Strijd over BTW is nog onbeslist Raadslid: bewuste ambtelijke blokkade van de bouwplannen Culturele Raad geeft plannen voor T)eWaag' Felle kritiek op de chr. kerken Europees-Arabisch gesprek neer op politiek gericht Nieuwbouw Groenesteeg weer vertraagd RIJD AG 28 NOVEMBER 1975 )EN HAAG (SP) De harde strijd tussen minister Dui- ïnberg van Financiën en de confessionele regeringspartijen iVP en ARP over de invoering van de hogere BTW is nog nbeslist. de loop van de volgende week zal de Tweede Ka^ner de efinitieve knoop doorhakken. De KVP wil eerst weten tot oever de regering de loonstijging gaat beperken, voordat ;n beslissing genomen wordt over de verhoging van de mzetbelasting van 16 naar 18 procent. Een forse loon- tatiging in 1976 maakt een BTW-verhoging overbodig, elooft de KVP-fractie. De schatkist heeft deze extra in- omsten dan niet nodig, omdat loonmatiging een kleinere iijging van de overheidsuitgaven tot gevolg heeft. Minister Duisenberg en de con- jsionelen stonden gisteren in de peede Kamer lijnrecht tegenover laar. KVP en ARP - gesteund door oppositie - hielden onverkort vast n uitstel van de verhoging van BTW. De minister verdedigde achtig het regeringsplan om de ïzetbelasting op 1 juli 1976 met procent omhoog te laten gaan. 'itstel van de BTW-verhoging zal problemen alleen maar vergroten", hij. De confessionelen beweren 1st dat verhoging van de BTW op juli '76 remmend werkt op het onomisch herstel. Dp het Binnenhof houdt men er listig rekening mee dat minister ier jaar geeist oor dodelijke lishandeling GRONINGEN (ANP) De offi- ir van de rechtbank te Groningen. C. A. Van der Burg heeft vier ir gevangenisstraf en tbr geëist, jen de 30-jarige J. D. uit Gronin- n. Deze stond terecht omdat hij op april G. van Hijkoop in diens wo- ag aan de Fruitstraat te Gronin- n zo zwaar mishandelde dat' hij la- overleed. Bij het misdrijf was'een derde per- in betrokken geweest, de 44-jari- Corrie Van Z., de echtgenote van n Hijkoop. De advocaat van J. D Bmde haar de kwade genius van misdrijf. De officier legde haar deplichtigheid aan het misdrijf i laste en eiste tegen haar een ge lgen isstr af van een jaar. iet huwelijk van Hijkoop en Cor- zou niet erg gelukkig zijn ge- sst. Corrie had in het café een man Jmoet, J. D. en al gauw was ze D. ingetrokken. Aan h'am had verteld dat ze zo slecht door haar ïtgenoot behandeld werd. Tan Hijkoop lag nog in bed toen hem met een vol bierflesje een ir slagen op zijn hoofd gaf. Daar- volgde een afschuwelijke mis- ideling, die Van Hijkoop niet zou >rleven. 'olgens een psychiatrisch rapport s J. D. verminderd toerekenings- ;baar. Zijn advocaat mr. J. Van tmpvoort baseerde zijn verdedi- g met name op de kwalijke in- ed die Corrie op zijn cliënt had lad. Volgens Van Stempvoort was ïoor Corrie gebruikt. htspraak 13 december. trijd op Timor Een radiosta- in het door burgeroorlog ge- terde Portugees oost-Timor Idt, dat 47 manschappen van 't 'olutionair "Front voor de onaf- ikelijkheid van oost-Timor etilin) zijn omgekomen en dat anderen zich in het stadje Ha- lia hebben overgegeven aan -Indonesische troepen. De pro- onesische legers zijn eerder de- week een grootscheeps offensief onnen tegen de Fretelin-troepen het doel strategisch-belangrij- plaatsen in te nemen, uivering Het militaire bewind Nigeria heeft ruim 200 legerof- sren ontslagen of met pensioen tuurd, onder wie een gouver- jr. Daarmee is een einde geko- i aan een zuivering van corrup- en onbekwame ambtenaren in gehele land Endegeest' LEIDEN Het college van B en W zal zeer binnenkort een voorstel doen voor een bestuurlijke en inter ne herstructurering ten behoeve van het psychiatrisch ziekenhuis "En degeest". Vandaag zou het college deze zaak aan de orde brengen in een B en W-vergadex-ing. Wethou der Oosterman drong er gisteravond tijdens een vergadering van de com missie gezondheidszorg op aan het voorstel van het college nog even af te wachten. Hij deed dit naar aan leiding van een voorstel van het raadslid Höppener (PvdA) om uit de commissie een begeleidingscom missie in te stelten die de herstruc turering zou moeten volgen. Het raadslid Houtman (SGP/GPV) ver baasde zich over de haast die Höp pener blijkbaar had om direct al op de herstructurering in te spelen. Dit, terwijl hij in het verleden, zo als bij de procedure rond de in- 6praakcommissie voor de benoeming van een nteuwe direoteur van En degeest bepaald niet van die haast had blijk gegeven. Höppener noem de dit een grove leugen, die hij door Houtman hard gemaakt wenste te zien. Houtman ging daar niet op in, maar pleitte er evenals Oosterman voor het voorstel van B en W af te wachten. Zoals bekend kwamen B en W nadat één van de twee kan didaten voor de functie van direc teur - de heer Hustinx - had af gehaakt, met het plan om een nieu we beheersstructuur voor Endegeest te maken. De overgebleven kandi daat - de huidige waarnemend di recteur dr. Mojet - zou tussentijds het beheer op zich moeten nemen. Het. collegee wil in de nieuwe struc.- tuur een algemeen directeur en een geneesheer - directeur eigen thans te oorsp. nieuwe gewicht betalen voorstel tarief 1000 1100 1200 1300 1400 1500 1600 1700 1069 1210 1358 1507 1015 1091 1163 Duisenberg zwaar politiek geschut zal moeten gebruiken om het verzet van KVP en ARP tegen de BTW- verhoging halverwege volgend jaar te breken. Het werd niet uitgesloten dat de minister zal moeten dreigen met een kabinetscrisis. Motorrijtuigenbelasting Ook de verhoging van de motorrij tuigenbelasting heeft veel voeten in de aarde. Nadat minister Duisenberg gistermorgen de extra belastingver hoging voor zwaardere auto's aan merkelijk afgezwakt had, was de Tweede Kamer nog niet helemaal tevreden. De CHU kwam met een voorstel om "lelijke eendjes" in 1976 dezelfde verhoging te geven als glan zende Rolls Royces. Ondanks verzet van minister Duisenberg voelt de KVP wel voor dit voorstel. Een ander voorstel van de CHU was om ook de aanschaf van goedko pere auto's (cataloguswaarde bene den 10.000 gulden) duurder te ma ken. De i-egering wil deze verhoging van de verbruiksbelasting beperken tot de duurdere auto. De Tweede Kamer gaat in grote lijnen wel akkoord met het kabi netsvoorstel om de benzine-accijns volgend jaar met twee cent op te trekken. De nieuwe door minister Duisenberg voorgestelde tarieven voor de motor rijtuigenbelasting zullen er, behoudens goedkeuring van de Kamer, als volgt komen uit te zien Zeer spoedig voorstel voor De verstrekte cijfers zijn exclusief de te betalen dieseltoeslag, die piak- tisch gelijk blijft. Het eigen gewicht van de personen auto wordt afgerond op het naaste honderdtal, met dien vei'stande dat 50 kilogram naar beneden wordt-af gerond. ECHTELIJKE RUZIE WORDT 1 VROUW FATAAL GRIJPSKERKE (ANP» De 54- jarige A. M. P. B. uit Grijpskerke, die in de nacht van zondag op maandag tijdens een echtelijke ru zie door haar man zo werd toegeta keld, dat ze bewusteloos raakte, is in een ziekenhuis in Middelburg aan haar verwondingen bezweken. De ruzie ontstond om een zoekgeraakt voox-werp, waarover de man zo kwaad werd. dat hij zijn vrouw te lijf ging. De man. de 46-jarige M. B., die maandag op zijn werk kon wor den aangehouden, is ingesloten op het groepsbureau van de rijkspolitie in Zoutelande. De zwaargewonde vrouw werd maan dagmorgen door haar hulpbehoeven de moeder gevonden. Deze woont in huis bij het echtpaar. LEIDEN Wim van Hanegem en Wim Jansen hebben gistermiddag de officiële opening verricht van de nieuwe Meubeldr oom"-zaak in De Kopermolen", het winkelcentrum in de Merenwijk. Een aantal jonge fans van de beide voetballers ivas er als de kippen bij om hen om een handteke ning te vragen. Schuldig Een uit acht vrou wen en vier mannen bestaande ju- ry is in Sacramento tot de conclu sie gekomen dat Lynette Fromme zich schuldig heeft gemaakt aan poging tot moord op president Ford. LEIDEN "Hier is sprake van een bewuste ambtelijke blokkade. Ze hebben natuurlijk gewoon ge zegd: nou, dan onteigenen we toch gewoon, en dan zal het twee jaar duren, dat zal ons een zorg zijn". Aldus het raadslid Duyvesteijn (PvdA) die zich gisteravond tijdens een commissievergadering zeer boos maakte over de ontwikkelin gen rond de nieuwbouwplannen voor buitenlandse werknemei-s en alleenstaanden in de Groenesteeg. Wat is het geval? Twee jaar gele den werd na een rel in de Groene steeg, waarbij het tot een botsing kwam tussen huiseigenaar Feen- stra en enkele buitenlandse huur ders, besloten dat de Stichting Mi grantencentra de panden van Feenstra voorlopig in beheer zou overnemen in afwachting van eventuele vernieuwbouw. Een paar maanden later werd van vernieuw bouw afgezien: de panden moesten tegen de grond, er zou nieuwbouw komen. Door allerlei factoren werden de plannen vertraagd, maar op 19 au gustus van dit jaar werd in aan- Politiek in Wereldraad NAIROBI Secretaris-generaal dr. Philip Potter van de We reldraad van Kerken heeft verklaard, dat de Wereldraad zich zal inzetten voor de vervolgde christenen in de hele wereld, met name ook voor hen die in Oost-Europa onder vervolging lijden. Hij schrift dat in een brief aan de Zwitserse aktiegroep „Solidariteit met de vervolgde christenen", die de Wereldraad in een resolutie had gevraagd om evenwicht in de behandeling van kwesties van mensenrechten in alle landen ter wereld- Een negertheoloog uit Zuid-Afrika en een presbyteriaanse geestelijke uit Noord-Ierland hebben gisteren op de algemene vergadering van de Wei-eldraad felle kritiek geuit op de christelijke kerken in hun landen. Zij merkte.n beiden op dat deze kerken de mensen in veel op zichten eerder verdeeld dan vere nigd hebben. De Afrikanen, zo zei de negertheoloog dr. Manus Buthe- lezi, zijn niet alleen verdeeld in christenen en niet-christenen, maar ook in Engelse christenen, Duitse Lutheranen en Amerikaanse baptis ten. In feite heeft de christelijke kerk de apartheid en de discrimina tie ingevoerd, en deed ze dit lang voordat de apartheid deel ging uit maken van de regei'ingspolitiek. Voor de negerbevolking betekent het zoe ken naar kei'kelijke eenheid in de eerste plaats een poging tot herstel van de i-eligieuze integratie van een BOE DHABI DPA) De negen taten van de Europese Gemeen- ap en de twintig landen van de bische Liga zijn het gisteren in »e Dhabi eens geworden over de ning van een nieuwe fase van hun oog, die een sterker politiek ka ter zal hebben dan tot dusverre geval was. et akkoord over het bijeenroepen de "algemeen commissie" begin I naar Luxemburg kwam tot stand anks grote meningsverschillen de toekomstige handelspolitieke ïouding tussen beide blokken. De nda voor de confei-entie in Luxem- bleef open. De discussie hier- en daarmee over de vraag of Luxemburg voor de eerste maal het conflict in het Midden-Oos- ter tafel zal komen, vindt mis- den december plaats bij een ontmoe ting van de beide delegatie-leidingen. De conferentie in Aboe Dhabi, de derde sinds het begin van de dialoog in juni 1975 in Cairo, bereikte tevens overeenstemming ten aanzien van de oprichting van permanente, gemeng de werkgroepen. Deze gaan Arabi sche pi-ojecten voor de opbouw van de petrochemische, staal en ijzer industrie als ook voor de stichting van alumi nium- en kunstmestfabrieken onder zoeken. De EG helpt bij de opbouw van het Arabische wegen-, spoorweg en telefoonnet en bij de verbetering van de landbouw. Over de financiële samenwerking, de uitvoer van technologische kennis van de EG naar Ai-abië, de sociale verzorging van Arabische gastarbei- deider in de EG en de mate waarin de EG-markt wordt opengesteld voor de Arabische landen bestaan nog gro te verschillen van opvatting. De confetenrie in Aboe Dhabi heeft eerder op het punt gestaan te mis lukken. maar dit gevaar werd wegge nomen toen de Europeanen instem den met een Arabisch verzoek de "al gemene commissie" bijeen te roepen. Volgens zegslieden kwam de Euro pese bereidwilligheid nadat de Ara bieren erin hadden toegestemd dat de commissie gelijke procedures zou volgen als waren toegepast bij debe- sprekingen op deskundigenniveau. Dit betekent dat er geen nationale afvaardigingen zullen zijn, maar dat elk blok door een delegatie wordt ver- tegenwooixügd. Dit compromis is eer der dit Jaar bereikt om deelneming van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie mogelijk te maken, zonder er kenning door de EG in te sluiten. gemeenschap die door toedoen van de Eui-opese christenen is uiteenge vallen. aldus dr. Buthlezi. Hij vroeg zich in verband met het ar.i-racisme-programma van de We reldraad en de steun aan bevrij dingebewegingen af, hoe men de kerkelijke eenheid kan bewaren tus sen leden van soms dezelfde kerk die elkaar op "het slagveld" bestrij den. Als dienaar van de kerk geloof de hij dat er veel gedaan kan wor den zonder gebruik van geweld. De Zuidafrikaanse pastores komen bij de pastorale opvang van vrijheids strijders voor gewetensconflicten te staan. Dr. Buthelezi, die tot voor kort dii-ecteur van het Chr. Instituut in Natal was, verweet de Wereld raad, voor deze pastorale problemen toe dusver veel te weinig oog te hebben gehad. Twee lessen De presbyteriaanse geestelijke Gor don Gray zei, dat men in Noord-Ier land een Christus verkondigt die knecht en verdeelt. De Ieren hebben twee lessen geleerddat de kei-ken maatschappelijk en politiek onrecht niet moeten negeren en dat verdeeld heid onder de christenen een broed plaats is voor kwaadwillige machten die deze verdeeldheid uitbuiten om de macht in handen te krijgen. Een groep jonge afgevaardigden op de assemblee heeft in een "stuk voor discussie en aktie" geëist dat de Ver. Staten hun economische stel sel in het Westen wordt afgebro ken. Zij di-ingen er bij de Wei'eld- raad ook op aan, de Chileense revo lutionairen te steunen. Een aantal mohammedaanse en christelijke religieuze leiders heeft de Wereldraad een telegram gstuurd waarin zij hun verontrusting uit drukken over een oproep van de We- reUdi-aad aan de Verenigde Naties om de anti-zionisme-resolutie te her roepen. Zij hadden gehoopt, dat de conferentie ten aanzien van de Pa lestijnse tragedie "de kant van de gerechtigheid" zou kiezen. Het tele gram was ondertekend door een mohammedaanse oppei-rechter en minister en door rk, grieks-katho- lieke en grieks-orthodoxe bisschop- en en waardigheidsbekleders. wezigheid van wethouder Verboom besloten dat de gemeente de in to taal zeven panden van de stichting zou kopen en dat de gemeente ver volgens, na de sloop, de grond in erfpacht aan de stichting zou uit geven. Bovendien werd de afspraak gemaakt dat de gemeente voor tachtig procent subsidie zou zor gen in de verwervings- en sloop- kosten en daarnaast de nodige ga rantieverleningen zou verstrekken. Ruim een maand later, op 23 september, bleek dat er nog vrijwel niets was voorbereid en dat het ook niet meer nodig was: op 30 sep tember zou het voorlopig koopcon tract tussen de Stichting Migran tencentra en de eigenaar aflopen. Intussen blijkt dat de stichting Vermoord Een jonge Zweedse vrouw, die sinds dinsdag was ont voerd en van wie de ouders woens dag een algesneden vinger kregen thuisgestuurd, is vermoord. De po litie van de stad Motala. in het mid den van Zweden verklaarde giste ren dat zij een 20-jarige man heeft gean-esteerd die heeft bekend de vrouw te hebben vermoord en de ouders door middel van de afge sneden vinger te hebben willen af persen. De 27-jarige Louise Maar- stad was dinsdag voor het laatst gezien. Ze woonde en werkte in de plaats Helsingborg. Geen Franse VVDM Premier Chirac van Frankrijk heeft in de nationale vergadering "zeer belang rijke maatregelen" van regerings wege in het vooruitzicht gesteld te gen het streven om binnen de Franse krijgsmacht comité's van soldaten en zelfs soldatenvakbon- den te vormen. Chirac zei dat de Franse regering dit streven niet zou tolereren. Experimenten als de gewraakte in Belfort en Cazaux worden gezien als aanslagen op de veiligheid van de staat. bezig was te onderhandelen met 'n slager die in een van de panden van Feenstra zijn zaak heeft. De slager zou een bepaalde vergoeding krijgen en vervolgens aan de an dere kant van de Groenesteeg een ander pand mogen betrekken dat speciaal voor zijn slagerij zou wor den ingericht. Het grondbedrijf van dde gemeente (lees: ambtenaren) maakte daar echter bezwaar tegen, omdat dit precedenten zou hebben bij de sanering (de Gi'oenesteeg is saneringsgebied). Een ander be zwaar was dat er aan de ene kant zou worden gesloopt voor nieuw bouw en aan de andere investerin gen zouden worden gedaan voor het opknappen van een bestaand (sa ner ings) pand Het grondbedrijf vond dit onjuist. De bouwplannen, zo verklaarde een ambteixaar gistei-avond tegen over de commissie maatschappelij ke aangelegenheden, zijn intussen gewijzigd: de slager zou mogen blijven zitten waar hij zit, terwijl de overige panden van Feensti-a te gen de grond gaan om plaats te maken voor nieuwbouw. De Stichting Migrantencentra zou dan afstand moeten doen van het projekt om het vervolgens door de gemeente te laten overnemen. Het raadslid Duyvesteijn toonde zich over deze hele geschiedenis uitei'st verontwaardigd. Hij vroeg zich af wie eigenlijk het beleid be paalt: B. en W. of de ambtenaren, en waarom de "bindende afspraken" van 19 augustus niet waren nage komen. Wethouder Oosterman, die nadi-ukkeiyk zijn eigen ambtelijke afdeling hier buiten wilde houden, kon het raadslid geen antwoord ge ven. "De afspraken zijn kennelijk niet overgekomen. Daardoor is het de mist ingegaan", zei hij. Duyve steijn: "Ik weet het niet meer hoor. Ik ben gewoon met stomheid gesla gen. Maar ik kan wel zeggen dat ik in een voorbereiding van een B en W-besluit op deze basis weinig vertrouwen meer heb". Acties tegen werkloosheid onder jeugd LEIDEN Moi-genmiddag wordt in de binnenstad een demonstratie gehouden onder de leus: stop de jeugdwerkloosheid, uitmondend in een manifestatie in het Volkshuis. De organisatie hiervan is in handen van het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond (ANJV), de KWJ-beweging van werkende jongeren, het Leids Actiecomité tegen de werkloosheid en 't NVV-jongerencontact. Zij stel len de volgende eisen: geen bedrijfs sluitingen; geen man de poort meer uit; vei-hoging tot negentig procent en verlenging tot een jaar van de WW-uitkering; verhoging tot 85 pro cent en verlenging tot onbeperkte duur van de WW-uitkering; een uit kering van driehonderd gulden in eens; werkloze schoolverlaters moe ten in de WW worden geplaatst en niet in de WWV; vei-korting van de wei-kweek, langere vakanties met be houd van loon; subsidiemogelijkhe den voor jeugdige werklozen met behoud van hun uitkering; geen aantasting van het begrip passende arbeid. De demonstranten verzamelen zich tussen drie en half vier op het Stad huisplein en volgen dan de route Vis markt. Aalmarkt, Boommarkt, Kort Rapenburg. Prinsessekade, Haar- lemmei'straat. Om half vijf begint de manifestatie in het Volkshuis met diverse sprekers, een optreden van de ANJV-band Leiden en van het Ca baret "Oud-West" uit Amsterdam. LEIDEN In zijn vergadering van gistermiddag besprak de Cultu rele Raad over de toekomstige be stemming van de Waag. Door de ligging en de ruimte is de Waag volgens de Culturele Raad meer dan andere gebouwen geschikt om zoveel mogelijk varianten van cultuur ond'er een zo groot mogelijk publiek te brengen. En verder, dat de Waag meer dan andere gebouwen, die toch al een geïnteresseerd publiek ontvangen, een grotei'e spi-eiding van cultuur kan bewerkstelligen. Hierbij behoeft de Waag de Laken hal, de Stadsgehoorzaal, de Schouw burg. geen concurrentie aan te doen. Eerder kan door wegnemen van "drempels" het gebouw als brug naar de gevestigde culturele instel lingen fungeren. Samenvattend spreekt de Raad zich uit voor een sociaal-culturele bestemming als multi-functioneel centrum. Het uitgangspunt moet dan zijn: het bevorderen van de sociale en culturele betrokkenheid en het stimuleren van de eigen creatieve mogelijkheden. Op grond van de resultaten van een ingesteld onderzoek meent de Raad. dat de Waag volgende cate gorieën van activiteiten onderdak zal dienen te geven: 1) tentoonstellings activiteiten, 2) andere activiteiten ter bevordering van de culturele belangstelling en de creativiteitsont- wikkeling, 3) overige activiteiten van sociaal-educatieve aard. Wat de tentoonstellingen betreft, deze kunnen zijn van beroeps- en amateurkunstenaars, uitwisrelinga- periodieke, reizende en regionale, ex posities, informatieve en educatie ve exposities. Geadviseerd zal worden een uit leenbureau van schilderijen en pren ten in het gebouw te vestigen. Hter- voor zal dan een geschikte opslag ruimte moeten worden gecreëerd. Ook voor het theater wordt de Waag zeer geschikt geacht en wel speciaal voor kleine toneelprodukties door Leidse amateur-toneelgroepen, voor vormingstheater en straattoneel pantomine-, poppen-, jeugd-thea- ter. workshops en repetities. Voor de dans wordt o.a. gedacht aan volksdansgroepen en repetities. Ook de muziek kan er een onder dak vinden. De Raad adviseert, wat dat betreft aan uitvoeringen door Leidse amateurs, muziekgroepen, zangkoren, kamermuziek, Jazz, lunch concerten en repetities. Verenigingsactiviteiten van soci aal educatieve aard zouden slechts aanvullend in de toekomstige pro grammering moeten worden betrok ken. Hiertoe behoren onder meer: lezingen en discussies, cursussen, vergaderingen, hearings en ontmoe tingen. Om het gebouw voor allei-lei doel einden geschikt te maken zal een aantal voorzieningen getroffen moe ten worden. Als eerste urgentie noemt de Raad de aanleg van een centraal verwar mingssysteem. Vanuit de werkgroep is duidelijk voorkeur voor een vloer verwarming uitgesproken. Dit zou ook Uit estethisch oogpunt gezien, de beste oplossing zijn. De huidige ver richting zal in verband met de ten- toonstellings- en centrale activitei ten moeten worden aangepast. Dit geldt ook voor de luchtverversing, de brandbeveiliging en de sanitaire voorzieningen. Direct achter de voor deuren en tussen voor- en achterdeel van de ruimte komt een glazen pui. Wanneer het budget ontoereikend mocht zün, zou tot deze aanpassing in de tweede fase kunnen worden overgegaan. Wel zal een voorlopige oplossing kunnen worden getroffen, waardoor niet steeds de gehele poort hoeft te worden geopend. Ook zullen bepaalde horeca-voor- zieningen noodzakelijk zijn. Met het oog op de kosten acht de Raad het niet gewenst, reeds nu een aantal prioriteiten te stellen. Het gebi-uik als tentoonstellingsruimte staat ech ter wel boven aan het verlanglijstje. Ook het genoemde uitleenbureau.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19