Honderdduizend kerstpakketten Hooguit 3 nieuwe provincies in Zuid-Holland Record-aantal dieren in Alphense Avifauna-show Karwei voor Leidse gehandicapten: TWEE WEKEN CELSTRAF VOOR DRONKEN ALPHENAAR Bezorgd over Rijnoord, maar niet wanhopen VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 HILLEGOM/LEIDEN Tachtig gehandicapten van de Leid se Dienst Sociale Werkvoorziening zijn druk in de weer met het samenstellen van honderdduizend kerstpakketten. Een op dracht van de Bijenkorf. Iedere dag pendelen de werknemers van Leiden naar Hillegom waar de pakketten worden gevuld in een grote (leegstaande) hal van het bollenbedrijf Van Waveren aan de Pastoorlaan. Directeur Smits van de DSW noemt de opdracht er één om „u" tegen te zeggen- hier en daar een praatje te maken met de D.S.W.-mensen. Ze zijn ge lukkig met het werk, dat ze in die IJillegomse bollenhal verrichten. Een prettige bijzonderheid is, dat ze da gelijks een busreisje kunnen maken, 's Morgens om half negen van De Waard aan de Willem Barentsz- scraat naar Hillegom en 's middags rond half vijf weer terug. Door Cees Combee Gistermiddag ging de Leidse wet houder Oosterman een kijkje nemen ln de hal. Daar kon hij met eigen ogen zien dat er stug wordt gewerkt. Ieder heeft zijn taak. De één zet de dozen in elkaar en plaatst deze op de band, dan volgt 'n aantal wer kers, dat ieder een bepaald artikel in de doos deponeert, vervolgens is er iemand, die alles afdekt met pa pierwol daarna komt de man aan bod die de dozen met plakband af sluit en tenslotte plaatst iemand de dozen in kisten. Het zijn pakketten, met een zeer gevarieerde inhoud. Duidelijk is aan wat in die met kerst klokken bedrukte dozen gaat, te zien of een bedrijf diep of minder diep ln de beurs heeft getast om z'n me dé werkers (sters) met Kerstmis te Gelukkig Tevreden D.S.W.-direcbeur Smits is blij be slag te hebben kunnen leggen op die rond 12.000 m2 grote hal. Vorig Jaar in de Mors zat men in een te beperkte ruimte. De Bijenkorf heeft nu voldoende plaats om de artike len, die in de pakketten gaan op te slaan. Er is een 3000 m2 gere serveerd voor 't verpakken en voorts is er nog zo'n deel om de verzend- klaar gemaakte pallets op te slaan. De Dienst Sociale Werkvoorziening heeft deze hal voor de periode van 1 oktober tot 1 Januari gehuurd voor 50.000 van het bollenbedrijf. Van Waveren Zn. Er zijn door de ei genaar speciale „aanjagers" geplaatst om de werkruimte warm te houden en deze is ook met plastic gordijnen afgeschut. Smits: "Ondanks de economische teruggang zit "De Waard" geluk kig nog volop in het werk. Zo'n op dracht van De Bijenkorf is niet te Arnhem.' De' uitvoe- versmaden. In 1973 begonnen Bijenkorfs chef-acquisitie A. de Metz over de relatie met D.S.W. "Het is voor de tweede keer, dat we deze opdracht hebben gegeven. Deze kerstpakketten zijn door vele be drijven besteld bij onze filialen in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Eindhoven mie en verzending wordt centraal ge regeld. Erg tevreden zijn we over de ruimte hier. Optimaal bij vorig jaar vergeleken toen we in Leiden bij Nieuwenhuis zaten. Er wordt hard en secuur gewerkt. Over een dag of veertien moet alles klaar zijn, DEN HAAG/ALPHEN "Dat is een geweldige chaos geworden", zo constateerde de Haagse politierech ter met betrekking tot hetgeen een 19-jarige dakbedekker uit Alphen had uitgehaald. Zonder toestemming, had hil de vrachtauto van zijn broer weggeno men. Daarmee ging hij een ritje ma ken. Hij verkeerde stevig onder in vloed van drank en de gevolgen ble ven dan ook niet uit. In d~ Oranjestraat botste hil met de vraT"".auto tegen twee geparkeer de auto's, die weer tegen andere ge parkeerde auto's botsten. Totale schade rond de 20.000 gulden. Na af trek van verzekeringsgeld en zo f*s- teert voor de dakbedekker eenima- devergoeding van plm. 10.000 gul den. Verdachte had een kleine liter cog nac en nog wat bier gedronken. Er kwam een alcoholpromilage van 1,20 uit zijn bloed. De officier van justitie eiste twee weken gevange nisstraf en voor de aanrijding 100 gulden boete, dat ook het vonnis werd. Mr. Vrolijk komt ALPHEN AAN DEN RIJN Mr. Maarten Vrolijk, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, zal op maandag 26 januari een uitgebreid werkbezoek brengen aan Alphen. Dat deelde burgemeester Gallas gister avond mee in de raadsvergadering. De commissaris wil die dag o.m. een onderhoud met gemeenteraad hebben. gebouw aan de Willem Barentszstraat met 530 mensen. Dat aantal is nu gegroeid tot 830. Over niet al te lange tijd zal het gebouw worden uitgebreid. Dan komt er ook een administratieve afdeling, waar gehandicapte hoofdwerkers te Wethouder Oosterman maakt met zullen worden gesteld. Door het aan- Smits een wandeling langs trekken van technische leiding - W.J. de DWS-ers werken. Hier enkele gesteld, Dan vervolgt hij gang. Hij ontkomt Pfeiffer is bedrijfsleider - kunnen overschakelen op werk van beter niveau. In eigen beheer maken we momenteel kinderfietsjes, honden manden en vogelkooien. Voorts heb ben we als één van de orders de complete montage van rijwielen voor een Belgische fabrikant. Het is de bedoeling, dat we ons nu ook gaan richten op buitenobjecten. Door on ze mensen bijvoorb. te werk te stel len bij plantsoenendiensten, bloem en bollenkwekerijen enz. Verder wil len we alles doen het werk, door de D.S.W.-ers verricht, zo aan te passen, dat het zoveel mogelijk raakt aan dat van de particuliere bedrij- Wethouder Oosterman aan het slot van zijn rondgang: "Ik ben erg on der de indruk gekomen van wat hier wordt verricht. Je ziet, dat de mensen het werk met plezier ver richten. Aan de blije gezichten. De opzet noem ik ook erg gelukkig. !Er kan hier veel beter gewerkt worden dan vorig jaar in die beperk te ruimte' aan de Leidse Mors. Als D.S.W. zijn we erg blij met deze opdracht en we hopen, dat De Bijen korf tevreden is". Burgerlijke stand Alphense raad: KOUDEKERK Doordat de 47-jarige Leidenaar K. de Graaf op de linkerioeghelft reed botste hij frontaal tegen een vracht auto. Het ongeluk, vond om streeks kwart voor vijf plaats op de Rijndijk tussen Koudekerk en Iiazerswoude. De automobilist moest zwaar ge wond naar het Academisch zie kenhuis in Leiden worden overge bracht. -De vrachtwagenchauffeur W. H. van der Bijl uit Alphen, mankeerde niets. Zijn vrachtwa gen werd licht beschadigd. Raadsagenda y oorschoten VOORSCHOTEN De Voorscho- tense gemeenteraad vergadert van avond om 8.00 uur in het gemeen tehuis. De agenda ziet er als volgt Voorziening in de behoefte aan financieringsmiddelen voor het jaar 1976. Wijziging van de elektriciteits- tarieven. Vaststelling van de Gastarieven- verordening 1976. Verlenen van een aanvullend sub- de directeur van de dienst van Open bare Werken. Aanleggen van een vriiliggend fietspad langs de verkeerstraverse (ged. Schoolstraat) s Verlenen van een aanvullend sub sidie voor het restaureren van het rieten dak Kniplaan 3. Voteren van een krediet ten be hoeve van het aanschaffen van ballenvangers achter de doelen van de sportvelden van de Sportvereni ging Laurentius Voorschoten. Burgemeester in raad: ALPHEN AAN DEN RIJN Ook B. en W. van Alphen zijn be zorgd over de positie van zieken huis Rijnoord op dit moment. Dat heeft burgemeester Gallas gister avond gezegd in de gemeenteraads vergadering. "Maar het zou een slechte zaak zijn om te wanhopen", voegde hij er aan toe. Het Rijn- ooró-bestuur (waar de burgemees ter zelf deel van uitmaakt) doet er alles aan om de situatie te verbete ren, stelde mr. Gallas. Hij doelde met dit laatste op de besprekingen die Rijnoord met het Academisch Ziekenhuis in Leiden heeft aangeknoopt, teneinde te ko- mer tot een nauwe samenwerking. Het raadslid Strijker (Progressief Alphen) noemde het zorglijk, dat dit contact de enige troefkaart is die Rijnoord heeft. Hij bracht Rijnoord ter sprake, aan de hand van de begroting die het ziekenhuis voor '76 heeft inge diend. Die begroting vertoont een geraamd tekort van f 580.000. Daar bij is er vanuit gegaan, dat het ko mende jaar gemiddeld driekwart var, de 154 bedden bezet zal zijn. Strijker vroeg het college van B. en W., waar die verwachting op is gebaseerd. Hij constateerde dat de bed-bezetting momenteel lager is dan 75 procent. Wethouder Goedhart (financiën) bevestigde dit gegeven. Hij zei, dat vorig jaar gemiddeld driekwart van de bedden bezet was. Het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de bedbezetting 69 procent, in het tweede kwartaal was dat 80 pro cent, maar in het derde kwartaal zakte dat weer in tot 66 pro cent. "En momenteel zet die dalen de lijn zich nog voort", aldus Goed hart. Hij noemde dit één van de redenen waarom contact is gezocht met het AZ in Leiden. Het Rijnoord-bestuur zelf ver klaarde vorige week in een commu niqué dat de eerste oriënterende be sprekingen met het AZL thans zijn afgerond. Het Alphense ziekenhuis bestuur sprak voorts de hoop uit, dat medio december een concreet samenwerkingsplan is bereikt. ALPHEN AAN DEN RIJN "We moeten ons niet zonder meer in een avontuur storten". Dat zei burge meester R.M. Gallas gisteravond in de Alphense gemeenteraad over het plan van minister De Gaay Fort man om het land op te splitsen in 26 nieuwe provincies. De burgemees ter (en met hem het college) vindt, dat de minister nog onvoldoende ar gumenten heeft aangedragen om die opdeling te kunnen toejuichen. Er zou eerst eens duidelijkheid moe ten komen over de taken en de fi nanciële mogelijkheden van het rijk, van die nieuwe provincies en van de gemeenten. Aldus samengevat het betoog van mr. Gallas, zoals dat is neergelegd in de vorige week verschenen nota van B en W. Die nota werd giste ren in de raad bediscussieerd. Ge zien genoemde onzekerheden, noem de de alphense burgemeester het een slag in de lucht, als gemeente op dit moment een voorkeur uit te spreken over de meest wenselijke nieuwe provinciegrenzen. "Maar toch is het een bestuurlij ke realiteit, dat er veranderingen komen", stelde mr. Gallas. Van daar dat in de nota was gesteld dat op grond van de aangedragen argumenten het Alphense college nau welijks nog het nut inziet van nieu we provincies, maar dat als de mi nister dan toch wil gaan opdelen Alphen een opsplitsing van Zuid-Hol land in twee hooguit drie nieuwe pro vincies verkiest. De meeste partijfracties in de raad bleken zich achter dit stand punt te kunnen scharen. Dat gold zowel voor de PCC bij monde van De Jong, de VVD voor welke par tij Vis het woord voerde als voor de KVP, die Winninghoff aan het woord liet. Alleen de PvdA en Pro gressief Alphen hadden 'n andere op stelling. De meest afwijkende me ning kwam van PvdA-fractievoorzit- ter Van der Vlies. Hij zei wel over tuigd te zijn van de noodzaak om meer (kleinere) provincies te vor- men. de afgelopen decennia is ge bleken dat de problemen die in de provincie spelen, niet door de pro vincie zelf opgevangen kunnen wor den, zei hij. Daarbij als voorbeel den aanhalend: Rijnmond, het Groe ne Hart van Zuid-Holland en de problematiek van de grote steden. Van der Vlies zei gepateerd te zijn voor een deling in drie stukken van Zuid-Holland. De regio Alphen zou de PvdA willen zien samenge voegd bij Leiden en de kuststreek, met daarbij ook met Woerden en Aalsmeer e.o. ("Groot-Leiden") Van Steenis (Progressief Alphen) zag het anders: zijn fractie verkiest ook een indeling in drieën, maar dan met vorming van een provincie VOORHOUT Geboren: Nata- scha d. v. A. L. Gal en G. A. Weijen- berg, Bernardus z. v. P. J. Rotte veel en P. W. M. Verhaar, Clasina, d. v. C. Verlaan en J. P. M. Koo- men. Ondertrouwd: L. J. W. van 't Veer en A. C. M. Langeveld, J. H. Groenewoud en A. A. C. Langrveld. Getrouwd: J. C. Groenendijk en W. C. van Polanen. voor het Groene Hart (Alphen-Gou- da), o.m. omdat Gouda bij Dordrecnt zou zijn. De raad besloot het algemene stand punt (t.w.: eerst klaarheid inzake taken en financiën, maar als er nu persé al moet worden geko zen, dan Zuid-Holland in twee of drie stukken hakken) kenbaar te maken aan de minister, met de af wijkende geluiden van Progressief Alphen en de PvdA daarbij als kant tekening. Aanvankelijk had het col lege gesteld in de nota, dat de Al phense voorkeur enigszins uitging naar een provincie "Groot-Leiden" als nadere aanduiding van de drie indeling, maar die toevoeging werd op verzoek van de VVD geschrapt. LEIDEN In Leiden is gisteren de winkelweek begonnen. Tot en met volgende iveek donderdag zullen de winkels tot 9 uur 's avonds geopend zijn, met uitzondering van zaterdag en zon dag. Op de foto: een beeld van De Waag waar tot en met Sin terklaasdag een speciale markt wordt gehouden. Secretaris De Graaff van de Leidse vereniging „Rijnland" toont een van de mooiste angora-konijnen. ALPHEN AAN DEN RIJN "Er is niet alleen een record-aantal die ren ingezonden (1153), ook de kwa liteit is, vergeleken met andere ja ren, aanzienlijk verbeterd" Dit zei voorzitter Werner van de afdeling Zuid-Holland van de NKB gisteravond tijdens de opening van de vierde Avifauna-show. Medewerking aan deze show ver lenen de kleindierensportvereniging „Rijnland" uit Leiden, „Ons Be lang" uit Alphen en Leimuiden en de Nederlandse vereniging van An- g or akoni j nenf okkers Naast een grote verscheidenheid van pluimvee, duiven- en konijnen rassen, zijn ook 42 kleurmuizen, ratten (gerbils) en hamsters ter keuring aangeboden. De hoofdprijzen gingen naar: 1 mooiste konijn eigenaar D. Wouda te 1 Eindhoven; mooiste sierduif (spreeuwduif) eigenaar J.P. van Wageningen uit Capelle aan den IJssel; mooiste Cavia eigenaar Dik Zwaan uit Bodegraven; mooiste grote heender (een leghorn) van T.P. van Vegten uit Koudekerk aan den Rijn; Dwerghoen (een Drentse hoender) eigenaar Wilko Voordouw uit Bodegraven; mooiste hamster eigenaar mevrouw Mudde uit Ber- kel Rodenrijs en de mooiste sler- rat eigenaar A.R. Mudde uit Ber- kel Rodenrijs. De tentoonstelling is vandaag en morgen tot 10 uur, 's avonds geo pend. VOORSCHOTEN Voor de I tweede keer is ingebroken in een I damesmodezaak aan de Voorstraat ln Voorschoten. De inbrekers kwa- men op dezelfde manier binnen nl. 1 door het opentrappen van de voor deur van het pand. Ook dit keer be- droeg de waarde van de gestolen goe- derne suède kledingstukken en rok ken, ongeveer f 50.000,-.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4