Israëli's verwerpen compromis Brits Lagerhuis stemt opnieuw over doodstraf Mkhm.md.ikiu éMw (kwwké dd /vrnzTACO'Stmen vmflM-U.mtk.wd, ikpmmmjerm Vm'VMQAJmd.lïmik im^d'riïïideMX^ aft orn, ejntmm '.fltoócmtt. turnMm flou mWüfiiêtrmiM rnmt1 Kan ik. weer heJmüalkyrug. 'GEVAAR VAN OORLOG NEEMT STEEDS TOE' /neekovrw krakm iktzwl,dMiid ikditéuhiüt hcuick. jatocA In 1978 kans op verkiezing Zal 't wel met een sisser af lopen, denkt u? «".'S5K5SSX, asaasK»" sass:»9" EINDE STAAT NAN BELEG IN PORTUGAL Tmké iktïdmLwéém dkTACÓ^mmcwm, dui-wtV t""J' Chinese vice-premier tot president Ford: Noor Europees Parlement DOCHTER VAN ROOSEVELT OVERLEDEN PAGINA 13 LISSABON (AFP) —De beperkte staat Van beleg die op 25 november voor het militaire district Lissabon was afgekondigd is vanochtend om 5 uur plaatselijke tijd beëindigd. Dit heeft president Da Cos ta Gomes bekendgemaakt. De staat van beleg hield o.m. in het recht van de overheid tot huiszoekinge en ar restaties zonder gerechtelijk bevel, demonstratieverbod en postcensuur. De president prees de grote vader landsliefde van het Portugese volk en het optreden van loyale troepen bij het neerslaan an de kortstondi ge opstand. LONDEN (SP) Het Britse La gerhuis gaat zich opnieuw uitspre ken over de doodstraf voor terro ristische activiteiten. De directe aanleiding zijn in het algemeen de recente bomexplosies in Londen en de moordaanslag op Ross McWhir- ter in het bijzonder. De motie voor de herinvoering van de doodstraf is ingediend door het Conservatieve Lagerhuislid Ivan Lawrence, een bekend strafpleiter in Engeland. Deze zegt dat hem uit' gesprekken met politie, zowel als misdadigers is gebleken dat de doodstraf wel werkt als een af schrikwekkend middel. Dat dit niet zo is, is een van de voor naamste argumenten van de te genstanders van de doodstraf. Een van de meest overtuigde te genstanders is Roy Jenkins, de socialistische minister van justitie. Deze gelooft bovendien dat de doodstraf voor politieke terroris ten, zoals de IRA, de beweging aan martelaars zou helpen, waar mee volgens de bewindsman een averechts resultaat wordt bereikt. Het is moeilijk te voorspellen wat de uitslag van de stemming in het Lagerhuis zal zijn. Een jaar geleden, toen 27 mensen werden gedood bij een bomexplosie in Bir mingham, was het Huis in meer derheid tegen de herinvoering van de doodstraf. Sindsdien is de groep Tories vóór de strop aan zienlijk toegenomen. Er zijn nu ook meer Labour-afgevaardigden voor de doodstraf, in tegenstelling Politieke insiders achten de kan sen dat het Huis ditmaal voor de doodstraf is, groot. Een onzekere factor blijft echter wat de 47 af gevaardigden zullen stemmen, die zich vorig Jaar van stemming ont hielden. Volgens een gisteden gepubliceerd opinie-onderzoek is 88 procent of tewel negen van de tien Britten vóór de herinvoering van de dood straf voor terroristen. Opvallend is, dat slechts 16 procent voor de doodstraf was in geval van moord op een politieman. De Britten zou den, volgens het onderzoek, in meerderheid tegen de terugtrek king van de Britse troepen uit Noord-Ierland zijn. Dit is precies wat de IRA met haar terreurcam- pagne in Engeland hoopt te berei ken. Tenslotte wil 71 procent van de ondervraagden dat Engeland haar grenzen strenger gaat con troleren als het gaat om het bin nenlaten van Ieren. De discussie over het niet of wel invoeren van de doodstraf is in Engeland hoog opgelaaid. Een in teressant punt is de vrees dat Jury's minder snel het schuldig zullen durven uitspreken als de doodstraf weer is ingevoerd, in het bijzonder in gevallen van ontken nende verdachten, uit angst een onschuldige te veroordelen. Dit is na de oorlog in Engeland namelijk drie keer gebeurd. De onschuldi- gen zijn allen opgehangen. JERUZALEM (SP) De Israëlische regering heeft gis teren op een buitengewone kabinetsvergadering in scherpe bewoordingen het compromis van de Veiligheidsraad ver worpen. De Israëlische regering spreekt in een officiële ver klaring, die na ruim zes uur vergaderen werd uitgegeven, over overgave aan Syrische afpersing, waaraan de leden van de Veiligheidsraad zich schuldig zouden hebben ge maakt. Door de verlenging van het UnT het mandaat zal verbinden, dof-mandaat te koppelen aan het de Veiligheidsraad, terwijl de mi- op 12 januari te houden Midden- nisters aan de gevoelige Palestijnse Oosten-debat waaraan de Pales- kwestie eerst een uitvoerige discussie tijnse bevrijdingsorganisatie kan willen wijden. In Jeruzalem bestaat deelnemen voelt Israël zich in de de vrees dat Syrië in de toekomst steek gelaten door de VS die met dit steeds hardere eisen aan haar in- stemming met een verlenging van ongunstige compromis in de VeTlig- heidsraad hebben ingestemd. Dat een Amerikaans veto bij de uitein delijke stemming is uitgebleven stemt de teleurgestelde Israëli's bitter, hoe- wJ Washington in feite niets kan worden verweten. Als verzoenend ge baar heeft minister Kissinger zijn collega Allon vanuit China uitgeno digd om in de eerste helft van janu ari naar de Amerikaanse hoofdstad te komen. De Israëlische regering heeft unaniem besloten op geen enkele manier mee te werken aan het debat over het Midden-Oosten en het Palestijnse vraagstuk in de Veiligheidsraad. Op basis van we derkerigheid zal Israël de bepalin gen van het troepenscheidingsak- koovd met Syrië echter blijven na leven. Vijf ministers hebben hun col lega's op de kabinetsvergadering zon der succes tot een uitspraak trachten te bewegen, waarin Israël zich voor het eerst bereid zou verklaren met iedere Palestijnse groepering te on derhalden, die de staat Israël er kent. Deze groep ministers van de Mapam, de onafhankelijk liberale partij en Ofer als eenling uit de Ar- gemonie beiderspartij meent dat Israël het Een geanimeerd- theekransje van de dames van de belangrijke heren: mevrouw Betty Ford in gesyrek met de vrouw van de Chi nese vice-premier Teng Hsiao- Ping. De dame in het midden is de tolk, die de taalbarrière tus sen de echtgenotes moest wegne- Later op de dag sprak vice-pre mier Teng Hsiao-Ping over de dreigende loereldoorlog, dieon danks het streven naar ontspan ning voor de deur staat, volgens hem. PEKING (Reuter/UPI) De Chi- Weliswaar wees hij niet rechtstreeks nese vice-premier Teng Hsiao-Ping op de Amerikaanse ontspanning met is van mening dat woordenpraal o- de Sowjet Unie, maar hij zei dat ver ontspanning het groeiend ge- het in het belang is van de wereld vaar van een nieuwe wereldoorlog vredesillusies op zij te zetten, niet kan verbloemen. Sprekend aan Ford antwoordde later met de een welkomstdiner voor president verklaring dat Washington zou door- Ford in Peking liet Teng er geen gaan te streven naar zowel het ver twijfel over bestaan dat China de minderen van gevaren als het on- strijd cegen de Sowjetrussische he- derzoeken van nieuwe vredesmoee- momenteel belangrijker lijkheden. -vindt dan normalisering van de be- "De Verenigde Staten zullen trach- hu'SgT"dëfensïevê" poÜtiêke" beleïa trekkingen met de Verenigde Sta- ten een vreedzamere wereld tot moet loslaten en het politiek initla- ten. stand te brengen, maar blijven vast- SALISBURY (AP) De Rhode- sische premier Ian Smith en de lei der van de zwarte nationalisten Joshua Nkomo, hebben gisteren een gezamenlijke verklaring ondertekend waarin zij aankondigen te gaan on derhandelen over een grondwettelij ke regeling van de politieke toekomst van Rhodesië. De premier en de Afrikaanse lei der ondertekenden, elk geflankeerd door hoge medewerkers, de verkla ring tijdens een bijeenkomst, die een half uur duurde. Volgens de verklaring zullen de Rhodesische regering en Nkomo's Afrikaanse nationale raad elk een delegatie sturen om een plenaire vergadering voor te bereiden, waar door hen gekozen vertegenwoordigers besprekingen zullen voeren over grondwetshervormingen. handen "moet nemen door haar denkbeelden over vrede te ont vouwen. De meerderheid van de re gering wilde geen verband leggen tus sen dit onderwerp en het debat in Ford luisterde met ondoorgronde lijk gelaat aandachtig toen de vice- premier zinspeelde op Moskou als „de gevaarlijkste bron van oorlog". ROME (SP) Engeland heteft gelmatig zullen ontmoeten. besloten zich te verzetten tegen al les wat de onafhankelijkheid en het welzijn van anderen bedreigt", zei Ford. De Amerikaanse president is in China voor een bezoek van vijf da gen dat ten doel heeft de achteruit gaande wederzijdse betrekkingen te verbeteren. Oorzaak van die verkoe ling is te zoeken in d-e Amerikaans- Sowjetrussische toenadering, een kwestie die ongetwijfeld het hoofd thema wordt van de vandaag begon nen officiële besprekingen. Waarnemers vonden het opmer kelijk dat Peking blijkens de woor den van Teng de strijd om de Sow- jet-hegemonie tot staan te brengen belangrijker acht dan het normali seren van de betrekkingen met Washington. Normale betrekkingen tussen beide landen zou beëindiging van het Amerikaanse defensiever drag met Taiwan en een einde aan de Amerikaanse erkenning van de Chinese nationalisten inhouden, het geen sinds lange tijd een belangrijk doel in de Chinese politiek was. gisteravond aan het eind van de eer ste zititngsdag vai de Europese Raad van regeringsleiders in Rome min of meer vast, dat dergelijke ver- De conclusie was dat in het voor jaar van 1976 een economische op leving kan worden verwacht. Een specifiek Duits punt kiezingen inderdaad in mei of juni debat over de financiën en de be- dat jaar zullen worden gehou den. al hielden ook de Denen nog steeds enkele slagen om de arm. Dat met betrekking tot het Europe se parlement de kogel nu maar eens door de kerk moest. 1 dag afgesproken aan een lunch de Franse ©resident Giscard D'Es- taing en de Duit.se bondskanselier Helmut Schmidt. De twee regerings chefs waren het er ook over «eens dat de kwestie van de Britse verte- groting van de EG. Schmidt kreeg zijn zin met betrekking tot het aan stellen van een financiële commis saris in de Europese Commissie. De ze zal met ingang van 1977, als d'e gistermid- huidige commissie aftreedt, wdrden benoemd. Ook werd men het erover eens dat de EG-ministerraad, even tueel aangevuld met de ministers van financiëen, in het vroege voor jaar een politiek debat zal voeren over de hoofdlijnen van de EG- rijs nu moet worden geregeld, maar of dat zou lukken was gisteravond nog niet te voorspellen. De regeringsleiders van de negen EG-landden begonnen hun bijeen komst gisteren met een discussie over de resultaten van het overleg op Rambouillet tussen de VS, Japan en de vier grootste EG-landen. Vol gens de Nederlandse premier Den Uyl kwam daarbij vast te staan dat de reohten van de Europese com missie of van het parlement wor den gekortwiekt, maar alleen dat de raad een soort "selbstbindung" aan- NEW YORK (AFP) De doch ter van president Franklin D. Roo sevelt, mevrouw Anna Roosevelt- Haisted, is gisteren in New York op 69-jarige leeftijd overleden.' Als secretaresse van haar vader tijdens de Tweede Wereldoorlog, maakte Anna Roosevelt deel uit van de Amerikaanse delegatie naar de conferentie van Yalta in 1945. Zij was voorvechtster van gelijke rechten voor de vrouwen in de Verenigde Staten. We weten nog niet welk geluid het geeft, als het laatste restje aardgas uit de Groningse bodem komt. We horen dat pas in de volgende eeuw. Maar hoe later we 't horen, des te beter. Daar zijn allerlei goede redenen voor. Aardgas is bijvoorbeeld een door heel Nederland vervoerd, in lijkheid. Maar het scheelt wel een een ondergronds büizensysteem. grote hoeveelheid brandstof. Je ziet het met en je hoort het niet. Als alle aardgasverbruikers in Daarom is het verstandig om zo lang Nederland een jaar een g raad mogelijk te doen met wat we hebben, lager stoken, komt er zoveel gas Door nu al op aardgas te besparen, vrij dat alle Limburgers zich daar voor flaraaas hnvnnrhooirr oor, Hoe. Door bijvoorbeeld een graadje mee een jaar kunnen verwarmen. verstandig met aardgas Herderscursus Op één dit overleg een "eenmalige zaak" is de Euro-top Wat de begroting voor het jaar 1976 betreft zal op Duits verzoek met het Europees parlement word'an ge- alle 140 kandidaten sproken over de extra uitgaven die derscursus afgestudeerden van de het parlement gerealiseerd wil zien. universiteiten van Marseille, Lyon De atmosfeer op de eerste dag van en Parijs, zo heeft het hoofd van volgens de Duitse landbouwschool bij stook een graadje lager bondskanselier "zakelijk, vriendelijk gisteren meegedeeld. Het zonder enige scherpte". beentje" is een boerenzoon.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13