Leiden blameert ongeïnteresseerd Feyenoord: 3-3 Oecumene leeft weer wat op LUSY handhaaft zich aan de top Opbrengst vierduizend gulden VRIJDAG 21 NOVEMBER 1975 SPORT PAGINA li LEIDEN Feyenoord werd tenslotte compleet uitgelachen. De Rotterdamse eredivisieploeg die Dp de eindstreep nog aan een blamerende neder laag had weten te ontsnappen, kreeg een ruk wind aan kritiek te verwerken na de 3—3 tegen het opmerkelijk fris spelende Leidse KNVB- ëlftal. Zoals de regen in felle vlagen gisteravond over het LFC-terrein aan de Boshuizerkade was getrokken, zo stormden de verwijten later over de hoofden van de anders zo duurbetaalde profs. Schandalig", was de tendens van de meeste commentaren over het spel van Feyenoord na een wedstrijd met als positief punt een opbrengst van zo'n 4000 gulden netto voor de geeste lijk gehandicapte kinderen van de Korte Vlietschool. Willy Kreuz. Joep den Hollander (links) h Door Paul de Tombe Het zwaar tellende negatieve punt jvas voor de geschatte toeschou wers die de waterkou trotseerden flat de voor "niets" gekomen Brze- pnczyck - formatie totaal geen in teresse kon opbrengen. Piet Kante- teen, de coach van het Leidse elftal flrukte zich nog voorzichtig uit toen hij stelde dat Feyenoord zich niet pest had verkocht. Dat de ploeg be paald "geen propagand-a had ge- ttxaakt". "Normaal moet een club can dat niveau hier toch met zes, feven goals verschil kunnen winnen, kis dat niet gebeurt, zit er iets fout. Harder oordeelden de Leidse grens- [echter Wim Krouwel en Noordwijks' 'brutale' middenvelder Kees Kars tens. Krouwel bracht als detail uit de kleedkamers meer dat de Feyen- oorders voor de wedstrijd en tijdens de rust hadden gevraagd: "Maakhet nou niet te lang. hou het kort"; Karstens constateerde zonder om wegen: "Volgens mij komt die jon gens het voetballen de strot uit. In het veld lopen ze te zeuren als klei ne kinderen. Als je nou toch zo'n Joop van Daele ziet opkomen met een bal, waar hij over heen valt als kei bestuurslid) dat ding begint te stuiteren... En zo'n man verdient dan zoveel geld. En neem Kreuz. Het is gewoon bij het zielige af als je die ziet lopen. Die wil dan nog keihard werken, maar hij krijgt voortdurend op zijn donder omdat hy de goals niet maakt. Nee, ik zou geen van die spelers bij Noordwijk willen hebben." Karstens hoeft geen angst te heb ben. Het is niet aan te nemen dat één van de Rotterdamse profs zich in de toekomst zal komen aanmel den bij zijn club. Zoals ook niet aan nemelijk is dat in de komende maanden nog veel van de gister avond aanwezige Leidenaars zich aan de poorten melden teneinde noord te bezoeken. Daarvan zullen ze voorlopig wel goed genezen zijn. Wat de Rotterdammers lieten zien in de stad, die vroeger zo "Feyen- oord-minded" was, tartte elke be schrijving. Zonder de Italië-gangers Wim Rij sb er gen en Wim en Nico Jansen, maar ook zonder Wim van Hanegem ("op uitnodiging van een krant naar Rome", zei een ploeg maat waarheidsgetrouw, "Thuis", riep de snel verdwijnende Brzezan- czyk; "Hij mocht niet voetballen van de KNVB", vertelde organisator Joop Riethoven) demonstreerde Feyenoord (gekomen zonder één en- ontstellende zwakte. Het zal best waar zijn dat zo'n partijtje tegen amateurs niet inspireert, maar het kan toch nooit de bedoeling zijn dat profs zich zo in de kaart laten kijken. Zeker niet zulke troeven als Kristensen, dieniet eenmaal zijn ware gezicht liet zien, Kreuz en Treytel. Toch liet het amateuristisch acterende Feyenoord dat doorlopend en opzichtig toe. Daartoe in niet geringe mate gesti muleerd door het Leidse amateur- elftal dat de situatie professioneel uitbuitte. "Ze wilden alleen aanval len, niet verdedigen", wist Karstens. "Ze speelden ons in de kaart door veel spelers op een klein gebied te de Kuip zullen houden. Als dat. doelmatig gebeurt duel van Feyen- "Feyenoord wilde de bal in de ploeg houden. Als dat doelmatiggebeurt is het goed; dit was niet erg doel matig." Het leidde al in de vijfde minuut van de door Berrevoets geleide par tij tot 1-0, knap gevonden door de snelle Noordwijker Jan Willem Bo- gers (Kantebeen: "Hij zou eigenlijk in het amateurelftal moeten spelen; net zoals Aad de Groot daarvoor een kans zou moeten krijgen"), zijn ploegmakker Bröring en Reinier Verkuylen. De Roodenburg-midden- velder versloeg Treytel met de bui tenkant van de voet. De hele eerste helft bleef Feyenoord daarna voor schut staan tegen een Leids team dat eigenlijk zoveel heterogener had moeten zijn. UVS-er John Verschoor blameerde met zijn acties als links back vele Feyenoord-aanvallers; Quick Boys-speler Joep den Hollan der was toen al als laatste man aan het front te vinden en Roodenbur- ger Aad de Groot speelde een erg sterke wedstrijd. De enige wapen feiten van Feyenoord bestonden voor de rust uit het onwaarschijnlijk veel buitenspel lopen (Wegerle) en de ac tie van Van Daele die de bal naar de paal naast het lege doel verzond toen de "meespelende" doelman Constant Smit was uitgelopen. Pas vlak na de pauze waarin Verkuylen en Bröring waren vervangen door Cees de Roode en Peter Dubbeldeman, deed Feyenoord. even van zich spre ken. Na twee snelle treffers van Kristensen en Kreuz (1-2 binnen zes minuten) was de opleving alweer voorbij. En toen Ramljak tegenstan der Bogers alleen kon afstoppen door hem achteruit te trekken; Berre voets de bal op de stip legde en Kees Karstens vanaf elf meter 2-2 liet aantekenen, was het even opgedo ken ontzag weer uitgebannen. Wérd Feyenoord alleen nog maar be schimpt. Stuurde Cees de Roode met een omhaaltje Joep den Hollander het vrije veld in, van waaruit de Katwijker spijkerhard op 3-2 aan stuurde. Daarna veroorloofde het Leidse team zich zelfs meer verde digers naar de voor lijn te sturen, tot dat luttele seconden voor tijd De Jong nog 3-3 scoorde. Het kon Feyenoords blamage niet verdoezelen. Zei de voor Martin Heerikhuisen ingevallen Cor Pennenburg. "Dit kan Feyen oord natuurlijk niet maken. Wat een afgang..." En Kees Karstens: "Nou ja, het was voor ons toch een aardig oefenpartijtje..." Nieuwe guard voor Mercasol LEIDEN Mercasol wacht op d komst van Bob Huisman, een Ame rikaanse Nederlander, die door d Leidse basketbalplceg is aangetrok ken. Via algemeen manager Ro Schouten is Mercasol met Huisma: 'rondgekomen". De bedoeling wa dat de guard morgen in 't duel tege Sperry Remington al zou worden in gezet; Mercasol moet nu alleen nog langer wachter, omdat Huisman no wacht op een Amerikaans paspooi hij kan afreizen. Tevens voert Leiden serieuze onder handelingen met de spelverdeler va Buitoni, Ton Nederhoed Deze be sprekingen moeten vóór 15 decembe zijn afgerond, want dan sluit de tus sentijdse overschrijdingstermijn va) de eerste en ere-divisie. De Leide naars lijken door de verpletterend nederlaag bij mededegradatie-kandi da at Arke Stars afgelopen zaterda <91-60) goed wakker geschud te zijr De Amerikanen Williams en Bank: die ver onder hun niveau speelde en overwogen om maar naar hui terug te keren hebben moed gepu uit 'een diepgaand gesprek met trai ner-coach Hen Blom. Morgenavon in de thuiswedstrijd tegen kampi oenskandidaat Remington moet blij ken in hoeverre de nieuwe "moed van het waardevolle duo ook in he spelverloop te merken is. Mercaso heeft begrepen dat de prestaties vai de laatste weken niet bepaalde nood den tot een bezoek aan de wedstrij den. Daarom is besloten om morgen avond voor het eerst in de ere-di visie geschiedenis van de Leidse clu! geen toegang te heffen. Daarnaas is een band gehuurd, die de wedstrij: muzikaal zal omlijsten. Het due begint om 20.45 uur. LEIDEN In de promotieklasse volleybal boekte LUSV een regelma tige overwinning op Verburch en handhaafde zich zodoende aan de top van de ranglijst. Vooral opbou wend speelden de studenten soms bijzonder knap. Hugo Lieuwens ver tolkte hierbij een hoofdrol. De set standen: 15—6, 15—11, 15—11. De dames van Groen Stereo Cen trum 2 gingen tegen Be Fair nogal aarzelend van start, 1—5, maar «tel den vervolgens orde op zaken en Be Fair kreeg in de eerste set niet één punt meer: 15—5. Be Fair was be hoorlijk aangeslagen en Groen Stereo profiteerde daarvan door de party zeer snel in haar voordeel te be slissen: 15—6 1510. Het derde damesteam verging het tegen AV '40 niet zo best, al ging de wedstrijd aanvankelijk gelijk op. Maar opeens stokte het ritme en ging alles fout. AV '40 trok de laatste twee sets gemakkelijk naar zich toe: 1—3. In de eerste klasse heren van het Rayon Leiden nestelde Groen Stereo 2 zich naast Leski Wassenaar op de eerste plaats door in het toptreffen met datzelfde Leski nadrukkelijk te zegevieren: 03. Het Wassenaarse team begon overigens zeer goed en bij 118 in de eerste set leek er geen vuiltje aan de lucht. Maar GSC vocht terug, kwam langszij en liep meteen door naar 11—15. Ook in de tweede set nam de thuisclub een voorsprong, 6—9, maar ook ditmaal liet Leski het in de eindfase afweten en greep Groen SC opnieuw met 11—15 de winst. In de derde set liet het moreel aangeslagen Leski het volledig afweten. Ger Renes c.s. maakten de zaak eenvoudig af, 2—15. Omdat Leski het onderaan de rang lijst bengelende Valken wél klopte handhaafde het Wassenaarse team zich naast Groen SC op de eerste plaats. DAC behaalde in Alphen een vlotte overwinning op Gemini, K 3: 3—0. Bij de dames won Orion met 30 van het gehandicapte Groen SC 4. LUSV kende weinig problemen met Gemini/K 3: 30. Maarten Luther blafte harder dan hij heet De leerstellingen van Maarten Lu- her zijn eerder een ontmoetings plaats van protestanten en katho lieken dan dat zij een scheidende factor zouden vormen voor de relatie Rome-Reformatie, aldus de Lutherse ïominee Jaroslav Pelikari tijdens een Luther-herdenking, aan de katho- ieke universiteit van Washington. ITölgens dr. Pelikan, een van de grootste Lutherkenners in de Ver. Staten, staan Luthers opvattingen jver het gezag van de Bijbel veel minder vijandig tegenover het ka- ïholieke traditiebegrip dan ge woonlijk aan de reformator wordt toegeschreven. „Luthers leer over liet gezag van de Bijbel was iet gezag van de Bijbel was )eel radicaler in zijn formule- mg dan in zijn uitvoering", aldus felikan. „Luther blafte harder dan lij beet". Dat hij niet toekwam aan en heronderzoek van zijn vijandig- ieid tegenover de traditie, schreef 'elikan toe aan het harde verzet Ier r.k. kerk, die het gezag van de raditie verdedigde ten koste van de njbel. Ds. C. van der Zanden, 37 jaar, tot voor kort gereformeerd predikant in Middelburg, heeft niet kunnen voldoen aan het ver zoek van de classis (regionaal verband) Middelburg van de Ge- ref. Kerken om zijn afwijzende houding tegenover de kinderdoop te herzien. De classis besloot daarom, hem, op zijn verzoek, ontheffing, uit het ambt te verle nen. Dat houdt niet in, dat ds. Van der Zanden buiten het kerk verband komt te staan. In een bericht over deze kwestie wordt opgemerkt, dat noch bij de predi kant, noch in de classicale verga dering een spoor van bitterheid bespeurbaar was, wel van droef heid omdat men elkaar op dit zo iEIDEN De oecumenische bewe- fing in ons land vertoond na een jaar jaar van stilstand weer teke- en van een zekere opleving j Dat positieve geluid liet prof. dr. I. Berkhof gisteravond horen in een Iileiding die hij op uitnodiging van let Remonstrants Seminarie gister- l^ond hield in het Theologisch In- tituut aan het Rapenburg. Als voorzitter van de Raad van terken in Nederland had hij de laat- te tijd het gevoel dat hij wel een toel met vier poten - roomskatho- lek, hervormd, gereformeerd en de (leinere kerken - onder zich had naar dat hij er maar op één - Ie hervormde - echt ken zitten. De ooms-katholieken, die de greep van lome weer sterker voelen, zijn ui- Srst voorzichtig, vooral nu er een acature In het aartsbisdom is daar worden de zaken toch beslist), e gereformeerden hebben hun conflj ?n met de Zuidafrikaanse zusterker. pn over het racisme en hiir> eigen iherper wordende tegenstellingen, en p kleinere kerken hebben maar een pperkte invloed'. Maar nu zijn de gereformeerden leens royaal meer gaan betalen en ij de begroting minder dwars ge lgen. De oriëntatie op "Nairobi" (de bofdstad van Kenia, waar zondag e assemblee van de Wereldraad van Kerken begint) heeft de gere formeerde betrokkenheid versterkt. Ook aan de actie "nieuwe levens stijl" doen zij van harte mee. De sectie "geloofsvragen" van de Raad van Kerken heeft nu ook een uitste kende start gemaakt. Als blijqvend lichtpunt in het oecumenische veld zag prof. Berkhof het werk van de secties, zoals voor internationale za ken, sociale zaken en oecumenische actie. Als de secties, waar het ge loof wordt vertaald op de praktijk gericht denken en in handelen er niet waren, zou de oecumenische zaak er maar moeilijk voorstaan. Ook plaatselijk stokt het integratie proces. "Wij hebben vaak te veel te gauw gewild", meende prof. Berk hof, die adviseerde stap voor stap verder te gaan en elke stap zo gron dig voor te bex-eiden dat men de vertanwoordelijkheid voor z'n beslis singen zonder gewetensnood kan dra gen. Niet de organisatorische een heid maar het samen groeien in de waarheid moet vooropstaan. Prof. Berkhof acht het mogelijk, dat van de assemblee van de We reldraad sterke impulsen zullen uit gaan naar de lokale oecumenische bewegingen. "De zaak gaat door. Latwen wij de moed dan niet ver- ilezen. Het volhouden van een paar mensen kan het begin zijn van op- me i'kelijke verschuivingen". De christenen van de volgen de organisaties: "Dienst aan Is raël", het Israël-comité Neder land, "De Oogst", de Vereniging tot Heil des Volks en "Opwek king", hebben in een brief aan de ambassadeur van Israël in Ne derland hun sympathie met Is raël betuigd, nu de Verenigde Naties de anti-zionistische resolu tie hebben aangenomen. 'Vanuit ons geloof in de God van Abi'a- ham, Izaak en Jacob en de ko- mend'e Messias weten wij ons verbonden met uw volk. Weest u overtuigd van ons gebed en oxis medeleven en onze steun, waar wij ook maar kunnen". Aldus de brief. Het opperrabbinaat voor Ne derland zegt in een verklaring met ontzetting te hebben kennis genomen van het besluit in de Verenigde Naties, dat het zionis me gelijkstelt met racisme. De verklaring ziet in dit besluit een aanval op het recht van voortbe staan van het Joodse volk als na tie. Naar Rome Gistererx is kardinaal Alfrink in zijn functie van "legerbisschop" met eexx tachtigtal militaix-en naar Rome gegaan om deel te ne men aan een internationale bede vaart van rk militaix*en in het kader van hot Heilig Jaar. Na de bedevaart zal de kardinaal waar schijnlijk nog deelnemen aan een vergadering van legerbisschoppen. De afdeling Nederland van de internationale rk vx-edesbe weging Pax Christi houdt zaterdag op De Breul in Driebergen-Zeist een studiebijeenkomst over de we.t Gewetensbezwaren Militaire Dienst. Groeperingen zyn uitge nodigd die wijziging van de be staande wetgeving inzake de dienstweigering voorstaan. Men wil komen tot een aantal funda mentele aanbevelingen voor een meer bevredigende wetgeving. Ook het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk (Drieber gen) stuurt een afgevaardigde naar de vijfde assemblee van de Wereld raad van Kerken in Nairobi (Ke nia), die zondag begint. Het is de «tafmedewei'ker de heer S. Benedic- tus. Men hoopt, dat Nairobi een aan tal "beleidsimpulsen" zal opleveren voor het gereformeerde Jeugdwerk in ons land. De heer Benedictus is stafmedewerker voor de afdeling werkmateriaal en heeft theologie ge studeerd. Voorgaan in kwaad Het Reformatorisch Dagblad meent (in een commentaar) dat on ze overheid, onze koningin en onze ministex-s ons voorgaan in het kwa de. De reden van die sombere be wering ligt in het feit dat president Nyere van Tanzania die volgende week een staatsbezoek aan ons land brengt, zondagmiddag op Soester- berg aankomt. "Zo wordt de dag des Heeren ontheiligd en gebruikt voor vliegreizen en feestelijke ontvang sten, waarvan toch niemand kan be weren dat ze op zondag moeten plaatsvinden", aldus het blad. „Een mens zondigt echter nooit ongestraft, zeker niet in een land als het onze, waar het licht van Gods Woord zo rijk geschenen heeft". Volgende week dinsdag. 25 no vember, wordt in Elburg het 150- jarig bestaan van het niet alleen be kende maar ook befaamde orgel in de Grote Kerk herdacht. Voor het bespelen van het orgel zijn uitge nodigd: Dirk Janszoon Zwart, Jaap Zwart en Simon C. Jansen. Maar ten Seijbel, organist van de Grote Kerk zal aan de commissaris van de koningin in Gelderland, mr. W.J. Geertsema, het eerste exemplaar van het door hem samengestelde boek- wex-k "Zes eeuwen Veluwse orgels" overhandigen. De avond begint om 8 uur. De kerk van Elburg is deze week officieel opnieuw in gebruik genomen, na een grondige restaura tie. Zaterdag 22 november van 2 tot 4 uur is er gelegenheid haar te be zichtigen. Tijdens de bezichtiging zal zowel het grote orgel als het koororgel worden bespeeld. Biitz-orgels De wintertentoonstelling van het Centraal Museum in Utrecht, die vandaag begint en duurt tot 11 janu ari. is gewijd aan de Utrechtse or gelbouwers Batz. De ideeën voor het organisex-en van deze tentoonstelling zijn gekomen van de musicoloog-or- ganist Gert Oost, die deze week aan de Utrechtse universiteit is gepromo veerd tot doctor in de musicologie op het onderwei-p "De orgelbouwers Batz". De benedenzalen zijn bezet door orgels, orgelkabinetten, orgel fragmenten, maquettes, bouwtekenin gen en andere archiefstukken. Een dia-klankbeeld zal moeilijk te tonen of te beluisteren aspec ten van de Batz-orgelcultuur ver duidelijken. Documenttatiemate- riaal is overvloedig aanwezig, zo dat de bezoeker een indringend beeld krijgt van een hoog-specia- listisch kleinbedrijf uit de ne gentiende eeuw. In het kader van deze tentoonstelling zullen in het museum, Agnietenstraat 1, Utrecht, concerten worden gegeven. Ook staan bustochten langs be speelbare Batz-orgels in Utrecht op het programma. Rampenkas De Slichting Oecumenische Hulp (Utrecht, postbus 13077, gi ro 5261) wil komen tot een "al gemene i-ampenkas", waaruit in rampsituaties eerste bijdragen ter beschikking kunnen worden ge steld. Soms gaat het dan om een "voorschot" en kan de kas uit een latere algemene oproep weer wor den aangevuld. De stichting heeft behoefte aan "vrij" rampengeld, om vlug en verantwoord te kun nen inspringen als de nood aan de man komt. Niet elke ramp haalt dagenlang de voorpagina's. Niet elke keer trekken televisieteams naar rampgebieden. En lang niet elke ramp leidt tot een nationale aktie. Als de kerken aan een actie deel nemen, kan een deel van de op brengst via kerkelijke kanalen, die vaak het snelst werken, in hulp worden omgezet. Rampen- geld is vrijwel altijd bestemmings- geld, dat wil zeggen: de gever gaf voor een bepaalde ramp en zijn geld moet dan ook daaraan be steed worden. Niets mag opzij ge legd worden voor een volgende ramp ergens anders. Vandaar dat men in zo'n geval weer bij het nulpunt moet beginnen. Dat kost tijd. maar ook gezondheid en soms zelfs mensenlevens. Daarom dat algemene rampenkas voor de eerste hulp. Het aantal rooms-katholieken over de hele wereld is toegeno men tot bijna 690 miljoen, terwijl het aantal priesters, monniken en broeders is gedaald. Aldus een Vaticaanse statistiek deze week. De grootste concentraties rooms- katholieken bevinden zich in de Amerika's en Europa. De enige achteruitgang heeft zich voorge daan in het Midden-Oosten en in Azië. Paus Paulus merkte deze week tijdens een audiëntie op, dat het christendom als godsdienst der liefde staat tegenover het marxistische denken in termen van klassenstrijd. "Maar het lijkt wel of het christendom het onder spit moet delven tegenover de De Stichting Oecumenische Hulp iti Utrecht gaat een alge mene rampenkas" oprichten om in geval van nood onmiddellijk eerste hulp te kunnen verlenen. macht van een zogenaamd effi ciëntere en rqeer revolutionaire vorm die op het ogenblik de mo derne samenleving aandrijft en of Christus door Marx is over wonnen. Een werkelijke naasten liefde, die zich richt op alle groe pen en klassen binnen de maat schappij, heeft een godsdienstige motivatie nodig. Wie haar van deze motivatie berooft, levert haar over aan opportunisme en egoïs me". Zo zei de paus. Raad van Kerken op de bres voor „De Hoop" De Raad van Kerken in Neder land meent, dat de beslissing tot ver mindering van de jaarlijkse finan ciële bijdrage aan het hospitaalkerk schip "De Hoop" moét worden uit gesteld. Hij wil goed overleg met het departement van Landbouw en Vis serij om tot een verantwoorde be slissing te komen. Volgens de Raad van Kerken is het niet uigesloten, dat de financië le positie van De Hoop verbeterd kan worden door het schip nieuwe opdrachten te geven. Minister Van der Stee wil de Jaar lijkse bijdrage met f 500.000.- ver minderen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15