Ook Endegeest voorlopig nog geen directenr Twee klasjes voor Turkse en Marokkaanse kinderen Archeologische vondsten te kijk in Leiden <11II Raadslid twee weken te laat bij minister? Le Bistro Procedure Endegeest een ramp Commissie Ruimtelijke Ordening voor wissel woningen in De Waard VRIJDAG 21 NOVEMBER 1975 LEIDEN LEIDEN Onder de titel "Ar cheologen werken in Zuid-Hol land" wordt tot 22 februari in het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg een tentoonstel ling gehouden die een overzicht geeft van opgravingen en vond sten van de afgelopen vijftien jaar in Zuid-Holland. De duide lijk opgezette expositie, die giste ren door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. Vrolijk geopend is, laat vooral het werken van de archeologen en vele amateur-archeologen zien. Zo is er, naast de nodige opge graven gebruiksvoorwerpen en een gereconstrueerd graf, ook een beschrijving van het verloop van opgravingen. Aardige illustratie is de brief uit 1942 aan het Rijks museum van de jonge gymnasiast W. Glasbergen. Hij interesseerde zich erg voor archeologie en schrijft 'natuurlijk' na de nodige standaardwerken 'doorgeworsteld' te hebben. Toen ging hij in Rijns burg op zoek naar het verleden, en deed prompt enkele vondsten. Later, in 1949, nadat de gymna siast archeologie heeft gestudeerd, ontdekt hij achter de N.H.-kerk sporen van een nederzetting uit de zevende tot de tiende eeuw. In Zuid-Holland zijn teel 750 amateur-archeologen re gelmatig op zoek. Dacht men 20 jaar geleden nog dat Zuid-Hol land arm was aan archeologisch interessante plaatsen, nu is het een van de rijkste vindplaatsen van het land. Uit de vele vond sten heeft men voor de tentoon stelling een keuze moeten ma ken: er wordt niet de complete archeologie getoond, maar een overzicht van de werkzaamheden van de afgelopen vijftien jaar. Van allerlei vindplaatsen en tijden krijgt men iets te zien: prehisto rische harpoenpunten die een fa milie al wandelend op de Maas vlakte vond, maar ook laat-mid- deleeuwse gebruiksvoorwerpen uit de vuilnisbelt van Dordrecht, en kele voorwerpen van. de spectacu laire ontdekking van Romeinse schepen in Zwammerdam, en en kele gebruiksvoorwerpen uit het middeleeuwse Rijnsburg. Van verschillende grote opgra vingen wordt het verloop getoond aan de hand van grote foto's. Zo krijgt men een duidelijk beeld van wat archeologie in Zuid-Holland inhoudt. Bij de tentoonstelling is een mooie catalogus te koop voor nog geen zes gulden. Het Rijks museum van Oudheden is dage lijks geopend van 10 tot 17,uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. TOM MAAS Verschillende voorwerpen Delftafkomstig van het kasteel waaronder de torenspits van van Altena. lood uit het zeventiende-eeuwse Skelet dat iverd gevonden hij Rijswijk. Ben W willen geheel nieuwe procedure LEIDEN Van de benoeming van een geneesheer-directeur voor het psychiatrische zieken huis Endegeest kan voorlopig niets komen. Dokter A. Hustinx, één der twee gegadigden voor de functie, heeft het College van B. en W. begin deze week laten weten dat hij zijn kandidatuur intrekt. Direct na de afzegging van dok ter Hustinx hebben de wethouders Oosterman (D'66/PSP/PPR) en Van Aken (PvdA) laten weten dat zij geen stappen zullen ondernemen om de andere kandidaat voor de func tie, de -huidige waarnemend direc teur G. Mojet, door de gemeente raad te laten benoemen. Zij zeggen niets te voelen voor een voordracht met maar één naam op de kandi datenlijst. De raadscommissies die mede de directeursbenoeming voor bereiden huldigen dezelfde mening, aldus de wethouders. Over de kandidatuur-Mojet wilde Van Aken noch Oosterman gister middag op een persconferentie een waarde-oordeel uitspreken. Maar uit betrouwbare bron is vernomen dat Van Aken eei'der op de dag dokter Mojet had meegedeeld hem niet ge schikt te vinden als directeur. Of de heer Mojet aanblijft als "waarne mend" is niet duidelijk. Hij wilde gisteravond geen commentaar ge ven op de nieuwe ontwikkelingen. In een brief aan B. ep. W. heeft dokter Hustinx argumentatie aan gevoerd waarom hij zich terugtrekt als kandidaat voor de directeurs- functie. Hij schrijft dat hem is gebleken "dat de inspnaakcominissie in meer derheid voor collega Mojet blijft kiezen en dat een benoeming van mijn persoon tot geneesheer-direc teur bij het personeel op ernstige weerstanden zou stuiten". Voorts schrijft hij dat hij "middels publi caties in het Leidsch Dagblad" ken nis heeft genomen van de stemming die in Endegeest heerst ten aanzien van de benoeming. Naar mijn mening hebben deze perspublikaties meer vertroebelend dan informatief ge werkt". "Ook heb ik kennis genomen van een pamflet dat was samengesteld ten behoeve van het personeel van Endegeest en dat bestond uit een aantal totaal uit het verband ge haalde uitspraken van mij, welk pamflet de negatieve stemming ten aanzien van mij zeker niet zou ver beteren". Daarom had hij "in het belang van Endegeest en zeker van de aldaar verblijvende patiënten" besloten zich terug te trekken. (Uit betrouwbare bron is verno men dat de heer Hustinx onlangs een aanbod heeft gekregen om di recteur te worden van het psychia trisch ziekenhuis in Rozenburg. De heer Hustinx was gisteren niet voor commentaar bereikbaar). De webhouders Oosterman en Van Aken gaven gisteren te ken nen dat zij de moeilijkheden bij de direoteursbenoeming in Endegeest nu op geheel andere wijze willen oplossen. Hun gedachten gaan uit r.aar een gewijzigde beheersstruc tuur met aan de top een algemeen (zakelijk) directeur en daarnaast of daaronder een medisch directeur. Binnen drie maanden hopen zij daarvoor de hoofdlijnen op papier te hebben. Wethouder Oosterman wil de gemeenteraad ook voor die functies een keuze uit een aantal kandidaten laten mak-en. "Een en kelvoudige voordracht vind ik uit den boze", aldus de wethouder, "dan zet je de raad voor het blok". Op de vraag waarom B. en W. nu ineens in de benoemingsprocedure met de gewijzigde beheersstructuur cp de proppen komen, antwoordde de heer Van der Velde, chef perso neelszaken van de gemeente: "Het is niet iets van vandaag of gisteren. Al lang overwegen we de discipli nes, de zakelijke en medische kant, te scheiden. Soms doen zich dan ontwikkelingen voor die zo'n proces versnellen". Nieuwbouw C en A in Breestraat LEIDEN "Als we twee weken eerder bij hem zouden zijn geweest, was het misschien andere gelopen" zo constateerde het PPR-raadslid Laurens Beijen gisteren na zijn be zoek aan minister Van Doorn (CRM) spijtig. Beijen sprak, in gezelschap ADVERTENTIE De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen v. cl. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 EXPERIMENT IN OPENBARE DU RIEUSCHOOL ADVERTENTIE Leyden LEIDEN De Leidse School Ad vies Dienst (SAD) heeft het plan om aan de openbare Du Rieuschool in de Professorenwijk twee klasjes voor Marokkaanse en Turkse kinderen toe te voegen. Het gaat hier om een experiment dat in overleg met het ministerie van Onderwijs en Weten schappen wordt voorbereid. A.s. maandagavond worden de plannen van de SAD besproken tijdens een ouderavond van de school. Volgens de SAD wordt er tot het experiment overgegaan omdat de ex tra hulp die nu op een aantal scho- le€ in Leiden aan kinderen van bui tenlandse werknemers gegeven wordt, niet voldoende lijkt. Eerder werd er een soortgelijk experiment in gang gezet aan de Drie Octoberschool waar nu wekelijks een aantal Marok kaanse en Turkse kinderen in hun eigen taal worden onderwezen. De leerlingen van de Drie Octoberschool maken dan op hun beurt kennis met de gewoonten en de cultuur van Ma rokko en Turkije. Op die manier hoopt de School Advies Dienst tot een zekere integratie te komen tussen de buitenlandse en de Nederlandse kin deren. Het voorstel van de SAD voor de Du Rieuschool is twee klasjes met elk vijftien Marokkaanse en vijftien Turkse kinderen te creëren. De lei ding van deze klasjes zou moeten wor den opgedragen aan een Turkse en een Marokkaanse leerkracht, waar door de buitenlandse kinderen in hun eigen taal door een landgenoot kun nen worden opgevangen. De buiten landse kinderen zouden bovendien van een Nederlandse leerkracht les moeten krijgen in de Nederlandse taal. "Teneinde deze kinderen niet te isoleren en dus te vervreemden van de kinderen in andere klassen, wor den op verantwoorde wijze geduren de de schooltijden relaties gelegd", al dus een toeüchting op de plannen, die aan de ouders van de Du Rieuschool werd toegestuurd. De bedoeling is dat zodra de bui tenlandse kinderen enigszins in het Nederlands aangesproken kunnen worden, zij bij de lessen die zich daarvoor lenen, in de Nederlandse klassen worden opgenomen. Primair wordt er gedacht aan handenar beid- en gymnastieklessen. Even als bij de Drie Octoberschool zou den er voor de leerlingen van de Du Rieuschool projekten kunnen wor den opgezet die betrekking hebben op Marokko en Turkije. Advies Dienst noodzakelijk behalve twee buitenlandse leerkrachten ook een extra Nederlandse leerkracht aan te trekken. Dit zou gerealiseerd kunnen worden door voor de school een gunstiger leerlingenschaal tot stand te brengen. Overigens wordt er vanuit gegaan dat de buitenland se kinderen na twee jaar de Du Rieuschool moeten verlaten zodat ze vervolgens geplaatst kunnen worden op een school in hun eigen woonom geving. van twee Kamerleden, met zijn par tijgenoot over diens beslissing om C en A toestemming te geven te bou wen in de Breestraat. O.a. het huidi ge pand van de Raad van Arbeid, moet daarvoor tegen de vlakte. De fractie van PPR'PSP D'66 is altijd een fel tegenstander geweest van de ze afbraak. Volgens Beijen is er wel licht sprake geweest van een haas tige beslissing van Van Doorn, om dat de termijn waarbinnen hij ver plicht was antwoord te geven op het verzoek van C en A. afliep. Eind vo rige week kwam de beslissing van de minister binnen. Van een terug draaien van dit besluit kan geen spra ke zijn (al heeft het PSP-Kamerlid Van der Lek inmiddels schriftelijke vragen gesteld), omdat Van Doom C en A nu eenmaal zijn toestem ming heeft gegeven. Wel zal voor alle zekerheid, aldus Beijen, door de minister nog een briefje worden ge schreven, waarin staait dat het Gul den Vlies, het pand naast dat van de Raad van Arbeid, niet afgebroken mag worden. De vorige brief van de PPR-minister was daar onduidelijk over. Zoals bekend is C en A niet anders van plan geweest dan om dit pand te restaureren. Intussen blijft het de vraag Wanneer C en A met de uitvoering van zijn plannen kan beginnen omdat er bij de Kroon be roep zal worden aangetekend tegen de beslissing van de minister. Van Doorn zei gistermiddag, aldus Beij en: "Ga maar bij de Kroon in be roep. Ik heb de verantwoording niet willen nemen om het economisch be lang van de binnenstad te verzwak ken". Drs. C. P. Leijte acl j.-directeur Diaconessenhuis LEIDEN De algemeen directeur van "Het Diaconessenhuis" is be noemd tot voorzitter van de sectie Algemene Ziekenhuizen van de Na tionale Ziekenhuisraad. Omdat deze benoeming een deel van zijn tijd zal opeisen is drs. C. P. Leijte met in gang van 1 december van dit jaar be noemd tot adjunct-directeur finan- cieel-economische zaken. De directie zal met. ingang van die datum als volgt zijn samengesteld: mr. J. W. Filippo. alg. dir. C. L. van Woelde- ren, medisch dir.. mevr. A. Thielen. verpleegk. adj. dir., en drs. C. P. Leijte. adj. dir. financ. ec. zaken. LEIDEN De procedure die B en W volgen om Endegeest van een directeur te voorzien gaat langzamerhand de vorm van een ramp aannemen. Om een goed in zicht in de chaos te krijgen eerst even alles netjes op een rij: begin dit jaar riepen B. en W. kandida ten op voor de functie van ge neesheer-directeur van het psy chiatrisch ziekenhuis. Er meldden zich drie gegadigden, onder wie de waarnemend directeur bij En degeest. dokter G. Mojet. Half mei sloot de sollicitatietermijn en vier maanden later adviseerden de inspraakcommissie en het per soneel van Endegeest B. en W. om dokter Mojet bij de gemeenteraad voor te dragen als de nieuwe di recteur. De twee andere kandida ten trokken zich daarna terug. Vrijwel terzelfdertijd dus maan den na het sluiten van de sollicita tiet er mijn meldde zich 'n nieu we kandidaat: dokter A. Hustinx verbonden aan het ministerie van Justitie. De inspraakcommis sie wilde zich aanvankelijk over zijn kandidatuur niet meer uitspreken, omdat zij haar ad vies immers al had gegeven. Maar de wethouders Oosterman en Van Aken wisten inspraakcommissie en personeel er van te overtuigen dat dokter Hustinx tóch moest worden beoordeeld, ook al omdat zij niets voelden voor een voor dracht aan de raad met maar één naam. De inspraakcommissie toog weer aan het werk en sprak zich opnieuw, nu met een kleine meerderheid, uit voor dokter Mo jet; het personeel van Endegeest deed, met aanzienlijk grotere meerderheid, hetzelfde. Deze week trok dokter Hus tinx zijn kandidatuur in omdat hij ernstige moeilijkheden met het personeel vreesde als hij zou worden benoemd. Blijft over, voor de tweede keer. dokter Mojet. Maar wéér wijzen de wethouders Oosterman en Van Aken er op dat zij de raad geen enkelvoudige voordracht, zoals dat fraai heet. willen doen. Het is wel duidelijk wat er aan de hand is: dokter Mojet mag hst niet worden. Zo lang zijn naam op de kandidatenlijst prijkte ter voorkoming van een enkelvoudi ge kandidaatstelling was het goed maar nu hij, als enige gegadig de, voor benoeming "dreigt" te worden voorgedragen, gaan B en W over tot blokkering van de zaak. Nu ineens komen de wethou ders aandraven met plannen voor een anderee beheersstructuur van Endegeest, die althans op dé ze wijze nimmer in de proce dure hebben meegespeeld. Men wil plotseling een algemeen direc teur en daarnaast (maar vermoe delijk daaronder) een medisch di recteur. Ter herinnering: in de ad vertentie werd om een genees heer-directeur gevraagd. Het is niet anders dan gênant te noemen wat hier gebeurt. De hele inspraak van het per soneel heeft, waar 't de kandida- tuur-Mojet betreft, niets te bete kenen gehad. Als de waarnemend directeur zich door de hele gang van zaken diep gegriefd zou voe len dan is dat zeer terecht. Men heeft hem vrijwel openlijk met het gezicht op de stoep laten val len. Tot slot nog iets over de opmer king van dokter Hustinx over de publikaties in deze krant inzake de benoemingsprocedure. Hij meent dat ze eerder "vertroebe lend dan informatief" hebben ge werkt. Wel, wel. De verslagen van de bijeenkom sten in Endegeest bevatten de waarheid. Niets meer. niets min der. Wat nu resteert is de vraag: kan de waarheid vertroubelend werken? RUUD PAAUW Verhuur Zaalberg-complex Een deel van het voormalige Zaalberg-complex aan de Veste- straat in Leiden zal worden verhuurd aan Schenk Grafisch Service Bureau b.v. Het college heeft erin toege- stamd dat op de begane grond een op pervlakte van ongeveer 110 m2 in gebruik zal worden gegeven aan het bedrijf. Wethouder Verboom geen ander terrein LEIDEN In meerderheid ging gisteravond de commissie voor ruim telijke ordening akkoord met het plaatsen van wisselwoningen op het industrieterrein De Waard. Wethou der Verboom (huisvesting) die de vergadering leidde omdat zijn colle ga Waal plotseling ziek was gewor den, benadrukte het grote belang van deze woningen, die gebruikt worden als tijdelijke huisvesting bij renova tie. Verboom: "De bewoners zitten te springen om deze woningen. Er is geen ander terrein; het Spoortje hebben we ook nodig. De woningen zullen er uiterlijk vijf jaar staan en in één dag zijn ze weer vertrok ken". De commissie had geen be zwaar tegen deze tijdelijke veran dering van bestemming van het in dustrieterrein. Verschillende commissieleden von den dat de commissie economische 2\ken, die zich tegen het plaatsen van de wisselwoningen heeft uitge sproken, zich te eenzijdig economisch had opgesteld. Ifechnisoh Bureau ABSPOEL ONDERDELEN REPARATIES VAN STOFZUIGERS en KL. HUISH APP. STOFZUIGERS, KEUZE UIT 30 MODELLEN met 10% korting 15,tot 25,inruil .reeds vanaf 129, Korevaarstraat 16 - Leiden - t.o. Fiat showroom Telefoon 071120164 Geen koopavond. 1,1! houdt uw mond gezond!

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3