Iemand nïn krant 'PADDESTOELEN VERDWIJNEN NIET DOOR PLUKK EN' Ovenvers uit eigen banketbakkerij. EvroUitzendburo Een abonnement heb je niet voor niets. LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 2 DECEMBER 1975 H. J. Wichers lokte rechtszaak uit H. J. Wichers is een doorgaans rustig mens, zo eentje, die van de natuur houdt en niet veel behoefte heeft aan constant sociaal verkeer. De laatste weken echter is hij anders, zeer nijdig en bereid uit de anonimiteit te stappen, omdat verontwaardiging met golven door zijn lichaam giert. Wat hem dwars zit? „De heksenjacht op paddestoelpluk kers. Er wordt maar rustig beweerd, dat bepaalde soorten verdwijnen omdat er zoveel wordt geplukt. Het academisch bewijs voor deze stelling kan niemand leveren, integendeel, lijkt het erop, dat het helemaal niet zo is en toch bekeurt de politie er maar vrolijk op los". Nu zal ieder, die de heer Wichers iets beter kent, onmiddellijk zeggen, dat de man uit Eefde een deel van zijn recht van spreken verliest, omdat hij commercieel zeer nauw bij de paddestoelenpluk is betrok ken. Hij plukt ze zelf, laat ze Door Thom Olink plukken en conserveert ze om ze daarna veelal naar de Bondsrepu bliek te verkopen. Daar zijn ze knettergek van Pilzen en een puik gedekte tafel met gebraden vlees, wild en gevogelte verdraagt de afwezigheid van paddestoelen niet. „Natuurlijk ben ik bij die pluk betrokken. Ik leef er van. Het ene jaar goed het andere wat minder, maar dat heeft in wezen niets met het probleem van de laatste jaren te maken", zegt hij kortaf, „ik heb zo'n idee, dat staatsbosbeheer een beetje de aangever is". Demonstratie De dienders in het Gelderse werden eind '73 actief; plukkers gingen op de bon. „Om precies te zijn op 26 oktober werd de eerste plukker geverbali seerd, nabij Nunspeet. Daarna rommelde het zachtjes door, hier een bekeuring, dan daar weer een. Maar daadwerkelijk gebeurde er niets. Kennelijk wist justitie niet goed hoe er eventueel gestraft moest worden. De wetgeving geeft ook al weinig houvast. Misschien dat je het kunt terugvoeren op diefstal". Zaterdag 11 oktober; de dag, dat de maat vol was. Paddestoelen-kenner H. j. Wichers tufte de rijksweg Apeldoorn-Ede af, stopte een eind voor Ede, waar een boswachter z'n huisje heeft staan en ing zeer demonstratief in de berm van de weg, voor zijn huis paddestoelen plukken. Het vroeg minder tijd. dan een kastanje nodig heeft om uit de boom te vallen; „Die boswachter kwam razendsnel in actie". De man uit Eefde moet er om glimlachen. „Hij liep geloof ik met mijn signalement op zak". De bedoeling van het provocerende gedrag, dat Wichers op die elfde oktober demonstreerde, zal duidelijk zijn. Middels de bekeuring en de deining er om heen wil hij een uitspraak van de rechter. Hij hoopt dat niet zal worden geseponeerd. „Er moet helderheid komen". Misschien is het wel de zeer beperkte kennis van zaken, waarmee iedereen over paddestoelen praat, die heer Wichers nog het meest steekt. „Staatsbosbeheer, allemaal inge nieurs, maar een microloog in vaste dienst hebben ze niet. Ik heb zo'n idee, dat er onder druk van actiegroepen een verscherpt optre den is ontstaan. Laten we eerlijk zijn, als je roept, de paddestoelen verdwijnend), laten we er met z'n allen wat aan doen, dan klinkt dat aardig. Maar elk jaar nlukken honderdduizenden Nederlanders zon der enige schroom bramen. Dat is net zo onschadelijk als paddestoelen plukken. Die bramenstruik verdwijnt toch ook niet". Sporen We lopen door een van die prachtige bossen, die de eens zo drukke weg van Amersfoort naar Apeldoorn omzomen. De heer Wicherë is op zoek naar kastanje - boleten, een van de soorten, die hij inblikt. „Vroeger zat dit bos vol, door het kappen is het duidelijk minder geworden en ook de droge zomer heeft geen goed gedaan". Als hij toch wat dunnetjes gespreide exemplaren afsnijdt en in zijn mand deponeert zegt hij: „Het gaat om het mycelium, een ondergronds stelsel van schimmeldraden. Dat mycelium blijft onaangetast. Op school leren de kinderen, dat de sporen uit de paddestoel vallen en zo zorgen voor de voortplanting. Een leuk verhaaltje, maar het klopt niet. De miljarden sporen vallen toch wel alvorens ik of een ander die paddestoel afsnijdt en de lucht bevat zoveel sporen, die op de wind ongelooflijke afsttonden wegwaaien, dat er altijd voldoende materiaal is' voor nieuwe paddestoelen. Maar het mycelium is de ware kern, de Wanneer we een half uurtje hebben rondgekuierd, stopt hij en zegt zeer nadrukkelijk: „Ik wil ook niet dat bussen vol mensen cantharellen, kastanje-boleten, groenlingen of koningszwammen om maar enkele van de ruim 3000 soorten te noemen, gaan plukken. Daarmee is de natuur niet gediend. In West-Duitsland is het Pilzen-sammeln een volkssport en bovendien een bijverdienste voor vele families. Die kwamen ook hier naar toe, vader, moeder, en de kinderen. Maar nu er wordt bekeurd blijven ze weg. De Nederlandse produktie is zeer gering vergeleken bij die uit de oostblokstaten en ook in de Bondsrepubliek. In Hamburg kun je dagelijks tien wagens met cantharellen uit de oostblokstaten aantreffen. In de Beierse wouden wordt per dag wel 12 ton aan paddesttoelen verwijderd. En er groeit niets minder om. De werkelijke oorzaken van het zeer spaarzame voorkomen van padde stoelensoorten, die vroeger nog algemeen waren, zijn luchtverontrei niging, cultuur-technische maatrege len, zoals het bermsteken en het dunnen van de bossen, ook de immer lager wordende grondwater stand is funest. En dan zijn er de klimatologische omstandigheden. Ik zei al, een droge zomer is erg slecht, een natte herfst bijvoorbeeld is goed". De heer Wichers, die sedert zijn lagere schooljaren bezeten is van paddestoelen en zijn vrije tijd gebruikt om zijn kennis te vergroten, heeft in zijn betoog het stille gelijk gekregen van erkende micrologen. Zijn vriend, drs. S. Schouten, die via TNO lange tijd betrokken was bij een onderzoek naar domesticatie-mogelijkheden van paddestoelen, heeft zich even eens laten bekeuren en wacht ook op een klare uitspraak van de rechter. Paddestoelen: steeds minder komen zij voor in onze bossen. „Wie denkt, dat paddestoelsoorten begrijpen. En het is droevig, dat een in Nederland verdwijnen doordat ze instantie als staatsbosbeheer ook worden geplukt, bewijst van de zulke ongenuanceerde geluiden laat werkelijke problematiek niets te horen". Goed idee Sinterklaas, om een Dacron dekbed kado te geven; lpersoons 135 x 200 cm het uitzendburo voor kantoor- en administratief personeel TYPISTES Distrikt Leiden Kort Rapenburg 14 Telefoon 071 -4 23 47 Dat wel. Ze hebben alleen niet gezien dat't de nieuwe krant was. Tragisch, maar de verrassing van die geverfde deur maakt natuurlijk weer veel goed. Hoewel... die dag mis je het nieuws, de vaste rubriek, het interview, de advertenties. Je wilt toch zeker weten wat er te koop is. Op zo'n moment realiseer je je, datje op je krant rekent. Dat-ie vaste prik is. Elke dag. De „verrassing" is dan ook groot als-ie er eens niet is. Na 6 jaar trouwe dienst gaat een onzer medewerk sters ons verlaten. Wij zoeken daarom voor ons advertentie-aanneembureau een LEIDINGGEVEND MEDEWERK(ST)ER Het werk omvat 1. Het verlenen van optimale diensten aan het publiek 2. Leiding geven aan de betreffende afdeling 3. Het behoud van een prettige sfeer op de afi deling zelf. 4. Het onderhouden van het kontakt met de afde-. ling verkoop en techniek 5. Een konstante efficiency bewaking. Naar onze mening zou iemand van ruim 20 jaar met HAVO- of MEAO-opleiding voorzien van een flinke dosis tact, fantasie en wil om iets gedaan te krij-> gen deze funktie kunnen vervullen. Op het advertentie-aanneembureau werken thans 5 meisjes. Wij bieden behalve interessant en afwisselend werk een goed salaris en eerste klas secundaire arbeidsvoorwaarden. Sollicitaties gaarne schriftelijk aan de direktie van Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 te Leiden. Roomboter-amandelletters van de Hema. Wij bakken ze in eigen banketbakkerij iedere dag! Met echte roomboter en gevuld met erg veel zuiver amandelspijs. En zo goedkoop! Waar vind je dat, een grote letter van ca. 360 gram voor 4.50 of een extra grote letter van ca. 540 gram voor slechts 6.50. Tip van onze banketbakker; als u de letters even opwarmt, smaken ze nóg lekkerder!

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12