TRIJFEL Ayckbourn buiten blijspelperken DINSDAG 2 DECEMBER 1975 mn\M PAGINA 10 Dr. Tiede Herrema gaat op 5 december weer terug naar Ierland. Een geval van moed, respectievelijk overmoed. Overal waar „over" voorstaat, is overbedig behalve de over buurman, zei mijn overgroot moeder altijd. Ik kan mij enerzijds wel voorstellen dat de Ierse regering de terugkeer van Herrema toejuicht, om dat die uitstekend past in de politiek dat er niet voor ter reur gebogen wordt, maar toch zou ik, als Ierse minister van Binnenlandse Zaken, Herrema beleefd doch drin gend verzocht hebben liever thuis te blijven omdat de ri sico's groter zijn dan de more le winst. De bomaanslag op een Londens restaurant werft onlangs door de Engelse poli tie en ook door de Londense kranten geïnterpreteerd als een vergeldingsmaatregel voor de ontdekking van een muni- tieopslogni-nts van de IRA in Engeland. Nog duidelijker was in dit verband de moord op de Engelse conservatieve politi cus en publicist Ross McWhir- ter, waarvoor de provisione le vleugel van de IRA de eer heeft opgeëist. McWhirterhad 280.000 gulden uitgeloofd voor de opsporing van diegenen die met de bomaanslag op dat Londense restaurant tioee slachtoffers hadden gemaakt, nog even afgezien van de ge wonden. De IRA, of ivelke aan verwante splintergroepering dan ook, „pikt" zoiets niet en slaat ogenblikkelijk hardhan dig en hardvochtig terug. De kidnapping van dr. Tiede Herrema is voor de IRA c.s. op een fiasco uitgelopen en heeft de Ierse regering een enorme prestigewinst opgeleverd, die nog eens extra zou worden aangedikt als Herrema op 5 december als een vorst ontvan gen wordt, en als hij en zijn vrouw daarbij de hoogst mo gelijke Ierse onderscheiding: het erestaatsburgerschap zal worden opgespeld. Zij zullen dan de enige levende ere- staatsburgers van Ierland zijn. Daarmee zullen zowel de heer als mevrouw Herrema als hun kinderen extra trekkélijke doelwitten zijn ge worden voor hun kidnappers of moordenaars in spe, want een onbekende Nederlandse industrieel ontvoeren is één ding, maar een erestaatsbur- ger kidnapven is nog eens an dere koek. Bovendien kan zélfs van de Ierse regering niet ver wacht worden dat zij on wrikbaar tegenover alle eisen van eventuele ontvoerders zal staan, als die Herrema, of een van zijn gezinsleden, voor de tweede keer te pakken krij gen: er zijn immers grenzen aan wat je een erstaatsburger kan laten doormaken. Èen keer is welletjes, zelfs voor iemand met het weerstands vermogenvan Herrema. Met andere ivoor den: als ik een „die-hard" van de IRA was, zou ik kosten noch levens sparen om Herrema opnieuw in handen te krijgen, omdat hij nu nog een veel waarde voller onderpand is dan de eerste keer. U zult zeggen dat de Ierse regering ook niet op haar achterhoofd is gevallen en heus loei voor een afdoen de bewaking zal zorgen, maar hoe bewaak je op een afdoen de manier een heel gezin? En wat voor leven gaan de Herre ma's dan tegemoet? Niemand kan het zich meer veroorlo ven vijf minuten later thuis te komen dan is afgesproken, zonder eerst even naar huis te hebben gebeld, - om maar eens een heel klein detail te noemen. Het is natuurlijk juist om niet te buigen voor terreur, maar is het ook zin vol om een brandend huis in te trekken, alleen maar omdat het ook voor de brand je woonhuis was? Zélfs al trek je daarbij nog zo'n brandvrij asbest pak aan? - Sneeuwwitje Ik héb u laatst even herin nerd aan de namen van de zeven dwergen in de Walt- Disneyversie van „Sneeuw witje": Grumpy, Sneezy, Bashful, Dopey. Happy, Doc en Sleepy. In de ene Neder landse vertaling waren al die namen gehandhaafd behalve Dashful, die bleek te zijn om gedoopt in Blozy en in een andere Nederlandse ver taling heetten de zeven dwer gen, die bij de gebroeders Grimm nog naamloos waren, respectievelijk Kniesoor, Hat sjie, Blozertje, Simpéltje, Grappertje, Bazéboos en Ga- pertje. In een nieuw boek over Walt Disney getiteld „The art of Walt Disney" las ik nu da „Snoio White" bij Disney in het jaar 1934 al vaste vorm begon aan te nemen. In dat beginstadium waren er onge veer 40 suggesties voor de na men van de zeven dwergen, waarvan er in eerste instantie zeven overbleven die vermoe delijk van Walt Disney zelf af komstig waren. Die zeven aan vankelijke namen waren: Aw ful, Sneezy-Wheezy, Bashful, Hopvy-Jumpy, Happy, Big- gy-Wiggy-Biggy-Ego en Gas- py. Daarvan zijn uiteindelijk dus alleen Bashful, Happy en de helft van Sneezy-Whee- zy overgebleven. NICO SCHEEPMAKER Wat de Toneelgroep Theater be-baar is. Maar de schrijver valt dan treft heeft Alan Ayckbourn zaterdag een tikkeltje van zijn blijspelgeloof in Arnhem zijn krachttoer volbracht, en stuurt in de richting van stevige Van zijn drie-in-één spel "Zq zijn kluchteffecten, die trouwens in de manieren", ging na "Met en vork" en "Het blijft onder ons" het laatste deel "Binnen de per ken". Zoals bekend gaat het niet om een voortzetting van de ontwikkeling in de volgende stukken, maar vervol maakt de schrijver de indruk van een weekeinde op een Engels land huis, regie van de Schot Euan Smith nog eens extra werden onderstreept. Op zichzelf niet zo'n bezwaar, maar de samenhang met de vorige twee ver sies werd er wel mee verstoord. Het alibi voor het tuingebeuren zou misschien gevonden kunnen wor den in het zich vrijer bewegen als men "van huis" is, maar dat is in ar drie paren elkagj- ont- dit geval hoogstens enkele stappen, door er op verschillende Waarschijnlijk is het duidelijke suc ces van de serie er meer debet aan dat bijvoorbeeld de Norman van Eric der Donk nu wel op een erg bal- flierefluiter werd. n lieve, beschroom- plaatsen in en om het huis andere aspecten van te laten zien. Hoed af in elk geval voor de Britse schrijver, die deze drievoudige belas- lorige manier ting met élan en esprit wist te vol- De humor voeren en op zijn minst kon aantonen de sukkel was voor Willem Wagter dat een medaille niet twee maar zelfs ditmaal te eenzijdig uitgeschreven, drie kanten heeft. Ook in het laatste hoewel hij-toch wel iets aardigs deel wist hij op spirituele manier dere kanten in de intrige en de ka rakters bloot te leggen, waardoor de toeschouwer zijn opinies wat bij moest stellen. Wanneer ik een voorkeur zou moe ten uitspreken, dan komt deel twee zijn veearts maakte, Margreet Blan ken en Sjoukje Hooymaayer hadden meer moeite over de lange baan him figuren trouw te blijven dan Trees van der Donck (een eng bemoeizuch tig mens) en Willy van Heesvelde niet kapot te krijgen goede PIET RUIVENKAMP Nederlanders met hasj aangehouden EINDHOVEN (ANP) Twee Ne derlanders zijn op 5 november in de Spaanse Sahara aangehouden orn aat ze 169 kilo hasj bij zich hadden. De Spaanse autoriteiten hebben de Nederlandse politie hiervan niet of ficieel in kennis gesteld. De rijkspo litie in Eindhoven kwam echter via andere kanalen achter de aanhou ding. De arrestanten zijn de 19-jari ge Edith H. uit Nuenen en een Rot terdamse jongen, wiensn aam nog onbekend is. Het ministerie van bui tenlandse zaken bevestigde het nieuws van de arrestatie maar zei verder ook niets te weten. Intensieve verpleging: dag. v. 14.00 tot 14.30 u 1.30 u en van 18.30 tot 19.00 uur Cndegeest; dlnsdas en vrijdag 13 30 uur; Bondage 11—12 uur en uur: eerste klasse: de gehele Alex de Vrede schilderyen, Lenl yen gouache^ en Sees Vlag Tentoonstelling wandkle- Wassenaar Tentoonstelling schilderyen, a Albert ec. Ope- vlce", dag. 2.30, 7.00 Annakllniek: Klasse afdeling Derde klasse 3.00-1 eind november Open expositie iraten, tot 4.00-0.100 e Singel 28-32. n Ger van Elk 13 december. Hooglandse e Gerard de Reus Koert Lulde schil- J Carlier reisschetsen. Geopend 10 i Tentoonstelling Volkskunst glasbulgen Rapen- Ryksmuset ?ent( tyne Oegstgèest.*~tël "l 50220 houtwerk tegels en mozaïeken bure 28) W«rkd_ Academlegeb Rapenburg 73 Ten toonstelling Boccaccio. leven en werk" Tot 5 dec Geopend ma. t/m vr van 10—12 uur v.m en van 2—5 uur nam., ma. dl en do ook van 7—9 uur nam Le'rtsp bioscopen LUXOR: "The Streetfighter". dag. 2.30 REX: "Ik doe wat ik doe", dag. 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 2.30 uur. 18 Jaar. Kindermatinee: "1001 Dalmatiërs", za. en woe. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Ik wil het overal met u doen", vr en za. 11.30 uur. 18 Jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch ziekenhuis behalve van dins dag 18.00 uur tot woensdag 18.00 uur (Diaconesaenhuls) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur I Eli sabeth ziekenhuis) Bezoekuren Ziekenhuizen Dlaoonessenhuis: Middagbezoekuur; 13 45—14 30 uur Avondbezoekuur; 18.30—19.30 uur Kinderafdeling dage lijks van 14 00—19 00 uur alleen voor ouders eondug 14 0016.00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden kinderafdeling St. Ellsabeth-ziekenhuis volwasse- 18.80 tot 20.00 i 18.80-19.80 uur Knderzaa): van 13.00-14.00 uur woensdagavond «uitsluitend voor ouders» var ACADEMISCH Voor alle patiënten (behalve klnde- "en) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: T4.15—15.00 uur 18.30—19.30 uur Voor de prematurenafdellng gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ernstige patiënten de hoofdverpleegkundige l dale kaarten verstrekken Bezoektijden Kinderafdeling: Elke dag: 14.1»—15.00 uur 18.30—19 00 uur Alphen aan den Rijn Rynoord: la en 2e klas 11—il.3 13.30—14.15 en 18.30—19.30 u; 3e kis ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafde- ling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (al leen voor echtgen.) v. 15.00 tot 16.00 0—14.16 uur, alleen voor 1920 u.; Kinderafdeling 1516.30 u alleen voor oudere 18 klasse-afdelingen 18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kunneD dag en nacht worden gemeld by het Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol <020—176ÖOO) Qïteuws 2 december 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant: De hevige vorst heeft een einde gemaakt aan alle scheep- en stoombootvaart in en om Zwolle, aldus wordt uit die stad gemeld. Voor de brug te Hasselt heeft het ijs zich vastgezet en de stoom- booten op Meppel en Assen hebben niet kunnen doorbre ken. De vorst schijnt voorts voor de treinen van den Cen traal Spoorweg een hinder paal te zijn om op tijd aan te komen, voornamelijk om dat de rails te glad waren. Maandag kwam de middag trein van Utrecht eerst tegen ruim 4 uren te Hattem aan en had toen nog 45 minuten noodig om te Zwolle te ko men. Daar bleek de trein naar Groningen reeds ver trokken, zoodat de passagiers naar het Noorden tot 8 uur moesten wachten. Vijftig jaar geleden: Te Roosendaal (NB) had een firma een reclamecam pagne op touw gezet, waar bij ieder, die voor een rijks daalder kocht, een bon ont ving met een rébus ter oplos sing. Ook eenige inwoners van het nabijgelegen Hoeven ontvingen den prijsrebus, maar een boertje wilde met zoo'n loterij niets van doen hébben, omdat hij geen zin had "vor n' stukske sukke- load" nog eens naar Roo sendaal te komen. Daarom gaf hij de bon maar aan een kennis, een jongen van de weduwe B. te Zegge. Eind November bleek, dat de jon gen den hoofdprijs had ge wonnen: een salonameuble ment. Ze heeft het intus- schen reeds verkocht voor J 250. Voor het Hoevensche boertje een duur stukje "suk- kéload" PANDA EN HET MEESTER-MONSTER 3—131 "Weet je wat Barnabus met je van plan is"?! ver volgde de jongedame. "Hij doet je een namaak-vissestoart aan en laat je in een aquarium vol koud water zitten. En dan laat hij het publiek zijn tent binnenkomen zodat ze kunnen zien hoe hij je voert met rauwe vis. Ik waarschuw je maar. Ik héb er zelf in ieder geval geen zin meer in. De groeten". Met d*e woorden stapte ze weg. "Luister maar niet naar haar, hoor", zei Barnabus haastig. "Ze is alleen maar jaloers, omdat ik in jou een veel betere min zie. Kom dan tekenen we even een contractje". "Ehnee, dank u wel", sprak Panda. "Ik eliik kan niet goed tegen lang in koud water zitten, ziet u? Daar vat ik kou van". De kermis-ondernemer keek hem verbluft na en wendde zich toen tot zijn assistent Ratso. "Ik geloof dat het seizoen voor zeemeerminnen 'voorbij is", zei hij bedrukt. "Ja", zei Ratso. "We kunnen beter iets anders gaan doen. In deze krant staat iets waar we echt geld mee kunnen ver dienen". Kooktip KAASSNEETJES Beboter 8 dunne sneetjes brood aan één zijde en bevochtig de andere zijde met sherry. Leg een licht beboterd vel folie op een bakplaat en zet hierop de sneetjes brood, met de beboterde zijde naar bo ven. Leg er telkens een plak jonge kaas op. Zet de bakplaat bovenin een matig hete oven. Ver meng intussen 1 afgestre ken eetlep. paprikapoeder met 1 theel even met een deegroller platgedrukt kummel- of karwijzaad- jes. Strooi het mengsel over de kaassneetjes wahneer de kaas begint te smelten en druk het er een beetje in. Zet de bak plaat weer in de oven te rug tot de kaas nu geheel is gesmolten. Dien voor al onmiddellijk oo WINA BORN FRED BASSET '"kindcee/vj, pit IS pc /NCPec-TEi/e fcOMT hoc 01»ll/ie 1/CPCaJ! j— De Generaal; Het estafette stokje De avonturen van Jommeke De Gras mobiel Het verbruikt niet veel. Er zit genoeg in tot de motor versleten is. |j pMK Jommeke, jij moet de grasmobiel grondig pesten...ik bedoel, testen Dit doosje is het grote geheim Daarin zit de vloeistof die het gras omzet in enercr/e

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19