Reacties op brief regering verdeeld ABN Ik vind: 'M'n spaargeld moet veilig, maar niet vast liggen.' Vrouwen krijgen in COC meer inbreng Papoea's op West Irian blijven streven naar onafhankelijkheid TONGVISSERS WACHTEN AF n Philips Hoogtezon is o.a. goed voor u en uw kindemi Van Thijn: 'Gelukkig' Andriessen: 'Te slap' DINSDAG 2 DECEMBER 1975 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Het malige Nederlands Nieuw Guinea, tegenwoordig West Irian, blijft stre ven naar onafhankelijkheid. Samen met het dit jaar zelfstandig gewor den Australisch Nieuw Guinea wil het één staat gaan vormen. Dit heeft de heer M. W. Kaisepo, die zich president van West Irian noemt, gisteren in Den Haag ge zegd bij de viering van "de natio nale dag van West-Papoea". West In 1969 nam een uit de bevolking van West Irian samengesteld kies college het besluit bij Indonesië te blijven. Volgens de heer Kaisepo heeft de Indonesische regering de verkiezing gemanipuleerd: "Onder bedreiging hebben de stamhoofden zich uitgesproken tegen onafhanke lijkheid terwijl de bevolking juist het tegendeel wilde. Er ont stond dan ook een opstand die aan 30.000 Papoea's het leven kostte". Volgens de heer Kaisepo zijn de Papoea's op West Irian bereid des noods te vechten voor onafhanke lijkheid. "Ook kunnen wij dan re kenen op militaire steun van Au stralisch Nieuw Guinea. Maar het is nu niet het goede moment voor een vrijheidsstrijd. Eerst willen wij zelf in staat zijn ons land te kun nen besturen. We willen niet liet risico lopen na een eventuele onaf hankelijkheid ongeorganiseerd stuurloos te zijn". De onafhankelijkheidsbeweging in Nederland telt ongeveer vijfhon derd leden. De beweging heeft een eigen ordedienst die er voor moet waken dat het streven naar onaf hankelijkheid geen militant karak ter krijgt. "Hier in Nederland wil len wij uitsluitend langs diploma tieke weg ons doel bereiken. Daar om doen wij ook steeds een beroep op de Nederlandse regering bij de Verenigde Naties en bij Indone sië te pleiten voor een onafhanke lijk West Irian. Maar de regering en met name minister Pronk, houdt zich oostindisch doof", aldus Kaise po. Volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken, waaronder ont wikkelingssamenwerking valt, ligt het pleiten voor onafhankelijkheid niet op de weg van minister Pronk. In eerste instantie is dit een zaak voor minister Van der Stoel. Maar aangezien de regering zich heeft neergelegd bij het besluit van het iescollege in 1969 dat West Irian bij Indonesië blijft, zal ook de heer Van der Stoel geen verdere stappen ondernemen, aldus de woordvoer der. Op West Irian wonen ongeveer een miljoen mensen, voor het me rendeel Papoea's. Oost Irian (Au stralisch Nieuw Guinea) heeft 2.5 miljoen inwoners. De heer Kaisepo is van mening dat de twee delen het op een na grootste eiland ter wereld een welvarende staat kunnen gaan worden. "Historisch gezien hebben wij altijd een een heid >£evormd, los van Indonesië. De Indonesische regering moet daarom begrijpen dat wij zelfstan dig willen zijn, in plaats van leeg geplunderd te worden zoals nu ge beurt", aldus de heer Kaisepo. Wanneer een eventuele vrijheids strijd zou kunnen beginnen wilde hij niet zeggen. Minister Boersma tijdens een toelichting op de rege- ringsbrief. DEN HAAG (ANP) De brief die de regering gisteren aan de Tweede Kamer beeft ge stuurd, is niet onweersproken gebleven. De Kamer zelf moet er nog over debatteren, maar een groot aantal partijen, vakbonden en werkgeversorganisaties hebben hun me- Vermoedelijk tengevolge van een foutieve inhaalmanoeuvre is gisteren op de rijksweg Haarlem- Hilversum ter hoogte van Kortenhoef een personenwagen frontaal op een vrachtwagen ingere den. Twee inzittenden van de in schroot veranderde wagen kwamen hierbij om het leven. ning over de brief al naar Zo vindt fractieleider nu*. F. An driessen van de KVP de brief van de regering 'te slap'. Fractieleider drs. E. van Thijn van de PvdA is er "wel gelukkig" mee. VNO (werk gevers)-voorzitter mr. Chr. van Veen vindt de aangekondigde maatrege» len "onvoldoende". Voorzitter Kok van het overlegorgaan van de drie vakcentrales noemt de brief "ondui delijk". Naast de afwijzende reacties uit de hoek van de politieke opposi tie (VVD, CHU) zijn dit de belang- rijktse commentaren op de brief van de regering aan de Tweede Ka mer waarin wordt aangekondigd: Bevriezing van de lonen tot 1 juli; Een strak prijsbeleid; Een overheidsbijdrage van 100 miljoen voor zwakke bedrijfstak ken, waar veelal het minimumloon wordt betaald; Beperking van de tarieven van vrije beroepsbeoefenaren en aftop ping van de hogere inkomens. Andriessen wil van de regering gebracht. meer zekerheid dat de loonontwik keling ook in het tweede halfjaar van 1976 binnen de doelstelling van het kabinet (8,5 a 9 procent) blijft. Zekerheid Ook Van Thijn wil meer zeker heid. Volgens de PvdA-fractieleider zal de regering nioeten garanderen, dat groeiende winsten ook werkelijk worden omgezet in werkgelegenheid. Nieuwe investeringen in het be drijfsleven moeten m.a.w. ook wer kelijk leiden tot nieuwe arbeids plaatsen in plaats van tot de aan koop van nieuwe machines, die ar beidsplaatsen overbodig maken. Volgens het VNO komen de plan nen van het kabinet onvoldoende te gemoet aan de noodzaak tot herstel van de winsten. Daardoor zal, aldus noods het instrument het werkgeversverbond, de financië- tingen moet gebruiken le positie van de bedrijven nauwe lijks verbeteren en zal de werkloos heid nog flink oplopen. Het NVV, de grootste vakcentrale zal moeten komen. greep in de loonontwikkeling een moeilijk te aanvaarden zaak maar is er tevens van overtuigd, dat een de beheersing drastische beperking van de loon- en onmisbare voor- het tot staan bren- de werkloosheid. over het feit, dat van de lonen zeer concrete maatre- kostenstijging gelen worden aangekondigd, terwijl waarde is andere punten slechts vaag worden gen behandeld. Het gaat daarbij om vragen zoals hoe de prijzen in de hand worden gehouden en wat de waarborg is dat ook de werknemers in de vrije beroepen en zij die op een andere manier niet onder een CAO vallen, aan de matiging zullen meedoen. In. gelijke mate Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) vindt dat het loonibeleid voor het tweede halfjaar van 1976 te veel in het vage is ge bleven. Daarmee kunnen, volgens URK/SCHEVENINGEN (SP) Het 6taan en waarbij percentages tus- vangstverbod voor tong heeft toch sen de 15 en 20 werden genoemd, hët NCW, verwachtingen 'worden ge- van fcottervtaer» lijkt minder gunstig te verlopen. Ook de katholieke vakcentrale (NKV) zegt de regering kritisch te zullen volgen, met name op het punt of iedereen in gelijke mate bijdraagt aan de oplossing van de problemen. "Wij vinden dat de regering des wekt waarvoor in het geheel geen ruimte bestaat. Ook het NCW denkt dat het winstherstel zal tegenvallen, omdat de beperking van de lasten stijging onvoldoende is. kottervissers zelf onenigheid gebracht. Voorlopige schattingen omtrent het Hoewel 't grootste deel van de tong- resultaat van de sanering wijzen op grootst mogelijke voordchtjgheid. AkvioTAM (AWf) offi cier van justitie bij de Amsterdam- de rechtbank heeft gisteren drie en een half jaar gevangenisstraf geeist tegen de bo-jarige Algerijn Dano B. die al geruime tijd in ons land woont. Hij zou ongeveer 225 gram he roïne door zijn vrouw naar West- Duits land heboen laten brengen. De politie was hem op het spoor ge komen nadat zijn vrouw in Frank fort was gearresteerd. Ze had be kend. In zijn Amsterdamse wornng trof de politie een grote som Neder lands en buitenlands geld aan. Vol gens de officier zat het huis ook "stampvol met juwelen". De Alge rijn zou 'meerdere malen heroïne naar West-Duitsland hebben ge smokkeld. Voor de rechtbank blijft de ver dachte ontkennen. Hij zegt dat hij het geld heeft verdiend bij de han del in stoffen en gouden munten. Aan de bekentenis van zijn vrouw moet volgens hem geen waarde worden gehecht. "Ze was verslaafd aan drank en heroïne", roept hij. De vrouw had echter zes weken na haar arrestatie haar verklaring aan twee Amsterdamse rechercheurs herhaald. Uitspraak 15 december. Radio-actieve brandstof naar Frankrijk BORSSELE (ANP) Deze week worden de laaste van de 36 afge werkte splijtstofelementen van de kerncentrale in Borssele naar een opwerkingsfabriek te Cap la Hague in Frankrijk afgevoerd. Omdat het hier om een hoog radio-actief trans port gaat, gebeurt het verpakken en het vervoeren over de weg met de achterlating van de boodschap, dat land, is niet erg te spreken Het CNV tenslotte vindt de in- 1976. Volgens de Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel heeft de maatregel van de regering om de bestaande CAO's met een half <>P rondvis of andere platvis de belas- jaar te verlengen in eerste instantie worden gevangen. En uiteraard ook dit doel geen enkel effect op de loonkosten, °P tong, want deze kottervissers voe- omdat er in de Stichting van de Ar- er niet veel voor te wachten op een overleg tussen de regering en de vissersorganisaties. Overigens, reële loonstijging per 1 januari het boze weer van gisteren verhinder uit Urk, Harlingen, IJnvui- percentages van 11 tot 13. den, Den Helder, de Zeeuwse Inmiddels wordt gewerkt aan de plaatsen, Soheveningen en elders oprichting van een nieuwe landelij- binnenibleef en een afwachtende hou- ke vereniging van Kottereigenaren. ding - Op 19 september werden de eer ste drie splijtstofelementen afge voerd in een speciaal voor dit doel gebouwde container, die veertig ton kozen anderen het De op te richten vereniging zou bui- weegt, die gemaakt is van staal lood woelige water. Veelal met de ten de deelneming van Visserij be te bereiken", aldus het NKV, die ook vindt dat de VAD (vermogens- beid al overeenstemming aanwasdeling) duidelijk uit de verf reikt over het achterwege laten de deze plannen. langen uit Urk (120 kotters) ook kenen op belangstelling uit andere vissersplaatsen. Men is ontevreden met de op Urk gevestigde, maar landelijk werkende "Nederlandse Vissersbond". Men wil meer in spraak uit het bedrijfsleven zelf bij de overheid. cement. De conainer kan niet ka pot vallen en is ook onaantastbaar voor vuur en water. De truck waarmee de container vervoerd wordt krijgt bij elk trans port een escorte mee van de rijks politie. Deze week zal het laatste van de twaalf transporten beëindigd zijn, De kerncentrale in Borssele moet ieder jaar een deel van zijn nucleaire brandstof vernieuwen. ARNHEM (ANP) Een 15-Jari- ADVERTENTIE in Harlingen, Soheveningen. Goe- Hefen- facteur nereede-Stellendam werd gisteren Ivrg i. VM geen tong geveild. benoema tot Ridder m de De onrust onder de door het tong- Sf™" Be«Ie- Jan van ge jongen uit Zevenaar is tijdens het aanvoerverbod getroffen vissers is "f Zljn onderscheidin8 Sf>elen met zelfgemaakt burkruit eeer groot. In een telegram heeft Jf* gU?Tte irnstig &ewond- Een gedeelte van zi,n de Stichting van de Nederlandse aeriand m Sm i 'fl ^e" .handen 's afgerukt. Dat gebeurde Zeevisserij minister Van der Stee ^la"d ^Jjaantder®n ft kader - gevraagd, op de kortst mogelijke ter- Con(eren"e Nederlandse mijn maatregelen te nemen tot in- ««ren. standhouding van het vlootbestand, - Er dreigen katastrofale toestanden door een gebrek aan, liquide mid delen, zeggen de samenstellers van het telegram. Ook de Vereniging van Zeeuwse Visserij belangen Zevibel vreest ern stige gevolgen, ondermeer verloop onder de bemanningen, als gevolg van de onzekerheid voor de toe komst. De Stichting Nederlandse Zeevis serij blijft denken aan een stil- legpremie voor uit de vaart geno men schepen. De kredietgarantiere geling voor de visserij is onvoldoen de in de ogen van de Stichting. De inkrimping van de kottervloot, die de regering voor ogen heeft ge- Officier eist 3% jaar voor heroine-handel Dineke Zwart houdt elke maand wat over van haar salaris. Dat geld zet ze op een ABN-Spaar-Extra-Rekening. Waarom juist die Spaarrekening? Dineke: 'Ik spaar vrij regelmatig. Maar een bepaald doel heb ik niet voor ogen. Waarschijnlijk neem ik het geld voorlopig niet op. Aan de andere kant: als ik morgen m'n zinnen zet op een stereo-installatie of een autootje, dan wil ik mijn geld meteen hebben. Die ABN-Spaar-Extra is gemaakt voor spaarders zoals ik. Je krijgt 2% meer rente dan op een gewone rekening en je geld ligt toch niet vast. Het is geen rekening voormensen die vaak geld opnemen, want bij opname betaal je wat retourrente. Maar als je een beetje trouwe spaarder bent, dan zitje erg goed met die Spaar-Extra van de ABN.' Algemene Bank Nederland UTRECHT Vrouwen krijgen meer te zeggen binnen de Nederlandse Vereniging tot Integratie van de Homoseksualiteit COC. Op een congres dat in Utrecht werd gehouden, werd met een grote meerderheid tot de oprichting van de landelijks werkgroep „Vrouwen in het COC" besloten. Als gevolg hiervan zullen voortaan alle vrou wenzaken binnen het COC door de volledig onafhankelijke werkgroep worden behandeld en niet door het hoofdbestuur van het COC. Vier hoofdbestuursleden, die het om principiële redenen niet eens waren met de vorming van aparte groepen binnen de vereniging, legden hun functie neer. Er moet daardoor op korte termijn een nieuw bestuur worden gekozen. Volgens de oud-voorzitter van het COC, de Alkmaarse psycholoog, drs. J.P. Sterken, vinden de afgetreden bestuursleden het onjuist als *er zich binnen de vereniging allerlei aparte clubs voor vrouwelijke, bejaarde en Jeugdige homofielen zouden vormen, omdat zij menen dat het COC Juist door een grote onderlinge solidari teit onder meer als gesprekspartner met de overheid veel meer kan bereiken. De afgetreden bestuursleden hebben de integratie van de homofielen in het gewone maatschappelijke leven altijd erg belangrijk gevonden.En wij vroegen ons zelfs af of door het systeem van de besloten bars de homofielen zich niet te sterk isgleerden en wellicht een ongewen ste sub-cultuur werd opgebouwd, aldus de oud-voorzitter drs. Sterken. Volgens hem betekent het zich afzonderen van vrouwen in de nieuwe werkgroep van het COC, dan ook een stap terug, ook al bestaan er aan de andere kant bij de werkgroep plannen om door acties en demonstraties wat vilitanter op te treden. Drs. Sterken is het echter wel eens .met de woordvoerster van de „Vrouwenwerkgroep", Joyce Bier- velder, dat lesbiennes over het algemeen dubbel worden gediscrimi neerd als vrouw en als homofiel. Volgens Joyce Biervelder is het juist door deze situatie van groot belang dat homofiele vrouwen zich in eigen kring over hun, positie gaan beraden. „Wij willen gaan bekijken op welke manier er zo snel mogelijk een eind aan onze onderdrukte positie kan worden gemaakt", aldus Joyce Biervelder, die overigens ontkende dat de basis voor de „Werkgroepn Vrouwen" door leden van de vroe ger actiegroep „Paarse September", werd gelegd. Volgens haar komen de ideen voor de werkgroep namelijk voort uit discussies, die de afgelopen maanden in verschillende „Vrou wenpraatgroepen" werden gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7