Ontbinding van Copcon lijkt einde van de linkse agitatie ommandant TRIS voldaan uit Suriname weg IJsland sluit luchtruim voor Britse luchtmacht Ford geeft New York toch hulp MASSALE TUSSENKOMST VAN INDONESIË OP OOST-TIMOR bender# Communisten distancieren zich van rebellie JELENA SACHAROJV NAAR OSLO DONDERDAG 27 NOVEMBER BUITENLAND fISSABON (Reuter/AFP/UPI) President Francisco da Cos- i Gomes heeft gisteren de Portugese binnenlandse militaire eiligheidspolitie ontbonden nadat leden van dit onderdeel, be- pr bekend als Copcon, bij het presidentiële paleis het vuur adden geopend op loyale militairen, zo deelde een woordvoer- er van Copcon mee- [et tweeduizend man sterke regiment militaire politie was een ^qan de meest radicale eenheden onder het bevel van het Cop- )n-hoofdkwartier, geleid door de linkse generaal Otelo Saraiva e Carvalho. legeringsgezinde Portugese troe- uit liet noordelijke district rond orto naderden gisteravond de tfdstad Lissabon, waar in de och- duren bij een vuurgevecht tus- linkse rebellerende soldaten en ale commando's tenminste vier len vielen. Dat gebeurde vlakbij Belem-paleis van president Fran X) da Costa Gomes, die dinsdag de door linkse parachutisten ont- ende opstand in Lissabon de nood stand uitriep en de Portugese ijdkrachten rechtstreeks onder bevel bracht. Straaljagers gierden laag over de "iifdstad, waar het overigens vrij itig was. De president, die het eulende geschil tussen linkse en uatigde legereenheden wekenlang t compromissen had trachten in dammen, is nu militair en poli- praktisch alleenheerser, aange- n zowel d'e regering als dde wet- 'ende vergadering hun aktivitei- i hebben opgeschort, ïu Da Costa Gomes eindelijk f.ït ingegrepen lijkt hij ook rigo- is een einde te willen maken aan linkse agitatie tegen de regering ;vedo, en dat met behulp van epen uit het loyale noorden, folgens een in de middaguren >r het opperbevel uitgegeven oom- pique hebben ook de rebel'len op basis Montijo, op de linkeroever l de Taag, zich zonder tegen- jnd te bieden overgegeven aan ale eenheden. )ok het regiment lichte artillerie, 'rali's' hebben zich volgens-dit nmuniué weer onder het bevel de president gesteld. Dit regi- nt. met de para's van Tancos de •gegraat van de links-radicals mi- liren, steunde dindag de bezetters i het viertal vliegbases door de weg i Lissabon naar het noorden af grendelen met tanks en stukken chut. len militaire zegsman deelde mee 36 gearresteerde aanstichters van opstand, door Da Cost a Gomes t „poging tot staatsgreep" ge- :md, per door jagers geëscorteerd nsportvliegtuig in Oporto zijn igekomen. >a Costa Gomes heeft, zo lijkt het, rebellen de tanden uitgetrokken >r het veiligheidscommando Cop- i op te heffen. Dit 'Commando operational do continente' werd vo rig jaar juli opgericht om de doel stelling en van de beweging dei- strijdkrachten (MFA), waarin links toen sterk domineerde, te bescher men. Het Copcon ontleende zijn al lengs ook in de politiek' voelbare macht aan het feit dat linkse een heden Copcon-commandant gene raal Otelo Savaiva de Carvalho als hun commandant beschouwden en de eigenlijke militaire hiërarchie be gonnen te negeren. Wat er van Carvalho. sleutelfiguur in de krachtmeting tussen links en gematigd, is geworden nu het Cop con is ontmanteld, staat nog niet vast. Volgens niet-officieel bevestig de berichten wordt hij gevangen ge houden in de kazerne van de mili taire politie, die gisterochtend dooi de regeringsgetrouwe commando's werd veroverd. Bij die aktie vielen de vier doden. Gisteravond werd het verbod op massale samenscholingen openlijk getrotseerd door ongeveer tweedui zend mensen die bij d»e kazerne van de Tali's' in Lissabon hun steun be tuigen aan dit 'rode regiment'. 'Wij willen wapens' schreeuwden de betogers, leden van arbeiderscomites en wijkraden. Die roep om wapens komt niet uit de lucht vallen, want het Copcon had een plan klaarlig gen om de arbeidende bevolking te bewapenen wanneer de revolutie, waar alle stromingen het gepaten teerde alleenrecht op menen te heb ben, in gevaar zou komen door 'reac tionaire' elementen. Voor de betogers bij de kazerne zijn de loyale troe pen uit het noorden die Teactionai- re elementen. Hebben de rebellen, zo kan voor lopig worden geconcludeerd, in Lis sabon bakzeil gehaald, in het 30 ki lometer zuideljk'ar gelegen stadje Se- tubal riepen de communistische bur gemeester en de commandant van een linkse infanterieeenheid de be volking op het verzet tegen de hui dige regering niet te staken. De communistische partij heeft zich gisteren te elfder ure van de rebellerende soldaten gedistancieerd met een overal verspreid pamflet waarin de bevolking tot kalmte werd gemaand. 'De linkse krachten zou den een ernstige fout maken wan neer ze hun macht overschatten en wanhoopsdaad: ondernemen' al- Mevrouw, wilt u even vermenigvuldigen? Slel dat uw man 35 jaar is en f 1.327,50 per jaar opzij kan leggen. Wat heeft hij dan op z'n 65e bereikt? Als hij spaart via het Verzekerd Groei-projekt 3 van ES L dit: f 50.000,- belastingvrij en gegarandeerd in handen, hetgeen kan oplopen tot f 95,250,- bij een konstant rendement van 8% op de veilige Staats-1 Gemeentèleningen. (En dat rendement is haalbaar in dezr tijd van hoogrentende obligaties.) Maar er is meer. Niet elke man wordt 65. Het is goed te weten dat E&L in dat geval, in dit voorbeeld, prompt f 50.000,- plus de reeds gerealiseerde rendements bijschrijvingen aan u uitkeert. Het Verzekerd Groei-projekt 3 is dan ook een unieke vorm van risico-verzekeren en sparen. Vraag uw verzekeringadviseur eens een paarvoorbeelden-in-cijfers. U loopt daarmee geen risico, want: De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. E&L Equity Law Korte Voorhout 20 Den Haag Inwoners van Lissabon schoolden gisteren in groepjes samen in de buurt van het Belem-paleis om de politieke situatie te bespreken na de krachtige maatregelen die de president had geno men tegen de linkse agitatie. dus het pamflet. REYKJAVIK (Reuter) —IJsland heeft op het Britse besluit, marine schepen naar de wateren ter hoog te van IJsland te sturen, gereageerd met sluiting van zijn luchtruim en vliegvelden voor toestellen van de Britse koninklijke luchtmacht. Ook zijn de IJslandse havens dichtgegaan voor ondersteunings schepen van de Britse treilervloot, uitgezonderd voor gevallen dat zij in nood verkeren. De IJslandse kustwacht verklaar de gisteren dat zij de indruk had dat de Britse vissersschepen voor de kust van IJsland al moed hadden ge put uit de aankomst van het eerste Britse marineschip, de Leopard, en dat zij zich hadden verspreid over een strook van 400 mijl langs de noord en oostkust. Tot nu toe hadden zij hun sterkte gezocht in enge forrna- De Keniase afdeling van het World Wild Life nd" heeft onlangs een rapport doen verschij- iz waarin wordt gewezen op de mogelijkheid dat nia binnen niet al te lange tijd zal zijn ver- ilerd in een uitgestrekte woestijn, enorme kudden in het wild levende olifanten, uiven, giraffen, zebra's en antilopedaarvan zal men een jaar of tien geen spoor meer te vinden 'i als gevolg van de grootscheepse stroperijen door de enorme winsten worden uitgelokt en ngemoedigd. De rigoreuze ontbosing zal naar de mening van World Wild Life Fund de erosie tot een woestijn bespoedigen en de perioden van grote droogte doen toenemen. Ook het nationale park van Nairobi, een van de grootste toeristische attracties van het land, dreigt ten onder te gaan. Het park is een soort paradijs geworden voor de stropers. Foto: Giraffen zoeken voedsel onder de bomen in het nationale park van Nairobi. ties. De IJslandse minister van Buiten landse Zaken, Agustsson zinspeel de er gisteren in een interview op dat hij een NAVO-vergadering van vol gende maand in Brussel zou kunnen boycotten. Engeland en IJsland zijn NAVO-bondgenoten. Premier Hallgrimsson van IJsland verklaarde op zijn beurt in een inter view dat IJsland wel eens zijn am bassadeur in Londen zou kunnen te rugroepen of zelfs de diplomatieke betrekkingen met Londen geheel ver breken. De Britse staatssecretaris van De fensie, William Rodgers, sprak giste ren de hoop uit dat het nieuwe con flict met IJsland over de visserij rechten geen schade zou berokkenen aan de NAVO. Hij herhaalde dat Groot-Brittan- nië een oplossing aan de conferen tietafel wil. Intussen heeft een Noorse minis ter het eenzijdige optreden van IJs land "een mogelijk voorbeeld ter na volging" genoemd als Noorwe gen een 200-mijlszone zou moeten in stellen zonder dat het buitenland daarmee instemt. Minister Jens Evensen stelde een teimijn van een jaar waarbinnen de Noorse voornemens uitgevoerd moeten zijn. Stuit Noorwegen daar bij op een "muur van onbegrip" dan zou het het voorbeeld van IJsland kunnen volgen. De zaakwaarnemende regering van Australië heeft gisteren laten weten dat zij, als zij de verkiezingen van de FLORENCE (AP) Mevrouw Jele- na, Sacharow, de echtgenote van de "dissident" en voorvechter der men senrechter in de Sowjet-unie dr. An- drej Sacharow, heeft hier meege deeld dat zij op 9 december naar Oslo zal vertrekken om daar de aan haar man toegekende Nobelprijs voor de vrede in ontvangst te ne- De Sowjet-autoriteiten hadden ver boden dat de 54-jarige Nobelprijswin naar en natuurkundige zelf naar Oslo ging om zijn prijs in onvangst cember wint, het voorstel zal steunen de Australische visserijgrens van 12 tot 200 mijl uit te breiden. Het IJslands-Duitse visserij-ak koord is gisteren besproken in de IJs landse volksvertegenwoordiging het Althing. Hoewel de oppositie er krachtige kritiek op leverde, is het algemeen gevoelen dat het akkoord de parlementaire goedkeuring zal krijgen. Het akkoord staat 40 Westduitse treilers toe per jaar 60.000 ton vis te vangen binnen de 200-mijlsgrens van IJsland. De kabeljauwvangst moet echter tot 5.000 ton beperkt blijven. Betrekkingen India met Bangladesj verslechterd NEW DELHI (AP) In Dacca is door de regering van Bangladesj het incident, waarbij de Indiase ho ge commissaris werd gewond be schreven als een poging de hoge- commissaris te ontvoeren. De woordvoerder beschuldigde er "zekere elementen" van die tegen de staat waren en wier doel was de tussen India en Bangladesj be staande banden van vriendschap te verstoren. Volgens een bericht uit Dacca van het Indiase persbureau zou de hoge commissaris aan de schouder zijn geopereerd en niet langer ge vaar lopen. Gisteren zijn in Dacca negentien personen, onder wie enkele leiders van de voormalige nationale socia listische partij, gearresteerd. Voorzitter Jalil en secretaris-ge neraal Abdoer Rab van de NSP zijn onder de arrestanten. Zij wa ren in maart 1974 a-1 gearresteerd op last van wijlen president Moed- jiboer Rachman en vrijgelaten op 8 november na de terugkeer aan de macht van generaal Ziaoer Rach- Ook zijn enkele officiëren en aca demici gearresteerd. Alle arrestan ten worden "staatsvijandige activi teiten" ten laste gelegd. Dc president van Bangladesj, Abu Sadat Mohamed Sayem, heeft gisteren de vorming van een "comi té van raadgevers" bekendgemaakt, zo bericht het Indiase persbureau FTI. De raad vervangt een op 10 no vember gevormd comité van vier leden. Sneeuw Op een aantal plaatsen in en rond Moskou is dinsdag en woensdag 20 tot 28 centimeter sneeuw gevallen. Als gevolg van deze onge bruikelijke zware sneeuwval ontstond een grote verkeerschaos. Zware sneeuwval kómt in dit gebied door gaans pas eind januari voor. Minder Belgen Het Belgisch geboortecijfer is snel aan het dalen. Tien jaar geleden werden er per jaar nog 160.000 kinderen in België gebo ren. Vorig jaar ia dat getal gedaald tot 123.000. Vorig jaar zijn er 116.000 Belgen overleden, zodat de bevol kingsaanwas slechts gering was. WASHINGTON (Reuter - President Ford heeft de stad New York jaar lijkse leningen tot een bedrag van 2.3 miljard dollar aangeboden om een dreigend bankroet te voorkomen. De leningen zullen tot medio 1978 worden verstrekt en moeten volle dig terugbetaald worden. Ford had eerder hardnekkig geweigerd New- York te hulp te komen. Zonder federale hulp zou de stad waarschijnlijk rond 11 december fail liet zijn gegaan. Het gemeenteperso- neel zou dan geen salaris meer heb ben ontvangen. De president meent dat de staat New York, het stads bestuur, de banken en de pensioen fondsen van de vakbonden nu zelf een zodanige bijdrage hebben gele verd aan oplossing van de problemen dat nu ook federale hulp gewettigd CANBERRA (DPA) Indonesische strijdkrachten hebben, volgens be richten die in Australië zijn ontvan gen, massaal ingegrepen in de reeds vier maanden woedende burgeroor log in de Portugese kolonie gele gen in het oosttelijke deel van het eiland Timor. Volgens Australische journalisten liggen de kuststad Atabae en an dere strategische posities, die door de linkse onafhankelijkheidsbeweging 'Fretilin' beheerst worden, onder zwa re beschieting van Indonesische oor logsschepen en vliegtuigen. Tegelijkertijd zouden troepen uit Indonesisch West-Timor naar de Oosttimorese hoofdstad Dili doorsto ten. Aan de strijd doen ook de pro- Indonesische onafhankelijkheidsbe wegingen 'Apodeti' en 'MROC' mee. Vertegenwoordigers van het "Fre tilin' beschuldigden woensdag de Aus tralische regering van 'Verraad aan de Oosttimorezen, van wie 50.000 in de tweede wereldoorlog bij de verdediging van Australië tegeD Japan het leven verloren'. Politici in Canberra hebben de mening geuit, dat Indonesië blijkbaar, met het oog op de regeringscrisis in Australië, een snelle militaire op lossing wensten. De hoop op vredesonderhandelin gen tussen Portugal en de andere partijen is verdwenen, aangezien naar de overeengekomen conferen- tieplaats Darwin in Noordaustralië slechts vertegenwoordigers van het Fretilin gereisd zijn. ADVERTENTIE Kent u het genot van vleugelspel? Kom dan c Leiden, Hogewoerd 90.Tel. 071-120097. Vleugelspel Een douairière lüit't mooie St.Pancras •wier pianospel vrij en. frank was wilde 'n vleugel* bestellen en besloot Bender te bellen omdat die zo deskundig in klank was. kettnerSCduwaer Al 12$ jaar deskundig in klank. (1850-1975) kijken en luisteren naar alle vleugclrncrkcn in de toonzalen van Bendes, LLEMSTAD (ANP) De voor- lige commandant van de troe pmacht in Suriname (Tris)kolo- M.G. Woerlee, sprak gisteren in llemstad zijn voldoening uit over wijze waarop de militaire ver- woordelijkheden zijn overgegaan t de Nederlandse naar de Suri- amse krijgsmacht. „Suriname heeft oond hoe het kan", aldus de ko el, "er was geen enkele wan tik en er waren geen valse sen- ienten". Colonel Woerlee is met het laat- detachement Nederlandse mili- Suriname op terugreis naar Nederland. De Nederlandse commandant was in Suriname nauw betrokken bij de Surinamisering van de troepenmacht. Het Surinaamse leger zal na 2 januari, wanneer de laatste lichting van dienstplichtigen van dit jaar plaatsvindt, bestaan uit rond 1000 man. van wie ruim honderd vrij willigers. Voorts uit 180 man burger personeel. een dienstplichtig kader en officieren, van wie enk'ele in Ne- deland bij de KMA in opleiding zijn. De Surinaamse krijgsmacht kreeg de beschikking over alle materieel van de TRIS. De commandant van de Surinaam se krijgsmacht, kolonel Elstak, die gisteren werd beëdigd, voerde al enkele maanden samen met kolo nel Woerlee het commando over de TRIS. Het was tot voor kort onzeker of Elstak de benoeming zou aanvaar den omdat hij er enkele voorwaar den aan had verbonden, die pas op het laatste moment geheel of gedeeltelijk door de Surinaamse re gering schijnen te zijn ingewilligd. Na de beëdiging van de kolonel legden de overige officieren voor het front van de troepen de eed af. Volgens de Surinaamse presi dent konden niet alle officieren be ëdigd worden omdat ze zoals hij zei "op hun post" waren in de distric ten. Tijdens de plechtigheden werd tevens het vaandel van het Suri- leger overhandigd. De gebeurtenissen op het Oranje plein in de Surinaamse hoofdstad vonden plaats onder grote be langstelling van de bevolking. Van het erepodium werd het schouwspel alsmede het daarop volgende defile gadegeslagen door de leden van de Surinaamse ministerraad en de Nederlandse staats-secretaris van Defensie Van Lent. Prinses Beatrix, haar echtgenoot Prins Claus en me vrouw Ferrier woonden de plechtig heden bij vanaf het ba'lcon van het goevernementspaleis. Voorzitter Wijntuin van het Suri naamse parlement heeft gistermid dag het portret van koningin Juli ana uit de vergaderzaal laten ver- verwijderen. D*e grote foto van de vorstin hing jarenlang aan de muur achter de stoel van de voorzitter. De Nederlandse ambassadeur in Suriname, de heer H. Leopold, heeft gistermiddag zijn geloofsbrieven o- verhandigd aan president Ferrier. De plechtigheid geschiedde -in aan wezigheid van premier Arron in de werkkam'ar van de president. Suriname is gisteren als 136ste lid toegelaten tot de voedsel en land bouworganisatie van de Verenigde Naties, FAO. De nieuwe staat werd toegelaten na een g'eheime stemming in de al gemene vergadering van de twee jaarlijkse FAO-conferentie die deze maand in Rome plaatsvindt. De Surinaamse delegatie heeft haar plaats op de conferentie ingeno- De veiligheidsraad zal zich maan dag 1 december beraden over de toetreding van Suriname tot de Ver enigde Naties. Verwacht wordt dat stemmen de algemene vergadering zal adviseren Suriname toe te laten als 144ste lid van de Verenigde Na ties. De algemene vergadering be handelt h'et Surinaams verzoek om het VN-lidmaatschap op 4 decem ber.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9