Woubrugse scholen reageren positief T ongvangst verboden RECHTZAAK TEGEN ROULETTESPELERS AANGEHOUDEN Artotheek mogelijk binnen enkele maanden van de grond RIJNAKKOORD GEEFT PROEF-MUZIEKLES Een tevreden automobilist is een betere automobilist. Daarom biedt een Mercedes-Benz zo veel betrouwbaarheid. PAGING 4 STREEK VRIJDAG 21 NOVEMBER 1976 ALPHEN AAN DEN RIJN De kans is groot dat er reeds binnen enkele maanden een artotheek wordt geopend in Alphen. Dat is een uitleencentrum van kunst (schilde rijen en plastieken). Uit de collectie kan men een kunstwerk huren voor bijvoorbeeld 3 maanden. Een door snee gezin betaalt voor zo'n abonne ment f 15 per maand. Van dat be drag spaart de artotheek 75 procent op voor de abonnee, die op de duur van zijn tegoed één van de kunst- De artotheek kan voorlopig wor den ingericht in de vergaderzaal van de Kulturele Raad aan de Rijnkade 11. In de toekomst zou het uitleen bureau moeten verhuizen naar het nog te bouwen cultureel centrum "De Kom" op het Thorbeckeplein. sn werk- phen. De werkgroep heeft de afge lopen maanden alle mogelijkheden onderzocht. Daaruit is de conclusie gerold, dat een artotheek in Alphen levenskansen moet hebben. Er zijn tot dusverre twaalf van dit soort kunstuitleencentra in Nederland. Die draaen goed. "Waarom zou Al phen hierop een uitzondering vor men", vraagt de werkgroep zich af. gereikt aan de leden van de Kulture le Raad. Die moet a.s. maandag een uitspraak doen over de plannen. De werkgroep zelf zou al in het voorjaar van '76 met de artotheek willen star ten. Het dagelijks bestuur van de Kulturele Raad is het daarmee eens. Volgens de werkgroep mag het eer ste bestaansjaar worden gerekend op ongeveer 100 abonnees. Die zou den niet alleen uit de Alpheuse re gio kunnen komen. De artotheek kan ook een "uitstralingseffect" naar Leiden en Gouda kunnen hebben, meent de werkgroep. Die gemeenten hebben nog geen eigen artotheek. Voor dit abonneebestand van 100 contribuanten zou een basis-collec tie van 250 werken benodigd zijn, op dat men een redelijke keus heeft. De administratie e.d. van de arto theek zou volgens de werkgroep moe ten worden verzorgd door vrijwilli gers. Mogelijk kan er ook voor en kele ochtenden in de week een 65- plusser worden ingeschakeld. De werkgroep van de Kulturele Raad wil een speciaal tarief instel len voor CJP-ers en voor houders van een Pas 65. Het abonnement op het kunstuitleencentrum zou voor hen f 11 per maand moeten bedra gen. Ook bedrijven kunnen zich abonneren: tegen f 20 per maand. De werkgroep van de Kulturele Raad verwacht dat CRM een subsi die van f 10.000 beschikbaar zal stel len voor de artotheek in Alphen. Het uiteindelijke tekort over '76 zou f 2570 bedragen. Dit tekort zou moe ten worden gedekt door de Kulturele Raad zelf. De "verbouwing" van het pand aan de Rijnkade 11 tot een geschikt onderdak voor de artotheek (de ver gaderzaal blijft overigens wel als zo danig bruikbaar) wordt cp f 7000 ge schat. Dit bedrag zou beschikbaar moeten worden gesteld door de Al- phense gemeenteraad. LEIDERDORP Bijna ieder jaar levert de begroting van streekmuziekschool Rijnakkoord vragen op in de gemeente raden van de deelnemende gemeenten Leiderdorp, Hazers- woude, Alkemade, Koudekerk en Woubrugge. Laatst nog in de gemeenteraad van Alkemade, waar men de kosten voor de gemeente wel erg hoog vond. Rijnakkoord-directeur D. Vogel be grijpt wel waarom: "H?et muziekon derwijs is een landelijk probleem, cmdat de kosten neerkomen op de gemeenten. Het rijk draagt onge veer drie procent bij in de exploi tatie van muziekscholen. Dat zal zo'n vijf procent worden, maar als u bedenkt dat het gaat om een ex ploitatie van bijna een miljoen gul den... Van die rijkssubsidie kunnen we nauwelijks een, volledige kracht bekostigen". Rijnakkoord heeft 34 docenten, waarvan een aantal part time. "De provincie draagt ook bij, maximaal 50.000 gulden. Het groot ste deel van de inkomsten moet dus komen van de gemeenten en van de lesgelden. E en W van Alkemad'e hebben in hun antwoord aan de raad gewe zen op de algemene muziale vor ming (amv) die als proef voor twee jaar op de basisscholen in Woubrugge wordt gegeven in de klassen twee en drie. Aan het (eind van dit jaar zijn die twee jaar om en directeur Vogel, die de lessen zelf geeft in Woubrugge, meent dat zijn amv- onderricht wel deg'elijk effect heeft gehad. Kinderen uit de andere deel nemende gemeenten moeten voor amv uit zich zelf komen buiten schooltijd. "Natuurlijk zijn die kin deren veel meer gemotiveerd, maar het percentage kinderen dat na twee jaar amv in de basisschool stopt met het volgen van muziekonderwijs is naar ik verwacht niet opzienbarend minder dan op de muziekschool", meent de heer Vogel. AMV omschrijft hij als "een on derdeel van de harmonische vorming van het kind". Hij geeft een lesuur amv per klas per week. De kinde ren krijgen dan onderricht in noten schrift, improvisatie, maatritme en er wordt gedaan aan gehoorvorming. "Een kind dat expressie-arm is kan zich veel moeilijker uiten Het is zelfs gebleken dat een kind dat een goede harmonische ontwikkeling heeft gekregen tot net zulke goede leerpres taties kan komen als zeer intelligen te kinderen die niet zo'n harmonische ontwikkeling hebben". Ook schoolhoofd Couperus van de prot. christelijke school in Wou brugge oordeelt positief over het amv-onderricht op zijn school. "Wij zijn zeer tevreden, erg blij met de gang van zaken. Met de kerstva kantie zijn de twee jaar om en zul len de kinderen een proef afleggen. Ik heb daar goede verwachtingen van. Wanneer d-a muziekles wordt gegeven door de onderwijzer hangt er veel van hem af. Wanneer een specialist die lessen geeft kun Je nies anders verwachten dan dat daar een positieve invloed van zal uit gaan. Mijn coll'aga van de openbare basisschool denkt er ook positief o- "Eén lesuur amv per week is wei nig", meent de heer Vogel, "maar het is een aanzet". Woubrugge be taalt voor amv op de basischool apart aan de streekmuziekschool. Dat is duurder dan het amv voor Wou- bruggenaars aan de muziekschool subsidiëren, maar per leerling is het klassikaal amv op de basisschool goedkoper, want niet alle Woubrugse kinderen zouden uit zichzelf amv vol gen. "De gemeenten reageren op het bedrag dat ze moeten betalen aan het muziekonderwijs, en dat is maar goed ook", vindt de heer Vo gel. "Sportsubsidie is ook erg hoog, maar dat is geaccepteerd. "Voor muziekonderwijs nog niet. De men sen zien er ook veel minder van. Het gebeurt meer binnenskamers. De streekmuziekschool loopt nu eenmaal niet met de blokfluit op straat. Af en toe treedt de streekmuziekschool naar buiten met leerlingensembles: bij een bijzondere kerkdienst, in een verpleegtehuis of bij voorbeeld met dodenherdenking op vier mei. Ik vind dat de school een sociale func tie moet vervullen". "Wat men is Alkemade wil is: twee of drie leerkrachten in dienst van de gemeente laten lesgeven in de basisscholen en meer niet. Dat is financieel niet goedkoper, want zo'n docent verlangt sociale zekerheid en die moet de gemeente gaan betalen. Maar afgezien nog daarvan zit er ook een moreel bezwaar aan die redene ring. Want de kinderen hebben dan amv gehad op school, zijn enthou siast geworden voor muziek en kun nen dat niet verder. Iemand die daarna bijvoorbeeld orgelles wiil ne men kan bij ons niet terecht, om dat de streekmuziekschool alleen leer lingen neemt uit de gemeenten die de school subsidiëren. Ze moeten dan zelf maar zien een privé-leraar te vinden. Op de streekmuziekschool kunnen de leerlingen na het amv een instrumentaal vak kiezen, een in strument leren bespelen". De heer Vogel heeft er alle ver trouwen in dat het niet zo ver zal komen dat een gemeente zich uit de streekmuziekschool zal terugtrekken. Er zou dan een gat vallen in het want alle gemeenten hebben zich aangesloten bij een streekmuziek school. "Voor Alkemade zou zoiets helemaal jammer zijn, want qua muziek is er in die gemeente een aardige activiteit. Wij hebben als streekmuziekschool contacten met de harmonie. De klarinetleerlingen van de Alkemadese harmonie krijgen bij ons les. Als Alkemade zich zou te rugtrekken is zes jaar moeite en geld over boord gezet. En juist in Alkemade zegt men:: :als de één ce gelegenheid krijgt met subsidie te gaan voetballen, moet de ander ge legenheid krijgen muziek te doen". "Iedereen wacht tot het rijk er geld tegenaan zal goooien. Wanneer het rijk zal zeggen: we subsidiëren pakweg deritg procent van de exploi tatie van streekmuziekscholen, be tekent dat een aanzienlijke lasten verlichting voor de gemeenten. Dan zal er ook wat meer kunnen wor den gedaan". De heer Vogel heeft best nog een paar wensen op het verlanglijstje staan: Hij zou best een andere ruimte willen voor de school dan het oude schoolgebouw uit 1904, waarin ook sportlessen worden gegeven. Ook zou hij aan de school lessen willen hebben in volksdansen, ballet en in ritmiek aan morisch zwakke kinderen. Maar dat zijn zaken die voorlopig niet zijn te verwezenlijken. Wel. maar dat binnen en jaar of wat, ver wacht de heer Vogel dat het mo gelijk zal zijn ook aan volwassenen muzieklessen te gaan geven, zoals dat voor hun ook gebeurde. "Het is jammer", vindt directeur Vogpl, "dat er zo snel wordt geoor deeld over muziekscholen, want er zit meer aan vast dan alleen finan ciën''. MARGA MINCO KATWIJK Er is, wat de plaats waar de schrijfster Marga Minco maandagavond in Katwijk over haar werk zal spreken, een vervelende fout geslopen. Er stond in de zaal van de ontmoetingshut. De opmerkzame le zer zal wel begrepen hebben, dat dit moet zijn zaal van de Ontmoetings- kerk. Onze excuses! Tot eind van het jaar KATWIJK AAN ZEE „Een ramp voor de kottervisserij" Vooral voor de kleinere eenheden". Zo reageerde Jaap Ouwe hand, secretaris van de Katwijkse Vereniging van Schippers- eigenaren, op het besluit, dat Nederlandse schepen tot het eind van dit jaar niet meer op tong mogen vissen, omdat het vangst quotum voor 1975 (9200 ton) is overschreden. Het verbod gaat zondag in. Er mag van volgende week donderdag af geen tong meer in de visserijhavens worden aangevoerd. Dit om de kot ters, die op zee zijn en een overweekse reis maken, nog in de gelegenheid te stellen hun vangst te verkopen. Directeur Vogel: landelijk -probleem. „Leimuiden" was niet winstgevend Ouwehand: „Voor mij komt dit be sluit niet onverwacht. Het zat er dik in, dat we voor het einde van het jaar ons quotum zouden hebben op gesoupeerd. Voor die vier, vijf weken, die ons voor kei*st nog resten, zullen de tongenvissers moeten overschake len op een andere visserij. Dat zal wel schol worden. Rondvis heeft voor die korte tijd geen zin. Voor de kot ters hebben "overgesteld" op de rond vis, zoals andere netten bestellen, is het 19 december en dan varen de meeste schepen thuis voor het kerst verlof. De kleinere krachten dus' die onder de kust vissen, worden door het besluit het meest gedupeerd. De grote kottters kunnen op de 57 gra den om schol gaan en dan nog een redelijke boterham verdienen. De vis serij zit wel in de heek waar de sla gen vallen". Overtredingen van het verbod op de tongvangst zullen zeer streng wor den gestraft. Minister Van dier Stee vindt dat nodig, omdat de Neder landse visserij bepaald niet in een goed blaadje staat in het internatio nale gezelschap van visser ij landen. Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten noemt het verbod op d-a tongvangst bepaald geen "donder slag bü heldere hemel". Men heeft kunnen wennen aan de gedachte, dat het voor het einde van het jaar af gelopen zou kunnen zijn. Tongvissers zullen nu op de vangst van andere soorten platvis moeten gaan. De Nederlandse consument, zo werd gesteld, hoeft het overigens niet zon der tong te doen. In de vrieshuizen zijn voldoende voorraden. Niet zeker is of de exporthandel tot eind decem ber genoeg heeft aan die voorraden. Van via afslagen aangevoerde tong gaat 80 tot 90 procent naar het bui tenland. Met name Frankrijk en Ita lië. Van wat in ons land blijft gaat het grootste deel naar de restaurants. Voor de verdubbelde premie voor schepen, die aan de visserij worden onttrokken, zijn tot nu toe honderd aanmeldingen binnen. Dat is een zesde tot een zevende van alle een heden, die vissen op alle vissoorten, die aan vangstbeperkingen zijn onder worpen. De aanmelding voor de dub bele premie staat nog tot 1 december open. Daarna geldt de oude regeling- Het Produktschap voor Vis en Vis- predukten deelde vanmorgen mede, dat het nog niet vast staat hce de tongquotering in 1976 zal worden uit gevoerd. Daarover wordt nog gedacht en gepraat. Dit jaar zijn, volgens het produktschap, door gebrek aan me dewerking van de belanghebbenden twee systemen mislukt: het om beurt op tong vissen door schepen met even en oneven nummers en het hanteren van maximum-vangsten per schip gedurende vierweekse periodes. Nu wil het produktschap komen tot een systeem, waarbij ontduiking van de voorschriften minder goed moge lijk is- In het algemeen voelt men er nu in het vissers bedrijf wel voor de tongvangsten te temporiseren, al zijn er ook "vrijbuiters", die vrij willen blijven aanvoeren tot het jaarquo tum op is. De handel voelt het meest voor quotering per schip en per pe riode. CEES COMBEE Puinstorten LEIDEN B. en W. van Leiden hebben de directeur van Gemeente werken opgedragen om voor 1 Ja nuari 1976 de mogelijkheden te on derzoeken voor het storten van puin langs de noordwestelijke kant van de Rijksweg 4 tussen de grofvuil- stortplaats en de gemeentegrens van Zoeterwoude/Het puin zou daar ge bruikt. worden voor het opwerpen van een geluidswal, en een tijdelijk alternatief vormen voor de bestaan de vuilstortplaats. DEN HAAG/LEIMUIDEN Om dat het onderzoek onvolledig wa; heeft de Haagse rechtbank een over treding van de Wet op de kansspelen, meldden zich. gepleegd door een 41-jarige café- taria-exploitant uit Oudewater, ver wezen naar de rechter-i Wie dat wilde kon, min of meer, automatisch lid worden van de nieu we club- Zeshonderd goklustigen ADVERTENTIE Op 10 april van dit jaar deed de politie een inval in het lokaal van de soosvereniging Cygne BlanC aan de Willem van der Veldenweg in Lei muiden- Daar waren op dat moment dertig personen aanwezig, die zich bezig hielden met roulette. De politie nam de fiches en andere attributen in beslag. Terecht stonden behalve de inwo ner van Oudewater, een 52-jarige Amsterdammer, die nu en dan als croupier assistentie verleende even als een 31-jarige inwoner van de hoofdstad. Laatste was niet op de zitting verschenen. De hoofdverdachte zei, dat hij in Zandvoort een speelzaal exploiteerde met ongeveer drieduizend leden. Om dat hij het wat rustiger aan wilde doen, nam zijn broer het bedrijf in Zandvoort over en hij ging in Lei muiden een speelzaal exploiteren. Uit Rotterdam reed een speciale bus, maar er kwamen ook deelne mers uit plaatsen in de Rijnstreek. Een ballotage was niet nodig. Er'wa ren fiches van twee tot honderd gul den. „Het is geen succes geworden", merkte de cafetaria-houder op. „De belangstelling was te gering". Het jongste lid was 40 jaar, het oudste 93. De namen van hen ston den in een kaartenbak. Op de zitting bleek, dat die bak niet was gecontro leerd op de juistheid van de namen. Om één en ander nader te contro leren werd verdere behandeling (er was toen al twee uur gesproken) van de zaak voor opbepaalde tijd aange houden. Opbouwwerker in Merenwijk Jassen gestolen: portefeuilles weg LEIDEN In het onderwijsinsti tuut aan de Herengracht werden gisteravond twee jassen ontvreemd. In beide jassen zaten portefeuilles. In de één zat 300 gulden, de andere bevatte 500 gulden. De eigenaars wa ren 21 en 19 jaar. Op onze wegen zit een automobilist ingepakt tussen 31/> miljoen andere. Dat eist auto's, waarin je kunt rijden zonder psychische en fysieke inspan ning. Daarom is een Mercedes-Benz zo betrouwbaar. Aan konstruktie en afwerking worden de strengste eisen gesteld. Storingen zijn zeldzame uitzonderingen. Daardoor wordt ergernis voorkomen. Ook in service en onderhoud herkent de Mercedes-rijder. de tradities van kwaliteit. U kunt in een Mercedes-Benz probleemloos rijden. Kilometer na kilometer, jaar 11a jaar. Waarna de hoge inruilwaarde u ongetwijfeld aangenaam zal verrassen. Mercedes-Benz biedt de zekerheid van betrouwbaarheid. Omdat een tevreden automobilist een betere automobilist is. Dat kunt u zelf ervaren; bel ons voor een proefrit. Mercedes-Benz. Betrouwbaar tot in details. De standaard LEIDEN Er zal een wijkopbouw- werker worden aangetrokken voor de Slaaghwijk en ten dele ook voor de ZijlwIJk en de L-eedewijk. Wet- VOORSCHOTEN De Voor- houder Tesselaar deelde gisteravond schotense raad vergadert op 26 en 28 aan de commissie samenlevingsop- november om 20.00 uur in het ge bouw mee dat de gemeente bereid is deze opbouwwerker voor 50 procent meentehuis. te subsidiëren, indien ook het rijk subsidie wil verstrekken. De wet- WARMOND De Warmondse houder zei verder dat er uit de commissie Financiën en Economi- buurtverenigingen en -organisaties sche Aangelegenheden vergadert e'en begeleidingscommissie zal wor- dinsdagavond 25 november van den geformeerd die moet gaan zor- 19-0020.00 uur in het gemeentehuis, gen voor de taakomschrijving van de wijkopbouwwerker, de sollicitatie- LEIDEN Op rijksweg 4 vloog procedure, de evaluatie van de gisteren om 10.50 uur door een nog werkzaamheden en de begeleiding onbekende oorzaak een auto in de van de aan te trekken functionaris, brand. Na een kwartier was de De wethouder benadrukte dat het brandweer de brand meester. Het Werkterrein van de opbouwwerker verkeer ondervond enige vertraging, voor tachtig procent in de Slaagh- De uit Amstelveen afkomstige be- wijk zal komen te liggen. stuurder bleef ongedeerd. B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 071 - 769303 - Alphen a/d Rijn, Gouwestraat 60a, tel. 01720-73344 ROOYAKKERS AUTOMOBIEL BEDRIJF B.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 071 -152643/4.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4