ZO MIN MOGELIJK PROVINCIES NIEUWE STIJL PROTEST TEGEN BOUW C A-PAND Matthias huldigt jubilarissen Aangehouden PAGINA 2 STAD EN RAND ]gor wi l ALPHEN AAN DEN RIJN Het dagelijks bestuur van het Interge meentelijk Overlegorgaan Rijn streek (IGOR) is van mening dat er zo min mogelijk provincies nieu we stijl moeten komen. De kans op werkelijke decentralisatie wordt daardoor groter. Voor de gemeen ten die het dichtst bij de burger staan blijft dan een zo groot mo gelijke beleidsruimte over, aldus het dagelijks bestuur van het IGOR (een soort gewestraad, omvattende tien gemeenten in de Rijnstreek). De voorstellen van de minister van Binnenlandse Zaken behel zen een opdeling van Nederland in 26 nieuwe provincies. De Rijnstreek is volgens die plannen ingedeeld bij een provincie "Leiden" met ver der een deel van de bollenstreek. Besluit de minister echter toch nog tot het instellen van zo weinig mogelijk provincies, dan kiest het dagelijks bestuur van het IGOR voor een tweedeling van Zuid-Hol land. Blijft de minister bij zijn huidige plannen, dan kiest een overgrote meerderheid van het dagelijks be stuur van het IGOR voor een pro vincie "Leiden". (Eén lid van het Al op 13 oktober van dit jaar heeft de voltallige raad van ovejrleg van het IGOR over deze zaak ver gaderd. De raad kon toen echter niet tot een eensluidend standpunt komen. In een korte nota heeft het dagelijks bestuur nu bovenstaand standpunt geformuleerd. De raad wordt voorgesteld daarmee akkoord te gaan, en één en ander ter ken nis te brengen van onder meer het ministerie van Binnenlandse Zaken en het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Over de toekomst van het Inter gemeentelijk Overlegorgaan Rijn streek zelf, merkt het dagelijks be stuur op dat het Overlegorgaan Rijnstreek op de duur zal verdwij Maandag nen, echter niet dan na een over gangstijd". "Het komt ons daarom zinvol voor de werkzaamheden bin nen dit Overlegorgaan normaal voort te zetten, teneinde op die wij ze een bestuurlijke leegte te voor komen, en om een duidelijke functie in deze streek niet prijs te geven. Het op 28 mei jl. door uw raad vast gestelde meerjarenplan 1975-'78 kan richtsnoer blijven". Steenstraat lb, Noordelnde 2a. Troef, groepen En- ;els. Naald en Draad. Recht/Onrecht, Stadhuis, Raadsvergadering, 7.30 u. Apotheken nacht- en zondagsdienst a in de regio Lelden wordt i van 21 nov. tot 28 door: Apotheek Kok. Rapenburg 9. telefoon 124807; Apotheek Voorschoten. Leidse- weg 66. Voorschoten, telef. 01717-2525 Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevesteln 6, Leiderdorp. telefoon 890000. Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe. Binnenstad, Gerecht 10, woe 56 uur nam. Noord: v Hogendorpstraat 36, ma -11.30 u v.m. Kool: Drlft- 49a. dl 10.30—11.30 Morskwartier: buurthuis Morswiik To paaslaan. tel —11.00 uur vi straat 45. vri SOS-dienst „„so5 Telefonische hulpdienst: Tel 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren Dag en nacht te be reiken Dierenhulpdienst Advocatenspreekuur Pieterskerkgracht 11. Elke donderdag avond van 7 tot 8 uur n.m. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordelnde 2a (voormalig marinecomplex)ms 11-1 uur. di. 6.30—3 30 uur nam woe 111 uur, do. 6.308.30 uur nam., dienstencentrum Van Hogendorpstraat 36 vrij. 7—9 uur nam Mierennest Morsweg do. 79 uur nam. Gespreksavonden GesDreksavondeD Baha-i gemeen schap Wo 8 uur nam. Kennedylaan 11. Oegstgeert. vr 8.15 uur narn Pr-d Hendr.kn>,n.c„«n rlordnro Onderwijswinkel, Sopiastraat 36. tel. 126325, Geopend maandag t/m vrij dag van 12- 6 uur nam. Moederhulp Bureau Moederhulp (nlet-gehuwd WARMOND De Warmondse muziekvereniging Matthias nam tijdens het concert afscheid van tamboer-maitre C. van Egmond*. Van Egmond begon zijn muzikale loopbaan eenenveertig jaar gele den, de laatste zestien bracht hij bij het Warmondse Sint Matthias door. Hij zvas in vroeger jaren, toen de train nog reed, een van de weinigen die het waagde zijn Bij zijn officiële afscheid werd de tamboer-maitre door de leden van Matthias uitvoerig in de ca deaus en bloemetjes gezet. Maar hij was niet de enige die ge huldigd iverd. Ook een aantal vijftig, veertig en vijfentwintig jarige jubilarissen werd lof toe gezwaaid. Vijftig jaar bij Matthias waren G. ter Wiel en B. Moerkerk, zij kregen een gouden speld met diamant. Een gouden speld voor veertig jaar iverd uit gereikt aan: G. v. Tongeren, J. Versluys, A. v. Moorsel en P. Weiiers. Zilver ivas voor: J. de Vetten, J:van Tongeren, L. Kerk vliet, J. Heemskerk en G. Sikking. Ook W. Versluys kreeg deze on derscheiding maar kon deze we gens ziekte niet in ontvangst ne men. Op de foto linkshet laatste op treden van tamboer-maitre Van Egmond die de muzikanten de gymnastiekzaal Klim Op binnen voert. Op de foto boven: een groepsportret van de jubilarissen. Vergadering van ijsclub „Oegstgeesf OEGSTGEEST De IJsclub "Oegstgeest" houdt vanavond om acht uur in het clubgebouw bij de ijs baan aan de Oegstgeesterweg (ach ter Oud-Poelgeest) een ledenverga dering. Ondanks het feit, dat er de laatste jaren geen of nauwelijks ijs is geweest heeft het bestuur alles gedaan om met minimale kosten de baan te verbeteren. Voorzitter Sam Star: "Als er een winter komt en die zal nu toch wel weer eens een keer komen dan willen we klaar zijn om de leden op een behoorlijke baan te kunnen ont vangen. In het verleden hebben we een clubhuis gebouwd en werd de verlichting verbeterd. Nu hebben we een motorische baanschuiver van twee meter breed gemaakt. Ik hoop, dat vanvavond veel leden van hun be langstelling blijk zullen geven en ge bruik zullen maken van de aan hen geboden inspraak". Veel geld voor Zoeterwoudse missionarissen ZOETERWOUDE Het financieel resultaat van de aktiviteiten die vo rige week werden georganiseerd door de werkgroep Missie en Ontwikke lingshulp ten bate van de Zoeter woudse missionarissen en hun werk heeft de verwachtingen verre over troffen. Tot de manifestaties behoorden een kaarta-vond, verkoop in een Wereld winkel, poppenkastvoorstelling en een veiling. Verder waren er aanzien lijke giften van de L.T.B.-ers tij dens de Oogstdankdag en van de P.C.I. De week werd in het weekein de afgesloten met een kerkcollecte met de geweldige opbrengst van f 3.980,48. Het totaal kwam daar mede op f 19.399,48. Het r.k. Vrou, wengilde heeft bovendien de op brengst van de bingo-avond van as. woensdag nog toegezegd. Tarieven van muziekschool met 10% omhoog meenteraad vindt dat de muziek school Rijnakkoord de tarieven met 10 pet. moet verhogen. Uit de begroting van de mu ziekschool blijkt dat de tarieven met 6% zijn verhoogd voor het komende begrotingsjaar. De commissie wijst er op dat alle gemeentelijke tarieven met 10% worden verhoogd en advi seren B en W daarom het bestuur van de muziekschool te verzoeken hun tarieven met 10% te verhogen. In c de gadering, dat wij 19 november publi ceerden, stond dat besloten was een extra subsidie van 10% toe te ken nen. Dit is dus niet juist. Donderdag Havenplein, Haarlemmerstraat (van Haven tot Mare), Donkersteeg, Kui- persteeg, Dullebakkersteeg, Hoog- landsekerksteeg, Pelikaanstraat Koestraat, Lege Werf straat. Bouwe- louwensteeg, Duizenddraadsteeg, van der Werfstraat, Meermanshof. Druckerstraat, Maredorpsedwars- straat, Grevenstraat. Voldersgracht. Noord- en Zuid Runderstoeg, Jan- vossensteeg, Koddesteeg, Clarasteeg. Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest (van Havenplein tor Mare), Lange Zandstraat, Vol molengracht, Oostdwarsgracht. Koolstraat, Emmastraat, Baatstraat. Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn, Apothekers- dijk, Schapensteeg, Goegerritsteeg. Prinssessekade, Turfmarkt, Steen straat, Beestenmarkt. Nwe. Beesten markt. Kort Galgewager, Mors- straat, Smidsteeg. Narmstraat, Kruisstraat. Ie en 2e Binnenvest gracht, St. Aagtenstraat. Lammer markt. Marksteeg, Lange Schei straat, Nieuwe Mare. Oude Singel (van Mare tot Turfmarktbrug), Fokkestraat, Oude Vest (van Turf markt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerkkoor- steeg. Dolhuissteeg, Sionshof, St. Ursulasteeg, Caeciliastraat. Lange en Korte Lijsbetsteeg, Korte en Lange Agnietensttaat. Spijkerboor- steeg, Vestwal, 3e Binnenvestgracht Reineveststeeg, Langegracht, Vrede hof, Houtmarkt, Noorderstraat, Hen drikstraat. Vrijdag Van Vollenhovenkade en plein. Snouck Hurgronjestraat. Huizinga- straat, Uhlenbeckkade, Colenbran- derstraat, Meyerskade, Duyvendak- straat, Kanaalweg (van Hoge Rijn dijk tot van Vollenhovenplein) Rijndijkstraat, Kanaalstraat, Dozy- straat, de Goejestraat, Cosijnstraat, Hartmanstraat. Roomburgerlaan. Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Utr. Jaagpad (van Utr. brug tot Wilhelmina brug), Catharinastraat, Rijnstroom- straat. Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpao (beide van Wilhelminabrug tot. Rhijnvreugd), Rhijnvreugd, Brugge- straat. Besjeslaan, Park „Die Ley- the", Roomburgerweg, Aarstraat. Meerburgerkade en straat, Gouwe straat, Amstelstraat, Leedestraat. Wierickestraat, IJsselkade, Kasteel - hof, Vliststraat, Zaanstraat, Maas straat, Merwedestraat. Drechtstraat Lingestraat, Spaarnestraat, Lek straat, Castellumweg. Begroting van Leiderdorp 11 en 18 december in de raad LEIDERDORP De Leiderdorps^ raad zal op 11 en 18 december de begroting voor 1976 behandelen. Tij dens de vergadering van 11 december zullen de algemene beschouwingen worden gehouden. Het antwoord van B en W volgt een week later ter wijl «er dan ook gelegenheid zal zijn voor re- en duplieken. VOORSCHOTEN De com missie openbare werken en perso neelszaken uit de Voorschotense raad vergadert op 27 december 20 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staan o.m. het nemen van verkeesr- w.' >r-bestemmingsplan Noord-Hof land. LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag 4 jongens uit deze stad aangehouden, die eerd'er op de avond een 21-jarige militair to ttweemaal toe ernstig hadden mishandeld. De Leidse militair werd in elkaar geslagen en bo vendien met een mes enkele ma len in de zij gestoken. De moei lijkheden begonnen vrijdag avond omstreeks half twaalf na bij het clubhuis 'De Tamboe rijn' aan de Valeriusstraat. De militair maakte een opmer king teg'en een jongen, die zon der noodzaak veel lawaai met zijn brommer maakte. Hij werd daarop door een groepje jongens aangevallen, van wie één plotseling een mes trok. De militair moest door de EHD voor behandeling naar het St. Elisa- beth-ziekenhuis worden overge bracht. Hij zag kans om zelf aangifte van mishandeling bij de politie te doen, maar werd bij het verlaten van het bureau aan de Zonneveldstraat door het zelfde groepje jongens opnieuw aangevallen. De vier jongens, al len in de leeftijd van 15 tot 19 jaar. konden nog dezelfde nacht in 'een woning aan de Langebrug worden aangehouden. Gisteravond waren 'het een ca fetariahouder en zijn vrouw, die het slachtoffer werden van agressief gedrag. Man en vrouw werden aangevallen, toen zij in hun zaak aan het Vijf Mei plein een opmerking maakten over het 'luidruchtige optreden van twee jongenmannen, die het ook andere snackbarbezoekers lastig maakten. Het echtpaar kreeg zulke rake klappen, dat het zich onder doktersbehande ling moest stellen. De herriema kers, twee Leidenaars van resp. 25 en 19 jaar, zijn inmiddels door de politie aangehouden. O VOORSCHOTEN— De functio nele commissie uit de raad ver gadert donderdag 27 november in het lokaal van het Hervormde Jeugd werk (20.00 uur). Samenwerking ter sprake LEJDEN In het Antonius Club huis wordt vanavond van gedachte gewisseld over de samenwerking tussen club-, buurthuizen en wijk- comité's, de taakverdeling onderling, het langs elkaar heenwerken van stadhuis, welzijnsraad LJA en an deren, de opvang van groepen zoals jongeren, bejaarden en buitenland se werknemers. De avond, die om acht uur begint, is georganiseerd door het Overleg Wijk- organen. Men verwacht vertegen woordigers van de welzijnsraad, de Leidse clubhuizen, de LJA, de Leid se Bond van Speeltuinverenigingen, de wijkcomité's en wijkverenigin- gen moederzorg), Tcrweepark'2, tel. 151068, 133921 e|Ch76ai9404 'maPlSCh WerkSter> Weduwe en weduwnaars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Jac. Urlusplantsoen 96 Lel den telefoon (na 18 uur) 761112. Moeders voor moeders Mevr Zr E Jansen—Niemever Hof- ,32 Oegstgeest tel 071-153652. Middelweg 4 (bij Hoogl Kerk) Architecten Arrihtecten-informatiecentrum Rijn land Op werkdagen telefonisch bereik baar onder nr. 126385 Zitting op woensdagavond van 7.30—9.30 uur op Maatschappelijk Werk Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman, Koornbrug- eeg 7 (zijkant Stadhuis), Openlngs- ,en ma., dl en woe 11.00—12.00 u. en do.avond 18.30—20.00 uur Telef. dagelijks tijdens kantooruren: 143171. Centrum voor Intermenselijke be- Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinaer centra Leiden. Hooglandse Kerkgrncht 4, tel. 130360. Geopend di. t/m vr 9.30 -12 uur vm en van 2 -5 uur nam Huizë St.-Maarten Opvanghuis voor crlslsgevallen van in Dienstencentrum Noordelndspleln 2b. tel. 140483. Al gemene Informatie dag. van 910 uur Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (ma t/m vrij. 9-10 uur Burgerlijke stand :emarijn d.v. J. v.d. Perl Onselen, Monique d.v. L Bavelaar en M. C. v.d. Lucht. Overleden: S. Neuteboom. (79), echtg. v. A. Bon. M. Hollemans (4), Weg zonder te betalen LEIDEN 'VOORSCHOTEN De Lticlse politie kreeg in de afgelopen nacht de melding dat vier mannen het de bezoekers van een café in de Wolsteeg lastig vielen. Toen de po litie verscheen bleek het viertal zon der de rekening te hebben betaald er met een auto vandoor te zijn ge gaan Dezelfde auto veroorzaakte later in de nacht een aanrijding in Voorschoten. In de wagen bevond zich op dat ogenblik alleen de be stuurder. een 20-jarige inwoner van Aalsmeer De politie van Voorscho ten trof in de wagen een grote hoe veelheid nieuw gereedschap aan. Onderzocht wordt nog of dit ge reedschap van diefstal afkomstig is. Op brief aan minister LEIDEN In een open brief aan cultuurminister Van Doorn protes teert de voormalige voorzitter van de Pieters- en Academiewijk, Jan Doove, in scherpe bewoordingen te gen het besluit van diezelfde minis ter om C en A toestemming te ver lenen nieuwbouw te plegen,aan de Breestraat. De argumenten van de minister komen Doove "minstens vreemd" over. Door het verzwijgen van een aantal wezenlijke zaken geeft u minstens de indruk op on eigenlijke gronden uw besluit te heb ben genomen". Volgens Doove zal het veel inwo ners van Leiden een genoegen zijn om te weten of het pand Breestraat 127-129 nu wel of niet als een monu ment moet worden gezien. "Ik meen dat u geen toestemming zou behoeven te geven om de geünieerde panden af te breken, wanneer er geen spra ke zou zijn van een monument in de zin der wet. Het feit dat u toe stemming geeft om tot braak over te gaan, zou de indruk kunnen wek ken dat u eigenijk van mening bent dat in het onderhavige geval sprake is van een monument in de geest van de wet. Waarom staat dat niet expliciet in de brief? Omdat de Monumentenraad dan meteen op de achterste benen zou staan? Die Raad heeft u immers tot drie keer toe met klem aangeraden om de panden op de definitieve monumen tenlijst te plaatsen. Wanneer in dat geval geen argument gezocht moet worden voor uw besluitvorming, wat is dan.wel uw argument in het belang van het monument? Het eco nomisch belang? Ik neem aan dat het u bekend is, dat uw ministerie geen apparaat heeft om economsiche motieven te waarderen. Gesteld dat dit apparaat er wel zou zijn, dan zou het econo mische argument in het onderhavi ge geval niet aan de orde zijn geko men omdat voor een waardering min stens een gelijkwaardig alternatief ter tafel zou moeten zijn gebracht, hetgeen niet geschiedde". Minister Van Doorn schrijft in zijn brief dat het bij de afweging van calegoriën-belangen gaat om niet of nauwelijks vergelijkbare grootheden. Volgens Doove is dat verwonderlijk, "u kiest toch maar ten nadele van uw ministeriële opdracht. Ik ben zo vrij om op te merken dat kiezen in een zo omstreden zaak misschien best wel gepaard had kunnen gaan mat de vanouds aanbevolen spreuk: hoor ook de andere partij". U hebt u willen bepalen tot de Monumenten commissie". Doove vraagt Van Doorn of hij het erg vreemd vindt dat de vraag zich opdringt of monu menten in het bezit van grootwinkel bedrijven op een andere manier be oordeeld kunnen worden dan monu- enten in het bezit van particulieren". Doove zegt vervolgens dat het stedebouwkundig aspect nergens ter sprake komt in de brief van de minister, tenzij in de zin van het ste debouwkundig oogpunt waaruit bei de panden beeldbepalend zijn voor de Breestraat in het bijzonder en de arachitectonische binnenstad in het algemeen. Hij wijst erop dat bijvoorbeeld de wil van C en A om op het terrein aan de Garenmarkt te bouwen een stedebouwkundige injectie voor de directe omgeving van die Garen- markt zou kunnen zijn. "In architectonisch verantwoorde opzet zal iedere verstoring van de gevelwand van de toch al te veel geteisterde Breestraat weinig ge tuigenis afleggen van de intrinsieke waarde van de leuze "Mensen we hebben geen monumenten meer te verliezen", aldus Jan Doove. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Witte Singel 1 Leidea Postbus 54 Giro 57055 Telefoon: 071—144941 Nabezorglng van 18.0020.00 u. Zaterdag van 16 0018.00 uur. Te'efoon 071—130500 Indien iD gesprek 071—134539 Hoofdredacteur Han Mulder. Kwartaalabonnement I 35,90 Per post f 40,30 Jaarabonnement f 132,10 Jaarabonnement p. post f 149,70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden DU vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving geen ad ministratie- en Incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2