Crisis in EG-top net vermeden Betalingen US willen voorconferentie Sint is gul met'n Prisma. WERELDRAAD HALVERWEGE Duits minister: Loon ambtenaren naar prestatie Over energiebeleid MPLA wint in Angola PORTUGAL NAAST RADIOSTATIONS Kunstmaan terug INDONESISCH BESTUUR IN OOST-TIMOR Onderwijsstaking Ford sprak langdurig met Mao Vier arrestaties in Zuid-Afrika verricht Inzake Midden-Oosten WOENSDAG 3 DECEMBER 1975 PAGINA 1 (ADVERTENTIE) ROME (SP) Met Kangen en wurgen is het de regerings leiders van de negen EG-landen gisteren gelukt een ernstige crisis in de Europese Gemeenschap te vermijden over het energiebeleid. Na hooglopende discussies, waarbij vooral de Britse premier Wilson en de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt soms als kemphanen tegenover elkaar stonden, -f-s) ..«nj werd een compromis bereikt over het probleem van de Brit- l'O# f Ovl V se vertegenwoordiging op de komende conferentie over in ternationale economische samenwerking (noord-zuid-dia loog), die onder meer betrekking heeft op de energievoor ziening. Engeland zal niet, zoals het geëist had, afzonderlijk op deze conferentie vertegenwoordigd zijn, maar zich net Johannesburg tDPAJ De 3js andere lid-staten laten vertegenwoordigen door de ge- MPLA heeft volgens de opperbe- Ut* UptKtlUt:- I velhebber van de Zuidafrikaan- meenschap. strijdkrachten, admiraal Bier- de "burgeroorlog" in Ango- °m de pi1 vergulden is echter de ia het* initiatiTfb"overgTnomên "met bepaald dat zowel op de komende behulp van de enorme militaire mmBtersconferentte_r™ steun van de Sowjet-Unie en Cuba. Bierman sprak gisteren problemen irm en ook zijn de zetelverdeling, half decern- der geval is nu besloten dat de ver- Parijs als in de commissies kiezingen in mei of Juli 1978 zullen dQ die door deze conferentie worden plaats hebben. De EG-minister- Zuidafrikaanse radio. Voor het ingesteld, afzonderlke lid-staten raad moet voor 1 maart de nog eerst opperde hij de mogelijkheid door de voorzitter van de EG-dele- bestaande moeilijkheden uit de weg dat de gezamenlijke troepen van ^atie kunnen worden uitgenodigd cm ruimen. Wat het Europese paspoort de Unita en het FNLA het onder- n°S een aanvullende duit in het betreft moeten nog enkele techni- spit zouden kunnen delven. zakje te doen. Zij moeten dan echter sche punten worden opgelost. Volgens Bierman heeft de MPLA wel binnen het kader blijven van het met de steun van Cubaanse troe- mandaat dat voor de EG-delegatie pen verscheidene plaatsen in het als Seheel vastgesteld. Daarnaast centrale gedeelte van Angola onder er no& 'n concessie aan de En- controle. Nadat de gezamenlilke gelsen gedaan waarmee met name aanval van de Unita en het FNLA Frankrijk veel moeite had. Het staat aan het zuidelijke front tot staan nu namelijk vast dat in het EG-man- werci gebracht is het FNLA zich nu <*aat zal worden opgenomen dat aan het hergroeperen. Dat betekent de gemeenschap een bodemprijs voor volgens waarnemers dat de "geal- ingevoerde energie (aardolie) als lieerden" aan de verliezende hand een van de instrumenten beschouwt zijn. waarmee de ontwikkeling van alter- Aan de hand van buitgemaakte gemeenschaD kan worden beschermd, wapens merkte de Zuidafrikaanse Over die bodemprijs is al herhaal- legerleider op dat de MPLA ook de delijk gesproken in het kader van steun heeft van het Frelimo uit het IEA, het internationale energie- Mozambique. Zuidafrikaanse kranten brachten gisteren door het ministerie van de fensie vrijgegeven foto's waaruit moet blijken dat er sprake is van Russische en Cubaanse inmenging. De foto's tonen een stukgeschoten Russisch amfibie-voertuig en Cu baanse militaire documenten en in structieboeken zijn aangetroffen op gevallen Cubaanse militairen. natieve energiebremnen binnen de Koelbloedige moord in Noord-Ierlcind BELFAST (UPI) In het Noordierse Belfast zijn gisteren twee protestantse mannen van middelbare leeftijd op koelbloe dige wijze om het leven ge bracht. Volgens de politie liepen ge wapende mannen het restau rant „Dolphin" binnen, pikten twee van de vijftig daar aan wezige gasten uit en schoten ter plekke hun wapens leeg op hun slachtoffers. De straat waaraan het res taurant ligt is altijd een veel geplaagd doelwit geweest voor aanslagen van het verboden Ierse republikeinse leger. De IRA heeft ontkend iets met deze moord te maken te hebben. Maandag kwamen twee men sen in Belfast om het leven by bomontploffingen. bureau in Parijs, als enige EG-land maken omdat de VS er in belang rijke mate de lakens uitdelen. Premier Den Uyl zei na af loop van de conferentie tegen de pers dat hij nog maar zelden zo'n trage film had aanschouwd. Het „gemartel" over een enkel punt leek hem niet 'bevorderlijk voor het aanzien van de Europese Raad van regeringsleiders. Niette min is er tenslotte een compromis uit de bus gekomen dat volgens Den Uyl "in de gegeven omstandighe den" moet worden beschouwd als „aanvaardbaar en bruikbaar". Hij vond ook dat er reële voor uitgang was geboekt met betrek king tot de verkiezingen voor het Europese parlement. Er bestaan nog altijd Britse en Deense slagen om dering van de Wereldraad van Ker ken heeft gisteren de 125 leden van het centrale comité gekozen dat de raad moet besturen tot de volgen- EFrankrltk de ^e^ene vergadering de 1 Wil U t WoHorlouHnrc n-orrin Twee Nederlanders werden lid gereformeerde predikant. M. van der Veen - Schenkeveld uit de overvloed Krimpen aan de IJssel en dr. Ah. Kritiek taris-generaal Potter constateerde dat Noord Amerika ^n Europa in een minderheidspositie waren geko men en dat het Westen daaraan nog moet wennen. Een aantal af gevaardigden heeft moeite met het ssale van de bijeenkomsten en an problemen. op het feit dat het den Heuvel, secretaris-generaal hoofdkwartier nog te veel pro testantse aangelegenheid is en dat er te weinig oosters-orthodoxe mede werkers zijn. Een oude wens stond de Hervormde Kerk. De vertegenwoordigers van ande re godsdiensten - Joden, Boeddisten, Hindoes en Moslims - h'ebben zich opnieuw op de voorgrond bereid verklaard, met de christenen betering van de communicatie samen te werken en te zoeken naar eenheid. De Indiase Hindoe dr. Stan ley Samartha merkte daarbij op, i de centrale którken. Spilt, voorzitter Genève en de lid- e- assemblee zorg het chris- partner wil bekeren. Hij zelfs op tegen, dat alle Hindoe zouden worden. de gespreks- telijk geloof niet te verwateren. 'In LISSABON (AFP/Reuter/UPI) De Portugese regering heeft van daag haar greep op de nieuwsmedia Nairobi worden maatschappelijk gagement en geloof niet naast el kaar gezet", zei hij. "Men dringt er sterk op aan. dat het maatschap pelijke programma uit het geloof opkomt". PEKING (DPA) Geheel vol gens plan is de op 26 november ge lanceerde Chinese kunstmaan naar de aarde teruggekeerd. Hij had de opgedragen taken uitgevoerd, zo meldde gisteren het Chinese pers- tussen Portugal en het Vaticaan.Dit bureau Nieuw-China, dat geen versterkt. Zij heeft bijna alle radio- deze radio in Lissabon die sedert wertjen in 1970 1971* stations in het land genationaliseerd, welke stap duidelijk gericht is tegen haar linkse opponenten. Alle radiostations, met uitzonde- be studio's ring van de r.k. radio Renascenca door linkse arbeiders zijn bezet gelanceerd, dere bijzonderheden De vorige Chinese kunstmanen in juli 1975 de eigenaars, de r.k. bisschop- Portugal, terug te geven, erd vorige maand het zwijgen opgelegd toen de revolutio- pen enkele plaatselijke zenders, zijn door naire raad troepen zond i de staat overgenomen. Daartoe be- der op te blazen. De schade werd horen de pro-communistische merciële radio clube Portugues. Na een kabinetsberaad dat ochtend vroeg eindigde, werd n gedeeld dat de radio en de staats- cratische partij, heeft in geraamd op ruim 500.000 gulden. De geestelijke leiders protesteerden gen die maatregel. De leider van de Portugese demo- ben gisteren 820 000 leerkrachten ROME (DPA) In Italië heb- televisie geherstructureerd zouden view de communistische party inter- bij het ^er- orden om hun „ideologisch plura- oordeeld wegens de mislukte machts- zetten lisme" te verzekeren. In de huidige overname van vorige week politieke taal betekent dit dat de onmiddellyke aftreden van d. regering vastbesloten is een eind te munisten uit de regering geëist. derwijs gestaakt PEKING (UPIZAP) Pre sident Ford heeft gisteren een langdurige ontmoeting gehad met voorzitter Mao Tse-Toeng. Het bezoek vond plaats in de late middaguren. Ford was vergezeld van zijn vrouw en zijn dochter. Na afloop van het bezoek werd van beide zijden de sfeer tijdens het gesprek om schreven als "opbouwend en eerlijk". Ford heeft gisteren ook over een aantal politieke we reldproblemen gesproken met een Chinese delegatie onder leiding van vice-pre mier Teng Hsiao-Ping. Het gesprek duurde tweeëneen half uur en na afloop ver klaarde Fords perschef dat het "opbouwend en nuttig" was geweest. Perschef Nessen had eer der gezegd dat ook de Ame rikaans-Russische ontspan ning spolitiek ter sprake zou komen. Die "detente" is het voornaamste knelpunt in de betrekkingen tussen Wash ington en Peking. Het officiële Russische persbureau Tass is gisteren fel uitgevallen tegen de Chi nese vice-premier Teng Hsiao-Ping, die maandag tij dens een banket ter gelegen heid van het bezoek van pre sident Ford een aantal wei nig vleiende onmerkingen over de Sowiet-Unie maakte. Volgens Tass hebben de Amerikaanse journalisten die Fords reis naar China mee maken gezegd dat de Chine se toespraak zo "arrogant en vijandig was tegenover het proces van ontsvanning. dat de president heeft overwogen in zijn eigen toespraak een "meer resoluut antwoord te geven". 'tbetr auwbare middel biiöarmstoontfesen BONN (SP) De Westduitse mi- gere ambtelijke functies door te drin- Binnenlandse Zaken, Wer- gen, onafhankelijk ner Maihofer, heeft in dit door amb- tenarentraditie gekenmerkte land koene sprong gewaagd. ankelijke schoolopleiding. Evenals in het bedrijfsleven die- ïen de ambtenaren (en andere de liberale bewindsman ambtenaren en andere in de open bare dienst tewerkgestelde krachten gisteren bekendgemaakt rapport pleit werkkrachten in openbare dienst) hun prestaties te worden be- Dit betekent ook, dat een amb- r die in zijn functie onvol- niet meer automatisch te bevorde- doende presteert, kan worden ver ren en te betalen naar rang en laagd in rang. dienstjaren. In plaats daarvan wil hij, naar het voorbeeld van het par ticuliere bedrijfsleven, bevordering en betaling naar prestatie invoeren. Het ziet er overigens niet Een ander belangrijk punt is een nieuwe regeling van de ambtelijke topfuncties. In de Bondsrepubliek luit kent men de zogenaamde "politieke dat de verlangens van Maihofer snel ambtenaar", die door een geestver- werkelijkheid zullen worden. De amb- tenarenvormen in het Bonner par lementen van de deelstaten) een l'ementen va, de deelstaten machtige belangengroep partyen zullen er weinig een jaar voor de Bondsdagver kiezingen een niet onbelangrijk deel ante minister in dienst wordt ge nomen. Bij een politieks machtswis seling kan nu een dergelyke top functionaris niet ontslagen worden, de grote Hij gaat dan op nonactief en ont- >r voelen vangt, vaak gedurende zeer lange tijd, een riant wachtgeld. Van deze mogelijkheid maken mi- het kiezersvolk tegen zich in het nisters ook wel gebruik harnas te jagen. Het raipport wil de discussie over het starre en verouderde ambtena renrecht op gang brengen. Een van de uitgangspunten is dat er een eind status moet komen aan de barrières die zijn opgetrokken tussen lagere, middel bare, hogere en topfuncties. Een leergierig, ijverig en bekwaam man moet de gelegenheid hebben tot ho- ambtenaren, die hun onwelgevallig zijn (geworden) op elegante wijse aan d'e dijk te zetten. Minister Mai hofer bepleit nu dait de ambtelijke m deze politieke functionaris sen een tijdelijk karakter moet kun nen hebben, om aan de misstand van deze peperdure en verkwisten de wachtgeldregeling een eind te maken. (ADVERTENTIE) Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de LEIDSE SPAARBANK JOHANNESBURG (Reuter) In de representatieve raad Zuid-Afrika zyn drie studentenleiders (SRC) werd gisterochtend ten actie tegen ondergrondse studentenagitatie, voerder deelde m in september al eens aangehou- Een politiewoor- den in verband met het proces tegen dat de vier man- de dichter Breyten Breytenbach, die communisme-bestrUdingswet. Er den de hü maken aan linkse overheersing in de uitzendingen De militaire revolutionaire raad Gonifs no6 steeds pleitte schorste vorige week de leiding ATAMBUA (Reuter, AFP) In acht kranten die staatseigendom zyn, middelbaar m kracht bij te voor een onder- jshervorming. Door die staking konden twaalf miljoen leerlin gen gisteren thuisblijven. De beoog- de Rexistische beweging, de fascisti- De PPD leider zei er 'verbaasd de hervorming is bedoeld om de sche groepering in Franstalig Bel- webster, iector in de sociologie te zyn dat president Da Costa scholen beter te laten functioneren gië, herstelt in Madrid van een hart universiteit van Natal, werden de werkgelegenheid voor het per- aanval die hem op 23 november trof dagavond gearresteerd in hun woning aangehouden krachtens de vorige week een gevangenisstraf negen Jaar kreeg wegens arrestaties volgen, zo voeg- ting tegen de regering. Charles Nupen, Na Breytenbachs proces Degrelle Leon Degrelle (77), voormalig voorzitter van de nationale Moss samen met enkele anderen uit tijdens de oorlog leider van bond van zuidafrikaanse studenten hechtenis ontslagen. De jongste NUSAS), en de 33-jarige Edward tatie is verricht Kaapstad, waar de Karei Tip, 29-jarig ex-voorzitter van de nationale bond van Zuidafrikaan- studenten (NUSAS), werd opgepakt aantal plaatsen in Portugees De vyf meest linkse mogen op dit bijna tot Oost-Timor die in handen zijn van ogenblik niet verschynen. De opvat- geleid". pro-Indonesische bevrydingsbewe- tingen van de autoriteiten over de gingen is voorlopig Indonesisch be- rol van de pers by de militaire re- stuur ingesteld, zo is gisteren be- bellie vorige week bleek duidelyk kendgemaakt in de hoofdstad van toen eenheden loyale commando's Indonesisch West-Timor, Atambua. er op uitgezonden werden de kan- Een leider van de pro-Indonesl- toren van de twee belangrykste bla de communisten in soneel te verzekeren. - nadat hij twee uur bij de baar van in Durban. In het huis van de docent Tip was de voorganger van de huidige „deze gebeurtenissen, De vakbonden noemden de sta- wijlen generaal Franco had gewaakt, was ook huiszoeking gedaan en daar- voorzitter. De veiligheidspolitie zei :n burgeroorlog heb- king een volledig succes, en ver- Degrelle, bij verstek ter dood ver- by waren volgens zyn vrouw enige pa- gisteren dat de jongste arrestaties klaarden dat de actie alle openba- oordeeld, geniet politiek asiel in pieren meegenomen. De 22-jarige niet met de zaak-Breytenbach in ver- re scholen had platgelegd. Spanje. Glenn Moss, voormalig voorzitter van band stonden. Wild kind De inwoners van een dorp in het Andesgebergte in Chili, op 1.000 km ten zuiden van Santia go, hebben een kind van ongeveer 14 r.en leiaer van ue pru-muunesi- >a11 "wcc uciausmww; ui»- nntdekt r'at in wmirt Wft sche bevrijdingsbewegingen, Fran- den in Lissabon op wapens te onder- ^anr ^r_' cisco Lopez de Cruz, zte op een zoeken. Over het resultaat daarvan persconferentie dat het voorlopige werd niets meegedeeld. Indonesische bestuur in steden die t zich op handen voeten plaatst terwijl het vreemde geluiden In de vandaag uitgegeven verkla- uitbrengt. Politiemannen die in het zijn "bevrijd" het linkse revolutionaire front bezetting door ring werd gezegd dat radio Renascen- de mededelingen van de inwoners. niet genationaliseerd werd Het kind voedt zich met planten uit onafhankelijk Oost-Timor wege de verplichtingen die voortko- het woud, verschuilt zich in grotten (Fretilin)zondag is ingesteld. uit het concordaat ontvlucht de dorpelingen. Waarom? Omdat elk Prisma horloge een perfekte vormge ving heeft. Omdat er een Prisma is voor elke prijs. Omdat 'n Prisma gemaakt is met ongelooflijke precisie. En hierom: Sint Piet affiche kado van uw Prisma Juwelier. Sinterklaas kiest Prisma, gelijk heeft-ie. Moderne kwaliteitshorloges. WASHINGTON (Reuter/AP) Ame- rentie met Rusland alleen. Was- niet anders dan als rika is niet bereid de Palestijnse be- hington zegt altyd van oordeel te zien", vrijdingsorganisatie PLO op de her- zijn geweest dat met gerechtvaardig- Israël is overigens vatte Geneefse conferentie over het de Palestijnse belangen rekening greep op het heuvelland van Golan, Midden-Oosten toe te laten zonder moet worden gehouden. Maar op de bezet S*gebied, te versterken het heuvelland dat alle deelnemers aan de eerste Geneefse conferentie van december door er nog vier vestigingen te stich- onderhoud is 7, conferentie van twee jaar geleden 1973 is men het niet eens geworden ten aldus heeft het ministerie het daarmee eens zijn. over uitbreiding van het aantal deel- godsdienstzaken •♦zak Rafael Amerika heeft dit aan Moskou nemers, zodat dit een punt van teren aangekondigd, meegedeeld in antwoord op de Rus- bespreking is gebleven. In dit gebied bevinden eich sische nota van begin november, De Russische minister van buiten- van dergelijke vestigingen. Het. be- waarin hervatting van de Geneefse landse zaken Andrej Gromyko zei sluit dit aantal op te voeren tot 22 conferentie werd voorgesteld, uitge- gisteren, dat er beslist geen vredes- zou Israëls antwoord zijn op een re- conferentie over het Midden-Oosten solutie die onlangs door de veilig- vaarden kan worden gehouden zonder wezigheid van de Palestijnen. Aan een diner ter ere van de mi- als zijnde pro-Syrisch. nister van buitenlandse zaken van Koeweit zei minister Gromyko: "Som migen zeggen dat het nuttig is een Amerika is wel bereid, zo deelt het zogenaamde onofficiële voorconfe- n de nota mee, een voorconferentie rentie te houden over het Russische liërs. Door die bevolking op te voe- de oorspronkelijke zes landen voorstel om de Geneefse conferentie ren zal het omstreden gebied bij ko- breid met Palestijnse deelnemers. Amerika en Rusland zijn voorzitter van de conferentie, aan twee jaar geleden verder deel namen Egypte, Jordanië, Syrië IsraëL uitvlucht der "verhandelbaar" zijn. Syrië heeft geweigerd bij te dra plan zijn gen aan het onderhoud van de 2.000 de VN-bestandstroepen in n Golan. Voor dat miljoen dollar no- or dig, te betalen door alle leden van de is- wereldorganisatie. Syrië was de "po litieke" bijdrage van 51,67 dollar per 18 maand berekend, maar het wil niet 'er de brug komqn zeggend dat net m "slachtoffer van de agressie" is. De VN-troepen zullen na het aan- resolutie van de vel- te houden of een bilaterale confe- Van de totale kosten ten oedraee rti de 7,7 miljoen dollar zal Amerika ït meest betalen, en wel 2,2 mil thans ruim 2500 Israë- joen. De VN berekent de bijdragen r het nationale inkomen der leden houdt daarbij de armere lan- In het genoemde heuvelland dat ln 1967 door Israël op Syrië werd overd bijeen te roepen. Ik kan dat mende vredesonderhandelingen min- den speciaal de hand boven het hoofd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15