Dilemma bond: Oranje Go of Hup Holland ABN LAATSTE HOOP MERCASOL Nu doen wij 't beste bod op uw auto! Ik zeg: 'Maak 't maar over op rekening 54.18.87.663 bij de ABN.' De DAF- dealers van Nederland Lotto/Toto GARA /AN ULDEN AUTO'S B.V. GARAGE VLIETWIJK BOOT Aanval van LUSV afgeslagen VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 SPORT PAGINA 15 Alleen Nederlanders in basketbalteam? EIDEN Deze wejek is er eindelijk schot gekomen in de voorbereidingen van het Nederlandse jrenbasketbalteam op het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen, dat volgend jaar >mer in het Canadese Hamilton zal worden gehouden- Nederland is namelijk bij voorbaat ansloos tijdens het kwalificatietoernooi in Edinburgh door deelname van Europees kampioen Degoslavië. De Nederlandse Basketball Bond verbrak het maandenlange stilzwijgen en her- enoemde Pioneer Punch-coach Bill Sheridan in overleg met zijn club als bondscoach. Sheri- i kwam nog geen dag later met zijn selectie, die vanaf 1 december in training zal gaan. pe bond had gezwegen, omdat de bestaande bijzonder am- kieuze plannen geen geld beschik- Zowel NSF en NOC wei- i-de toestemming te geven aan de eediende begroting van de basket- Ibond. waardoor de plannen fi- .ncieel niet haalbaar waren. Fi- ncieel is nu nog niet alles rond, de NBB achtte het onverant- )ord om nog langer te wachten. een trainingsweekend i het competitieprogram- vrije dag was ingelast) on- bruikt voorbij gegaan. Omdat er ~en geld is voor een full-time coach eft de bond weer een beroep ge- an op Bill Sheridan, die (met sur- S) vorig jaar ook al als "nood- lossing" voor het coachprobleem ,d gediend. Ét de herbenoeming van de bekwa- i Sheridan heeft de bond zich wel een wespennest gestoken. Het zal klere buitenstaander duidelijk zijn ",t de combinatie clubcoach - bonds ach niet ideaal is- Hoe goed je t als techhisch leider ook doet. je bt altijd de schijn van partijdig- id tegen je. Maar op dat punt ■ingt de schoen eigenlijk het minst. »t grootste bezwaar tegen de be- eming van Bill Sheridan komt n clubcoaches, die stellen dat het niet aangaat wat hun eigen halbond wil de successen van het vorig jaar ook op Olympisch ni veau doorgetrokken zien en hoopt stilletjes op kwalificatie. Daartoe zijn klaarblijkelijk alle midde len geheiligd, want in de deze week bekend gemaakte selectie bevinden zich maar liefst zes Amerika nen met een Nederlands pas poort. Afgezien van het feit of deze semi-profs "amateurs" zijn (daar over moeten we niet zeuren) is het de vraag in hoeverre deze "Neder landers" straks in het buitenland een juist beeld geven van het Neder landse basketbal. De basketbalbond en het NOC moeten zich afvragen wat men wil: een Nederlands team of een team dat onder Nederland se vlag speelt. Wanneer men voor het eerste kiest dan is het hele maal niet zo erg als Kinzo weigert zijn spelers beschikbaar te stellen, maar dan wordt het gestelde doel wel bedenkelijk en kan men zich afvragen of afvaardiging naar Ha milton wel zin heeft. Behalve het grote aantal "Ame rikanen" in de selectie (om kosten te sparen had men ook Bob Heuts en Rob Smeenk wel kunnen uitno digen, die hoeven niet zo ver te rei zen, want zij zijn al aan de over kant van de oceaan) zijn er nog 'n Door Hans Jacobs LEIDEN. Morgenavond vindt in de Amsterdamse Apollohal voor het basketbalteam van Mercasol Leiden de reprise plaats van de openingswedstrijd van dit sei zoen tegen Delta Lloyd. Een wed strijd die voor Mercasol om di verse redenen bijzonder belang rijk is en die in velerlei vormen "onthullend" zal zijn. De competitie is morgenavond precies halverwege, alle ploegen hebben elkaar dan twee maal ont moet en zullen dat in de komen de achttien wedstrijden nog een keer doen. Sinds het treffen van 6 september, toen een zwak ope rerend Delta Lloyd in Leiden met 66-72 zegevierde zijn beide ploe gen hun "eigen weg" gegaan. Delta Lloyd vergaarde in zeven tien wedstrijden twintig punten tegen Leiden twee punten in zes tien wedstrijden. Delta Llovd schaarde zich derhalve bij de kopgroep van de eredivisie ter wijl Mercasol de onderste plaats op de ranglijst inneemt. De Amsterdammers vervullen Leiden goed overgenomen, want enigszins de rol die Leiden jaren- de Leidenaars kampten in het lang in de eredivisie vervulde: verleden ook altijd met grote pro- de gevaarlijke underdog, een run- ner-up die altijd voor verrassin gen (zowel positief als negatief) zorgde en waarbij het altijd goed toeven is omdat de wed strijden spannend zijn. Delta Lloyd heeft dan ook gezorgd voor een herstel van het basketbal in Amsterdam en trekt wekelijks honderden toeschouwers. Mercasol is zijn rol kwijtge raakt. Juist daarom rekent men in het Leidse kamp op een moge lijkheid tot doorbreking van de schier eindeloze nederlagenreeks tegen Delta Lloyd. De Amster dammers boekten weliswaar (mi nimale) overwinningen op Kin zo, Buitoni en Punch maar had den enorme moeite om zich de twee andere staartploegen van het lijf te houden. Zowel Gerard de Lange als Arke Stars misten in de slotfase de kracht om Del ta Lloyd op de knieën te krijgen. blemen tegen ogenschijnlijk on beduidende tegenstanders. Op die "traditionele" zwakte en op een goed schot aan de eigen kant vestigt Leiden de laatste hoop om nog dit jaar een zege te behalen, de laatste twee wedstrijden van 1975 (Pioneer en Remington) zullen weinig animo geven tot het maken van kansbe rekeningen. Tekenend voor het zelfvertrouwen is het feit dat er voor het eerst dit seizoen weer een supportersbus zal rijden. Mercasol hoopt, het publiek wacht af... Junioren Drie spelers van basketbalver eniging Mercasol Leiden zijn deze week door bondscoach Gerrit Zwe- serjjnen uitgenodigd voor de se lectie-trainingen van het natio naal juniorenteam. De trainingen in het CIOS te Overveen vormen het begin van de voorbereidin gen van het Oranjeteam op het kwalificatietoernooi voor de Europese Jeugdkampioenschap pen, dat waarschijnlijk in de Bul gaarse hoofdstad Sofija zal wor den gehouden. Zweserynen, behalve bondscoach ook coach van Arke Stars, stuur de uitnodigingen aan Hans van Rooden (al twintig maal interna tional), Eric-Jan Berendsen (vijf maal in Oranje) en Peter-Paul Maassen. Naast Hans van Roo den komen er nog twee eredivisie spelers in de selektie voor: Geer- ten Rijks van Pioneer Punch en Bert Kragtwijk van Delta Lloyd. De 17-jarige Kragtwijk werd eer der deze week ook geselekteerd voor het nationaal herenteam on der leiding van Bill Sheridan Transol Transol RZ heeft zich gister avond in Rotterdam geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor landskampioenen. De Rot terdammers wonnen hun tweede wedstrijd in de tweede ronde te gen het Engelse Embassy All Stars met 117—66 (61—26). De eerste wedstrijd was ook al in een Rotterdamse zege geëindigd: 90—87. elers kunnen. Dit argument is met paar opmerkelijke punten in Sheri- aangevoerd door Theo Kins- rger. in een interview met een adelijk dagblad. Hij stelde dan U dat zijn spelers niet beschik- ar zouden zijn voor een Neder- ids team mét Sheridan, it standpunt van de Kinzo-coach in basketbalkringen fel aangeval- li. Er wordt gesteld dat het argu- ?nt van Kinsbergen dat een an- jre coach niet mag weten wat zijn -elers kunnen onzin is omdat She- ian zo ook wel kan zien wie wat n. Die vlieger gaat dus niet op, iar het standpunt van Kinsber- n wordt daardoor niet onbegrijpe- k. Hij heeft enkele tonnen in zijn neg geïnvesteerd. Hij haalde vier iderlands Amerikanen naar Ne- rland en "kocht" Harry Kip. Hij heeft maar één doel voor en: kampioen 'van Nederland »rden en is het dan vreemd dat nsbergen zegt: "Het nationaal im, alles goed en wel, maar de ach van uitgerekend de regeren- landskampioen speelt niet met jn spelers"? Of die houding in t belang van het Nederlands bas- tbal is is een andere vraag, in het lang van Kinzo iS'het zeker wel. Wat is in het belang van het Ne- rlandse basketbal (met de klem- E>n op Nederlands)? De basket- dan's selectie. Onder het "kameraden sluit de rijen voor het ene heilige doel" zijn namelijk ook de Transolspelers Jan Loorbach en Wim Weemhoff geselecteerd. Sinds jaar en dag weigeren beide spelers om te spelen, omdat hun werkzaam heden in het maatschappelijke leven geen tyd laten voor Oranje. De se lectie van 21 spelers (er moe ten er 9 afvallen, van Kinzo zijn vijf spelers geselecteerd) bevat te vens de zwaar geblesseerde Re- mingtcnspelers Akerboom en Boot. Ton Boot is voor minimaal drie maanden uitgeschakeld en Kees Akerboom zal eveneens pas in het voorjaar hersteld zijn. Met het eventueel wegvallen van de Kinzo-spelers en de bovenge noemde heren blijven nog 12 gese lecteerden over, onder wie de 17- jarige Bert Kragtwijk, de middel matige Wiebe Gorter en de van "slag afzijnde" Peter Kop. Een ploeg met toekomst, maar geen ploeg voor de Olympische Spelen. Dat wijst erop dat Sheridan re kent op de komst van het Kinzo vijftal en met hein de basketbal- bond, die dus kiest voor het team en de Nederlandse vlag. Bill Sheridan, club- en bondscoach Een dure keus en stel dan dat het doel bereikt wordt, kan Nederland zich dan op de borst slaan en tegen de wereld zeggen: "Kijk hier staan we, kijk eens hoe goed we basketbal len!" Dat kan niet, Nederland kan hoogstens zeggen: „Kijk eens hoe rijk en slim we 'zijn!" Zodra de rage van •Nederlandse Amerikanen' over is zal Oranje weer terugvallen in het moeras der middelmatigheid, zoals oo kmet het ijshockeyteam gebeur- Danadese Nederk na verloop van tijd vertrokken. De bond doet er daarom goed aan zich nog eens te bezinnen op "Ha milton". Men zou er beter aan doen ADVERTENTIE Nederlandse spelers die dan gewoon het oefenprogramma afwerken (in ternationaal contact is altijd goed) om dan na afloop, in overleg met 't NOC, te bekijken of de prestaties van Oranje aanleiding geven tot deelna me aan de kwalificatieronde. Dat de enig juiste ,gent voor Leiden i 'ERDAMSTRAAT 6 Officieel voor VO ïerard Douplantsoer lealer voor Alohen DEN HAAG De toto van afge lopen week, nummer 47, heeft geen winnaar van de eerste prijs opge leverd. Tweederde deel van de pot voor de eerste prijs gaat naai de winnaars van tweede- en derde prijs. De rest (43.931 gulden) is voor de jackpot van toto 48. In de lotto waren twee winnaars van de eerste prijs, die ieder bijna 366.000 gulden ontvangen. De win naars van de vierde en de vyfde prijs zullen een gelijk bedrag ont vangen. Omdat uitbetaling regle mentair onmogelijk is van de iets groter uitgevallen vijfde prijs, zijn de twee prijzen bij elkaar gevoegd en gelijkelijk verdeëld onder de ruim 21.000 winnaars. De cijfers van Toto 47 zijn: Omstreken voor alle typen DAF en VOLVO 66 242.519 deelnemers zorgden voor een inleg v de prijzen gulden. Eerste prijs: geen winnaars. Tweede prijs: 45 winnaars, die elk bruto f 2806 ontvangen. Derde prijs: 689 winnaars, die elk per kolom f 231 ontvangen. Lotto 47: aantal deelnemers 934.593, die voor een inleg van 3'669.922 gulden zorgden, voor de prijzen is beschikbaar f 1.864.793. Vrij spel AD 1007 TELEFOON 071—123041 Officieel dealer voor DAF en VOLVO 66 voor VOORSCHOTEN en ZOETERWOUDE rard Douplantsoen 22 - Voorschoten - Telefoon 017174455 lealer voor Alphen aan den Rijn en de Rijnstreek: ADVERTENTIE Proost Pa en Ma Spoor, neem er nog één op 't avondretour. Met'n avondretour hoef je niet op een glaasje meer of minder te letten. Per slot wordt u gereden. En voor een speciale prijs. Een avondretourtje kost na zessen maar een enkeltje plus een kwartje. En dat is toch mooi mee genomen op een avondje dat al genoeg kost. Avondretour: enkeltje plus een kwartje. van het Nederlandse basketbal aan te tonen, de andere werkwijze bewijst alleen de kracht van een groepje Amerikanen van vage Nederlandse afkomst, geassisteerd door enkele "landgenoten" wier taal zij niet eens spreken. De bond zal moeten kiezen voor „Hup Oranje" of voor „Oranje Go!" foort en Willem II zal voorloDig niet worden overgespeeld. De KNVB heeft beslist dat de stand (0-1) die werd bereikt als eindstand zal i LEIDEN Ook een tot de tan den gewapend LUSV heeft Ze venklappers niet van de kop van de ranglijst in de promotieklasse kun nen verdrijven. De start was voor de studenten overigens bepaald niet slecht. Tot 43 leek de koploper ver re van onaantastbaar. Het. was LUSV, kennelijk mentaal niet tegen het karwei opgewassen, dat de pun ten in snel tempo verspeelde, niet Zevenklappers dat de punten maak te: 615. In de tweede set hield LUSV de positieven wel bij elkaar. MeD taktische plaatsballen kon de setstand met 15—8 worden gelijkge- Zevenklappers de aanval op de kop positie overtuigend af. De heren van Groen Stereo Centrum waren snel klaar met GVC, 30- Uitblinker bij GSC was ditmaal niet Henk van Klaveren maar spelverdeler Ton gen van den Bos, die ook aanvallend op hav opvallende wijze blijk van aj zigheid gaf. Daarnaast speelde vallev Bert Fraink erg sterk. 4—15, 915, 415 voor Tonegido. In de eerste klasse moest het eerste he- renteam van Leski Wassenaar, met Groen Stereo Centrum 2 koploper in deze klasse, hard vechten om zich te- LUSV te hand- 14—16, 15—1 en 6—15. Hoogstwaarschijnlijk zal Jan Jaap Rochat van Leski Wassenaar op termijn weer voor de verenigin- trokken. Het zat er toen maal in, maar terwijl Zevenklappers zich weer opschroefde naar een ho ger niveau, zakten de studen ten terug. Via 15—9 en 15—2 sloeg Bij de dames kon Groen Stereo gen in actie komen. Door zijn optreden io. wapenrok leek dat eerst niet mo gelijk. Voor Leski Wassenaar zal zijn meespelen van niet te onderschat ten betekenis zijn. DAC 1 leverde een goede prestatie door de reser ves van Leski Wassenaar op 2—2 te houden. Bij de dames won Groen Stereo Centrum 4 met 5—15, 15—12, 15—8 en 158 van Gemini/Kange- roes en LUSV met 3—0 van NOVO 3. Centrum, ondanks sterk geen set maken tegen Jodan Boys. 11 —15, 12—15 en 12—15. Ook Groen Stereo Centrum 3 bleef tegen Gemi- Kangeroes 2 met lege handen hele- slaan, 03. Voor een verrassing leek Leski Wassenaar te zullen gaan zorgen toen thuis tegen Tonegido de ecste set met 155 werd gewonnen. Maar daar bleef het voor Leski bij. (ADVERTENTIE) selectie te maken met ^en gehandhaafd. Alleen indien het resultaat voor een van beide clubs van belang zou kunnen zijn voor hun positie op de ranglijst, wordt de wedstrijd wel overgespeeld. Voetbal Frans Bayings is gis teren in Breda tijdens de algeme de kracht ne ledenvergadering van NAC geko zen tot de nieuwe voorzitter van de ze eredivisieclub. Hij volgt daarmee Fokko Nienhuis op, die wegens druk ke werkzaamheden zijn zetel ter be schikking stelde. Nienhuis blijft als vice-voorzitter nog welin het bestuur van NAC vertegenwoordigd l/illem de Zwijgerlaan 39 - Alphen ygang showroom Wielewaalstraat. i den Rijn - Tel. (01720) 75441* Uitslagen bowlingboncl LEIDEN De bowlingbond Leiden speelde de twaalfde wedstrijd in de huisleague. Uitslagen dinsdag: Han dicaps—In the Mood 3—1; Canon BowlersPincrunchers I 40; Les Imbattables—Pincrunchers II 1—3. Stand u Imb. 36 -12 Handic. 23!£-24!& Pincr. II 26 -22 Can. B. 20 -28 Pincr. I 24'/2-23',2 In the M. 14 -34 Eerste prijs: twee winnaars, die Donderdag: elk bruto f 365.852 ontvangen. Wegrestaur. De UiverWilms Floet weede prijs: drie winnaars, die Sport bv 1—3; Spare timers Birds elk bruto f58.107 ontvangen. 40; Holiday Inn/Schnitzeler Woon- Derde prijs: 175 winnaars, die elk textiel—Never Mind 0—4. bruto f 1494 ontvangen. Stand: Vierde prijs 11.193 winnaars, vijf- De Uiver 37-11 Sparetimers 19-29 de prijs 10.757 winnaars, die elk Wilms Floet 32-16 Never Mind 18-30 per kolom f 31 krijgen uitgekeerd. Holiday Inn 21-27 Birds 17-31 Loonzakjes krijg je bijna nergens meer. Daarom heeft W im Kals vóór z'n eerste baan al een bankrekening genomen. Bij de ABN. Nou wist-ie ook wel, datje voor het krijgen van je maandelijkse geld niet persé een salaris rekening bij de ABN hoeft te hebben. Maar Wim dacht: Over een tijdje heb ik misschien nog andere dingen nodig. Een hypotheek voor mijn huis bijvoorbeeld. En dan zitje bij de ABN natuurlijk goed. Op dat punt kan ik m'n vader wel geloven. Die regelt zijn zaken al jarenlang met de ABN. Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15