Leidse runderhal bevordert sluiting Goudse veemarkt Een grote zorg Verzéker je leven. Korte Vlietschool krijgt 1400 gulden Derde oven van acht gemeenten in gebruik LEZERS SCHRIJVEN r.'i111t_ ÖTUITXÜf doorsnede Op deze tekening is het ske- zien. De hal wordt opgetrokken let van de nieuwe runderhal te uit boogvormige spanten. LEIDEN Wethouder Van Aken heeft vanochtend vroeg, onder zeer grote belangstelling, de eer ste paal geslagen voor de bouw van de nieuwe runderhal, die, naar verwacht, eind augustus van het volgend jaar zal worden op geleverd. De runderhal komt te staan achter de Groenoordhal die uitbreiding behoeft vanwege de flink uitgebreide functie van de Leidse veemarkt. Met de bouw is een bedrag van een kleine twee miljoen gulden ge moeid. Het aannemersbedrijf Van Heeswijk uit Eindhoven neemt de bouw voor zijn rekening. In verband met de slechte bouw grond ter plekke zullen heipalen worden gebruikt van 14 en 18 meter. Het skelet van de runderhal, dat uit zestien vierkante vakken bestaat. elk van 19 bij 19 meter, wordt met behulp van boogvormige spanten gebouwd. De vrije overspanning van elk van deze spanten, die diago- naalsgewijs in de vierkante vakken zullen worden opgesteld, bedraagt 27 meter. Op die manier wordt er 5800 m2 overdekt. Met de komst van de nieuwe hal wordt tevens de Leida- to-huishoudShow veilig gesteld. Eveneens zal de opvang van klei nere markten, die elders wellicht worden opgeheven, nu mogelijk wor den gemaakt. Bovendien zal de kleinveemarkt in de Groenoordhal voortaan over meer ruimte kunnen beschikken. Een 18 meter hoge en versierde heipaal werd door de wethouder de grond in gejaagd en naar (aloude) veemarkttradities werd er nadien een' glaasje gedronken in de direc tiekamer. Men hoopt op een zachte winter, zodat de funderingen eind februari kunnen worden opgeleverd. De datum van 30 augustus betekent eveneens dat er dan plaats zal zijn voor 1500 tot 1700 runderen. Er komt dan veel meer ruimte in de Groenoordhal voor de biggen en de nuchtere kalveren (dte nu nog wat op elkaar gepakt staan) en eveneens voor de ambulante handel, die nu nog buiten staan. Volgens waarnemend directeur De Jong kan met grote zekerheid wor den aangenomen dat B en W van Gouda zullen beslissen de sluiting van de Goudse veemarkt bekend te maken, wanneer de nieuwe Leidse runderhal wordt geop'and. Dat bete kent dan een concurrentiesfeer tus sen Leiden en Utrecht. De Jong heeft er goede hoop op dat 60% van de "nieuwe" veemarkt naar Leiden komt. "Er is volop ruimte hier", zo zei hij vanochtend. LEIDEN 'De bestrating van de CDA-raadslid De Geus om de ge meente Leiden de bestuurskosten te laten betalen van de Korte Vliet school leed gisteravond in de Leidse raad schipbreuk. Zijn amendement om een bedrag van 2800 gulden uit de gemeentekas te betalen werd met 12 voor en 23 tegen verworpen. Daarom bleef het bij het oorspron kelijke voorstel van B en W- die niet meer dan de helft wilden betalen. SGP/GPV-er Houtman had er nog op gewezen, dat de bijdragen van de ouders in de kosten moeilijk nog te verhogen was, maar wethouder Tesselaar merkte op dat er een prin cipieel kantje aan de zaak zat, en een bijdrage van 1400 gulden een zeer redelijke zaak was. Wethouder Van Aken: een krachtige ruk. Je rekent zelf op lang en gelukkig. Allicht. Maar je vrouw en je kinderen rekenen op jóu. Of je d'r bent - of niet. 't Is niet anders. Dus ver zeker je. Je leven is geld waard. En hoe eerder je 't doet hoe lager de premie. Informeer bij je eigen verzekerings-vakman of bij Bureau Voorlichting Levensverzekering. Antwoordnummer 89, Den Haag. Nieuwbouw Groenoord-Veehai DINSDAG 2 DECEMBER 1975 VERWACHTING BIJ EERSTE PAAL: Uitbreiding vuilverbrandingsinstallatie in Leiden LEIDEN Met bescheiden feestelijk vertoon is gisteren de derde oven van de vuilverbrandings installatie aan de Gabriel Metzustraat (foto rechts) in gebruik genomenAls het proefdraaien de komende drie maanden zonder moeilijkheden verloopt beschikken acht samenwerkende gemeen ten (Alkemade, Leiden. Leiderdorp, Oegstgeeest, Sassejiheim, Warmond, Voorschoten en Zoeter- woude) over een installatie die de komende jaren ruim voldoende zal zijn. Ook het grofvuil zal nu met behulip van de nieuwe kraakinstallatie verwerkt kunnen worden. De derde oven werd aangestoken door wethouder Van Akendie er een vurige knots in wierp (foto boven). Deze worp ontlokte aan eeen van de aanwezige ambtenaren en notabelen de bewon derende woorden: „Ha, een krachtige worp". De dikke betonnen deur werd vervolgens gesloten en een kwartiertje later stond de boel gezond in de fik. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Koppelgedachte Naar aanleiding van het interview met Armand Höppener als voorzit ter van de Culturele Raad Leiden (22 november jl.) hebben onderge tekenden behoefte het volgende recht te zetten. Een eventuele herzie ning van de struktuur van de kul- turele sèktor in Leiden is onderdeel van een te verwachten struktuurplan van de welzijnssektor in Leiden. Als zodanig hebben burgemeester en wethouders in okt. 1975 een advies commissie ingesteld met als doel het geven van een advies ten aan zien van de herstrukturering van de welzijhssektor. T-- deze adviescommissie hebben onder andere de wethouders Tesse laar en Oosterman zitting. Als on derdeel van de sektor kuituur moet ook de relatie schouwburg/K. en O. worden vastgesteld. Voorstellen dien aangaande worden ook door de wet houders Tesselaar en OosteVman behandeld. In het algemeen moet, misschien ten overvloede, nogmaals worden gesteld dat het huidige col lege van burgemeester en wethou ders in koppels werkt. Vraagstukken als bijvoorbeeld de herstrukturering van de sektor wel zijn zullen altijd door het wethouders koppel welzijn worden aangepakt. Een en ander sluit niet uit dat er in sommige gevallen één der wet houders woordvoerder kan zijn, maar dan toch gezien in het licht van de koppelgedachte. ARMAND HÖPPENER BERT OOSTERMAN (weth.) DICK TESSELAAR (weth.). Stadsbelangen Het is te hopen, dat het adres van de heren doktoren, betreffende het directeurschap voor Endegeeat, enig resultaat zal opleveren. De gang van zaken beziende van de laatste jaren, is de kans daarop uiterst klein, We hebben nu een affaire Sociale Dienst achter de rug dat hopen wij tenminste een geruchtmaken de kwestie Daey Ouwens, waar de onbillijkheid aan alle kanten af straalt, een vies-smakende aangele genheid Leidse Duinwaterk Mij zwembad, een nieuwe directeur Ende- geest, om van een tiental kleinere zaken maar te zwijgen. Zaken waarin de heren wethouders dwars tegen hun, eigen geprogrammeerde "in spraak in", vre3elijk "eigengereid" handelen, waarbij de burgemeester in feite niets te vertellen heeft, dat kan een kind begrijpen. Natuurlijk hebben de heren vele argumenten om hun beleid te verde digen. Zelfs een beginneling in de politiek kan aanvoelen, dat hier het politieke streven ver boven het stads belang verheven is. Het is mij heus niet de moeite waard uit te zoeken, waar en hoe de schoen wringt bü de heren in al deze zaken. Gelukkig ben ik politiek niet zo verblind, dat dergelijke futiliteiten een rol kunnen spelen, bij een kijk, wat wel, of wat niet moet of mag, in het belang van het stads- bestel, of welk belang dan ook. Velen met mij vragen zich af welke addertjes nog meer verborgen zullen zijn achter die raadselachtige mani festaties. Mochten zij deze manipu laties verrichten in de overtuiging onze stad daar een dienst mee te bewijzen, dan kunnen zij beter "het byltje er bij neer neggen", want dan zijn ze hopeloos "mis". Denken zij door hun werkwijze hun politiek be- .ginsel een dienst te doen, ook zwaar fout, waar stadsbelang eerste staat dan zal de eerstkomende verkiezing vpor de gemeenteraad, zo goed als zeker, een te laat genees middel voor hen zijn. Ik geloof, dat de raad in deze ver spilde energie betekent, daarvoor zijn de heren te hoog boven mij verheven, ook al laten zij zich Jan Piet of Klaas noemen, maar niettemin ben ik toch blij, nog gezond te kunnen denken en handelen. In dat opzicht wens ik de heren alle mogelijke steun en succes toe. J. J. Bekker Utrechtse Veer 34 Leiden Apothekersdijk De mededelingen, welke de heer Roseleur uw verslaggever' volgens uw blad van donderdag, 27 novem ber jl. deed, kunnen niet op volle digheid aanspraak maken; zij zouden daarom verwarrend kunnen werken. De heer Roseleur heeft zich tot mij, mede als adviseur van de Leid se Bond van Huis- en Grondeigena ren, gewend. Ook in verband met yerkoopbelangen wenste deze kliënt, dat ik de ontruiming van zijn eigen dom Apothekersdijk zou bewerkstel ligen. Ik heb de heer Roseleur te kennen gegeven dat een daartoe JbiJ de rechter in te stellen eis op grond van huurbescherming zou moeten fa len en hem aan de hand van een ar rest van de Hoge Raad uiteen gezet dat ook de verhuur van bedden aan gastarbeiders onder de huurbescher ming valt. Kennelijk was de heer Roseleur niet tevreden gesteld: hij wendde zich volgens zijn mede deling tot twee verschillende advoka- ten, die tot dezelfde konklusie kwa- H'et zou aan de hand van de ter beschikking zijnde gegevens niet verantwoord zijn geweest een ont ruimingsprocedure in te leiden. Later kwam de heer Roseleur we derom op mijn kantoor. Hij had van een vooraanstaand advokatenkan- toor namens gastarbeiders een som matie ontvangen om voorzieningen, welke volgens de huurders in h'at pand Apothekersdijk aanwezig wa ren en welke hij had weggenomen, terug te brengen. De heer Roseleur betwistte zulks. Op verzoek van kliënt heb ik hierover aan hun ad- vokaat geschreven en gepoogd tot een regeling te komen. Die poging boekte geen resultaat, omdat d'a gastarbeiders alleen wensten te ver trekken, wanneer zij de beschikking zouden kunnen krijgen over andere passende kamers. TH. J. VAN DER HEIJDEN Hoge Rijndijk 103a Leiden. Hondenbelasting In uw krant werd gemeld dat de gemeente Leiden de tarieven voor de hondenbelasting gaat verhogen. Toen de hondenbelasting ver hoogd werd van f 35 naar f 45 werd er vermeld dat de inkomsten onge veer f 100.000 waren. Dit betekent dat er voor ongeveer 300 honden belasting werd ontvangen. Uit Al phen aan den Rijn werd gemeld dat op elke drie inwoners een hond aanwezig was. Het hondenbezit is ook in Leiden sterk toegenomen. Indien ik stel dat in Leiden op elke 10 inwoners een hond is, is dat niet overdreven. Men moet reke ning houden met het feit dat er veel mensen zijn die 2 of 3 honden be zitten. Er zou dus belasting moeten worden ontvangen m.b.t. ongeveer 10.000 honden. En het zou aan te bevelen zijn, wanneer de gemêente eens een onderzoek instelde hoe groot het hondenbezit in Leiden on geveer is. Dan kan worden bepaald hoeveel mensen er geen belasting betalen. Indien éénderde belasting betaalt en tweederde niet dan kost dit de gemeente ongeveer f 300.000. Als de gemeente meer geld wil heb ben, uit deze belasting zou het rechtvaardig zijn als iedere hon denbezitter betaalde. Dan behoeft de belasting ook niet verhoogd te worden, want de inkomsten stijgen dan ook door de toename van het aantal belastingbetalers. De oorzaken waarom er zovelen niet betalen zijn duidelijk. Er wordt door de ambtenaren die belast zijn met de hondenbelasting niets ge daan aan de opsporing van belas tingplichtigen. Ik heb wel eens telefonisch om inlichtingen ge- ging zo: "Meneer, ik bezit een hond, hoe gaat dat met de belasting"? De ambtenaar: "Mijnheer dat is erg eenvoudig. U neemt f45 mee en komt bij ons aan het loket. Wij ma ken dat dan piekfijn voor u in or de". Wat denken nu de meeste men sen? De gemeente kan piekfijn barsten. Ze gaan niet met f 45 naar het loket. Iedereen begrijpt dat als de in komstenbelasting op deze wijze werd behandeld, er nog niet genoeg geld zou binnenkomen om de ambtena ren te betalen. Ik mag dus stellen dat het de hondenbelastingdienst is ontgaan dat er een grote toename van hon den is en dat het aantal honden dat is ingeschreven bij de dienst, klein blijft. Een onderzoek naar het aantal honden in verhouding tot de inwo ners is gewenst. Het is onrechtvaar dig een kleine groep hoog te belas ten, terwijl, een grote groep niets betaalt. De gemeente is hier ernstig in gebreke. Ik hoop dat het college van B. en W. en de raadsleden er voor zullen zorgen dat iedereen be taalt, waardoor de belasting lager kan zijn. C BAART Sumatrastraat 22a, Leiden. Endegeest In de afgelopen weken is het psychia trisch ziekenhuis Endegeest in de be langstelling komen te staan, rondom de benoeming van de nieuwe genees heer-directeur en liefst nog een tweede. Ondergetekenden zijn ouders van een dochter die al ruim 28 jaar verpleegd wordt in Meisjes Voor geest. Al die jaren gaan wij tweemaal per week op bezoek. In juni van het vo rig jaar hebben wij via het LD (dat toen zelf klachten naar voren bracht over onregelmatigheden in Ende- geest) een klacht geuit over de toe stand in Meisjes Voorgeest. Het ging om het verval binnen het gebouw. Mevrouw Den Haan, de vo rige wethouder van de gemeente Leiden, gaf ons toen gelijk en zei dat Voorgeest er het ergst aan toe was en er ook veel te weinig personeel be schikbaar was. Mevrouw Den Haan vertelde toen dat er juist deze week (juni 1974) een beslissing was geno men dat Voorgeest een grote opknap beurt zou krijgen. Dat is nu anderhalf jaar geleden, en wat is er nu nog gedaan? De twee aangebouwde serres zijn opgeknapt. Deze liggen achter de zalen waar de meisjes hun dagverblijf nebben. En kele weken geleden is pas de eerste klaar gekomen. De andere serre ach ter de zaal waar juist de meer ge handicapten vertoeven is nog steeds niet klaar. De broodnodige ruimte is hun al bijna anderhalf jaar onthou den. Wij zouden graag burgemeester Vis en de beide wethouders Van Aken en Oosterman willen uitnodigen eens een rondgang te maken in het gebouw van Meisjes Voorgeest. Dan zult u de verveloze deuren en muren zien en vergeet u dan vooral niet de zieken zaal te bekijken met zijn verroeste le dikanten en kapot meubilair. En dat anno 1975. Een aanklacht tegen de volksgezondheid. Waarom wordt niet eerst het hoog nodige verbouwd en moet alles zo lang duren? Als u op de uitnodiging ingaat dan hopen wii dat B. en W. zich alsnog zullen bedenken om een tweede dure geneesheer-directeur aan te stellen in Endegeest. Echtpaar Bruscbe, Obrechtstraat 75, LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15