'Desnoods verbrand ik mijzelf' Boersma dreigt met aftreden Jongeren solidair met arme landen VVD vindt plan van Duisenberg louter pesterij Huisbaas probeert gastarbeiders uit pension te krijgen PvdA en KVP oneens over hulp bedrijven DONDERDAG 27 NOVEMBER PAGINA 21 LEIDEN "Wat er gebeuren moet, gebeure. Maar vandaag is het af. Ik ben bereid ervoor te sterven". Verbitterd vertelt huiseigenaar Roseleur bij stukjes en beetjes over zijn hopeloze strijd tegen de laatste vier bewoners van zijn pension aan de Apothekersdijk. Hij zit in een hoek van de 'recreatieruimte' op de eerste verdieping. In de andere hoek zitten de huurders, drie Marokkanen en een Algerijn, stil af te wachten. Het is warm en benauwd in de kale kalken ruimte. Als Roseleur twee plastic flacons wasbenzine tevoorschijn haalt en benzine rondsprenkelt, ontstaat er lichte paniek. De huurders halen snel enkele kostbare spullen van hun kamertjes. Roseleur sprenkelt wasbenzine op de gaskachel die hoog staat te bran den. Maar wonderbaarlijk: er gebeurt niets Door Tom Maas Paniek als er brand dreigt Op zijn vijfenzestigste besloot A. J. B. Roseleur zijn banketbakkerij te sluiten, dat was in 1971. Hij ver kocht zijn winkels aan de Haarlem merstraat en de Breestraat; de eigenlijke bakkerij aan de Apothe kersdijk richtte hij in als pension. Het pension ziet er nu schamel uit. Het is enige tijd geleden afge keurd. Maar een jaar geleden woon- Paus schreef Wereldraad NAIROBI II tot de algemene de Wereldraad van Kerken z^l kar den er 20 gastarbeiders die twin tig gulden per week betaalden; ze hadden er een bed dat elke week verschoond werd. een kleine kast, en met z'n allen een recreatieruimte. Nadat in november 1974 een nieu we wet gekomen was, moest Rose leur een vergunning aanvragen voor zijn pension. Hij zag daar weinig heil in, want er zou dan veel aan het pand verbouwd moeten worden. Hij besloot begin dit jaar zijn pen sion te sluiten. t Tot dan is er niets aan de hand. Als yj de huurders horen van de sluiting vertrekken er zestien van de twintig. Een van de vier overgebleven huur- ders zegt nu: "Hij is altijd een goe de vent geweest. Alleen de laatste tijd.Wat er de laatste tijd ge beurd is. wordt uit de vaak emotio nele verhalen niet precies duidelijk. Overstuur Pensionhouder Roseleur zegt dat de laatste vier bewoners "het ver rekken" om weg te gaan. Verschil lende keren zijn aan deze laatste bewoners adressen verstrekt waar zij heen zouden kunnen zegt hij. "Maar dat vonden cle heren bene den hun stand; zij willen er beter op worden". De huurders vertellen dat zij best raad hecht. Dat heeft paus Paulus weg hadden willen gaan. NIEUWE UITGAVEN i het zelf in een boodschap aan dr. Phi lip Potter, secretaris-generaal van de Wereldraad, meegedeeld. De paus sprak in deze boodschap nergens plaats was. "Ik zoek al jd- Nooit een plaats. Roseleur is woedend dat de huur- c,f iTj'da't ders hun huur niet zijn broederlijke verbondenheid met Dooudat er nog steeds huurder "Omdat zijn pand zitten, het eenheid en verzoening het te verkopen. Grool syrooKjes 24.ou; r\v 1-1- tejuiifecn, door Gerard Re- i de bokssporl, door isd uijn vriendje - reenstemt, gelukkig, zestien katholieke te kunnen benoemen", aldus paus Paulus, die de hoop uit te dat de bijeenkomst van Nairobi zijn. Dit het leven van de Wereldraad en zijn bedden; gen". Waarom Roseleur geen pro ces aanging wordt niet duidelijk. Maar hij raakte op een gegeven moment zozeer overstuur van de hele affaire, waarvan hij nachten lang wakker lag en waar hij hele dagen lang over piekerde, dat hij tenslotte een brief schreef: "De slag begint woensdagmiddag om twee uur op d? Apothekersdijk. Eerst met vuur en dan met bloed". Politie Zonder een woord te zeggen loopt hij door het huis en gooit alle bed- degoed op een hoop. Alle matrassen sleept hij naar de keuken; zwijgend werpt hij er emmers water over heen. Zacht pratend zitten de vier huurders en een enkele vriend aan een tafletje in de "recreatieruim te". Pas als er werkelijk brand dreigt gaan ze hun spulletjes be redderen. Maar er komt geen brand. Er gebeurt niets. Roseleur dwaalt wat doelloos door het huis: "Ik ga er niet eerder uit dan zij weg zijn". Maar "zij", zij blijven aan hun tafeltje zitten. Tenslotte wordt de politie gewaarschuwd. Het is dan drie uur. Na veel praten maakt Roseleur een verslagen en zeer vermoeide in druk. De kleine, onberispelijk in driedelig pak geklede man. die middags nog verlegen lachend zei paar chocoladerepen bij zich had voor als het lang mocht du- hij honger mocht krijgen, praat nu bijna onhoorbaar zacht. Er i gemeente-ambtenaar die zich al eerder met deze zaak bezig hield. Hij vertelt dat hij aan een rapportje werkt, waarin staat dat het pand afeekeurd moet worden als pension. Als B en W van Leiden dit zouden bekrachtigen, zou het pen sion gesloten moeten worden en zou den de laatste huurders er ook einde lijk vertrekken. Maar dat kan nog maanden duren. Roseleur wil er nu zo snel mogelijk vanaf. Hij wijst cp de benzine: "Desnoods verbrand ik mijzelf". De ambtenaar weet al snel een verrassend compromis te vinden. Hij zal samen met de vier gastarbeiders gaan kijken naar een pension cp de Morssingel, waar al enige tijd vijf bedden leeg staan. Wellicht kan rog vandaag de verhuizing geregeld "den. Als hij aan Rcseleur vraagt oede oplossing vindt, staart deze afwezig voor zich uit. Terwijl de vier huurders met de po litie en de ambtenaar zich opmaken om naar de Morssingel te gaan, rentevei- geeft Roseletir, die achter zal blijven, orw benzine af: "Dan kan ik geen dom- e dingen doen". Het is al half vijf als men op het ar dan betalen. elke week honderd gulden lies alleen al. Ze maken me kapot. En iedereen gaat aan hun kant staan, omdat het buitenlanders een bedrijf, ik verhuur punt staat te vertrekken ik wil ermee ophouden. Zwijgend gooit Roseleur vele emmers water over de matrassen. len niet naar de Morssingel. "Het nen, want de gemeente laat zich ver zou een inbreuk zijn op hun rechten der niet onder druk zetten. De zaak om hen daarheen te sturen. Rose- moet wel binnen enkele maanden leur moet maar een proces begin- opgelost worden". kerk om de oecumenische beweging ei: de samenwerking met de We reldraad te bevorderen nog zullen toenemen. In de pauselijke boodschap aan dr. Potter wordt over het al dan niet toetreden van de rk kerk tot de Wereldraad niet gerept. De Moravische Kerk in Suriname meer bekend onder de naam Broe dergemeenten of Hernhutters, heeft het lidmaatschap van de Wereld raad aangevraagd. Deze kerk telt ruim 52.000 gelovigen, 80 gemeen ten en 53 predikanten. De huurders van hun kant ver tellen dat Roseleur eens woedend al hun kasten probeerde te komt een inspecteur van de politie langs die iedereen beveelt raar bin nen te gaan. Hij valt uit tegen een stamelende Roseleur dat dit geen manier van deen is en besluit hem het bureau vcor len. Dat hij de boel niet meer kwam verder verhoor. De inspecteur schoonmaken. Dat hij allerlei spul len weg liet halen. Dat het gas en de elektriciteit zijn afgesloten ge- Roseleur heeft aangeklopt bij deurwaarder Van der Heijden, die een briefwisseling aanging met de advocaat Afbraakprijzen schonden. Het is zo grof dat zelfs een ambtenaar links laten lig- Fari Jokkeland, door Janosch. :rooek. Westinesland. 6,90 ïg taubauit eu panucioor, door jienaar. Kinderooek. West- Detective Kun achtervolgt de brand- st. cuter, door Jens K. Holm. Jeugd boek. Westinesland 6.25 Detective Kun veent tegen de broin- 1 u-Is bende, door Jens K. Holm. Jeuguooek. Westinesland 6.25 Hel verleden blijft, door M. van T oant. Westinesland 9.90 I.ivre du Cuer d'Amours espris. Een ^eina het'motto hoofse roman van René d'Anjou. Uit geverij Het Spectrum, Utrecht. 54.50. De ongelijkheid van mensen, door H. J. Eysenck. Psychologie - Aula- ten aandragen reeks. Het Spectrum 12.50 Zoogdieren, door Dr. Maurice Bur ton. Serie: Hoe dieren leven. Uitge verij Elsevier Nederland, Amster dam 22.50. Vogels, door R. Burton. Serie: Hoe dieren leven, Elsevier Nederland. 22,50 Haarlemmermeer in grootvaders tijd. op niets uitliep. Hij klopt twee advocaten, maar die zien niets in zijn zaak. Hij klopt aan bij de gemeente. "Maar de beloftes van de huurders tenslotte tegen over de gemeente, dat zij het pand rechtvaardiger samenleving gekeerd ^udpn en .elders ondeidak tegen de huidige economische orde zo.uden soe*n- worden zomaai' en de multinationale ondernemin gen. Volgens de meesten van de 72 afgevaardigden beneden de 30 jaar (10 procent van het totaal) is de wereldcrisis van dit ogenblik ver oorzaakt door het kapitalisme, dat duidelijk heeft bewezen niet in staat te zijn de mens tot ontplooiing te brengen. De groep jongeren ver klaart zich solidair met de arme Dnden, waarvan de grondstoffen jarenlang door multinationals te gen afbraakprijzen zijn opgekocht. Vooral de kerken in West- Duitsland, de Ver. Staten en Japan worden opgeroepen zich van de be moedt huisvredebreuk. Het zou kun nen zijn dat de vier huurders onder dwang nu tot verhuizing zouden ko men, "maar zo zijn de spelregels niet." Stipdonk (gewezen eigenaar van een pand aan de Steenschuur waar gastarbeiders woonden TM) de huurders maar die heeft het ook zo geprobeerd en dat kan niet, dat kan niet". Roseleur gaat mee raar het bu reau. Een onderzoek naar huisvre debreuk wordt ingezet: er zal pro ces-verbaal worden opgemaakt. Inbreuk Bij de gemeente wordt geprobeerd via een urgentieverklaring een op lossing te vinden. De huurders wil- DEN HAAG (SP) Tussen de twee grootste regeringspartijen is een deze ondernemingen los conflict aan het licht getreden over i instrument om de investeringen het bedrijfsleven aan te moedi- te maken. Ook vragen de jongeren samen te werken met vooruitstre vende en bevrijdende bewegingen die niet kerkelijk zijn. De zestig werkgroepen van de al gemene vergadering zijn nu k gegaan met als ba- de assem blee: "Christus bevrijdt en ver enigt". Secretaris-generaal Potter heeft er de werkgroepen op gewe- dat zij ook het materiaal gen. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer is het eens met de regering, die de dit jaar geldende investeringsaf trek heeft laten vallen. Dit is een af trekpost die in mindering wordt ge bracht van het bedrag waarover vennootschapsbelasting wordt gehe- De aftrek was verhoogd van twee- De PvdA vindt, dat de hele inves teringsaftrek moet verdwijnen. In de plaats daarvan wil deze fractie gerichte steun voor de verminde ring van de arbeidskosten in de be drijven; vermindering van vennootschaps belasting in ruil voor het scheppen de Wereldraad maal 8% tot tweemaal 12%. De door Wouter Slob. Uitgeverij Kru- seman, Den Haag 23,50. Nederlandse monumenten in beeld: Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land, door E. Elzenga. Uitgeverij Bosch en Keuning/Uitgeversgroep Combo, Baarn 15,- Keis door het splijtende koninkrijk. Reportages over Suriname en An tillen door A.C.W. van der Vet. Uit geverij Nijgh en van Ditmar, Den Haag. 19,50 De liefde van Maric-Josèphc, door M.J. Dousse Uitgeversbedrijf De Boe kerij, Baarn 22.90 Speelse liefde 2. Gids voor min- iaars, door Alex Comfort. Uitgeve- ij Elsevier Nederland, Amster- lam 59.50 i staat te stellen enig helder licht te laten schijnen op wereldomvat tende problemen als de schending van de mensenrechten, maar voor al op de strijd voor gerechtigheid, met geweld of in geweldloosheid. Daarbij komt de opstelling van de Wereldraad tegenovf uitvoerig aan de orde, alsmede gering vind, dat deze verhoging dit jaar praktisch niets heeft uitge haald. Er is niet méér geïn vesteerd. KVP-fractie heeft samen met de oppositionele CHU een voorstel in gediend om de verhoging ook in 1976 te laten gelden. De PvdA vindt het stimuleren van investeringen zonder meer te onge richt. De fractie vreest, dat via nieu we investeringen vooral arbeids plaatsen zullen verdwijnen, doordat er meer machines worden aange schaft. De ARP-fractie voelt wel voor de benadering van PvdA. Deze chris- t' n-democratische regeringspartij ziet meer heil in investeringssubsi dies, waarbij de overheid voorwaar den aan het bedrijfsleven kan stel len. Den Haag „Louter pesterij". Zo heeft het Tweede-Kamerlid mr. H. E. Koning (VVD) het voorstel genoemd van het kabinet-Den Uyl om de hogere inkomens helemaal geen verlaging van de inkomstenhe- lasting te gunnen als gevolg van dp geldontwaarding. De automatische inflatiecorrectie op de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting wil het kabinet Vier jaar geëist voor bankkraken AMSTERDAM ANP) De offi cier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. Habermehl heeft gisteren tegen de 41jarige Hagenaar Bennie E., wegens het plegen van spectaculaire inbraken, twee jaar ge vangenisstraf geëist. De Hagenaar waren twee inbraken ten laste gelegd: een kraak tussen 17 en 20 januari van dit jaar bij de Al gemene Bank Nederland in Bussum waarbij ongeveer drie ton werd buit gemaakt en een mislukte poging om dp kluis van de Nederlandse Midden- standsbank in Hoorn te openen. Tegen de 21-jarige administratief medewerkster Yvonne B. uit Rotter dam, die gegevens over beveiligingen van tientallen banken naar Bennie E. had doorgespeeld, vroeg de officier 12 maanden met aftrek waarvan ne gen maanden voorwaardelijk en een geldboete van duizend gulden. Wolven Ongewoon vroege en zware sneeuwval heeft gisteren in zuidoost-Europa ernstige verkeers- storingen veroorzaakt. Vliegtuigen konden niet landen, treinen kregen vertraging of liepen niet en op de wegen vormden zich lange files. Het vroege inzetten van de winter heeft in de Macedonische bergen al hon gerige wolven naar de dorpen ge dreven. In Roemenië, waar met name de streken ten zuiden van de Kar paten werden getroffen door zware sneeuwstormen, kwamen zes perso nen om bü door de sneeuw veroor zaakte ongelukken. Kredietregeling voor de visserij DEN HAAG (ANP) Levensvat bare bedrijven in de visserij, de vis verwerking en de visafzet kunnen van de staat volledige of gedeeltelij ke garantie krijgen op kredieten, die zij op grond van de regeling bijzon dere kredieten ontvangen van de nationale investeringsbank r.v E*e- ze garantie zal gegeven wordten tot een totaalbedrag van f 35 miljoen. De ministers van landbouw en visserij (mr. A. van der Stee) en van financien (dr. W. F. Duisenberg) hebben hiertoe besloten om de li quiditeitsspanningen te overbruggen waarmee de ondernemingen in de visserijsector te maken hebben of te maken, zullen krijgen als gevolg van de vangstbeperkingsregelingen. De kredieten, waarover de gelden de bamkremte zal worden berekend, zijn uitsluitend bedoeld voor onder nemingen die zelf niet op andere wijze in hun financiering kunnen voorzien. Als bijzondere voorwaarde voor kredietverlening zal gelden dat de bestaande financiers hun bijdrage in de bedrijfsfinanciering blijven le- De kredieten zullen een looptijd van ten hoogste 10 jaar hebben. In bijzon dere gevallen kan de eerste aflossing tot maximaal twee Jaren na alge hele opneming van het krediet wor den uitgesteld. Voor zover noodzake lijk ter waarborging van de continuï teit van de onderneming kunnen ver leende kredieten mede strekken ter financiering van uitgaven voor aan passen, hei-stel- en onderhoudswerk zaamheden. Twee overvallen buit f 53.000,- ARNHEM (SP) Drie jongeman nen, gekleed in zwarte regenjassen, hebben gistermiddag rond twee uur een gewapende overval gepleegd op het postkantoor te Wolfheze (ge meente Renkum). De kantoorhouder werd met een pistool gedwongen een bedrag van f 31.000,- af te geven. Na de overval reed het drietal in volle vaart weg in een lichtblauwe auto. Van hen ontbreekt nog elk spoor. In Helmond werd gisterochtend een 56-jarige veehandelaar door twee met nylonkousen gemaskerde man nen beroofd van een portefeuille met f22.000,-. De handelaar werd opgewacht toen hij uit zijn garage kwam. Nadat hij, onder dwang van een pistool, zijn portefeuille had af gegeven, werd hij gedwongen zijn woning in te gaan. De i daarop spoorloos. net als dit jaar ook volgend Jaar maar voor tachtig procent toepas sen. Bovendien wil het kabinet inkomens die onder de tariefschij ven boven 58 procent vallen de volle last laten betalen die het gevolg is van de inflatie. Deze beperking van de inflatiecorrectie leven de schat kist 25 miljoen gulden op. Deze ingewikkelde manier om een verdere nivellering van inkomens te bereiken, verwierf evenmin de instemming van de christen-demo cratische regeringspartijen ARP en KVP. De PvdA lanceerde het voorstel de werekende gehuwde vrouw een meer zelfstandige positie te geven bij de loon- en inkomstenbelasting. Nu is zij alleen fiscaal zelfstandig voor zover het inkomsten betreft uit arbeid. De PvdA wil dat nu ook uitkeringen op grond van de Werk loosheidswet. en de Wet op de Ar beidsongeschiktheid als inkomen van de vrouw worden aangemerkt. Om het verlies voor de schatkist te compenseren stelt de PvdA voor de assurantiebelasting niet te ver hogen van vier tot zes procent (zo als de regering wil) maar tot zeven procent. De KVP is boos over dit PvdA- voorstel. Deze partij heeft van zo'n voorstel afgezien, omdat PvdA-mi- nister Duisenberg het in het voor overleg "niet verantwoord" had ge noemd. De KVP vindt, dat Dui senberg nu het "onaanvaardbaar" over het PvdA-voorstel moet uit spreken. De Christen-democratische rege ringspartijen KVP en ARP hebben hun voorstel om ook in 1976 de van 48 tot 47 procent laten vallen. Bij het debat over de belasting plannen voor volgend jaar sprak KVP-woordvoerder Van Amelsvoort er met geen woord over. AR-woord voerder Beumer betreurde het, dat de regering de verlaging niet heeft voorgesteld. Samen met de oppositionele CHU hebben KVP en ARP wel voorge steld tijdelijke belastingverlichting voor zelfstandigen die voor dit jaar geldt, ook in 1976 toe te passen. Deze aftrek voor de zelfstandigen voordat zij inkomstenbelasting behoeven te betalen is op initiatief van de chris ten-democraten in 1975 gebracht op 1600 gulden. Kanaalgelden recreatievaart gaan omhoog DEN HAAG De provinciale ad viescommissie voor verkeer stemt ermee in dat voor de vaarverbindin- gen Rijn- en Schiekanaal en Gouwe- Aarkanaal het minimum van de ka naalgelden voor de recreatievaart met ingang van 1 januari van f 1.50 op f2,. wordt gebracht. Op 1 janua ri van dit jaar werd het tarief ver hoogd van f 1,- tot f 1.50 omdat de minister van Binnenlandse Zaken niet goed vond dat in één keer een verdubbeling zou optreden. Vrijstellingen reinigingsrech ten lopen af LEIDEN De vrijstellingen die in Leiden de afgelopen jaren zijn ge geven voor betaling van de reini gingsrechten en de gratis verstrek king van vuilniszakken zijn met in gang van 1 januari 1976 vervallen. B en W van Leiden hebben die be slissing genomen in verband met de optrekking van zowel de uitkerin gen op basis van de aow als van de bijstandswet. ..Aangenomen mag worden dat als gevolg van deze ver hoogde uitkeringen het overgrote deel van de gevallen niet meer voor deze vrijstelling en gratis verstrek king in aanmerking komt. Zij die menen dat dat wel het geval is moeten een nieuwe aanvraag indie- nri bij hetcollege van B en W Ieder een die op dit ogenblik een vrijstel. 1 ling heeft zal daarover binnenkort door de gemeente geïnformeerd wor den. Chinese kunstmaan China heeft gisteren met succes een satelliet ge lanceerd. aldus het officiële Chinese persbureau Hsinhoea. De satelliet be schrijft een ellipsvormige baan rond de aarde met een hoogste punt van 483 km en een laagste punt van 173 km. De hoek van de baan met de evenaar is 63 graden. het anti- Samenwerking De Sowjet-Unie heeft als belangrijke nieuwe stap tot internationale samenwerking op het gebied van de ruimtevaart een biolo gische satelliet gelanceerd met Ame rikaans proefmateriaal. Het is de onbemande Kosmos - 782 waarmee proeven genomen worden om "de in^ vloed van de ruimtevlucht op levende organismen te bestuderen". Aan boord bevindt zich ook biologisch materiaal uit de Sowjet-Unie. Tsje- cho-Slowakije en Frankrijk. Volgens Tass hebben voorts Hongarije, Polen en Roemenië te maken met het ex periment. DEN HAAG <SP> Minister Boersma van Sociale Zaken treedt af als de vakbeweging zich niet neer legt bij een matiging van de lonen in 1976. In de Tweede Kamer zei de minister, dat hij dan ook volgend jaar de rampzalige stijging van de werkloosheid tot staan wil brengen. Volgens de jongste gegevens van het Centraal Planbureau zou de werk loosheid volgend Jaar, als er niets gebeurt, oplopen tot 250.000. Strijdpunt is de hoogte van de loonsomstijging. Dc vakbeweging heeft na het mislukte gesprek met de werkgevers en de regering laten weten, dat zij een stijging van tien procent verantwoord vinden. Dit jaar bedraagt de stijging 13.5 procent. standpunt, dat de stijging "duidelijk beneden tien procent" moet blijven. De minister van Sociale Zaken meent, dat het cijfer van de loon somstijging met een acht moet be ginnen. Een stijging van 8,9 procent is voor hem de grens. Krachtig zette Boersma zich in de Kamer ook af tegen de voorzitter van de Industriebond-NVV Arie Gro© nevelt, die heeft beweerd dat het kabinet-Den Uyl wel kan verdwij nen Vooral opmerkingen als zouden de christen-democratische ministers in het kabinet "de vooruitgang sa boteren" waren Boersma in het ver keerde keelgat geschoten. „Ik verwacht van minister-presi- den Den Uyl", zei Boersma. „dat hij duidelijk stelling neemt tegen dit soort beschuldigingen". Ook voor de werkgevers had Boers ma een harde eis: zij moeten mee werken aan 't behouden en scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Deze eis geldt vooral de grotere ondernemin gen De regering is van plan haar voor nemens over het arbeidsvoorwaar denbeleid in 1976 uiterlijk maandag morgen per brief aan de Tweede Kamer mee te delen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21