Betogers eisen vertrek van „stakend" kabinet Azevedo Geld lenen Ook Mexico annexeert mijl kustwateren WEER IMPASSE IN DEBAT OVER TROEPENMACHT Reagan Gerald volgend Ford in jaar tegen de strijd Gesprek Syrie-Israël Ruzie in Labour over begrafenis Franco Da Costa Gomes waarschuwt voor burgeroorlog AKKOORD VAN IJSLAND MET BONN OVER DE VISRECHTEN VRIJDAG 21 NOVEMBER 1975 LISSABON (UPI/Reuter) Nadat alle Portugese ministers gisteren hun werkzaamheden hadden opgeschort uit protest tegen het zwakke optreden van de militaire leiders hebben dui zenden linkse demonstranten gisteravond het presidentiële pa leis in Lissabon belegerd. Ze hebben aangekondigd niet te zul len vertrekken voordat president Da Costa Gomes de regering- Azevedo ontslaat. Troepen in het conservatieve noorden van Portugal, die loyaal zijn aan de regering, zijn in staat van alarm gebracht. Linkse troepen in Lissabon hebben radio- en televi siestations bezet. De Portugese militaire revolutio naire raad kwam gisteravond bij- besprak tot in de vroegte en ongeveer 200 leden van de grondwetgevende vergadering kon den 24 uur lang hun kamers niet vanochtend de crisis die is ontstaan verlaten. Een aantal Portugi door de „staking" van de regering litici meent dat de staking werk niet zullen hervatten vooral- te raken. De generaal, die bekend eer de president en de revolutionai- staat i linkse ideeën, is hoofd geren. De duizenden linkse demonstran ten braken houten banken af om open vuren te maken op de terrei nen van het Belem-paleis, langs de oevers van de Taag. De organisato ren van de demonstratie lieten via radiostations oproepen uitgaan aan de mensen in de omgeving broodjes te brengen voor de demonstranten. Het optreden van de demonstran ten heeft opnieuw speculaties doen ontstaan dat de regering en de mili taire leiders ernstig ove: hoofdstad te verplaatsen naar de noordelijke stad Oporto. Medewer kers van de nationale radio in Oporto hebben herhaaldelijk te ho. ren gekregen zich de militaire veiligheidsdiensten had tot gisteren het bevel over het militaire district Lissabon. Zowel Carvalho als de opperbevelhebber van het leger, generaal Carlos Fa- biao, staan onder ernstige kritiek omdat legereenheden van Lissabon vorige week niet tussenbeide kwa men om een eind te maken aan het beleg van Azevedo's residentie. Twee extreem-linkse groepe ringen hebben gisteravond de ern stige politieke en militaire crisis in Portugal nog verdiept door op te de roepen tot gewapende opstand. De de socialistische linkse beweging", die over wapens schijnen te beschik ken, afkomstig van diefstal uit mi litaire depots, deden op hun aan- te" bereiden hangers een beroep zichzelf te be- WENEN (AP) De Oost-West besprekingen over wederzijdse troepenvermindering in centraal Europa zijn gisteren verder in een impasse geraakt omdat het War schaupact zou hebben geweigerd cyfers bekend te maken over de huidige sterkte van de grondtroe pen en over het aantal tanks. De Westduitse afgevaardigde Wolfgang Behrends deed namens de NAVO-landen een beroep op de Oosteuropese deelnemers aan de conferentie om de juiste troepen sterkte en het aantal tanks in centraal Europa bekend te maken. Behrends heeft verklaard dat de NAVO precies twee jaar geleden al haar troepenaantallen bekend heeft gemaakt. Dit cijfer had een uitgangspunt moeten zijn voor de besprekingen over de troepenver mindering. Een soortgelijke gede tailleerde bekendmaking van het Warschaupact is volgens Behrends echter uitgebleven. In november 1973 meldden Wes terse bronnen dat de sterkte van de Warschaupact-troepen in cen traal Europa werd geschat op 925.000 manschappen (waaronder 460.000 Russen) en 15.000 tanks. Er waren in het westelijk deel van centraal Europa toen 770000 NAVO-manschappen (waaronder 193.000 Amerikanen) en 600 tanks. De huidige sterkte van zowel NAVO- als Warschaupact-troepen is niet bekend. Het Warschaupact heeft tot dusver geweigerd akkoord te gaan met het terugtrekken van naar verhouding meer manschap pen en tanks. De NAVO-vertegen- woordiging had hierop aangedron gen omdat de huidige sterkte van het Warschaupact in centraal Eu ropa veel groter is. Cyprus-resolutie aanvaard moeten Lissabon. Russisch model. De actie bij het Belem-paleis is de tweede in een week tijd van com munistische en uiterst-linkse groe peringen tegen de regering van Jos Pinheiro de Azevedo. Vorige week vrijdag beëindigden communistisch gezinde bouwvakkers een beleg "Van het Bento-paleisl dat bedoeld was om kracht te zetten achter him ei sen om loonsverhoging. Azevedo zat ontelbare doden als gevolg bijna 36 uur in zijn residentie vast juiste koloniale oorlogen". President Da Costa Gomes verliet gisteravond de bijeenkomst van de revolutionaire raad om de demon stranten buiten het Belem-paleis toe te spreken. "Ik wil ten koste van alles een burgeroorlog vermijden", zei de president. "Het land heeft naar zijn mening al voldoende ge leden met 30.000 gehandicapten en Kort nadat Reagan giste ren zijn kandidatuur voor het Witte Huis bekend maak te sloegen agenten van de Amerikaanse geheime dienst in Miami een jongeman neer, die een revolver richtte op de nieuwbakken kandidaat. Het bleek minder ernstig dan men aanvankelijk dacht: de 20-jarige Mike Carvin (in geruit hemd) had alleen een plastic speelgoed pistooltje bij zich, waarmee hij een „grap" wilde uitha len. NEW YORK (Reuter) De Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties wil dat alle buitenlandse troepen onverwijld van Cyprus wor den teruggetrokken. Verder moet er een eind komen aan elke vorm van buitenlandse inmenging in de zaken van de republiek Cyprus en moeten de vredesbesprekingen tus sen de Grieks-Cyprische en Turks- Cyprische gemeenschappen onmid dellijk worden hervat. Een resolutie in deze zin werd gisteravond in de Algemene Vergadering aangeno men met 117 stemmen voor en 9 onthoudingen. De enige tegenstem kwam van Turkije. Tot de landen die zich van stemming onthielden behoorden de Verenigde Staten. De EGManden stemden voor de resolu tie. BONN/REYKJAVIK (REUTER' DPA) West-Duitsland en IJsland Bijn het gisteren eens geworden over een nieuwe visserij-overeenkomst die een eind moet maken aan de reeds jaar bestaande 'kabeljauwoorlog' tussen de twee landen. Met het oog op het feit dat het akkoord nog moet worden goedge keurd door de IJslandse volksverte genwoordiging, hetgeen nog moeilijk- ADVERTENTIE heden kan opleveren, zijn er officieel geen bijzonderheden omtrent de over eenkomst bekendgemaakt. De Westduitse staatssecretaris van Wischnewski deelde in een perscon ferentie in Bonn mee. dat de bonds regering in het twee dagen durende overleg met de IJslandse minister van Buitenlandse Zaken Einar Agust Sson niet de eenzijdig door IJsland afgekondigde visserijgrens van 200 mijl heeft erkend teneinde niet voor uit te lopen de resultaten van de in ternationale zeerechitconferentie. Naar verluidt mogen Westduitse vis sers binnen deze zone niet meer dan 60.000 ton vis per Jaar vangen. Drie jaar geleden bedroeg deze vangst nog het dubbele. Voorts zouden bin nen deze zone geen koelschepen mogen opereren waarin de vis direct na de vangst wordt verwerkt. Een re sultaat van de overeenkomst zou zijn, dat IJsland meer vis in de Bondsre publiek zal kunnen afzetten en de Westduitse vissersvloot voor een deel elders zal moeten gaan vissen. Engeland dat ook een visserijge schil met IJsland heeft, is officieel op de hoogte gehouden van het West- duits-IJslandse overleg, aldus staats secretaris Wischnewski. Een IJslands patrouillevaartuig heeft des nachts de kabels van de Reactor Als gevolg van een on geluk in een Westduitse kernreactor bondsrepubliek) zijn twee doden ge vallen. Twee fitters werden woens dag tijdens onderhoudswerk aan het buiten werking gestelde koelsysteem van de reactor te Gundremmingen geraakt door stroom die radioactie ve deeltjes bevatte. Er had een lek gezeten in de afsluiter waarmee zij bezig waren. Eén man is woensdag overleden, de tweede stierf gisteren in het ziekenhuis. netten van de Britse treiler Benella ter hoogte van de noordoostkust van IJsland stukgevaren. zo heeft de IJs landse kustwacht bekendgemaakt. Het incident heeft zich afgespeeld op 30 zeemijlen ten noorden van het schiereiland Laniganes. Het was het vierde geval van kabel vernieling sinds vorige week vrijdag het Brits-IJslandse Interim-visse rij verdrag van twee Jaar verliep. WASHINGTON (AP) De voor malige gouverneur van Californië Ronald Reagan heeft gisteren offi cieel bekend gemaakt dat hij het tij dens de campagne voor de presi dentsverkiezingen van 1976 tegen president Ford zal opnemen. Reagan's verklaring betekent het begin van een actieve campagne, waarmee hy in januari van dit jaar eigenlijk al was gestart. Na acht jaar gouverneur van Californië te zyn ge weest heeft hy al 34 staten bezocht om zijn ultra-conservatieve ideeën aan de man te brengen. Reagan's kandidatuur baart het Witte Huis nogal wat zorgen. Vol gens politieke waarnemers heeft Reagan's concurrentie ertoe geleid dat Ford, die zelf al conservatief is, nog meer naar rechts is afge zwenkt en al vroeg met zijn cam pagne is begonnen. Een vroege cam pagne is nogal ongebruikelijk voor een president die zich kandidaat voor herverkiezing stelt- De 64-jarige Reagan heeft de vol gende klachten over de regering van Ford: de inflatie is naar zyn smaak te hoog, er is teveel werkloosheid, de regering neemt volgens hem geen doeltreffende maatregelen en ten slotte vind hij de ontspanning met de Sowjet-Unie te eenzijdig. "Naar mijn mening bevinden de wortels van deze problemen hierin in Washington", aldus Reagan. Hy zei dat zyn acht-jarige carrière als gouverneur van Californië heeft aan- toond dat hij de regering in Wash ington efficiënter zou kunnen leiden. Reagan belooft wanneer hij eenmaal in het Witte Huis zit, orde op zaken te zullen stellen en de betalingsba lans in evenwicht te zullen brengen. Hij wil de nationale schuld afbe talen en is van plan de inkomsten belastingen met gemiddeld 23 pro cent te verlagen. Reagan, die enkele tientallen jaren geleden in cowboyfilms heeft ge speeld, heeft in 1968 korte tijd een campagne voor het presidentschap gevoerd. Tegen Richard Nixon kon hij echter niet op- Volgens topmede- werkers zal hy volgend Jaar aan alle 30 voorverkiezingen meedoen. stemmen eenzelfde resolutie over Cyprus aan. Turkije, dat een grote -troepenmacht op het noordelijk deel van het eiland heeft gestationeerd, heeft deze resolutie altijd genegeerd. Verwacht wordt dat dit ook nu zal gebeuren. De VN erkennen de regering van president Makarios als de enige vertegenwoordiger van het eiland. De Turkse ambassadeur waarschuw de de Algemene Vergadering dat dit standpunt "ernstige gevolgen kan hebben". De jongste resolutie was ingediend door een groep niet-gebonden lan den, waaronder Algerije, Guyana. India en Joegoslavië. Later sloten zich Argentinië en Kenia hierbij aan. Afgegleden In de buurt van het Zuidengelse Dunsfold zijn gisteren zes personen, onder wie vier kinde ren, om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zaten door een vlieg tuig werd geraakt. Het particuliere vliegtuig was kort na de start afge gleden, vermoedelijk na botsing met een vlucht vogels. Na de botsing met de auto kon de piloot zijn toestel op een akker tot stilstand laten komen. De passagiers van het vliegtuig kwa men met de schrik vrij. Juffrouw Wereld De 18-jarige Miss Porto Rico, Wilnellia Merced, is gisteren in Londen tot Misa World gekozen. Tweede werd de Westber- lijnse Marina Langner (22). De der de plaats was voor de Britse Vicki Harris. Miss Cuba werd vierde en Miss Joego-Slavië vijfde. WASHINGTON (UPI) Volgens Henry Kissinger worden momenteel een reeks diplomatieke stappen on dernomen om de impasse in de onder handelingen tussen Syrië en Israël over de Golan te doorbreken. Tegen over een financiële subcommissie van de Senaat zei de Amerikaanse be windsman dat een begin is gemaakt met grote diplomatieke activiteit waarby Syrië, Israël en Jordanië be trokken zyn. Via de Amerikaanse am bassadeur "doen we Syrië een aantal overwegingen toekomen", zei Kissin ger, maar weigerde in te gaan op de inhoud van die overwegingen. De am bassadeur keert volgende week naar Damascus terug nadat hy enkele we ken voor consultatie in Washington verbleef. Volgens Kissinger zyn ook reeds besprekingen gaan de met de Amerikaanse ambassadeur in Jorda nië en wordt de ambassadeur in Is raël volgende week teruggeroepen voor overleg. Verder verwacht de bewinds man dat "de premier van Israël ons in januari zal bezoeken. Wy hopen dat uit al deze besprekingen een vre- deslyn tevoorschijn zal komen." MADRID, LONDEN, HENDAYE (Reuter, AP) Ongeveer veertig Lagerhuisleden van Labour zijn ontstemd over het feit dat hun par tijgenoot, premier Harold Wilson, een lid van het kabinet lord Shepherd, leider van het Hogerhuis en minister zonder portefeuille heeft aangewezen om de regering te vertegenwoordigen bij de begrafenis van Franco. Zij hebben in een brief aan Wilson hun misnoegen kenbaar gemaakt. De secretaris-generaal van de Labourpartij, Ron Hayward, sloot zich bij de kritiek aan. Hij zei dat de Labourbeweging door het besluit •"diep geschokt" zou zijn en wil dat de regering van het besluit terug komt. Jack Jones, leider van de bond van transportarbeiders, zegt in een telegram aan Wilson dat het besluit een minister af te vaardigen een be lediging is voor allen die in en bui ten Spanje voor democratie strij den. ziekenhuis overgebracht naar het Parao-paleis. Vanaf vanmorgen is Franco opge baard in het nationale paleis in het centrum van Madrid. Men verwacht dat minstens een miljoen mensen de laatste eer zullen willen bewijzen aan Franco tijdens de 47 uur dat hij in het nationale paleis zal op gebaard liggen. Meer dan 2000 Falangisten heb ben gisteren in de basiliek in de Vallei van de Gevallenen, waar hun „caudillo" (leider) zon dag wordt begraven, gezworen "het Spanje van Franco te verdedigen". Tijdens de Jaarlijkse requiemmis voor de stichter van de Falange, Jose Primo de Rivera, deden leiders van de beweging een beroep op de leden Spanje te beschermen tegen "de vijanden binnen ons vader land". Men vreest in Madrid dat zondag, als een rouwmis ter gedachtenis van Franco wordt gehouden in de hoofdstad, de rechtse groeperingen zullen optrekken met het doel Juan Carlos te laten zien dat hervormingen in democratische zin niet aan de orde zijn. Hoewel de burgeroorlog nu bijna veertig jaar voorbij is, rukt de dood van Franco de oude wonden weer open. leven", verklaarde Bias Pinar, een vooraanstaand woordvoerder van de rechtse extremisten. De in het Franse grensplaatsje Hendaye wonende Spaanse vluch telingen hebben het nieuws over Franco's dood gisteren met luid ge juich ontvangen. De ongeveer 100 Spanjaarden do ken onmiddellijk de café's In om 'n borrel op de dood van de dictator te drinken en reden luid claxonne rend door de straten van het plaats- Je. In de stad Irun, dat vlak tegen Hendaye aan ligt aan de overkant van de grens, bleef alles-rustig. ADVERTENTIE Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Yoor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. MEXICO-CITY (Reuter) De re gering van Luis Echeverria heeft onlangs aangekondigd de Mexicaan se zeegrens te willen verleggen naar 200 mijl. Als het Mexicaanse parle ment het voorstel van zyn kabi net goedkeurt zal dat een gevoelige klap voor Amerikaanse oliemaat schappijen en Amerikaanse en Ja panse vissersvloten zijn. Men ver moedt grote olievoorraden in de be trokken gebieden die vaak rijke vis gronden herbergen. Mexico beschouwt het gebied als een exclusief economisch exploitatie terrein voor de Mexicanen. Het voor stel van Echeverria wordt ook ge voeld als een represaille tegen de Verenigde Staten die in 1847 de helft van het oorspronkelijke Mexicaanse territorium tot zich trokken. Minis-tenlandse Zaken zei dat de regering Buitenlandse Zaken Emilio Rabasa bracht dit onlangs op een persconferentie als volgt onder woor den. "De uitbreiding die nu op stapel staat is voor Mexico van historisch belang en moet worden gezien als een rehabilitatie voor onze territo riale verliezen in het verleden." Sinds de recente aankondiging voert de Mexicaanse televisie propaganda met kreten als "Mexico verdubbelt ;zijn territorium", waarmee de uit zendingen regelmatig worden onder broken.' Washington dit eenzijdige besluit zou betreuren. Washington vindt dat er over dit soort belangrijke aange legenheden eerst uitvoerig onder handeld zou moeten worden. Het antwoord van Rabasa daarop was dat de Verenigde Staten zich niet moeten beklagen over de Mexicaanse maat regel omdat ze zelf ook met dergelijke plannen bezig zijn. Inderdaad wordt op het ogenblik een soortgelijk voorstel behandeld dooi het Amerikaanse Congres, zeer tot ongenoegen van president Ford. De plannen van Echeverria heb- Het Mexicaanse besluit zou de be- ben inmiddels wel voor enige beroe- sprekingen in het Congres niettemin ring gezorgd. Een woordvoerder van sterk kunnen beïnvloeden. Ook be llet Amerikaanse Ministerie van Bui- zwaren van de vissers uit Texas en Californië zullen de controverse er niet makkelijker op maken. Deze beklagen zich erover dat ze de Me xicaanse wateren niet in mogen ter wijl het Amserikaanse viswater vrij toegankelijk is voor de Mexicanen. Hoe groot de klap voor de Ame- rikkaanse en Japanse visserij zal zijn als de maatregel begin volgend jaar van kracht wordt, weet eigen lijk niemand. Men schat dat de V.S. en Japan jaarlijks in het totaal meer dan een miljoen ton vis halen uit "Mexicaanse" visgronden. Ook is n'.et bekend of de Mexicanen vol doende controle zullen kunnen uit oefenen. De marine zal de 10.000 ki lometer lange kustlyn moeten gaan bewaken met nog geen honderd schepen, voornamelijk mijnenvegers en patrouillevaartuigen. De Mexicaanse regering heeft aan gekondigd dat buitenlandse schepen vislicenties zullen kunnen aanvragen. Op welke voorwaarden deze worden verleend is niet bekend gemaakt. De Mexicaanse vissersvloot, is In ieder geval erg slecht uitgerust. Buitenlandse garnalenvissers zul len zonder meer worden geweerd De regering in Mexico-City heeft aan de garnalenindustrie de laatste tijd veel geld geleend met als gevolg dat de export van garnalen de laat ste Jaren flink is kust willen beschermen. Grote nieu we vondsten en prysstygingen van de olie in de afgelopen jaren hebben Mexico voor het eerst sinds de twee de wereldoorlog tot een oliexporte- rend land gemaakt. De precieze om vang van de reserves worden angst vallig geheim gehouden. Het staats bedrijf "Pemex" zegt te beschik ten vaten. Amerikaanse deskundigen daarentegen schatten de reserve? o 20 miljard vaten. Volgens hen Irit een van de grootste velden in -ie golf van Californië. Deze wordt m -t de aangekondigde maatregel geslo ten voor buitenlandse explotatie Oe Amerikaanse maatschappyen die daar al boringen hebben verricht zul len binnenkort moeten verdwynen. 20 variaties om uit te kiezen 20 ÖOmpleet ingerichte keukens tonen u hoeve&J-cSemaR er voor uw keuken te Rbbp is, 20 verschil lende opstellingen bewijzen, dat er een keuken is die-bij u past. 2-europese topmerken -SiëMatic en Alno - laten zien hoever de keukentechniek gevorderd is in vormgeving, techniek, kb'mfort en kleurkeus. Aanrechtbladöi Jn hout. staal, kunststof of betege^ spreken uw smaak aati. Voor kp- ken. bakkéru*braden, spoelen, af wassen en vdntilejeo is ér een koliektle iribo.uwapparabjur-diè^u enthousiast {papftft Kom, én haan kijken en Van genieten. Ook de tegels", het sanitair,, de open haard en dc bouw- en sie/matcrialen voor uw huis'én uw tuin verdïe- - nen uw vólle.aandacht. Geopend: ma t/m-Vrij 8.30^2.30 en 14.00-17.30'fuur>y^ zaterdag:'10.00-16.Q0 uur. P goedhart U1 bouwhuis HOORN 126A ALPHENa/dRIJN .TEL.01720-91348-(t.ö. Avifauna)

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9