LEIDSCH DAGBLAD Overval op trein Stormschade valt mee Politiek verhindert sport Korte baan AANVAL OP KAMPEN Sint-tips! vandaag Miranda voorzitter Spaanse parlement LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 2 DECEMBER 1975 OPGERICHT f MAART I860 34798 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG/LONDEN (ANP, AP) De schade, veroorzaakt door de storm die de afgelopen nacht over ons land raasde, is erg meegevallen. "We hadden er meer van verwacht", zo zei een rijkspolitieman. De grootste scha de werd in het Noordhollandse Blaricum aangericht. Hier viel een boom op een auto. In Zuid-Holland werd op de weg De Lier-Hoornaar een lantaarn paal geveld. Ook waaiden hier, zoals trouwens door het hele land, bomen om. In Zeeland raakte een weg in de gemeente Zoutelande versperd. Uitzonder lijk rustig was het in de zuidelij ke provincies. Hier had de rijks politie geen enkele melding over stormschade binnengekregen. Op de Noordzee kwamen de af gelopen nacht verscheidene sche pen, waaronder de Nederlandse kustvaarder Proton, in moeilijk heden. De Proton, van de rederij M. S. Proton in Groningen, zond een noodsignaal uit ter hoogte van Gorleston. De pompen kon den het water niet meer aan. De reddingsboot van Gorleston bege leidde het schip naar Great Yar mouth. Eén bemanningslid kon dooreen hefschroefvliegtuig worden opge pikt. De andere twee opvarenden zijn vermoedelijk verdronken. Aan boord van het Britse fregat Falmouth raakten vijf matrozen gewond. Zij werden ter hoogte van de Faroereilanden, door een over slaande golf tegen dek geslagen toen de Falmouth trachtte brand stof in te nemen van een gelijk opvarende tanker. Vier veerboten die van Frank rijk op weg waren naar het En gelse Dover slaagden er niet in de haven binnen te komen. De boten, met honderden passagiers, moesten op zee blijven. WASHINGTON <APi De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft, geïr riteerd door de Cubaanse bemoeienis in Angola en op Puerto Rioo, zijn veto uitgesproken over een plan om de Amerikaans-Cubaanse betrekkin gen te verbeteren door middel van sport, zo is van Amerikaanse re geringsfunctionarissen vernomen. Geïnspireerd door de wijze waar op de "tafeltennis-diplomatie" bij gedragen heeft aan de ontdooiing van de betrekkingen tussen Amerika en China, voelden functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken veel voor een plan van de grootste Amerikaanse honkbalbond om een Amerikaanse ploeg in maart volgend Jaar in Ha vana uit te laten komen tegen een Cubaanse ploeg. Op een persconferentie vorige week bevestigde Kissinger dat men aan een dergelijk plan gewerkt had, maar dat het later was uitgesteld. Een re den ervoor gaf hij niet. Later verklaarden functionarissen dat Kissinger het idee had verworpen wegens Cuba's militaire betrokken heid in Angola en indringende eis dat Puerto Rico onafhankelijk moet worden. Een andere factor zou zijn dat Cu ba vorige maand voor de resolutie van de Verenigde Naties had gestemd waarin zionisme gelijk werd gesteld met r Volgens bronnen binnen het Ame rikaanse ministerie" van Buitenland se Zaken zijn twee televisie-produ cers meer dan een jaar bezig geweest t'a proberen een Amerikaanse honk- balploeg de reis naar Cuba te laten maken. Volgens het Amerikaanse blad: "Sports Illustrated Magazine" was er in oktober in Mexico-stad een over eenkomst bereikt tussen beide pro ducers, een commissielid van de honkbalbond en Cubaanse sport-of- ficials. De Amerikaanse omroepmaatschap- pij ABC was bereid om 165.000 dol lar te betalen voor televisierechten. MADRID (AP) Tot nieuwe voor zitter van de Spaanse Cortes (parle ment) is vandaag door de raad voor het koninkrijk benoemd de 60-jari ge voormalige vice-premier Torcua- to Fernandez Miranda. Van prof. Miranda, eens leraar van de huidige koning Juan Carlos en door deze als diens voornaamste kandidaat ingediend bij de raad, kan aldus politieke kringen worden verwacht dat hij een verandering in het Spaanse regime teweeg zal bren- geii. Het feit dat Miranda door de raad na zes uur van vergaderen was ge kozen kon volgens waarnemers wor den beschouwd als de eerste overwin ning van de koning op de krachtige rechtse vleugel in Spanje. UTRECHT (ANP) Omstreeks tien uur vanmorgen is :en stoptrein tussen Beilen en Hoogeveen door zwaar be wapende, gemaskerde mannen, (waarschijnlijk Zuidmoluk- kers) overvallen. Ter hoogte van Wijster maakten zij zich meester van de intercity GroningenZwolle. Er zou zijn gevochten met het treinpersoneel, waarbij de machinist is gewond geraakt. Op een tegemoetkomende trein werd ge schoten. Een NS-man heeft waargenomen dat d»e ramen van het voorste trein stel zijn geblindeerd. Het treinver keer in beide richtingen op de lijn tussen Beilen en Hoogeveen kwam volkomen stil te liggen. Met karabij nen bewapende agenten van de Ho- geveense gemeentepolitie zetten di- sp reet na het bekend worden van de lp overval het station in Hooge veen af. Volgens berichten vanuit het sta tion zouden twee treinen zijn gegij zeld. Er zouden enkele gewonden zijn. Twee vrouwen en een kind werden vanmorgen omstreeks half Het havenbeeld in Urk vanochtend, de viskotters bleven aan de kade afge meerd liggen, omdat de visr sers niet méér uitvaren van wege het verbod op tong te vissen. Zie voor meer nieuws pagina 7. Israëliërs bombarderen in Libanon bns p Ford door Mao ontvangen Wisselvallig Opklaringen, plaatselijk afgewisseld stormachtig. Mlnlmumteniperatu i circa 6 graden. 3 DECEMBER Zon op: 8.27 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 8.43 uur; onder: 17.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.56 en 15.15 uur, laagwater te 11.11 en 23.35 uur. PEKING (AFP) President Ford de Verenigde Staten is vandaag in de Chinese hoofdstad Peking ont vangen door partijleider Mao Tse- Tung, zo is door zijn perschef be kend gemaakt. Ford, echtgenote Betty en doch ter Susan werden door Mao, die op 26 december 82 wordt, ontvangen in zijn woning binnen de muren van Peking's 'verboden stad'. Hiermee werd reeds op de twee de dag van het bezoek de kroon gezet op Fords reis. Mao's gezond heid laat de laatste tijd te wensen over - hij zou een aantal beroertes hebben gehad - en hij ontvangt nog maar zo zelden, dat een bezoek aan hem. nog meer dan tevoren, de hoog ste diplomatieke eer ia die de Volks republiek te vergeven heeft. (Zie ook pagina 13). BEIROET (UPI) Israëlische militaire vliegtuigen hebben van daag zware aanvallen gedaan op Palestijnse "vluchtelingenkampen" in het noorden en zuiden van Libanon zoheeft een Libanese legerwoord- voerder in Beiroet bekendgemaakt. Naar schatting dertig vliegtuigen namen aan de bombardementen op de kampen Baddawi en Nahr El Ba- red bij Tripoli, Libanons tweede stad in grootte in het noorden, en Naba- tieh en omstreken in het zuiden tussen negen en tien uur onze tijd vanmorgen. De klappen van de Israëlische toestellen terwijl zij bij hun terug keer naar Israël door de geluidsbar rière heenbraken waren tot in Bei roet te horen. De Libanese woordvoerder zei nog niet te beschikken over de omvang van eventuele persoonlijke verliezen of materiële schade. Hij zei dat Libanees afweergeschut de Israëlische toestellen had opge vangen en "gedwongen rechtsom keer te maken". Een Zuidlibanese afgevaardigde bracht de luchtaanvallen ter spra ke toen vanmorgen 't parlement in Beiroet in vergadering waas bijeen gekomen. Hij zei dat hij had verno men dat vier burgers en een politie man in de aanval op Nabatieh en omstreken waren gedood. Afgevaardigde Abdoel Latif Zein vroeg aan premier Rasjid Karami wat het leger aan de aanvallen had "Onze strijdkrachten hebben met alle beschikbare middelen de aan vallen afgeslagen", antwoordde hij. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 17 dec. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, Voor hem en voor haar. Heeft u er wel eens aan gedacht u tejaten verwennen door bij uw ei gen parfum of aftershave 'n luxe. badschuim, deoderant, bodymilk, eau de toilette, scheerschuim, af tershave balsem, talc of zeep te kiezen? Ze zijn er van de exclu sieve merken die u nu al gewend bent: Nina Ricci, Rochas, Yves SL Laurent, Paco Rabanne, Guy La- roche, Lanvin en vele anderen. Elk kado wordt feestelijk verpakt. Komt u eens gauw kijken? 20 PAGINA'S Ed van Thün. fractie-voorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, heeft gezegd „wel gelukkig" te zijn met de loon- en prijsmaatregelen, die de regering gisteren per brief aankondigde. De vrü positieve re actie stond in schrille tegenstelling tot die van KVP-collega Andries- sen die de maatregelen „te slap" noemde. Ook de werkgevers had den weinig goede woorden over voor de brief van het kabinet. De vakbonden waren eveneens niet bijster enthousiast maar hielden zich toch wat op de vlakte met hun commentaar. PAGINA 7 twaalf vrijgelaten. Zij werden di rect afgevoerd met een taxi. Volgens de spoorwegen bevinden zich ongeveer 130 mensen in de trein. Een intercity-trein, die om 10.14,uur uit Zwolle vertrok, passeerde kort na 10.30 uur bfj Wfjster de gekaapte trein. De machinist verbaasde zich over de stilstaande trein en stopte. Toen de conducteur poolshoogte wil de gaan nemen en uit de intercity stapte, werd hij onder schot genomen door een met een karabijn gewapende man die een alpinopet droeg en zijn gezicht had afgedekt met een das. Deze overvaller bevond zich naast de gekaapte trein. De conducteur schrok hevig en ging gauw in de trein terug, waarna de intercity verder reed. Uit nadere informatie van de spoor wegen blijkt dat de treinkaping niet van buitenaf heeft plaatsgevonden. De overvallers bevonden zich in de trein. Op het gemeentehuis in Beilen, waar een beleidscentrum is ingericht, is bevestigd dat twee vrouwen en een kind zijn vrijgelaten. Vast_staat dat één gewonde niet weggevoerd kan worden, omdat de politie niet in de buurt van de trein wordt toegela- Volgens een woordvoerder in het be leidscentrum in Beilen zijn de eisen van de kapers van de trein: een bus naar Schiphol op Schiphol moet een vliegtuig klaar staan om hen ergens, niet is gezegd waar, naar toe te brengen. Het ultimatum was gesteld op kwart voor één (12.45 uur). Vanuit het be leidscentrum is bij de kapers aange drongen op uitstel van dat ultimatum. De eisen en het ultimatum zijn mee gegeven aan de vrouwen die zijn vrij gelaten. Vanuit een vliegtuig van de rijkspolitie, dat boven de trein cir kelt, is waargenomen dat een lichaam uit de trein is gegooid. De kapers schieten op alles wat in de omgeving van de trein beweegt, zo heeft een woordvoerder verder mee gedeeld. Inmiddels zou 'n derde vrouw zijn vrijgelaten. PLAYMOBIL volop in voorraad bij: SPEL HOBBY Fa. Snaathorst 5 Meiplein 162 - Leiden Z.W. - Telefoon 766041 In de honderd uitzendingen van Tweekamp hebben Judith Bosch en Dick Passchier al vijfduizend vragen op hun „slachtoffers" af gevuurd. PAGINA 5 Wil Moerer van Mercasol-Leiden: „Als ik coach zou zijn, zou ik niet goed vinden wat ik nu doe". PAGINA 9 Wolvenhonger ATHENE (AFP) Hongeri ge wolven hebben zich op zoek naar voedsel tot in het dorp Ko- nifcsa in de Griekse streek Epi- rus, vlakbij de grens met Alba nië, gewaagd. Door de hevige koude in dat deel van Griekenland zijn de wolven uit hun normale Jacht gebied verdreven. De dorpelin gen van Konitsa wisten de wol ven met stokken en salvo's uit hun jachtgeweren te verjagen. Koudekerker veroordeeld UTRECHT (ANP) De recht bank in Utrecht heeft vandaag de 23-jarige student Leon F. D. uit Kou dekerk aan de Rijn wegens oplich ting van verschillende kantoren van de Algemene Bank Nederland (ABN) veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar met begeleiding van reclasse ring en psychiater. Leon wist de ABN-vestiging op te lichten door zich uit te geven als medewerker van de centrale contro le van de ABN. Hij vroeg dan het rekeningnummer van een klant op en hoe groot het saldo was. Daarna ging Leon met een vervalst rijbewijs naar het filiaal en nam geldbédra- gen op tot f 40.000,-. Hem was op lichting tot f 80.000,- ten laste gelegd maar ter zitting bleek destijds dat het om een groter totaalbe drag ging. De sociale partners, werkge vers en werknemers, zijn weinig enthousiast over de loon- en prijsmaatregelen die het kabinet gisteren heeft aangekondigd. Binnen de politieke partijen is er meer bijval, hoewel vanzelf- spiekend de beide oppositiepartij en met ernstige kritiek komen. Het blijkt dat het de regering ernst is om iets wezenlijks te doen tegen het voortdurend stag neren van de economie, de werk loosheid en de inflatie. Ze schuwt daarbij kennelijk ook niet het hanteren van paardemiddelen, zoals bijvoorbeeld het bevriezen van CAO's er een is. Maar alles w ijst toch vooralsnog op korte- baanpolitiek en hopen dat het halverwege het volgend jaar de wereldeconomie als geheel beter zal vergaan. Dit herstel van de wereldeconomie is voor een klein land als het onze, zo zeer afhan kelijk van export, natuurlijk het erig wezenlijke, wanneer men hoopt op betere tijden. Daarom is het de vraag of het verwijt dat werkgevers, werknemers en op positiepartijen over 'vaagheid' aan het adres van de regering maken, wel helemaal terecht is. Vooralsnog steekt de meeste vaagheid wel in de wijze, waarop de regering ook in de inkomens van de vrije beroepen gaat in grijpen. Dat moet duidelijk en herkenbaar gebeuren, indien men oij de loontrekkenden tenminste op enig begrip rekent, nu hun de vermageringspil wordt toegediend De vakbonden zullen de zaak moeilijk aan hun leden kunnen verkopen. De herinnering aan de bestedingsbeperking van 1957 is nog zeer levendig - de tijd van bet harmoniemodel tussen de so ciale partners toen de vak bondsleden bij duizenden weglie pen. Er zal dus wel het nodige tegenover gezet moeten worden vermogensaanwasdeling, verde re democratisering van de onder neming), wil men tenminste een openlijk stuk medewerking van de vakbeweging bereiken. Echt dwarsliggen ligt evenmin voor de hand, omdat met de maatree gelen ook meer werkgelegenheid wordt nagestreefd (ondermeer uit de voorziene hogere winsten, ofschoon de regering niet duide lijk aangeeft, hoe die er komen en hoe die zeker in meer arbeids plaatsen kunnen worden ver taald). Crisis-Sint De werkgevers stellen niet ten onrechte dat de druk van bene den uit op de lonen blijft bestaan, omdat het minimumloon niet wordt bevroren. De regering trekt hierbij de consequenties uit haar niveleringsfilosofie en men mag dat al naar zijn politieke hart slag trouw aan beginselen of ge- brtK aan praktische zin noemen, maar feit is dat hiermee de mar ginale broeders uit het midden- en kleinbedrijf nog meer op de tocht komen. Veelal zal daar het bevriezen van de modale en ho gere lonen niet opwegen tegen de voortgaande stijging van de mi nimumlonen. Dat kan weer ex tra werkloosheid betekenen. De enige die zich niet beperkt, is de overheid zelf (of het moest zijn in he evenzeer bevriezen van de ambtenarensalarissen). Het wordt vaak eenvoudig ge zegd: beperken "van overheidsuit gaven. Een financiële expert van een kamerfractie roept dat uit in een debat en de week erna staat de expert op één of ander gebied te pleiten voor meer uitgaven op het terrein van zijn specialisme. Een aardig voorbeeld in het pak ket maatregelen van nu is dat de overheid honderd miljoen wil be steden om arbeidsintensieve be drijven te subsidiëren die anders in de knoop komen met het stij gende minimumloon. Dat optrek ken van een minimumloon is een politieke keuze. Op die keuzes moet men de aangekondigde maatregelen afmeten en kritise ren. Als men het stijgen van een minimumloon bekritiseert ismen niet meer met de maatregelen bezig, maar met een politieke keuze. Die zal in het debat van deze week waarschijnlijk alleen door de oppositie nadrukkelijk ter discussie worden gesteld. De con fessionele gedogers zullen zich misschien wat schoorvoetend bij Den Uyl's pakjes als crisissinter klaas neerleggen. De rijmpjes zullen het moeten doen, niet de inhoud. DE HELE MAAND DECEMBER OPEN HUIS bij Electrobouw Loop vrijblijvend even binnen. Sensationele aanbiedingen in: huishoudelijke en elektrisch huishoudelijke apparaten; professionele en hobby gereed schappen. Dagelijk en ook gedurende de koopavonden geopend. Electrobouw Leiden b.v. wd9,e„g.racht M

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1