E.M.M. in Roelof arendsveen passeert de f 25 miljoen „Hopelijk worden KVP, ARP en CHU het eens" Landelijk alarm nummer maakt centrale meldpost regio overbodig Actiegroep wil hardere maatregelen Weigeren blaastest strafbaar PAGINA 4 ISQljjQB DONDERDAG 27 NOVEMBEJ j ROELOFARENDSVEEN De vlag ging vanmorgen in top bij de Roelofarendsveense bloemenveiling „Eendracht Maakt Macht". Voor het eerst in de zevenenvijftig]arige geschiedenis i van dit veilingbedrijf werd de f 25 miljoen aan omzet bereikt. Een record dus en daarom grote vreugde. Bij bestuur, bij allen, die het veilinggebeuren dagelijks vorm geven, bij de kwekers i en bij de kopers op de tribune- Wanneer het in december een beetje meezit met de aanvoer en de prijzen kan 1975 worden afgesloten met een omzet van rond de f 27 miljoen. 'Door |Cees Comfcjee De EMM is een typische regio- Jnale veiling. Opvallend is de gemo'e- »delijke en rustige sfeer. Heel an- iders dan het vaak jachtige veiling- gebeuren in Aalsmeer. Honselers- dijk of Rijnsburg. De karren met bloemen staan nog minuten lang voor de klok. Dit biedt de opval lend veel jongere kopers de kans •het aangeboden produkt van hun tribuneplaats af nog eens nauwkeu- rrig te bekijken als de "opsteker" .zijn waren aanprijst. Er zijn han- J delaren, voor het merendeel expor teurs, die een hele kar van één ar tikel zonder moeite kopen. Maar ;het komt ook meermalen voor, dat Izo'n hoeveelheid met tien, vijftien •of twintig bossen tegelijk van de hand gaat. Vijfde De Roelof arendsveense bloemen- veiling is wat omzet betreft de vijf- :de veiling van ons land. Kan zich ^begrijpelijk niet meten met de ""grote drie". In vergelijking is het •dan maar een "kleintje" met die ,f25 miljoen. In 1974 bijvoorbeeld .'zette Aalsmeer voor rond f380 mil- Joen om, Honselersdijk voor f310 miljoen en Rijnsburg voor f 104 •miljoen. Van de twaalf kleinere 'nestelde vorig jaar Berkel en Ro denrijs zich met bijna f 42 miljoen •op de vierde plaats van de bloemen veilingenranglijst en EMM uit Roe- lofarendsveen werd met ruim f24 miljoen vijfde. EMM-voorzitter A. H. Verdel la chend: 'Toch zijn we heel erg blij met de f25 miljoen, die vandaag is bereikt. Als kleinere veilingen heb ben we zeker een plaats in het he le gebeuren rond de afzet van bloe men en die functie zal nog groter worden. Dat is ook de visie van drs. G. Hogewoning, de directeur van Vereniging van bloemenveilingen in Nederland. Er is een geheel nieu we ontwikkeling aan de gang. Con centratie blijkt ook niet alles te zijn. De tendens is merkbaar, dat dé kopers zich niet meer zo thuis vóelen in de grote veilingen. In te genstelling tot de groentesector ko men er in de bloemenhandel steeds -meer kopers. Daarom durf ik te stellen, dat wij als kleinere veilingen zeker bestaans recht hebben. Naast grote expor teurs trekken we veel kleinere han delaren. die zelf hun bloemen willen ftbpen en... zien wat ze kopen. We hebben hier een vijftig grotere en kleinere exporteurs. Ze verwerken in de E.M.M. niet alleen het produkt, dat ze hier hebben gekocht, maar ook dat. waar ze bij andere veilin gen de hand op hebben weten te leggen. Die bloemen worden hier voor de export gereed gemaakt. Als E.M.M. verlenen wij die exporteurs allerlei faciliteiten, zoals, het gereed maken van de factuurs en de ex portpapieren 'èn het telexen met de grensposten, dat er een partij in a intocht is". Grootwinkelbedrijven Directeur ir. A. R. Meima (nu ne gen jaar in deze functie bij E.M.M.- werkzaam) voegt daaraan toe: "Er zijn hier zo'n vijf exporteurs geves tigd, die zich uitsluitend bezig hou den met 'leveranties aan grootwinkel bedrijven in West-Duitsland. Zij zet ten enorme partijen om. Die boe ketjes worden hier allemaal ge maakt en daarna voor de verzen ding verpakt. Het transport geschiedt vaak in samenwerking met groen- tenexporteurs. Die leveranties aan de grootwinkelbedrijven gaan het hele jaar door en geven vele handen werk. Het prettige is, dat men in deze streek nog part-timers kan aan trekken. E.M.M. heeft zo'n 270 aan voerders. Het overgrote deel komt uit het Roelofarendsveense tuin bouwgebied, maar er zijn er ook ve len uit de omliggende plaatsen en zelfs uit Waddinxve'en. De handela ren komen uit het, gehele land. Ook uit Rijnsburg. Dat bestand is wel betrekkelijk klein, maar er worden flinke partijen gekocht. Dit in tegen stelling met Berkel en Rodenrijs, waar veel kleinere handelaren hun bloemen kopen. De hoofdmoot van het hier geveilde produkt is bestemd voor de export, en een klein deel voor de binnenlandse handel". "Eendracht Maakt Macht" werd in 1918 als groentenveiling opge- Bloemenexporteur Co Bakker uit Roelof arendsveen maakte vanmorgen de f 25 miljoen bij de vei ling EM.M. rond. Hij kocht een partij anjers, die ivas aangevoerd door de Roelofarendsveense kwe ker Ton Volwater. Dat geschiedde direct nadat de veilingklok in beiveging ivas gesteld. Voorzitter A. H. Verdel hield een toespraak, waarin hij zijn blijdschap uitsprak over het bereiken van de- se mijlpaal Bakker en Volwater gregen ieder een grandioos bloemstuk van euphorbia fulgens, chrysanten en exotische bloemen en planten, icaarin een fles Schiedams geestrijk vocht was vervierkt. De aanwezigen op de tribune werden getracteerd op koffie met koek. E.M.M.- directuer ir. A. R. Meima richtte zich eveneens in waarderende woorden tot hen, die de f 25 mil joen hadden volciemaakt. Op de foto v.l.n.r.: koper Co Bakker, kioeker Ton Volwater en E.M.M.- voorzitter A. H. Ver del. richt. Die functie vervulde de Roe lofarendsveense veiling tot 1946. Toen werd h'et een gemengde vei ling van bloemen en groenten. Dat kwam mede doordat verschillende tuinders overschakelden van de groenten- op de bloementeelt. Van 1976 af was het met de sla, andijvie, komkommers en al die andere pro- dukten gedaan. Toen waren het nog uitsluitend bloemen, die voordeklok kwamen. De omzet groeide van f 11 miljoen in 1976 tot dik f 25 miljoen nu. Er waren in de afgelopen jaren heel wat uitbreidingen nodig om het veilingbedrijf optimaal te kunnen laten draaien en vooral om de han delaren een plaatsje te geven voor het verwerken van de door h'en ge kochte bloemen. In 1974 nog werd de inpakloods uitgebreid met Meima zichtbaar teleurgesteld "We hadden voor die uitbreiding ge hoopt op een bijdrage uit het Euro pese Oriëntatie- en Garantiefonds. Vooral omdat in deze hal niet al leen onze eigen produkten, doch ook die van andere veilingen export- klaar worden gemaakt. Ons minis terie van landbouw en visserij be- grondoppervlakte van ongeveer 1500 schikte helaas afwijzend op het i de exporteurs ter- ROELOFARENDSVEEN Met een korte toespraak heeft burgemeester Bolten gistermiddag de eerste van de 68 woningwetwoningen aan het Merelplantsoen in Roelof ar endsveen aan het toe komstige paar de heer Bouwmeester en mej. Verdel, overgedragen. Burgemeester Bolten wees daarbij op de activi teiten van B. en IV. op het gebied van de ivoning- bouio in het verleden en sprak de wens uit, dat ook in de toekomst het college nog veel werk in het belang van de woningbouio voor geheel Alke made zal kunnen doen. Als voorzitter van Ide woningbouwvereniging Alkemadesprak de heer Verhaar gelukwensen tot het jonge paar, dat volgende maand hoopt te trouwen. De woningen zijn en ivorden gebouwd door de firma Maasdijk onder architectuur van Stad en Landschap. De modelwoning is ingericht door de firma Van der Geest en is te bezichtigen dins dags van 7-9 uur en zaterdags van 2-5 uur gedu rende de komende vier maanden. Op de fot o: burgemeester Bolten en wethouder Verhaar brengen een toost uit op de toekomstige beiooners. Hans de Boer voor ARP Bodegraven: BODEGRAVEN „Ik wil er geen twijfel over laten bestaan, dat ik van harte hoop dat de KVP, ARP en CHU het samen eens worden over het CDA" zo zei gisteravond op een vergade ring van de AR-kiesvereniging de nieuwgekozen landelijk voorzitter van de ARP, Hans de Boer in Bodegraven. Hij voeg de er echter aan toe, dat het CDA niet gevormd mag worden ten koste van de grondslag. H. de Boer "Het CDA moet geen middenpar tij worden, met een linker, rechter en middenvleugel, zoals onze politie ke tegenstanders ons zo graag wil len inwrijven. Nee, het CDA moet een vernieuwingsgezind karakter dra gen waarmee we wervend in de sa menleving kunnen staan. Wij zullen als CDA praktische politiek moeten bedrijven vanuit ons evangelisch uitgangspunt". De Boer liet duidelijk merken, dat hij zowel reacties krijgt om het CDA toch vooral te laten mislukken, als om er toch maar voor te strijden dat het er komt. "Moet ik een ty pering geven van de reacties die ik uit de kiesverenigingen krijg, dan is het in feite deze: we zijn het hele maal eens met de opmerkingen van Aantjes, maar toch moet het CDA er komen". De Boer was het niet eens met de opmerking die in Bodegraven werd gemaakt, dat wanneer het CDA in 1976 niet van de grond komt de kans voorgoed verkeken zal zijn. Ander zijds wees hij op het grote practische probleem dat er nog is, als men het over het beletsel van de grondslag eens kan worden. Men moet het na melijk nog eens worden met de prac tische politiek. Daarvoor zou het gewenst zijn, dat de drie kamerfrac ties zo gauw mogelijk als een frac tie gaan vergaderen, zodat men po litiek gezien naar elkaar toegroeit. Hij legde de nadruk om van het CDA een doel op zichzelf te ma ken. Het CDA zal een instrument voor christenen in de politiek moe ten zijn, waarin zij tot uiting kunnen brengen wat zij beleiden. Bij alle pogingen om de drie partijen tot een eenheid om te smeden mag niet wor den vergeten dat het om een eenheid op lange termijn gaat. Ervaringen in het buitenland hebben geleerd, dat de ontwikkelingen op lange ter mijn vaak weinig hoopgevend 'zijn. Daarom moet ervoor worden ge waakt, dat men geen eenheid forceert ter wille van de eenheid. Het CDA zal een club van karakter moeten worden en het vergt nu eenmaal tijd, om politieke groeperingen die zo lang' gescheiden hebben geleefd tot zo'n karaktervolle eenheid sa men te smeden. Burgerlijke stand WOUBRUGGE Getrouwd: J. H. v. Gelder, 30 j. en E. A. Herfst, 25 j. H. Brunt, 27 j. en H. M. Borst, 24 j. E. v. d. Heuvel, 27 J. en J. v. Lienden, 27 J. P. C. V. Goozen, 25 J. en H. J. Disseldorp, 20 J. Eerste paal voor school in Oude-Wetering OUDE WETERING Volgende week donderdag (om drie uur) gaat de eerste paal de grond in voor de bouw van een nieuwe christelijke kleuter- en basisschool in Oude We tering. Het complex verrijst achter de openbare kleuter- en lagere school "Elckerlyc" aan de Rembrandt van Rijnsingel. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Een 26-jarige verdachte uit Alphen aan den Rijn, is door de Haagse politierechter veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met proeftijd van 2 jaar, wegens overtreding van de Opiumwet. Ver dachte bleek in het bezit te zijn van hasjiesj en zou daarvan ook hebben verkocht. Voor het bezit van het ver dovende midd'el, werd hij bovendien veroordeeld tot 100 gulden boete. zoek om een kleine bijdrage uit het Europese fonds. Daarover zijn we als E.M.M. teleurgesteld. We zouden er vrede mee hebben gehad wanneer ons verzoek op een serieuze wijze was onderzocht en op een duidelijke manier was uiteengezet, waarom in het ene geval wel en in het an dere geen subsidie wordt verleend. Helaas zijn we tot de conclusie ge komen, dat met betrekking tot de Europese subsidie "velen wel geroe pen zijn, maar weinigen uitverko- E.M.M.-voorzitter Verdel had nog een nieuwtje„Met ingang van 1 ja nuari 1977 schakelen we over op een nieuwe computer. Zo'n schijvenge- val. Samen met de veiling Berkel en Rodenrijs zijn we nu met de voorbe reidingen daarvoor bezig. De pro grammeurs van E.M.M. en Berkel werken nauw samen. Die nieuwe com pu ter, we beschikken nu over een zeer eenvoudige, zal zeker een hele. verbetering betekenen bij de admini stratieve afwerking van het aange voerde en verkochte produkt. Ik ben nu tien jaar voorzitter en in die tijd heeft óns bestuur we zijn een coöperatieve veiling in overleg met directeur Meima heel wat ver nieuwingen kunnen doorvoeren. De afgelopen weken zijn wat de prijsvor ming betreft helaas niet best ge weest. Tot teleurstelling van de kwe kers, die gebukt gaan onder hoge ex ploitatiekosten. Ze moeten dus een redelijke prijs voor hun bloemen hebben om financieel rond te komen. Momenteel is er gelukkig weer een stijgende tendens in de prijsvor ming waarneembaar. Binnenkort ko men ook de tulpen weer. Dat is ons belangrijksteprodukt. Vorig jaar belangrijkste produkt. Vorig jaar gezet. Daarna volgen rozen en vervol gens anjers, chrysanten en freesia's". GOUDA De invoering van het landelijke alarmnummer 0011 maakt de instelling van een centrale meld en alarmpost voor brandweer, poli tie, ambulancevervoer en BB voor Midden-Holland, waarin opgenomen Boskoop, Bodegraven sn Waddinx- veen, overbodig. Wel dient elk van deze hulpverleningsdiensten te be schikken over een eigen operatio neel verbindingsnet en moet ge streefd worden naar een zo goed mogelijke samenwerking tussen de vi'er posten. Tot deze conclusie komt de technische werkgroep van de regio nale brandweer en de centrale mel- dings- en alarmeringsdienst Mid den Holland in haar rapport "Ver bindingen in Midden-Holland", dat op donderdag 4 december in een openbare vergadering in het Goud se stadhuis besproken zal worden. De bestaande gemeenschappelij ke regeling centrale meldings- en alarmeringsdienst dient volgens de werkgroep te worden omgezet in een specifiek op het ambulancever voer gerichte regeling. Daarvoor zal wel een centrale post - met een zogenaamd berich tencentrum - moeten worden opge richt. Voor de inrichting van deze post bestaan drie mogelijkheden: bij een districts-geneeskundige- dan wel gemeentelijke geneeskundige dienst; uitbreiding van de bestaan de post in het Bleulandziekenhuis; onderbrengen bij de alarmcentrale van de regionale brandweer. De werkgroep wijst onderbrenging bij de GG en GD in verband met de accommodatie en functie van de ze dienst van de hand. De voorkeur van de werkgroep gaat uit naar onderbrenging bij de brand weer boven uitbreiding van de in stallatie van het Bleulandziekenhuis. Belangrijkste overweging daarvoor is de mogelijkheid om deze twee vormen van hulpverlening toch zo veel mogelijk te integreren. Een vereiste, is dat het berichten- centrum bemand moet worden mei j verpleegkundig personeel. De post zou volgens de werkgroep gedeel- teüjk bemand kunnen worden dooi verpleegkundigen en voor de ove- rige tijd zou een directe verbinding met het Bleulandziekenhuis tot stand moeten worden gebacht. Over de regionale brandweer stelt de werkgroep in haar rapport, dat het verbindingen- en alarmerings- systeem meet worden uitgebreid. Momenteel is het mogelijk om de brandweerkorpsen in gemeen- 1 ten, die binnen 'een straal van 7( km van Gouda liggen, direct op te roepen. Uitbreiding van het systeem moet dit voor alle korpsen mogelijk 1 maken. Hoogovens mag uitbreiden van Ged. Staten HAARLEM (ANP) Gedeputeer- 1 de Staten van Noord-Holland zijh voorstander van een uitbreiding van i de staalproduktie van de Hoogovens 1 van ongeveer vijf miljoen ton staal per jaar tot mogelijk tien elf mil joen ton per jaar. Dit blijkt uit de nota van uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied, die Gedeputeerde Staten/heb ben gepresenteerd. Hoewel aan de uitbreiding van het Hoogovenscomplex vooral veel na delen voor het milieu kleven, heeft de uitbreiding een dermate gunstige ontwikkeling voor de arbeidsmarkt ten gevolge dat de negatieve aspec ten opwegen tegen de voordelen, al dus het beleidsstandpunt van G.S. Bejaarden- en wisselwoningen op het Spoortje LEIDEN De Dienst Gemeente werken zal op korte termijn een be gin maken met het vervaardigen van een bouwplan voor ongeveer vijftig (bejaarden)-woningen op het voormalige NS-emplacement aan de Herensingel, beter bekend als "Het Spoortje". De woningen zullen moe ten komen op een stuk grond ten zuiden van de voorgestelde doortrek king van de Bernhardkade naar de Surinamestraat. Verder zal Ge meentewerken binnen twee maan den een plan moeten ontwerpen voor de plaatsing van ongeveer 25 tijde lijke wooneenheden (zogenaamde "wisselwoningen" ten behoeve van de renovatie) op het terrein tussen de Willem de Zwijgerlaan en de door getrokken Bernhardkade naar de Surinamestraat. Verder hebben B er W besloten dat de Dienst Ge meentewerken in overleg met de werkgroep Emplacement Herensin gel een stedebouwkundige opzet zal maken voor Het Spoortje. Tenslotte zal wethouder van Onderwijs, Tes- selaar, een gesprek organiseren met de groepen die of in Groenoord of in Noord een wijkcentrum willen heb ben. Oogwond door bedrijfsongeval LEIDEN Een 35-jarige chauf feur uit Nijmegen is gisterochtend ernstig aan het oog gewond geraakt bij een bedrijfsongeval op het ter rein van het Rijnlandse Metaalbe- schermings bedrijf. De chauffeur was met een collega bezig spankettingen te bevestigen op een met vier grote pijpen beladen oplegger, toen één van deze span kettingen plotseling losschoot. De spanner sloeg daardoor tegen het oog van de Nijmegenaar, die met spoed door de EHD naar het Diaco- nessenhuis moest worden overge bracht. NIEUW-VENNEP/HOOFDDORP In verband met de uitbreiding van de produktiecapaciteit van ijzer gieterij IJMI (onderdeel van Vicon in Nieuw-Vennep) heeft de actie groep Bosstraat/Oosterdreef hun be zwaren toegelicht. De omgeving heeft last van de gieterij. Tijdens de hoor zitting in 't gemeentehuis van Hoofd dorp werd besproken dat een la waai belasting van 55 decibel, 's- avonds van 45 en 's nachts van 40 decibel is toegestaan. Van de zijde van de provincie werd er gewezen op een meting waarbij bleek dat het lawaai van de Ijzergie terij werd overstemd door achter grondlawaai, veroorzaakt door het verkeer op de Venneperweg. Aktie- groep vertegenwoordiger v. d. Voorde ging naar aanleiding hiervan in op de binnenkort open te stellen S-20 waar door het verkeer op de Venneperweg aanmerkelijk zal worden verminderd. Bij de provincie acht men dan een scherpere normstelling niet uitge sloten. 1 De actiegroep wil in ieder geval hardere maatregelen dan de provin cie voorstaat. Bij de provincie zal men de bezwaren nu bestuderen en uiteindelijk komen tot een definitie ve beslissing, waartegen de actie groep in beroep kan gaan bij de Kroon. Vervanging voor „Het Weeshuis" KATWIJK Het weeshuis en de omliggende opstallen in Katwijk zul- in januari worden gesloopt voor de met dienstencentrum. Voor de kruis verenigingen "Groene Kruis" en het "Oranje Groene Kruis" zal dan ver vangende consultatieruimte beschik baar moeten zijn. B en W stellen voor, het linker gedeelte van het voormalige post kantoor aan de Voorstraat als ver vangende ruimte te gebruiken. Het postkantoor zal als tijdelijk onder komen kunnen worden aangewend. Een door de Stichting Gezondheids centrum ingediend ontwerp voor de ze verbouwing wordt door B en W begroot op vijftigduizend gulden. B en W stellen de ra»d voor, een kre diet van 50.000 geulden beschikbaar te stellen voor de verbouwing van het linkergedeelte van het voorma lige postkantoor. DEN HAAG/BODEGRAVEN Het betoog dat enige tijd geleden een advocaat voor een rechtbank hield, waarin hij als zijn mening te kennen gaf, dat het gebruiken van het bekende blaaspijpje voor een bloefproef wettelijk voor te schrijven, in strijd zou zijn met het Verdrag van Rome en inbreuk op de men senrechten, heeft al heel wat ver warring gesticht. Autobestuurders, die na lezing van de bewering wei gerden in het pijpje Oa blazen, heb ben er een strafvervolging voor op lopen, omdat de blaastest nog steeds verplicht en weigeren strafbaar. In vrijwel iedere zitting de politierechter, ook in Den Haag, zijn er autobestuurders, die verdacht wer den onder invloed van drank te ver keren, maar op genoemde grond weigerden de blaastest te doen. Het geen echter betekent, dat zij alleen reeds op grond daarvan veroor deeld kunnen worden en veelal ook worden, als verkerend onder invloed van drank bij besturen van de auto. De gebruikelijke straf, meestal ge vangenisstraf en ontzegging rijbe voegdheid, wordt dan opgelegd. Ook voor de Haagse politierechter verschenen woensdag weer enkele verdachten, die aan het bevel van de politie geen gevolg hadden gege ven. Ook het weigeren van de bloed proef geeft dezelfde straf. Een 21- jarige vertegenwoordiger uit Bode graven die op de Bodegraafseweg was aangehouden, omdat hij met de door hem bestuurde auto slingerend reed had de blaastest geweigerd. Wel gaf hij toe enkele glazen bier te hebben gedronken. "Onder deze omstandigheden, kun nen we er alles van denken en hebt u niet meegewerkt om aan te ton'en, hoeveel u had gedronken", zo con stateerde de rechter. Verdachte werd veroordeeld tot een week gevange nisstraf en negen maanden intrek king van het rijbewijs, drie maanden voorwaardelijk.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4