de enige is die geaccepteerd ner is'". wordt in de gokhuizen van Las Ve- Gannon moest desgevraagd toege- gas. En daar weten ven dat ook de door Polaroid gepro- he' pageerde betaalpas niet waterdicht dus Gannon, is. „Veiligheid is niet iets absoluuts. Het is gewoon het zo klein mogelijk Als eerste bank in Europa begint maken van de risico's. Het zegt toch Banca Commercia Italiana eind dit dat de portretpas, die wordt jaar met het svsteem van de gra in de Verenigde Staten is heel ver met het langs elektronische weg geld opnemen en betalen, elek- tropic banking genaamd. Daar geven enkele banken hun klanten 24 uur van de dag en zeven dagen in de week krediet. Het enige wat de klant hoeft te doen is zijn kredietpasje in een apparaat te stoppen zodat inL een minimum van tijd de gegevens, uitgegeven door de Nevada State fische identificatie. die op het pasje staan en het saldo kunnen worden gecontroleerd. De twee bekende systemen daar zijn: Master Charge en Bank Americard. Op een onlangs in Milaan gehou den symposium over elektronic ban king vertelde Philip Brooke, redac teur van het tijdschrift voor de Ame rikaanse bankier, dat een van de bijkomende voordelen nog was de besparing van geweldige hoeveelhe den papier. In de VS vindt men de beveiliging van het elektronische systeem opti maal. Dankzij de techniek, die in staat is allerlei codes, een magneti sche strip, de handtekening, het per soonlijk identificatienummer en de pasfoto-in-kleur in een wip te con troleren. Dit systeem noemt men de grafische identificatie. Op het symposium stelde Joseph Gannon, directeur van Polaroid de firma die tekent voor de grafische identificatie de berscherming van de klant voorop. Gannon: „De klant van de bank wil een zo groot moge lijke zekerheid dat niet een ander geld van zijn rekening haalt. Veel banken nemen de schadebedragen door fraude voor lief. Ik vind dat een soort struisvogelpolitiek. Bovendien moet het toch prettig voor de bank zijn om te weten dat een klant ac tiever voor haar is naar mate de als directeur zijn: Dick Bommel (NCRV, met name over Zeskamp), A. Aldenkamp <alg. se cretaris K en G, Leiden), H.C.Kwik (raadslid voor de PvdA tijdens het functioneren van Daey Ouwens): ing. W. R. Oudshoorn (destijds tech nisch hoofdambtenaar bij de Sport stichting Leiden en vice-voorzitter personeelszaken van het ministerie van Sociale Zaken toen Daey Ouwens daar werkzaam was). A. van Noort (wethouder CDA, Bent huizen). G. H. Barendrecht (voor zitter CDA, Benthuizen), de Journa listen Jan Leune, Hans Melkert, John Kroon. Paul de Tombe. Jan Preenen, Paul Wolfswinkel en de persfotograaf Jan Holvast. Stichting „De Lindehoeve" OPENBARE VERGADERING van de jongerenraad, op woensdag 10 december 1975 om 20.30 uur in de Lin dehoeve. Stichting „De Lindehoeve". Wy vragen op korte termijn enige vakbekwame medewerkers in de aluminium en staalconstructie afdeling. schilder-spuiter Voor sollicitaties Carrosseriefabriek Kees Mulder B.V. Oegstgreesterweg 241 - Rijnsburg - telefoon 01718—20935 VERMIST KATER 1 Jaar oud, tegen beloning terug te bezorgen op het Utr. Jaagpad 80a, Leiden, na 18.00 uur. gevraagd. Boven de 15 jaar. Hoge beloning. Aanmelden bureau Leidsch Dagblad of telefoon 144941, toestel 26 en vragen naar de heer Werk. EXECUTIE-VERKOOP op donderdag, 4 december 1975 dqs namiddags te 2.00 ten laste van de heer Koopman, wonende te Katwijk aan de Cattenstraat enige roerende goe deren, bestaande uit meubi laire goederen, oa. TV-toe- stel, radio, radiomeubel etc. De verkoop geschiedt a con tant. zonder opgeld. De gerechtsdeurwaarder J. M. van Belle, Rapenburg 125, LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17